Nieuwenhuis tekende CHAMPAGNE VOOR DE JONKHEER Zandvoort nu EN EEN ZOEN VOOR DEN HERTOG Van de doden DRIE DODEN BIJ RACES DWS: STOOP OF STADION Van Lennep: Logische opbouw Circuit van veilig genoeg ft ft ft ft ft ft Lamer Hunt wil groep vernieuwen llllpl Volgens Bonnier mots o «o 11 MAANDAG 14 JUNI 1971 (Van onze sportredactie) Toerental T ransjer won. bezien LE MANS Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlander de wel zeer tot de verbeelding spreken de 24-uren race van Le Mans op zijn naam gebracht. Gijs van Lennep heeft met zijn co-équipier Helmut Marko een schitterende triomf aan zijn in 1960 bescheiden be gonnen racecarrière toegevoegd. Van Lennep heeft met deze overwinning bewezen tussen de beste coureurs ter wereld thuis te horen. De 29-jarige Haarlemmer, door een derde plaats in de 1.000 kilometer van de Nürburg- ring en een tweede plaats in de Targa Florio uitgerust met het predikaat A-rijder, en de Oostenrijker hebben de wedstrijd zeer uitgekiend gereden. Het verried een enorme routine dat het duo Van Lennep-Marko hun Porsche 917 op het 13,4 kilometer lange Sarthe-circuit, dat weinig bochten heeft, tot de finish toe hebben kun nen heel houden. Temeer ook daar de versnellingsbak van de Porsche de laatste tien uur van de race niet goed functioneerde en er dubbel geschakeld moest worden. Er waren ook moeilijkheden met het elektrische systeem, maar de Porsche werd nooit in die mate opgezweept dat de eindoverwinning in de waagschaal werd gesteld. Vooral de laatste ronden werd precies zo snel gereden als nodig was om de Porsche van Attwood-Müller achter zich te laten. Deze équipe finishte tenslotte als tweede, zodat de triomf van het Duitse merk over de fabriek uit Marinello even verpletterend als duidelijk was. 35 van de 49 renwagens overleefden de slijtageslag niet. Van Lennep: „De kleinste motorstoring kan fataal zijn op Le Mans. Kijk maar naar Beltoise en Amon, die met hun Matra-Simca een goede kans hadden op de indexover- winning en wegens een heel klein defect moesten uit vallen. Wij mogen heel blij zijn dat onze wagen in de strijd kon blijven”. Uit de woorden van Van Lennep, die uitgerekend zondag op Zandvoort te zien is in de Grand Prix, zou men kunnen opmaken dat hij een niet zo op zienbarende overwinning heeft behaald. Niets is echter minder waar. Niet alleen bracht het duo het afstands record van 5232,9 kilometer, in 1967 gevestigd door de Amerikaan Dan Gurney en Foyt met een zevenliter Ford, op 5335,313 kilometer (Amsterdam-Moskou retour) maar ook wonnen zij de indice de performance (handi- capklassement)Het was de tweede keer dat Porsche één van de beroemdste en zwaarste autoraces ter wereld 1 a gj kfWWWWVWWMWWWVWVWWWWWVWWWWWVWUMXA/WWWUWWWMVWV PVUWVVVWVVVVVVVVVtHfVVVVWVVVVVVVIfWVIMMfWVVVWVWVVVUVVVVVVVVVVVVVVVUR (Van onze sportredactie) I principe (Van onze sportredactie) DWS heeft zich nog niet gestort in het strijdgewoel, dat ieder jaar weer per 1 juni in het Nederlandse voetbal ontstaat. Het heeft zoals de voorzitter van DWS het uitdrukt „een ontoereikend huishoud- HAARLEM. Vanavond zal de leden vergadering van DWS moeten beslissen of DWS wel of niet in het Olympisch Sta dion blijft voetballen. Kiezen de leden voor het stadion, dan zal voorzitter Dinge- Stoop: „Misschien koopt DWS nog wel, maar dan eind juni. Als het budget niet toereikend is dan kan je niet ’s