Zege van Velsenaren (vier invallers) had groter moeten uitvallen dan 1-0 TELSTAR-EXCELSIOR STOND IN HET TEKEN VAN DE VAKANTIES Vernietigende kritiek WCS EDO schonk Gooiland halve winst in afscheidswedstrijd PSV en ADO hadden aan een kwartier genoeg ^■00 Go Ahead trad fel op tegen feestend Ajax op saneringsplan KNVB/FBO PD ®0i gooi 70DB ■od ’•W «■on Vier deelnemers met dertien goed Suurbier blijft 3001 4 F 12 El J MAANDAG 7 JUNI 1971 Go Ahead-Ajax M.V.V.-N.A.C. A.&a-i»xv. 8 Tehtaf-Excehior H.B.V.S.-VXV. l 1 Vtwebt-AZ'67 1 |Q'[] Bndhovea-Rada JC Umbttrgfa-P.E.C. 11 [j [~1 M VokwSck-AGOVV 12 Fj Q O.O.-GööIlasd 13l 0.0 N.EC.-HöH. Sport I O. W.S.-FC Twsni» Volondam-Sparta y van t w (Van onze sportredactie) i (Van onze sportredactie) VELSEN Hoe onbelangrijk het laatste competitieduel van Telstar en t s 1 Omdat de wedstrijd op een later tijdstip werd gespeeld dan oorspronkelijk was ge pland was ook Rab in moeilijkheden geko men. Verschillende spelers, Van der Mee ren, Driesen, Blauw en Zwaan, dachten dat Volendam bouwde tegen Sparta voor rust een 2-0 voorsprong op. Na vier mi nuten al had Pelk succes en Kras ver hoogde met een benutte strafschop vijf minuten voor het rustsignaal de stand. Sparta kwam na rust terug via Klijnjan en Venneker. Ook Holland Sport nam met een gelijk spel afscheid van dit seizoen. Het doelpunt dat Dorjee na rust voor Hol land Sport scoorde, was het eerste op eigen terrein van NEC sinds 20 december van vorig jaar. Dank zij De Jong werd het voor de Nijmegenaren geen nederlaag. Maar met Stuy hield de Amsterdamse trainer woord. Stuy speelde midvoor te gen Go Ahead. „Dat wilde hij graag als wij de Europa-cup zouden winnen. In Lon- Polanen na rust vervangen door respectie velijk Engelsma en Gruijters. Scheids rechter Mulders floot zijn laatste wedstrijd. Nijssen, daarbij ondersteund door Breeuwer, wint zijn zoveelste kopduel van een Gooiland-aanvaller. Rab bracht nu een elftal in het veld met de derde doelman van de Velsenaren, Van Bergen, Van Essen speelde libero, terwijl Lechermann Driesen als vleugelverdediger verving. Het gelegenheidselftal van Tel star werd gecompleteerd door Jonker, die naast Fens en Van Egmond op het mid denveld opereerde. Beide elftallen traden elkaar uiterst vriendelijk tegemoet. Maar hoewel er niets meer op het spel stond en er niet op het scherp van de snede werd gestreden was het voor de 2000 toeschou wers op Schoonenberg niet eens zo onaan trekkelijk. s i 1 1 1 1 i 1 i i c I s t i do en Mühlenbruch, tien minuten voor tijd vervangen door Bron). Gevoegd bij het feit dat ook Van Essen vaak attent ingreep zag Excelsior een gelijkspel niet zo zitten. André had daar wel een verklaring voor: „Excelsior maakt nu hetzelfde mee wat ons is overkomen. Het was na de wed strijd tegen Volendam veilig en dan valt er een last van je af die ten koste gaat van de concentratie. Je kunt dan veel moei- 1 ijker een enorme inzet opbrengen dan nor maal. Wij hebben dat een week of vijf zes geleden ook meegemaakt. Toen wij veilig waren kostten de volgende wedstrij den ons wel de nodige punten. Wij hebben ons toch weer aardig hersteld en zijn de competitie geëindigd met twee achtereen volgende overwinningen. Dat is toch zo gek nog niet.” wer kwamen zij dan ook niet, al moest doelman Vos schoten van Lamaitre en Koek uit zijn doel houden. EDO was via Kamoen aan de andere zijde nog slechts eenmaal werkelijk gevaarlijk. Van Doorn trapte zijn inzet echter van de lijn. Bij EDO werden Van der Lubbe en Van HAARLEM. Een