I Bloemen voor duizenden deelnemers in J. Weiman senator Junior Chamber International Slechts zes uitvallers op laatste parcours STICHTINGSADVISEUR A. R. W. GUDDE: tijdperk Drama ABC begin nieuw Raad leverde geen tegenspel Record in groei van spaartegoed Wandelfestijn in Beverwijk en Velsen-Noord ten einde „Jeugdzaken IJmond iaal aanpakken Eerste aardbeien Onderscheiding voor Heemskerker, van koude grond die uitgave ledenlijst verzorgde in Beverwijk Benoemd tot lid voor het leven Ruim bod op bloemenveiling Marktberichten 7 EXAMENS JAARVERSLAG NUTSSPAARBANK WEST-NEDERLAND OVER 1971: VERGETEN ONDERZOEK STUIVER IJMUIDER COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1971 6 99 !- Bi •t, ‘t, (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De sloop van het voormalige KSA-gebouw aan de Peperstraat en de start van een nieuwe ABC-soos in het bekende, witte ge bouw aan de Alkmaarseweg is het begin van het einde geweest. De lijdens weg van de ABC-soos en de daaraan vastgekoppelde Stichting Jeugdcen trum Beverwijk, heeft precies twee jaar geduurd, alvorens de rechtbank te Haarlem het faillissement over de Stichting uitsprak. O - V-d IVVVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVtfVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVwVVVVVVVWVVVVVlIVVVVWWVVVVVVWVVVVWW ER o- 1S- de 52, 1. J. P. STOKMAN is, De Stichting liet zich in heel veel zaken adviseren door de heer Alb. R. M. Gudde, in het dagelijks leven staffunctionaris van het Katholiek Maatschappelijk Centrum in de IJmond (Prins Bernhardlaan 6 te Be verwijk). Hij zegt: „Allright, er komen 1500 jon geren op straat te staan. Bijzonder triest BEVERWIJK. Aan de Katholieke Pe dagogische Academie slaagden de volgende kandidaten voor het einddiploma: G. J. M. Besseling, T. A. M. Bos, L. C. Braber, P. A. J. Buis, J. W. Droge, N. P. van de Goes, J. V. M. Groen, P. M. Henzen, C. P. E. Heijnis, C. A. Hilterman, W. E. M. Koehorst, J. S. J. Kuijs, J. P. Lute, A. G. R. Ooteman, K. W. Poldermans, A. M. de Ruijter, H. M. G. de Ruijter, N. J. M. Schouten, P. J. Schulte Fischedick, C. M. T. Stam, A. P. M. Sijm, M. M. Spee, J. H. M. Steltenpool, H. S. M. Tullenaar, W. A. J. Veldt, A. P. A. van Velzen, A. H. Vos, N. J. W. van der Vossen, M. P. J. Vlek en J. H. C. Zonneveld. tiviteiten in een gebouw kan bijwonen. Maar toen de massa niet meer naar de ABC-soos toogach, doodzonde toch. Al les zag er in de beginfase prima uit”. Misschien betekent de roemloze dood, die de ABC-soos stierf, het begin van een nieuw tjjdperk in Beverwijk. Een periode, waarin de jeugd op adequate wijze zal worden begeleid op hun weg naar volwas senheid en zelfstandig denken. „Misschien”, zegt de heer Gudde be dachtzaam. „Wat er nu is gebeurt zint mij helemaal niet”. De heer Gudde, voorzichtig formulerend („ja, ik wil niemand tegen de schenen schoppen. Daar kopen wjj niets voor”): „In Beverwijk is in de afgelopen jaren teveel geld uitgegeven aan de, ook nodig zijnde, voorzieningen als scholen, stadssanering, sport. De jeugd is gewoon vergeten. HAARLEM Met een groei van het spaartegoed ten bedrage van 28,9 miljoen gulden in 1970 is een record bereikt in de geschiedenis van de Nutsspaarbank West- Nederland. Dit is een van de gegevens, die de bank heeft vermeld in haar jaarver slag over het afgelopen jaar. t, I. a s, 19 5, an W. de an ten lag tit- nr. er ?H. Ike is. ing is eer uig het :h. ren 962 x>p in 10 >i- lijk Mij. iart de eeg