GROOTSTE KAN NU STARTEN ROTTERDAM ,VBGOW /az_jL\ «/ABORTUS KU N l EfcX „A-CENTRUM” - IN najaar wellicht reeds vier geautoriseerde abortusklinieken in Nederland in werking Komend Uit in eigen land Kosten Plannen HHHMH 40 per week 23 ZATERDAG 12 JUNI 1971 Erbij V5 ’T.UTRi van - (Van een onzer verslaggevers) HET ZIET ernaar uit dat er komend najaar In ons land vier abortuscentra in werking zullen zijn. Nu functioneert nog maar één zo’n instel- dankzij de akties die voor en door „Stimezo- Nederland” zijn gevoerd. Deze stichting, die Fungeert als een landelijk steunfonds, heeft nu 140.000 bijeen. En in Sluis zelf kan in enkele bar-dan- cings onbeperkt gedanst worden: geen sluitingsuur! ALS U ALLEEN voor de parachutis ten naar Hoogeveen zou gaan, wacht EN DAN IS ER natuurlijk de onvol prezen Hoge Veluwe en Burgers’ Die ren- en Safaripark. Even buiten Arn hem, in de richting Oosterbeek, is de Westerbouwingeen plaats die vanouds een enorme aantrekkingskracht bezit. Voor de kleineren is er een enorme speeltuin en voor allemaal de mogelijk- hid om het Gelderse landschep en de ER LIJKT dus niets meer in de weg te liggen om het Rotterdams initiatief, dat inmiddels wel baan brekend heeft gewerkt, nu uit te voeren. De verbouwing, die zes ton kost, kan beginnen, de appa ratuur is al aanwezig. Het Rotter- GEZELLIG WINKELEN op zondag? Dat kan in ons land eigenlijk maar op één plaats: het knusse Zeeuws-Vlaamse stadje Sluis, waar de smalle winkel straatjes gedurende de weekeinds uit puilen van de koopgrage dagjesmen sen van wie het leeuwendeel uit belen dend België komt. Velen komen mis schien alleen omdat ze het domweg leuk vinden, op de elders zo saaie zon dagen alle winkels geopend te vinden. Anderen trekt de gezellige drukte in ’t piepkleine stadje dat trouwens, behalve over een rijke collectie supermarkten, modemagazijnen en curiosa-winkeltjes ook nog beschikt over een onevenredig WWWVVVVVVVVWVVWVIVVVVVVXAA/VVIA/VWVVVVV'VVVVVWVVWVVVV%AAIVVWVVVVVVVVVVVWVVV^ **aa/vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvviaa/vvvvvvvv\/vvvvvuvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv^ In onvoldoende mate blijkt vaak de praktische mogelijkheid tot het uitvoeren van de ingreep bij vrou wen, die abortus wensen en voor wie dit medisch noodzakelijk is, aanwezig te zijn. Huisartsen en/of gynaecologen weigeren, zieken huizen willen geen ruimte ter be schikking stellen. Er zijn aanwij- IN MARINEHAVEN Den Helder wor den 18, 19 en 20 juni de nationale vloot dagen ’71 van de Koninklijke Marine gehouden. Op het programma staan de monstraties, bezichtiging van de oor logsbodems, rondvaarten en lunchcon certen. Wilt u de officiële opening van de dagen meemaken? Die wordt ver zorgd door de Marinierskapel, die don derdagavond de 17e in de schouwburg van Den Helder negen uur een concert geeft. richten in een van de straks bestaande centra, zal minimaal f400 tot f450 moeten betalen. De prijs voor een behandeling is in Arnhem f 400. Van dit be drag wordt een deel gestort in een fonds voor minder draag krachtige patiënten. Overleg is gaande met gemeentelijke in stanties over mogelijkheden van vergoeding aan minder draag- krachtigen in het kader van de Bijstandswet. DE PRAKTIJK heeft al geleerd dat veel vrouwen uit het zuiden van het land zich tot het Arn hemse centrum wenden. Slechts vrouwen, die beschikken over ’n geargumenteerde medische ver- wijziging en zwangerschap jonger dan 10 weken worden in behandeling genomen. Zij, die in aanmerking menen te komen, moeten zich via hun huisarts la ten verwijzen. Weigert deze, dan kunnen zij of een andere arts raadplegen, of zich in verbinding stellen met het Rutgershuis in Arnhem. dam.se abortuscentrum wordt een volledige kliniek, dus geen behan delcentrum, zoals in andere plaat sen. De Rotterdamse ziekenhuizen zijn inmiddels bereid gevonden, als z.g. „achtergrondziekenhuizen” (liefst zal men daarvoor De