MICHELS WEG: BEGIN VAN HET EINDE? Rufay kent de waarde van uw tijd RUFAY Michels kan naar Sevilla DIJKSTRA LAMPEN of Barcelona as a Rijnders: „Ik ben bang dat de hele boel in elkaar klapt” IJ BS voor O’Farrell volgt Mat Busby op Damesatletiekploeg Erfurt (Odld) A F "1 17 WOENSDAG 9 JUNI 1971 «Si Bekroning Lacune Moeilijkheden I I 2) T erugslag uw bandenspecialist I - i V ermoeden x k O Trouwplannenmakersdoen er goed aan eerst hun licht bij Dijkstra op te steken. Onze toonzalen hangen weer vol strakke en moderne, klassieke en romantische, hippeen speelse lampen. Negen banden-vestigingen verspreid over heel Noord-Holland. Dus altijd een Rufay-station in de buurt. Alle gangbare bandenmaten en merken in voorraad. Zoals bv. Pirelli. En bij Rufay is een afspraak een afspraak. Dus geen onnodig wachten. Vlotte vakmensen en moderne apparatuur voor montage, balanceren, harmonisatie. Als uw banden niet goed zijn, - als u twijfelt - ga dan naar één van de Rufay-stations. Het gaat om uwveiligheid, uw tijd en uw portemonnee. Iedere Rufay-man zal u helpen om op alle drie dingen te passen. «lag i Kal jfc IMM W w 1 S t f X te i BI j (Van onze sportredactie) voor dit elftal een ADVERTENTIE vent het latente ADVERTENTIE Z2 |mnilii HHiiinj r/? Michels sterft niet maar het is duidelijk dat hij een enorme lacune achterlaat. En GEWICHTSHEFFEN. De 24-jarige Rus sische gewichtsheffer Boris Pavlov heeft een nieuw wereldrecord gevestigd bij het stoten in het zwaarmiddengewicht. Hij bracht in Podelsk 193 kg omhoog, een hal ve kilo meer dan het op zijn naam staand bestaande record. Gisterochtend half elf werden de spelers op de hoogte gesteld en anderhalf uur la ter lichtte de demissionaire trainer zijn besluit aan de pers toe: „Het aanbod om manager te worden, was een geweldige waarin wij de meeste waardering voor Michels hebben opgevat.” Amsterdam-N: 020-265913 Amsterdatn-Z: 020-73 38 84 Haarlem: 023-375658-375930 Amstelveen: 020-411565 Beverwijk: 02510-28169 Hoorn: 02290-4706 Zaandam: 02980-23104 Den Helder: 02230-12389 Alkmaar: 02200-16390-19126 Praag: „Naast de problemen rond Huls- hoff en Rijnders, die vanavond waar schijnlijk zullen bij tekenen, hebben wij er nu een moeilijkheid bij. Ook de gesprek ken met Cruyff ontwikkelen zich gunstig. Eén van die spelers Is Nico Rijnders, de super-tackelaar, waar Michels na het echec in Madrid tegen AC Milan graag op teruggreep om zijn nieuwe wat zakelijker concept, dat echter voldoende ruimte liet tot artisticiteit, wat meer reliëf te ver schaffen. Rijnders, gisteravond één van de spelers die op de kampioensreceptie van Ajax in het Amsterdamse Doelenhotel af scheid van Michels nam, raakt onmiddel lijk de kern van het probleem als hij be denkt: „Als de zaak niet goed wordt op gevangen dan ben ik bang dat de hele boel in elkaar klapt. Ik heb al heel wat trainers meegemaakt maar er zijn er maar weinig zoals hij. Michels heeft in zijn benadering van het voetbalspel zo ongeveer -de per fectie bereikt. Zowel als coach en als trai ner. Het zal een bijna onmogelijke opgave worden om voor hem een opvolger te vin den. Het zal een man moeten zijn die on geveer dezelfde capaciteiten heeft als Michels maar die ook nog het nodige over wicht heeft. Ga daar maar eens aan staan. Ik had niet verwacht dat Michels zou ver trekken. Ik had er eigenlijk op gerekend dat