ongelukkig afscheid van het betaalde voetbal vierde Ton Breeu wer, EDO’s robuuste verdediger, tegen Gooiland. Uitgerekend in de laatste „be taalde” wedstrijd nam hij de gelijkma ker voor Gooiland voor zijn rekening. Twintig minuten na rust werd Breeuwer door Lamaitre en Struik zo in het nauw ge bracht dat hij de bal onbereikbaar voor zyn eigen doelman Vos in de bovenhoek tikte. Een afscheid bekroond door een overwinning zat er daardoor voor EDO te gen Gooiland niet in. DEVENTER. Wim Suurbier zal ook het volgende seizoen het shirt dragen van Ajax. Alle geruchten, als zou de verdedi ger gisteren voor het laatst voor de Euro pese kampioen zijn uitgekomen werden naar het rijk der fabelen verwezen door Ajax-voorzitter Van Praag. „Wim kan he lemaal niet weg, want hij heeft nog een contract van een jaar. Hij blijft gewoon voor Ajax spelen”, aldus de praeses van Ajax. Suurbier zelf gaf toe in elk geval nog een jaar bij Ajax te spelen. „Ik heb deze week de zaak met het bestuur be sproken en het is nu zeker dat ik blijf. De afwezigheid van een KNVB- en FBO- afgevaardigde weerhield Wiersma er niet van in zijn openingswoord het sanerings plan te ontleden. „Saneren betekent ge zond maken. Het hoeft echter niet altijd vermindering van clubs te betekenen. Er zijn twee kwalijke zaken bij dit plan: de bijzonder eenzijdige benadering en de ge haaste invoering. Daarnaast vragen we DWS hield FC Twente van een plaats in het UEFA-cuptoernooi af. Vooral dank zij een uitblinkende doelman Jongbloed, die de Amsterdammers voor een achter stand tegen het vinnige FC Twente be hoedde. Twente had door Willy van de Kerkhof en De Vries zijn beste kansen, maar slaagde er niet in doelman Jongbloed op de knieën te krijgen. Binnen een kwar tier waren er bij MW en NAC al twee doelpunten gevallen. Eerst scoorde Vis- schers, waarna Den Rooyen de zaak weer rechttrok. Na rust waren twee doelpunten van Brokamp voldoende voor de verdiende Maastrichtse zege. Gooiland, dat met alle geweld door wil gaan in het betaalde voetbal, liet daar van in het veld niets blijken. EDO was de ploeg met de grotere inzet. Vooral in de eerste helft van dit slechte duel kregen de Haarlemmers daardoor de beste kansen. Ferry Koek benutte na vijf minuten al de eerste. Uit een moeilijke hoek rondde hij een door Van Haalem en Blum opge zette aanval fraai af: 1-0. Gooiland werd er slechts bij vlagen door geïnspireerd. Zo moest Ruiter een inzet van de uiterst bal- vaardige linkbuiten Ponsen van de lijn ha len. Edo had echter alle kans met een grotere voorsprong de rust in te gaan, maar de Gooise doelman Roelofs tikte een fraaie kopstoot van Ruiter uit de boven hoek en Kamoen liet een uitstekende mo gelijkheid onbenut. Na rust zakte EDO tot hetzelfde lage- niveau als Gooiland. De Hilversummers schiepen zich wel een veldoverwicht, maar de aanvallers verbruikten veel te veel tijd en verstrikten zich bovendien herhaalde lijk in solowerk om het de EDO-defensie werkelijk lastig te maken. Verder dan de gelukkige gelijkmaker van Breeu- Ik ben erg blij dat we het eens zijn ge worden”. Trainer Rinus Michels kwam gisteren zijn belofte na, dat Heinz Stuy op de plaats van Johan Cruyff zou mogen spelen als hij in de Europa cupfinale geen bal door zou laten. Stuy had als aanvaller weinig succes; Ajax verloor met 4-1 van Go Ahead. de competitie er afgelopen donderdag al op zou zitten en aangezien zij nog voor minstens één seizoen onder contract staan was er voor hun weinig reden om in de voor voetballers zo belangrijke