De Jonge Generatie: film REBEL JEF LAST AL PROTESTEREND- SAMO: een klein Afrikaans savannenvolk ontwikkeling in Eigenzinnige meningen over kwesties als Misjima, Artis en Rood-China EEN DAGJE OUDER GEWORDEN over under ground-jeugd ■F A Bankrovers stelen EDUCATIEVE TENTOONSTELLING IN AMSTERDAMS TROPENMUSEUM Loodvergiftiging mogelijk door doe-het-zelf voornamelijk waardeloos geld glazuur MAANDAG 7 JUNI 1971 1 6 DOOR GRONINGSE STUDENTEN Identiteit Japanse eer Walgelijk Artis Nog steeds actief voor Ontwikkelingshulp Jef Last in zijn werkkamer in het Rosa Spierhuis. orl Ht m< ka ve gT' he te de sei ke da ze lei Oi vr de co Ui (Van onze Amsterdamse redactie) 1 AMSTERDAM Van 80 gulden per persoon per jaar leeft in het wes ten van Boven-Volta, een volkje van ruim 200.000 mensen. Aan dit volk uit het savannengebied in het midden van Afrika is de grote zomertentoon- stelling van het Koninklijk Instituut voor de Tropen gewijd. In de ruime lichthal van het Tropenmuseum is zeer suggestief een Samo-dorp nage bouwd, dat verrijkt met foto’s, ge luidsbanden en steeds wisselende dia’s een beeld geeft van de mise rabele omstandigheden waarin dit volk leeft. lemmerd door het spraakvermogen belemmerende injecties. Wat Jef Last heeft te zeggen is toch duidelijk genoeg. „Ik word gecensureerd”, roept hij verbolgen uit, „ik zie nauwelijks meer besprekingen van mijn recente boeken in de kranten, ingezonden stukken worden niet geplaatst en ik krijg ze niet eens meer terug”. Litteratuurprijs Ignacio Si lone (Van een onzer verslaggevers) LAREN Jef Last (73) is nog steeds de litteraire rebel van Nederland, de renegaat, de man die nergens bij hoort dan bij zichzelf en zijn uitge sproken meningen tot ergernis van velen die het niet met hem eens zijn, met vuur en grote welsprekendheid, geschraagd door zijn enorme eruditie, verdedigt. Maar Jef Lasts geestkracht mag dan nauwelijks gebroken zijn, hij mag nog steeds Neerlands letterkundige lastpost nummer één worden genoemd, lichamelijk wil het niet meer zo vlotten. Allerlei kwaaltjes, die zijn leeftijd tekenen, kwellen hem en de ochtend dat wij hem in zijn kamer in het Larense Rosa Spierhuis spraken, werd hem het praten nogal be- (Van onze correspondent) GRONINGEN „Werken is slaver nij”, zegt een ex-leerling van de Gro ninger kunstacademie. Hij is iemand die de maatschappij de rug toekeerde omdat hij er volkomen vervreemd van is geraakt. Geen vrienden, geen sociaal contact, teruggeworpen op zichzelf. Een „drop-out” wordt hij met een eigentijds woord genoemd. De jongen werd geïnterviewd en gefilmd door een lid van de projectgroep van het Instituut voor Sociale en Bedrijfs psychologie van de Groningse univer- siteit. Deze vier psychologen een hoogleraar en drie studenten zijn de makers van het werkstuk „De Jonge Generatie”, een audio-visuele (voornamelijk op beeld en geluid ge baseerde) onderwijsproduktie. 99 9^ i 1 ki. er da Al toi rm de d< st g< di vs g- te ai di bi tei en vo bh bil ba ve kli bi M> rm zu Tc dr vl b VI W zi al rr Vi b d si t< t< P 1< De eer, dat is de kwintessens van de hele zaak en daaruit moet je ’t gedrag van Misjima ook verklaren. Hij is door de pers als een militante en reactionaire De bekende Japanse schrijver Yukio Misjima, die naar het voorbeeld van de oude samoerais zelfmoord pleegde in naam van de eer van Japan. Hier spreekt hij tijdens een bestorming door jongeren vanaf een balkon in een kamp voor opleiding tot militaire „zelfverdediging”. In plaats van een gecamoufleerd leger, pleitte hij voor een officieel Japans leger. Om zijn protestactie kracht bij te zetten pleegde hij onmiddellijk na zijn rede voering zelfmoord. uit de zuiverste lucht van de bergen in de meest door autostank verpeste stad