MORELE STEUN VOOR OUDERS Novum bij infortnatiepogingen Commissie-Nelissen onderzoekt overheids-uitgaven Verdeeldheid van mening over af faire-Waver Gezinsproblemen herhalen zich in inrichting Oogartsen verdienen teveel aan brillen Vissterfte in Delft door chemicaliën Twee doden bij autobotsing Instellen van geluidspolitie” bepleit 9^ h I s liberaal Overval in Maasbree nislukte Dr. J. H. Blankenstein in proefschrift over gedragsstoornissen jongens: Ondernemingsraad NS tegen hogere tarieven „Compromis knieval voor T reinvertragingen Alphenaar conservatisme” I 2 v VRIJDAG 11 JUNI 1971 A nti-lawaaicongres DRS. DEN UYL: NEDERLANDSE UNIE VAN OPTICIENS: Kritiek op drs. Den Uyl VOORSCHRIFT a (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Onder leiding van mr. Nelissen, de KVP-minister van Economische Zaken, is een werkgroep gevormd, die de onderhandelaars van het Binnenhof ter zijde zal staan en die voorstellen moet doen om bin nen een uitgavenontwikkeling voor 1972 van 6 percent ruimte te vinden voor het uitvoeren van nieuwe taken, bezuinigen dus. Mr. Nelissen gaat dat samen doen met de financiële experts uit de Tweede Kamer J. J. A. Ber ger (DS’70), drs. H. A. C. M. Notenboom (KVP), mr. W. Aantjes (ARP), Th. H. Joekes (VVD) en mr. W. Scholten (CHU)i Grandioze aanbieding TIJDELIJK 10,- BEHANDELING KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 AUTO TEGEN TREIN: EEN DODE .V fes- een ADVERTENTIE de Verenigde UTRECHT. De leden van de onder nemingsraad van de Nederlandse Spoor wegen protesteren met klem tegen de re cente verhoging (per 1 juni) van de spoor wegtarieven. De raad heeft zijn bezwaren uiteengezet in een resolutie, gericht aan de regering en aan de volksvertegenwoordi gers. Beweringen als zou inmenging van de oogarts nodig zijn in het belang van de volksgezondheid worden bestreden. Het aanmeten van een bril wordt in de Nederlandse wetgeving niet beschouwd als een geneeskundige behandeling die thuishoort in de handen van een (oog) arts. Iedereen zou zelfs een brilvoor- schrift kunnen schrijven. Dat zal een EEG-bepaling over enige tijd overi gens een eind aan maken. Nog waar schijnlijk dit jaar zal de Raad van Eu ropa voorstellen ter zake van de Eu ropese commissie voorgelegd krijgen. De voorstellen houden in dat het aan meten van brillen en contactlenzen in handen wordt gelegd van (behalve ook de oogartsen) vakbekwame opticienns- contactlensspecialisten. Op het congres hebben Amerikanen nieuwe soorten contactlenzen getoond. Glas is al lang verdwenen als mate riaal waaruit contactlenzen worden ge maakt. Nu begint de zachte contact- kens zijn opmars op de markt. Ze zijn buigzaam als rubber. Het aantal dra gers van contactlenzen in West-Europa wordt op meer dan één miljoen ge schat. Men loopt tegenwoordig geen en kel risico meer met een dergelijk hulp middel voor het gezichtsvermogen. De contactlenzen kunnen thans zonder eni ge hinder de gehele dag worden gedra gen. Vaak zijn ze beter dan een bril. s 1 l i 1 l 1; n n F j S c 1 ti r< d g IS •IJ. L* U Vi (O le di te h< d< al t€ V ir P st AMSTERDAM. Teveel zieken fondsgeld en teveel assurantiepennin- gen uit ziektekostenverzekeringen ver dwijnen onnodig in de portemonnees van de Nederlandse oogartsen. Voor naamste oorzaak volgens de Nederland se Unie van Opticiens: de onnodige om weg die negen van de tien (aanstaan de) brildragers in ons land via huis arts en ogendokter maken eer zij bij de opticien komen. Een paar honderd opticiens en optometristen uit binnen- en (ver) buitenland hebben deze week in Amsterdam gecongresseerd over hun vak. uitwijzing binnen vier maal 24 uur ge beurd, tenzij de Amerikanen niets van zich zouden laten horen. In het laatste geval zou Waver op vrije voeten worden gesteld. In de vaste Kamercommissie lagen de standpunten donderdagmiddag ongeveer gelijk verdeeld. De ene helft steunde de bezwaren van Waver, de andere helft schaarde zich achter het regeringsstand punt. Vanuit de P.v.d.A.