rer- die der de ig lui- De no- een der hip een een sen en is seft ■en; oot, nog se R. ger ve il in md ean let- Na gd, na der ing ons be go ten en A. R. M. GUDDE doodzonde te. at k- !T- is. J. 0, .52 H. u. De u. in □- e- u. a- BEVERWIJK. Aan de grote stroom van groenten schijnt, voorlopig, nog geen einde te komen, want ook de afgelopen week had men iedere dag een volle veiling- zaal. Uit het gehele land ziet men nu de auto’s naar de Beverwijkse groenteveiling komen. Met uitzondering van de sla was alles duur en werden er topprijzen betaald voor bospeen, prei en verschillende schaar se artikelen. Bijzonder attent was het gisteravond de heer G. J. van Dongen uit IJmuiden, die vijfentwintig maal deze vierdaagse had uit gelopen, een fleurige bos rozen te zien aanbieden. De dankbaarheid van de organi satie jegens een viertal dameshulpen bij de startplaats, een tweetal controleuses en vooral jegens de dames van de Roode Kruis-colonne werd vorm gegeven door de algemeen leider, de heer G. Verhagen door de aanbieding van dozen bonbons. De Noord-Hollandse Wandelsportbond, maar niet minder Velsen-Noord kan terug zien op een geslaagd wandelfestijn. Deze week kwamen ook de eerste aard beien van de koude grond aan de veiling, waarvoor van 550 tot 600 cent per kistje van vier pond inhoud werd betaald. De doosjes varieerden van 65 tot 87 cent per stuk. Er is deze week nog al eens een kistje sla onverkocht gebleven. De aan voer, ook landelijk, was te groot. Er werd tot 9*/2 cent per krop betaald. Spinazie werd vrij vlot verkocht, tot 81 cent per kilo. Andijvie houdt bij een ruimer aanbod goed prijs en kwam tot 40 een per kilo. De bloemkool blijft ook goed aan de prijs en noteerde van 35 tot 140 cent per stuk. Er komt al vrij veel bospeen. Er is een grote vraag naar. De prijzen liepen vrijdag op tot 117 een per bos. Duur zijn de asperges en peulen die bo ven de vijf gulden per kilo kwamen. De bonen uit de kassen gaan vlot weg voor een prijs rond de drie gulden per kilo. De prijs van de tomaten gaat lager. „„Schulpen-Meerweiden” uit Velsen-Noord sloot het geheel. In Velsen-Noord zelf was de belangstel ling nog groter en werden de laatste bloe men overhandigd. Een gezellige drukte ontstond daarop bij De Meerpaal, waar ieder zo spoedig mogelijk het verdiende vierdagenkruisje of cijfer in ontvangst wilde nemen. De organisatie had echter voor een vloeiende regeling gezorgd. liatrus 120-285, margriet 135, orchidee 65, pioenroos 160-420, pyretrum 80, ranonkel 45, anemoon 49, roos per stuk 30-56, per tak 22-38, babyroos 8-22. De heer Gudde over de toekomst: „Ik ben nu voorzichtiger geworden als het gaat om initiatieven te waarderen. Door die hele ABC-affaire ben ik een ge waarschuwd mens geworden. Ik wil voor komen, dat men zegt, die Gudde heeft de gemeente belazerd. Ik kreeg de indruk, dat de gemeente ook huiverig is geworden om nieuwe en spontane ideeën te verzilveren. We hebben ons te weinig gerealiseerd op welke wijze de bewoners van de Wolff en Dekenstraat zouden reageren op het plaat sen van de houten danszaal. De geluids hinder heeft ons de das omgedaan”. (De ABC-soos draaide in eerste instantie bijzonder goed, maar toen de gemeente ver bood nog langer van de houten danszaal gebruik te maken kwam de Stichting in exploitatiemoeilij kheden). „Want wat was de filosofie van de stich ting: schep ruimte voor de jeugd, waar men voor één toegangskaartje verscheidene ac- allemaal. Ik