Diakenen staan stil bij „65 en Verklaring gemengd huwelijk ondertekend NOACH KON WEL IN OE ARK VALLEN, MAAR NIET ERUIT! is Geld studie J. KITS VAN „HET ZOEKLICHT" w ■gl voor geweldloosheid Loopbaan beg bij Open Air Mission on Nederlandse diensten in Zwitserland 16 z ZATERDAG 12 JUNI 1971 Erbij Matrimonia mixta J Broeder J. Kits, algemeen adjunct van de Evangeli sche Omroep en redacteur van „Het Zoeklicht” 15.000 abonnees), tevens evangelist en directeur van ,,’t Brandpunt” Doom en van de B.B.S. (Brand punt en Bijbelscholen) werd op 20 april 1902 te Rheden (De Steeg) bij Arnhem geboren, als zoon van een krui denier, die in zijn vrije tijd evangeliseerde. De vader van Jan Kits behoorde tot de Open Broeders van de Vergadering der Gelovigen (Darbisten) en kwam in aanraking met Johannes de Heer, die in 1905 getuige was van de krachtige opwekking te Wales, onder de mijnwerkers. Johannes de Heer kwam daar met veel „Geen kerk zonder De hervormde kerk, de gereformeerde kerken, de lutherse kerk en de rooms-katholieke kerk in Nederland hebben begin deze maand, naar nu bekend is geworden, hun gemeenschappelijke verklaring over het kerke lijk gemengd huwelijk ondertekend. De verklaring is het resultaat van langdurig overleg, dat tenslotte geleid heeft tot het bereiken van overeen stemming over interkerkelijke pastorale begeleiding van het kerkelijk gemengd huwelijk. De commissie tot de zaken van de later bij het overleg betrokken remonstrantse broederschap heeft niet gerechtigd tot onder tekening de verklaring inmiddels aan de remonstrantse gemeenten aangeboden. Het latere streven vanuit de, tijdens het reeds aan de gang zijnde overleg pas tot stand gekomen, Raad van Kerken in Nederland, om ook de andere leden van de raad dan de vier genoemde kerken bij het akkoord te betrekken, heeft op korte termijn niet tot een positief resultaat kunnen leiden. rolstoel-oprit" Lange weg van een bijbel vuur vandaan en stak ook anderen aan, zoals de familie Kits. Als jongen van een jaar of acht wilde Jan graag God dienen als het kon, en hij mocht met vader mee naar de steenfabriek om te evangeliseren. Jan speelde dan op de viool, zo jong als hij was en vader bespeelde het draagbare orgeltje. Broeder Kits leerde zich goed verstaanbaar te maken in het Duits en Engels. Hij sprak eens op een tonnetje in Hyde Park en leidde ook En gelse diensten, zowel in Engeland als in Canada en hield campagnes in Oost-Friesland. Hij is lid van de Hernhutters-Broedergemeente te Zeist. Rik Valken burg sprak met hem. Het gesprek verliep als volgt: Broeder J. Kits van „Het Zoeklicht". soort Pinkster- WVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWt vvvvvvvwvwwwwwwwwww’ VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV'VVVVVVVVVVVVVVVV’ ^VVVïAA/VVYVVVVVWVVVVVVWViAAKA/VVWVWtAA/^^ Later kwam u in Zeist terecht? Op deze, op 21 en 22 mei gehouden conferentie, door de hervormde lande lijke diakonale raad georganiseerd met medewerking van het nationaal protes tants centrum voor de geestelijke volks gezondheid, werd in het bijzonder aan dacht besteed aan de problematiek rond jongeren en ouderen. BROEDER KITS, hoe kwam u als full-timer (beroeps) in de evangelisa- tie-arbeid terecht? AMERSFOORT. Alleen al uit de veranderde gezinssituatie valt een deel van de huidige bejaardenproblematiek af te lezen. Rondom 1890 overleed ge middeld één van beide ouders enkele jaren vóór het laatste kind door huwe lijk of anderzins het ouderlijk huis ver liet. Omstreeks 1950 besteedde de ge middelde moeder 27 jaar aan de opvoe ding van haar kinderen. Zij had, nadat het laatste kind het ouderlijk huis had verlaten, nog dertig jaar leven voor de boeg. Langer dus dan de periode van het opvoeden en groot brengen van de kinderen. Dit zijn enkele notities uit de toe spraak over „65door drs. J. Matse, socioloog, als wetenschappelijk mede werken in de sociale geneeskunde ver bonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, op de 43ste hervormde dia konale voorjaarsconferentie te Amers foort. Integendeel! We bleven heel goed met elkaar samenwerken. Hij was echt e»en man om een gemeente te hebben en die op te bouwen. Ik niet. Ik ben een geestelijke nomade, die de bood schap overal brengt, een vaste gemeen te zou mij niet liggen, geloof ik. Een paar maanden voor ds. Zijlstra stierf, zei hij mij dat hij ontzettend graag met mij nog een keer het land zou willen doortrekken met de evangelisatiewa- gen. We hebben erom gebeden, maar Gods weg was anders Gaf dat geen moeilijkheden? Eens werd een jeugdkamp op het terrein van het Hernhutter-Zusterplein afgesloten door Duitsers, om jongelui te vorderen en weg te voeren. Een vriend bad hardop: „Wil de Duitsers met blindheid slaan, dat ze de jongeren (die geknield lagen te bidden in een vertrek) nieit zien of vinden”. Elke deur werd door de Duitsers opengegooid, be halve de deur waarachter 40 a 50 jon geren lagen te bidden. Een Duitser zei: „Laat die deur maar dicht, want daar achter zitten alleen maar oude wijven.” Het maakte geweldige indruk op de jongelui. Toen wisten ze dat we een God hadden, op wie je vertrouwen kon. slechts ingeschakelden in Zijn werk. Ik weet heel zeker dat ik in de weg van God ben. Noach kon wel in de ark val len, maar niet er wit.' RIK VALKENBURG Mede hierdoor is, naast bijvoorbeeld de huidige afzonderlijke huisvesting, de eenzaamheid van de oudere mens toe genomen. Drs. Matse wekte de aanwe zige diakenen op hieraan aandacht te schenken. In haar openingswoord schetste de voorzitter van de hervormde diakonale raad, mevrouw M. van de Wall-Duy- vendak, burgemeester van Geldermal- sen, hoezeer de behandeling van dit soort onderwerpen naar voren is geko men. Steeds meer is het besef gegroeid dat iedere diaken te maken heeft met bevordering van leefbaarheid, bijvoor beeld in de wereld van de ouderen. Gaf het geen controverse dat hij do minee werd? Dat was in 1937. Vanuit het cen trum des lands konden we beter arbei den in alle richtingen. We werkten nu vaak mee met „Het Zoeklicht” aan vele Had u in de oorlog nog wel contact met de OAM in Londen?. Bent u, in het algemeen voor jeugd diensten?. Kruis en een herinneringsmedaille van de gemeente Arnhem en Den Haag. In de gezamenlijk opgestelde uit gangspunten is van r.k. zijde zorgvul dig rekening gehouden met de door paus Paulus op 31 maart 1970 in de vorm van een „motu proprio” (pau selijk document) gepubliceerde, wat Hoe denkt u over opleiding? Een van mijn grootste wensen is dat er in de toekomst in Nederland een Evangelische faculteit zal komen, zoals die er ook is in Zwitserland (Bazel) en Frankrijk (Parijs). Ik heb al met verschillende mensen hierover gespro ken. Een Evangelische faculteit zou een antwoord kunnen betekenen op de theologie van dr. Kuitert c.s. Ook an dere universiteiten dan de VU doen mee aan de volksvergiftiging. Er zijn ook al vrij-evangelische en baptistische studenten die in Utrecht met bijbel kritiek vergiftigd worden. Bedoelt u dat er een faculteit moet komen op reformatorische grondslag, zoals Van Mechelen beoogt? Liever gewoon „Evangelische Fa culteit.” In de gemeenschappelijke verklaring wordt een huwelijksinzegening in twee kerken afgewezen. Ook achten de ker ken „het in de huidige situatie in het algemeen niet gewenst, dat tijdens de ze periode van bezinning” „in de dienst, waarin een gemengd huwelijk wordt ingezegend, het heilig avond maal of de eucharistie gevierd wordt”. Ik vind jeugdsamenkomsten heer lijk. Maar ik ben er op tegen als de jeugd daardoor de band met de ge meente zou verliezen. De ouders moe ten hun kinderen beslist meenemen naar de kerk en de samenkomst. Het congres zag het als een wezen lijke taak van de kerken door woord en daad de gemeenschap er zich van bewust te maken, dat de waarde van de mens niet alleen aan zijn (economi sche) bruikbaarheid kan