FILATELIE - k-ü -n Kinaei want sóh - OS Noodlanding -w I IÉ Wist je dat Dammen Bridge Schaken 5=e 25 i Prijspuzzel 1 i pïgi ZATERDAG 12 JUNI 1971 Erbij 1 <rr O z <2 - E? lEwiéAMnAnW'i: •SI Manser Kouaté H. J. Liszé (Heemstede) Ibrahima Diep >ooocx:~oo:x>ooocx>ooooooooooc ooCaTCaJoocxxx^^ Petrosian B. Dukel. EGBC 40 jaar. Hübner (aan zet) C. v. d. Kuilen Club. Fischer J. H. H. Seyen Taimarov (aan zet) J. H. H. Scheyen QOOOOCOCOOOc M. J. A. Pennings Larsen DOOOOOOOOOÖOOOOOOOO oooooooooooooococcoocooo HET SLOPENDE SCHAAKSPEL De prijzen worden thuisbezorgd. nl Uhlmann (aan zet) deren Zo knoeien topschakers als ze uitgeput Mr. E. SPANJAARD lAfMVUMWIfWIAJWWWWVVWVWlA/WWWVVVVVM Üy Oplossing van de vorige prjjspuz- zel. De prijswinnaars zijn deze keer: Jolanda Spitsbaard, Pleiadenplant- soen 110, IJmuiden, en Gert Meijer. Zijlweg 131, Haarlem. (volgende week gaat het verhaal verder). Zwart: 9, 11, 16, 17, 22, 33, 35, 40. Wit: 19, 26, 32, 36, 37, 42, 44, 50. Voor beide vraagstukken: wit speelt en wint. In Dakar (Senegal) krijgt de interna tionale grootmeester Baba-Sy steeds meer geduchte tegenstand van talentvolle jeugd- Zwart: 15, 17, 18, 22, 25, 31. Wit: 24, 27, 29, 30, 35, 36. Eindstand en eindspel zijn prachtig ge vonden. onverwachte winst voor wit uit de stand. Na 19-24 verrassend 32-28 en na gedwon gen 23x41. 36x47 heeft zwart drie slag- AUSTRALIE. Ter herinnering aan ’t 50-jarig bestaan van de Rotary Clubs in Australië en ter gelegenheid van de Rotary-conventie in Sydney verscheen een zegel van 6 c. met het Rotary-em- bleem. grijpen dat zoiets zich kan voordoen, dat men IC 8 <2 8 6 5 4 O A 7 6 5 V 10 9 De stelling is vreemd en moeilijk en de factor tijd (2 zetten vóór de controle) zal glad verloren stelling maar een toren of ferde voor wat aanval. Na 30)Th8-d8 stond ’t zo Deze keer is het een rebus. Als je hem goed oplost, komt er een rijmpje van twee regels uit. Stuur je oplos sing uiterlijk dinsdag naar het bu reau van ons blad. Zet je op de briefkaart of enve loppe: Prijspuzzel? V 9 6 5 4 3 0 8 4 87 6 54 n Een niet alledaagse combinatie kwam met het volgend spelverloop. 1) 21-26. 2) 33-28 26-31. 3) 28-22 14-20. En wat nu wit ook slaat na 28 volgt de slag naar ruit 42 met winst. In dé volgende stand liet Baba zich ver rassen, hoewel de stand voor hem toch al niet rooskleurig was. Zwart: 7, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 23, 24. 12; in totaal tien stukken. Wit: 16, 25, 26, 27, 33. 35. 38, 39, 42, 43, in totaal tien stukken. Toen Baba hier 17-22 vervolgde, won Kamadou Seek door 33-28. Wist je, dat dit aquaduct te Se govia in Spanje door de Romeinen gebouwd is? Het is al erg oud. Het was de waterleiding van de stad. Het water werd vanaf de bergen door een goot, die over het aquaduct loopt naar de stad gevoerd. Na 42) Rf2xc5 Re7xc5f 43) Db5xc5t.... is er geen geur of kleur meer te beken nen en niemand begreep dan ook waarom Fischer na het afbreken geen genoegen nam met remise, of het moest zijn om zijn opponent psychisch te blijven betasten met een hangpartij, al is die ook pot- remise. Maar de Amerikaan ging onver vaard verder: 43) Kf8-g7 44) Tdl-fl Df4-e4 45) Dc5- c7f Kg7-h6 46) Tflxfö??.... Zoiets over komt de held van Wijk aan Zee, kampioen USSR 1956 en gaat u maar door; 46) De4-d4f en wit gaf 't op (47) Tfl Tal? met torenwinst), kersvers na ’t afbreken, in een 1 tatie aan het slot van de tientallen kilo meters lange marathonrace. De laatste 1000 meter moesten de atleten afleggen in BRITSE GEB. INDISCHE OCEAAN. Naar ontwerp van V. Whiteley zal op 30 juni een zegel van 3.50 Rs. verschij