zou hierbij een aantekening willen maken. De ABC-soos was een hu welijk tussen de commercie en de ont spanningsmogelijkheid voor de jeugd. De jongens en meisjes in Beverwijk zijn te commercieel gemaakt. Ik heb het zelf meegemaakt, dat in de soos eerst een be drag van 25 op tafel moest komen alvo rens enkele jongens besloten de beheerder te helpen de rotzooi in de zalen op te rui men. Om een ideaal te verwezenlijken heb je vrijwilligers nodig. De initiatiefnemers van de Stichting, J. Ruijter, F. Thöne en J. de Wildt, hebben avonden en avonden gewerkt. Ze hebben er niets voor gekregen. Geen stuiver en de eerste de beste knul in de ABC-soos eist 25 voor het helpen bij het opruimen van de glazen, enzovoorts. In de sporthal was het van hetzelfde laken een pak. En bedenk wel, dat men 25 per uur vroeg”. van ze geweest. Als we geen tegenspel krijgen boffen we toch. Of niet soms. Zo kan je je doel gauw bereiken”. In Beverwijk verrijzen sinds kort tal rijke pubjes en bars, waar de jeugd zich in een ontspannen sfeer kan verzamelen. De ABC-soos heeft er de gevolgen van ondervonden. De heer Gudde: „Ja, dat is zo. De Stich ting wilde de jeugd gelegenheid geven zich te ontspannen. Meer niet. De jeugd heeft het in een later stadium laten afweten en trok naar café’s en bars. De massa-ont- spanning zal ongetwijfeld blijven bestaan. De sporthal is daar nu toch mooi voor ge schikt. Afstanden zijn er niet meer, kijk maar naar de PEN-centrale in IJmuiden”. De subsidies van rijk, provincie en ge meente zjjn vlot binnen gekomen. Achteraf gezien te vlot, aldus de heer Gudde. Hij zegt: „Het is toch te gek, dat het ministerie van CRM binnen een week na de subsidie-aanvraag het geld aan ons overmaakte. Och, je moet de wegen kennen en ik heb in het verleden wat ervaring in deze opgedaan. Bij de opening van de soos zei de inspecteur van het CRM in deze provincie, de heer Gustenhoven, tegen mij ach, die soos lukt nooit, herrie krijg je toch. Hij heeft gelijk gekregen. Zo ook Cees van der Aart, directeur van de BSCR. En dat moet ik toegeven: hij stelde zich sceptisch tegenover de ABC-soos op. Ik kreeg altijd de indruk, dat de sociologen meenden, dat de start van de soos te wei nig was gebaseerd op onderzoekgegevens. Misschien was dat ook zo. De raad bijvoor beeld handelde uit enthousiasme, wilde een goede zaak helpen opbouwen. Nu echter kan men verklaren, dat de raad overhaast besluiten heeft genomen. Zonder voldoende basisgegevens zei de raad ja tegen de ABC-soos. Het is gewoon een stuk goedheid VELSEN-NOORD. Velsen-Noord heeft de jaarlijkse avondvierdaagse van de Noord-Hollandse Wandelsportbond achter de rug met een feestelijke intocht, die vrij dagavond de elfhonderd deelnemers(stei s) op de laatste dag van Wijk aan Zee terug voerde naar Beverwijk om van de Dreef af onder muzikale begeleiding naar de startplaats in gebouw De Meerpaal aan de Banjaertstraat terug te brengen. De liquidatie van de Stichting Jeugd centrum Beverwijk kost de gemeentelijke-, provinciale- en rijksoverheid een grote som geld. In een periode, waarin de gemeente Beverwijk geslaagde pogingen deed het hoofd boven water te houden, trok de Stichting, goedkeurend nagestaard door de raadsleden, duizenden guldens naar zich toe om haar doelstelling te bereiken. De Stichting verorberde in twee jaar tijds een bedrag van 170.000 om investeringen te doen. De gemeente, het rijk en de provincie bezitten nu een wat dunner