hij zou blijven en manager zou wor den. Ik moest het wel even verwerken toen hij vanmorgen zo maar meedeelde dat hij weg zou gaan. Ik was een moment totaal verslagen. Dit vertrek van Michels kan ook consequenties hebben voor het wel of niet verlengen van mijn contract. Ik ga 20 juni pas op vakantie maar het zou toch wel aardig zijn als ik voor die tijd zou weten wie mijn nieuwe trainer wordt. Ik denk in de richting van een man als Joop Brand. Misschien zou die het kunnen.” MARC SERNé Over Johan hebben wij geen contacten met andere clubs gehad, niet uit Neder land en niet uit het buitenland.” Toch zal iedere nieuwe trainer al snel met Michels worden vergeleken. Het is Michels die Ajax heeft leren voetballen zoals het dat nu doet. Het is Michels aan wie verscheidene spelers met respect zul len terugdenken. Het is bovendien Michels geweest die ogenschijnlijk onbelangrijke zaken bij zijn spelers heeft ontwikkeld waardoor het elftal heeft kunnen uit groeien tot één van de beste clubs ter wereld. Hoe schromelijk Ajax zich heeft vergist in de onberekenbaarheid van de wispel turige Michels komt onder meer tot uiting in het feit dat er al voor de Europa-cup- finale een rondschrijven de deur uit was gegaan met de mededeling dat er dinsdag middag 8 juni een belangrijke persconfe rentie zou worden gehouden. stapeld (alleen al om met een elftal dat uit zes nieuwe spelers bestaat binnen twee jaar opnieuw een finale van de Europa cup I te bereiken en ook te winnen is een imposante prestatie) zo maar de rug toe te keren. bekroning geweest voor het harde werk dat er in de zes jaar die ik nu bij Ajax ben, is verricht. Aangezien er ook financieel niets op de offerte aan te merken viel, was het besluit om te vertrekken voor mij nog veel moeilijker. Ik heb maanden lopen twijfelen. Ik had ook nog zo veel andere zaken aan mijn hoofd. De Europa-cup, de competitie en de voetbalbeker. Het was daarom een ontzettend moeilijke beslis sing. Maandagavond heb ik echter defini tief de knoop doorgehakt. Er is een groot aantal factoren die ertoe hebben ge leid dat ik deze stap neem. De belangrijk ste voor mijzelf is dat ik op dit moment alles met Ajax heb bereikt. Het volgend seizoen zou er voor mij eigenlijk nog maar weinig te winnen zijn. Bovendien, en dat is minstens even belangrijk, als ik nu was gebleven dan zou dat voor de rest van mijn tijd als voetbaltrainer zijn geweest. Als ik had toegestemd dan was ik bij Ajax blijven hangen. Dan is het avontuur verdwenen. Dat zinde mij niet. Dat ligt ook niet in mijn aard.” Het getuigt in ieder geval van persoon lijkheid dat Michels de gok heeft genomen om de voor hem onzekere weg te bewan delen. Hij realiseert zich als weinig ande ren hoe moeilijk het is om een werksfeer waar de successen zich in een verbluffend tempo aan de lopende band hebben opge- MANCHESTER De Ier Frank O’Far- rell zal Mat Busby opvolgen als manager van de Engelse eerste divisieclub Man chester United. Busby, die de ploeg tot grote successen heeft gevoerd, is opgeno men in de directie van de vereniging uit Manchester. O’Farrell, thans manager van Leicester City, zal op 1 juli in dienst van de Mancunians treden. ,s. HAARLEM. SPAARNE 65. TEL. (023) 31 93 73 GEOPEND: ELKE DAG 9.00 TOT 6.00 UUR, OOKZATERDAGS Dat laatste is iets wat ook voor Johan Cruyff nauwelijks een punt voor discussie