TWEEDE PLAATS ORANJEPLOEG BEDRIEGLIJK IN RATZEBURG Hongaren duldden op regatta geen Nederlandse inmenging Kreidlers ook op Zandvoort niet van zege af te houden £sso Twee doden tijdens 24-uursrace in Oss te fa Echt iets voor sportliefhebbers Rijnders verbeterde record vlinderslag Verpletterende superioriteit Westduitse roeiers Circuit onveilig door bomen Opnieuw pech voor Jos Schurgers Ingrid Dusseldorp zonder tegenstand Hongaarse titel voor Ujpest MhM Pg I |'M s x 'y z MAANDAG 14 JUNI 197 1 O V M A zegt niemand minder dan Jan van Beveren. - ÜS msn ;L.. -'tWI - (Van onze sportredactie) Drooge en van der Pol die een tweede aan Jos Schurgers bij zijn nieuwe Kreidler, waarmee hij dit jaar nog niet veel succes heeft gehad. (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE k Bi| alle Esso dealers met het sport-postzegel affiche. Voor en na de races vielen er bij de coureurs heel wat dissonanten te beluiste- de winnaar in de 500 cc klasse, hierover: „De plek bij tunnel Oost is genivelleerd. Je bent daar een attentie kwijt. Op andere gedeelten is het vaak een zeer riskante zaak om voluit je snelheid te benutten.” De middag werd besloten met een race in de zijspanklasse. Het leverde een over winning op voor het duo Steiginga-Kort uit Medemblik. ZAANDAM. De dertiende internatio nale Zaanregatta heeft de nostalgie naar de beste dagen van Anton Geurts en Paul Hoekstra niet kunnen verdrijven. Vooral in de solonummers zag het er dit weekein de naar uit, dat de opvolgers van dit twee tal zich voorlopig niet zullen aandienen. De Hongaren Csapo en Svidro bleken op de drukbevaren Voorzaan in Zaandam op permachtig en duldden geen inmenging van anderen. BOEDAPEST Ujpest Dosza is kam pioen geworden van de hcogste klasse van de Hongaarse voetbalcompetitie door met 1-1 gelijk te spelen tegen Csepel. Ujpest heeft nu 50 punten en staat er vijf voor op Ferencvaros met nog twee wedstrijden te spelen. k Uet speciaal mini-album (25 cent). I Tank ook sport-postzegels. GRONINGEN Zowel kwantitatief als kwalitatief hadden de jeugdzwemwedstrjj- den, die de NOS zaterdagmiddag in de Papiermolen in Groningen in samenwer king met de KNZB hield, weinig te be tekenen. Mede doordat er aan deze wed strijden geen ruchtbaarheid was gegeven, werd het een kleur- en sfeerloze vertoning. Voor het overige waren de resultaten maar matig. 100 meter vrije slag meisjes onder 14: op de achtlandenwedstrijd, die 17 en 18 juli in Duisburg wordt gehouden. Dan wor den de ploegen geselecteerd voor de strijd om het wereldkampioenschap eind augus tus in Belgrado. De ongestuurde twee van Nereus Van plaats behaalde. Jaapies (Ned.) 2.12,2; 4. Maria van der Holst (Ned.) 2.20,2; K-2 500 meter: 1. Pfeffer-Hollosy (Hong.) 2.10,2; 2. Jaa- pies-Lagrand (Ned.) 2.15,4; K-4 500 meter: 1. Geuzen (Jaapies-Lagrand, Lagrand, Huysman) (Ned.) 2.01.6; 2. Linden-Dahl- hausen (W-Dl.) 2.07,0; K-2 500 meter: Jentsch-Zander (W-Dl) 1.53,4; 3. Helder- v.d. Ster (Ned.) 1.55,0; 6. Tigchelaar-v.d. Holst (Ned.) K-4 500 meter: 1. Gewest Noord (Ned.) 1.42,0; 2. K. v. Nordrhein Westfalen (W-Dl.) 1.43,0; K-2 1000 meter: 1. Svidro-Csapo (Hong.) 4.00,0; 2. Tigche laar-v.d. Holst (Ned.) 4.04,8; 3. Bloem-Ver- haard (Ned.) 4.05,6; Estafette 4x500 me ter: 1. Rheintreue 1 (W-Dl.) 8.11,8; 2. Quo Vadis (Ned.) 8.14,6; 3. Zwetplassers (Ned.) 8.15,0. r C I c c f 1 1 i i zij: No de se lop zaa aai me de co, in te hei zijl Kc de va bij he als vei m: m< re ec! ga vo zo Sc te de de ze vs kï ds oi he da Pi ht gi R d: üi vi p: ze ri g' ti P’ K si ei v h k 7. ia g n OSS. De Nederlands-Italiaanse equipe Hans Hutten-Angelo Trebetti is op een Laverdi 750 cc algemeen winnaar gewor den van de door zeer ernstige ongelukken gemarkeerde 24-uursrace in Oss, die ge houden is onder auspiciën van de Neder landse Motorsport Bond. De wedstrijd in hoofdzaak een confrontatie tussen La- verda en de drie viercilindermachines, die de Honda-importeur had ingezet eiste twee doden. Van Veen, importeur en één van de ontwerpers, echter: „De zaak zal gefikst moeten worden. Dat lukt ook wel voor As sen”. Veel .verschil maakte het uitvallen van Schurgers voor de fabriek niet uit want de eerste man van het Kreidler-team, Jan de Vries, had enkele ronden daarvoor de kop gegrepen en stond deze niet meer af. Als tweede finishte de derde coureur van het Van Veen-Kreidler team, Nico Polane die met deze plaats definitief zijn kansen verspeelde op het Nederlands kam pioenschap. Al tijdens de training werd het duidelijk dat niemand de Kreidlers ook maar zou kunnen benaderen. Er is van de winter in Amsterdam door Van Veen, De Vries, Schurgers, de Hagenaar Vos kamp en de Duitse technicus Müller hard gewerkt en dat heeft geresulteerd in een prachtig machientje dat tot nu toe ook in het internationale vlak de concurrentie versteld heeft doen staan (Van Veen: „Er waren zelfs autocoureurs die zeiden: als wij zo’n mooi exemplaar in ons bezit had- De tendens internationaal amper meer mee te tellen zette zich gisteren voort in de eindelijk door de zon beschenen „Open Ratzeburg Regatta”. Laga zorgde voor de meest „aansprekende” prestatie door der de te worden achter de weer beulende Bodensee-vier en de Noorse bronzen we- reldkampioenschapsvier. Laga roeide nog steeds met die risicoloze afstelling van za terdag, wat in de eindfase fnuikend bleek voor het ontwikkelen van een eindsprint. Die maatregel van een iets minder slo pende afstelling had niet coach Gillet van de Proteus-Eretes-twee Luttikhuizen-Kieft ren. Het circuit van Zandvoort wordt er voor motorraces niet beter op. Het uit breiden van de vangrail, wel aardig voor auto’s maar niet voor motoren (ook al is de vangrail afgedekt met balen stro), en het slechte wegdek (Schurgers: „als je hier een paar rondjes rijdt gaat er van je banden geen rubber af, maar komt er een laagje rubber bij”) spelen de coureurs danig parten. Ook al is het circuit op be paalde punten opgeknapt. Herbert Spahn, Voor het enige hoogtepunt zorgde Anke Rijnders, die haar Nederlandse aspiranten record van 1.07,7 op de 100 meter vlinder slag met 0,7 seconde verbeterde. Dat ge beurde zonder enige tegenstand. Hansje Bunschoten zegevierde twee maal. Zij won de 100 meter vrije slag en de 200 meter wisselslag persoonlijk met groot overwicht. De tijd van 1.05,0 op de vrije slag viel tegen. Heel wat gunstiger was de 2.38,7 op het wisselslagnummer. Met wat meer te genstand had er waarschijnlijk wel een nieuw aspirantenrecord ingezeten. Duitse achten ontwikkelden. De Westduit- sers hebben hun Oostblokbloeders gevolgd en pogen met gestaag langdurig water werk de boot op een constante snelheid te houden. Twee geheel nieuw geformeer de achten werden in deze methode onder wezen en maakten op de Küchensee bij Ratzeburg duidelijk, dat „westelijke” ach- hèn te kloppen. Of het voldoende zal zijn ten van goeden huize moeten komen om is de vraag. De Oostduitse wereldkam- pioens-acht de snelste ploeg die er ooit is geweest schijnt al weer op lengtes gevaren te zijn. De Vliet evenwel eindigde als derde met een ruime achterstand op twee Duitse ploegen en dat kostte Nederland de eerste plaats. Evenals de vijfde plaats van Ans Gravesteyn in de skiff en de zesde plaats van RIC 2 in de dubbel twee de overwin ningen van de anderen ongedaan maakten voor de eindzege. Ingrid Dusseldorp bleef ook op de tweede dag zonder tegenstand. Zoals ook de Nereus-acht diep het hoofd moest buigen en zich waarschijnlijk zal gaan opdelen in kleinere boten. Het ach- ten-veld in Ratzeburg evenwel was van internationale klasse, waarin het eigenlijk al op twee gedachten hinkende en zijn vakantievierende coach Pennink ontberen de Nereus logischerwijze door de mand viel. De Duitse achten werken al volgens een strak patroon evenals de Noorse equipe, die tweede werd. Zoals ook de dubbeltwee Bruin-Van Schelven eigenlijk maar een improvisatie is, die dan ook vijf de werd. Hoe moeilijk het is om interna tionaal staande te blijven ondervond ook de Aegir-vier, die opnieuw stuurproble- men had en daaraan ten gronde ging. Al met al een trieste balans. schaafwonden op en kon later de wed strijd voortzetten. Om twee uur gistermiddag