Mr. Van Bennekom in kort geding deserteur contra Staat: Directeuren Arntszhoeve geschorst Wandelen met NS Bestuur besluit tot ingrijpende reorganisatie NS-Vakantie- dagtochten f25 Mond i ngEu rop oort officieel geopend „WA VER POLITIEK VLUCHTELING” Canada milder voor deserteurs? Gescheiden levende echtgenoten meerAOW Nieuw terras op Leidseplein Prof. Troostwijk burgemeester van Amersfoort voordelig uit met NS JONGEMAN JONGEDAME f Cl 111 ZATERDAG 12 JUNI 1971 2 2 Dr. Meijering Sex „Bevooroordeeld” Boycot Druggebruik RAPPORT COMMISSIE-SPEYER CONSTATEERT WANTOESTANDEN Voorkeur CdK alsnog gevolgd voordelig uit met NS voordelig uit met NS j l (Vervolg van pagina 1) MR. W. J. VAN BENNEKOM wordt in deze zeer productieve hoek van de ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE ^faaqsman Met een druk op de knop stelde de koningin de sluis in gebruik. Naast haar sluiswachter J. Kers. n v v DEN HAAG. De duur van de vervan gende diensttijd voor gewetensbezwaarden zal met ingang van 1 juli 1971 worden in gekort van 23 tot 21 maanden. Dit heeft minister-president De Jong gisteren na afloop van de ministerraad verklaard. Dit besluit is genomen, omdat kortgeleden ook de dienstplicht by de marine is ingekort. DEN HAAG. De ministerraad heeft zich akkoord verklaard met een door mi nister Roolvink ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Algemene Ouderdoms wet. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de duurzaam gescheiden levende echtge noten, die niet van tafel en bed zijn ge scheiden en beiden 65 jaar of ouder zijn, het volle AOW-pensioen voor ongehuwden te geven. Op het ogenblik krijgen zij slechts de helft van het gehuwdenpensioen. De reële verhoging, die gescheiden echt genoten volgens dit wetsontwerp zullen ontvangen, bedraagt 110,50 per maand: het verschil tussen het ongehuwdenpen- sioen en de helft van het gehuwdenpen sioen. De verhoging heeft volgens minis ter-president De Jong geen merkbaar ef fect op de premieheffing. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. van elk station 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS” aan het station. In het rapport van de commissie-Spey- er over de gang van zaken rond en in de Willem Arntszstichting wordt onder ande re kritiek geoefend op het personeelsbe leid van de directie, onder meer door het Koningin Wilhelmina - de Europoort binnen- -pen, die dwars op de aven de weg naar het betrokken directeur-psycholoog heeft vol gens de commissie als manager gefaald. De betrokkene werd als jong en onerva ren psycholoog belast met een directeur schap zonder dat hem de gelegenheid werd geboden onder begeleiding van anderen ervaring op te doen. Hij is noch door zijn mededirecteuren noch door het bestuur gecorrigeerd. op het proefschrift „Gemeentelijk straf recht”, was gemeentesecretaris van Gro ningen en is thans hoogleraar in het ad ministratief recht aan de rijksuniversiteit van Groningen en lid van de Eerste Ka mer. Hij is een zeer gezaghebbende man op het gebied van het binnenlands be stuur. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Prof. dr. M. Troostwijk (P.v.d.A.) wordt burgemeester van Amers foort. De officiële bekendmaking is dezer dagen te verwachten. kelijk worden verbreed en verdiept en de geul in de Noordzee voor Hoek van Hol- Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag- tochten op de stations. *U (Van onze Haagse redactie) VJ d( af bi ci la ni ZA BI ir b< is e( li fl d ri s< b si v ee lei hE oc de pe pl Aj w. voor administratie en opleiding in de verkoop. la ht Pi Ai P« V£ P« vl In verband met de uitbreiding van onze zaak vragen wij voor spoedig. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor Drs. J. C. Muller, overweegt een aan klacht in te dienen tegen het bestuur van de inrichting, dat hem voorlopig buiten dienst heeft gesteld. Hij zal met een ju rist overleg plegen om te zien of er gron den zijn voor een opheffing van de schor sing (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Leden van de Amerikaanse strijdkrachten die in Ca nada deserteren worden alleen dan on der de bepalingen van het NAVO-sta- tusverdrag opgespoord, vervolgd en uit geleverd, wanneer hun aanwezigheid in Canada in direct verband staat met N AVO - activiteiten. Naast het rapport over de moeilijkhe den op Dennendal heeft de commissie een tweede rapport opgesteld over de positie van dr. L. W. Mejjering in het conflict. Dr. Meijering is inspecteur van de geestelijke volksgezondheid in de provincies Noord- Holland en Utrecht en was als zodanig toezichthouder op de Willem Arntszhoeve. De rapporteurs beschuldigen de inspecteur ervan valse voorlichting te hebben gege ven aan de staatssecretaris omtrent de ernst van de situatie op Dennendal. In dit rapport worden geen aanbevelingen ge daan, maar het moet niet onwaarschijn lijk worden geacht dat dr. Kruisinga ook het ontslag van dr. Meijering zal overwe gen. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. De terrascapaciteit van het Leidseplein in Amsterdam wordt fors uitgebreid. Tien café’s van het zoge naamde Leidsepleintje, het gedeelte naast de stadsschouwburg waar ook het Leidse- pleintheater staat, hebben toestemming gekregen op de bestrating die enige tijd geleden als parkeerplaats is opgeheven, 200 stoelen met tafels te plaatsen. Aanstaande dinsdagmiddag, samen met de opening van het Holland Festival, wordt het nieuwe terras met feestelijk vertoon in gebruik genomen: wethouder Lammers aan een van de tien draaiorgels, optreden van manke Nells en Wim Breuker maar pils en jenever bij iedereen een gulden. Het is de bedoeling dat op het terras ook exposities zullen worden gehouden. Mr. Van Bennekom wees er op dat er sinds de dag dat Waver van het Ameri kaanse schip droste ongeveer een jaar geleden te veel is gebeurd om hem nu maar ineens aan de Amerikanen uit te leveren. Bij Waver is steeds de ver wachting gewekt, aldus de raadsman, dat hij in Nederland mocht blijven. Het werd hem toegestaan in Nederland te werken zonder dat hij een werkvergunning had. Van het begin af aan heeft Waver het idee gehad in dit land welkom te zijn. Als hij ook maar verondersteld had dat hier iets tegen hem ondernomen zou worden, was hij aldus de raadsman onge twijfeld naar een land als Canada gegaan. Het personeel van de verschillende pa viljoens heeft reeds telegrammen gestuurd aan het bestuur en aan staatssecretaris Kruisinga om te protesteren tegen de schorsing van drs. Muller. Het ziet diens buitendienststelling als een motie van wantrouwen tegen iedereen op Dennendal die zich achter diens beleid heeft ge schaard. „We blijven drs. Muller als di recteur beschouwen”, zo werd verklaard. We zullen zijn ontslag niet erkennen, en het beleid van de nieuwe directeur boy cotten”. DEN DOLDER Twee directeuren van de veelbesproken Willem Arntszhoeve in Den Dolder, drs. J. C. Muller en prof. dr. A. Poslavsky, zyn „in het belang van de dienst” met ingang van gisteren voorlopig buiten dienst gesteld. In afwachting van nadere beslissingen is de zenuwarts S. Pr,uyt, medisch directeur van de hoofdafdeling geriatrie, gevraagd de algemene verantwoordelijkheid voor de behandeling, verpleging en verzorging van alle in de inrichtingen in Den Dolder en Zeist opgenomen patiënten op zich te nemen. Tot nader order krijgt mr. E. Ligtelijn, directeur algemene zaken, de verantwoordelijkheid voor alle niet-medische en niet-verpleegkundige aangelegen heden in de inrichtingen in Den Dolder en Zeist. Daartoe behoort ook de verant woordelijkheid voor