VERPLEEGSTERSPROTEST Confessionelen zijn huiverig voor nieuw plan-Steenkamp van van Actiecomité: Economisch van geen belang Bedrijfsleven wil uitbreiding van luchthaven Zestienhoven 26 Personeel beschuldigd medicijndiefstal V oorr aadvormin g olie wordt verplicht Moeder en kind dood bij botsing KEIP LAMPEN speciaalzaak Demissionaire ministers kunnen drie maanden Turkse schoolklas in Almelo Wetsvoorstel minister Nelissen: Kamervragen over hulp bij treinramp In academisch ziekenhuis Utrecht Kamerleden willen meer weten over Man noemt zijn zoon No-abortus Kamerlid vraagt naar eventuele WW-uitkering van schilders bij Amsterdam Tegen frauderende koppelbaas jaar geëist geheime nota „de bokkedoorns" Kamerlid blijven - U LAMPEN Optiek j- Militaire oefenterreinen ADVERTENTIE O© Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party's. Tafelservering gewenst. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het compromisvoorstel van informateur Steenkamp heeft tot heftige discussies geleid bij de confessionelen. Prof. Steenkamp heeft voorgesteld de eerste twee jaar de belastingen niet te verhogen, maar ge noegen te nemen met de reële progressie, het bedrag dat de staat méér binnen krijgt bij stijging van de lonen. Na de eerste twee jaar zou het kabi net dan moeten bezien of voor nieuwe taken alsnog de belastingdruk zou kunnen worden verruimd. Ol< KEIP OPTIEK NUMMER KLEINE HOUTSTRAAT Stap daar binnen met uw verlichtingsproblemen Heel apart en NIET DUUR I BOOTS MA HAARLEM Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid hli Gastronomerie temidden van romantisch natuurschoon in het Wethouder van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. W WOENSDAG 9 JUNI 1971 1 verkocht I van aangifte is er niet. 1 De directie vindt dit een zorgelijke situa tie en doet in de bij de laatste salarisbe taling verstrekte brief een beroep op me dewerking „om u bewust te zijn niet al leen van uw ziekenhuistaak jegens zieken, doch tevens van uw menselijke plicht je gens degenen waarmede u in samenwer king deze taak verricht.” Aangekondigd wordt, dat bij het ontdekken van medi ci jndief stallen drastische maatregelen zul- (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Om zijn afkeer van het plegen van abortus uit te drukken heeft een inwoner van de gemeente Vlijmen zijn pasgeboren zoon als vier de naam „No-abort” gegeven. Hij wil hiermee protesteren tegen het plegen van abortus. ii e o I 1: d v I 1 1 t I r r i x i X i 1 X 1 1 1 1 i 1 i ROTTERDAM. Als de luchthaven Zestienhoven bij Rotterdam niet wordt uit gebreid, heeft deze geen toekomst meer. Verlenging van de start- en landingsbaan is dan ook dringend noodzakelijk. Dit is de mening van de Commissie Luchthaven- belangen, waarin de op Zestienhoven ge vestigde bedrijven KLM, Swissair, Rotter dam Air, Channel Airways en Caledonian- Bua zitting hebben. De commissie was samen met de stich ting Rotterdams Luchtvaart Syndicaat, het centraal comité Anti-Bulderbaan en de wijkraden van Overschie en Hillegersberg- uitgenodigd om hun standpunt over de Rot terdamse luchthaven voor de commissie van Verkeer en Openbare Werken uiteen te zetten. v b u 1; ti si k IV d Waar u het niet zocht, worden veel Mr. Geertsema (V.V.D.) verklaarde gis teravond na afloop van een vergadering van zijn fractie dat de pijn nu wat meer gelijk is verdeeld over de vijf fracties. De V.V.D. gaat akkoord met een stijging van de belastingdruk gelijk aan het bedrag van de progressie. DS’70 wil slechts de helft van de progressie blijven inhouden. De confessionelen willen na de eerste twee jaar boven de progressie een extra stij ging van de belastingdruk van 0.2. percent per jaar. Gevraagd wordt of de staatssecretaris het aanvaardbaar acht dat de machinist van de in reserve zijnde ongevallentrein voor andere zaken wordt ingezet. Het Ka merlid verzoekt de bewindsman of hij be reid is in overleg te treden met de direc tie van de spoorwegen teneinde te voorko men, dat in de toekomst de hulpverlening wordt vertraagd door het inzetten