van het land. Strijd tegen racisme. De remonstrantse broederschap zal 2000 storten voor uit voering van het programma van de we reldraad van kerken ter bestrijding van het racisme. Dat heeft de algemene ver gadering zaterdag in Amsterdam met overgrote meerderheid besloten, De Witte Paters hebben in het land van de Samo met medewerking van de katho lieke werkende jeugd, de Stichting Neder landse Vrijwilligers, de NOVIB en de di rectie Internationale Technische Hulp een centrum voor landbouwkundige vorming De dorpswever bij het Samo-volkje. zoals de seizoenen. Als iemand dood gaat heeft hij er geen zin meer in, zegt men, na een tijdje wordt hij dan weer geboren om het nog eens te proberen. Het instituut voor de Tropen wil meer betrokkenheid van de bevolking van ont wikkelde landen bij de problematiek van de volkeren in ontwikkelingslanden. Met deze tentoonstelling, waar de Semo model staat als representatief voor de problemen van de savannen-bewoners, doet het insti tuut een poging om dit ideaal te bereiken. Laat ze bij Artis naar Amerika kijken en naar Duitsland, waar ze tenminste naar alternatieven voor dierentuinen zoe ken. In Duitsland zijn op dat gebied al veel hervormingen tot stand gebracht. Die rentuinen worden zoveel mogelijk buiten de steden, in de vrije natuur tot stand ge bracht. Waarom kan Artis ook niet ver huizen naar bijvoorbeeld het Amsterdam se bos of het Spaamdammer bos. PARIS, (AP). Aan de Italiaanse schrij ver Ignacio Silone is de „Grand Prix Mondial Cino del Duca” voor het jaar 1971 toegekend, aldus is te Parijs bekend gemaakt. De prijs, groot 150.000 francs eert wijlen Del Duca, hoofd van een grote uitgeverij in Frankrijk, en wordt gegeven aan een schrijver wiens werk op letterkundig of wetenschappelijk gebied kan worden be schouwd als een boodschap tot de mens heid. Tot vorige prijswinnaars behoorden de Oostenrijkse geleerde Conrad Lorentz en de Franse toneelschrijver Jean Anouilh. Hoe verzin je *t: een dierentuin op één kilometer afstand van de IJ-tunnel, waaruit giftige benzinedampen van lange files auto’s opstijgen. Apen worden na an derhalf jaar al impotent; schildpadden sterven als ratten, omdat de grond te hard is; olifanten lijken er op te nauwe schoenen rond te lopen en de volières Amerikaanse onderzoekingen hebben aan getoond, dat, al maak je de volières nog zo groot, roofvogels daarin na één jaar al tekenen van krankzinnigheid beginnen te vertonen. „Het savannen-gebied is arm en zal al tijd arm blijven”, zegt dr. J. Broekhuyse, die een groot aandeel heeft gehad in de samenstelling van de tentoonstelling, „er zitten vrijwel geen bruikbare mineralen in de grond en de transportkosten zouden te hoog zijn om de exploitatie ervan winst gevend te maken”. LONDEN (Reuter) Een kennelijk zeer goed voorbereide bankoverval in het cen trum van Londen heeft de daders in hoofd zaak een grote hoeveelheid waardeloos buitenlands geld opgeleverd. Een bankbe diende werd in een been geschoten. De tien gemaskerde overvallers wisten te ont komen. De overval gebeurde toen vier bank employé’s zakken met geld uit een gepant serde bestelauto overbrachten naar het computercentrum van een bank. De ge maskerde mannen maakten zich meester van deze zakken, waarin voornamelijk bui tenlandse bankbiljetten zaten die waren geperforeerd omdat zij vernietigd zouden worden. In de zakken zat ook voor een nog onbekend bedrag aan goed geld. Dit was echter niet veel in verhouding tot de hoe veelheid die zich nog in de bestelauto be vond. „Als zij de bestelauto hadden ge forceerd, zouden zij er van door zijn ge gaan met een fortuin”, aldus een woord voerder van de politie. (Van onze medische medewerker) HAARLEM. Het gebruik van aarde werk in het