de huisvesting van het personeel op het terrein en voor net zo nodig nemen van maatregelen tegen gedragsexcessen buiten diensttijd. Volgens de „supervisor” van Dennen dal, de heer H. van Nek, heeft het bestuur het besluit onder druk van de omstandig heden genomen om even een adempauze te creëren. Hij verwacht, dat drs. Muller over niet al te lange tijd op de Willem Arntszhoeve zal terugkeren. De toegang tot het Europoort- en Maas- vlaktegebied is het belangrijkste onder deel van een complex havenwerken, die rijkswaterstaat nu al enkele jaren bij Hoek van Holland aan de havenmond uit voert. De nieuwe toegang maakt het mo gelijk dat het Europoortgebied ook bereik baar is voor volbeladen 250.000 tons tan kers. De totale kosten van et havenmond- project worden thans geraamd op 1,5 mil jard gulden. Van dit bedrag is op het ogen blik meer dan 600 miljoen uitgegeven. De Rozenburgse sluis, die het Hartelka- naal met het Callandkanaal verbindt, is al sinds 19 april in gebruik. Door een aan tal beeldschermen kan de sluiswachter alle verkeerssituaties, zowel op de weg als op het water, overzien. Via een aantal gevaren. Twc vaarroute lage, havengebied vrij. Tevoren had de vorstin de nieuwe 305 meter lange Rozenburgse sluis officieel in gebruik gesteld. Hij was echter van mening dat niet al leen milieubezwaren en ruimtelijke pro blemen het noodzakelijk maken de haven en industrieontwikkeling naar beste we ten te reguleren. „Ook de mankracht is HOEK VAN HOLLAND. Onder luid getoeter van tal van schepen zijn konin gin Juliana, minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, staatssecretaris Keijzer en ongeveer 500 genodigden vrijdagmiddag met het m.s. Koningin Wilhelmina de nieuwe ingang Dit is het officiële standpunt van de Canadese regering, geformuleerd door een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Ottawa. „Een Ameri kaanse oorlogsbodem die zich in een Canadese haven bevindt”, aldus deze zegsman, „beschouwen wij niet auto matisch als een NAVO-aangelegenheid. Dat is alleen het geval wanneer het schip in direct NAVO-verband, zoals manoeuvres, een Canadese haven aan doet”. De kwestie is van belang, nu de Ne derlandse regering zich voor de overle vering van Ralph Waver beroept op het NAVO-statusverdrag. Ten aanzien van dienstonderduikers en weigeraars, en zelfs ten aanzien van Amerikanen die in de Verenigde Staten uit hun onderdeel deserteren en naar Canada vluchten, bestaan geen uitleveringsverplichtingen tussen Cana da en Amerika. Ook in gevallen waar het om een desertie in NAVO-verband gaat, behoudt de Canadese regering zich het recht voor ieder geval afzon derlijk te beoordelen. Het aantal gevallen van desertie op Canadees grondgebied van Amerikanen blijft overigens beperkt tot eens in de twee of drie jaar. Een van de laatste van zulke gevallen betrof een zekere James Autrey, die in 1969 in Canada van zijn schip deserteerde. Hij werd een maand later gearresteerd en uitein delijk wel overgeleverd aan de Ame rikaanse autoriteiten die hem kwamen halen. Autrey’s geval was echter geen desertie in NAVO-verband. De staf heeft veel kritiek op de manier waarop de commissie-Speyer haar onder zoek op Dennendal heeft verricht. De commissie was absoluut niet voor haar taak berekend, aldus de heer Van Nek. De commissie toonde geen enkele belang stelling voor de filosofie achter het werk en kapte alle gesprekken in die richting af. Van de stafleden is alleen drs. Muller gehoord. Met de ouders van de patiënten heeft de commissie helemaal niet gespro ken. „Ik heb de indruk dat de commis sieleden sterk bevooroordeeld waren”, al dus de heer Van Nek. „het was alleen de bedoeling dat drs. Muller er uit ging”. ver slechts door een zich in Nederland be vindende competente Amerikaanse (zee) krijgsraad worden veroordeeld. Aangezien zo’n krijgsraad niet bestaat, had de jonge Amerikaan, die getrouwd is en twee kin deren heeft, alleen gevonnist kunnen wor den door de zich op zijn smaldeel op dat moment in de haven van Rotterdam bevindende Amerikaanse marine-auto- riteiten. Dat voor Waver de benaming „politieke vluchteling” niet zou opgaan, bestreed mr. Van Bennekom. Wavers desertie had lou ter politieke achtergronden. Hij deserteer de omdat hij zich onmogelijk kon vereni gen met de politiek van zijn land. Hij acht die nog steeds onjuist, onmenselijk en onderdrukkend. Daarom behoort Wa ver te allen tijde een beroep te kunnen doen op het Verdrag van Genève. President mr. Slotemaker stelde vraag of het waar is dat Waver uit eigen vrije wil in militaire dienst is gegaan en, teneinde aan de kans van uitzending naar Vietnam te ontkomen, op het schip, waar van hij in Nederland droste, is gaan va ren. Mr. Van Bennekom kon deze vraag niet beantwoorden, maar benadrukt dat het vooral om de motieven gaat waar om Waver deserteerde. „Dat is de essen tie van de zaak. We moeten er voor op passen dat niet het gehele asielrecht op losse schroeven komt te staan!” aldus de raadsman. Alleen al op grond van de desertie zelf een volgens mr. Van Bennekom poli tiek delict en vanwege de argumentatie voor die desertie komt Waver een beroep op het Verdrag van Genève toe. Waver blijkt tijdens zijn verblijf in Nederland, dat hij overigens voor korte tijd in Zwe den onderbrak, voortdurend vergeefse po gingen in het werk gesteld te hebben om met enige technische kennis, voor opleiding in de verkoop en atelier. Het bestuur heeft hiertoe besloten na dat het had kennisgenomen van het rap port dat de commissie onder voorzitter schap van prof. dr. N Speyer gisteren aan de staatssecretaris van Volksgezond heid, dr. Kruisinga over de situatie in de Willem Arntszstichting heeft uitgebracht. Op grond van dit rapport besloot het be stuur tevens tot een aantal ingrijpende reorganisatiemaatregelen, vooral wat het paviljoen Dennendal betreft, waarop de commissie-Speyer de meeste kritiek heeft. De staf van Dennendal heeft terstond op de maatregelen van het bestuur gerea geerd met de verklaring dat het in over leg met drs. Muller vastgestelde beleid ongewijzigd zal worden voortgezet. Het rapport van de door staatssecretaris Kruisinga ingestelde commissie-Speyer be titelde de heer Van Nek als „140 pagina’s Telegraaftaal waar je koud van wordt”. Zijn persoonlijke mening is, dat dokter S. Pruyt, die nu door het bestuur is belast met de medische eindverantwoordelijk heid, en verpleegkundig directeur W. J. André die nu met ziekteverlof is, verant woordelijk zijn voor de rel die rond Den nendal is ontstaan. nisaties te Utrecht en mr. C. F. Rüter, wetenschappelijk medewerker strafrecht aan de Amsterdamse universiteit. Zij ga ven technische uiteenzettingen betreffende de interpretatie van artikel 1 van het NAVO-statusverdrag en de Conventie van Genève. Zij waren van mening dat Neder land Waver niet kan uitleveren, omdat volgens het NAVO-verdrag Nederland dat allen kan als het een „receiving country” is. Dat is, het niet meer sinds Waver ook in Zweden is geweest. Ook volgens hen kan Waver slechts berecht worden door een in Nederland zijnde Amerikaanse krijgs raad. „Wij zijn gewoon bezig met een heel ordinaire uitlevering”, aldus mr. Rüter. De P.v.d.A.