morgens naar de markt gaan, maar pas ’s mid dags”. Het contract werd in Rotterdam ge tekend omdat de beide Utrechtenaren op vakantie zijn in Zeeland. Brand was hen halverwege tegemoet gereisd. Nieuwenhuis heeft bij de FC een uit stekend seizoen gehad. Samen met de Deen John Steen Olsen vormde hij de motor van de nieuwe Utrechtse club, die zoals bekend in het begin van het seizoen veel toeren maakte. Nieuwen huis wijt aan dat hoge toerental, de in zinking, die de FC Utrecht in de tweede helft van het seizoen kende. „In het begin van de competitie wilde bij ons iedereen aanvallen. Alles was nieuw en het elftal was nog niet ingespeeld. Er ging te veel kracht verloren. Daar kwam bij, dat wij in die eerste perio de alle risico’s van de wereld durfden te nemen. We hadden toch niets te verliezen. Later was dat wèl het geval. We speelden toen voorzichtiger.” (Van onze sportredactie) Een andere ij I 'ifii een reportage van karting- wedstrijden (NOS-Sport tele visie) was er een vrij landurig shot op de linkerhelft van het finish-spandoek, re clame voor het UN, Utrechts Nieuwsblad. Toevallig of niet, maar commentator Hen- richs is columnist bij het Utrechts Nieuws blad... De FC Utrecht heeft zich weinig moeite getroost Nieuwenhuis, die in het Nederlands jeugdelftal (18 tot 20 jaar), Jong Oranje en het Militair Elftal speelde, te behouden. Nieuwenhuis ver baast zich over die houding van de FC. „Ik weet, dat trainer Jacobs wilde dat ik bleef. Natuurlijk; ik kon mij zelf makkelijk verkopen omdat ik die vaste prijs in mijn contract had staan (ƒ70.000), maar Utrecht had natuurlijk Als laatste nieuwtje vertelde de voor zitter van Haarlem, dat EDO gewei gerd had met een delegatie van de ge meenteraad van Haarlem te praten over de moeilijkheden, die zijn gerezen door het niet doorgaan van Haarlem EC Fedor den Hertog kreeg een glas melk en een zoen van de melkmiss. Hij won dan ook voor de tweede maal de Ronde van Engeland. Met de handtekening onder het con tract van Nieuwenhuis heeft Haarlem zijn voornaamste transfer van de aan- en verkoopperiode 1971 afgesloten. Za terdag tekenden reeds een aantal con- tractspelers de hun voorgelegde over eenkomst. Voorzitter Hut: „Nog enkele jongens moeten nog hun handtekening zetten. Peijs bijvoorbeeld. Die onderhandelin- gen met hem duren echter altijd zo lang. Het is een traditie.” HAARLEM. Tijdens motorwedstrij- den zijn dit weekeinde drie slachtoffers gevallen. Twee doden vielen er op het door bomen gevaarlijke circuit van Oss, waar een vierentwintiguursrace werd ge houden. De Belg Hertens en de Nederlan der Schuurmans overleden op het circuit. Bovendien was er een aantal zwaar ge wonden. Op het eiland Man kon men op de dodenlijst van de TT de achtennegen tigste dode bijboeken. Nadat woensdag de Brit Finch het leven had verloren over leed zaterdag zijn landgenoot Maurice Jef frey na een ongeluk op het parcours tij dens de 500 cc-race. Er is bij Van Lennep sprake van een lo gische opbouw. Daarom mag van hem tij dens de Grand Prix van Nederland, als hij zijn Formule-I debuut maakt, geen won- ren worden verwacht. Als Van Lennep bij de eerste tien eindigt dan is dat al een goede prestatie. De Formule-I cou reurs, de fabrieksjongens hebben daarbij ook nog een snellere wagen, beschik ken over zoveel routine dat daar voor Van Lennep weinig eer aan valt te behalen. De triomf van Le