Frontale botsing bij Memorandum-Steenkamp W achtmeester bekent moord op 14-jarig meisje Protesten en acties Zwembad voor vrijlating gekraakt ARJOS bepleit oplossing voor Zuidmolukkers Waarom Ajax Fotograaf volgde na ruim 250 jaar niet in paleis route van schipbreukelingen op de Dam? „officieel” uitgelekt Oudenrijn: 2 doden si AOW omhoog ft Leerlingenschaal omlaag ft Ontwikkelingshulp onveranderd Veel ongelukken in weekeinde Meer woningen ft Bevriezing salarissen topambtenaren ft Eigen fondsrisico Twee jaar voor langharige soldaat In Hardinxveld Onderzoek naar Oostindiëvaarder in Australië Dam rond scheepje dat olie verloor Mislukte overval meldt zich bij politie Kantoorbediende Beschuit met aardbeien D lekker met lekker. in Schijndel Schade bij HEMA in Utrecht viel mee Brand in kasteel Roosteren Si» MAANDAG 7 JUNI 1971 2 Drs. Den Uyl: Slachtoffer pakte stengun Lijk op oefenterrein begraven Geen verduistering maar civielrechtelijk geschil (Vervolg van pagina 1) botste. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Toe4aarge. 1 1 k (Van onze correspondent) UTRECHT. De Arjos-raad, het politiek overlegorgaan van de Anti-Revolutionaire Jongerenorganisatie, vindt dat de Neder landse regering haar invloed dient aan te wenden bij het zoeken naar een oplossing voor het probleem der Zuidmolukkers. 1 i 1 1 t c t c 1 Hij zei dit zaterdagmiddag in het VARA- programma „Dit is het begin”. De Ajacie- den zijn donderdag door de koningin in paleis Soestdijk ontvangen en de huldiging ’s avonds in Amsterdam werd op het Leid- seplein gehouden vanaf het balkon van de Stadsschouwburg. De heer Den Uyl vindt dit in strijd met het door de regering ingenomen standpunt het paleis op de Dam te betrekken bij pu blieke gebeurtenissen. „Als ooit een pu blieke gebeurtenis in aanmerking had moe ten komen dan was het deze gebeurtenis met Ajax”, meent de heer Den Uyl. Voor het lager- en kleuteronderwijs stelt prof. Steenkamp voor de leerlin genschaal te verlagen. Voor het we tenschappelijk onderwijs volgt hij de wens van Drees jr. die een drastische verhoging van de collegegelden heeft voorgesteld. Verder wordt voorgesteld 15- en 16-jarigen twee dagen vorming (onderwijs) per week te geven. Prof. Steenkamp stelt voor het niveau voor de ontwikkelingshulp de eerste twee jaren gelijk te houden. Daarna zou het iets verhoogd kunnen worden. Op het gebied van defensie adviseert de informateur een structuurverande- DEN HAAG. Er komen steeds meer protesten tegen het vonnis dat over de dienstplichtige soldaat R. Wehrmann is uit gesproken. De 53 leraren van de scholen gemeenschap Hugo Grotius in Delft heb ben in een brief aan de minister van De fensie verklaard: CARNARVON (West-Australië). De 32-jarige fotograaf Tony Bell, een Brits immigrant, is er van overtuigd het myste rie van de in 1712 voor de kust van noord west Australië op de rotsen gelopen Oost indiëvaarder „Zuytdorp” te hebben opge lost. In Den Haag hebben zaterdagavond on geveer zestig mensen deelgenomen aan een actie voor de vrijlating van Wehrmann. De deelnemers gingen naar de gevangenis aan de Van Alkemadelaan, waar de soldaat gevangen zit. Daar werd aan de assistent- directeur een brief overhandigd met een Tony Bell leefde zich in dit drama in en volgde geheel alleen de 100 kilometer lan ge route door woest en verlaten land wel ke de mannen van de Zuytdorp zouden hebben afgelegd naar een afgelegen strand bij False Entrance Point aan de Shark- baai. Van zijn tocht heeft Tony Bell foto’s meegebracht van uitstekend bewaard ge bleven graven, stenen ovens, glasscherven en de resten van een enorm vuurbaken. Tot op heden was de enige aanwijzing over het lot van de bemanning scherven van drankflessen op een klif en een zil veren munt die aboriginals een eeuw ge leden meebrachten. Tony Bell vond de eerste aanwijzing op 20 kilometer benoorden de plaats van de schipbreuk in de vorm van een grafheu vel. Hij groef 29 stukken kalksteen uit die samen een kruis van bijna 2 meter vorm den. Voorts vond hij een „deksel” van Zoals gemeld zijn acht leden van de gemeenteraad van Hardinxveld tegen het voorstel het zwembad ook op zondag voor