Geschenk van Gasbedrijf aan gemeente Beverwijk PRE-HISTORISCHE VONDSTEN Archeologische werkgroep „Velsen Verbruik van aardgas kwam herhaalt tentoonstelling op maar liefst GASunie werkt nu met verkoopteams Excursie naar kasteel Zuylen Beleid ILVT aangevallen 68 miljoen m3 NEDERLAND m h .-4 Cor w hBBWI f SU 132.000 MEER WINST DAN WERD VERWACHT VAKANTIEWENKEN Vooral bezoeken aan industrieën en instellingen ACADEMIE n CONCERT IN - k Skö 7 6 HEEMSKERK BEVERWIJK, NIEUWE TAKTIEK IN GRONINGEN EN ARNHEM ZAAL DIORAMA BURGERLIJKE STAND VELSEN 1/ Kennemer Krui IJZERTIJD 1 t WOENSDAG 9 JUNI 1971 EETKAMERSTOELEN A LA CARTE Morgen kijken WONINGINRICHTING financiën, P. J. Sigon, tijdens een in het gebouw van het Gasbedrijf aan de Parallelweg belegde persconferen tie. Onze SPECIALE STOELENBAR biedt u ongekende keus in alle houtsoorten. „DE PQORT VAN VELSEN” 'f' - F 'J U. if i si»W: 'f s F t Voor de gemeente betekent deze 132.000. In feite 188.000, maar broederlijk een I ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Docenten en studenten van de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk nemen deel aan een concert, dat op vrijdagavond 18 juni in de aula van de school wordt gegeven. Op het program ma staan onder meer werken van Tele mann, Vivaldi, Bach, Ravel en Bartók voor combinaties van viool, cello, hobo, fluit, altblokfluit, piano/spinet. Het concert be gint om half negen. Het team gaat individueel werken en begint met de werkzaamheden in Kenne- merland, in de gemeente Limmen. tegendeel het geval geweest. En daar zijn wij een beetje trots op”. Het verbruik van aardgas zal in Be verwijk de afgelopen tien jaar vertienvou digd zijn. Werd in 1965 12.5 miljoen m3 af genomen, in 1975 rekent men op maar liefst 125 miljoen m3. Maar dan moet de zogenaamde evenwichtslijn (de stijging van het verbruik) zich in dezelfde tendens voortzetten als in de afgelopen jaren. En daar rekent het Gasbedrijf op. „Elke miljoen m3 meer aardgas brengt het gasbedrijf 20.000 gulden winst op. En technisch gezien behoeven we om die stij ging te bereiken geen extra inspanning te verrichten. De buizen liggen er”, aldus de heer Van Driel. Interessant hierbij is te vermelden, dat het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken niet meer winst mag maken dan 25 percent van de omzet. Die omzet schommelde in 1970 tussen de 10 en 9 mil joen gulden. Is de winst van het gasbedrijf dus eenmaal boven de, pakweg, f 250.000 gekomen, dan moet er aan de bel getrok ken worden en nader worden bezien of bijvoorbeeld de tarieven niet omlaag zou den moeten om de winst geringer te hou den. EUROPA MEUBEL vele andere nuttige door de politie be- OVERLEDEN: A. Kors, 68 jr., Rijksweg 259, Santpoort; T. van der Veen, 85 jr., weduwe van A. Jonker, Thorbeckelaan 42, Velsen-zuid; J. M. A. Voss, 79 jr., Kennemerlaan 37, IJ- muiden; S. R. Smit, 64 jr., weduwnaar van M. de Graaff, Zeeweg 234, IJmuiden. IJMUIDEN Marktplein 29 Altijd volop parkeerruimte Zonnehuizen. De collecte in Beverwijk en Heemskerk ten bate van de langdurig zieken en ernstig invaliden in de tehuizen van de Vereniging Het Zonnehuis heeft f opgebracht: 4024,17 in Beverwijk en f 3684,33 in Heemskerk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het beleid van het In tercommunaal Lichaam Vervanging Tuin bouwgronden (het ILVT) wekt nogal wat weerstanden op, zo bleek dinsdagavond tij dens de vergadering van het algemeen bestuur in het Stadskantoor. Het ILVT heeft momenteel 240.000 m2 grond in bezit om tuinders, die hun grond verkopen en elders een nieuw bedrijf willen stichten aan de nodige gronden te helpen. De laat ste 7 a 8 jaar is er echter door het ILVT geen gronden meer aangekocht en de heer P. Verduin uit Heemskerk vond dit maar een „rare