van voor die hulpverlening bestemd personeel voor andere taken. len worden genomen. Ontslag op staande voet wordt als mogelijkheid genoemd. Vogens medisch-universitaire kringen was al enige tijd geleden bekend dat tien percent van de artsen geregeld verdoven de middelen gebruikt. Van de diefstallen is geen aangifte ge daan bij politie of justitie. Daarover zei mr. W. H. Overbeek, hoofd van het ar rondissementsparket in Utrecht, dat het ieders goed recht is aangifte te doen of niet. Bekend is dat veel grote werkgevers de voorkeur geven aan een interne afwik keling, want een verplichting tot het doen DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Van Lier en Schaefer (P.v.d.A.) hebben de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid dinsdag gevraagd wat er waar is van het bericht dat er in Amsterdam ongeveer 150 schilders werkloos zijn, die al bijna een jaar een netto-uitkering van ongeveer f 220 per week krijgen op grond van de Wet Werkloosheidsvoorziening. „Is het waar dat deze schilders we] ge plaatst zouden kunnen worden bij onder houdswerkzaamheden, maar dat dit in de IJmond bijvoorbeeld wèl, maar in Amster dam niet als passend wordt beschouwd, omdat deze schilders dan minder zouden gaan verdienen dan zij nu als uitkering ontvangen. gelegd. Hij aarzelde te zeggen dat het van daag een beslissende dag is. „In elk ge val: Als dit niet lukt, is het uit. Maar men mag niet zeggen dat als het wèl lukt, het gebakken is”. Mr. Geertsema vond dat de middenpo sitie die de V.V.D. aanvankelijk leek in te nemen wellicht is overgenomen door DS’70. Gistermiddag heeft hij met dr. Drees ge sproken over de verschillen die zij op het gebied van de verdeling van de belasting druk hebben. Dr. Drees wil een verhoging van de balstingvrije voet; mr. Geertsema heeft voorgesteld de druk voor de midden groepen te verminderen. Hij vond dit meer iets tussen de V.V.D en DS’70 dan tussen de vijf fracties. Dr. Drees jr. weigerde gisteravond iets te zeggen over het com promisvoorstel. De luchthavenbedrijven wezen ook op het belang van Zestienhoven als uitwijk mogelijkheid voor Schiphol. Grote vliegtui gen kunnen nu niet op de korte landings baan terecht. Wanneer grote toestellen op Zestienhoven kunnen landen is het moge lijk grote charters aan te trekken uit Ame rika. Wegens de goede verbindingen met het achterland bestaat er volgens de Com missie Luchthavenbelangen grote belang- sel, ergens meter. Het syndicaat is van mening, dat ook het belang van privé- en zakenvliegtuigen voor het Rotterdamse industriegebied niet mag worden onderschat. UTRECHT Uit de apotheken van het Utrechtse academisch ziekenhuis worden in toenemende mate hoeveelheden genees middelen van allerlei aard, waaronder ver dovende middelen, gestolen, zo blijkt uit een brief van de ziekenhuisdirectie aan het ruim duizendkoppige personeel. De ge stolen geneesmiddelen worden volgens de brief „door henzelve gebruikt of aan an deren ten gebruike verstrekt.” Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) De confessionelen vrezen dat de taken die in hun urgentieprogram staan moge lijk niet verwezenlijkt zouden kunnen wor den in die laatste twee jaar van het ko mende kabinet. Dr. Veringa (K.V.P.) ver klaarde dat het eerste plan van prof. Steen kamp zijn fractie meer had aangesproken dan het compromis-voorstel. Mr. Biesheu vel (A.R.P.) zei zelfs, het „er heel erg moeilijk mee te hebben. De meeste pijn ligt bij de confessionelen”, zei hij. Gisteravond zijn de fractieleden van de K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en DS’70 in spoedvergadering bijeen gekomen. Laat in de avond werden de besprekingen ge schorst tot vanmorgen. Vanmiddag volgde nieuw overleg met prof. Steenkamp. De confessionele partijen willen trachten een formule te bedenken waardoor zij een redelijke zekerheid krijgen dat een urgen tieprogram inderdaad alsnog zal worden verwezenlijkt. Mr. Geertsema hield er gis teravond al rekening mee dat er een aan tal andere formuleringen op tafe] wordt over