vormt. Cruyff: „Veronderstel dat het on der een nieuwe trainer iets minder zou draaien. Dan krijg je onmiddellijk- moei- lijkeden. Je bent tenslotte in die zes jaar dat je samengewerkt hebt naar elkaar toe gegroeid. Je hebt niet alleen je eigen spel maar ook dat van Ajax wezenlijk zien ver anderen. Je wist wat je aan elkaar had ook. Dat zal voor ongeacht welke trainer moeilijk worden om te ondervangen. Ik zou niet graag in de schoenen van Michels’ opvolger staan.” Heeft het feit dat Michels weggaat nog gevolgen voor de prolongatie van zijn contract? „Daar heb ik heel eer lijk gezegd nog niet over nagedacht. Ik ben nog in onderhandeling met verschil lende clubs maar ik ben uiteraard wel vre selijk benieuwd wie de nieuwe trainer wordt. Of het door zal werken in mijn onderhandelingen met Ajax voor een nieuw contract, kan ik nu nog niet zeg gen.” i (MfWVUWWMAMVIAMWWIAAAAWWWVWWWUWUVWtfWWWWUMMi I Merkt Ruud Krol op: „Ik heb ontzettend veel van Michels geleerd en ik weet dat ik van hem nog ontzettend veel had kun nen leren.” En een klein maar veelzeg gend voorbeeld van Cruyff: „Waren mijn corners vroeger maar lukraak, nu kan ik bij een hoekschop met beide benen een bal laten neerdalen waar ik wil. Dat heb ik toch bij Michels geleerd.” Ruud Krol weer: „Ik vind het een verschrikkelijke beslis sing. Wel begrijpelijk. Het is natuurlijk rot als je zo iets hoort. Maar ja we moeten nu weer aan het volgende seizoen denken. Het is een ander waar wij nu geld mee moeten verdienen. Het zal moeilijk zijn om Michels te doen vergeten. Je gaat na melijk snel vergelijken.” AMSTERDAM Op verreweg de belangrijkste vraag bleef het Ajax- bestuur, in casu voorzitter Jaap van Praag, het antwoord schuldig. Al tijdens de uitwedstrijd om de halve finales van de Europa-cup tussen Atletico Ma drid en Ajax liet Michels al min of meer doorschemeren dat hij Ajax aan het einde van dit seizoen wilde verlaten. De Ajax-leiding heeft echter de achteraf ijdele hoop gekoesterd dat het allemaal wel niet zo’n vaart zou lopen, en zich vastgeklampt aan de wetenschap dat Michels ook al aan het einde van het vorige seizoen dergeljjke dreigementen had geuit. Daarom kwam de klap toch wel hard aan en kon Jaap van Praag eigenlijk nog geen zinnig woord zeggen over Michels’ opvolger. Van Praag: „Tot maandag avond hebben wij de hoop gehad dat Michels bij ons zou blijven. Wij heb ben nog geen opvolger. Niet als manager en niet als trainer. Wij hebben nauwelijks met de mogelijkheid rekening gehouden dat Michels ook inder daad zou vertrekken. Het is te verwachten dat Grijzenhout, Michels’ eerste assistent, bij ons zal blijven. Wij weten op dit moment nog niet of hij als hoofdtrainer wordt aangesteld. Het zal moeilijk zijn om trainer van gelijke kwaliteit aan te trekken”. Ajax had gedacht dat het bekend zou kunnen maken dat Michels de nieuwe functie van manager-trainer bij de Am sterdamse vereniging zou gaan bekleden. Maandagavond deelde Michels zijn verbijs terende en definitieve besluit mee. Hij liet een salaris van rond de tweehonderddui zend gulden per seizoen liggen en gaf er de voorkeur aan om Ajax toch maar te verlaten. Trouw plannen makers AMSTERDAM, WETERINGSCHANS84a TEL. (020) 6 35 10 DEN HAAG? STATIONSWEG 102, \TEL.