Sinjavski na vry SER: UITLOOP LONEN IN ’72 MOET BEPERKT Nieuw overleg over compromisvoorstel I Kostenstijgingen bezorgen Financiën tegenvaller van 700 miljoen Vrij 14 jaar doden- I I I cel I I L i i i J CASH CARRY 'S I Puttenaar bekent moord Utrechtse HET WEER Belastingv er hoging of bezuiniging in collectieve sfeer Prof. Steenkamp wil belastingen twee jaar bevriezen Actie voor hulp aan Pakistaanse Telegram van tien organisaties aan minister Polak prostituée Nederland vraagt maatregel tegen Rijn vervuiling vluchtelingen Reactie op rede Luns (apartheid) niet toe gelaten PARAMARIBO. „Nederland heeft zijn buitenlands beleid met betrekking tot Zuid-Afrika steeds zijn standpunt ten aan zien van de apartheidspolitiek duidelijk uiteengezet”. Dat zei minister Luns, die momenteel een afscheidsbezoek aan de West brengt, in de Statenvergadering van Suriname. Egypte laat 170 gevangenen vrij verkoop van wand- vloertegels en mozaïek 'Tc'l AGENDA pagina 11 historisch Verder in de krant kostuum SEEGERS STR0ET-V1V0 College in WOENSDAG 9 JUNI 1971 61e JAARGANG NUMMER 182 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Werkgevers: Bezuinigen (Van onze redactie economie) Bijdragen op giro 999 Wat meer zon $1 H. van Looij, onderdirecteur Zie de speciale Vivo-aanbiedingen elders in dit blad. VIVO VOORDEEL L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 2 rijdende winkels. Incident in Staten van Suriname C. PESCHAR’S TEMPELIERSSTRAAT 28-HAARLEM 2 3 3 3 9 7 11 11 13 13 15 15 15 17, 19 4, 10 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Ongerustheid over deserteur Waver EDISONSTRAAT 5 IJMUIDEN TEL 1 42 3? (Van onze redactie economie) DEN HAAG Omdat de prijzen sterk stijgen als gevolg van loonsver hogingen heeft het ministerie van Financiën ongeveer 700 miljoen meer nodig dan in de jongste nota „Onge wijzigd beleid” van de demissionaire minister Witteveen is voorzien Om dat glad te strijken zullen er ofwel belastingverhogingen moeten komen, of zal er bezuinigd moeten worden op Streekvervoer 4,/4 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. en hoger collegegeld I J I IJmuider Courant Isolde Kurz: bij ADVERTENTIES KNIP UITMB AAN HET STRAND Menig mens is een verzameling ach- tenswaardige eigenschappen, maar nochtans geen persoonlijkheid. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, S, 7, Kennemer Kruimels Weerrapport De Kleine Wereld Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers collectieve voorzieningen. Dat heeft de woordvoerder van de minister van Financiën vanmorgen bevestigd. Verwachting var net K.N.M.l tot londer- dagavond DEN HAAG. Het compromisvoorstel, dat informateur Steenkamp gistermiddag aan de vijf fractievoorzitters heeft voorge legd, is bij K.V.P., A.R.P. en C.H.U. niet gunstig ontvangen. Prof. Steenkamp stelt voor, in de eerste twee jaren van de ko mende regeringsperiode de belastingen niet te verhogen, maar genoegen te nemen met de door loonstijgingen hogere belastingont vangsten. Na twee jaar zou bezien moe ten worden hoe de economische situatie zich heeft ontwikkeld en worden nagegaan wat er dan moet gebeuren Staatssecretaris Grapperhaus heeft op basis van nieuwe becijferingen, waaraan ook het Centraal Plan Bureau heeft mee gewerkt, vastgesteld, dat alleen al de uit gelopen prijsstijging het gevolg van een loonstijging van 10 percent 500 miljoen méér vraagt. Wordt de loonstijging 12,5 percent, dan betekent de daaruit voort vloeiende prijsstijging op de begroting 1972 Het comité zal zo snel mogelijk een op roep tot het Nederlandse volk richten om financiële