worden afge meten. Lichamelijk gehandicapten le ven in onze huidige productiemaat schappij als in een vijanderige omge ving. In het bijzonder de kerken zou den daar wat aan kunnen en moeten doen, aldus het congres, dat tenslotte voor eigen kerkelijk gebruik de aanbe veling deed geen kerkgebouw meer neer te zetten zonder een oprit voor gemak kelijke toegang voor rolstoelgebruikers. In Genève is de eerste grotere finan ciële bijdrage ontvangen voor de studie van geweld en geweldloosheid, waar toe het centraal comité van de Wereld raad van Kerken tijdens zijn vergade ring begin dit jaar in Addis Abeba, Ethiopië, besloot. De Noordamerikaan- se conferentie van het genootschap der vrienden (quakers) schonk namelijk dezer dagen een bedrag van 5.000 dol lar. Hiermee kan nu begonnen worden aan de uitvoering van dit twee-jarig studieproject, waarvoor de Wereldraad de leden-kerken om bijdragen tot in to taal 25.000 dollar gevraagd heeft. Een gezamenlijk congres van de pro testantse en de r.k. organisaties voor lichamelijk gehandicapten in Duitsland heeft een dringend beroep op de open bare mening gedaan de gehandicapten met meer begrip tegemoet te treden en hun deelname aan activiteiten in de sa menleving te vergemakkelijken. Bent u later niet in Friesland terecht gekomen? In 1933 vestigden wij ons te Leeu warden, omdat mijn overleden zwager ds. Herman Labberté mij op zijn sterf bed op het hart bond in Friesland te gaan werken met de openlucht-evange- lisatiewagen. Het werd een heerlijke opwekkingstijd. Ds. Zijlstra was mijn medewerker daar. Deze was voorheen een verwoed lezer van „De Lach”, tot dat hij „Het Zoeklicht” in de trein on der ogen kreeg. God bekeerde hem en hij hielp mij. Op een keer kwam hij bij mij: „Ik wil dienaar van de Heer worden!” Toen ging hij naar de bijbel- school te Brussel en hielp mij ’s zomers. de Friedenskirche. In Walchwil (Zugersee) op de eerste zondag van de maand om 10.30 uur in de Reformierte Kirche. In Zürich één- of tweemaal per maand om 20.15 uur in de Kirche Fluntern. Inlichtingen: Ds. Henk J. Huyser, Schönenwerderstrasse 35b, 5000 Aarau, telefoon 064 - 245850. Voor het Berner Oberland worden kerkdiensten gehouden van 27 juni- 8 augustus om 18.00 uur in de Reformierte Kirche Unterseen (Interlaken). Bovendien zangdiensten in vier talen, w.o. Nederlands, op woensdagavonden om 20 uur van 7 juli-11 augustus. Inlichtingen: ds. J. C. Remijn, Haupt- strasse 1, 3800 Unterseen, telefoon 036 - 222000. Rond het Meer van Genève worden Nederlandse kerkdiensten gehouden in Genève in juli en augustus iedere zondag (en verder iedere tweede, vierde en vijfde zondag van de maand) om 9.30 uur in het Auditoire de Calvin (naast St. Pierre)in Lausanne iedere eerste en derde zondag van juli en augustus om 10.30 uur in de Chapelle de Béthusy, Avenue Secrétan 2. Inlichtingen: ds. G. F. H. Kelling, Chemin de Bassey, 1247 Anières, telefoon 022 - 511051. Ook deze zomer worden op verschillende plaatsen in Zwitserland kerk diensten in het Nederlands gehouden. Ten dienste van vakantiegangers volgt hier een overzicht. In Bazel op de eerste zondag van de maand om 16.00 uur in het Kirchge- meindehaus Kleinhüningën. In Bern op de tweede zondag van de maand om 20.15 uur in de kapel van het Münster. In Davos elke zondag om 16.30 uur in het Nederlands Sanatorium. In Melide (Tessin) op de derde zondag van de maand om 9.30 of 10.30 uur in de Reformierte Kirche. In Olten op de laatste zondag van de maand om 9.30 uur in de kapel van Het nieuwe programma wordt geco ördineerd door ds. David M. Gill (31), een congregationalist uit Australië, die sinds 1968 verbonden is aan de afde ling kerk en samenleving van de We reldraad. Komende maand zal de werk- commissie van deze afdeling aandacht besteden aan een gedetailleerd plan voor het studieprogramma, dat nu als eerste financieel gesteund is door het genootschap der vrienden, een van de traditionele „vredeskerken”. In het materiaal, dat drs. Matse voor de groepsdiscussies aandroeg, kwam in het bijzonder naar voren hoezeer door demografische en andere ontwikke lingen de bejaarde mens eenzaam bui ten de verdere maatschappij is komen te staan en daarmee in het bijzonder alleen te stellen heeft gekregen met verschijnselen als rouw en de aanstaan de eigen dood, die vroeger veel meer geïntegreerd in alle leeftijdsgroepen, en daarmee in gezinsverband en opvoeding werden verwerkt. De situatie van een andere afbaken bare leeftijdsgroep werd voor de her vormde diakenen ingeleid door drs. J. Heinen, wetenschappelijk medewerker bij het paedologisch instutuut in Am sterdam, die sprak over „25”. Hij zette uiteen, dat wat voor ande ren zich voordoet als het vaak zoge noemde generatieconflict, voor de groep van 12 tot 22 jaar een voor alles nor male ontwikkelingsfase is, waarin met name, vaak in groepsverband en al experimenterend, naar de eigen iden titeit wordt gezocht. Diakenen en ouderen, de eigen ou ders voorop, kunnen daarin een goede bijdrage leveren door (besproken op de conferentie in 1969): „geattendeerd te leven” en met name de waarde van eigen doen en laten duidelijk te maken aan de daarin beslist geïnteresseerde jongere generatie. In de bisschoppelijke toevoeging be stemd voor de r.k. priesters wordt on der meer bevestigd, dat als er bezwa ren bestaan tegen een huwelijksslui ting in de r.k. canonieke (kerkwette lijk) voorgeschreven vorm, de bis- schop de huwelijkssluiting ten over staan van de ambtenaar van de bur gerlijke stand (populair: „voor de wet trouwen”) voor de r.k. kerk als chris telijk huwelijk kan laten gelden (des gewenst te volgen door inzegening in de kerk). Soms maakt een bijbel heel wat omwegen eer hij bij de juiste man of vrouw terecht komt, aldus schrijft ons het Nederlands Bijbel Genoot schap. Dat gold zeker voor de bij bel die een tuinman in Bogota, Co lumbia kocht. Hij woonde in een pension en zijn hospita verzette zich fel tegen het feit, dat er een bijbel onder haar dak te vinden was Ze brak zijn koffer open en over handigde de bijbel aan de plaatselij ke rooms-katholieke priester. Toen de jonge tuinman ontdekte, dat er bij hem ingebroken was en zijn nieuwe bijbel was verdwenen, diende hij ’n aanklacht in bij de po litie. De zaak werd uitgezocht en ’n rechercheur eiste, dat de vrouw de bijbel zou teruggeven. In plaats van hem terug te geven aan haar pen siongast, overhandigde zij de bijbel bij de inspecteur van politie. De agent begon het boek te le zen en raakte zo geïnteresseerd, dat hij besloot het eerst uit te lezen eer hij het teruggaf. Na een week liep de jonge tuinman eens het po litiebureau binnen om te vragen waar zijn bijbel nu eindelijk bleef. De inspecteur vertelde, dat hij er in aan het lezen was en vroeg of hij die bijbel mocht houden. De tuin man, die het niet bijzonder breed heeft, stemde toe en kocht voor zichzelf maar een nieuwe bijbel. Blijkens de praeambule bij de ver klaring gaan de kerken ervan uit, dat onverminderd de nog bestaande verschillen in huwelijken tussen re formatorische en r.k. christenen de gemeenschap in de Heer aanwezig is. „Zij menen echter, dat aan dergelijke huwelijken ook bijzondere moeilijkhe den verbonden kunnen zijn, die voort vloeien uit de gescheidenheid der ker ken ten gevolge van de verschillen in geloofsbelij den en geloofsbeleven”. In verband met deze beide aspecten zien de kerken het als haar roeping de be trokken leden pastoraal te begeleiden en hebben zij haar gemeenschappelij ke verklaring uitgegeven. Indien de kerkelijk gemengd gehuw den besloten hebben teder tot de eigen kerk te blijven behoren, dan dienen, aldus de interkerkelijke verklaring, de pastores van beide kerken met elkaar en met de gehuwden te overleggen, hoe de pastorale zorg zal worden uit geoefend, waarbij de bedoeling van de partners inzake doop en opvoeding van hun toekomstige