-fractie zullen, als Waver wordt uitgewezen, Amerikaan se parlementariërs worden benaderd met het verzoek zich voor Waver in te span nen. Dit is de conclusie waartoe de 37-jarige heer J. H. Blankenstein uit Zeist komt in zijn proefschrift „Herhaling van de gezins- relatiepatronen in een behandelingstehuis” waarop hij vandaag aan de universiteit in Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. In dit proefschrift beschrijft hij een onderzoek dat hij heeft verricht in het jeugdpsychiatrisch centrum nu voor de specialisten-honoraria van de ogendokters opdraaien. Het zou ook een eind maken aan de overvolle wacht kamers en lange wachttijden, soms we ken eer patiënten aan een afspraak ko men. In de praktijk blijkt dat velen al lang een bril zouden moeten hebben of zich nieuwe glazen hadden moeten laten aanmeten, maar die opzien tegen uren zitten wachten in de wachtkamer bij de oogarts. van het dienstbevel zijn haar te laten knippen, tot twee jaar celstraf is veroordeeld. Zijn ouders ontvangen dagelijks stapels brieven van mensen die verontwaardigd zijn over deze UTRECHT. Door blikseminslag heb ben zich donderdagmiddag storingen voor gedaan in de treinenloop. Tussen Hengelo en Almelo raakte een locomotief defect. Hetzelfde gebeurde bij Eindhoven op de lijn naar Maastricht. In Zevenaar en bij Lage Zwaluwe ont stond een storing in de beveiliging. o jgr- MAASBREE. Een ongeveer 35-jarige man heeft gistermiddag geprobeerd een overval op het kleine postkantoor in Maasbree te plegen. De overvaller stak een pistool of iets dat daarop leek, door het loket en hield de verbouwereerde kantoorhoudster een geopende aktentas onder de neus. De vrouw begon hevig te gillen en rende naar de achter het kan toortje gelegen huiskamer. De overvaller verdween daarop. Hij was woensdag al poolshoogte komen nemen. Hij kocht toen vier postzegels van een kwartje. „Zandwijk” in Amersfoort waaraan hij als psycho-analyticus is verbonden. In „Zandwijk” worden jongens behan deld uit de leeftijdsgroep van 14 tot en met 20 jaar die door allerlei oorzaken, waarbij de wisselwerking met de ouders en de andere gezinsleden doorgaans een essentiële rol speelt, gedragsstoornissen of een storend gedrag zijn gaan vertonen. De behandeling in „Zandwijk” houdt niet alleen in, dat men de gedragingen van de jongens probeert te beïnvloeden, maar ook dat men door intensieve contac ten in de gezinnen veranderingen teweeg probeert te brengen. De helft van de jon gens keert terug naar huis, de andere helft gaat op kamers of in een kosthuis wonen of verblijft enige tijd in een soort „oefen kosthuis” waarin de jongere patiënten worden opgevangen. Ook aan de nazorg wordt veel gedaan. Het gebeurt maar zel den dat alle contacten met het ouderlijk huis worden verbroken. Volgens de heer Blankenstein komen de meeste pupillen goed op hun pootjes terecht. Bij het onderzoek in „Zandwijk” is ge bleken, dat de jongens in de inrichting na enige tijd vaak dezelfde posities gaan in nemen als ze thuis hadden, die van de ge beten hond, de steunpilaar, het buiten beentje, enzovoorts. Ook is vastgesteld, dat ze geneigd zijn, met groepsleiders en mede-patiënten eenzelfde soort relatie aan te leggen als ze met ouders, broers of zus ters hadden. Hierin