Geschenk uit Wollongong Rond de losplank voor Velsens burgemeester Nederlandse Australiër AFSCHEID VAN DRS. M. LAMBO ABN-kantoor in Santpoort Brokken op de weg overhandigde boekwerk Paviljoen op Koningsveld vóór nieuwe seizoen open Levend schaakspel voor rector van gemeentelijke scholen en Veronika Handtekeningen voor Nordsee TEL. 15000 Wfl I M w IJMUIDER COURANT 4 ZATERDAG 12 JUNI 1971 at. at. PETJE AF Mammoetwet Inspiratie Schoolkrant Docentenopleiding Omgang Remise 3 3 PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het afscheid van drs. A. Lambo, rector van de Prof. Mr. S. Vissering-scholengemeenschap kan weinig clichématig worden genoemd. Tijdens de speciale bijeenkomst van leraren en leerlingen vrijdagmiddag bleek wel dat de heer Lambo, die van af de oprichting in 1966 de scholen gemeenschap heeft geleid een werke lijk geliefd figuur is geweest. Niet voor niets werd hij in een der liedjes, die leerlingen hem op deze feestmid dag toezongen, „Vader Arie” ge noemd. Ook uit de toespraken die later op de middag werden gehouden tijdens een druk bezochte receptie, bleek dat door het afscheid van drs. Lambo in verband met zijn benoe ming tot directeur van het Nutsemi- narium in Amsterdam het Velsense onderwijs werkelijk een markante persoonlijkheid zal gaan missen. TAXI 3000 TEL. 23000 ril üi «s W» r- IK»».., #1 t '"■31 1 I.'S: lur J0- ?r- ADVERTENTIE iet (Van een verslaggever) ADVERTENTIE tallen paarden. By verlies was hij niet rouwig. Vaak speelde hij in de school re mise en dikwijls wist hy op knappe wyze te winnen”. •k- u.; Vrijdagmiddag hield Blaauwen „open huis” Zuid is men voortaan bankzaken. Burgemeester Bosman (rechts) neemt het geschenk van zijn Australische collega in ontvangst, aangeboden door Fred Vandenberg. IJMUIDEN. Na een periode, waarin de handel schreeuwend verlegen zat om rondvis, is er deze week een kleine ver andering opgetreden. De drie in de noor delijke Noordzee overgebleven trawlers kwamen alle drie aan de markt. Het ont brak er nog maar aan dat deze tegelijk kwamen. Nu werd alles over de eerste drie dagen van de week verdeeld. volger, de heer Blaauboer toe, dat deze nog meer „een verbetering tot stand zou brengen in de gewone menselijke omgang met elkaar”. In de dependance van de Vissering- scholengemeenschap vond later op de mid dag een receptie voor genodigden plaats. Het gemeentebestuur van Velsen was on der de talrijke aanwezigen vertegenwoor digd door de wethouders M. Roessingh, C. Ockeloen en H. A. de Boer. AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576, IJmuiden-O Begrafenissen en Transporten door het gehele land. VELSEN. Vrijdagmiddag heeft ter hoogte van de Grote Hout of Koningsweg en de Schulpweg in Velsen-Noord een aan rijding plaats gehad tussen twee personen auto’s, respectievelijk bestuurd door een 50-jarige Velsenaar en een 39- jarige in woner uit IJmuiden. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurders raakten even slaags. De oudste van de twee zou te snel hebben gereden; hem is een bloed proef afgenomen. Een 38-jarige man uit Santpoort keek, rijdende in z’n automobiel over de IJmui- derstraatweg te lang in de achteruitkijk spiegel en ramde zodoende op een langs de weg stilstaande auto, die zware deuken op liep. Op de splitsing Julianakade-Homburg- straat in IJmuiden verleende een met grote snelheid rijdende bromfietser geen voor rang aan een auto en dit kostte hem een gebroken onderbeen; hij ligt nu in het Zeewegziekenhuis. De bromfiets werd be stuurd door een nog geen 20 jaar