Stichting voor hulpverle ning bij zwangerschapsonderbre king Arnhem e.o. kreeg van Sti- mezo-Nederland een lening van 40.000. Stimezo-Nederland stel de zich ook garant voor de beta ling van de huur die de Arnhem se stichting voor haar pand moet opbrengen in de komende drie jaar. Verder is er overleg over een gemeentegarantie voor een te sluiten lening. bied dat Rotterdam bestrijkt, va riëren van 2000 tot 6000. De prak tijk zal moeten leren hoe groot het aantal aanvragen wordt. Wel meent men dat naar een cen trum, dat eenmaal bekend wordt, een stroom aanvragen uit wijde omgeving zal komen. Mogelijk zal men in Rotterdam de belangstelling gaan merken uit de zuidelijke provincies, waar het abortusvraagstuk nog steeds Naar schatting worden in ons land per jaar 1000 legale zwan gerschapsonderbrekingen uitge voerd. Daartegenover staat een geschat getal van 30 tot 35.000 gevallen, waarin abortus op niet verantwoorde wijze wordt ver richt. Ter vergelijking: per jaar worden in ons land 10.000 kinde ren ernstig mishandeld en 150 kinderen door geweld gedood. VANDAAG DE SCHIJNWERPER eens wat uitvoeriger op Arnhem, dat zich in allerlei folders aanprijst als Hollands tuinstad. Er is inderdaad heel op te treden Ook van de zieken huizen en van de gynaecologen bestond aanvankelijk iri de Maasstad geen volledige mede werking Ter plaatse werden wel ingrepen verricht, maar meren deels niet in de gemeentezieken huizen, die totaal in 1970 bijvoor beeld maar 87 gevallen van abor tus noteerden. Gezien de grote nood op dit ge bied is in 1969 een groepje vrij willigers begonnen me* de stich ting Stimezo-Rotterdam. Onder hen waren artsen, juristen, socio logen en politici. Men kreeg al spoedig contact met mensen, die elders met dergelijke gedachten rondliepen. Dit leidde ook tot op richting van het Landelijke steun fonds Stimezo-Nederland. In Utrecht zijn de plannen ver gevorderd. De Stichting voor hulpverlening bij zwangerschaps onderbreking Utrecht e.o. treft voorbereidingen om een pand te kopen. Zij hoopt in het najaar te beginnen, mogelijk al in sep tember. Stimezo-Nederland zal Utrecht 50.000 lenen. De Utrechtse stichting heeft meer geld nodig, maar bij gebrek aan middelen kan Stimezo-Ne derland voorlopig niet meer ge ven. Stimezo-Nederland zal binnen kort 15.000 als lening beschikbaar stellen van een stichting, die bezig is, „in het westen des lands” een abortuskliniek op te richten. Om allerlei redenen wil men de plaats, waar dit centrum zal gaan func tioneren, nog niet noemen. Het is in ieder geval niet Amsterdam, waar een groep artsen ervoor zorgt dat de aanvragen goed wor den opgevangen. De stichting in deze nog niet te noemen plaats heeft de bedoeling, in alle stilte met haar werk te beginnen, zoals dat ook in Arn hem het geval was. Daar draaide het behandelcentrum al ruim een maand voor er bekendheid aan werd gegeven. Het nieuwe „Wes telijke” centrum zou waarschijn lijk ook al werken ware het niet dat door een staking in Zweden Rijn eens uit de lucht te bekijken, van uit een elektrische stoeltjesbaan. Ande re dingen die Arnhem heeft: het Krol- ler-Müller-museum en Nederlands Openluchtmuseum, waar de boerenher bergen en leemkrotten, vorstelijke hof steden en oude houten Zaanse winkel tjes terug te vinden zijn En wilt u en kel wat „stadten.” Arnhem heeft een erg gezellige „city.” liever nog even op het weekeinde van 2, 3 en 4 juli. Die drie dagen worden op het vliegveld Teuge tussen Apel doorn en Deventer de Nederlandse kampioenschappen parachutespringen gehouden De wedstrijden worden ge sprongen onder auspiciën van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Op het programma onder meer: individueel kampioenschap precisie, precisiesprin- gen voor teams, stijlspringen, totaal kampioenschap. zingen dat de nood zal verergeren. WEL CONSTATEERT men groei in de bereidheid tot hulpverlening van gynaecologen en huisartsen. Maar aan de andere kant