STRAATGEVECHTEN IN MEXICO: 6 DODEN Om de 12 minuten een verkeersdode Politieke moord in Chili bedreigt positie Allende Pssst van SOI» NIEUW Old fc autolepels Botsing tussen betogende studenten IS Pleidooi voor De geest van wetten verdragen en VADERDAG KADO’S persvrijheid in Portugal België gaat snelheden beperken Geen vissterfte meer in Rijn HAP TAT rtAf* UAU lui HAU en 500 „rechtse extremisten” Thant blijft wellicht aan in ton VN 3 Hongerstaking van EEG-COMMISSIE WIL STRENGE MAATREGELEN VRIEND VERMOEDELIJKE DADER OPGEPAKT Deserteurs van gevangenen m Zweden Portugese leger kapen vliegtuig Toestand Godard 2 nmentaar op actuele zaken „Alleen vrede na Israëlische terugtocht” DRALON ZOMERHOEDEN TERLENKA PETTEN 1 VRIJDAG 11 JUNI 1971 I Generaal Cronjéstraat 38—44, Haarlem-Noord - Tel. 25 46 79 9 modellen naar keuze Sola-Elite edelstaal in étui f 2,25 FSola Society-Pleet zwuar verzilverd in étui f 3,70 Ook in étuis met 6 verschillende Old-Timers In Sola-Elite 13,50 _,f Sola Society-Pleet f 22,50 (VOOR VADERDAG) Publicisten vormen een actie-co m m issie (VOOR VADERDAG) Egyptische president: (Van onze redacteur in Latijns Amerika) MONTEVIDEO De Chileense president dr. Allende is door de moord op één van zijn grote vijanden, de voormalige christendemocratische mi nister van Binnenlandse Zaken en vice-president Edmundo Perez Zujo vic, in een uiterst lastig parket ge bracht. In juli naar Londen Zie onze speciale etalage alleen voor moeders en kinderen die VADER willen verwennen. F Ikf ADVERTENTIE I ADVERTENTIE SPECIAALHUI3 REGENKLEDING ADLER 1900 Een beeld van de vechtpartijen in de stad Mexico van gisteravond. BRAZZAVILLE (Reuter). Twee deser teurs van het Portugese leger in Angola hebben een passagiersvliegtuig naar Point Noire, de tweede stad van Kongo-Brazza ville, gekaapt. de reer de elft nd- len, an- met an- ge- van tste den LISSABON. (AFP) In Portugal heb ben 132 journalisten, schrijvers, hooglera ren, advocaten en uitgevers een „Nationa le Commissie voor de Verdediging van de Vrijheid van Meningsuiting’' gevormd, die zich in een manifest scherp heeft gekeerd tegen het nieuwe ontwerp voor een Pers wet. tge ;en in ak ►or de ;as te ti er al en ?n is •n *n :e i Volgens de politie is de 24-jarige Miguel een goede vriend van de verdachte, Ro nald Rivera Calderon, en heeft hij deel genomen aan een overval op de Zuidame- rikaanse bank in Santiago in september vorig jaar, waarbij ook Calderon betrok ken zou zijn geweest. MEXICO-STAD (Reuter en AFP) Bij hevige straatgevechten in het centrum van Mexico-Stad tussen demonstrerende studenten en rechtse extremisten zijn in de afgelopen nacht minstens zes personen omgekomen en tachtig gewond geraakt. Een woordvoerder van het Ruben Lehero- ziekenhuis in de stad zei dat zes lijken waren binnengebracht en zeker een veertigtal gewonden. Een ander ziekenhuis meldde dat minstens 30 stu denten, de meesten met kogelwonden, voor behandeling waren opgenomen. zo min mogelijk opgesloten, doch verpleegt hen in klinieken waaruit zij nu en dan vrijelijk weglopen. Gevangenisstraf werkt niet corrigerend, en in moderne opvattin gen moet straf een correctie bewerkstelli gen, anders is het wraak. Dat is één maat, en de goegemeente heeft geleerd dat zij daartegen niet kan protesteren zonder het odium op zich te laden, ouderwets en onmenselijk te oor delen. De twééde maat: jongemannen die geen enkele misdaad op hun geweten hebben, niet ziekelijk crimineel van inslag zijn, geen moorden hebben bedreven en niet gevaarlijk voor de samenleving zijn, wor den wél in gevangenissen opgesloten, wel