af te wachten. Dat ook de impor teurs voorraadplichtig worden gesteld, is ingegeven door de noodzaak om de vol gens de EEG-richtlijn vereiste voorraad- hoogte van 65 dagen binnenlands ver bruik te bereiken en door de wens om de produktie en de import van aardoliepro- dukten gelijk te belasten. DEN HAAG. De op vrijwillige basis gemaakte afspraak tussen de maatschap pijen die in Nederland olie raffineren, om n de belangrijkste aardolieprodukten een voorraad aan te houden van 65 dagen bin nenlands gebruik, moet plaats maken voor een wettelijke verplichting. Dit blijkt uit een wetsontwerp dat minister Nelissen van Economische Zaken bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De verplichting wordt nu ook opgelegd aan importeurs van deze produkten. LEEUWARDEN. Bj) een ongeluk in Opsterland (Fr.) zjjn dinsdag een moeder en haar kind uit Drachten omgekomen. De slachtoffers zijn de 30-jarige mevrouw A. T. Wesselink-Rengerink en haar 4-jarig zoontje Paulus Johannes Maria. Mevrouw Wesselink bestuurde een per sonenauto. Deze werd frontaal aangereden door een vrachtauto en geheel vernield. Het jongetje was op slag dood. De vrouw overleed enkele minuten na het ongeluk. Het ongeluk gebeurde toen mevrouw Wes selink inhaalde op een moment dat er twee vrachtauto’s naderden. De eerste vrachtauto kon de tegemoet rijdende per sonenwagen ontwijken door in de berm te rijden, de achterste vrachtauto reed echter recht op de personenauto in. Het centraal comité Anti-Bulderbaan daarentegen wees nadrukkelijk op volgens het comité geringe economische waarde van Zestienhoven. In elk geval mogen de belangen van de omwonenden, die volgens het comité ernstige hinder ondervinden van het luchtverkeer, niet worden opgeof- Oudste Fries. De oudste inwoner van Friesland, de heer D. K. de Vries uit Warns, is dinsdag 103 jaar geworden. Burgemeester Pasma kwam hem namens het gemeentebestuur feliciteren en bood hem bloemen en sigaren aan De jarige kreeg ook een gelukstelegram van de koningin. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Oele (P.v.d.A.) heeft dinsdag staatssecre taris Keyzer van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het waar Is, dat de machi nist van de in Amsterdam gereedstaande ongevallentrein op het tijdstip van de Amsterdam gereedstaande ongevallen trein op het tijdstip van de spoorweg ramp bij Amsterdam, waarbij vijf perso nen omkwamen (op eerste pinksterdag) in- gxzet was voor een pendeldienst. Volgens bet Kamerlid heeft hierdoor de hulpploeg ongeveer een uur moeten wachten voordat zij met de ongevallentrein naar de plaats van het ongeluk kon vertrekken. Toch betekent volgens hem de naam i niet alleen maar een protest. Het bete- I kent ook: „De voorvaderen leven” en|' zelfs: „Hij leeft of herleeft”. Hoewel de ambtenaar van het bevol- I kingsregisteren in Den Bosch, waar het I kind werd geboren, de vader op de on- gebruikelijke naam attent maakte, l| bleef de man bij zijn besluit. Het zou I natuurlijk kunnen zijn dat hij van me- II ning was veranderd, als hij na de La- I tijnse afleidingen ook eens in het Duit- I se woordenboek had gekeken. Hij had dan gelezen dat abort, wc of privaat I betekent en dat no-abort door een ger- i manist ook kan worden uitgelegd als „geen wc”. •♦WWWWWWWWWWWWWWWWUWWWWWWWWWWWWVWWWWWWti (Van onze correspondent) ALMELO. Op initiatief van de ge meente Alipelo krijgt de Jan Ligthart- school daar een Turkse klas, waarvoor een tweetalig lesprogramma in de maak is. Al melo krijgt daarmee een landelijke pri meur. De groep Turkse kinderen zal in snel tempo Nederlands gaan Ieren daarna In Nederlandse schoolklassen worden ge plaatst. Daarna zullen zij nog regelmatig apart bijeenkomen om geschoold te wor den In Turks lezen en schrijven. Turkse geschiedenis en Turkse aardrijkskunde. De gemeente heeft een Turkse onderwij zeres kunnen aanstellen, de 19-jarige Auda Kartal, die nu nog bij Texas Instruments n.v. Almelo werkt. Zij is enige maanden geleden naar Nederland gekomen omdat zij hier als fabrieksarbeidster