huishouden neemt de laatste tijd weer in populariteit toe. In vrijwel alle landen bestaan van oudsher voor schriften of wetten ter voorkoming van loodvergiftiging tengevolge van loodgla- zuren die op eet- en drinkgerei zijn aan gebracht. Dat loodglazuren niet voor deze gebruiksartikelen gebruikt mogen wor den, weet elke bona fide pottenbakker, maar het is de vraag of elke amateur- pottenbakker hiervan wel is doordrongen. Er zijn voorgesmolten „fritten” in de handel, die vooral voor deze amateur- pottenbakkers gemakkelijk te verwerken zijn, en deze fritten zijn dikwijls niet veilig omdat ze loodoxyden kunnen be vatten, zónder dat dit op de verpakking vermeld hoeft te zijn. Er komen (dode lijke) loodvergiftigingen voor ten gevolge van loodhoudende verf, en ook doordat dergelijk aardewerk gebruikt wordt om er bijvoorbeeld vruchtesappen in te be waren. In ons land, en ook in andere landen, worden van tijd tot tijd ernstige loodvergiftigingen beschreven, die na lang speurwerk hierop blijken te berus ten. Zo werd in het New England Journal of Medicine een dodelijk geval van lood- intoxicatie beschreven bij een tweejarig kind dat wekenlang appelsap had gedron ken uit een kan van aardewerk. Dit sap bleek achteraf na drie uur 157 milligram lood per liter te bevatten en had ook het vierjarig broertje vergiftigd dat geluk kig herstelde. Na de inleiding spitst het project zich toe op het vraagstuk van de identiteit van de jongeren („Wie ben ik, waar sta ik, wat moet ik kiezen?”) veel aandacht is hierbij besteed aan verschillende jeugd bewegingen (Hitler jugend, padvinders, jeugdige natuurvorsers). Het derde en langste onderdeel heeft be trekking op de sub-cultuur, dat moeilijk definieerbare verzamelbegrip voor jonge ren die zich uit onbehagen over de samen leving een eigen levenswijze creëren. Hier in ondermeer opnamen van hippies, no zems en provo’s. De Groninger sociaal-psycholoog prof. Hutte vertelde dat de projectgroep bij de presentatie van haar werkstuk hier en daar naar kunstzinigheid heeft gestreefd. Als u geoefend bent daarop acht te slaan, zult u beeldrijm zien, contrastwerkingen en merkwaardige collages. Hij zei verder ondermeer, dat met „De Jonge Generatie” beoogd wordt te wijzen op de noodzaak dat zowel jóngeren als ou deren betekenis toekennen aan het geva rieerde gedragspatroon van de 17- tot 25- jarigen. Over Misjima, van wie Last veel heeft vertaald en die hij in Nederland heeft ge ïntroduceerd, heeft hij het hart vol. „Al mag Kawabata dan de Nobelprijs heb ben gekregen, voor de Japanners zelf is Misjima een veel groter schrijver. Ikzelf kende Misjima vrij goed en daarom ver onderstelde ik al dat zijn dood niet kon kloppen met de berichten daarover van de massamedia. De zaak moést anders zitten en de speech, die hij vlak voor zijn zelfmoord uitsprak en die ik met enorm veel moeite in handen heb gekregen, wijst daar ook op”. „Luister, niet alle zelfmoorden in Japan kan je harakiri noemen. Het merendeel van de 24.000 zelfmoorden die er jaarlijks in Japan zijn, zijn de „gewone” zelf moorden, seppagu heet dat. Harakiri is in feite uitsluitend weggelegd voor de sa moerais, de historische verdedigers van Japan, die tot aan de opkomst van het fascisme uitgerust waren met twee zwaar den: één voor de verdediging van zichzelf, de ander voor wraking van de eer. 1 Aardewerk wordt niet alleen om esthe tische reden geglazuurd, maar ook om dat het zelf poreus is en door het glazu ren waterdicht wordt gemaakt. In deze glazuurmengsels bevinden zich, naast sili cium- en andere oxyden, ook metaal- oxyden. Nadat die mengels op het aarde werk zijn aangebracht wordt glazuur ge vormd door tot een temperatuur van 700 tot 1000 graden Celsius te verhitten. Wanneer