zaak”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Gasbedrijf Beverwijk en Omstreken zal de ge meentekas van Beverwijk met maar liefst 132.000 gaan spekken. Het verbruik van het aardgas werd voor 1970 geschat op 57 miljoen m3. De definitieve verbruikscijfers wijzen echter uit, dat in Beverwijk en om streken 20 percent meer gas is ver bruikt dan werd verwacht en wel 68 miljoen m3. „En dat ondanks de niet zo bijster strenge winter, die wij achter de rug hebben”, vertelde een van trots glimmende wethouder van De heer C. M. van Driel, directeur van het Gasbedrijf, noemde de bovengeschet ste ontwikkeling bijzonder gunstig. „Van de Gasunie ontvingen wij indertijd ander half miljoen gulden om de omschakeling van stadsgas op aardgas te bekostigen. Dit bedrag is nog niet opgesoupeerd. Het zou normaal geweest zijn als het gasbe drijf de eerstkomende jaren nog in de rode cijfers zou hebben verkeerd. Dat is in- cultuur,” welke oorspronkelijk in Oos tenrijk is ontstaan om daarna tot grote bloei te komen. Dank zij een rijke zout- inning kon de bevolking over een groot gebied talrijke handelsrelaties onder houden, waarbij deze cultuur omstreeks de achtste eeuw voor Chr. ook ons land moet hebben bereikt. Andere vondsten bestaan uit scherven die erop wijzen dat deze streek ook in de Romeinse tijd en in de daarop vol gende eeuwen reeds bewoond is ge- eerst, met welke bewijzen men op de ze tentoonstelling kan worden gecon fronteerd. Zij bestaan onder meer uit vuurstenen werktuigen, fraai bewerkt bot en voorbeelden van de manier waar op de pre-historische mens reeds barn stenen kralen wist te vervaardigen. Dit alles bleef niet beperkt tot de brons tijd, omdat ook uit jongere tijden, zo als het keramiek dat in de zeventiende en achttiende eeuw werd gevonden, dat eveneens in het oude raadhuis zal wor den geëxposeerd. En wel van maandag 14 juni tot en met zondag 15 augustus. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot en met 17 uur. Des zondags al leen van 14 tot 17 uur. De vitrine met fraai keramiek werd gefotografeerd op een tijd stip, dat de expositie nog niet defi nitief was ingericht. Het staat dus niet vast dat deze vondsten even eens zullen worden tentoongesteld, al geven zij wel een indruk van het karakter daarvan. Om deze cijfers nog wat op te vijzelen heeft de Gasunie zich georiënteerd in Amerika, waar een nogal agressieve ver- kooppolitiek wordt bedreven om energie bronnen aan de verbruikers te verkopen. De teams in Nederland zullen het produkt van de Gasunie dus naar de mensen bren gen en voorlichting geven over tarieven, financiering van installaties, economische voordelen van het gas, enzovoorts. „De deskundigen zijn als het ware schapen met vijf poten, die alles kunnen vertellen, wat er maar over het verbruik van gas valt te zeggen”, aldus de heer Van Driel. Het team zal in Beverwijk en omstreken ongeveer 400 adressen bezoeken. Het historisch genootschap „Midden- Kennemerland” heeft voor zaterdag 12 juni een excursie georganiseerd naar het slot Zuylen bij Utrecht. Dit van 1300 tot 1951 bewoonde kasteel is als kunst-historisch monument van de grootste betekenis. De kostbare inven taris bestaat namelijk uit een grote collectie meubelen uit de zeventiende en achttiende eeuw, gobelins, familie portretten en glaswerk, terwijl de fraaie gobelinzaal met haar spiegels, kronen en lambrizeringen, evenals de slaapkamers en de eetzaal een interes sante indruk geven van het interieur van een kasteel uit deze tijd. In dit slot werd in 1740 Belle van Zuylen geboren, die zich later zou ont wikkelen tot een schrijfster van Euro pese vermaardheid. Haar romantisch leven vindt men onder meer beschreven in „Kastelen, hun personages, hun schatten”, door Helma Wolf-Catz. Ook niet-leden