Tegen ontslagen historici t WEER POLITIEK PROCES Meer geld voor NAVO*marines OP KOMST IN PRAAG - KOP IN HET ZAND - Mafia-bonzen In Uruguay heerst angstpsychose Italianen morgen naar de stembus Aanslagen in strook van Gaza weg van Filicudi India vreest guerrilla van vluchtelingen VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken 3 KvanVEELEN ik m REGIONALE VERKIEZINGEN West-Duitsland bestookt met Kortere procedure ongeldigverklaring huwelijk door katholieke kerk Zionisten zouden in Engeland hotelbrand hebben gesticht plamfletten „de bokkedoorns'9 2 j ZATERDAG 12 JUNI 1971 Drie doden, 84 gewonden bij Verkiezingen Economie ingestort Door Oostduitse grensbewakers Zeer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. Russische beschuldiging Succes voor eilanders (Van onze redacteur in Latijns Amerika) MONTEVIDEO In Uruguay, dat de afgelopen zestig jaar niet slechts gold als het meest vooruitstrevende maar ook als het rustigste land van Zuid-Amerika, dreigt de links-intellectuele stadsguerrillabeweging Tu pamaros de staatsmacht te verlammen. Politie-auto’s en militaire jeeps patrouilleren dag en nacht door de straten. Desondanks slaagden de guer rilla’s er onlangs in te ontkomen, nadat zij vanaf een motorfiets in het centrum van Mondevideo een politie-auto hadden beschoten. De chauf feur werd gedood en de plaatsvervangende politiechef Saravia werd zwaar gewond. EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK temidden van romantisch natuurschoon in het Wet houder van Geluk park s op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. om ,/VWWWWWWWWWWWWWWWWWVtA/WWWVWW^ - fVAA'W'A'rrr AA/V'r' In- ADVERTENTIE üu'^NSn2MT27 ,OMÜ,OW IrfVMWWWMMWMIJWWMWWWWWUMMM^ IVVVVVVVVVvVVVVVVVVVWWWVVVVVVV^AA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVV l/V\AAA/V'MAAAV’AT\ArVVVtAAA/V\AAZVVVVVVVVVVVVV'AAAAA/vVV\A^/\AAAAAAAAAAA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV I wijk lers- lezer >dza- eling it te 'aren elijk voor idere OSLO (DPA) De Paigc, de bevrij dingsbeweging voor Portugees Guinee en de Kaapverdische eilanden, is de Noorse regering dankbaar voor de scherpe ver oordeling van de Portugese koloniale po litiek, die de Noorse minister van Buiten landse Zaken vorige week op de NAVO- ministerrraad in Lissabon uitsprak. In een brief aan minister Bratelli schrijft de secretaris-generaal van Paigc, Amilcar Cabral, dat het volk van Guinee-Bissao en de Kaapverdische eilanden de minister, de Noorse regering en de socialistische par tij oprecht erkentelijk is voor de „moe dige houding bij de veroordeling van het Portugese fascistische kolonialisme op de jongste NAVO-raad in Lissabon”. financier Ferres, wiens internationale concern onder twijfelachtige omstan digheden bankroet ging, in vrijheid zou worden gesteld als hij de staats bank de miljoenen terugbetaalt die hij er door fraudes aan heeft onttrokken. De verzetsorganisaties zouden van me ning zijn dat de Palestijnse vluchtelingen onvatbaar worden voor hun propaganda en zich niet meer als lid zullen aanmelden als de Israëliërs er in mochten slagen ver betering te brengen in het lot van de Pa- lestijnen. De verzetsorganisaties zouden ook de Is raëlische economie in dit gebied willen ondermijnen door de bedrijven van man kracht te beroven. t al- pro- aven we it is spe- door van •digd .an- van iten ju- ■on- lor- c is T.D.- t de prof, lan- heid irof. dat adse lukt den. uit igen raf- 3ro- ad- iteit Ka- tnan be- ROME (DPA) Het protest van de 270 bewoners van het Italiaanse eilandje Fili cudi voor de kust van Sicilië tegen de ge dwongen komst van vijftien Mafia-leiders heeft succes gehad. vol- tald. rva- eur- zerd sren zijn ;uur the- een sitie Dr. ijke ird- inig eve. teur ige- de dit ge- ijn- ook we- WENEN (AFP) In Praag is momenteel het vooronderzoek gaande voor een politiek proces tegen oud-leden van het geschiedkundig instituut van de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen. Dit wordt uit kringen van dissidente communisten in Wenen vernomen. MOSKOU (Reuter) Een groep Oekra- inse artiesten, die als „Dansgezelschap van het Rode Leger” onlangs een tournee door Engeland heeft gemaakt, heeft gesugge reerd dat militante zionisten