nen ter gelegenheid van de opening van het Research Station van de Royal So ciety op het eiland Aldabra. De zegel toont het wapen van het genootschap en de niet-vliegende Aldabra-Ral (Dryoluunas cuvieri aldabranus). „SNOER je gordels goed vast, mannen! riep John. Als dat zo door gaat, wordt het een noodlan ding. Ik zal proberen onze kist naar een vlak stuk toe te sturen. John greep het stuur weer beet en liet het vliegtuig cirkelen. Lager en la- Een juweel van een miniatuur kregen wij ter oplossing aangeboden van de heer H. J. Liszé uit Heemstede. Met weinig materiaal wordt een prachtig effect be reikt terwijl de slotstand een verrassen de winst inhoudt. kesprongen, tot stilstand te korset» met zijn neus in een zachte sneeuw hoop. John liet z’n hoofd zakken. Dat was gelukt! Voorlopig hadden ze het gered. Maar, wat nu? Waar je keek, sneeuwvlakten, bergen en rotsspleten, waren de enige beelden, die je zag. John bekeek zijn man nen één voor één. Daar zat Peter Green, zijn tweede piloot. Verder naar achteren zaten, nog een beetje versuft, zijn andere bemanningsle den: Mark, Bob en Dick. Zouden ze het met z’n vijven redden om hier levend vandaan te komen? John dacht daar verder niet bij na, maar keek naar het kompas, dat verwron gen tegen de inelkaargedrukte hoog temeter zat. Mmm, daar hadden ze dus ook niets aan. Nou, dan maar zonder instrumenten proberen weg te komen. Het leek John het ver standigste om, zolang het weer nog niet al te best was, in het vliegtuig te blijven. NEDERLAND. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Prins Bern- hard zullen van 29 juni tot 14 augustus vier bijzondere zegels verkrijgbaar zijn waarvan de voorstellingen een indruk geven van de veelzijdige activiteiten van de Prins. De waarden zijn: 15 c. gestileerde anjer als symbool van het Prins Bernhard Fonds; 20 c. pandabeer tje als hymbool van het Wereld Natuur Fonds (World Wildlife Fund) 25 c. beeltnis en handtekening van de Prins, met op de achtergrond de projektie van een werldbol, het nieuwe Jaarbeurs gebouw te Utrecht, een hoogoven te IJmuiden en twee vliegtuigen; en 45 en 20 c. Boeddhabeeld en een deel van een stoepa van de Borobudur op Java, waarvan de toeslag ten goede komt aan de Stichting Behoud Borobudur. Er zal ook een speciaal luchtpostblad in om loop komen met de af druk van de 45 en 20 c-zegel. (afbeelding} B72 <2 7 3 <0 H V 10 9 3 B 3 2 In 1931 stond het bridge-leven in Neder land nog in de kinderschoenen en de grootste aktiviteiten vonden, onder de be zielende leiding van de broers Frits en Zwart: Baba-Sy 6, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 22. 23, 25, 26. Wit: Nene-Fall 27, 29, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 42, 45. 48, 49. BRITS-ANTARCTICA. Tien jaar ge- ledn trad het Antarctisch Verdrag in werking, waarbij tussen de twaalf on dertekenende landen werd overeenge komen dat ’t Zuidpoolgebied uitsluitend voor vreedzame doeleinden zal worden benut. Ter herinnering hieraan worden op 23 juni vier zegels uitgegeven, die alle een kaart van Antarctica tonen, alsmede: l‘/« p. onderzoekers bij hun tent, 4 p. meeuwen, 5 p. robben en 10 p. pinguins. (afbeelding). GEZAGVOERDER John Smith keek gespannen door het voorraam van zijn cockpit. Grote, zwarte wol ken vormden zich in de verte tot een dichte muur, waar Johns klei ne vrachtvliegtuig snel op af vloog. John liet de bemanning alle instru menten controleren en nam zelf het stuur stevig in zijn handen. John trok het toestel iets hoger op en pro beerde zo over de zwarte wolken heen te vliegen. Het lukte aardig. Ondanks dat