meer kan ver dienen dan in Turkije als onderwijzeres. De Nederlandse overheid erkent overigens haar onderwijsbevoegdheid niet, de ge meente wèl. Dat betekent dat de gemeen te haar moet betalen. Haar salaris wordt niet door het rijk vergoed. De gemeente heeft dat er wel voor over, omdat de groep Turkse kinderen in Alme lo langzamerhand zeer uitgebreid wordt. De opzet ist dat de Turkse kinderen bij eventuele terugkeer naar Turkije zonder moeilijkheden in het Turkse onderwijspro gramma kunnen worden ingepast. Voor de aanstelling van de Nederlandse leerkracht van de Turkse kinderen krijgt de gemeente wèl een rijksbijdrage. Per 16 Turkse leer lingen mag er op rijkskosten een Neder landse leerkracht worden aangesteld. AMSTERDAM. „Fraude op giganti sche schaal” noemde de officier van Jus titie bij de rechtbankinAmsterdam, mr. A. Habermehl, dinsdag de praktijken van een 37-jarige zich koopman noemende koppelbaas uit Amsterdam. Terzake van flessentrekkerijen (ongeveer 25.000 gul den) en valsheid in geschrifte (ongeveer twee ton) werd tegen de man tweeëneen half jaar gevangenisstraf geëist. In de laatste helft van 1970 en begin van dit jaar opereerde de verdachte als koppelbaas. Op de loonstaten die paar het GAK moesten worden verstuurd ver meldde hij de uitbetaalde nettolonen op de lijst als brutolonen. Hij benadeelde hierdoor het GAK in totaal aan niet betaalde sociale premies voor rond 45.000 gulden. Door deze falsificaties had de be lasting eveneens een grote vordering op hem. Aan de belastingen en het GAK sa men was de schuld van de verdachte op gelopen tot bijna twee ton. De verdachte verteerde in cafés vaak 500 tot 1000 gulden per dag. Hij had zelfs nog schulden bij enige cafés. In één jaar draaide hij er voor minstens 25.000 gul den aan drank door, aldus de officier van Justitie. Hij werd 3 maart gearres teerd, precies een jaar nadat hij vrijge komen was van de straf voor een vorige misstap. Hij liep nog in een proeftijd. De uitspraak is 22 juni. stelling voor Zestienhoven als centraal dis tributiepunt voor Europa. De stichting Rotterdams Luchtvaart Syndicaat liet weten grote waarde te hech ten aan een luchthaven vlak bij de Maas stad. De veelvuldige verbindingen met En geland acht men van het grootste belang voor het bedrijfsleven in het Rijnmondge bied. Wat betreft het vrachtvervoer door de lucht staat Zestienhoven volgens de voorzitter, dr. A. D. J. Brantenaar, voor een doorbraak. De hoeveelheid vracht per vliegtuig zal zich binnenkort verveelvoudi gen. Ook de aard van het te vervoeren goed zal veranderen. Het zal hoger gekwa lificeerde produkten betreffen. Het syndicaat is echter niet geheel over tuigd van de directe noodzaak van de aan leg van een tweede baan. Uitbreiding van Zestienhoven kan volgens het syndicaat niet los worden gezien van de aanleg van een tweede nationale luchthaven. Voor de toekomstige ontwikkeling van het Rotter damse havengebied zou deze moeten ko men op lijn van Amsterdam naar Brus sel, ergens tussen Rotterdam en Antwer pen binnen een straal van 60 70 kilo- ferd aan een vermeend economisch belang voor de stad Rotterdam. Het comité wil geen verlenging van de bestaande baan, wel beperking van het verkeer en vooral van de nachtvluchten. Geen bezwaar bestaat er tegen het nor male lijnverkeer, dat volgens het comité slechts een fractie uitmaakte van het to taal aantal vliegbewegingen. De voorraadplicht geldt voor de belang rijkste aardolieprodukten (autobenzine, vliegtuigbrandstoffen, kerosine, gas- en dieselolie, stookolie), die onder zekere voorwaarden kunnen worden vervangen door adequate hoeveelheden componenten, halffabrikaten of ruwe aardolie. De hoog te van de voorraadplicht is zodanig geko zen dat 65 dagen binnenlands verbruik kan worden gedekt. Daarbij is rekening gehouden met dat gedeelte van het ver bruik, dat wordt gedekt door de produktie van ruwe aardolie uit eigen bodem. Dit deel is op de totale voorraadplicht in min dering gebracht. West-Europa is voor wat betreft ruwe aardolie