oude IJ- muidenaar; de automobilist was een 51- jarige man uit Beverwijk. es m en, m; al- tin ar- sn- es- ir- en 30; 57; w, ar, en ig, en ij- as) 21 90, 00, 00, 181 00, 00, i28 00, er, [J- la- an m; (Van een onzer verslaggevers) im, re; ca, lis, lo— Hoofdmoot was weer de koolvis, maar daarnaast waren er toch aardige partij tjes schelvis en ook nog wat wijting. Hier door lagen de inkoopprijzen van deze rond- vissoorten niet zo hoog als vorige week. Bovendien werden er door de kotters die langs de kust vissen ook prachtige par tijtjes gullen en wat kabeljauw aange voerd. Wat de rondvissen betreft gingen dus vele wensen in vervulling. Anders was het gesteld met de platvis. Daarvan werd in IJmuiden te weinig aangevoerd en de overige aanvoerplaatsen moesten helpen om aan de vraag te kunnen voldoen. Enkele schooluitspraken van de heer Lambo werden op het podium geciteerd door Jacques Geluk en Hans van den Bo- goerde. Misschien is toch wel het aardig ste sitaat: Onderwijs levert meer geknal in de vorm van sabotage. Daarom: Protesteer, ageer en weet dat U boze geesten met petten oproept op de lerarenvergade ring, die leeft onder diktatuur. In zijn slotwoord vergeleek drs. Lambo zich met een ijsschots die van een ijsberg afbreekt, wegdrijft en langzamerhand weg smelt. „Zo zal ik van de Vissering-scholen- gemeenschap wegdrijven en wegsmelten”. ,,Hy kwam, hij speelde en vertrok”, sprak hij later. De leiding van drs. Lambo vergeleek hy zo met het schaakspel. „Hy speelde met honderden pionnen en tien- De heer Lambo verklaarde verder dat er wel eens dingen tijdens zijn leiding mis lukt waren, maar dat hij niet altijd van een ander had willen winnen. Veel be- langrijker vond hij te werken aan de ver betering van de „gewone menselijke om gang met elkaar". Hij hoopte getoond te hebben dat „niemand zich van wie dan ook hoeft te onderscheiden of over een ander hoeft te lopen”. Hij wenste zijn op- De heer C. Luntz behandelde de finan ciering en de hulpmiddelen daartoe door verloting, papieractie en het batig saldo, dat door strandlopen is bijeengebracht. Het beheer van de kantine werd toege licht door de heer W. F. Zand, oud-voor- zitter van VVB, die na een jaar pionie ren in de huidige kantine een belangrijk batig saldo wist te melden. Alles ten be hoeve van de inrichting van de nieuwe kantine. Een belangrijk moment vormde het af scheid van de heer A. van den Boogaard, de huidige penningmeester van VVB, die na dertien jaar het doel van VVB 1 te heb ben verdedigd deze sportieve taak neer legde. Hij zal de trainer blijven helpen bij de opleiding en begeleiding van keepers. Bijzonder attent was de heer A. F. Nieu wenhuis, trainer die als persoonlijk ge schenk een fraaie kandelaar aanbood en de oud-keeper een sportieve en goede doelwachter noemde. De heer C. Paay sprak woorden van lof tot de nu ook oud- aanvoerder van het eerste elftal namens spelers, trainer, verzorger en grensrech ters en schonk een barbecue. Zij nog ver meld, dat ook de oud-eerste elftalspeler A. Both de zilveren clubspeld kreeg we gens het 25-jarig lidmaatschap. WS Hij wenste tenslotte de heer Lambo, als nieuwe directeur van het Nutsseminarium voor de opleding van leraren alle succes toe. „Zonder me af te willen zetten tegen de huidige situatie en vooral de huidige mentaliteit, krijgt u een belangrijke taak. Om deze vernieuwde geest bij de opleiding van docenten te kunnen overbrengen, wacht u een uitermate nuttige, maar zware werkkring”. Dr. A. Nederlof, rector van het gymna sium Felisenum, wenste