kunnen aanwijzingen gevonden worden voor de aanpak van de problemen, voor het openbreken van vast gelopen situaties, bijvoorbeeld door anders op de bestaande problemen te reageren dan de ouders vroeger deden De conclusie van de regering luidt dat Waver niet met grond een beroep kan doen op het verweermiddel dat hij niet aan de rechtsmacht van Staten is onderworpen. Zou er geen poging zijn gedaan tegen de beschikking op te komen dan was de APELDOORN. Donderdagmorgen zijn twee zusters van 58 en 64 jaar oud uit Amsterdam, omgekomen bij een bot sing in Apeldoorn tussen de auto waarin zij zaten en een militaire wagen. De slachtoffers zijn mevrouw J. M. Labor- dus-Oranje en H. Ladru-Oranje. De echt genoten, 61 en 65 jaar oud, zijn ernstig gewond. De chauffeur van de militaire wa gen, een korporaal, kreeg een shock. Volgens de politie zou de personenauto bij het oprijden van een voorrangsweg geen voorrang hebben verleend aan de militaire wagen. Tenslotte heeft de staatssecretaris bezoek aan Waver gebracht. Tijdens het woensdag gevoerde gesprek was de be windsman gebleken dat Waver zich als vluchteling beschouwt en dat hij om poli tieke redenen vervolgd werd. „Dit bete kent niet dat hij in de Verenigde Staten om politieke redenen zal worden ver volgd. Hij zal louter worden berecht om dat hij is gedeserteerd”, aldus mr. Wiers ma, die zich de laatste dagen verdiept heeft in de Amerikaanse rechtspraak, in het bijzonder ten aanzien van gewetens bezwaarden. Waver deserteerde op 26 ju ni 1970 toen zijn schip de Vlaardingse ha ven aandeed. Met name heeft hij bezwaar tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam. UTRECHT. Op het congres van de Nederlandse Stichting Geluidshinder heeft mr. H. Polak, wethouder van Rotterdam, gezegd dat de overheid al lang geleden begonnen is met de bestrijding van geluids hinder. Hij noemde de Hinderwet, de po litieverordeningen, de bouwvoorschriften, de wegenverkeerswetgeving en de zondags wet. Een probleem is echter, dat in die wetgeving soms duidelijke normen ontbre ken of handhaving van de normen niet of nauwelijks mogelijk is. Zo beschikt de po litie nog steeds niet over volmaakte tech nische apparatuur en meetmethodieken om het bewijs te kunnen leveren dat auto’s of brommers teveel lawaai maken. Mr. Polak vindt het instellen van een specia le „geluidspolitie” een idee dat ondersteu ning verdient. In de resolutie wordt vastgesteld dat met de door de regering aan de NS opge legde tussentijdse verhoging van de reizi- gerstarieven de in „Spoor naar ’75” neer gelegde tariefspolitiek een jaarlijkse aanpassing aan de stijging van het lande lijk kostenpeil wordt doorkruist. Dit geschiedt, zo vervolgt de resolutie, op een moment dat door een substantiële groei van het reizigersvervoer (acht mil jard reizigerskilometers in 1970 tegen 7,5 miljard in 1969) wordt bevestigd dat NS met hun beleid op de goede weg zijn. De ondernemingsraadsleden achten deze tariefmaatregel van de regering onver enigbaar met het door de politieke partijen en de regering onderschreven beginsel, dat het openbaar vervoer niet op zijn bedrijfs economische resultaten, maar op zijn maatschappelijke kosten en baten dient te worden beoordeeld. Een ander probleem is het ontbreken van een offieële norm voor de maximaal toelaatbare geluidshinder door vliegtuigen. De voorzitter van de stichting Geluidshin der, prof. dr. L. Burema, stelde dat de verstedelijking van Nederland en de groei van het verkeer, dat steeds meer hinder veroorzaakt, Nederland in de naaste toe komst voor ingrijpende beslissingen zullen plaatsen. Op het