Sojoez-11 gaat vastmaken aan ruimtestation RUSSEN BRENGEN WEER BEZOEK AAN SALJOET Frans marineschip in tweeën gevaren Rogers wil Pompidou tot andere gedachten brengen Vast werk! VAN DAG TOT DAG op actuele zaken 1 De schaduw van een kabinet HOOGOVENS IJMUIDEN Saigon neemt acht kranten Weer een verkeersramp voor politiek vergelijk in beslag „Bengla Desj” stelt eisen Spaanse auteur gearresteerd Franse kernproeven in Stille Oceaan NEGEN DODEN NA BOTSING MET RUSSISCHE TANKER TWEEGESPREK OVER TROEPENBEPERKING DE EEG EN HET MIDDEN-OOSTEN Arrestaties in neergestort bij vliegwedstrijd zaterdag hervat Turkije Vier toestellen 2 3 commentaar iliiii gjjg Bsiti MAANDAG 7 JUNI 1 971 (Van onze medewerker ruimtevaart) Omslachtig Vraagtekens !e Verdacht van „belediging" generaal Franco Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). >t LEIDEN Drie Russische kosmonauten trekken sinds gisterochtend rondjes om de aarde. Hun ruimteschip Sojoez-11 werd gisteren om vijf uur vijfenvijftig Nederlandse tijd gelanceerd en kwam om 06.04 uur in een baan om de aarde. Twee van de kosmonauten zijn nieuwelingen in de ruimte, de derde heeft al eerder een ruimtevlucht gemaakt. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Tussen de NAVO-conferentie, die vorige week in Lissabon is gehouden, en de ministeriële samenkomst van de OESO, die vandaag in Parijs is begonnen, heeft de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken William Rogers de gelegenheid te baat genomen in de Franse hoofd stad een ontmoeting met president Pompidou in zijn tijdschema te passen. William Rogers presideert vandaag en morgen de conferentie van de OESO, die opnieuw het monster van de inflatie te lijf wil gaan. Na kritiek op nieuwe wet - V z/ - as s 1 ADVERTENTIE CAPE MAY (RTR/AFP) - Twee andere leden van dezelfde groep. Metin Gungoermush en Ahmet Erdoghan, zijn in dezelfde streek aangehouden. Vol gens de autoriteiten deden zij zich voor als herders. In het betrokken d irp wer den tien automatische wapens gevonden. Drie familieleden die het tweetal onderdak hadden gegeven, zijn eveneens gearres teerd. Parijs vreest dat de besprekingen slechts in theorie door NAVO en Warschau-pact doch in werkelijkheid door Moskou en De Russen hebben weliswaar, zoals ge bruikelijk, niet veel meer dan algemeen heden over het doel van de vlucht be kendgemaakt, maar toch is als uitzonde ring één experiment aangekondigd, name lijk koppeling aan het op 19 april gelan ceerde onbemande ruimtestation Saljoet-I. Ook de Sojoez-10, die met drie man eind april een tweedaagse vlucht maakte, is aan de Saljoet gekoppeld geweest. Nietemin is de Saljoet ongetwijfeld een groot en kostbaar ruimteschip, dat niet zomaar voor een paar experimentele kop pelingen werd gelanceerd. Het moet de bedoeling zijn geweest het te bemannen, Maar bovendien voorspellen vele diploma tieke waarnemers al dat president Pompi dou met deze boycot nu wel eens tussen twee stoelen terecht zou kunnen komen. Deze critici hadden het verstandiger ge vonden als Frankrijk de oplossing van het Berlijnse probleem als conditie voor de 1 PARIJS (AFP). Een Russisch tank schip heeft gisterochtend vroeg in het wes telijk deel van de Middellandse Zee een Frans marinevaartuig in tweeën gevaren. Negen Franse zeelui kwamen om het leven en een tiende werd met zware brandwon den naar een ziekenhuis in Lyon overge vlogen. Omstreeks vier uur in de ochtend ramde op 60 mijl van de Spaanse havenstad Car- Het escortevaartuig had 250 man aan boord. De „Boecharov” blijkt volgens na dere gegevens te behoren tot de Russische koopvaardij. Het voer met een snelheid van 16 knopen. Van Franse zijde is meegedeeld dat er snel een commissie zal worden gevormd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de aanvaring, die zich voor deed in een zeer druk bevaren gebied. PARIJS (AFP/DPA). Frankrijk is za terdag in het gebied van de Stille Oceaan aan een nieuwe serie kernproeven begon nen. In een in Parijs uitgegeven commu niqué werd gezegd: „Frankrijk heeft de reeks kernproeven in het testcentrum in de Stille Oceaan