kinderen uitdruk- „De keuze van de kerkelijke ge meenschap, waarin de ouders hun kin- Ik werkte op het kantoor van de Provinciale Gelderse Electriciteits Maatschappij te Arnhem en ik voelde me sterk geroepen om mij geheel in de dienst van de Here te begeven. Dat was een oud verlangen van mij, maar er zaten moeilijke kanten aan. Van deze roeping was ik niet altijd zo zeker, als van mijn bekering. Over mijn kind schap van God had ik nooit twijfels, maar het zich bevinden in Gods weg is niet altijd even duidelijk. Maar dat wordt het wel. God beproeft en beves tigt dat Zelf. De eerste anderhalf jaar (vanaf 1928) mocht ik als tweede werker op de eer ste Evangelisatie-auto van de „Open Air Mission” (Openluchtzending) te Londen in veel plaatsen in ons land de blijde boodschap brengen, maar ik had een sterk verlangen naar een geheel zelfstandige taak in de OAM. Welnu, in april 1930 kwam er van de OAM uit Londen het bericht dat een dame uit Nieuw-Zeeland een rapport had ge lezen, dat ik in een Engels blad had geschreven, waardoor zij zozeer getrof fen was, dat zij een grote gift zond. Daardoor kon een tweede evangelisatie- wagen worden besteld, waarop ik als eerste werker werd aangesteld. Voor mijn verloofde Nelly van Gent en mij was dit een bevestiging dat we in de weg van de Heer waren. We gingen op 3 juli 1930 trouwen, want dat was daar ook een gevolg van. Ons huwelijk werd ingezegend door broeder Joh. de Heer. kerkeraden en predikanten bij de ge meenschappelijke verklaring schrijft het hervormd moderamen deze week, dat de inhoud aansluit bij de richtlij nen over het gemengde huwelijk tus sen hervormden en rooms-katholieken, die de hervormde synode op 18 juni 1967 aanvaardde. Het hervormd mode ramen spreekt de verwachting uit, dat de „Gemeenschappelijke verklaring over het kerkelijk-gemengd huwelijk” een bruikbare handreiking zal gaan blijken te zijn. Nee. Vanwege de bezetting werd dat contact verbroken en kwam er de noodzaak onder een andere vlag te va ren. Hierdoor kwam de Morgenster Stichting tot stand, welke het vroegere Hollandse Comité voor de OAM tot kern had. We woonden toen bij de Hernhutters en hielden er conferenties tot verdieping van het geestelijk leven, vanuit het grote woonhuis op het Zus terplein 16. Menigmaal met hulp van de zalen en de gastvrijheid van de le den der Broedergemeente, voor de lo gerende conferentiegangers Later vingen we daar ook vluchte lingen op, op verzoek van de burge meester. We hebben 85.000 oorlogs- vluchtelingen verzorgd. Mijn vrouw en ik hadden de leiding van de evacuatie- post. Na de oorlog hebben we nog een onderscheiding gekregen van het Rode verruimde Vaticaanse normen met be trekking tot de gemengde huwelijken, inclusief de mogelijkheid tot een gede centraliseerd beleid, voortaan door de r.k. bisschoppen per land regionaal uitvoerbaar. Dit motu proprio, „Ma trimonia mixta”, hebben de bisschop pen nu tezamen met een eigen toelich ting gevoegd bij de Nederlandse ge meenschappelijke verklaring aan hun priesters toegestuurd. Bent u dan niet goed reformatorisch? Ik ben gereformeerd, reformato risch, in de zin van gelovig, aan en in God op de grondslag van de hele bijbel. Maar er zijn meer goede gelovigen in bijbelse zin. In de faculteit die Van Mechelen op het oog heeft passen bij voorbeeld niet de zogenoemde Metho distische christenen, terwijl ik die er ook graag bij wil hebben (Vrije Broe ders, Darbisten, Leger des Heils, Pink- stergelovigen, Baptisten, Vrij Evange- lischen etc. etc.). deren zullen laten dopen, ligt bij de verantwoordelijkheid van de ouders”, zo is vastgelegd in de verklaring, waarin ook wordt gezegd, dat de vra gen in de kerk bij de huwelijksinzege ning vooraf besproken dienen te wor den, met name wanneer deze betrek king hebben op de doop en de christe lijke opvoeding van eventuele kinde ren. „Daarbij spreekt het vanzelf, dat aan de huwenden geen andere vragen worden