er loodoxyde of menie als be standdeel van het glazuur wordt toege past daalt het smeltpunt, zodat dan ge makkelijk goede resultaten worden ver kregen en sommige „fritten” zijn op deze wijze vervaardigd. Uit een desbetreffend (Amerikaans) onderzoek van 117 stuks willekeurig gekocht aardewerk en van 147 niet-commercieel verkrijgbare gla zuurmengsels die voor standaardpotten waren gebruikt, bleek de helft een te hoog loodgehalte te bevatten. Voorzichtig heid is hier dus wel geboden. Jef Last zit nu twee jaar in het Rosa Spierhuis in Laren. Hij schreef er een boek over de culturele revolutie in Rood- China, „vuurwerk achter de Chinese muur”. Hij is zeker al zo’n twintig jaar bezig met een studie over de grootste schrijver van het nieuwe China, Loe Sjuun. Hij schreef er o.m. een dissertatie in het Duits over. Voorts rolde er nog een ven slag uit zijn handen over het feit dat het eiland Formosa zestig jaar lang een Ne derlandse kolonie is geweest. „Wist u dat? Dacht ik al, niemand weet het”. Als de lichamelijke kwaaltjes de rebel niet hadden geplaagd, was hij al wegge gaan uit Laren. Hij vindt het er maar een saaie boel. „Ik zie niemand”, klaagt hij, „ik had gedacht dat Laren een kun stenaarsgemeenschap was, maar het is meer een Amerikaans slaapdorp. Het lijkt wel alsof ik al op het kerkhof zit...” Overigens hield ik kortgeleden in dit huis nog een tentoonstelling van mijn schilderwerk, want schilderen is mijn gro te hobby”. Hij herinnert eraan, dat hij bezig is met zijn memoires. Het eerste deel is af, maar moet nog op namen en jaartallen worden nagekeken. Aan deel twee is hij nu bezig en deel drie volgt. Boek één gaat hoofdzakelijk over het oude Den Haag en eindigt in 1918. „Tijd der zekerheden” heet het. Deel twee heet „Tijd der illu sies” en gaat ondermeer over de opkomst van het fascisme en allerlei andere bewe gingen. En deel drie gaat over „onze tijd” „Wanneer mijn memores uitkomen? Daar heb ik geen enkele kijk op. Ze moeten bij Wolters verschijnen en zullen wel bekort moeten worden”. Rebel Jef Last torpedeert in felle be woordingen de actie Artis moet blijven” Hij toont zich een fervent tegenstander van de hoofdstedelijke dierentuin, die hij een „verschrikkelijk moordenaarshol” noemt. „Artis is een afschuwelijk en wagelijk iets. Kinderendacht u dat die iets leerden van een vogeltje op een stokje? Geen pest, meneer! Het enige streven van de Artisleiding is er voor te zorgen dat een bepaald beest over een jaar of twee nog achter de tralies zit. Het komt „De Samo leeft vrijwel uitsluitend van de landbouw en het welslagen van de oogst is volkomen afhankelijk van de re genval die in dit gebied zeer summier is. Het klimaat is droog en heet en steeds meer mensen trekken naar de grote ste den in bijvoorbeeld Ghana om daar geld te verdienen. Door de aanwezigheid van blan ken in hun land hebben de Samo begre pen dat zij niet de enige echte mensen waren, opgenomen in het systeem van de schepper Lawa. Door de confrontatie met andere culturen hebben zij ontdekt dat er een comfortabeler manier van leven be staat. Vele Samo’s vinden nu ook dat het leven in de savanne primitief is en on- dragelijk. Het team, bestaande uit prof. dr. H. A. Hutte, hoogleraar sociale psychologie en de studenten Dia Dijkstra, Bert Schipper en Ans Kessens, dat „De Jonge Generatie” voor onderwijsdoeleinden onder de loep nam, schreef het scenario en de teksten, koos de muziek en verzamelde het docu mentatiemateriaal. De centrale dienst voor beeld en geluid van de rijksuniversiteit in Groningen verzorgde de techniek. Deze produktie kwam voorts tot stand met be hulp van filmfragmenten uit verschillende archieven. figuur voorgesteld en dat was hij zeker niét. Kijk, het