Amsterdam geluk met de aansteling van de heer Lambo aan het Nutsseminarium. Hij dankte hem voor de „charmante wijze”, waarop de heer Lambo veel problemen in een „collegiaal contact” had weten op te lossen. Vervolgens spraken nog de docenten dr. J. Hoekstra, de heer H. Visser en dr. H. Kwaak. Zaterdagmorgen namen talrijke ouders de gelegenheid te baat van rector H. Lambo afscheid te nemen en hem geluk te wensen in zijn nieuwe werkkring in Amsterdam. „Uw grote kracht en inspiratie heeft u gevonden in de vorming van de gelukkige en creatieve jonge mensen”, zei de Vel- sense wethouder van onderwijs, M. Roes singh, als eerste in een lange rij van spre kers. De wethouder vond juist deze taak zo belangrijk en wilde hoe vaak dat nog gebeurde de waarde van een school niet meer afmeten aan het percentage geslaag den. „Ondanks dat de kinderen de normale beslommeringen, als huiswerk, zwoegen en blokken, ook tydens uw leiding heb ben ervaren, proefden zij toch wel wat van die spontane sfeer, die er in Uw school was. Uw opvoeding kwam uit uw inven tieve geest en uw sociale intelligentie voort en was duidelyk tweezijdig. Je kan kin deren niet opvoeden, zonder iets van je zelf weg te geven. Je kan kinderen niet iets leren, zonder zelf iets te willen leren; aldus wethouder Roessing. weggenomen door al die geparkeerde auto’s, hetgeen een slordige indruk maakt” VELSEN. Burgemeester W. Bosman van Velsen heeft vrijdag in het raadhuis bezoek ontvangen van Fred Vandenberg uit de Australische stad Wollongong. Van denberg, een in Haarlem (Schalkwijk) ge boren Nederlander emigreerde in 1951 naar Australië. Nu tijdens een lange va kantie voor het eerst in zijn geboorteland terug, maakte hij van de gelegenheid ge bruik aan de burgervader van Velsen een boek over Wollongong aan te bieden. Hij had daarvoor twee redenen: Vandenberg is getrouwd met een nicht van burgemees ter Bosman en Wollongong en Velsen heb ben door wederzijdse hoogovens vele rela ties en overeenkomsten. (zelfs op een historisch stukje Santpoort) dicht bij een spoorwegstation en een win kelcentrum. Wie het kantoor binnen komt krijgt eigenlijk helemaal niet het gevoel dat hij in een bank staat, maar eerder in een ge zellig ingericht keurig woonhuis. In een bank zijn veiligheidsmaatregelen nu een maal onmisbaar en deze voorzieningen zijn er natuurlijk wel degelijk getroffen, al merkt de bezoeker daar niets van. Zo zal het hem bij voorbeeld opvallen nergens tralies te zien. Ze zijn er heus wel: de bin nenhuisarchitect heeft hiervoor nu eens een horizontale stand gekozen en zo iets doet prettiger aan, terwijl het in feite niets afdoet aan wat men ermee wil voorkomen. Er wordt ook buiten de kantooruren service geboden: er is een nachtkluis. Het grootste deel van de korte feeste lijke samenkomst die leraren en leerlin gen voor de heer en mevrouw Lambo in in de aula van de Technische School aan de Briniostraat hadden georganiseerd, be stond uit een levend schaakspel. De rector van de Velsense scholengemeenschap is een verwoed schaakliefhebber. „Arie Lam bo zegt altijd dat schaken een psychiater uitspaart”, vertelde mentor H. Kwaak ter inleiding van het spel, waarna de pion nen, paarden, koningen en kastelen bin nenkwamen. De heer Blaauboer belichtte vervolgens het belangrijke werk dat drs. Lambo bij de invoering van de mammoetwet op de scho lengemeenschap had verricht en bood na mens de leraren tenslotte een groot knip- selboek aan, waar volgens de heer Blaau boer „Arie Lambo nog wel eens om zou lachen, maar in een klein