overgeleverd aan de wraakzucht van een systeem dat straf wil toepassen vanwege een consequent volgehouden gewetensbe slissing. Momenteel zitten twee jongemannen in een Nederlandse gevangenis die moreel en zelfs crimineel onschuldig zijn. De ene heeft zijn haar wat langer dan de mode is en de ander heeft zich onttrokken aan een zinneloze moordpartij in Indochina. Waar blijft nu de „moderne justitiële opvatting” dat straf een correctie moet zijn? Waar blijft de humane overweging dat gestreefd moet worden naar een wetsinterpretatie die maatschappelijk het meest heilzaam is? De gang van zaken op de gevechtster reinen van Indochina hangt niet af van de al of niet uitlevering van Waver. Zijn uit levering wordt gevraagd omdat men hem zijn desertie wil inpeperen. Is dat niet het niveau van de wraak, waar onze justitie boven zegt te staan? Het gaat hier in alle eenvoud van het probleem om de vrijheid van een mens, die in conflict gekomen is met het systeem van gewelddadigheid ener grote natie. Een gewetenszaak, waarover niet te twisten valt. Een Nederlandse tra ditie van gastvrijheid en vrijheid gebiedt een zo groot mogelijke tolerantie binnen het kader van de wet en de verdragen. Maar boven alles geldt, dat het justitiële apparaat van een natie menselijke normen moet blijven hanteren als het er prijs op stelt, een menselijk aanvaardbaar systeem te voeren. Onze justitie is een dierbaar goed, dat het laatste houvast van vertrou wen kan zijn in een maalstroom van on gerechtigheden. Recht leeft niet alleen bij de letter, maar ook bij de geest van wet ten en verdragen. PARIJS De toestand van de 41-jarige cineast Jean Luc Godard is nog steeds ernstig, na het ongeluk met zijn motor, dat hem woensdagmiddag in Parijs was overkomen. Na een operatie die meer dan drie uur heeft geduurd, wensten de chi rurgen zich gisteravond nog niet definitief over zijn levenskansen uit te spreken. Gisteren zou Godard juist naar Amerika zijn gevlogen om met Yves Montand en Jane Fonda het scenario van een nieuwe rolprent te bespreken. De voortdurende illegale bezetting van stukken grond door arme landbouwers stelt Allende in feite voor precies dezelfde problemen als waarmee de christendemo cratische regering Frei te kampen had. De boeren, die men nauwelijks als terroristen kan bestempelen, eigenen zich grond toe, omdat, naar zij zeggen, de landbouwher vormingen niet tijdig soelaas hebben ge schonken. De nu vermoorde Zujovic heeft, toen hij minister van Binnenlandse Zaken was, deze acties met grote gestrengheid bestreden. Bij de politiële acties, die hij in het grotendeels door Duitsers bewoonde Zuidchileense Puerto Montt ontketende, werden tien zogenaamde „opstandelingen” gedood. Men vermoedt dan ook dat de moord een wraakoefening is van linkse extremisten. STRAATSBURG (ANP). Elke twaalf minuten valt bij een verkeersongeluk in de zes landen van de EEG een dode. In de jaren 1958-1968 kwamen 420.000 mensen bij verkeersongelukken om het leven en raak ten 11,5 miljoen gewond, de laatste jaren is het gemiddelde gestegen tot 50.000 do den en 1,2 miljoen gewonden per jaar, zo heeft Albert Coppe, lid van de Europese Commissie, donderdag in het Europese parlement meegedeeld. De Europese Commissie zal nog voor het einde van het jaar voorstellen de be palingen voor het verlenen en intrekken van rijbewijzen te harmoniseren en strin genter te maken, de straffen op rijden on der invloed te harmoniseren en te verzwa ren, en verplichte technische controle in te voeren. Dergeliike controle is thans in slechts enkele landen van de gemeenschap