het publiek open te stellen. Zeven leden zijn er vóór. van Gerrit i 1 1 t c i 5 1 i i i s 1 i t 1 t c c Verongelukt met speedboat. Op de Maas in Maastricht, is zaterdagochtend de 45- jarige Maastrichtenaar H. J. van Deurse met een speedboat verongelukt. Hij zat met zijn U-jarige zoontje in de boot, die plotseling omsloeg en zonk. Beiden zwommen na het ongeval in de richting van de kant. Tijdens die zwemtocht werd de heer Van Deurse onwel en overleed. Prof. Steenkamp wil voor het noor den van het land de premie op inves teringen door het bedrijfsleven laten bestaan en deze eventueel ook voor SOESTERBERG Een 47-jarige wacht meester eerste klas uit de Prins Bernhard- kazerne in Amersfoort heeft bekend don derdag het veertienjarige Amersfoortse meisje Gerrie van de Biezen om het leven te hebben gebracht. Het stoffelijk over schot heeft hij op het militaire oefenter rein „De Vlasakkers” begraven. De informateur zelf vermoedt dat de commentator slechts één pagina van het memorandum had gekregen, want anders zou hij ook wel interessante zaken als de voorstellen op het gebied van de terug dringing van overheidsuitgaven tijdens de „startbaanperiode” van het nieuwe kabi net hebben vermeld. Ook de defensiepara- graaf bevat nieuws dat waard zou zijn om vermeld te worden. Direkt nadat het meisje werd vermist, rezen er verdenkingen tegen de wacht meester. Het meisje was donderdagavond bij hem op bezoek geweest. Zij hielp het gezin van de beroepsmilitair geregeld bij kleine huishoudelijke karweitjes, ’s Avonds half tien zou de wachtmeester haar in zijn auto naar huis brengen. In plaats daarvan bracht hij haar naar de Bernhardkazerne. Pas om elf uur kwam hij terug. Gerrie was toen nog niet thuis. Haar ouders waar schuwden de volgende dag de politie, die de marechaussee inschakelde. Aanvanke lijk gaf de wachtmeester een aannemelijke verklaring: hij zou haar bij haar huis heb ben afgezet, zoals hij gewoonlijk deed. Tij dens de controle van dit relaas kwam aan het licht, dat hij in de Bernhardkazerne was geweest. Ook daarvoor wist hij een aannemelijke verklaring te geven: als on derofficier van de kazernediensten ging hij wel vaker nog even naar de kazerne. Zaterdagmorgen werd ’t stoffelijk over schot van het meisje op het oefenterrein aangetroffen. Terstond daarna werd de wachtmeester aangehouden die bekende donderdagavond het meisje in zijn kamer in de Bernhardkazerne met een hamer te hebben doodgeslagen. Uit de sectie is niet gebleken dat geweld dadige seksuele handelingen met ’t meisje zijn gepleegd. De wachtmeester heeft ove rigens inmiddels toegegeven een verhou ding met Gerrie te hebben gehad. De informateur heeft zijn memorandum niet vrijgegeven, ondanks de voortijdige publicatie. Morgen zullen prof. Steenkamp en de fractieleiders beslissen wanneer het concept-program en de antwoorden daar op bekendgemaakt mogen worden. Volgens de onthullingen omvat het pro gram de volgende punten: van drs. Den Uyl, zegt het vreemd te vinden dat Ajax bij terugkeer van Wembley niet is ontvangen in het paleis op de Dam. De heer Den Uyl overweegt hierover vragen te stellen aan de regering. Om ongeveer half drie arriveerden elf man van de rijkspolitie. Bij een voorbe spreking met het actiecomité was overeen gekomen, dat de politie pas tegen vier uur zou komen. Van „hogerhand” was echter het bevel gekomen het bad vóór half drie te ontruimen, aldus een adjudant van de rijkspolitie. De namen van de leden van het actiecomité gingen in het boekje, maar dat gebeurde niet met de Kamerleden, die zelf om een bon verzochten. Officieel was afgesproken tussen prof. Steenkamp en de fractieleiders dat de uiterste geheimhouding zou worden be tracht. Het memorandum was dan ook persoonlijk gericht aan de vijf fractielei ders. Van enkele fracties is echter bekend dat het stuk toch gereproduceerd werd voor de fractievergaderingen. Later wer den deze duplicaten weer ingenomen, maar op deze wijze kon het mogelijk worden dat één van de Kamerleden één pagina minder heeft ingeleverd bij zijn voor zitter. De „Zuytdorp” op weg van Amster dam naar Batavia, leed ten noorden van de huidige Kalbarri