het vliegtuig trilde en schokte door de windstoten, die al heviger werden. PLOTSELING werd het doodstil. Te stil, vond John. Net hoorde hij nog het harde gestamp van zijn twee motoren, maar dat was nu ook een stuk minder. Voordat John kon kij ken wat er aan de hónd was, hoor de hij de verschrikte kreet van Pe ter Green, zijn tweede piloot John, onze linkermotor is gestopt met draaien. Wat nu? John had het ookgemerkt en keek op de hoogtemeter. Als de storm nu niet weer opnieuw opstak, konden ze het FRANKRIJK. In verband met het 44e nationale congres van de Federa tie van Franse Filatelisten-Verenigin- gen te Grenoble verscheen op 1 juni een zegel van 0.50 fr. met een gezicht op de stad Grenoble Op 7 juni zag een zegel van 0.40 fr. het licht onder het motto „Hulp aan plattelandsgezinnen;” de zegel toont menselijke gestalten en een dorp in het schijnsel van ,,AFR” („Aide Familiale Rurale”) OOSTENRIJK. Het Internationale Koorfestival,in Wenen wordt op 25 juni gevierd door de uitgifte van een zegel van 4 Sch. geen 3.50 Sch. als oorspron kelijk aangekondigd)waarvan de gel digheid begint op 1 juli. Voorgesteld wordt een zanger met een lier, (af beelding). Het volgende vraagstuk is samenge steld door twee bekende Nederlandse problemisten, C. v, d. Kuilen en J. H. H. Scheven. Het verbaast ons altijd op nieuw dat deze routiniers in het probleem- vak er steeds weer in slagen om nieuwe slotstanden te creëren. Een stimulans om weer iets nieuws te ontdekken is het rus tig afzonderen in de studeerkamer met Ernst Goudsmit, hoofdzakelijk in West- zijn tweeën om onderling de gedachten Nederland Plaats. Toch waren er enkele uit te werken. En daarin zijn de heren dan ook buitengewoon goed geslaagd. Ook dit is een juweel. MONGOLIË. Mongoolse volkssprook jes worden verbeeld op een serie van acht zegels, die in mei verkrijgbaar werd gesteld. De waarden zijn: 10, 20, 30, 50, 60, 80 mung, 1 en 1.30 Tugrik. HONGARIJE. Naar aanleiding van het zilveren jubileum van de Hongaar se Communistische jeugdorganisatie, de Jonge Pioniers, verscheen ’n zegel van 1 Ft. met voorstelling van een rode an jer, en het embleem van de jeugdorga nisatie. wisSSiwws U.S.A. Ter ere van de journalist Er nie Pyle (1900-1945) beroemd verslag- gevr in de Tweede Wereldoorlog, op 18 april 1945 op het eiland Ie door Japan se kogels gedood, zag in mei een defi nitieve frankeerzegel van 16 c. het licht met zijn portret, gebaseerd op een foto van Alfred Eisenstaedt uit 1944. BELGIE. Ten bate van het Roode Kruis van België werd op 24 mei een weldadigheidszegel van 10 en 5 fr. in omloop gebracht met een zinnebeeldige voorstelling van ’n laaiend vuur, waar boven een rood kruis, naar ontwerp van Bonnevalle. De verkoop eindigt op 31 juli 1971. JAPAN. In verband met de 25e Vo- jelweek, ieder jaar gehouden om pro paganda te maken voor de vogelbe scherming, werd een zegel van 15 y. uitgegeven. Voorgesteld wordt ’n kool mees bij een nestkast je (afbeelding). Maar dat iets soortgelijks kan gebeuren bij een schaakmatch, is voor de buiten staander volkomen onbegrijpelijk. Hij vindt schaken een rustig spelletje, dat ge wonen wordt door de partner met de bes te „knobbel”. Dat de spanningen, de nood zaak ener voortdurende creativiteit, het opgejaagd worden door de klok, de nach telijke analyses, ook de allersterkste kun nen slopen, gelooft hij gewoon niet. Onze ongelovige Thomas moge eens zien wat er zich afspeelde tijdens de recente candida- tentweekampen. Vrijwel tegelijkertijd kwamen de berichten binnen; uit Sevilla, uit Vancouver, uit Las Palmas, uit Mos kou. „Robert Hübner is