gebied van de woning bouw is nog onvoorstelbaar veel te ver beteren. Onderzoekingen hebben uitgewe zen dat de geluidwering in woningen al te vaak onvoldoende is. Bouwplannen en ste- debouwkundige plannen worden volgens prof. Burema niet voldoende onderzocht op gezondheidsaspecten en gereedgekomen gebouwen worden daar onvoldoende op ge controleerd. Hij noemde het een grof schan daal, dat in Nederland zoveel uit het oog punt van geluidshinder onbewoonbare wo ningen zijn gebouwd. Ook prof. Burema pleitte voor maatre gelen welke optreden tegen het ernome la waai van brommers en auto’s mogelijk maken. Steun van de publieke opinie is no dig om maatregelen tegen het lawaai vast gesteld te krijgen. „Ik hoop”, zei hij, „dat we door op de trommel te slaan en de alarmklok te luiden, zoveel geluidshin der zullen veroorzaken dat onze doelein den verwezenlijkt zullen worden”. den is voor een intensieve behandeling van dit soort stoornissen. Een categorie waarvoor die mogelijkheden nog verre van toereikend zijn, is die van de echt ernstig psychotische jongeren. Ook op de drug problematiek wordt volgens de heer Blan kenstein nog niet zo’n best antwoord ge geven. Erg verslaafden kunnen moeilijk in een open inrichting worden behandeld, maar anderzijds biedt volledige afsluiting van de maatschappij, ook al slaagt men erin de patiënten van de drugs af te helpen, geen aanknopingspunten voor een alter natief leven na de behandeling Daarom verdient een combinatie een open in richting met een kleine gesloten afdeling waarschijnlijk de voorkeur. Promotoren van de heer Blankenstein waren prof. dr. J. H. Dijkhuis, gewoon hoogleraar in de klinische psychologie en de psychotherapie en prof. dr. L. N. J. Kamp, gewoon hoogleraar in de kinder psychiatrie. dat door het tijdsbestek van IOV2 maand het NAVO-statusverdrag zijn toepassing zou verliezen. Daarbij kwam de stellige verklaring van Amerikaanse zijde dat Waver niet uit Amerikaanse dienst ont slagen was. HAARLEM DEN HAAG DELFT UTRECHT. Jongens die in verband met gedragsstoornissen in een behande lingstehuis worden opgenomen hebben de neiging, in hun relatie met de volwasse nen en leeftijdsgenoten daar, dezelfde conflicten en problemen te beleven als vroeger thuis. Deze tendens om de ge- zinsrelatie-patronen te „herhalen”, kan een goed uitgangspunt vormen voor de be handeling van de patiënten en voor het doorbreken van de vicieuze cirkel die is ontstaan door de moeilijkheden in de ver houding tussen ouders en kinderen. Het ziet er naar uit, dat de beleidslij nen voor 1972 snel vastgesteld kunnen worden, hetgeen de ambtenaren, die aan de slag moeten voor de jaarlijkse Miljoe nennota, welke in septemger moet ver- Dr. Blankenstein zei op een persconfe- entie, dat er momenteel in open inrichtin gen een redelijk arsenaal van mogelijkhe- P.v.d.A.-fractieleider drs. Den Uijl heeft inmiddels in scherpe bewoordingen gereageerd op het akkoord van de vijf partijen. Hij noemt het compromis on omwonden „een knieval van de confess sionele partijen, die voor de zoveelste maal zijn gecapituleerd voor het liberale conservatisme”. Een reactie, waarmee D’66-leider mr. Van Mierlo het in grote lijnen wel eens is. Drs. Den Uijl zegt, „dat de V.V.D. en DS’70 de confessione len met een zoethoudertje in het kabinet lokken. De confessionelen handelen met dit akkoord echter in flagrante strijd met hun program. Verzwaring van de belas tingdruk is geheel van de baan”. Drs. Den Uijl verwacht bij de verdere bespre kingen meer concessies van confessionele zijde. „Het uiteindelijke program van de vijf zal daardoor nog verder van het