voorgeschreven. STOCKHOLM (AFP) Circa 500 ge detineerden, verspreid over tien Zweedse gevangenissen, zijn al een week in honger staking uit protest tegen de eenzame op sluiting van drie van hun kameraden in de gevangenis in Norrkoeping bij Stock holm. z In officiële kringen in Brazzaville is meegedeeld, dat de twee mannen die of ficier waren, de autoriteiten hadden mee gedeeld, dat zij de kaping hadden uitge voerd, omdat zij zich verzetten tegen het koloniale bewind in Angola. Het is nog niet bekend waar het toestel vandaan kwam en wat de bestemming was. jongelui vastgepakt, geblinddoekt en naar een terrein aan de rand van de hoofdstad gebracht. Volgens mejuffrouw Simons werd zij op de vloer van een vrachtwagen gesmeten, samen met een student die ver moedelijk al dood was. Haar oren werden met papier dichtgeplakt en zij kreeg pleis ters voor haar ogen. Blijkbaar om te voor komen dat zij iets zou horen of zien van wat er precies gebeurde. De bus reed naar een terrein waar de jongelui vuurwapens tevoorschijn haal den en laadden. De Nederlandse werd even later vrijgelaten met de mededeling dat zij niets mocht schrijven over wat haar was overkomen. BONN. De laatste onderzoekingen, die vanochtend voordat het zuurstofarme Rijnwater waarover wij gisteren in een deel van onze oplage berichtten Ne derland binnenstroomde in Noordrjjn- land-Westfalen zijn uitgevoerd, hebben geen vissterfte meer aangetoond. Ook hier is echter vastgesteld dat de rivier aan zuurstofarmoe lijdt in een zo hoge graad als tot dusver slechts op kleine schaal is voorgekomen. Voor het eerst is de Rijn over vele honderden kilometers voor de vissen praktisch onleefbaar geweest. Allende probeert de ontwikkeling van Chili volgens een weliswaar marxistisch patroon maar dan toch volgens democrati sche formules te bevorderen. De moord op de christendemocratische ex-minister brengt nu de samenwerking in gevaar met de christendemocraten van Frei, zonder wie het Allende onmogelijk is een parle mentaire meerderheid tot stand te brengen. De moord drukt ook op de betrekking met de uiterst linkse groepen. De links revolutionaire beweging „Mir” bij wie de guerrilla’s als bewapende afdeling thuis horen, heeft niet volledig van geweld als methode afgezien. En omdat die groepe ring zich nadrukkelijk op Fidel Castro be roept, brengt de moord ook de Chileens- Cubaanse samenwerking in gevaar. De politie in Santiago heeft de aanhou ding van een zekere „Miguel” bekendge maakt, die zou kunnen leiden tot de arres tatie van de vermoedelijke moordenaar van de Chileense oud-minister. MOSKOU (DPA-AFP). In de Acade mie van Wetenschappen in Moskou heb ben gisteren Amerikanen en Russen in totaal negen gram maanbodem uitgewis seld. De Russen gaven drie gram en ontvin gen daarvoor zes gram steentjes terug, af komstig van twintig verschillende plekken op de maan. Tot deze uitwisseling was in januari van dit jaar bij overeenkomst besloten. ADVERTENTIE Een deskundige van de Noordrijnland- Westfaalse regering sprak echter vanoch tend het vermoeden uit dat de situatie zich grotendeels zal hebben genormaliseerd als de Rijn Nederland heeft bereikt. Gis teravond waren bij waarnemingen tussen Bonn en Keulen nog veel vissen gezien die vanwege het zuurstoftekort dicht on der het wateroppervlak zwommen. In Düsseldorf heeft men vannacht geen ver ontrustende situatie vastgesteld. De vis sen, die dood in de rivier dreven, zouden het slachtoffer zijn geworden van de ver giftiging in de buurt van de Main en de Neckar, waar gisteren zware onweersbui en voor een plotselinge watergolf in de zeer