(070) 63 08 59 Hoe reageerden de spelers toen zij van de mare op de hoogte werden gebracht? Cruyff: „De meesten hadden wel een ver moeden dat hij zou vertrekken. Ik ook. Er werd te veel door Michels op gezin speeld de laatste maanden. Maar als je het hoort, komt het natuurlijk toch wel even aan. Zeker na alles wat je met hem hebt meegemaakt. Dat geldt ook wel voor de andere jongens denk ik, omdat het grootste gedeelte van de kerngroep al twee jaar meeloopt. Dat is de periode geweest waarin wij het meest zijn gegroeid en DEN HAAG. De Nederlandse dames atletiekploeg, welke op zaterdag 19 juni in het Dimitrofstadion van Erfurt tegen Oost-Duitsland A en B uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 meter: Wilma v. d. Berg (De Keien) en Trudy Ruth (GAC). 200 meter: Wilma v. d. Berg en Trudy Ruth. 400 m: Stans Brehm (AVR) en Corry Bakker (Vitesse). 880 m: Anneke de Lange (Sparta) en Els Gommers (Unitas). 1500 m: Joke van der Stelt (De Spartaan) en Anneloes Beenakkers (UNC). 4.100 m: keuze uit: Wilma v. d. Berg, Trudy Ruth, Riet v. d. Berg (De Keien), Akke Brijker (Spartacus) en Lidy Makkin- je (ADA). 4 x 400 m: Stans Brehm, Corry Bakker, Marian Burggraaf (Oss-Wik) en Thea v. d. Waard (Holland H). 100 meter horden: Mieke Sterk en Miep van Beek (beiden ADA). HoogspringenHilly de Lange (Sperwers) en Mieke van Doorn (De Spartaan). Verspringen: Mieke Sterk en Ella Hoo- gendoorn (PAC). Kogelstoten: Els van Noorduyn (Sagitta) en Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport). Discuswerpen: Anneke de Bruin en Jet van Wageningen (Typhoon). Speerwerpen: Carla Luyer en Lida Kuys (beiden DEM). (Van onze rreedacteur in Spanje) BARCELONA. De Spaanse clubs moeten zich noodgedwongen wel op de vlakte houden, wat de contractering i van buitenlandse spelers en trainers I betreft, ook met het oog op de alge- I I meen begeerde Johan Cruyff en Rinus Michels met hun Europa-cupaureool. I De grenzen zijn immers nog steeds niet I open voor buitenlandse speeelers en de onderhandelingen over trainers worden nog grotendeels achter de schermen I gevoerd. Dit neemt niet weg dat zowel Cruyff als Michels bovenaan het ver- langlijstje staat bij diverse Spaanse I I clubs. Zowel FC Barcelona als Real Madrid heeft belangstelling en mil- I joenen te over voor een topspeler zoals I Cruyff, die hun weer meer publiek op de tribunes en meer peseta’s in het laatje zou brengen. En zowel FC Bar celona als FC Sevilla heeft nog geen vast besluit genomen op het punt van 1 een trainer. Barcelona heeft onlangs I haar contract met ex-Ajaxtrainer Vic Buckingham verlengd (evenals Real Madrid deed met Miguel Munoz). Maar Buckingham is ernstig ziek geworden en de mogelijkheid bestaat dat Barce- lona een nieuwe (en goede trainer) nodig heeft, I FC Sevilla heeft haar Duitse „won- I dertrainer” Max Merkel die wel Tarto- I nische discipline invoerde (hetgeen in Spanje wel een wonder mag heten) j maar dit seizoen geen spectaculaire re- sultaten haalde, op de keien gezet en volgens de laatste berichten nog geen vervanger gevonden. Zoals gezegd, mo gelijkheden voor Michels bestaan er ze ker wel in Spanje, maar op het mo- ment blijft het bij speculaties. Wat het openstellen van de grenzen betreft be- I staat er ook nog hoop voor de buiten landse spelers. De Spaanse clubs heb- ben vijf jaar geleden, toen de grens gesloten werd voor het buitenlands ta- lent omdat de redenering, dat zo de eigen voetballers