schipbreuk. Het groot ste gedeelte van de bemanning wist aan land te komen en sindsdien hebben de meest fantastische verhalen over muite rij, vermengen met de plaatselijke abori ginals (inheemse Australiërs) en wat dies meer zij de ronde gedaan. ROTTERDAM De 33-jarige kantoor bediende, naar wie de Rotterdamse politie sinds afgelopen vrijdag heeft gezocht om dat h(j een bedrag van 148.000 van zijn werkgever zou hebben verduisterd, heeft zich bij de politie gemeld. Volgens een woordvoerder van de poli tie is er geen reden de man in arrest te nemen, omdat er geen sprake is van ver duistering of poging daartoe. Er is, aldus de Rotterdamse politie, slechts sprake van een civielrechtelijke kwestie tussen de kantoorbediende en het constructiebedrijf, waarvoor de man vrijdag jl. de 148.000 in Haarlem moest incasseren. Hij zou nog /geld van zijn baas tegoed hebben. Limburg doen gelden. Verder zou voor het afremmen van investeringen in het westen daar een heffing op inves teringen moeten worden ingesteld. klemmend verzoek tot vrijlating. Door be middeling van een inspecteur van politie kregen enkele protesterenden gelegenheid met de soldaat in de gevangenis te spre ken. Zij stelden hem op de hoogte van de actie die thans ondernomen wordt voor zijn vrijlating. AMSTERDAM. De fractieleider de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, De politie slaagde er niet in het terrein vóór half vier te ontruimen. Pas om vier uur verlieten de krakers vrijwillig het zwembad. Ongeregeldheden deden zich niet voor. De rijkspolitie had slechts onenig heid met een jongeman, die de poort wil de forceren om ook een duik in het zwem bad te kunnen nemen. „Twee jaar gevangenisstraf voor het weigeren om het haar te laten knippen is niet alleen belachelijk, maar het druist ook in tegen de opvattingen omtrent democra tie en tolerantie die heden ten dage in de scholen, door dienstplichtigen nog maar sedert kort verlaten, opgang vonden”. De leraren doen een beroep op de mi nister te bewerkstelligen dat het vonnis op korte termijn wordt vernietigd. Zij verlan gen van hem dat de krijgsmacht jonge mensen opvangt op een wijze die beant woordt aan hedendaagse normen. „Door aldus te handelen zou u er toe bijdragen dat het idealisme van onderwijzend per soneel levend blijft”, zeggen de leraren tot minister Den Toom. Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. ü'-'&s Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo’n brosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! HARDINXVELD-GIESSENDAM On der grote belangstelling is zondagmiddag het zembad „de Duikelaar” in Hardinx veld officieel gekraakt. De komende zon dagen zullen eveneens kraakacties vol gen totdat met het gemeentebestuur een interimregeling kan worden bereikt. Een vierjarenplan, waarbij elk jaar 12.500 woningen meer dan thans ge reed moeten komen, zodat in de ko mende kabinetsperiode totaal 50.000 woningen boven de huidige 500.000 woningen over vier jaren gereed moe ten komen. De helft van de extra- produktie zou moeten bestaan uit wo ningwetwoningen en de andere helft uit gesubsidieerde particuliere bouw. DEN HAAG Het byzonder geheim gehouden memorandum van infor mateur Steenkamp is toch uitgelekt. Onder meer heeft dr. F. Hoogendijk, hoofdredacteur van Elsevier en medewerker van de AVRO, zondagavond in AVRO’s Televizier gedeelten uit het memorandum voorgelezen. Een woordvoerder van prof. Steenkamp veronderstelde dat de bron van dr. Hoogendijk zowel in regeringskringen als in de groep van de vijf fractie leiders moet worden gevonden. SCHIJNDEL Twee mannen hebben in de nacht van zaterdag op zondag een ge wapende overval gepleegd in het Noord- brabantse Schijndel. Een man met een ny lonkous over het hoofd belde aan bjj de heer L. Steenbakkers, eigenaar van hout handel „De Molenheide”. Toen deze opendeed richtte de man een automatisch wapen een soort stengun op hem onder de uitroep „overval”. On middellijk greep de houthandelaar het wa pen vast, en hij wist dit ondanks slagen en schoppen te behouden. De andere ge zinsleden kwamen op het lawaai af waarop de dader vluchtte in een gereedstaande auto, met een