steun. Het gironummer is 999. ten name van „Vluchtelingenhulp Amster dam”. Uit Calcutta wordt vanochtend gemeld dat de autoriteiten de cholera-epidemie in de kampen van de Oostpakistaanse vluch telingen onder controle beginnen te krijgen. De minister van Binnenlandse Zaken van de Indische staat West-Bengalen zei van daag dat de omvangrijke medische hulp uit het buitenland resultaat begint op te le veren. (Zie ook pagina 3). een tekort van 700 miljoen. In deze cij fers zit dan de invloed van de bouw-cao voor een kwart miljoen werknemers. Maar daarbij moet worden aangetekend dat de vakbeweging het voor wat betreft de loon kostenstijging als gevolg van die cao niet eens is met de berekeningen van het Cen traal Plan Bureau De vakbeweging komt 2,5 percent lager uit dan het CPB: op ongeveer 10 percent, aldus vanmorgen het NKV. Het CPB rekende uit dat de invloed van de bouw-cao ongeveer 12,5 percent in de loonkostensfeer is over twee jaar en dat daarmee zo’n 250 miljoen is gemoeid. UTRECHT. Een 30-jarige gescheiden huisschilder uit Putten heeft in de nacht van 13 op 14 mei de 48-jarige Utrechtse prostituée Johanna Wever-Hofman om het leven gebracht. In het memorandum wordt verklaard dat het Rijnwater jaarlijks 1750 ton koper, 2450 ton lood, 850 ton nikkel en niet min der dan 14.000 ton zink bevat. De man is maandag aangehouden. In de afgelopen nacht heeft hij een bekentenis af gelegd. Het motief voor de moord is nog niet duidelijk. OAMESKAPSALON De 36-jarige Edgar Smith (rechts) verlaat het gerechtsgebouw in Newark (New Jersey, V.S.), nadat de rechter heeft beslist, dat Smith, die 14 jaar in de dodencel heeft doorgebracht, tegen een borgtocht van 5.000 dollar wordt vrijgelaten. De rechter gaf de staat 24 uren om in beroep te gaan. Smith, die hier wordt begeleid door een bewaarder (links)heeft langer in de „dodencel” vertoefd dan iedere andere gevangene in de V.S. Hij werd destijds veroordeeld wegens de dood van een meisje. 12,90 1,29 250,— 198,— 11,— 11,- 7,75 10,75 5,- 3,50 35,— 29,50 1,45 2,60 LUXEMBURG. Nederland heeft bij de Internationale Commissie ter Bescherming van de Rijn tegen Verontreiniging aange drongen op maatregelen ter beperking van de verontreiniging door biociden, zware metalen en fosfor. Het verzoek hiertoe was vervat in een memorandum, dat gisteren in de vergadering van de internationale commissie in Luxemburg is ingediend. De drie confessionele fractieleiders, die vandaag vóór een bezoek aan prof. Steen kamp, eerst nog de koppen bij elkaar sta ken, meerden dat het er aan zal liggen in hoeverre met de door de informateur ge- aanwijsbaar profijt hebben van collectieve voorzieningen. Daarbij wordt vooral ge dacht aan studenten, voor wie dan het col legegeld flink omhoog zou moeten. De werkgevers vinden verder dat de mini- mumbeleidsnorm die het Centraal Plan Bureau in de jongste prognose voor de so ciale verzekerings premies aangaf, tot een maximum moet worden gemaakt. Of de wiebeltax (het tijdelijk verhogen van een reeks belastingen) moet worden verlengd, willen de werkgevers van de conjunctuur- ontwikkeling laten afhangen. Pofessor Richard Eakin, 61 jaar oud, heeft voor zijn studenten in de zoölo gie aan de universiteit van Califomië in Berkeley gastdocenten opgetrom meld. Het zijn Gregor Mendel, die leefde van 1812 tot 1884 (boven), Wil liam Harvey, die al 300 jaar dood is (linksonder) en Charles Darwin, die in 1882 stierf. Eakin zelf speelt deze gastdocenten door middel van een vakkundige vermomming. 