eindelijk eens een kans zouden krijgen zich te ontwikke- len wel een achterdeurtje gevonden. I Dat was de „Spaanse afstamming” van Zuidamerikaanse voetballers, waaraan onder andere Atletico, Ajax’ voorlaat- ste tegenstander, zijn topschutter de I Argentijn José Garate dankt. Ook Real Madrid en anderen wisten wel een i Spaanse vader op te duiken, voor een speler die hen interesseerde. Andere clubs, zoals Barcelona, hielden niet van I halve of stiekeme maatregelen en stel- I den verleden jaar voor, de grens dan i maar weer helemaal open te stellen. I De man die hier het meest achterheen I zat was Don Juan Gich toendertijd ad- II ministrateur van het rijke FC Barce- I lona. Deze club had immers de midde- Ilen om. dure spelers aan te trekken en '.'.zo haar rivalen van het veld te vegen en de eigen kas te spekken. Op het laatste moment gooide Real Madrid I roet in het eten door de kleinere en minder rijke clubs achter zich te ver- I enigen tegen Barcelona, en zo werd het I voorstel door de ere-divisieclubs weg- I gestemd. I Don Juan is er de man niet naar om Ieen besluit koppig door te drukken, maar wel om de belangrijkste tegen- I standers tot beter inzien te doen ko- I men. Een zwaarwegende reden zou wel eens het feit kunnen zijn, dat Miguel Munoz met de handen in het haar zit en ook grote heimwee heeft naar de gloriedagen van Real Madrid toen di- I verse niet-Spanjaarden de grote drijf- veer van de Spaanse kampioen waren. Een ander belangrijk feit is dat de transferprijzen van de nationale spe- I Iers, bij gebrek aan concurrentie, tot Iver buiten de proporties van hun kwa- i liteiten zijn gedreven. Gisteravond ‘'.heeft Juan Gich opnieuw in het open- baar herhaald dat hij de grenzen on- middellijk zou openen zodra een meer- derheid van ere-divisieclubs hem dat Izou voorstellen. Een laatste onderzoek jwees uit, dat zes clubs voor waren, vier tegen en de rest onbeslist. De ont- I wikkeling is dus voorlopig positief, en Ajax-idool Cruyff of Michels kan nog I altijd de duurst betaalde gastarbeider I in Spanje worden. Ondertussen vond een duidelijk in de war geraakte Jaap van Praag het nodig om ook nog enkele zaken te verduidelijken. Het begon al voordat de bijeenkomst goed en wel was begonnen en Van Praag niet wilde dat er op dat moment gefilmd zou worden of bandrecorders zouden snorren. Eerst vertelde hij dat hij twee verslagge- gevers die kritiek hadden geleverd op zijn houding tijdens de wantoestanden die zich afspeelden na afloop van de finale tegen Panathinaikos op Wembley (toen Van Praag praktisch de gehele Nederlandse sportpers met uitzondering van de NOS, die nota bene toestemming had om na af loop een camera in de Ajax-kleedkamer op te stellen in de kou liet staan), in het vervolg niet meer in de Ajax-bestuurska- mer wenste te zien. Om vervolgens weer terug te keren tot het onderwerp Michels; waarover Van Praag bedacht: „Wij zullen onze nieuwe trainer een contract voor minstens twee jaar aanbieden. Het ver trek van Michels is natuurlijk een enorm verlies, maar geen mens is onvervangbaar. Ook al sterft de directeur, de zaak draait door.” De vraag drong zich dan ook op of Michels zich voor de toekomst dan hele maal niet heeft ingedekt. De 43-jarige oefenmeester daarover: „Er is tot nu toe geen vereniging die aan mij heeft getrok ken. Ook Barcelona, Brugge of Arsenal