geworden por temonnee, de Stichting is een illusie armer en de schuldeisers verwijten zich, dat ze indertijd kapitaal hebben verstrekt om de ABC-soos op poten te laten zetten. De jeugd van Beverwijk is de laatste en treu rigste metgezel in deze hele affaire, die in Beverwijk toch wel de nodige vraagtekens opwerpt. Wat namelijk te doen, nu is ge bleken, dat de ABC-soos bij het overgrote deel van de jeugd niet is aangeslagen, of beter gezegd: door de jeugd is verlaten in een tijd, dat het bestaan van de ABC-soos aan een zijden draad hing. Naar mijn idee dient er een ander jeugd beleid te komen. De jeugdnota laat op zich wachten. Het stuk is al heel lang geleden aangekondigd. De BSCR is gelukkig druk doende een soort beleidsplan te maken, een over-all planning voor de toekomst. Het is toch idioot, dat de werkgroep,, die de jeugdnota zou voorbereiden, in anderhalf jaar niet meer bij elkaar is geweest. Be verwijk kan de jeugdzaken niet zelfstandig aanpakken. Het is een IJmondiale-kwestie geworden”. „Het is een jammerlijke zaak”, meent hij, „dat de ABC-soos zoveel geld van de ge meenschap vergde. Het zit mij, en de jon gens Ruijter en Thöne, niet lekker, dat mag u gerust weten. Wij denken er hard over om op een of andere wijze geld terug te geven. Met het organiseren van pophap penings in de sporthal. De winst zal dan aan de gemeente verstrekt kunnen worden, hetgeen statutair moet worden vastgelegd”. BEVERWIJK. Geslaagden HAVO-af- deling van de Katholieke Pedagogische Akademie. Van de 85 kandidaten zijn er 76 geslaagd, 4 hebben een herexamen en 5 kandidaten zijn afgewezen. Geslaagd zijn de dames: L. Hoogervorst, A. Kolen, E. de Korvet, A. te Welscher, E. de Jong, A. van Wanrooij, M. Bijwaard, P. Tieman, J. Bartels, T. Bouwhuis, A. Kaaij, E. Korthouwer, A. Kroezen, A. Visser, T. Zijdenbos. De heren: J. Brieffies, H. Bartels, H. Bakker, P. van Bergen, T. Besseling, N. Bosch, F. Broers, A. Broersen, J. Bruij- nincx, J. Catau, K. Dol, P. Entius (Medem- blik), P. Entius (Heerhugowaard), H. Faase, H. Falke, G. Fijen, J. v. Gelderen, N. Groot- jen, N. v. d. Gulik, T. Hagendoorn, H. Heesterbeek, P. de Heij, J. Hoedjes, J. Hou tenbos, G. Jonkman, L. Jeijsman, D. v. d. Jagt, B. van Kesteren, K. Kramer, L. Kesten, E. Kuijpers, J. Laan, J. v. d. Le den, P. v. d. Maden, A. Molenaar, R. Mee- kels, H. Mijnen, T. Niesten, P. Nijman, W. Noom, J. Neele, G. Oudhoff, Th. Ploegaert, G. Sinkeler, G. Stam, T. Stroet, W. Seig- nette, J. Spil, F. v. d. Steeg, K. van Straa- ten, F. Tolen, K. Taanman, H. Tromp, C. Ursem, H. Vis, J. v. d. Veen, W. Vendel, A. Visbeen, A. Weijers, W. Zwetsloot. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De 38-jarige heer J. Weiman uit Heemskerk is benoemd tot senator van de „Junior Chamber In ternational”, hetgeen betekent, dat de Heemskerker tot lid voor het leven is benoemd. Deze benoeming werd bekend ge maakt tijdens een bijeenkomst van de Federatie van Junior Kamers in Neder land. De onderscheiding, een fraai speldje, werd hem uitgereikt door de voorzitter van de federatie, de heer W. H. J. Cambrier van Nooten. Een drama met vérstrekkende gevolgen voor de jeugd. Ook een drama, dat aan geeft, dat louter enthousiasme geen hechte basis vormt voor het verwezenlijken van een ideaal; het stichten van accommodaties, waarin de jeugd ontspanning kan zoeken en minderheidsgroepen zich kunnen uiten. In de nabijheid van de Beverwijkse Dreef heerste een geweldige