maand ju ni (als over transfers en geld wordt be slist) nog langer thuis te blijven, zodat Telstar-Excelsior volop in het teken van de vakanties stond. Zowel ADO als PSV had voor deelne ming aan het toernooi om de UEFA-Cup in het seizoen 1971-1972 genoeg aan een gelijk spel. En toen na veertien minuten een stand van 1-1 op het bord stond, wis ten de spelers met de rest van de wed strijd eigenlijk geen raad meer. ADO be gon moedgevend. Reeds na vier minuten draaide Schoenmaker handig om Radovic en schoot resoluut in de rechterbovenhoek. Na een enorme kans voor Hestad (lange ren na een intelligente inworp van Van der Burch) en een verrassend schot van Kila, nam Aad Mansveld zelfs nog het PSV-aandeel in de score voor zijn reke ning door uit een lange voorzet van De- vrindt zijn hoofd juist niet tijdig terug te trekken, zoals Thie hem te laat ge bood. Via de kruin van de ADO-opruimer verdween de bal in het net. Het bij beide ploegen verschijnen van twee invallers na rust mag de indruk van een energievre- tende wedstrijd vestigen, in werkelijkheid gebeurde er pijnlijk weinig. Van Beveren bleef wel spectaculaire reddingen verrich ten op terugspeelballen, maar ook hij kon niet verbloemen dat de tweede helft net zo goed niet meer gespeeld had kunnen worden. aan een voorsprong. Van Veen benutte deze kans. Vijf minuten later profiteerde Groenendijk van een foutieve terugspeel bal van AZ-aanvoerder Van Veen: 2-0. Ook na rust kreeg FC Utrecht vele kansen. Ook AZ had in de slotfase nog mogelijk heden. (Van onze correspondent) begrip opbrengen voor de situatie. Het zou beslist onjuist zijn alleen Ajax ter verant woording te roepen voor deze lachwekken de vertoning. Vanaf het beginsignaal van scheidsrechter Dorpmans was de Deven ter ploeg furieus. Veenstra pakte de licht geblesseerde Cruijff soms meedogenloos aan en Koenders trapte onbesuisd Haan» shirt zo aan flarden dat diens schouder er door stak. Op die manier wenste Ajax niet te voetballen. De rust was ingegaan met 0-0, maar Go Ahead had halverwege al een beslis sende voorsprong kunnen hebben als doel man Wever niet in zo’n voortreffelijke vorm had gestoken. Hij redde fraai op schoten van Geels, Smid en Hoekema en oogstte heel wat meer lauweren dan Stuy in de voorhoede, die slechts af en toe een medelevend applaus kreeg. Na drie minu ten in de tweede helft nam Go Ahead de leiding. Uitblinker linksbuiten Van Mar wijk ging met een schitterende manoeuvre Swart voorbij en uit de voorzet schoot Hoekema de bal nauwkeurig laag rechts van Wever in het doel: 1-0. Tien minu ten later maakte Suurbier gelijk toen hij alleen voor doelman Withers kwam: 1-1. Nog geen twee minuten daarna leidde Go Ahead opnieuw. Van Marwijk gaf een zuivere voorzet, Geels kopte de bal voor de voeten van de opgekomen middenvel der Oude Wesseljnk, die ineens raak schoot: 2-1. Toen vond Ajax het helemaal wel best. Go Ahead mocht winnen. Drie minuten later kon Neeskens de op snel heid zijnde Geels zelfs aan zijn shirt niet houden. Geels passeerde Wever en schoof de bal naar Hoekema, die voor het lege doel niet kon missen: 3-1. In de 26ste mi en weer gaf Hoekema het beslissende tik je: 4-1. Daarna kwam de periode Dorpmans. In de 27ste minuut gaf de arbiter een straf schop aan Ajax omdat Cruijff ten val was gebracht en bij de daaropvolgende aanval van Go Ahead kreeg de Deventer ploeg eveneens een strafschop toegewe zen omdat Geestman (invaller voor Te Winkel) onreglementair een kans was ont nomen door Neeskens. De toeschouwers waren