neemt het aantal verwijzingen door huis artsen sneller toe dan de capaci teit der hulpverlening. Dat komt ook doordat de huisartsen meer en meer bekend raken met de ju ridische mogelijkheden tot be handeling van vrouwen bij wie zwangerschapsonderbreking op medische, psychische en sociale gronden is geweest. Die bekendheid leidt er ook toe, dat meer vrouwen zich tot de huisarts wenden inplaats van tot een illegale aborteur In de nabije toekomst is eventueel kans op aanneming van een wetsontwerp (van de PvdA-Tweede-Kamer- leden Lamberts en Roethof) tot vergemakkelijking van de abor tusmogelijkheid. MOCHT DAN de hulpverle- ningscapaciteit nog steeds onvol doende zijn, dan is de kans op uitbreiding van het aantal illegale gevallen groot. Feit is verder uiteraard dat maar weinigen over zodanige middelen beschikken dat zij naar het buitenland (Engeland) kunnen gaan voor abortus. En voorts dat initiatieven als de „abortusreizen” van de NVSH wél eens plotseling afbreken OP ZATERDAG 26 JUNI is het vis sersleven van wat naderbij te zien in Scheveningen. Rond het visserijmu- museum aan -de Neptunusstraat wordt vam tien uur ’s morgens tot half tien ’s avonds een Scheveningse dag gehou den. De attracties die voorgeschoteld worden: demonstraties oude ambach ten, klompenmakers en nettenboeters. groot aantal terrasjes, eethuisjes en ho tels in alle prijsklassen. Men kan er b.v. voortreffelijk mosselen, paling, tong en ander zeebanket genieten en tussendoor nog een (werkende) windko- nenmolen bezichtigen (niet op ozndag). SLUIS, IN 1944 door het oorlogsge weld verwoest, is geheel in oude stijl herbouwd en men ziet er dan ook veel karakteristieke geveltjes: voor de kleu renfotograaf „gefundenes Fressen.” Het prachtig gerestaureerde stadhuis is het enige „Belfort” in Nederland, van waar een carillon elk kwartier zijn vro lijke klanten over het stadje uitstrooit. Wie er wat langer blijft, vindt er naast de genoemde hotels legio pensions, zo merhuisjes en een goed-geoutilleerde camping, die echter in het seizoen meestal vol is. Uitwijken naar Retran- chement, met breed strand en drie campings, is vrijwel altijd mogelijk. In een klein uur bent u in de Belgische badplaatsen, waar voor de liefheb bers altijd wel een gokje te maken is aan roulettetafel of speelautomaten. gynaecoloog uit Nijmegen is als consulent voor diagnostisch- gynaecologische problematiek aan de stichting verbonden. STIMEZO-NEDERLAND, vo rig jaar opgericht, heeft echter nog veel meer middelen nodig. De stichting beraadt zich nog over verdere fondsvorming. In middels zijn al belangrijke be dragen besteed om abortuscen tra te financieren. Nog steeds komen stortingen binnen op giro 2236900 in Arnhem. Voor de gang van zaken op het gebied van zwangerschaps onderbreking heeft Stimezo- Rotterdam, de eerste stichting op dit gebied, het spits afgebeten. Daarom is men in de Maasstad, waar nogal wat moeilijkheden ontstonden toen het initiatief tot ontplooiing kwam, nu zeer ver heugd. Daarom streven de mensen van Stimezo en soortgelijke stichtingen en werkgroepen in het gehele land ernaar, de ca paciteit o.a. door behandelcen tra en klinieken zo hoog mo gelijk op te voeren. Desondanks blijven zij van mening dat op de lange duur deze hulpverle ning in alle ziekenhuizen kan ge schieden. En ook dat het redelijk is, dat de ziekenfondsen de kos ten voor hun rekening nemen. Zover is het echter nog lang niet. Wie in Nederland een der gelijke ingreep wil laten ver- wat groen te vinden in de Gelderse hoofdstad, waar een dagje uit vele mo gelijkheden kan bieden. Natuurlijk nee we vergeten het niet is er het vaartochtje op de Rijn. De schepen ver trekken aan de Rijnkade. Liever niet varen, maar wandelen? Dan kan op ve le plaatsen. De Rosbank bijvoorbeeld. In het weekeinde is het daar verre van eenzaam. Maar door de week kan men zich er nog alleen wanen. Arnhem zelf zegt over dit stukje Nederland: „Daar is nog de bevrijdende, rustgevende ruimte, die velen in het buitenland zoe ken. Bergachtig met grillige haarspeld bochten langs beboste ravijnen.” HIERONDER tot slot details over de overige abortuscentra in Nederland. Sedert februari functioneert in Arnhem het Mildredhuis, behan delcentrum voor abortushulpver lening. Een VARA-tv-actie maakte deze start mogelijk. Van de gynaecologen, die aan de zie kenhuizen aldaar zijn verbonden, kreeg Stimezo-Arnhem geen me dewerking. Een soortgelijke si tuatie deed zich in Nijmegen voor, zodat de huisartsen daar de Arn hemse plannen steunen. Het Arnhemse centrum onder scheidt zich van de abortuskli niek, zoals die in Rotterdam wordt voorbereid. De behande ling is poliklinisch. De patiënten overnachten niet in de kliniek, maar kunnen enige uren na de ingreep naar huis. Voor nabe handeling worden zij weer aan de eigen arts overgedragen. De ingreep geschiedt door middel van de z.g. zuigcurettage. Alleen als de toestand van de patiënten dit nodig maakt, wor den zij in een ziekenhuis opge nomen. De Arnhemse gynaecolo gen bleken bereid deze patiënten te behandelen. Het zijn geen gy naecologen, die de ingreep ver richten. Daarom volgde een vier tal huisartsen o.a. in Engeland een aanvullende opleiding. Een twee apparaten voor de zuigcu rettage nog niet beschikbaar zijn. Van de overige gebieden, waar plannen bestaan, valt nog te noe men Groningen, waar een werk groep de situatie verkent. Er wordt nu een enquête gehouden onder de huisartsen en gespro ken met gynaecologen. Doel is te weten te komen hoe groot de noodzaak voor een eventuele kli niek is. Een groep artsen houdt zich hier reeds met aborteren be zig. Het Rutgershuis in Groningen krijgt op het ogenblik circa 30 aanvragen voor abortus per maand. ling, die in Arnhem. Rotterdam en Utrecht gaan volgen, evenals een andere stad in deze con treien, die nog niet genoemd wenst te worden. De meeste centra komen van de grond mede gynaecologen inschakelen), be spreekt de kwestie met de patiën te en zorgt, bij positieve uitslag, voor een afspraak. dö| <8 HET IS NIET naast de deur, maar als u genoeg hebt van de geluidshinder in Kennemerland, reis dan 19 juni naar Hoogeveen in Drente, waar om tien uur ’s morgens op het vliegveldje daar een zweefvliegwedstrijd begint met deelnemers uit heel Nederland. Er is ook een motorvliegtuigrally en een pa rachutistendemonstratie. HET KOSTTE veel moeite om steun van het gemeentebestuur te krijgen, ook al omdat een deel van B. en W. en de gemeenteraad te gen de abortuskliniek bleek. Ver der bleek eerst ’t bestemmings plan van de betreffende wijk te moeten worden gewijzigd voor dat toestemming kon worden ge geven het pand te verbouwen, dat Stimezo als kliniek wilde inrich ten. Dezer dagen is die wijziging van het bestemmingsplan afgekomen, zodat de verbouwing van het pand kan beginnen. Bij vlotte gang van zaken zullen drie maanden nodig zijn, zodat er hoop bestaat dat de kliniek in oktober kan gaan draaien. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de wijziging van het bestemmingsplan goedge keurd Ook hebben zij het raads besluit om aan Stimezo-Rotterdam garantie voor rente er aflossing van een lening van vier ton te geven, onlangs goedgekeurd. het moeilijkst ligt en waar dus niet spoedig behandelcentra of klinieken zullen komen. De gebruikelijke gang van za ken in Rotterdam zal worden dat de huisartsen de vrouwen die zich aanmelden, naar de kliniek verwijzen. De daar dienstdoende arts In Rotterdam waar de kliniek het grootste abortuscentrum van Nederland zal worden, hoopt men met 40 gevallen per week te kunnen beginnen. Norm is hier en in het algemeen dat de zwangerschap korter dan 10 we ken moet hebben geduurd. Tus sen aanmelding en behandeling hoeft niet meer dan een week te verstrijken. Schattingen van het aantal noodzakelijke gevallen in het ge-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23