en gezellige drukte. Voorafgegaan door het eerste tam boer- en trompetterkorps van de christe lijke gymnastiekvereniging „IJmuiden” werd om kwart over acht van de Dreef vertrokken onder begeleiding van de Be verwijkse politie, die de feestelijke stoet tot aan het einde van de Schulpweg in Velsen-Noord bleef voorgaan. De tussen de vele wandelaars(sters) gegroepeerde tamboer- en trompetterkorpsen van De IJmondtrekkers uit IJmuiden, de fraai in zwarte uniform gestoken „Soli”-muzikan- ten met hun leuke groep majorettes, zorg den voor pittige marsmuziek, die langs de route velen naar buiten deed komen. Jammer was, dat na afloop van de intocht een meisje uit Velsen-Noord blijk baar door oververmoeidheid en nerveusi- teit door de Roode Kruis-colonne moest worden behandeld en thuis gebracht, ter wijl voorts een meisje wegens sterk be- blaarde voeten in Beverwijk per auto het laatste einde moest afleggen. Overigens waren er slechts een viertal uitvallers. Zijn lidmaatschap van de Junior Ka mer, afdeling Kennemerland, verschaft hem veel genoegen. „Door bezig te zijn met projecten verkrijg je enorm veel ervaring op allerlei gebied. Je moet iets presteren, laten zien, dat je leiding kunt geven. In de Kamer is dat mogelijk, zonder dat je een machtspositie gaat innemen. Iedereen is gelijk. In wezen een volstrekt unieke zaak. Het lid zijn van de Junior Kamer vereist een be paalde instelling. Frappant is wel, dat de leden, die het in hun werkkring bij zonder druk hebben, de beste prestaties in de Junior Kamer verrichten”, vertelt de heer Weiman. „In principe kan iedereen lidi van een Kamer worden. Alle beroepen zijn er in vertegenwoor digd. Het doel, van de Kamer is de le den, die niet ouder mogen zijn dan 40 jaar, te trainen en te vormen, zodat zij beter leiding kunnen geven en burger zin wordt aangekweekt. Om dit te bereiken zet elke kamer zich in voor een bepaald project. In de Zaanstreek heeft de Kamer daar ac tieve steun verleent bjj het in stand houden van een zeventiende eeuws he renhuis, het zogenaamde Weefhuis te Zaandijk. In Kennemerland hielp de af deling bij de stichting van een kinder dagverblijf voor de Alexanderstichting voor kinderen uit Beverwijk en Heems kerk. Wjj zetten ons dus in voor speci fiek maatschappelijke problemen”. Hij vindt het wel jammer, dat de Ka mer geen vrouwelijke leden mag aan nemen. „Ik werk hard aan het open gooien van de Kamers, want ook vrou wen kunnen hun kennis verrijken en in dienst stellen van de gemeenschap”. De heer Weiman heeft vele landen in Europa bezocht en gesproken met de leden van de Junior Kamer aldaar. „Die uitwisseling van ervaringen boeit me bijzonder. Ik ga dit jaar weer naar Spanje om daar Kamerleden te ont moeten”. Wie lid wil worden van de af deling Kennemerland van de Junior Kamer kan zich melden bij de voor zitter, de heer E. van Zoenen te Haar- lemmerliede, telefoon 02504 - 4 97. Ook de avondvierdaagse in Bever wijk behoort weer tot het verleden. Van de 1.378 ingeschreven wande laars zijn er op de derde dag twee niet aan de start verschenen. De overigen hebben de vier parkoersen helemaal uitgelopen. De EHBO-vereniging PIM uit Heemskerk, die al een reeks van jaren assistentie verleent, heeft het bijzonder rustig gehad: slechts in enkele gevallen moest een onbeteke nend blaartje worden behandeld. Om ongeveer zeven uur kwamen de eerste groepen deelnemers op het Meerplein aan, waar zij door ouders, familie