oevrspannen en speelt niet verder”; „Taimanov heeft te hoge bloeddruk” (na 3 partijen!) „en moet het spelen onderbreken”; „Uhlmann ver liest nog na een toren te hebben voorge staan”; „Geiler overschrijdt twee maal zijn bedenktijd”. Dit is gewoon de glasheldere werkelijk heid. Zie nu de Duitse student Hübner, die zich in november j.l. bij de wereldtop schaarde. Dat hij een geweldige schaker is, bewees hij daarna opnieuw door 7x achtereen (één maal in Beverwijk) remise te maken tegen oud-wereldkampioen Pe trosian, die nauwelijks te verslaan is. De slimme, ijzig kille Rus had ’t goed gezien; zijn talentvolle, maar zeer nerveuze en zich in elke partij voor 100% gevende te genstander zou zichzelf wel verslaan. Af gewacht behoefde slechts, totdat zijn krachten zouden zijn gebroken door het slopende schaakspel. Het kwam, onafwend baar, op de 39e zet van de zevende par tij, in de volgende stand: centra waar het boeiende nieuwe denkspel niet onopgemerkt voorbij was gegaan en één daarvan lag in de stad Groningen. In 1931 trad Groningen toe als afdeling van de Nederlandse Bridge Bond en een zevental jaren later, toen meer vereni- gingen in het noorden van Nederland tot we[ meegespeeld 'hebben.’ Maar "in 'normale de NBB waren toegetreden, doopte de oor- conditie zet een Hübner dan geen vol stuk spronkelijke bridgegemeenschap zich om en prise. Na 39) Dd2-c2?? Dbl-fl 40) Tc4- tot de E.G.B.C., de Eerste Groningse Bridge e4 Rf6-e5t gaf hij het op, waarna hij niet meer de veerkracht vond, de match te hervatten. Nog tienmaal zo erg was *t, wa' Taima-. nov aan ’t slot van de 5e partij overkwam. Deze was na de 41e zet van zwart als volgt afgebroken. van ramp staan na 31) Pc6 alle drie zwar te figuren in, terwijl nergens een tegen- ger gingen ze. Hier en daar zagen de mannen grote spleten in de rotsige massa onder zich. Daar moesten ze, ten koste van alles bij uit de buurt blijven. Het toestel was nu vlak bo ven de rotspunten en kon hier be slist niet landen. John kreeg ineens een enorme berg in zicht. Als hij niet gauw wat deed, sloegen ze er nog tegen te pletter! John vroeg Peter om samen met hem het stuur te pakken en liet toen het vliegtuig snel dalen, daarna trokken ze in eens aan het stuur. De hele lading ging aan het schuiven en met een laatste krachtinspanning vloog het toestel loodrecht omhoog. Sputte rend ging het over de berg. Het uit geputte vliegtuig hield het niet lang meer uit, maar dat was ook niet nodig, want achter die reus van een berg lag een grote vlakte. Nog even zweefde het vliegtuig boven de sneeuw om dan, na een paar bok- j Het schijnt eens gebeurd te zijn in een spelers. Hoewel de in Senegal gespeelde Olympiade of soortgelijke sportmanifes- partijen in toenooien weinig of nooit worden genoteerd, wist de heer Ph. de Schaap de volgende partij standen uit de het stadion opdat de tienduizenden toe zaai te krijgen. schouwers het slot van hun verrichtingen konden gadeslaan. Eén van de voornaam ste favorieten snelde met een grote voor- Prof. dr. J. H. Engelhardt (overl. 1969) hanteerde meer dan 25 jaren de voorzitters hamer en deze prettige, kundige man mocht vele malen belangrijke successen van zijn EGBC meemaken. Na het af treden van prof. Engelhardt (1956) heeft de heer E. J. Beek als verenigings- en dis- trictsvoorzitter het werk van zijn illustere voorganger voortgezet. In '69 opgevolgd door de heer J. Kerkhof. Het Groningse bridge, met als voorbeeld de EGBC, heeft altijd uitgeblonken door een bijzonder sportieve sfeer, gepaard aan serieuze be oefening. Ik geloof, dat weinig clubs in Nederland door de