van het genootschap kunnen aan deze excursie deelnemen, waarvoor men des middags om 13.30 uur van het Stationsplein in Bever wijk per bus vertrekt. Eigen vervoer is eveneens mogelijk. Inlichtingen kun nen worden verkregen bij het secre tariaat, Van Tuyllweg 9, Velsen-Zuid, telefoon 02550- 16936. Het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken heeft de jaren 4968 tot 1971 benut om het buizennet aan te passen aan de verwach te omzetverhoging. Thans is bereikt, dat in alle delen van het voorzieningsgebied gro te hoeveelheden gas geleverd kunnen worden. Dat het gasbedrijf naar de cliënt toe gaat om hem in de ruimste zin des woords zijn diensten aan te bieden komt niet al leen voort uit het verlangen naar een nog grotere afname van het aardgas. De Gas unie heeft in de afgelopen jaren veelvul dig bemerkt, dat bedrijven en instellingen geruime tijd nodig hebben alvorens te kunnen besluiten op aardgas over te scha kelen. Tijdens een in het gebouw van het Gasbedrijf Beverwijk en Omstreken ge houden bijeenkomst vertelde de directeur van het gasbedrijf, de heer C. M. van Driel: Het team, dat in Beverwijk en om streken gaat werken, l bijeen. „Vooral gebouwen waar de exploitatie een grote rol speelt zijn voor het team interessant, dus ook flatgebouwen van wo ningbouwverenigingen”, aldus de heer Van Driel. Uit cijfers, beschikbaar gesteld door de Gasunie, is gebleken, dat Noord-Hol- land nogal achterloopt in de ontwikkeling van verandering van energiebron. Sinds de grote aardgasvondsten in Slochteren in 1962 is eerst het oosten van het land stormenderhand door het aardgas veroverd en geleidelijk daarna ook het westen. In Noord-Holland is 44 percent van de woningen met centrale- verwarming aangesloten op het aardgas net, in Utrecht bedraagt dit cijfer 52 per cent, in Drente 78 percent, Gelderland 65 percent, Zeeland 67 percent, Limburg 73 percent, Noord-Brabant 68 percent, Zuid- Holland 40 percent, Overijssel 76 percent, Friesland 70 percent en Groningen 89 per cent. voor uw BRUILOFTEN, RE CEPTIES. PARTIJEN en VER GADERINGEN. Door de werkgroep Velsen van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland zal de expositie, welke verleden jaar in het oude Vel- sense raadhuis ongeveer drieduizend bezoekers trok, binnenkort opnieuw voor het publiek worden opengesteld. Belangstellenden zullen zich wel licht kunnen herinneren dat deze expositie een groot aantal pre-histori sche en andere voorwerpen omvat, die tijdens de verbreding van het Noordzeekanaal door de archeologen werden opgegraven. Het is daarbij niet uitgesloten dat aan de tentoonstelling diverse voorwerpen zullen worden toegevoegd, die in de omgeving van „Beeckestijn” zijn gevonden. De heropening van de expositie geschiedt op verzoek van de Culturele Raad voor Noord-Holland, waar men het bezoek in het pakket „Toer in” heeft opgenomen. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur van Velsen en de rijks- dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek konden deze opgravingen in 1969 worden verricht, waarbij door de archeologen uit de verschillende cul tuurlagen werd geconstateerd dat Vel sen reeds omstreeks de vroege brons tijd, dit is van 1700 tot 1500 jaar voor Chr. door mensen moet zijn bewoond. Kenmerkend voor deze oudste bewoning zijn de scherven van aardewerk, die met een wikkeldraadstempel werden versierd. Potten met dit versieringspa- troon zijn ook aangetroffen in grafheu vels en woonlagen, onder meer in Dren te, Noord-Brabant, de Rijnstreek, Zuid- Teneinde de vakantiegangers voor enige minder prettige ervaringen te behoeden, adviseert de Velsense poli tie hun een aantal maatregelen te tref fen waarmee tijdens deze afwezigheid ongewenst bezoek kan worden voor komen. Dergelijke voorzieningen