hoekje ook een traantje zou wegpinken!” Leerling Peter Snijders gaf namens leer lingen en lerarencorps een abonnement op de Stichting Beeldende Kunstenaars, zo dat hij tegelijkertijd in staat was de schei dende rector twee schilderijen in bruik leen te geven. Aan de andere kant neemt hij wel zijn petje af voor hetgeen Nederland in die twintig jaar heeft bereikt. „Sociale voor zieningen, Deltawerken, de inpoldering van het IJsselmeer”, het zijn enkele facetten, welke grote indruk op Vandenberg heb ben gemaakt. Hij verliet Nederland, toen de toestand niet best was. Voor hem was geen werk te krijgen, de reden voor de emigratie naar Australië, waar hij in Wollongong bij de gemeentelijke plant soenendienst kwam te werken en nog steeds werkzaam is. De 61-jarige Vanden berg bezit de Australische nationaliteit. Van de drie maanden dat Vandenberg in Nederland van zijn vakantie geniet, schiet hij tientallen films, waarmee hij enkele verkeerde denkbeelden van de Australiërs over Nederland wil wegne men: „Een koud, klein, onbeduidend land je”. Vandenberg wil met zijn films het tegendeel aantonen. Deltawerken, histori sche gebouwen, Keukenhof en het bloe mencorso heeft hij al op de gevoelige plaat vastgelegd. HO, ;ta, m- jn, )U- m- de dt, IN DE AANVOER VAN HARING is een kleine verbetering opgetreden. Na de aan vankelijk kleine successen in Farnes-deep kon hier later niet meer lonend worden ge vist. Een groot deel van de vloot stoom de daarom noordelijker op en kwam ten slotte terecht op de zogenoemde Fladden- grond op 58 graden noorderbreedte. Hier zijn vooral dinsdag mooie dagvangsten gemaakt. Een enkeling kon zelfs meer dan honderd kantjes dagvangst melden. Het was deze soort haring, die door de haringcontroledienst waardig werd bevon den om aan de koningin te worden aan geboden. Om aan alle rivaliteit een ein de te maken, is besloten de eer van de koninginneharing bij toerbeurt toe te wij zen aan de drie plaatsen in Nederland waar Hollandse nieuwe wordt verhandeld. Ditmaal was Vlaardingen aan de beurt. Volgend jaar Scheveningen en dan Kat wijk. Leerlingen van de Velsense scholen gemeenschap boden vrijdagmiddag hun afscheid nemende rector een levend schaakspel aan. Drs. M. Lam bo schaakte, terwijl hij bovenop een tafel stond en gaf zijn instructies via een megafoon. en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: Garage Breestraat 55. VELSEN-NOORD. De bouwcommis sie van het nieuwe Kennemerstaten-pavil- joen op het Koningsveld aan de Konings weg te Velsen-Noord, gevormd uit leden van VVB, heeft in de jaarvergadering van deze vereniging, die wegens de lange agenda veel tijd vergde, bij monde van de heer E. van der Horst medegedeeld, dat de bouwkundige activiteiten volgens schema zijn uitgevoerd. De leden van VVB, handbalvereniging IJmond en honk- balclub Rooswijk zullen ten aanzien van de afwerking van het gebouw met onder andere het sanitair en schilderwerk door zelfwerkzaamheid moeten bijdragen aan de mogelijkheid het paviljoen nog voor het nieuwe balseizoen begint te kunnen openen. DE NOORDBOTEN kwamen eveneens allemaal met een besomming van meer dan 50.000 uit de bus. De koolvis was zeer in trek bij de ex porteurs naar Duitsland (gemiddeld zo’n 30 per kist, groot en klein). De prijs van de schelvis lag zo rond de veertig gulden. De meegevangen bijvis was pe perduur, zoals de vleten, roggen, ham men en niet te vergeten de paar kisten hake. Ook de weinige makreel die goed was voor de rokers, bleek een niet te ver smaden vis voor de aanvoerders, want