voortgezet met het tot ontploffing brengen van een kernwapen van geringe sterkte. De explosie heeft zich zaterdag om 20.15 onze tijd voorgedaan boven het eiland Moroeroa”. s a i i j a t t- le 3 s 1 e it ts et co tij- 'eel rste de bij er- or- len ?e- to- tse trg an rie m. u- op cht im, as- ge- rs- ijn ra- n- fel. de De aa nl ag C. e- id al H. >r- en Jij rd s— in. in ?e fit Jg LISSABON (RTR) Bij een ontploffing aan boord van het Nederlandse vracht schip „Rotti” in de havenstad Nacala in de Portugese kolonie Mozambique, zijn twaalf havenwerkers gewond, zo meldt het Portugese persbureau Lusitania. Het 8.358 ton metende schip voer Nacala binnen met een brand in een van de ruimen. De ex plosie deed zich later voor. ISTANBOEL (AFP). Bij de Zuidturk- se stad Elbistan zijn drie studenten van de technische hogeschool van Ankara aan gehouden, die door het militair gezag wer den gezocht. Het drietal Ercan Oez- turk, Reeep Salkim en Semih Ercan had drie pistolen, twee geweren, handgra naten en staven dynamiet bij zich. Oost-West-besprekingen had gesteld, zoals praktisch trouwens het officiële Westerse standpunt tot dusver altijd is geweest. Door zichzelf nu weer buiten het beraad te sluiten loopt Frankrijk als Westers bui tenbeentje bovendien nog het gevaar straks de boot te zullen missen als de onderhandelingen met Moskou eens wel tot een positief of concreet resultaat zou den mogen voeren. Geen treinongeluk dit weekende, maar offers en toekomstige slachtoffers steeds een jander soort verkeersramp: zeventien doden op de weg, onder wie een groot aantal kinderen. Als men bij een trein ongeluk met vijf doden algemeen van een „ramp” spreekt, mag men bij een dergelijk hoog dodencijfer op de weg toch zeker van een Rampzalig weekeinde gewagen. De auto dient voor de vervulling .van een economische zowel als een recreatieve taak. Men kan aannemen dat nagenoeg honderd percent van de auto’s die op za terdag en zondag op de weg zijn, voor ontspanning worden gebruikt. Recreatie die in één weekeinde zeventien levens eist, is een onmaatschappelijke vorm van re creatie. Wat kan men ertegen beginnen? Dat het autorijden in ons land gevaarloos zou kunnen worden gemaakt, is een illusie die geen enkele realiteit inhoudt. Dat men met het doodsgevaar moet proberen te leven en de dodenlijsten moeten worden aanvaard als een onvermijdelijke bijkomstigheid van de weekeindrecreatie, gaat echter óók te ver. Want door de enorme progressie in het autobezit en de verkeersintensiteit zouden die lijsten in snel tempo zó lang worden, dat men van een slachting zou moeten spreken. Moet men dat verschijn sel rustig aanvaarden? De verkeersramp gaat onstuitbaar voort. De automaniakken en belanghebbenden bij de afzet wensen dat iedereen het besef van die ramp verdringt, zodat de slacht- Het is niet duidelijk of na de eventuele koppeling met de nu gelanceerde Sojoez- 11 het ruimteschip weer naar een hogere baan wordt gestuurd. Dit lijkt een zeer omslachtige manoeuvre, zodat aangeno men moet worden dat men nu het beste maakt van de gedeeltelijke mislukking en dat men enige oefeningen gaat verrichten met de Saljoet, die binnenkort in de dampkring zal verbranden. De huidige vlucht van de Sojoez-11 is de 18 bemande Russische ruimtevlucht, waarmee in totaal 32 kosmonauten in de ruimte zijn geweest. Amerika heeft 24 be mande vluchten met 50 astronauten ge maakt. Eind juli is pas de eerstvolgende Amerikaanse bemande vlucht te verwach ten met de vierde maanlanding. Bij een vliegwedstrijd in New Jersey zijn zaterdag vier vliegtuigen neergestort. De vier pilo ten kwamen om het leven. De toestellen jachtvliegtuigen uit de tweede wereld oorlog zijn waarschijnlijk met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk speelde zich af voor de ogen van duizenden toeschou wers. Aan de wedstrijd namen amateur- vliegers deel. tagena het 20.000 ton metende Russische tankschip „Boecharov” het 2750 ton me tende Franse escortevaartuig „Surcouf” ter hoogte van de voorste machinekamer. De botsing was zo hevig dat het voorste stuk van het marineschip van de rest wend