ac tieprogram van de vakbeweging komen te staan, meent hij. In een commentaar heeft het NW er reeds de aandacht op gevestigd, dat de/ uitvoering van het programma-Steen- kamp op losse schroeven is komen te staan „doordat de Informateur de vijf betrokken partijen bij elkaar probeert te houden door beslissingen over een be langrijk deel van de uitbreidingen in de sector collectieve voorzieningen twee jaar uit te stellen. Daarmee zijn ook de pluspunten helemaal in de lucht komen te hangen”, aldus het NVV. WEZEP. Op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Hattemerbroek en Wezep is donderdagavond een perso nenauto door de stoptrein Zwolle-Amers- foort aangereden. De bestuurder, de heer G. J. Kroes uit Hattemerbroek, was op slag dood. Het treinverkeer over die lijn heeft anderhalf uur vertraging onder vonden. Op 23 juni zal het Hoog Militair Ge rechtshof het beroep behandelen dat soldaat Rinus Wehrman heeft inge steld tegen het krijgsraadvonnis, waarbij hij wegens het niet opvolgen straf. Inzet: Rinus Wehrman. De commissie, een novum in de parle mentaire geschiedenis bij informatiepo gingen, zal maximaal een week mogen doen over het scheppen van ruimte voor nieuwe taken. De verwachting is, dat het onderzoek wel in drie of vier dagen afge rond kan zijn. Als basisstukken voor het uitgavenonderzoek werden gisteren ge noemd het memorandum van informa teur Steenkamp, de antwoorden van K.V.P., A.R.P., C.H.U., V.V.D. en DS’70. het jaarverslag van de Nederlandse Bank, het SER-rapport over de lonen en prijzen en de streefcijfernota voor 1972, een stuk van minister Witteveen van Fi nanciën. In maart 1970 wees de politie in Haar lem een verzoek om een verblijfsvergun ning voor Waver af. Tegen dit besluit ging hij in beroep. Intussen waren de Amerikanen door de publiciteit op de zaak opmerkzaam gemaakt en zij ver zochten de Nederlandse regering begin mei hem over te leveren. Na Pinksteren werd hij aangehouden en trad de bijzon dere procedure, waarin het NAVO-status verdrag van 1951 voorziet, in werking. De rechter-commissaris in Haarlem ad viseerde de bewindslieden dat er te veel onzekerheid in het NAVO-statusverdrag schuil gaat om het van toepassing te ver klaren. Hij vond bovendien dat er veel tijd was verlopen tussen de desertie en het verzoek van de Amerikanen. Daar naast kende hij niet precies de positie van Waver, met name wist hij niet of de man inmiddels uit Amerikaanse dienst ontslagen was. De staatssecretaris is van dit advies afgeweken, omdat hij het te weinig gemotiveerd vond aan te nemen DELFT. In enkele Delftse vijvers is een massale vissterfte aan het licht ge komen. Waarschijnlijk als gevolg van een industrieel ongeluk drijven er honderden dode vissen in het water. Zij zijn vergif tigd met natriumhypochloride, een chloor verbinding die door enkele industrieën in de directe omgeving wordt gebruikt. Het hoogheemraadschap Delfland is er nog niet in geslaagd, de schuldige op te sporen. Daar alle industrieën hun afval stoffen op de riolering en niet op met de vijvers in verbinding staand water lozen, wordt aangenomen dat hier van een ver gissing sprake is. Het hoogheemraad schap heeft de concentratie van het ver gif verkleind, door het over een groter ge bied te verspreiden. Resultaat hiervan is reeds merkbaar. schijnen, zeker zullen kunnen waarderen, want zij raken zo langzamerhand in tijd nood. Dat juist minister Nelissen voorzitter is van de adviescommissie heeft een in teressante kant. De geruchten, dat mr. Nelissen in het nieuwe vijf partijen-kabi- net Financiën zal gaan beheren krijgen daardoor steun. Hijzelf