medeplichtige achter het stuur. Het geladen automatische wapen liet hij achter. De rijkspolitie is op zoek naar het tweetal. Ploegstra, die bij zijn moeder op de zat, zijn broodtrommeltje. ring, welke echter niet in strijd mag zijn met4de eisen van de NAVO. Tenslotte zou de informateur nog een wens van dr. Drees jr. hebben gevolgd om de salarissen van top-ambtenaren te be vriezen. Onder meer op dit punt is er een meningsverschil tussen DS’70 en de V.V.D., die door deze bevriezing vreest voor een leegloop in de topfuncties, veelal academi ci die dikwijls zowel in een vrij beroep als in het bedrijfsleven hogere inkomens kunnen verwerven. De Volkskrant noemt nog enkele andere punten: Optrekking van de AOW tot het netto minimumloon. Ombouw van de WAO tot een volksverzekering en optrek king van de pensioenen van de oud-inva- liden. Daarnaast een beperkt eigen risico in het ziekenfonds en bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De sociale premiedruk moet in de komende vier jaar met drie percent van het nationale inkomen stijgen. Voorts wil prof. Steenkamp herwaardering van de overheidsuitgaven, onder meer „bezin ning” op de politieke pensioenen. DORDRECHT In de nacht van zater dag op zondag is in Zwijndrecht door on bekende oorzaak het met stookolie gela den 203 brt grote tankscheepje van een Zwijndrechtse oliehandel gedeeltelijk ge zonken. Alleen de boeg stak nog boven water uit. De brandweren van Zwijndrecht en Dordrecht hebben maatregelen geno men om te voorkomen dat de uit de boot stromende olie het water van de Oude Maas te sterk zou vervuilen. Ze legden een dam van drijvend materiaal rond de sche pen temidden waarvan het tankschip lag. Zondagmorgen is men begonnen de lading van het schip in tankauto’s over te pom pen. UTRECHT De schade in de Hema- vestiging aan de Oude Gracht in Utrecht, die zaterdagmorgen in allerijl werd ont ruimd nadat brand was uitgebroken in de magazijnen onder het pand, is meegeval len. De vuurhaard bleek moeilijk bereikbaar, maar na 40 minuten was het vuur toch gedoofd. De rook heeft de in de winkel liggende goederen slechts weinig aangetast. Wat het zelfstandigenbeleid betreft worden in grote trekken de adviezen van de commissie-Van Soest gevolgd. Hierbij is ook een plan om voorzie ningen tegen de arbeidsongeschiktheid in te voeren. Hij - -een auto overreden. In een ziekenhuis is hij Bij de actie, zondag om twee uur, wa ren ruim 500 mensen binnen de hekken aanwezig, terwijl daarbuiten nog minstens zo’n groot aantal sympathie betuigde. Als officiële gasten van het uit tien personen bestaande comité waren aanwezig het Eerste Kamerlid ir. N. Schwarz (D’66) en de Tweede Kamerleden C. Laban en J. P. Pronk (beiden P.v.d.A.). Beeld van de aanrijding op de spoor lijn bij Blauwkapel, waarbij een arts uit De Bilt om het leven kwam. (Van onze correspondent) ROOSTEREN. Zaterdagavond heeft een felle binnenbrand in de linkervleugel Vin kasteel Roosteren de kans dat het ka pitale gebouw uit de zeventiende eeuw nog ooit zal worden gerestaureerd bijzonder klein gemaakt. Het kasteel werd sinds ja ren niet meer bewoond en is momenteel eigendom van mevr. Wylick uit Venlo. Hoe groot de schade is kon nog niet worden bepaald. platte steen, plus verscheidene kleinere grafheuvels. Hij trekt hieruit de conclusie, dat er een vechtpartij of muiterij moet zijn geweest voordat de overlevenden zich in twee groepen verdeelden. Op een paar kilometer van de begraaf plaats vond hij een kampeerplaats met ’n stenen oven en de as van ongeveer 20 kampvuren. Op de uiterste top van Wommerangee Hill ontdekte hij de resten van een groot vuur. De asresten van ongeveer 25 centi meter diep en vier meter in diameter zou den wijzen op een vuurbaken dat twee maanden gebrand moet hebben. Over een afstand van een mijl in de omtrek is geen de- hout te vinden en de as bevat stuk ken ijzer en brons welke waarschijnlijk afkomstig zijn van kisten. Tony Bell zet zijn onderzoekingen voort. De raad meent dat er ter vertegenwoor diging van de Zuidmolukkers behoefte be staat aan een tijdelijke gesprekspartner voor de regering. Dit overlegorgaan moet naar evenredigheid