wellicht ver antwoordelijk zjjn voor de brand in een Londens hotel, waarbij acht personen om het leven zijn gekomen. In een brief in de „Pravda Oekraïni” stelt de groep, dat zij juist het betrokken hotel had verlaten, toen daar brand uit brak. Later zou in een Londens theater waar de dansers optraden, een poging tot brandstichting zijn gedaan. In Londen was niets bekend over dit laatste geval. Wel waren bij het optreden van de Oekraïners anti-Russische demon straties gehouden ten gunste van de joodse Russen die niet naar Israel zouden mogen emigreren. Een woordvoerder van Scot land Yard zei geen commentaar op de brief in de „Pravda Oekraïni” te kunnen geven. i hij •s. i een jeen- thea- defi- 5 en otere ig is mer- n de Hol- 1 ten kers, j in- zoor- beider in de Amerikaanse stad West Palm Beach is bezig met het leggen van afwateringspijpen in een natuur reservaat. TEL AVIV (AFP). De Palestijnse ver zetsorganisaties die met alle middelen wil len voorkomen dat de bevolking in de strook van Gaza in Israëlische bedrijven gaat werken, hebben gisteren drie aansla gen gepleegd in Gaza en omgeving waarbij onder de Arabische burgerbevolking drie doden en 84 gewonden zijn gevallen. Vóór alles ontstaat bij de bevolking een gevoel van vertwijfeling, omdat ze de economische en politieke ineen storting des te sterker ondervindt. Het meest verontrustend is echter het kli maat van de angst. Ministers, politie functionarissen, rechters en parle mentsleden, die zichzelf in voortdu rend gevaar achten omdat ze denken te worden ontvoerd of vermoord. Het is veelzeggend, dat ook de nor male burger nauwelijks nog de deur durft te openen, omdat men niet weet of de man die zich als brievenbestel ler of politieman uitgeeft, niet in wer kelijkheid een Tupamaro is. Deze psy chose van de angst heeft de guerrilla’s weliswaar nog niet de weg naar de macht geopend, maar dreigt de weer stand tegen de Tupamaros op doorslag gevende wijze te verzwakken. Zowel de fascisten als de communisten opereren met de slogan van „gezag en orde”. De eerste formuleren hun leuze: onze moed is uw redding. Ze bouwen hun propaganda op met als basis de recente gevallen van moord, verkrachting en dood slag, zoals iedere ultrarechtse partij doet die er van uitgaat dat de wereld buiten haar leiding om steeds bandelozer wordt. De communisten vertellen het kiezers volk: de christen-democraten, dat bete kent chaos. Orde en sociale vooruitgang, dat betekent communisme. GENÈVE (DPA). De kampen in dia, waar al meer dan vijf miljoen vluch telingen uit Oost-Pakistan leven, kunnen het uitgangspunt van een permanente guerrilla worden. Deze mogelijkheid is gis teren in Genève geopperd door de India se minister van Arbeid Chadilkar. De Italiaanse premier Emilio Colombo heeft de bewoners toegezegd, dat de onge wenste vijftien man op korte termijn naar een andere plaats zullen worden verban nen. Hierop is het merendeel van eiland bewoners die naar het naburige Lipari waren uitgeweken, naar Filicudi terugge keerd. Hun grootste bezwaar tegen de aanwezigheid van de Mafia-leiders is dat de toeristen zullen worden afgeschrikt. deur gesloten, zonder echter zoals zijn voorganger tegelijkertijd te worden genationaliseerd. De toenemende wer keloosheid, de gehele of gedeeltelijke sluiting van talrijke industriële be drijven. uitstel van betaling voor alle privé-schulden en de valutapolitiek van de regering die een koers van 250 pesos voor een dollar eist, maar die voor reisdoeleinden voor een koers van 350 op een dollar afgeeft, zijn zeer verontrustend. In de pamfletten wordt bekrachtiging van de verdragen van West-Duitsland met de Sovjet-Unie en Polen en het houden van een Europese veiligheidsconferentie geëist. Weer andere mensen zeggen, dat de Tupamaros de Engelse ambassadeur •Jackson tot eind november gevangen willen houden om op die manier een garantie te hebben voor de vrijheid van de verkiezingen die omstreeks die tijd worden gehouden. Ook wordt beweerd dat via luidsprekerauto’s in de straten van Montevideo verklarin gen van de Tupamaros zijn omgeroe pen, waaruit zou blijken dat een volks- munistische wens blijven in de hoofdstad, die ook het Vatikaan herbergt, de grootste