1 juli 1971 zijn abonnementsprijzen bij vooruit- Vinyl op vilt, 200 brvanaf 9,75 Nylontapijt, 200 breed Nylontegels, 40x40 Keukens 170 cm RVS blad Keuken buffet Goud-Berken Lambripl. p. pl. Limba-deurplaat p. pl Keramische Wandtegels p. m. v.a. Spaanplaat, 244x122, p. pl. Type Formica, p. m2 Kastplanken, 130x35, p. st. Wastafels, p. st.’ WC-potten, p. st Hardboard vloerplaten, 61 x122 Hardboard deurplaten, vanaf Wandpl. „Decowall" en „Lux-o- mur” 244/275/305x122 vanaf Houten schrootjes, p. m2 vanaf Zachtboard 244x122 Tegelboard, 183/244 x 122, vanaf Tel. 32 2937 Nederland heeft bezwaren tegen resolu ties die niet kunnen worden uitgevoerd. Het heeft geen zin te besluiten geen han del meer met Zuid-Afrika te drijven als Afrikaanse landen hun handel met Zuid- Afrika verdubbelen” zei hij. „Nederland heeft een order van 1,2 miljard gulden voor levering van onderzeeboten en fre gatten laten schieten uit afkeer van de apartheidspolitiek, hetgeen mede geschied de met het oog op de gevoelens in Surina me en de Nederlandse Antillen”. DEN HAAG. In Nederland wordt zeer binnenkort begonnen met een actie voor de hulpverlening aan Oostpakistaanse vluchtelingen. Hiertoe is de „Stichting Ne derlands Comité Vluchtelingenhulp 1971” opgericht, onder voorzitterschap van mr. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer. 23,50 11,50 8,75 15,— PRIJZEN INCL. B.T.W Een door ongeveer driehonderd Neder landers, ondertekende verklaring, opgesteld door het enkele dagen geleden opgerichte comité „Aktie Ralph Waver” is dinsdag avond aan de minister van Justitie in Oegstgeest overhandigd. In de verklaring wordt er bij het demissionaire kabinet De Jong op aangedrongen het Amerikaanse verzoek om uitlevering van Waver af te wijzen, en te bewerkstelligen dat deze on- middellijk in vrijheid wordt gesteld en hem de toegezegde verblijsvergunning als nog wordt verleend. MOSKOU (AP). De Russische schrij ver Andrei Sinjavski, die tot zeven jaar dwangarbeid was veroordeeld wegens be lediging van de Sovjet-Unie” is. wegens goed gedrag eerder vrijgelaten, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Minister Luns verklaarde dat het in Ne derland slechts kleine groeperingen zijn, die trachten tegenstellingen te scheppen tussen zijn buitenlands beleid en het Ne derlandse volk. „Maar de oppositie heeft in die 19 jaar nog nooit tegen mijn be groting gestemd. Deze kleine groeperin gen zijn daarover blijkbaar zo verdrietig dat zij, over welk onderwerp van mijn be leid ook, steeds weer volstrekt verkeerde voorlichting geven”. De bijeenkomst eindigde met een inci dent. Toen de fractieleider van de Partij Nationalistische Republiek, E. Bruma op de rede van mr. Luns wilde ingaan werd hem dat onmogelijk gemaakt doordat Sta tenvoorzitter Lachmon de vergadering sloot. DEN HAAG De Sociaal-Econo- mische Raad wil op 25 juni proberen tot een beperking van de loon-uitloop naar 1972 te komen. Dat kan gebeuren op verscheidene manieren. Een van de methoden is een uitkering-ineens. Een andere is het inbouwen van een drempel in de indexering, waardoor prijsstijgingen pas na een bepaald stijgingspercentage worden gecom penseerd. Onder loon-uitloop wordt verstaan dat deel van de loonstijging na 1 juli, dat in 1972 doorwerkt. Stel dat men per 1 juli 10 percent loons verhoging krijgt, dan drukt 5 percent daarvan al op volgend jaar. Dat is dan die overloop geldend voor alle contracten die op 1 juli zijn afgeslo ten. Het gaat daarbij om driekwart van de CAO’s. Door een oostelijke wind wordt drogere en minder koele lucht aan gevoerd. Morgen flinke opklaringen en temperaturen tussen 17 en 20 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten. Meer