-Tweede-Kamerleden mej. N. Barendregt en P. Dankert traden ter zit ting eveneens als getuigen op. Zij waren aanwezig geweest bij gesprekken op het ministerie van Justitie over de behande ling van het verzoek van Waver voor een verblijfsvergunning. Zij hadden nooit ver wacht dat het verzoek zou worden afge wezen. Waver zei tenslotte zelf dat hij uit weer zin tegen de Amerikaanse „way of life” gedeserteerd was. Hij was vrijwillig in dienst gegaan omdat hij had verwacht zich verder in de electronica te kunnen be kwamen. De president van de rechtbank zal 18 juni of zoveel eerder als mogelijk is uitspraak doen. „De situatie in de inrichting heeft ge leid tot een voor een dergelijke inrichting ontoelaatbaar groot seksueel verkeer”, al dus de commissie. „Er is een toeneming geconstateerd onder het personeel van het aantal ongewenste zwangerschappen en geslachtsziekten. Er waren aanwijzingen dat er enige tijd een aborteur op het ter rein werkzaam was”, aldus het rapport. Het grote aantal ongewenste zwanger schappen heeft de huisarts er toe doen besluiten het vrouwelijk personeel de pil te verstrekken. Het aantal ongewenste zwangerschappen is daarna teruggelopen. Hij wordt thans echter geconfronteerd met een toeneming van het aantal geslachts ziekten” Volgens de commissie liet de genees middelenvoorziening van de paviljoende- pots en de distributie daarvan over de pa viljoens de mogelijkheid open van ont vreemding van geneesmiddelen. Er was geen voldoende garantie dat de voorge schreven geneesmiddelen voor de patiën ten werden gebruikt. Bij een van de drie sterfgevallen, die de aandacht van de pers hebben getrokken, kan sprake zijn van een falen van het toezicht. In elk geval wijst dit geval op een tekort aan zorgvuldigheid in de zorg besteed aan de zwakzinnigen. De commis sie is van mening dat er voor de patiënten van Dennendal sprake is van een ver hoogd risico op grond van allerlei tekort komingen en onvoldoende controle. De commissie heeft moeten vaststellen dat één van de voorwaarden op basis waar van „Dennedal” is erkend, niet wordt ver vuld, namelijk dat de medische eindver antwoordelijkheid bij een medicus berust. De commissie is van oordeel dat mede daardoor „Dennendal” zich in een verkeer de richting heeft kunnen ontwikkelen. De DEN HAAG By de behandeling van het kort geding van Ralph Waver tegen de Staat der Nederlanden ging zijn advocaat, mr. W. J. van Benne kom, voornamelijk in op de vraag of het NAVO-statusverdrag nu wel of niet van toepassing is op Waver. Er bestaat twijfel over het feit of Waver zich bijvoorbeeld nog steeds tot de Amerikaanse krijgsmacht moet rekenen, hetgeen uiteraard een belangrijke rol speelt bij de beslissing of er al dan niet „overlevering” kan plaats hebben. contact met de Amerikaanse commissie voor gewetensbezwaarden te krijgen. Ook voordien, toen hij nog in Amerikaanse krijgsdienst was, had hij geprobeerd een beroep op deze commissie te doen. Dat lukte niet omdat zijn kapitein weigerde daaraan mee te werken. Mr. Van Bennekom vond het vreemd, dat pas op een zeer laat tijdstip de regels van het NAVO-statusverdrag in het ge ding zijn gekomen. Aanvankelijk was al leen de kwestie van het verkrijgen van een verblijfsvergunning aan de orde. Die verblijfsvergunning werd niet verleend op grond van de omstandigheid dat Waver ---- --•»-•»- „geen enkele band met Nederland” heeft. Volgens mr. Van Bennekom. kon Wa- Deze argumentatie wees de raadsman af. Tenslotte drong mr. Van Bennekom er bij de president op aan dat Waver in Ne derland kan blijven en „dat hij niet zal worden opgeofferd aan het feit dat er een overeenkomst met de Verenigde Staten bestaat”. De landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuyn, namens de staat optredend, gaf een overzicht van de gronden waarop het ministerie van Justitite de beslissing tot „overlevering” van Waver heeft genomen. Volgens een brief van de Amerikaanse ambassade is Waver nooit uit de militaire dienst ontslagen. Hij is dus nog steeds in dienst van de Amerikaanse overheid. Op grond van het NAVO-statusverdrag moet de Amerikaanse deserteur daarom worden „overgeleverd” en