jaren heen zó hoog in sportief gedrag aan en buiten de bridge tafels staat aangeschreven als juist deze EGBC. Wanneer dan ook op 4, 5 en 6 juni a.s. te Groningen de jaarvergadering van de Ned. Bridgebond samen zal vallen met de jubileumviering der 40-jarige EGBC, zullen ongetwijfeld uit alle landsdelen de felicitaties aan deze jubilaris binnenstro men. Mijn eigen kleine bijdrage aan de juiste bridge-sfeer moge ik geven in de vorm van een aardig probleem, oplosbaar voor de jeugd en de wijze mannen en vrouwen die bridgend Nederland bevolken: AH <2 AH V B 10 92 O B 2 AH Het zal u niet verbazen dat zuid tot zes dóódsimpele stelling en zonder tijdnood! harten doorbood. Tegen dat slemcontract misschien redden. Ze daalden een heel klein beetje, maar op deze ma nier lukte het wel. John was nog niet klaar met het bespreken van de mogelijkheden, toen de storm op nieuw het vliegtuig deed schudden. Door de hevige rukken raakte John de macht over het stuur kwijt en als een vrije vogel tolde het vlieg tuig in het rond, stuurloos! Dan... opeens.een laatste felle ruk en de storm ging, even snel als ze ge komen was, liggen. Jammer genoeg zag het er voor John en z’n man nen niet zo best uit. Het vracht- vliegtuigje verloor steeds meer hoogte. Het had de zwarte wolken langzaam, maar zeker verlaten en onder zich strekten hoge, besneeuw de bergen zich naar alle kanten uit. Zwart: 13, 14, 21, 22, 23, 25. Wit: 30, 32, 39, 45, 47, 49. Winst door 1) 32-28 moet 25x43. Op 22x44. 49x40. 40x20 wint 2) 28x8 moet 43-48. 3) 8-3 en wat zwart nu ook ver volgt, het spel is voor zwart steeds ver loren. b.v. 3) 48-25. 4) 3-25 25-20. 5) 49-43 en zwart kan niet meer vluchten. j Tenslotte het verschrikkelijke slot van begint west met klaver acht en nu mag de 4e partij Uhlmann-Larsen, dat tenmin- u eens uitdokteren hoe of NZ, ondanks het ste nog spectaculair was. Uhlmann had de beste tegenspel, tot twaalf slagen kunnen neen volledig overspeeld, zodat, deze in komen. Inzenden hoeft niet, het probleempje is slechts bedoeld „ter leringhe ende ver- maeck”. In één der eerstvolgende weken geef ik wel een korte oplossing van dit „Groningse vraagstuk”. O N sprong vóór alle andere concurrenten door de toegangspoort naar binnen, luid toe gejuicht als de triomfator wie de winst niet meer kon ontgaan, zó ver lag hij vóór. Totdat het drama zich voltrok, enkele wit is al een toren voor en tot overmaat honderden meters voor de finish, ’s Mans Zwart aan zet kon eenvoudig tweede tempo verminderde zienderogen, het hard- stuk winnen door 23-28. Toen Baba-Sy lopen werd strompelen en daarna kruipen, kansValt te ontwaren. Nu°wat gebeurt” er? echter 19-24? vervolgde kwam een zeer totdat hij bleef liggen en door alle an- 31) pa4-f3?? De3-f4f. Dit moet Uhlmann deren nog werd gepasseerd. De jaren- over ’t hoofd gezien hebben; de rest gaat lang getrainde, gezonde en prachtig ge- vanzelf. 32) Kgl Pf3:f 33) Tf3- (gf3 Dg3t bouwde sportman kón niet meer, hij was en Td2) Tdl 34) Kf2 Dh4:t 35) g3 (35) Tg3 er letterlijk bij neergevallen. Iedereen, in- Td3) Dh2t 36) Ke3 Dd2f 37) Ke4 Dd5+ 38) keuzen doch steeds volgt de slag naar sider en leek, zal aanstonds kunnen be- j<e3 Td3t en wit gaf het op. ruit 10 Op 24x33 of 21x32 volgt 42-38. grijpen da,t zai?ts zich kan voordoen, dat 5 men ook al is men een topspecialist en zHni op 26x37. 42x31 en na de tempozet 94- door en door getraind na uren hardlo- 43-38 de slag naar ruit 10. pen volstrekt uitgeput is geraakt. JOOOOOOOOOCKAXJOCKX y OOOiMA.' A,x XJOO<AJ<JU<y <XXX)00000000( 8

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 25