ge scheiden en zonk. Het achterschip bleef drijven. Het werd door een ander Frans escortevaartuig, de „Tartu”, op sleeptouw genomen naar Cartagena. De negen doden en gewonde behoorden tot het machine- kamerpersoneel. De „Surcouf” is het eerste belangrijke oorlogsschip, dat sinds het einde van de tweede wereldoorlog op een Franse werf werd gebouwd. Het schip, dat in oktober 1953 van stapel liep, is bestemd voor het beschermen van konvooien. Het is daarvoor uitgerust met zowel luchtdoelgeschut als anti-onderzee- bootwapens. Twee motoren van in totaal 63.000 pk kunnen het 128 meter lange vaartuig een snelheid van 34 knopen geven. Toen de aanvaring gebeurde, voer de „Surcouf” met de twee escortevaartuigen „Tartu” en „Du Chayla”, het bevoorra dingsschip „La Saone” en het vliegdek schip „Arromanches”. De reddingsoperaties werden geleid door vice-admiraal Daille, die het bevel over het smaldeel voert. De informatie van prof. Steenkamp wordt algemeen als mislukt beschouwd, ofschoon dat eigenlijk niet de juiste term is waarmee een dergelijke missie moet worden gekarakteriseerd. De informatie kan uitstekend gelukt zijn, want de situa tie kan zijn opgehelderd. Wat wel mislukt zou kunnen zijn is de poging van prof. Steenkamp om met het resultaat van zijn informatiemarathon een bruikbaar procé dé voor de kabinetsformatie aan te bevelen. Men kan aannemen dat een eventuele mislukking van de opdracht aan Steen kamp achtei' de politieke schermen niet gelaten zal worden aanvaard. Er zullen vertwijfelde pogingen worden ondernomen om alsnog een compromis tot stand te brengen waardoor de vijf partijen een coalitie kunnen bereiken. Daarom is de toestand tot morgen nog onzeker. Men hoort steeds meer speculaties over de mogelijkheid van een extra-parlementait kabinet, dat wil zeggen een kabinet waar in personen en niet partijen samenwer- Het bewuste artikel is verschenen in „Cuadernos de Ruedo Iberico,” dat in Pa rijs wordt uitgegeven. Het gaat over de Bij zijn gesprek met het Franse staats hoofd wilde de chef van de Amerikaanse diplomatie vandaag vooral drie onderwer pen op tafel brengen. Ten eerste de perspectieven voor Europa en indirect ook voor Amerika van het komende toetreden van Engeland tot de EEG, waarover in Luxemburg vandaag de onderhandelingen werden heropend. Ten tweede de situatie in het Midden-Oosten, waar de kansen voor een herstel van een werkelijke vrede en een heropening van het Suezkanaal, volgens de Amerikanen, sedert enkele da gen aanzienlijk verbeterd zouden zijn. En ten derde de houding die Frankrijk in Lissabon, bij monde van minister Maurice Schumann heeft aangenomen ten aanzien van een vredesgesprek met de Russen. Zoals bekend heeft Frankrijk zich weer eens tot een solopartij laten verleiden, door als eenling in de NAVO-familie te weigeren aan een collectief beraad over een vermindering van de militaire inspan ningen in Europa deel te nemen. Het of ficiële Franse standpunt is dat de NAVO- procedure die in Lissabon is aanvaard, slechts kan leiden tot een consolidatie van de beide machtsblokken, die Parijs juist wil doorbreken. minder aandacht krijgen. De illusie dat de auto slechts vreugde, gemak en wel vaart brengt, moet koste wat kost behou den blijven. Het glanzende lak moet de ogen verblinden, zodat zij niet de doden en verminkten zien. Er is ook een andere opvatting, name lijk deze: dat alles, in welke vorm en opzet ook, moet worden ondernomen om tenminste het dodencijfer terug te dringen en de verhouding tussen aantallen rijden de auto’s en verkeersslachtoffers gunstiger te maken voor het Leven. Welke vorm en welke opzet? Het is een kwestie van milieubeheersing, een zaak voor planolo gen, ecologen, medici, juristen en sociolo gen. Maar in de eerste plaats een zaak voor overheid en industrie. De overheid, die de verkeersomstandigheden zoveel mogelijk moet ontdoen van gevaren en complicaties. De industrie, die haar artikel veiliger moet maken voor inzittenden en omgeving. Veiliger, dus ook duurder? Als het niet anders kan. Alle milieubeheer- singsmaatregelen kunnen in geld worden