volgens Ameri kaanse rechterlijke maatstaven berecht. Mr. Drooglever Fortuyn zei dat het on mogelijk is te veronderstellen dat iedere militair die deserteert niet meer zou val len onder de rechtsmacht van het land waarvoor hij als militair dient. „Alle de serteurs uit NAVO-landen, die naar Ne- derleand komen, zouden hier dan vrij kun nen rondlopen”. De landsadvocaat ontkende dat het be sluit inzake Waver’s uitlevering overhaast is genomen. Ook betoogde hij dat Waver geen beroep mag doen op het vluchtelin genverdrag. Daar is geen enkele reden toe. Bovendien kan worden aangenomen dat Waver in de Verenigde Staten een nor male berechting zal krijgen en dat daar bij geen rekening zal worden gehouden met de politieke overtuiging van Waver. „Alleen omdat men hier denkt dat hij een zware straf zal krijgen verheffen wij hem tot de status van vluchteling”, aldus mr. Drooglever. Na de schorsing van de zitting als ge volg van de ongeregeldheden buiten het gebouw liet mr. Van Bennekom twee ge- tuigen-deskundigen voor de president ver schijnen, prof. P. J. G. Kapteyn, hoogle raar in het recht der internationale orga- De benoeming van prof. Troostwijk is verrassend, omdat de kans van een V.V.D.- er was verwacht ondanks het feit dat de commissie der koningin te Utrecht prof. Troostwijk als eerste kandidaat had aan bevolen en ook de overgrote meerderheid van de Amersfoortse gemeenteraad prof. Troostwijk wilde. De indruk bestaat dat het minister Beernink van Binnenlandse Zaken de afgelopen dagen niet is gelukt een geschikte V.V.D.-kandidaat te vinden. Prof. Troostwijk is 57 jaar. Hij komt uit Leeuwarden, promoveerde in Groningen werk zal moeten gaan. Milieubezwaren zullen sterker spelen dan in een tamelijk I recent verleden, toen de prioriteiten voor i vrijwel iedere Nederlander een andere I rangorde hadden. land kan verder worden uitgebaggerd ten behoeve van nog dieper stekende tankers. Bij deskundigen bestaat echter de in druk dat de grens van 250.000 ton voor lopig niet overschreden kan worden. Volgens minister Bakker is het noodza- kelijk dat men bij verdere ontwikkeling van de Nederlandse havens doordacht te praatpalen langs de vaarroute kan hij contact onderhouden met de schippers. Des morgens had minister Bakker in een ook door de koningin bij gewoonde bijeen- komst in het Rotterdamse Hofpleinthea- ter gezegd, dat bij de opzet van de defi nitieve toegang tot de Maasvlakte en i Europoort met de komst van nog grotere schepen dan 250.000-tonners rekening is gehouden. De toegang kan nog aanmer- schaars in de randstad Holland en spe ciaal in het Waterweggebied. Daardoor wordt in deze zeer productieve hoek van Nederland ook een bijprodukt vervaardigd waar geen behoefte aan is: inflatie” l—----- I nalaten van een behoorlijke selectie bij de werving. Het aantal ziekmeldingen van personeelsleden was opmerkelijk hoog. Volgens de commissie waren de vele neu rotische klachten ofwel het gevolg van de stress-situatie waarin personeelsleden kwa men te verkeren die niet wilden meedoen met bepaalde groepen uit het personeel, ofwel het gevolg van veelvuldig drugge bruik. „Dat de sfeer reeds eerder niet gunstig was voor goede personele verhoudingen blijkt uit het feit, dat eerder een onder zoek werd ingesteld naar het vrij grote aantal zelfmoordpogingen onder het per soneel”. De commissie heeft sterke aan wijzingen gekregen dat het personeel, al thans een zekere categorie daarvan, zoal niet regelmatig dan toch wel vele keren drugs gebruikte. Drs. Muller heeft dit niet alleen getolereerd, maar ook gestimu leerd”, aldus het rapport. I q Sollicitaties na telefonische afspraak Jansstraat 56, telefoon 32 01 18, Brillenspecialist HAAGSMAN. few ld*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2