doel waar een Samoerai in zjjn leven naar streeft, houdt geen per soonlijk succes in, maar is voor de volle honderd procent gericht op het doen van je plicht. Dat is ook het geheim van de opkomst van Japan. Daarom lopen ook alle drama’s in de Japanse litteratuur slecht af. Voor de Ja panner is de eer het allerhoogste ideaal, het is een soort catharsis voor hem. Na het verdrag dat het verslagen Japan met Amerika afsloot, verplichtte dit land zich er geen leger meer op na te houden. Ja pan is dan ook het enige land ter wereld, dat officieel geen leger bezit. In de „op gelegde” grondwet komt het bestaan van een armee zelfs niet voor. Luxemburg heeft zijn ministerie van defensie, maar Japan heeft het niet. Dat is echter alle maal schijn. Natuurlijk heeft Japan wel een leger, maar dat is een verkapt, een verborgen leger, getooid met namen als visserij politie, zelfverdedigingskorps en weet ik veel meer. Japan wil er niet open lijk voor uitkomen dat het wel degelijk soldaten bezit, want anders wordt grote broer Amerika boos. Dat was één van de dingen die Misji ma dwars zat. Hij vond de ontkenning dat Japan een leger had een wereldgroot be drog, een zaak die de hele Japanse na tie schade aandeed. Er waren nog meer zaken die er volgens Misjima op wezen, dat Japan naar de haaien zou gaan. Vol gens de zen-moraal moeten Japanners een voudig zijn en hun plicht doen, maar ze glijden daarentegen af naar het materia lisme. Het begrip heilig houdt ook de schoonheid van het land in, maar Japan vervuilt al even hard als de rest van de wereld. Het wordt zó verschrikkelijk vies en smerig dat er bijvoorbeeld in water, waar vroeger parels werden gedoken, niet eens meer kan worden gezwommen. Dat is het waar Misjima tegen protes teerde. Een samoerai, zoals Misjima, mag wel protesteren, maar hij is géén opstan deling. Hij blijft trouw aan de keizer, ook dat is hem in handen gelegd. Dus schreef Misjima een protest-in-dichtvorm en zette een streep onder dat protest door zich het leven te benemen. En nu komt de clou: Wat Misjima schreef, dat komt overeen met de gedachten van erg veel andere Japanners. En daarom wordt er over Misjima wel in het geheim veel ge praat, maar officieel niet meer over hem geschreven. De Japanse overheid is doodsbang voor een kettingreactie...” opgezet. Nederlandse vrijwilligers leren de Samo ploegen en gebruik maken van an dere moderne hulpmiddelen, waardoor de landbouwproductie verviervoudigd kan worden. Indien dit op grote schaal ge beurt, kan de levenstandaard op den duur worden opgevoerd tot 800 gulden per per soon per jaar, het tienvoudige dus van het huidige niveau. Op 20 modelboerderijen worden jonge Samo-boeren opgeleid. Na voltooiing van de opleiding krijgen zij voldoende krediet om zich met een nieuwe uitrusting in het dorp van herkomst te vestigen. Slechts vijftien procent van de jongeren in het Sa- mo-gebied krijgt onderwijs, de oudere ge neraties zijn vrijwel geheel analfabeet. Er zijn plattelandsscholen gesticht met een opleiding van drie jaar waar jongelui van hun twaalfde tot hun zestiende jaar lezen, schrijven en rekenen leren en verder Frans (de officiële taal van Boven-Volta) en vooral elementair landbouwonderricht. De grote kindersterfte bij de Samo er zijn moeders die 17 kinderen het levens licht hebben doen aanschouwen en daar van slechts twee volwassen zien worden is geen reden tot droefenis. De wereld van de doden is niet het einde, maar slechts een tijdelijke verblijfplaats in de cultuur van de Soma. Levenden en doden vormen een gesloten eenheid. Mensen zijn sterfelijk maar worden herboren in het ritme van de generaties, zich herhalend, z „"(rf 4 9: A o s j» j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 6