laagstaande Rijn zorgden. De rode kleur, die het water gisteren in de buurt van Mainz had, beschouwt men in Noordrijnland-Westfalen als niet alarme rend. Dit verschijnsel zou zich vaker voor doen als grondwater in beweging komt en bovendien slechts hier en daar zijn waar genomen. De commissie zegt een „openbare gewe tenscrisis te willen uitlokken met betrek king tot het probleem van de vrijheid van meningsuiting, die nu al 40 jaar wordt onderdrukt. De situatie dreigt nog te verslechteren door het nieuwe wetsont werp, dat binnenkort aan het parlement zal worden voorgelegd”. Dit ontwerp, „dat eerder zal leiden tot vereeuwiging van de censuur en de onderdrukking dan tot een garantie voor de persvrijheid”, brengt de commissie in verband met de recente aan koop van dagbladen en radiostations door enkele machtige economische groeperin gen. Hierdoor zal”, aldus de commissie, „de voortgaande officiële censuur voortaan worden gesteund door een interne cen suur, die door de eigenaren van de infor- matiemedia zal worden uitgeoefend”. CAIRO, (AFP) „Er zal in het Mid- den-Oosten slechts op twee voorwaarden vrede kunnen zijn. Deze zijn: algehele terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden en de erkenning van het recht van het Pales tijnse volk om zelf in volkomen vrijheid over zijn eigen lot te beslissen”. Presi dent Sadat van Egypte heeft dit ver klaard in een toespraak via radio en te levisie ter gelegenheid van het feit, dat vier jaar geleden wijlen president Nas ser na zijn aftreden door de volksmassa weer aan de maeht werd geroepen. Sadat leverde felle kritiek op de Vere nigde Staten, „die door hun militaire en materiële steun aan Israel een werkelijk aandeel hebben in de bezetting van onze gebieden en de aanslag op onze soeverei niteit. Wij kunnen niet negeren, dat de VS, door aanvaarding van het beginsel van handhaving van het machtsevenwicht in het Midden-Oosten, Israel op de hoogte stellen van alle Amerikaanse vorderin gen op technologisch gebied, teneinde dat land een militaire voorsprong op alle Ara bische landen samen te geven. „Voor president Sadat wil erkenning van de rechten van het Palestijnse volk „l.eel eenvoudig zeggen dat Israel als joodse staat moet verdwijnen”, zo heeft de specialist in Arabische zaken van de Israëlische radio donderdag gezegd in commentaar op de toespraak van de Egyptische president. Dergelijke verkla ringen moeten een eind maken aan de il lusies van degenen die willen geloven dat president Sadat werkelijk het con flict tussen de twee volken wil beëindi gen, zei hij. Maar de betekenis van de aanslag ont stijgt verre aan die van het voorval op zichzelf. Allende heeft de moordaanslag terecht een aanslag op Chili genoemd, op land, regering en volk. Allende’s tegen maatregelen, het instellen van de uitzon deringstoestand en een uitgaansverbod ge durende de nacht, zijn ongewoon streng. Minister Bertrand kondigde ook nog an dere maatregelen aan. Het in België toe gelaten alcoholpromillage in het bloed zal verminderd worden en bromfietsen die sneller rijden dan 40 kilometer per uur zullen alleen nog maar mogen worden be reden door personen, ouder dan achttien jaar, die in het bezit zijn van een rijbewijs. Verder heeft de minister gezegd dat de voertuigen van bestuurders die onder in vloed van alcohol een ongeval veroorza ken onmiddellijk in beslag zullen worden genomen. De maatregelen zullen waar schijnlijk nog voor het komende vakantie seizoen van kracht worden. In het wetsontwerp worden de volgende snelheden genoemd: 60 km per uur in de steden en dorpen (bestaat al in België). 