partij te worden. In ieder geval zou een winst van links voor de christen-democra ten en hun eerste minister Colombo een gevaarlijke situatie doen ontstaan. De meeste van de nu aan de verkiezingen blootgestelde gemeentebesturen en de re gering van Sicilië bestaan namelijk uit christen-democraten en vertegenwoordi gers van de beide socialistische partijen. Deze twee laatste partijen zijn ook in de huidige regering van premier Colombo vertegenwoordigd. Een zwaai naar links zou de toch al niet al te stevige coalitie de komende weken in gevaar kunnen bren gen. leiden. Want als men de uitgangspunten van de zeebewapening bekijkt, blijkt dat de Sovjet-Unie verre de mindere was van de gezamenlijke NAVO-landen. Deze achterstand wordt snel en doelbewust in gelopen, waarbij de Sovjet-Unie meer malen het tamelijk logische argument heeft gebruikt dat zij de aanwezigheid van sterke westelijke vlootstrijdkrachten vlak bij haar territoir als een bedreiging beschouw de en dat zij niet inzag waarom zij niet het recht zou hebben óók oorlogsschepen op de wereldzeeën te laten patrouilleren, op alle wereldzeeën wel te verstaan, dus ook daar waar zij tot op zeker moment niet met haar marine aanwezig was. De bewapeningswedloop op het gebied van de maritieme defensie is dus in volle opmars en gaat de NAVO zowel als de Sovjet-Unie onvoorstelbaar veel geld kosten. In dit licht moet men de nieuwste voor stellen van Russische zijde tot wederzijdse vermindering van de maritieme bewape ning zien. De Sovjet-Unie heeft haar achterstand nog niet op alle details van de zeestrijdkrachten ingelopen, maar be schikt in ieder geval over een aanzienlijk groter arsenaal op zee dan tien jaar ge leden. Wellicht zouden de Russische staats leiders bereid zijn een soort plafond over een te komen, maar de opvatting in de NAVO is nog altijd dat de Westelijke mo gendheden een duidelijk overwicht op zee moeten hebben. Die opvatting is moeilijk als een uitgangspunt tot onderhandelingen over ont- of afzwakking van be-wapening te beschouwen. De reactie op de Russische voorstellen zal dan ook wel sterk negatief uitvallen en de versterking van de Westelijke vloten zal onverminderd of misschien zelfs in nog sterkere mate voortgaan, afhankelijk van de bereidheid der NAVO-kustlanden om grote financiële offers te brengen voor uit breiding van hun marines. VATICAANSTAD (AFP/DPA/Reuter) Van 1 oktober af zal de procedure in de r.k. kerk voor de ongeldigverklaring van een huwelijk nog maar zeven tot acht maanden duren in plaats van circa 4 jaar de tijd die er tot nu toe voor nodig was. Als het Pakistaanse binnenlandse con flict deze herfst niet opgelost is, bestaat het gevaar van een ernstige crisistoe stand in Oost-Azië, aldus de minister. Nu al is agitatie van maoïstische groepen waargenomen. Negentig percent van de vluchtelingen zijn Hindoens. India is niet van plan en kan het zich economisch ook niet veroor loven de vluchtelingen uit Oost-Bengalen voorgoed op te nemen. De Indiase minister schat de kosten van verzorging van de vluchtelingen tot okto ber op ver over het kwart miljard dol lar. Tot nu toe is steun toegezegd tot een bedrag van 32 miljoen dollar. De Indiase minister van buitenlandse za ken Swaran Singh heeft op een persconfe rentie in Parijs gezegd dat het Westen Pa kistan militaire hulp moet onthouden „zo lang het volkenmoord pleegt in Oost-Pa kistan”. Ook economische hulp die „het militaire apparaat van Pakistan voedt” moet worden opgeschort. De Sovjet-Unie heeft de laatste jaren een onheilspellende ijver aan de dag ge legd bij het uitbreiden en verstevigen van haar vloot, met het gevolg dat Russische oorlogsschepen zeer tot ongenoegen van de Westelijke mogendheden voortaan permanente verschijningen vormen op plaatsen waar bij traditie alleen Engelse, Amerikaanse of Franse schepen aanwezig waren. 