nog maar net de hilariteit te boven van Mührens falen (tegen de paal) of ze zagen Wever de strak door Geels in geschoten bal stoppen. Al met al geen mooi afscheid voor Vasovic, die er kenne lijk een voorgevoel van heeft gehad en in Deventer liever niet wilde meedoen. Mi chels beloofde op Wembley er rekening mee te zullen houden, maar was genood zaakt de Joegoslaviër toch in te zetten toen Suurbier met een verrekte knieband uitviel en er geen reserve meer vpor han den was omdat het B-elftal van Ajax in Italië vertoeft. Excelsior in feite was werd na afloop het duidelykst onderstreept door een uitspraak van Excelsior-doelman Ed dy van der Roer: „Wij hebben tweede pinksterdag tegen Volendam onze voorlaatste competitiewedstrijd ge speeld en de spelers hebben elkaar daarna niet meer gezien. Het geeft niet zoveel, want wij waren al veilig en wat maakt dan zo’n laatste wed strijd nog uit”. BUNNIK. De kritiek was vernieti gend. Met een schijnbaar ingestudeerde één-twee-combinatie gingen Roel Wiers ma en Karei Jansen, respectievelijk voor zitter en secretaris-penningmeester van de Vereniging Van Contract Spelers, in het offensief. Onderwerp was het sanerings plan van de KNVB en de FBO, dat on danks zeer felle aanvallen van de kant van de zogenaamde gevonniste overeind is ge bleven en afgelopen vrijdag een weer wat scherpere aftekening kreeg. De WCS had voor zjjn elfde algemene ledenvergadering zaterdag in Bunnik, een gastspreker aan de KNVB en de FBO gevraagd om de sanering en de gevolgen daarvan uiteen te zetten. „Men zei geen tijd te hebben” vertelde Wiersma, „maar wij kregen sterk de indruk dat men angst had voor moei lijke vragen”. Acht minuten nadat Gerard den Butter bij Excelsior was gehuldigd voor het feit dat hij zijn 250ste wedstrijd voor de Rot terdamse club speelde, rondde De Wit (en kele minuten later vervangen door De Jong) een voorzet van de opgerukte Lechermann met een kopbal doeltreffend af (1-0). Ook hierna kreeg Telstar de mees te en ook betere kansen zodat het verdiend won maar de schamele cijfers (het bleef 1-0) waarmee de overwinning tot stand kwam was een heel andere gang van za ken dan die Rab voor ogen stond. Rab: „Het had minstens vier, vijf nul moeten zijn. Het is misère om je elftal voor die laatste wedstrijden nog op te laden. Er was ook vanmiddag bij ons een grote non chalance. Slordige passjes, ballen die maar half geraakt werden, etcetera.” Met name Stanic kreeg inderdaad de no dige kansen om de voorsprong verder uit te bouwen. Aan de andere kant kwam Van Bergen die een nagenoeg foutloze wed strijd keepte sporadisch in moeilijkhe den en de lastige situaties (harde afstand schoten van Bakker en van Van Toledo) werden door hem knap onschadelijk ge maakt. Telstar was ook iets actiever. Voor al Fred André schakelde van verdediging naar aanval alsof zijn leven ervan afhing. Hij verloor geen duel tegen het Rotterdam se aanvalstrio (Van der Toorn, Van Tole- Ondanks het feit dat er voor FC Utrecht niets meer op het spel stond en AZ defini tief gedegradeerd was, was de eerste helft van het duel tussen beide ploegen bikkel hard. Utrecht kwam via een strafschop door Boosen toegekend omdat Vonk de doorgebroken Theunissen onderuit haalde DEN HAAG. De cijfers van sporttoto 47 zijn: Aantal deelnemers: 510.294. Inleg: 1.096.055. Prijzenbedrag: 494.225. Eerste en derde prijs: 172.629. Tweede prijs: 123.306. Extra prijs: 24.661. Zondagavond hadden zich bij het kantoor van de sporttotalisator in Den Haag vier deelnemers gemeld