be staan onder meer uit het controleren van raam- en deursluitingen, het op bergen van waardepapieren en siera den in een muurkluisje of een safe loket bij de, (spaar)bank, het noteren van nummers, het merken en eventueel fotograferen van waardevolle voor werpen en het goed afsluiten van ra men en deuren, kleine raampjes inbe grepen. Uiteraard dienen ook de sleu tels uit buitendeuren te worden geno men en goed opgeborgen. Van belang is ook dat de vakantie ganger alle tekenen vermijdt die op een tijdelijke afwezigheid duiden, zo als briefjes op deuren en ramen of gesloten gordijnen, terwijl tevens wordt geadviseerd bloemen en planten niet voor de ramen weg te nemen en de brievenbus regelmatig te laten le digen. Voorts verdient het aanbeveling eventuele defecten aan waterkranen te herstellen, geen aan bederf onderhe vige levensmiddelen in huis achter te laten en planten en huisdieren door buren of kennissen te doen verzorgen. Evenmin mag worden verzuimd gas kranen en elektriciteit af te sluiten of uit te schakelen, evenals de antennes voor radio en televisie. Deze en nog wenken worden eindigd met de wens „Vakantie geniet ervan!” PLEIN 1945-4 - IJMUIDEN Telefoon 1 65 51 -02550 Engeland en zelfs in Zuid-Zweden. Waarschijnlijk zijn het dus produkten van uit het oosten binnenkomende groe pen geweest, die later met de hier reeds aanwezige bevolking zijn samen gesmolten. Bijzonder interessant is ook een op de tentoonstelling ingericht diorama van een bpgravingsput, waarin de voor beelden van horizontale en vertikale grondsporen duidelijk kunnen worden herkend. Tevens is hierop het afwisse lend patroon van lichte en meer of min der donkere grondlagen zichtbaar, waarvan de lichte zijn ontstaan door zandverstuiving en de andere door be woning en plantengroei. Omdat in de donkere lagen dikwijls overblijfselen van vroege bewoners kunnen worden aangetroffen, is de mogelijkheid dus niet uitgesloten dat de archeologen door uiterst voorzichtig afschaven aller lei belangwekkende voorwerpen te voor schijn brengen, zoals botten, scherven en vuursteen, evenals de sporen van pa len, afvalkuilen en ploegbewerking. Met behulp van dit grote diorama wordt een en ander ook de niet-deskundige bezoeker bijzonder duidelijk gemaakt. Overigens zijn in deze omgeving geen sporen gevonden van forse en ovale woningen uit die tijd, al kon uit aan getroffen beenderen wel worden afge leid dat men toen leefde van veeteelt en jacht. Bovendien werden sporen van een scheurploeg ontdekt, waar de ak kerbouw uit kon worden afgeleid. Hoewel deze periode behoort tot de vroege bronstijd werden hier toch geen bronzen voorwerpen aangetroffen, die in deze tijd schaars en uiterst kostbaar moeten zijn geweest. Wel vond men een aantal vuurstenen werktuigen, die toen algemeen werden gebruikt. Daarnaast ontdekten de archeologen veel botten van runderen, schapen en geiten, waar gereedschappen als priemen, beitels en stekers uit werden vervaardigd. Aange nomen wordt dat behalve deze werktui gen ook houten voorwerpen werden ge bruikt, maar deze zullen ongetwijfeld in de loop der eeuwen geheel zijn vergaan. mee valler een financiële injectie van ruim daar moeten nog de nodige onkosten van wor den betaald. Al met al verheugend nieuws. Wethouder Sigon verklaarde, dat dit ongetwijfeld gunstige consequenties zal hebben in de mogelijkheden, die de ge meente kan scheppen om aan de eisen van de bevolking, een leefbaar Beverwijk, te gemoet te komen. „Als u dan weet, dat het gasbedrijf volgend jaar op een afna me van ruim 85 miljoen kubieke meter gas rekent, kunt u wel nagaan hoeveel duizenden guldens dat op een begroting scheelt”. „Een overschakeling van olie op aard gas in een flink bedrijf kost ongeveer een ton. Een directeur, die