vrijwel geheel afhankelijk an aanvoer uit het Midden-Oosten en Noord en West-Afrika. Voor Nederland waar aardolie voor ongeveer 60 pet in de be hoefte aan energie voorziet, is dit produkt een vitale schakel in de samenleving, al dus minister Nelissen. De voorraadvor- ming is dus noodzakelijk voor een onge stoorde energievoorziening, mede gezien de politieke risico’s waaraan leveranties uit deze gebieden onderhevig zijn. Het wetsontwerp is een uitvoering van een EEG-richtlijn van 1968. Het is niet onmogelijk, dat in de naaste toekomst sprake zal zijn van aanpassing aan de hoogte van de voorraadverplich- ting, verwacht minister Nelissen. Gezien de benodigde spoed bij het tot stand ko men van het wetsontwerp, heeft de mi nister het niet wenselijk geacht het afslui ten van het internationale overleg hier- „Als het waar is dat de toepassing van de Wet Werkloosheidsvoorziening van plaats tot plaats verschilt, hoe wil de mi nister dan eenvormigheid van uitvoering bevorderen,” aldus deze Kamerleden, die nog willen weten wanneer de vele malen aangekondigde suppletieregeling op werk loosheidsuitkeringen te verwachten is. De Commissie Luchthavenbelangen acht de uitbreiding van de baan tot een lengte van 3.500 meter noodzakelijk. Rotterdam Air zag weinig heil in een tweede natio nale luchthaven elders in het land. De kans is dat een dergelijke luchthaven, die pas over tien jaar gereed kan zijn, van geen belang meer is door de aantrek kingskracht van enkele nieuwe luchtha vens in het buitenland. Verpleegsters uit het gehele land hebben gisteren bij de Russische am bassade in Den Haag geprotesteerd tegen het jeit dat de Russische joodse verpleegster Ruth Alexandrovitch in de Sovjet-Unie gevangen zit. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Wierenga (P.v.d.A.) heeft de minister van Volkshuisvesting en de staatssecre taris van Defensie gisteren gevraagd of er een geheime nota over de kwestie van de militaire oefenterreinen, met name over plan-Ter Apel door hen is voorbe reid. „Is dit wellicht de nog nimmer ver schenen memorie van antwoord betref fende de nota over de situering van nieu we terreinen voor militaire doeleinden?” wil de heer Wierenga weten. Naar zijn mening dient een dergelijk stuk terwille van de publieke discussie onverwijld te worden gepubliceerd. Het ministerschap is ingevolge artikel 106 van de Grondwet namelijk onverenig baar met het lidmaatschap van de Eer ste of Tweede Kamer. De ministers heb ben een termijn van drie maanden res pijt. Dan moeten ze kiezen: óf de Ka mer, f het (demissionaire) minister schap. Dat houdt in, dat bij een langduri ge formatie van een kabinet de ministers uit de Kamer gaan. Nu vinden de partijen daar altijd wel wat op. Meestal wordt met de opvolger van een minister op de lijst de afspraak gemaakt, dat de opvolger bedankt voor het Kamerlidmaatschap als de minister „vrijkomt”. Zoals bekend is zullen de heren De Jong, Witteveen en Polak waar schijnlijk niet in een nieuw kabinet terug keren. Minister Luns van Buitenlandse Zaken komt voor een dergelijk probleem bij de Tweede Kamer waarin hij is gekozen, zeer waarschijnlijk niet te staan. Hij zal I in verband met zijn benoeming tot secre- I taris-generaal van de NAVO bedanken voor het Kamerlidmaatschap Hij aan vaardt zijn nieuwe functie per 1 oktober dit jaar. Dat houdt in, dat K.V.P.-jonge renkandidaat Wim du Chatinier uit Den Haag dan in de Tweede Kamer komt. Hij is opvolger van mr. Luns op de K.V.P. - lijst. ADVERTENTIE 'Wi/WWWVWWVWWWSAA/VWWWVVVWXAZkAZ' a A/WAA* aj» A n?WW\A/WW*V JWWs/WWWWXAAAA (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De demissionaire mi nister van Financiën, dr. Witteveen, is dinsdagmiddag geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer. Zijn demissionaire col- lega’s, premier De Jong en mr Polak van Justitie zijn enkele weken geleden al lid van de senaat geworden. Bij dat lid maatschap doet zich een interessante grondwettelijke kwestie voor w ML

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2