met een foutloze kolom. De lottocijfers van dit weekeinde zijn: 1 - 4 - 5 - 20 - 39 - 43. Zusatzzahl: 25, Olympiagewinnzahl 0993. De beide oefenmeesters Bob Janse en Jaap Kouters hadden al vervroegd af scheid genomen van de Rotterdamse vere niging. Zij waren gistermiddag niet aan wezig in Velsen. Bob Janse was gisteroch tend vroeg al naar Mallorca vertrokken met vakantie en Jaap Kouters zat al in Italië. Aangezien de nieuwe oefenmeester van de Rotterdamse club, Castenmiller, nog moest voldoen aan zijn laatste ver plichtingen bij Hermes DVS, was het elf- talleider Thijs Libregts die een verklaring voor de curieuze voorbereiding van Excel sior had. De oud-elftalspeler merkte op: „Wij hebben deze week niet getraind, neen (badinerende repliek van Rab: „dan heb ben jullie het er nog knap afgebracht”). Wij zouden eerst afgelopen donderdag te gen Telstar voetballen en toen de KNVB daar geen toestemming voor gaf hebben wij de spelers die ook de dinsdag en woensdag na Pinksteren al vrij waren maar niet meer bij elkaar geroepen.” ons af of degenen, die deze sanering heb ben opgezet wel onpartijdig genoeg waren en of ze niet de weg van de minste weer stand hebben gekozen”. Was een van de vele grieven van de ge vonniste clubs het ontbreken van inspraak, ook de WCS kan het allerminst waarde ren, dat het niet bij het maken van het plan betrokken is geweest. „Dat geeft ons een machteloos gevoel”, aldus voorzitter Wiersma. „We hadden ons ook hevig ver zet tegen het geforceerde, ongepaste tus- sensprintje dat is gebruikt. Het is eerder een moedige eigenlijk wel overmoedi ge dan verstandige daad. We weten tenslotte allemaal wat zo’n ongepast tus- sensprintje tot gevolg kan hebben”. Later op de zeer matig bezochte ver gadering de spelers van PSV, ADO, Ajax en Feijenoord lieten zich excuseren toen de woorden van voorzitter Wiers ma wat waren geluwd, kwam secretaris penningmeester Jansen met zo mogelijk nog fellere kritiek. „We hebben van het begin af ernstige aanmerkingen op de gang van zaken gemaakt. De FBO ont kende dat en zei dat er met ons overleg was geweest. Ik moet dat ten stelligste tegenspreken. Er is geen reële samen spraak geweest. Ik mocht twee hoorzittin- DEVENTER. „Een club die niet eens voldoende reserves heeft, is dat een Euro- pa-cup-winnaar? Wie zet nu Stuy in de voorhoede? Ajaxamateurs zijn het”. Go Aheads aanvoerder Gerard Somer rea geerde fel na afloop van de wedstrijd te gen Ajax, zoals overigens de hele Deven ter ploeg fel had gereageerd op de laco nieke houding waarmee de gevierde Euro pese kampioen de laatste competitiewed strijd tegemoet trad. Ajax nam het duel tegen Go Ahead na de triomf van Londen niet meer serieus. Het was duidelijk dat de uitslag van FeijenoordHaarlem voor de Amsterdammers geen twijfel liet. Een elftal werd het veld ingestuurd, dat nog nauwelijks herkenbaar was als Ajax. Re- serve-doelman Wever stond onder de lat, Swart was ausputzer, terwijl de aanval werd gevormd door Suurbier, Cruijff en Stuy, normaal doelverdediger. Go Ahead-trainer Hughes sprak er schande over. „Maar wat kunnen wij hier aan doen”, vroeg hij zich vervolgens meteen af. „Het is onze schuld niet. Go Ahead heeft zich normaal ingezet. Op die manier hou je het publiek voor de gek”. gen bijwonen, waar echter niet over sa nering werd gesproken, maar over het afschaffen van de B-elftallen. De FBO in terpreteert inspraak totaal anders dan wij. Wij hebben bijvoorbeeld geen alter natieve voorstellen kunnen doen”. En over de historische vergadering