'In de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee zijn de Westelijke mogend heden niet langer heer en meester, in de Pacific en zelfs in de nabijheid van het Amerikaanse en Canadese continent wap pert ook de Russische vlag, afgezien nog van de marinestrijdkrachten die niet wap peren omdat zij zich onder het wateropper vlak bevinden. Het is een verschijnsel dat in de loop van de laatste jaren voor topmannen in de NAVO te land, ter zee en in de lucht aanleiding is geweest te hameren op uit breiding van de NAVO-bijdrage van spe ciaal de „kustlanden”, waarbij ook Neder land behoort. De Nederlandse marine stelt niet zo erg veel voor, vooral niet wat zware zeestrijdkrachten betreft. Een klein aantal goede kruisers, torpedojagers en mijnenvegers, een nog kleiner aantal duik boten en geen enkel vliegkampschip dat is alles bijeen toch al een zware last voor een klein land, waarbij natuurlijk ook de luchtstrijdkrachten van de marine nog een flinke duit uit het zakje eisen. Het ziet ernaar uit dat de kosten van de defensie vooral bij het onderdeel ma rine flink omhoog zullen worden ge schroefd onder druk van het NAVO-opper- bevel. De aantoonbare toeneming van Rus sische zeestrijdkrachten wordt daarbij voortdurend als hefboom gebruikt. Het is met bewapening echter altijd een merkwaardige zaak, dat de inspanningen van het ene land automatisch tot verhoging van de inspanningen van het andere land Radio en pers mogen noch eigen be richten noch commentaren over de ac tiviteiten van de guerrilla’s publiceren. Vanwege de onderdrukking van de persvrijheid hebben de Braziliaanse en Argentijnse uitgevers al de verzen ding van hun kranten naar Uruguay gestaakt. Daarom circuleren er tallo ze geruchten. De verboden krant Ya verschijnt als illegaal blad, met de aanduiding „onder controle van de ar beidersbeweging”. Het regent geruch ten over vonnissen, die het volksge rechtshof van de Tupamaros zou heb ben uitgesproken. Volgens de ene versie zou de al voor de tweede keer ontvoerde president van de elektriciteitsbedrijven Rever- bel tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld, terwijl de leidende Niet alleen struisvogels steken hun kop in het zand, zoals uit deze foto kan blijken. Een van de vogels moet het eens even goed bekijken: een ar- In Rome zijn de historische gebouwen onder de verkiezingsplakkaten verborgen en automobilisten slaan soms de verkeerde weg in, omdat de verkeersborden achter de gezichten op de aanplakbiljetten verbor gen gaan. Erg enthousiaste partijleden plakken de afbeelding van hun voorman over die van de tegenpartij. Er zijn 245 mensen in Rome gearresteerd, omdat ze plakkaten die hun niet aanstonden van de muur hadden getrokken. Tot deze dol- driesten behoren ook aanhangers van de christen-democratische burgemeester en kandidaat voor de komende ambtstermijn Clielio Darida, wiens slogan het is: Ro meinen, houdt uw stad schoon. Voorspellingen als zou het fascisme een goede kans maken bij de komende ver kiezingen worden door insiders sterk over dreven geacht. Nog steeds geldt namelijk in Italië de 'regel dat een beweging die ooit volkomen haar gezicht heeft verloren geen kans op herstel kan maken. HANOI (AFP). Het nieuwe Noordviet- namese parlement dat op 11 april is geko zen, heeft Ton Doec Thang herkozen tot president van Noord-Vietnam. zo is giste ren in Hanoi bekendgemaakt. Óp twee man na zal de hele Noordviet- namese regering in functie blijven. Die twee man zijn de minister van Binnen landse Zaken, Oeng Van Chiem die ver vangen is door de voormalige minister van Landbouw, Doeng Kwoc Tsjinh, en vice- premier Pham Hoeng die een andere taak heeft gekregen. MABKlEZEN/ZONMESCWERMeN ROLLUIKEN/LUXAFLEX dALOUZIEEN can en Victoria Ceckowa. Al deze perso nen waren medewerkers van het ge schiedkundig instituut en zijn in de loop van de jaren 1969/ 1970 ontslagen. Ze zijn in hechtenis genomen op grond van de artikelen 100 en 104 van het strafrecht, dat wil zeggen wegens „het zwart ma ken van de Tsjechoslowaakse staatsfede- ratie” en „aanzetting tot rebellie”. Een dertigtal ontslagen medewerkers van het geschiedkundig instituut zou al aan een verhoor zijn onderworpen in de gevangenis van Ruzyn, berucht sinds de processen in de jaren vijftig. Onder hen zijn twee oud-leden van het centrale co mité Frantisek Sorm, oud-president van de Academie van Wetenschappen, en pro fessor Milan Macek, oud-directeur van het geschiedkundig instituut. „Zeven dagen Praag”, het zwartboek waarvoor deze personen straffen riskeren tot drie jaar, werd