worden gekozen. Sta tenloze Zuidmolukkers dienen volgens Ar- jos op korte termijn volledig gelijkgesteld te worden aan Nederlanders, uitgezonderd dienstplicht en stemrecht. De Arjos-raad was met betrekking tot de kabinetsformatie van oordeel dat een confessioneel minderheidskabinet verre de voorkeur verdient boven „een door con- sessies vleugellam gemaakt kabinet van de christelijke partijen plus V.V.D. en DS’70”. Plotseling de- weg oversteken is bij Sneek de 79-jarige S. Reinstra aan gereden door een auto en dodelijk ge wond De brand is vermoedelijk ontstaan in de hnkertoren van het kasteel, die niet via een trap bereikbaar is. Volgens verschil lende brandweerlieden kan een focusse- rende werking van glasscherven in het kasteel de oorzaak van de brand zijn ge weest. Het kasteel heeft in de jaren vijftig dienst gedaan als opvangcentrum voor spijtoptanten uit Indonesië. Daarna is het in verval geraakt. Een 55-jarige tandtechnicus uit Utrecht reed, komende uit de richting Arnhem, na de Galecopperbrug te zijn gepas seerd, de rijbaan voor het hem tege moetkomende verkeer van het verkeers plein Ouderijn op en botste met zijn auto tegen een personenauto met cara van van ’t uit Den Haag naar zijn vakan tieadres onderweg zijnde gezin Scheffel. De 62-jarige heer W. J. Scheffel en de tandtechnicus kwamen om het leven. De 62-jarige mevrouw Scheffel werd ern stig gewond: een dochter en een schoon zoon liepen lichte verwondingen op MAARN. Zondagmorgen is bij een auto- ongeluk in Maarn de 57-jarige Duitse verpleegster B. Meusel uit Neurenberg om ’t leven gekomen en werden twee van haar collega’s ernstig gewond. De drie verpleegsters logeerden in Amerongen. UTRECHT. De 66-jarige oogarts J. H. B. M. Huysmans uit De Bilt is zater dag met zijn auto een door halve bomen gesloten overweg in de goederenlijn bij Blauwkapel opgereden. De wagen werd meegesleurd door een ertstrein uit Duits land De oogarts kwam om het leven. DORDRECHT. De 82-jarige C. A. Rou- bos uit Dordrecht is zaterdagavond op een met halve bomen beveiligde over weg door een trein overreden. Hij was op de fiets de overweg opgereden. ECHTELD. In de nacht van zaterdag op zondag is de 22-jarige motorrijder C. G. V. Noordenburg uit Herveld omge komen doordat hij met grote snelheid van een dijk reed en tegen een paal later overleden. In Beerta is de 40-jarige H. Douwman zondagavond aangereden door een auto toen hij op zijn bromfiets plotseling de weg overstak. Hij overleed in een zie kenhuis in Groningen Eveneens bij onverwacht oversteken kwa men drie kinderen om het leven; in Sint Annaparochie de 7-jarige Johan Dijk en in Beilen de 5-jarige Weurding en in Helden de 9-jarige W Gommans. In^Haulerwijk verloor de 7-jarige Klaas fiets zat, zijn broodtrommeltje.* sprong van de fiets en werd door HAARLEM Bij verkeersongelukken tij dens het weekeinde zijn weer veel slachtoffers gevallen. Het ernstigste verkeersongeluk deed zich voor in de nacht van zaterdag op zondag, toen bij de Galecopperbrug in Utrecht twee per sonenauto’s frontaal met elkaar in hor sing kwamen. Twee personen kwamen om, één werd zwaar en twee licht ge wond. OLDEKERK (Gr). In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige smidsknecht K. van der Molen uit Nie- kerk met zijn bromfiets uit een bocht gevlogen en tegen een naast de rijweg staande aanhangwagen gebotst. De jon- was op slag dood. N™ER!(' De 19-jarige W. Brons uit Nijkerk is zaterdag met zijn motorfiets tegen een linksafslaande vrachtauto ge botst. Hij was op slag dood LOPIK. De 18-jarige kabellasser A. Re- koert uit Lopik is zaterdagavond met zijn motorfiets frontaal tegen een auto gebotst. Hij overleed korte tijd later. OLDEBROEK. De 16-jarige bromfiet ser N. Heinen uit Oldebroek is in de nacht van zaterdag op zondag geschept door een achteropkomende auto. De jon gen kwam daarbij om het leven SNELREWAARD. Zaterdagavond is de 25-jarige P. J. van Lienden uit Snelre- waard om het leven gekomen. Hij had de uitlaat van zijn auto verloren en was gestopt om deze te zoeken. Hij werd daarbij overreden door een passerende auto. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2