90 km per uur op de grote verkeerswegen en 120 km per uur op de autosnelwegen. De gevechten ontstonden toen gister avond zo’n 8000 studenten van het poly technisch instituut af in het noorden van Mexico-stad een demonstratieve optocht begonnen, vermoedelijk naar het paleis van president Luis Echeverria. Nog geen halve kilometer van het be ginpunt verwijderd kwamen zij in botsing met ongeveer 500 jonge extremisten, leden van de rechtse organisatie „Muro” (een hervormingsgezinde universitaire organi satie) die tegen de door andere studenten groeperingen georganiseerde demonstratie gekant waren. Deze extremisten waren ge wapend met geweren, pistolen en ijzeren staven waarvan, volgens ooggetuigen, in de felle gevechten die volgden veelvuldig gebruik werd gemaakt. Hoewel zo’n 500 man oproerpolitie, in volle wapenuitrus ting, op de been was, greep ze tijdens de uren durende gevechten niet in. Dit gaf voedsel aan de mening van de demonstrerende studenten dat hun oppo santen geen Muro-Ieden waren maar poli- tie-agenten die opdracht hadden gekregen de demonstratie uiteen te slaan. Een luitenant-kolonel van het Mexicaan se leger had de studentenleiders tevoren inderdaad gewaarschuwd dat de demon stratie verboden was. Redenen daarvoor had hij niet opgegeven. Nadat de gevech ten na enige tijd waren verlopen, trokken de studenten zich weer terug op de cam pus van de polytechnische school. Onmid dellijk nadat de poorten gesloten waren, nam een bataljon parachutisten stellingen in rond de gebouwen. Op het plein van de grondwet, voor het presidentiële paleis, verschenen militaire voertuigen en pant serwagens, die naar men aanneemt, wel enige dagen zullen blijven. De studenten wilden demonstreren voor vrijlating van alle politieke gevangenen en tegen de „zogenoemde” onderwijsher vormingen die in het land worden inge voerd. Velen droegen rode vlaggen met zich mee, anderen het symbool van de Wij verzetten zich tegen de „onmense lijke behandeling”, van eenzame opslui ting en zeiden van plan te zijn, hun soli dariteitsactie voort te zetten tot de gewone strafregeling weer op de drie zal worden toegepast. Het hoofd van het gevangeniswezen heeft verklaard, dat hij weigert te buigen voor chantage. Verder wees hij erop, dat de drie betrokkenen naar de radio kunnen luisteren, de krant kunnen lezen en be zoek mogen ontvangen. FIAT 1899 FORD 1909 SUNBEAM 1’903 Het besluit van staatssecretaris Wiersma van Justitie om de Amerikaanse deserteur (of politieke vluchteling?) Waver uit te leveren aan de Amerikaanse krijgsraad dreigt een zaak tussen „links en rechts” te worden. Het is trouwens toch opvallend hoe men in Nederland tegenwoordig er als de kippen bij is om ook problemen van algemene aard in het politieke strijdperk te trekken en er een „pro of anti”-object van te maken, in plaats van deze proble men met nuchterheid te benaderen en te proberen ze op te lossen met gewone men selijke, redelijke logica. Waver is ten onrechte op weg een poli tieke figuur te worden, die „links” wil redden van de Amerikaanse wraak en door „rechts” wordt verwezen naar zijn gerechte straf onder het motief dat het NAVO-verdrag zulks nu eenmaal eist. Gelukkig is er over deze zaak in Neder landse juridische kringen geen eenstem migheid. Gelukkig, omdat dit verschil van mening erop wijst dat in deze kwestie de politiek en de emoties niet overheersen. De juristen die tegen de uitlevering van Wa ver zijn gekant, benaderen de zaak van hun juridische deskundigheid uit, al wor den zij daarbij ongetwijfeld geleid door ethische en humanitaire gevoelens. Hun