in 1968 gepubliceerd met toestemming van de Academie van Wetenschappen en van het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische par tij. MÜNCHEN (DPA) Het Beierse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat Oostduitse grens wachten donderdag naar schatting 23.000 vlugschriften naar Beieren hebben ge schoten. De staatsveiligheidsdiensten schijnen al verscheidene burgers te hebben onder vraagd die verdacht worden van mede werking aan een zwartboek getiteld „Ze ven dagen Praag” dat in augustus 1968 in de Tsjechoslowaakse hoofdstad werd ge publiceerd naar aanleiding van .de inval van de Warschau-Pact-troepen. Op het moment, zo zegt men in Wenen, heeft er al een onderzoek plaats tegen Mi lan Otahal, Irene Seidlerowa, Wilem Pre- Deze strijd spiegelt zich het duidelijkst af in Rome, waar de christen-democraten vorig jaar dertig procent van de stem men op zich verzamelden en de commu nisten 25,9 pet. Wel onvervuld zal de com- ijVVVVVVVvVVV\/VVV\AA/MV\AA/VV\AA/V\/VVVVVVV\A/\/VV\AA/VV\/VVV\AA/VW^^ Deze kortere procedure is vastgelegd in een „motu proprio” van paus Paulus dat gisteren in Vaticaanstad is gepubliceerd. Het gaat hier echter om een voorlopige maatregel daar deze kwestie pas defini tief geregeld zal worden in het nieuwe kerkelijke wetboek dat op het ogenblik in voorbereiding is. Met het nieuwe herder lijke schrijven wil paus Paulus voorko men dat duizenden roons-katholieken die hun huwelijk ongeldig willen laten verkla ren onder te grote druk komen te staan door de lange tijd die hun proces vergt en de grote kosten die aan het proces ver bonden kunnen zijn. Krachtens het „motu proprio” kan een huwelijk nu door één diocesane recht bank ontbonden worden verklaard. Als een diocesane rechtbank zich had uitgespro ken voor ongeldigverklaring van een hu welijk, moest de advocaat die vasthield aan de huwelijksband, in beroep gaan bij een andere diocesane rechtbank die de zaak helemaal opnieuw moest behandelen. Kwam deze rechtbank tot een andere uit spraak dan de eerste, dan werd de zaak verwezen naar de Rota in Rome. De Rota fungeerde dan als definitief hof van appel. ADVERTENTIE WWWV* rAAAP.X-A/V*■X/WVVVVVVAA/VVVVMWVXA/VVVVVVVVVV'/VVWVVVV Stap uit de Z or genwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid i Gastronomerie Daarbij komt nog een vergaande in eenstorting van de economie. Na de „Banco Mercantil” (eigendom van de familie van de afgetreden minister van Buitenlandse Zaken, dr. Facio) heeft thans ook het vooraanstaande bankiershuis Aldave y Martinez de (Van onze redacteur in Italië) ROME. Morgen zullen ongeveer acht miljoen Italianen hun stem uitbrengen in de verkiezingen voor de regionale en plaatselijke besturen. Het gaat om het parlement van Sicilië en de gemeentera den van 158 grote en kleinere plaatsen, waaronder Rome en Genua. De verkiezin gen zijn de eerste na die van vorig jaar, waarbij de parlementen van de nieuw in gestelde regiones waren gekozen. Bij die gelegenheid viel een kleine winst voor de communisten te signaleren. Ook nu specu leren de communisten op winst. Dit zou gaan ten koste van hun grote rivaal, de christen-democratische party, de grootste partij van het land. De christen-democra ten zijn zich er van bewust dat ze om allerlei redenen geen grote klappen kunnen verdragen. gerechtshof Reverbel tot vijftien jaar en Ferres tot een jaar gevangenisstraf heeft veroordeeld. Maar afgezien van deze golf van ge ruchten, versterken ook de officiële berichten de indruk van totale versto ring van het staatsapparaat, wat ten slotte één van de doeleinden van de guerrilla’s is. De minister van Binnen landse Zaken, dr. Carbajal, die met veel vaderlandse frasen de bevolking tegen de Tupamaros in het geweer tracht te roepen, maar bij de bestrij ding volledig faalde, is afgetreden. Hetzelfde deed ook het hoofd van het gevangeniswezen, overste Ortunato. Een onophoudelijke zuivering onder de chefs van politie is aan de gang. Ook de minister van Cultuur, dr. Rath is afgetreden, omdat hij een opstandi ge beweging op de middelbare scho len niet de baas kon worden. Nog nooit zijn de ministers zo snel gewisseld. i -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3