zon en ho gere temperaturen. Zonnige perioden, maar ook nog plaatselijk kans op een bui. Minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maximum temperaturen morgen 17 graden aan zee tot 20 graden in het zui den van het land. Meest zwakke wind tussen noordoost en oost. Ernstige ongerustheid over een mo- gelijke overlevering van Waver leeft ook bij Pax Christi en bij de raad voor de za ken van overheid en samenleving van de Nederlands Hervormde Kerk. Zjj hebben deze gevoelens in brieven aan premier De Jong kenbaar gemaakt. De briefschrijvers zijn ook ongerust over de uitlevering van politieke vluchte lingen in het algemeen. Zij wijzen erop, dat de kerken tijdens de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Uppsala steun hebben toegezegd aan „hen wier geweten zich verzet tegen bepaalde oor logen, ook wanneer de wetgever voor der gélijke gewetensbezwaren onvoldoende ruimte zou laten”. Op de regering doen zij een dringend beroep, alsnog een ver blijfsvergunning aan de heer Waver te verlenen. CAIRO (AFP). In Egypte zijn 170 mensen die tijdens de recente gebeurte nissen in Egypte waren gearresteerd, gis teren in vrijheid gesteld, zo meldt het blad „El Achram” vandaag. Het blad schrijft dat er nog een aantal mensen in hechtenis wordt gehouden UTRECHT. In het streekvervoer zul len de lonen op 1 juli met 4,5 percent wor den verhoogd. Dit is overeengekomen op basis van het cao-artikel, over het volgen van sociale maatregelen voor het over heidspersoneel. In het memorandum wordt er op ge wezen, dat er in de laatste tien tot vijftien jaar in het Rijnwater een sterke toe neming is van stoffen die ook in kleine hoeveelheden schadelijk en zelfs giftig zijn voor levende organismen. Deze stijging verontrust de Nederlandse autoriteiten door de gevolgen hiervan in een groot deel van het land. Het Rijnwater blijft vrij lange tijd in de Nederlandse binnenwate ren. Door verdamping neemt de gifconcen- tratie nog meer toe. Bovendien vermengt het Rijnwater zich slechts langzaam met zeewater. Daardoor stroomt een groot deel van het verontreinigde water langs de kust naar de Waddenzee. HAARLEM. Gisteren is een bijeen komst gehouden door een aantal Haar lemse organisaties, die zich zorgen ma ken over de eventuele uitlevering aan de Verenigde Staten van de Amerikaanse deserteur Ralph Waver. Ir. de loop van de vergadering werd een telegram aan de minister van Justitie opgesteld, waarvan een afschrift ook werd toerezonden aan de vaste commissie van Justitie van de Tweede Kamer en aan de staatssecreta ris van Justitie. kloosterstraat 44 haarlem - telefoon 253031 Over de methode die de commissie Ont wikkeling Nationale Economie van de So ciaal Economische Raad wil aanbevelen ter beperking van de overloop, is nog geen uitspraak in het openbaar gedaan. De commissie, onder leiding van prof. D. S. Schouten, is namelijk nogal geschrokken van het feit, dat een suggestie voor een uitkering ineens, als een van de methoden om een al te grote loonniveaustijging in 1972 af té remmen, een eigen leven was gaan leiden. Het publiek kreeg daardoor ten onrechte de indruk, dat er een nieuwe uitkeringsgolf over de hele linie op han den was, aldus vanmorgen het commen taar van de NKV-woordvoerder drs. Reyn- aerts, die er zich overigens over verbaasde dat er toch weer nieuws uit de ONE-com- missie naar buiten is gekomen, tegen de afspraken in. De SER-vergadering, die aanvankelijk op 18 juni zou zijn gehouden, is onder meer uitgesteld om de gedachten ter beperking van de loon-uitloop eerst door de commis