en vrienden met een bloemen hulde werden begroet. Toen alle wandelaars op het Meerplein gearri veerd waren, trok men, begeleid door vier drumbands via een korte route door de binnenstad naar het vrije tijdscentrum „De Slof". Hier werden de medailles uitgereikt. Negen jonge deelnemers, die vrij dag met een schoolreisje mee moesten, hadden reeds een dag eerder de me dailles gekregen. Zij waren in over leg met de organisatoren reeds op maandag aan de eerste etappe be gonnen. Uitbundig en in het geheel niet ver moeid zwaaiden de wandelaars met de bloemen, waarmee zij bij aan komst op het Meerplein in Bever wijk werden verrast. Geslaagd voor het eindexamen aan d« openbare l.e.a.o.-school, Brederodelaan 1 te Beverwijk: Ernest Bruynis, Anja Hof- sra, Gerard Hoogland, Bart Horjus, Mary Vendel, Dick Onderdelinden, Aldert Eve- leens, Helen Helenklaken, Betty van den Berg, Roland Menist, Henny Bergsma, Ro nald Beid, Frans Hogervorst, Arie Vooren, Ronald Redeker, Erwin Roodzant, Loes Davids, Cor Mooy, Paula Hummel, André Stoffers, Jannie Leurs, Herman Veenhof, Jan Westerwal, Trudy Weijer, Ellen Wis- schof, Otto de Visser, Maarten de Vries Bert Wolters, Jeroen Wijts. Het ziet er echter naar uit dat dit record niet lang zal blijven. In de eerste vijf maanden van dit jaar is reeds een zeer indrukwekkende groei van 35 miljoen gulden bereikt, aanzienlijk meer dan in 1969 en het dubbele van de groei in de overeenkomstige periode van 1970. De Nutsspaarbank West-Nederland ont stond op 1 januari 1970 door samenvoe ging van de Nutsspaarbanken in Haarlem, Alkmaar, Beverwijk-Heemskerk en IJmui den, waarbij zich op 1 mei en 1 juni nog aansloten de Spaarbank in Wervershoof en de Nutsspaarbank in Venhuizen. De nieuwe combinatie heeft zich, vol gens het jaarverslag, in het afgelopen jaar ontwikkeld tot een krachtige streekspaar- bank. Veel interne werkzaamheden wer den gecentraliseerd en diverse specialis tische afdelingen konden worden uitge breid. De rekeninghouders profiteerden daar door van een volledig dienstenpakket en behielden bovendien alle voordelen van de vele plaatselijke kantoren in de rayons, die hun geldzaken snel en zelfstandig ble ven behandelen. De heer Weiman „verdiende” de be noeming met de uitgave van een com plete ledenlijst van de Federatie, die geheel door hem was verzorgd. De re dactionele, druktechnische en lay-out uitvoering kwam dermate voortreffelijk tot uiting, dat de Federatie besloot de heer Weiman bij het Internationale be stuur in Amerika voor te dragen voor het „eeuwigdurend lidmaatschap”, zoals hij zelf zegt. Deze internationaal aandacht trek kende uitgave van de ledenlijst van de Nederlandse Federatie telt 252 pagina’s en is getiteld Cladlom, Netherlands 1971. De paper-back werd gedrukt bij drukkerij Van der Hoek te Uitgeest. De heer Weiman heeft twee jaar deel uitgemaakt van het landelijk bestuur van de Federatie en verzorgde in die periode de uitgave van een periodiek. „Maar er was nimmer een complete le denlijst samengesteld. De afdelingen in het land stuurden de Federatie wel losse vellen, waarop de leden stonden vermeld, maar een gebundelde uitgave bestond er niet”. De paper-back van de Federatie heeft het ledenaantal iets overzichtelijker gemaakt en zal het con tact tussen de afdelingen onderling ver stevigen, zo meent de heer Weiman, die organisatie-adviseur van beroep is. BEVERWIJK. Aan de bloemenveiling zijn de prijzen de afgelopen week