op 15 mei in Den Haag: „Een zwakke groep werd daar weggepraat, soms zelfs weg gelachen. Er is een geforceerd marstem po gebruikt en nu zit men met de brok ken. In hoofdzaak is stilgestaan bij de sa nering en pas in laatste instantie is er aan de slachtoffers en aan de spelers ge dacht. Aan een afvloeingsregeling is men voorbijgegaan. We kunnen de spelers, die uit het betaalde voetbal moeten verdwij nen, niet garanderen dat ze een „gouden handdruk” krijgen, maar we blijven er wel voor vechten”. Nadat hij een opsomming van de laat ste ontwikkelingen rond de sanering, waar over hij ’s morgens uitgebreid was inge licht, had gegeven, besloot Karei Jan sen zijn betoog met de wrange opmer kingen: „Dit is dan de vrucht van een zeer gezonde voorbereidingen „we zijn ook nog lang niet aan het eind van het boeiende eerste bedrijf”. De WCS had ook op andere punten kri tiek. Zo vond men het onbegrijpelijk, dat er voor de spelersorganisatie geen plaats was in de raad voor het betaalde voetbal, waarin wel afgevaardigden van alle an dere betrokken instanties zelfs van de stichting centraal overleg fondsenwer vingsacties ten bate van culturele en cha ritatieve instellingen zitting hebben. Ook was men buitengesloten bij het eerste overleg over de zelfstandigheid van het betaalde voetbal en werd slechts de toe zegging verkregen dat de WCS wel zou worden ingeschakeld tijdens het uitvoe rende stadium. De onderhandelingen in het overlegorgaan waren bijzonder stroef verlopen. Karei Jansen: „We moeten vechten om elke meter grond. We zijn al drie jaar bezig ons pakket wensen, dat een even ingrijpende reorganisatie inhoudt als de sanering, verwezenlijkt te krijgen. De FBO heeft nu gesteld dat eerst de zelf standigheid van het betaalde voetbal moet worden verkregen voordat er over onze wensen verder kan worden gepraat”. Het WCS-bestuur kwam verder met voorstellen om het service-pakket uit te breiden. Dat houdt in dat de betaalde staf, thans bestaande uit alleen Karei Jansen, moet worden vergroot. Daarvoor dienen de financiële middelen ruimer te worden. Naast een contributiewijziging na lang durige discussies werd het minimumbe drag met een tientje en het maximum met 25 gulden verhoogd tot respectievelijk 40 en 125 gulden worden onder andere met de KNVB en FBO besprekingen gevoerd om bijdragen te verkrijgen. Als dit alles lukt kunnen alle spelers een beroep doen op deskundigen van de WCS bij de onder handelingen over hun contract en voor be lasting- en beleggingsproblemen. Een stu die betreffende de laatste twee punten, die door de WCS was opgezet, is overge nomen door eerst Feijenoord en later door de KNVB. Men wil bereiken, dat het motief voor de topspelers om naar het buitenland te gaan wordt weggenomen. Is het een wonder dat Go Ahead dit gelegenheidsteam niet wenste te ver liezen? Dat gebeurde dan ook niet. De Deventenaren brachten Ajax de grootste nederlaag toe van dit seizoen (4-1). Maar hoe? En wat voor waarde heeft deze zege? Ook Go Ahead kon namelijk weinig den was dat reeds afgesproken”, lichtte Michels die grap toe. „Voor ons was de competitie immers ten einde. Er stond niets meer op het spel. Feijenoord verlie zen van Haarlem Belachelijk. En als Go Ahead dan denkt zó te moeten voet ballen Een speler (Te Winkel) loopt zich te pletter tegen een betonnen paal en de trainer zit de hele middag zijn ploeg vanaf de bank op te zwepen. Dan denk ik: het zal wel zo moeten. Maar ik snap er niks van”. J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 12