niet. Dat komt misschien ook wel omdat men niet verwachtte dat ik zou vertrek ken. Ik geloof ook niet dat het eenvoudig is om een club te vinden waar ik onder net zulke gunstige omstandigheden kan wer ken als bij Ajax. Misschien moet ik ook wel een jaartje free-wheelen. De periode waarin trainers worden gecontracteerd, is tenslotte nog maar kort. Daar kan ik een boek over voetbal gaan schrijven. Daar heb ik dan mooi de tijd voor. Of misschien val ik halverwege het seizoen, net als inder tijd bij Ajax, wel weer met mijn neus in de boter.” Is Michels bang voor een terugslag bij Ajax het volgende seizoen en gaat hij daarom weg? „Neen, want dan was ik vorig seizoen al vertrokken. Als je van de wetenschap uitgaat, dat het begin van de competitie ronduit slecht was voor Ajax dan is het een wonder, dat de zaken zich zo voorspoedig hebben ontwikkeld. Het is begonnen na de uitwedstrijd tegen FC Ba sel. Als er één Ajax tegen de problemen die het huidige topvoetbal kenmerken, is opgewassen dan is het het Ajax van nu. Wat dat betreft zou het voor mij gemak kelijker zijn om te blijven dan vorig jaar toen je nog maar moest afwachten hoe de zaken zich zouden ontwikkelen. Ik neem een gok. Zo is nu eenmaal mijn aard. Ik neem wel eens meer beslissingen waarbij iedereen zegt: hij is gek Als ik een gezin had gehad met kinderen, had ik het waar schijnlijk niet gedaan. Ik heb er ook uren met mijn vrouw over gepraat. Vrouwen zijn nu eenmaal wat conservatiever in die zaken. Maar we zijn het tenslotte eens ge worden. Wat de toekomst wordt weet ook zij nog niet. Ik zou wel naar het buiten land willen en in principe komen daar drie landen West-Duitsland, Spanje en Italië voor in aanmerking. Ook zou ik wel als bondscoach ergens emplooi willen vinden. Het lijkt me wel eens aardig om een wereldkampioenschap voetbal te vol gen vanaf de bank.” I Als men bekijkt hoe Michels de failliete boedel die de Brit Vic Buckingham achter liet, heeft opgevijzeld dan ben je geneigd om je af te vragen of het feit dat Michels weggaat niet het begin van het einde is. Van Praag mocht dan nog opmerken: „Het bestuur realiseert zich terdege dat voor Michels een capabele opvolger moet ko men en wat dat betreft hebben ook de spe lers het volste vertrouwen in hun bestuur” maar het is duidelijk dat er onder die spe lers (Michels: „Ze hebben me niet op de schouders genomen toen ze het verna men”), van wie sommigen niet eens zo verrast waren omdat ook zij het al tot op zekere hoogte verwachtten, een onrust is ontstaan over de toekomst van Ajax die in feite hun toekomst is. Van dat terwijl hem in feite niets meer kon overkomen. Michels: „Als manager is je kostje gekocht. Gaat er dan nog iets fout dan krijgt als eerste de trainer de schuld en zo’n vent gaat er het eerste uit.” Michels wil echter zijn blik verruimen. „Als er ooit een club op mij heeft zitten wachten dan moet het nu toch zijn.” Michels wil ook duidelijk iets anders. Het ligt min of meer op hetzelfde vlak als de beslissing om via leraar voor slechthoren de kinderen en trainer van JOS oefen meester bij Ajax te worden, de club die onder zijn bekwame leiding na ongelofe lijk veel interne en externe moeilijkhe den vier landskampioenschappen, een Europa-cup en twee voetbalbekers ver overde. N., m ..AsZ' Jü

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17