omgerekend. Leven is het enige op aarde dat niet in geldswaarde kan worden uitge drukt, omdat het niet kan worden gefabri ceerd. De schade van een verloren mensen leven is niet in een cijfer uit te drukken. De vraag of de veiligheid van het verkeer geldelijke offers waard is, kan dan ook als bij voorbaat beantwoord worden be schouwd. NEW DELHI (AFP). De „fungerend president van Bengla Desj” (de Bengaalse natie), Sajed Nazroel Islam, heeft voor „Radio Vrij Bengalen” vier voorwaarden opgesomd waaraan moet worden voldaan voordat er een politieke regeling van de kwestie-Oost-Bengalen kan komen. Deze voorwaarden zijn: vrijlating van Sjeik Moedjiboer Rachman (leider van „Bengla Desj”) en de gevangen gedepu teerden, terugtrekken van de Westpaki- staanse militairen uit Oost-Pakistan, erkenning van de soevereiniteit van „Beng la Desj” en vergoeding van de schade die gedurende „twee-en-een-halve maand van barbaarse wreedheden’ 'door de Westpaki- staanse militairen is veroorzaakt. Volgens de uitzending van „Radio Vrij Bengalen”, die in New Delhi werd opge vangen, zei Sajed Nazroel Islam: „Paki stan is dood en kan niet meer herleven. Vrij-Bengalen is nu een realiteit. In naam van de regering van Bengla Desj bevestig ik duidelijk, dat de 75 miljoen Öost-Paki- stanen geen politieke oplossing binnen het huidige Pakistan zullen aanvaarden”. Ofschoon de officiële Franse argumen ten zeker niet zonder uitzondering van iedere grond zijn ontbloot, wordt het niet alleen in de andere hoofdsteden maar zelfs in Parijs nu niettemin ernstig be treurd dat het Frankrijk van president Pompidou opnieuw zijn toevlucht neemt tot de politiek van de lege stoel. Men be gon algemeen juist de indruk te krijgen dat de Westelijke en zelfs Atlantische so lidariteit een begrip was dat voor presi dent Pompidou wat zwaarder woog dan voor zijn voorganger, generaal De Gaulle De drie ruimtevaarders zijn de 43-jari- ge commandant Georgi Dobrovolski, de boordwerktuigkundige Vladislav Volkov, die 35 jaar is, en de bijna 38-jarige techni cus Viktor Patsajev. Van hen heeft Volkov in de Sojoez-7 een vlucht gemaakt van bijna 5 dagen in oktober 1969. Dobrovolski is getrouwd met een wiskundelerares en heeft twee dochters, Patsajev en zijn vrouw, die wetenschappelijk onderzoek verricht, hebben een zoon en een dochter, Volkov is getrouwd met een ingenieur en heeft een zoon. Deze Volkov maakte deel uit van de eerste drielingvlucht van de Sojoez-schepen 6, 7 en 8, waarin zich in totaal 7 kosmonauten bevonden. Dit was in oktober 1969. Deze vlucht was waar schijnlijk bedoeld voor de vorming van een ruimtestation, waarbij echter de lan cering van het onbemande materiaal mis lukte, zodat de toestellen vrijwel onver- richterzake moesten terugkeren. Bij de volgende poging tot vorming van een ruimtestation werd in april het onbeman de materiaal, namelijk de Saljoet-1, het eerst gelanceerd voordat de constructie- ploegen de ruimte in gingen. De eerste constructieploeg, die van de Sojoez-10 schijnt eind april moeilijkheden te heb ben ondervonden, zodat uitbouw of be manning van de Saljoet achterwege bleef, ondanks de koppeling. Nu gaan de Russen het kennelijk opnieuw proberen. althans in over te stappen om apparatuur te controleren en in ieder geval geruime tijd in de ruimte te laten. Daarop wijst ook het feit dat de Sojoez-10 indertijd een kosmonaut aan boord had, die al er varing had in het overstappen van het en naar het andere ruimteschip. Algemeen is men van mening dat er bij die vlucht van de Sojoez-10 iets verkeerd is gegaan. Wat dat is, is niet duidelijk, maar waarschijnlijk is de Saljoet in een te lage baan gekomen om zijn functie als permanent ruimtestation te kunnen uit voeren. Na de verbinding met de Sojoez-10 in april is de Saljoet naar een iets hogere baan gedirigeerd, maar die is inmiddels toch weer zoveel verlaagd ,van 282 tot 260 km hoogte) dat dit ruimtestation maar een kort leven beschoren kan zijn. Washington gevoerd zullen worden. En een ander bezwaar in Franse ogen is dan nog dat de kwestie-Berlijn op de achter grond dreigt te