voorgelegd dan die in het openbaar gesteld worden: zij zullen in wederzijds respect voor eikaars ge loofsovertuiging hun huwelijk beleven en hun kinderen opvoeden in de geest van het evangelie van Jezus Christus”. Tot zover uit de verklaring. landelijke Maranatha-Conferenties. Ook werkten we samen met het X-co- mité, waarvan ds. Ten Boom (broer van Corrie) voorzitter was. We kregen toestemming van prinses Juliana een bijbelkiosk te plaatsen op het Jambo- ree-terrein. Toen ontwaakte de gedach te om wat voor de jeugd te gaan doen en werd de JNVC (Jong Nederland Voor Christus) actie geboren. Maar toen werd ik ernstig ziek. God maakte me duidelijk dat ik me ook tot de jeugd moest wenden om onder hen te werken. In Ubbergen werd het eerste jeugd kamp gehouden. Joh. de Heer was er aanvankelijk op tegen. God heeft geen speciaal evangelie voor de jeugd, zei hij. Ik vertelde dat God mij zelf de opdracht gegeven had. Dan is er geen keus, gaf hij toe en hielp me verder. Het ging geweldig! Toen Joh. de Heer zag dat velen voor Christus kozen, sprongen hem de tranen in de ogen van ontroering en vreugde. In de oorlog werden er ook nog kampen gehouden van de JNVC. De oorspronkelijke overlegpartners besloten onlangs tot ondertekening van het al lang intern circulerende stuk, dat mede opgehouden is door aanvankelijk uitblijven van aangekon- digde nieuwe vatikaanse richtlijnen in zake het kerkelijk gemengd huwelijk. Ondertekening door meer kerken be hoort echter wel nog tot de wensen. De verklaring is nu in de publiciteit geko men door rondzending in eigen kring aan priesters, predikanten en anderen. De gemeenschappelijke, 8 mei 1971 gedateerde, verklaring over het kerke lijk gemengd huwelijk ligt in het ver lengde van de wederzijdse erkennin gen van eikaars doopbedieningen door de hervormde kerk, de gereformeerde kerken en de lutherse kerk in ons land enerzijds en de r.k. kerk in Nederland anderzijds in de jaren 1967 en 1968. In een korte begeleidende brief aan Het centraal comité sprak zich in Addis Abeba uit voor een programma, dat de kerken zou moeten helpen bij het doordenken van de ethische con flicten, voortkomend uit geweld en ge weldloosheid bij de strijd voor sociale gerechtigheid. Het programma heeft ook een bijdrage te leveren bij het zoe ken naar de strategie voor acties ter vermindering van geweld in conflictsi tuaties. Voelt u zich een broeder?. Beslist niet. Wij hebben altijd daar tegen gewaarschuwd. Vooral tegen hun drijven met gebedsgenezingen. Daar hebben wij hier vaak de kneusjes van moeten opknappen. Mensen die door die genezingsaanpak volkomen in de knoop waren geraakt en die de wanhoop nabij waren. U bent dus kerkelijk noch „kringe lijk”?. Ik zat wat dat betreft „tussen de wal en het schip.” Ik vecht graag in de voorhoede. Hier verdedig ik de kerk en daar de kring. Ik heb overal en altijd zulke grote wonderen gezien door de kracht van Christus. Wij zitten vaak in de verdediging van de waar heid. We bestrijden Robinson, Kuitert, Sölle, etc. Goed, oké! Maar de aanval is de beste verdediging. We moeten dus in de aanval gaan en Christus predi ken. We behoeven de bijbel niet zo zeer te verdedigen, maar wel moeten we hem laten functioneren. Je moet met de bijbel net doen als met een leeuw (zei Moody dat niet?) je moet hem loslaten!.Dat is mijn stand punt. En zo ben ik voor de kring soms te kerkdijk en voor de kerk soms te „kringelijk”. Je merkt tot je verrassing en verba zing dat je werk zegen af werpt. Ik heb er velen gesproken. Zelfs toen ik in Canada in diverse kerken preekte kwa men er steeds mensen naar me toe die waren geëmigreerd uit ons land. Broe der Kits, u hebt daar en daar gespro ken over de verloren zoon, toen ben ik verlost geworden. Wat wonderlijk! Werkelijk, dan zie je duidelijk dat het Gods werk is en dat Hij Zijn eigen werk ook in stand houdt. Wij zijn

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16