Mans is tenslotte ook niet uit de lucht komen vallen. Daar is ook een opbouw van enkele seizoenen aan voor af gegaan. In de sportwagens heeft Van Lennep de routine en de capaciteiten om het tegen wie dan ook ter wereld met suc ces te kunnen opnemen. In de Formule-I moet Van Lennep als het ware weer hele maal opnieuw beginnen, hoewel zijn erva ring in andere wagens uiteraard het no dige gewicht in de schaal legt. Toch, als er ooit een Nederlandse coureur met perspectief aan de Formule I, voor de cou reurs de absolute top, begint dan is het Haarlemmer Van Lennep. Zondag kan wel licht de eerste stap worden gezet op een weg die tot nu toe voor geen Nederlander (ook voor De Beaufort niet) haalbaar bleek. Het feit dat heel Nederland hiervan kan meegenieten maakt de zaak er alleen „Als Brand om de één of andere re den was weggegaan, was ik beslist niet naar Haarlem gekomen. Ik ken hem al geruime tijd. Ik weet dat hij een uit stekend trainer is. Zijn plannen met Haarlem staan mij wel aan. Het moet tnogelijk zijn om met de hulp van het Haarlemse publiek in een jaar terug te komen in de eredivisie. Tenslotte heeft Haarlem een goed elftal. Het heeft mij nog al verbaasd dat het zo laag eindigde.” wereldkampioenschap tennis als eindigen, zullen waarschijnlijk uit de groep worden verwijderd. Deze waarschu wing werd donderdag uitgegeven door de „baas” van de groep, de multimiljonair Lamar Hunt. Momenteel heeft Hunt 32 man onder contract staan. Na zeven toernooien die gelden voor het wereldkampioenschap dat een serie van 20 toernooien bevat, staan de Brit Graham Stillwell, de Amerikaan Roy Barth, de Australiër Allan Stone en de Zuidafrikaan Frew Mac Millan met het minste aantal punten onderaan. Lamar Hunt verklaarde nog dat hij overweegt om volgend seizoen vier nieuwe spelers aan te trekken om de ZANDVOORT. De Zweed Joakim Bonnier, voorzitter van de Grand Prix Drivers Association, heeft in aanwezig heid van circuitdirecteur Hugenholtz nogmaals het circuit van Zandvoort ge ïnspecteerd met het oog op de veilig heid van de zondag te verrijden Grote Prijs voor Formule-I wagens. De Zweed was teruggekomen op instigatie van Jackie Stewart, die, nadat hij hier enkele weken geleden had getraind, de baan niet veilig genoeg oordeelde. Van daag en morgen worden op enkele plaatsen (in het Scheivlak en tunnel noord) nog de hekken uitgebreid maar voor het overige hoeft van de zijde van de GPDA voor de organisatoren niet meer op grote moeilijkheden te worden gerekend. Anders ligt het volgend jaar. Bonnier heeft nu al te kennen gegeven dat hij vangrail voor hele circuit wil hebben. Hugenholtz: „Wij hebben nu ongeveer 600 meter vangrail op het cir cuit. Bonnier wil acht kilometer vang rail. Dat kost dertig gulden per meter. Reken maar uit hoeveel dat zou gaan kosten. Dat zie ik nog niet zo zitten eigenlijk”. Dat de bedreigingen van de GPDA, de vakbond van coureurs, echt wel se rieus genomen dienen te worden werd het vorig jaar nog geaccentueerd in West-Duitsland. De Nürburgring was volgens de GPDA te onveilig en wat de Westduitse autoriteiten ook probeer den, de rijders waren niet te vermur wen. Het circuit van Hockenheim bracht toen uitkomst, maar iets dergelijks kan natuurlijk ook in Nederland gebeuren. ROTTERDAM Zaterdagmid dag heeft Haarlem de middenvel» der van FC Utrecht Ton Nieuwen huis gecontracteerd. Nieuwenhuis tekende