hiervoor betaalden de rokers bijna f 60 per kist, ondanks de vooraad ingevroren Japanse makreel, waar men zich al ge ruime tijd mee behelpt. OOK DE DAGSCHUITEN hadden deze week geluk. Vooral de kleinste eenheden, die samen in span vissen, boekten veel succes. De handel was daarmee wel ge baat, want het waren weer de exporteurs naar Frankrijk die het leeuwedeel voor hun rekening namen. Dat betekende voor deze mensen een welkome aanvulling op de geringe tongvangsten, want nu konden de vrachtwagens toch vol beladen op pad gaan. Ook de scharren die door deze dag- schuiten werden aangevoerd, gingen die kant uit. De binnenlandse handel mocht er alleen maar naar kijken, want de prij zen lagen voor het binnenland veel te hoog. Tot meer dan 50 per bak van veertig kilo werd er voor betaald. Ook de levende wijting was weer eens het gewilde visje en dit alles bij elkaar was een prachtige basis voor deze sche pen om tot een redelijke besomming te komen. Drs. W. H. Blaauboer, die de heer Lam bo als rector van de Velsense scholenge meenschap zal opvolgen, kondigde vervol gens in zijn toespraak aan dat deze rector zeker een ereplaats zou gaan innemen in de „heldengalerij” van oud-directeuren van de school. De heer Lambo speelde boven op een tafel tegen leerling Arie Roos, die in si- multaanwedstrijden tijdens Hoogoventoer nooien tegen Joegoslavische grootmeesters al eerder zijn sporen verdiende. De schei dende rector gaf zijn bekende schaakuit- spraak „Sie bewegen” via de megafoon door en na een kwartiertje werd de ver makelijke wedstrijd besloten met een „re glementaire remise”. Klas 3ij zong voor het aandagtig luisteren de publiek van leraren en leerlingen zelf gemaakte teksten op bestaande liedjes. Zo klonk onder grote hilariteit op de wijze van „Een knaapje zag een roosje staan”: Het leiden vond hij reuze fijn, ook al werd hij er grijs van. Zo speelde hij het op school wel klaar, ieder was tevreden. Arie, Arie, Arie Lambo, Arie, onze vader. En nu gaat hij er weer vandoor, zoekt zijn heil aan de grachten. Daar krijgt hij een nieuw kantoor, gaat hij heel hard werkend door met veel nieuwe krachten. Arie, Arie, Arie Lambo blijft ons in gedachten. Wollongong ligt in de staat Nieuw Zuid- Wales, zuidelijk van Sydney en telt 170.000 inwoners. Het raakvlak vormen de hoog ovens van de Australian Iron and Steel Pty Limited. Dit bedrijf, dat is gevestigd in de haven Port Kembla van Wollongong, omvat vier hoogovens, een staalfabriek, koud- en warmbandwalserijen, een fabriek voor tinnen plaat, vier batterijen cokes- ovens en een zuurstoffabriek. Bovendien staan elders in Australië ook nog vestigin gen. Van deze stad ontving burgemees ter Bosman uit handen van Vandenberg een boek namens zijn Australische collega Lord Mayor Aiderman E. J. Ford. „Pre sented to mr. W. Bosman, burgomaster of the city of Velsen by mr. F. Vandenberg on behalf of the citizens of Wollongong on the occasion of his visit to Velsen”, luidt de inscriptie in het boek ondertekend door collega Ford. Op zijn beurt overhandigde burgemeester Bosman een boek over Vel sen en over de Hoogovens met daarin weer een opdracht voor Aiderman Ford. Fred van den Berg, zoals zijn oorspron kelijke Nederlandse naam was, is een ge boren Haarlemmer. Eigenlijk Schalkwij- ker, maar voor de oorlog is dit stukje Haarlemmerliede door Haarlem „inge- lijfd”. Terug na twintig jaar staat Van denberg versteld over de veranderingen, zeker in Schalkwijk. Hoewel zijn ouder lijk huis langs het Spaarne ter hoogte van de Mariastichting er