sie van prof. Schouten te laten omzetten in een advies, dat dan op 25 juni in be handeling komt. Prof. Schouten is van me ning dat die beperking een van de mid delen is om de inflatie af te remmen. Gisteren hebben werkgevers, werkne mers en Kroonleden in de ONE-commissie over dit onderwerp gesproken. Het ging daarbij om de vraag hoe het economisch evenwicht zo goed mogelijk kan worden hersteld. Drs. J. Goedhardt van het VNO, de grootste werkgeversorganisatie, heeft laten doorschemeren dat de werkgevers in het halfjaarlijks SER-rapport dat eind van deze maand zou verschijnen, aanbevelin gen willen, die van de overheid onder meer beperking van de bestedingen vra gen. De werkgevers willen 300 miljoen be zuiniging en zouden in de eerste tijd het dan nog resterende dekkingstekort van 250 miljoen opgevangen willen zien door ver hoging van de bijdragen voor degenen die V.V.D.-fractievoorzitter mr. Geertsema, die op het eerste memorandum van infor mateur Steenkamp veel kritiek te berde had gebracht, meende dat door het nieu we voorstel-Steenkamp „de pijn redelijk gelijk is verdeeld” Met die uitspraak ech ter zijn de confessionele fractievoorzitters het beslist niet eens. Volgens mr. Biesheu vel komt de pijn nu meer bij de confessio nelen te liggen. Overigens wilde mr. Geertsema met zijn positieve reactie op het nieuwe voor stel nog niet zeggen dat hij nu totaal te vreden gesteld was. Hij handhaaft zijn be zwaren tegen het memorandum van prof. Steenkamp. Vanmorgen overlegden de fractieleiders met elkaar én met hun fracties. Het re sultaat daarvan zou prof. Steenkamp van middag te horen krijgen (Zie verder pagina 2) kozen formule redelijke zekerheid kan worden verkregen dat hun program zal worden uitgevoerd. Hij en de schrijver Joeri Daniel werden in februari 1966 veroordeeld. Zij werden ervan beschuldigd hun land te hebben be ledigd in boeken die naar het buitenland werden gesmokkeld, en daar gepubliceerd. Het proces tegen de twee schrijvers heeft in de niet-communistische wereld ge leid tot protesten van vooraanstaande auteurs en letterkundige organisaties Zoals reeds eerder aangekondigd zijn door de voortgezette kostenstijgingen de Nederlandse dagbladen genood zaakt hun abonnementsprijzen te ver hogen. De minister van Economische Zaken heeft toestemming voor deze verhoging verleend. Met ingang van onze l' betaling: voor een jaarabonnement f 80, voor een kwartaalabonnement f 20,10 idem franco per postƒ21,75 voor een maandabonnement 6,90 Van abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van hun abon nementsgeld van hun bank- of giro rekening, zullen wij aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. DE DIRECTIE. Het telegram luidt als volgt: „De volgende organisaties in Haarlem, de stad waar Ralph Waver reeds gerui me tijd woonachtig is, doen een dringend beroep op u als minister van Justitie om bij het nemen van uw beslissing over diens eventuele uitlevering rechtvaardig heid te betrachten en u bewust te zijn van uw verantwoordelijkheid voor de handhaving van de aloude Nederlandse traditie om hun, die omwille van hun ge weten vervolgd worden, gastvrijheid te verlenen. Wij menen, dat Ralph Waver terecht een beroep op ons doet. Werkgroep Haarlem van het „Medisch Comité Nederland-Vietnam”, Sjaloom Haarlem, Wereldwinkel Haarlem, Kerk en Vrede afd. Haarlem, Release Haar lem, Commissie Katholiek Jeugdwerk, Werkgroep Alternatieve Diensten Haar lem, Amnesty International Haarlem, Bundeling Scholierenverzet, P.S.P. Haar lem”. v J F T. J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1