het hem voorgelegde drie jarig contract, met daarin zoals in zijn overeenkomst met FC Utrecht een maximale verkoopprijs, te Rot terdam in het huis van de ouders van trainer Joop Brand. Daar was ook de linksback van de FC Utrecht Jan Blaauw, waarop Haarlem graag de hand wil leggen. De prijs, die de FC Utrecht vraagt ligt ech ter voor Haarlem te hoog. LE MANS Gjjs van Lennep, begonnen in een opgevoerde VW met een Porsche- motor, heeft in zijn raceloopbaan vrijwel alle type autos gereden. Hij maakte on der meer deel uit van het indertijd zo suc cesvolle Racing Team Holland. Voor DAF reed hij de experimentele Formule III, ter wijl hij eenmaal op Zandvoort uitkwam in een Formule-II wagen. Vorig seizoen en ook dit jaar boekte hij verbazingwekkend goede resultaten in de strijd om de we reldmerkentitel in de Porsche 908 en 917. Gijs kreeg het zo druk met het bouwen aan zijn internationale racecarrière dat hij nauwelijks meer op Zandvoort te signa leren viel. Eind vorige maand werd Van Lennep A-rijder, waarvan er ongeveer zo’n vijfentwintig zijn. In 1970 won van Lennep de Porsche-beker voor de beste privé rijder (bij het Westduitse Martini Racing Team) en werd hij met de Porsche 917 tweede in de inter-serie. Nieuwenhuis: „Ja dat is natuurlijk wel zo. Maar het gekke is, dat ik de laatste weken heb moeten spelen met een liesblessure. Jacobs wilde mij niet missen. Hij ging met mij elke week naar dokter Strikwerda.” Voor Haarlem koos Nieuwenhuis, die het vorige jaar ook al met de voorzit ter betaald voetbal Gosen onderhandel de, omdat de club dicht bij Utrecht gevestigd is. In Utrecht, waar hij werkt als calculator bij de N.V. Boekhoven Bosch. Bovendien omdat Haarlem Joop Brand als trainer heeft. „Er is iets naars gebeurd. U begrijpt het wel, luisteraars”, zei de man cryp tisch. Het woord „overleden” kwam niet over zijn lippen. Eerst moest de race af gelopen zijn, want de kijkers mochten niet weten, dat er weer een dode geval len was. De ANP-nieuwsdienst kende haar taak twee minuten later wel: daar werd het bericht van het ongeluk wel omgeroe pen. Bij „Langs de lijn” huldigt men kennelijk het orincipe van de doden niets. BRISTOL De vier spelers van de groep Hunt die na het beëindigen van het laatste uit Bij de sportredacties van NOS-radio en -televisie houdt men er merkwaardige maatstaven op na waar het de nieuws voorziening betreft. Als er doden geval len zijn op een racecircuit doet men daar het zwijgen toe of speelt men ver stoppertje. NOS-Sport (televisie) gaf in zijn eerste uitzending van gisteravond wel de uitslagen door van de 24-uursrace in Oss, maar zweeg in alle talen over de twee doden, die daar gevallen zijn. Ra dioverslaggever Peter Knegtjens sprak in zijn commentaar bij de race over het „afvoeren” van coureur Schuurmans. wèl op mijn eisen kunnen ingaan.” Maar de FC Utrecht ging niet tot het uiterste. Dat kon het gemakkelijk doen omdat de club goed in zijn midden- veldsuelers zit. Het heeft nog Cabo, Coté, v. d. Sterkt en Steen Olsen. De onder- handelingen met PSV over de Deen John Steen Olsen mislukten. Steen Olsen ver trok teleurgesteld naar Denemarken. Hij zei: „Wat mij betreft is het contact met PSV verbroken. Ik ga met vakan tie.” Bovendien heeft de FC Utrecht nog Cabo, Coté en Van der Merkt. DWS heeft Pim van der Meent als - - Hg-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11