stelling dat het NAVO-statusverdrag even goed zodanig kan worden geïnterpreteerd dat uitlevering van Waver niet noodzake lijk is, vormt al evenmin een punt van dis cussie door leken als de stelling van staats secretaris Wiersma, die het tegendeel be toogt. Leken moeten over deze bij uitstek gecompliceerde juridische vraagstukken niet meepraten. Als de deskundigen het uit hoofde van hun kennis en vakovertui- girig roerend eens zouden zijn over de ijzeren verplichting van het NAVO-ver drag in deze zaak, dan zouden leken en daarbij moeten journalisten zonder rechts kundige opleiding zich ook rekenen zich daarbij moeten neerleggen. Maar de deskundigen zijn het oneens en dat betekent in deze delicate aangelegen heid dat de factor van maatschappelijke ethica en humaniteit een rol speelt. En over die factor mogen leken wel degelijk meepraten. Het is voor leken te enenmale onbegrij pelijk, wanneer deskundigen met twee maten blijken te meten. De Nederlandse justitie meet duidelijk met twee maten. Zij laat gevaarlijke misdadigers met moor den op hun geweten en een nog niet of niet te genezen ziekelijke criminele inslag a-(^w/VÜWiAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^AAA/VVV\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA NEW YORK. (AFP) VN-secretaris- generaal Thant zal, na zijn bezoeken aan de Sovjet-Unie en Polen, begin juli in Londen een onderhoud hebben met de Britse premier Edward Heath. In VN- kringen is vernomen, dat hij ook zou over wegen in augustus een reis te maken naar Oost-Afrika, met name naar Somali. In diplomatieke kringen van de VN worden deze reizen opgevat als een aan duiding, dat Thant zou kunnen terugko men van zijn „onherroepelijke” besluit öm zijn functie neer te leggen. Hij zou dan zeker moeten zijn van de eenstemmi ge steun van de vier grote mogendheden en van die van de grote regionale groe peringen onder de VN-leden. Het ziet er overigens naar uit, dat het zoeken naar een eventuele opvolger op een dood spoor is gekomen en dat vóór de bijeenkomst van de VN-assemblée op 21 september geen enkele ernstige poging om het over een kandidaat eens te wor den, wordt overwogen. A 1 KRUISWEG 12 HAARLEM In een later stadium zullen de minister raad aanbevelingen worden gedaan voor verplicht verkeersonderwijs en snelheids beperkingen (voor bepaalde categorieën voertuigen en-of voor bepaalde wegen), en het beperken van bepaalde soorten ver voer op bepaalde tijden en wegen. Coppe, die vragen van de voorzitter van de vervoerscommissie, ir S. A. Posthu mus (P.v.d.A.) beantwoordde, raamde de rechtstreekse schade van verkeersongeluk ken in de gemeenschap op 14.5 miljard gulden per jaar, de indirecte schade op bet dubbele. Hij hoopte dat na de toetreding van Eni geland tot de EEG wannneer de minister raad nog slechts over van vitaal belang zijnde problemen eenstemmig behoeft te beslissen, de besluitvorming over meer technische vraagstukken zal worden ver gemakkelijkt. In België zal zeer binnenkort worden overgegaan tot een algemene snelheidsbe perking op de wegen die zeer streng ge controleerd zal worden en die bij overtre ding zwaar zullen worden gestraft. Dat heeft de Belgische minister van verkeer, Bertrand, gisteren meegedeeld in de se naat. „zwarte macht” en weer anderen het por tret van Che Guevara. De Nederlandse journaliste Marlise Si mons, correspondente van Handelsblad/ NRC in Mexico, is tijdens onlusten mis handeld. De verslaggeefster werd door een aantal l BENZ 1895 BUICK 1905 ROVER 1908 OPEL 1908 GOBRON 1903

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3