alvorens hij tot de beslissing kwam over te schakelen van olie op aardgas in zijn fabriek een jaar had getreuzeld om tot die beslissing te komen, vertelde me onlangs, dat het hier toe geïnvesteerde bedrag, honderdduizend gulden, binnen één jaar door verwar- mingskostenbesparingen weer was terug verdiend.” „Als het ILVT zich nuttig wil maken dient het nog woeste gronden op te spo ren, in cultuur te brengen en uit te geven via de gemeenten, die de ILVT-regeling zijn aangegaan. Dat is het doel van dit lichaam. Maar zoals de zaken nu staan lijkt het ILVT meer op een mijnheer in ruste. Je zou het ILVT beter kunnen li quideren als we zo nog doorgaan”, aldus de heer Verduin. Zijn mening over het ILVT werd door meerdere leden van het algemeen bestuur gedeeld. Voorzitter H. Nielen deelde de zienswijze van de heer Verduin niet. Hij meende, dat de tuinder die zijn bedrijf wil verplaatsen, toch wel naar het ILVT komt om samen naar ge schikte vervangende grond uit te zien. De heer Verduin betwijfelde dit. „De toekomst van het ILVT zie ik, en enkele andere leden van het bestuur, niet meer zitten.” Het algemeen bestuur stelde voorlopig de jaarrekeningen over 1968 en 1969 vast en kon zich tevens verenigen met de be groting 1971. BEVALLEN: M. van der Steen-van der Sluijs, d., Zan- derstraat 19, IJmuiden; J. G. van Oosten van der Wensch, z., Bloemstraat 4, IJmui den; J. Kaij-van der Star, d., Zuiderkruis- straat 36, IJmuiden; J. M. Kaal-Kwakkel, d., Langevlak 42, IJmuiden; E. J. Bakker- nes-Kuik, z., Schiplaan 506, IJmuiden; M. Verweel-Vingerhoed, z., Pol 50, Spaarn- dam; C. Huider-de Boer, d., Bloemstraat 113, IJmuiden; L. Johansen-Bijl, z., Sint Adolphusstraat 3, Wijk aan Zee en Duin; T. M. Morees-Galavazi, d., Kruisberglaan 37, IJmuiden; E. van Duijnen-Heeremans, d., Vleetstraat 29. IJmuiden. Voorts zijn uit een dikke venig-humeu- ze laag nog enige scherven uit de vroe ge ijzertijd (700 tot 400 jaar voor Chr.) te voorschijn gekomen. Het is aarde werk van de zogenoemde „Hallstatt- In die stijging van het aardgasverbruik heeft men onder meer het oog gericht op het tuinbouwgebied van Heemskerk. „Er ligt daar nog een enorm groot gebied voor ons braak”, zo vertelde de heer Van Driel. „De ringleiding van aardgasbuizen aldaar komt deze week gereed en dan kunnen we aan de slag om iedere tuinder aan aardgas te helpen”. Om zich van een zorgeloze toekomst te verzekeren komt er dit jaar nog een twee de aardgasbuis naar Beverwijk bij. De buis komt vanaf Groningen via het vlakke Noordhollandse land Kennemerland bin nen. „De Gasunie heeft drie jaar lang in Nederland tienduizend gulden per dag aan buizen de grond ingestopt. Nederland be zit een gaaf buizennet”. „Het aardgas heeft binnen het verzor gingsgebied van het Gasbedrijf Bever wijk en omstreken een minstens zo groot aandeel van de energie-markt als in an dere delen van ons land. Soms worden de landelijke gemiddelde cijfers zelfs overschreden. Zo is bijvoorbeeld lande lijk bezien thans 70 percent van de bevol king voorzien van een met aardgas ge stookte verwarmingsinstallatie. In Bever wijk en omgeving geniet reeds 72 percent aardgasverwarming, terwijl dit in de ko mende winter ongeveer 85 percent zal zijn”, aldus de heer Van Driel. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Deze week start team deskundigen van de Nederlandse Gasunie met een nieuwe verkooptactiek. In Arnhem, Groningen en Beverwijk gaan drie mensen bezoeken brengen aan direc ties van bedrijven en instellingen, waar van verwacht wordt, dat men grote voor delen uit de aardgasvoorziening kan ver krijgen. Gedurende drie maanden zullen de deskundigen in de omgeving van de drie steden werkzaam zijn. Kr Js «F** 1 o 1 WK

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7