nog staat, is het lan delijke karakter door de uitbreidingsdrang van Haarlem wel verdwenen. Er is een complete stad verrezen, waarover Vanden berg de ruimte van Australië gewend een bepaald niet lovend oordeel heeft, hoge flatgebouwen met daartussen geplakt kleine woningen, dicht op elkaar, ik zeg tegen mijn familie moeten jullie hier wo nen? De mensen moeten toch een beetje ademhalen? Waar is speelgelegenheid voor de kinderen?” Ook Haarlem zelf is Van denberg niet meegevallen. „De sfeer is IJMUIDEN. In Haarlem is op initia tief van enkele scholieren een handteke ningenactie op gang gekomen voor het be houd van de piratenzenders Veronika en Nordsee. De organisatoren streven er naar de actie een landelijk karakter te geven, maar willen vooralsnog het werkgebied tot Haarlem, Amsterdam en de IJmond beperken. Het actie-comité doet een beroep op geïnteresseerden, contact op te nemen; Louise de Colignyschool in Haarlem, tele foon 023-282657, ten einde in de IJmond de actie ook op gang te brengen. In Haarlem werken al enkele scholen, boetieks, platenwinkels en sociëteiten aan de actie mee. Op de nationale Tiener- en Twenbeurs in Haarlem werden al een klei ne duizend handtekeningen ingezameld. In totaal zal de actie ongeveer drie weken duren. de heer L. den in het door hem beheerde bankkantoor en van die gelegen heid tot kennismaking is wèl gebruik ge maakt; gemeten naar deze belangstelling, belooft de nieuwe ABN-vestiging een van de drukst bezochte banken in de gemeente Velsen te worden. Aan de moderne opvattingen in deze branche wordt hier royaal beantwoord; dit is zeker het geval met het principe de klanten zo dicht mogelijk tegemoet te tre den. Het kantoor staat in een woonwijk SANTPOORT. De Algemene Bank Nederland heeft een nieuw kantoor: ook in nummer 386 Van Dalenlaan Santpoort- terecht voor alle De vangsten in de omgeving van Ier land, waar een ieder die iets met de vis serij te maken heeft jaloers op zou wor den, is sterk gaan verminderen. Daarom zijn beslist niet alle schepen die hieraan deelnamen wederom naar deze contreien vertrokken, maar zocht men ook de Noord zee op als jachtgebied. DE SPANVISSERS hebben deze week niet veel van zich laten horen. Van het span KW 66 en KW 218 kwamen er maar tien kantjes aan de markt. De schepen van de Wiron-vloot hebben de voorgaande week nog voor een aanvoer van meer dan 500 kantjes haring kunnen zorgen. Daar was dan drie dagen voor gevist, zodat de oudste haringen wel wat van hun „groen zijn” hadden verloren, maar toch is het een lonende zaak geworden. Van de schepen die vanuit Texel aan de ze visserij zouden deelnemen is nog niets bekend geworden. Opmerkelijk was, dat bij de haring aardige trekjes kabeljauw en koolvis wer den buit gemaakt. Zo was één van de trawlers zo gelukkig om naast een paar kantjes haring 500 stuks grote koolvis- sen binnen te halen. Deze vissen werden op de maandagmarkt gretig gekocht door degenen die hun inkopen doen voor de „Seelachs-industrie”. Honderdzes dollars werd er voor een kist van 125 kilo be taald. Een aardig gelukstrekje. Dat komt wel ééns meer voor, want aan de donder- dagmarkt kwam de KW 174 met een prachtige lading gullen. Nadat men maandag hiervoor naar zee was gegaan, kon men deze reis donderdag reeds af sluiten met een besomming die de 15.000 juist te boven ging. Direct na de lossing is dit schip weder om vertrokken en het zal aanstaande maandag de nieuwe buit wel aan de man proberen te brengen. z k - '5- i te»?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5