zou dat niet zo erg graag willen, maar DS’70-voorman dr. Drees jr. heeft vóór de verkiezingen het beheer van Financiën al aan de K.V.P. toebedacht. Een zo belangrijk ad viseurschap voor mr. Nelissen speelt dr. Drees jr. duidelijk in de kaart. „De vijf” hebben donderdag in een vlot tempo een aantal „kleine Alpjes geno men” om in de terminologie van informa teur Steenkamp te blijven. Na het be reikte financieel-economisch compromis moet nog een aantal andere zaken uit het memorandum-Steenkamp worden afge handeld. „De vijf” zouden het donderdag eens zijn geworden over de paragraaf over sociale verzekeringen. Vandaag ko men ontwikkelingshulp, defensie, volks huisvesting, staatkundige vernieuwingen, democratisering van de onderneming en de afkoelingsperiode aan de orde. Over dat laatste punt is gisteren al „zeer fun damenteel” gesproken. Voor de komende dagen is tot en met woensdag van volgende week een pro gramma opgesteld. Vóór woensdag zou de commissie-Nelissen met haar rapport gereed kunnen zijn. Midden volgende week kan het compromis tussen de vijf onderhandelende partijen dan vrij scherp omlijnd zijn, als men tenminste geen verschil van mening krijgt over punten als abortus of omroepbestel. Vandaag zullen de onderhandelaars weer tot om streeks 6 uur praten, waarna zij voor het weekeinde „huiswerk” mee krijgen. Maandag zal er maar tot 2 uur ’s mid dags worden gesproken, omdat informa teur Steenkamp maandagmiddag met de „tussenstand” naar de koningin zal gaan. Dinsdag en woensdag volgende week wordt er van 10 uur ’s ochtends tot 6 uur ’s avonds vergaderd. Uniebestuurder W. van den Ende: „Slechts tien percent van de Neder landers stapt voor zijn bril direct naar de opticien. Men weet in het alge meen niet dat dat mogelijk is. Wel is het zo dat ziekenfondsverzekerden en dat is altijd nog zeventig percent van de bevolking een briefje van een medicus moet hebben om in aanmer king te komen voor de, oevrigens zeer bescheiden, vergoeding die het zieken fonds geeft bij het aanschaffen van een bril. Maar het is niet nodig dat de huisarts dan eerst verwijst naar een oogarts. In kleine plaatsen geven huis artsen trouwens zelf al dikwijls ogen briefjes voor de opticiën af, maar in de grote plaatsen vindt men dat mis schien wat oncollegiaal, en wordt de oogarts wel ingeschakeld. Natuurlijk zijn er gevallen waar de oogarts in ge mengd dient te worden. Maar die ge vallen kan een huisdokter eruit halen, en die kan ook een deskundig en ge wetensvol opticien eruit vissen”. Oog artsen zouden door het andere systeem bivendien vrijgemaakt kunnen worden voor het werkelijke oogheelkundige werk. Het voorbijgaan aan de oogarts zou handenvol geld schelen aan ziekenfond sen en ziektekostenverzekeringen die (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG. In een toelichting op zijn beschikking zei staatssecretaris Wiersma dat het hier een ingewikkelde zaak betrof, waar het ging om de toepas sing van het bijna 20 jaar oude NAVO- statusverdrag, dat niet op alle onderde len even duidelijk is. Krachtens dit ver drag kan het land van herkomst, in dit geval de Verenigde Staten, rechtsmacht uitoefenen op vreemd grondgebied, hier Nederland. Uitvoerig ging mr. Wiersma in op de geschiedenis van Ralph Waver, vanaf zijn desertie in Rotterdam tot zijn arres tatie, kort na Pinksteren dit jaar. Bij na vraag bij de Amerikanen was de be windsman gebleken dat nooit een officieel verzoek is ontvangen om als gewetensbe zwaarde te worden aangemerkt. Waver zei het verzoek via een dominee te heb ben ingediend. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2