weer om hoog gegaan. Er is een ruim aanbod waar bij de anjers en rozen een belangrijke rol spelen. De irissen raken al weer op. Ver schillende soorten komen al niet meer aan de veiling. De prijzen lagen beduidend ho ger dan vorige week. Vooral de blauwe gingen vlot weg tot bijna twee gulden per bos, voor het geel werd tot 135 cent per bos betaald. Er is veel vraag naar pioen rozen die tot 420 cent per bos kwamen. De aanvoer van lely’s wordt iets ruimer, met prijzen van 45 tot 125 cent per tak. Er waren weer liatrus aan de veiling die 290 cent per bos noteerden. Anjers brachten van 20 tot 35 cent per stuk op, voor de tros anjers werd tot 200 cent per bos be taald. Jaar rond chrysanten liepen in prijs op tot 310 cent per bos. Ook de ruime vraag naar rozen trokken de prijzen weer aan en werd er tot 55 cent per stuk betaald. De babyroos kwam tot 20 cent per stuk. Het assortiment zomerbloemen is klein, maar daardoor brengen de weinig partij tjes die er komen goede prijzen op. De witte anjers kwamen tot 55 cent per bosje, duizendschonen gingen tot 140 cent per bos, terwijl margrieten en pyrethrum tot 135 cent per bos kwamen. Fresia is nog altijd aan de markt, de prijzen lagen tussen de 60 en 220 cent per bosje. De aan voer van potplanten is iets minder geworden. Er komen flinke par tijen potchrysantjes die van 30 tot 60 cent per stuk noteerde. De aanvoer van perk- planten wordt minder terwijl ook de prijs iets redelijker is komen te liggen. De prijzen waren vrijdag: allium 16-26, amaryllis 8-14, anjers 20-41, trosanjers 160-205, anthurium 80-175, calla 40-96, chrysanten 270-320, duizendschoon 70-125, eremures 45-135, fresia 80-220, gerbera 18- 36, gladiool 270-305, irissen 50-220, ixia 23-85, lely per tak 60-120, per bos 35-75, Het spaaroverschot bedroeg zoals ver meld 28,9 miljoen gulden en na bijschrij ving van de aan de spaarders toekomende rente groeide het spaartegoed per saldo met een bedrag van 45,4 miljoen tot 423,8 miljoen gulden. In het afgelopen jaar wer den 41.684 nieuwe rekeningen ingeschre ven en hierdoor bedroeg het totaal ultimo 1970 252.404. De ontwikkeling van de bank manifes teerde zich ook in de sterke stijging van de omzet, die in het afgelopen jaar een bedrag van een miljard gulden ver over schreed. De stijging ten opzichte van 1969 bedroeg 31,4 percent. Het aantal mutaties was ruim 681.000 hoger dan in het voorafgaande jaar, dit is 25,7 percent en bereikte een totaal van 3.331.000. Dit grote aantal posten kon al leen worden verwerkt door een ver door gevoerde automatisering. De groei van de girale loon- en salaris betaling veroorzaakte ook in 1970 een toe neming van het giroverkeer met de spaar bank. De omzet per giro bedroeg 42,2 per cent van de totale omzet tegenover respec tievelijk 39,1 en 34,7 percent in 1969 en 1968. Ook kon een sterke groei worden ge constateerd van het aantal betalingen per giro. Het aantal girobetalingen bedroeg in 1967 nog slechts 8.5 percent van het totaal aantal mutaties en in 1970 reeds 28 percent. Vrijdag werden de volgende prijzen be taald: aardbeien 550-600, kistje, 65-87, doosje, asperge 370-520, andijvie 18-36, bloemkool 35-139, bospeen 48-117, bosbiet 32-48, komkommer 18-53, prei 150-165, pos telein 20-43, peulen 320-510, radijs 26-49, rabarber 8-32, sla 6-9^2, spinazie 50-81, snijbonen 270-310, spercibonen 230-275, to maten 65-100, waspeen 68-108.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7