raken, als Amerikanen en Russen, zonder voldoende inbreng van West-Europa, over de Europese hoofden heen naar een akkoord zouden streven. En in Parijs zegt men te geloven dat de Westerse mogendheden hun posities in het overleg inzake Berlijn nu juist eindelijk wat hadden verbeterd. Er zijn overigens nogal wat vraagtekens over deze onbemande Saljoet. De Russen hebben nooit meegedeeld hoe groot en zwaar het onbemande ruimtestation is. Westelijke deskundigen spreken echter over aanwijzingen .waaruit kan worden opgemaakt dat dit station tegen de twintig meter lang en ruim vijf meter in door snee is, met een gewicht van ruim twintig ton. Het zou, gezien dit gewicht, gelan ceerd moeten zijn met een Proton-raket. De Amerikanen overwegen pas in 1972 een ruimtestation te lanceren met de zwaardere Saturnus-raket. Dit station, Skylab genaamd, heeft een gewicht van 59 ton en een inhoud van meer dan 280 m3. Dat is waarschijnlijk zeven maal zoveel als de Saljoet. Op 15 mei werd in Madrid de hoofdre dacteur aangehouden van een blad over de sociale toestand in Spanje, dat in West- Duitsland wordt uitgegeven op kosten van de vakbond „Ig-Metal.” Deze journalist, Carlos Pardo, werd gearresteerd toen hij uit het vliegtuig uit Frankfort stapte. Hij was naar Spanje gekomen met het oog op de verkiezingen in de officiële Spaan se vakbeweging. Een opname van een van de twee botsingen. Het toestel met de wegge slagen vleugel (links op de foto) heeft zojuist het toestel rechts geraakt. opvolging van Franco en is geïllustreerd met enige caricaturen. Het is ondertekend door Luis Ramirez, die ook een kritisch gestelde biografie van Franco op zijn naam heeft staan. Volgens de Spaanse autoriteiten zou Rincon zich achter de naam Luis Ramirez verschuilen. Dit ont kent de auteur, die er op wijst dat er bij dezelfde uitgeverij verscheidene publika- ties van hem onder eigen naam zijn ver schenen. SAIGON (AFP). Op last van de Zuid- vietnamese minister van Binnenlandse Za ken zijn gisteren in Saigon de edities van acht kranten, een recordaantal in beslag genomen Het motief: „verspreiding van berichten die schade kunnen toebrengen aan de staatsveiligheid en het moreel van de bevolking”. Al deze kranten beschuldigden de re gering ervan, leden van het Huis vau Afgevaardigden te hebben omgekocht om ze te laten stemmen voor een wetsontwerp, op grond waarvan een kandidaat voor het presidentschap de handtekeningen van 40 parlementsleden of honderd leden van pro vinciale raden nodig heeft. Het wets ontwerp werd vorige week woensdag goed gekeurd met 101 tegen 21 stemmen, en is zaterdag door president Thieu tot wet ver heven. Op 3 oktober worden presidents verkiezingen gehouden ken. Zo is er een gerucht dat de moge lijkheid van een K.V.P.-kabinetsfractie, gekoppeld aan een aantal figuren uit di verse hoeken, niet is uitgesloten. Die figu ren kunnen dan wel bijvoorbeeld socialis ten of D’66-ers zijn, maar zij zouden in het kabinet zitting nemen onder het etiket van een persoonlijke deskundigheid zon der verantwoordelijkheid van de partijbe sturen waartoe zij behoren. Het is de vraag of een dergelijke omweg ter vermij ding van de consequentie van het stembus akkoord der progressieve partijen wel eerbaar genoeg wordt geacht om de in stemming van de progressieve partijen (en de kiezers!) te krijgen. Een extra-parlementair kabinet met een kern van de drie progressieven plus een aantal experts zou dan immers eerder voor de hand liggen. Het schaduwkabinet van Den Uyl zou dan een wijziging op personen moeten ondergaan, die het uitgangspunt niet zou aantasten. Hoe dan ook, het wachten is op morgen. RWHVWWVVWVVWVWVVMWUVWWWWWVVVtKAnnMWVIM BILBAO (AFP) In de Noordspaan- se stad Bilbao is de 40-jarige schrijver Luciano Rincon aangehouden, omdat de Spaanse autoreteiten hem er van verden ken de auteur te zijn van een artikel in een buitenlands tijdschrijft, dat beledigend wordt geacht voor het Spaanse staats hoofd Franco. Volgens vrienden van hem is Rincon al op 30 mei in hechtenis geno men. B tl - 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3