passeerde op ongeveer dezelfde plaats de Osse-coureur Lambert Schuurmans de Ducati van Jan de Kok met grote snelheid, waarbij hij De Koks uitlaat raakte. Schuurmans kwam met zijn machine tegen een boom terecht en was op slag dood. Hutten-Trebetti, winnaars van het vo rige jaar, beheersten ondanks een opont houd van een kwartier wegens moeilijk heden met de wielen en de remmen de 24-uursrace. Honda legde beslag op de tweede en derde plaats. De uitslagen (lengte circuit 3200 m): 750 cc: 1. H. Hutten (Apeldoorn)-Ange lo Trebetti (It.) op Laverda 952 ronden, 2. T. van Schijndel-F. Hessen (Oss) op Honda 750 cc 931 ronden, 3. J. Wagema- kers-J. Spierings (Oss) op Honda 750 cc 924 ronden. 500 cc: 1. J. Hordijk (Haarlem)-J. Ho- fele (Rotterdam) op Kawasaki 500 cc 658 ronden, 2. A. Jongetjes (Deventer)- W. Daenen (Den Haag) op BMW 500 cc 558 ronden. 350 cc: 1. H. Muyen (Borculo)-J. van de Biggelaar (Oisterwijk) op Ducati 811 ron den, 2. R. van Krey (Rosmalen)-H. van Wanrooy (Geldrop) op Maico 792 ronden. 250 cc: 1. H. Marty-F. Ulrich (Zwits.) op Suzuki 837 ronden, 2. E. Jager-H. Ja ger (Zwits.) op Kawasaki 804 ronden. Voor het overige liep het zoals was ver wacht. Bescheiden klasseringen op alle fronten. Geen heldenrol voor bijvoorbeeld Proteus-Eretes’ Luttikhuizen-Kieft welke gestuurde twee best een coup zou willen plaatsen, zoals in het verleden Nederland vaker in de kleine nummers plotseling goud in de golven vond. De coup bleef uit. ZANDVOORT. „Ik weet niet wat het is dit seizoen. Of ik val er af, of ik val uit.” Jos Schurgers zag er na afloop van de kampioenraces op Zandvoort beplakt met pleisters en een verbonden hand wat verfomfaaid uit. Hij was in de zesde ronde van de race in de 50 cc klasse internatio nalen onderuit gegaan in het Scheivlak, waarbij de dit seizoen tot nu toe veel geplaagde, pechcoureur (ook in de twee tot nu toe verreden Grand Prix heeft hij nog geen punt behaald) er zonder noe- menswaardig letsel afkwam, maar de nieuwe Kreidler moet behoorlijk worden gereviseerd om over veertien dagen tij dens de TT yan Assen optimale kansen van de Haarlemmer te waarborgen. den dan gingen wij er niet mee racen maar zouden hem op de schoorsteen zet ten”). Jan de Vries kon er twee Grand Prix mee op zijn naam kon brengen en hij voert momenteel de ranglijst aan in de strijd om de wereldtitel in de 50-cc klasse. Op de Salzburgring slaagde De Vries er zelfs in om met deze 50 cc machine een gemiddelde snelheid van 140 kilometer per uur te draaien. Ook op Zandvoort was de concurrentie voor de Kreidlers ver te zoeken. De Ya- mathi’s waren nog niet klaar en de enige vraag was dan ook of er een stalorder zou zijn om Polane als eerste te laten ein digen met het oog op de nationale titel. Het feest ging voor de Rijnsburger niet door. Van Veen: „Zoiets is niet te ver kopen. Noch tegenover Polane noch tegen over Schurgers en De Vries die na zo’n wedstrijd dan ook met een kater blijven zitten. Zoiets kan misschien alleen voorko men bij een race om het wereldkampioen schap. Daar staan zulke belangen op het spel dat een snellere coureur het niet als erg ervaart als hij een teamgenoot moet laten voorgaan als diens kansen beter zijn”. Spannender was het bij de 250 cc inter nationalen waar Leo Commu, na een ron denlang gevecht om de eerste plaats met Theo Bult, enkele honderden meters voor de finish moest afhaken, waardoor hij op de valreep nog werd gepasseerd door Wil Hartog. Een dramatisch einde voor Com mu in de race die werd gewonnen door Theo Bult, die ook in de 350 cc klasse internationalen ongelooflijk snel over de baan raasde en zichzelf naast een dubbe le overwinning ook een nieuw baanrecord (1.44.7) toebedeelde. Zaterdag, toen de finales op de lange afstanden werden verwerkt, won Csapo de tien kilometer vóór zijn landgenoot. Henk Spoelstra, nog de meest talentvolle van de Nederlandse top, moest als derde een marge van ongeveer vijftig meter toe staan. Een dag later was het Oosteuropese tweetal wederom ongenaakbaar. Op de 500 meter was de beurt aan de blonde Svi dro, terwijl stayer Csapo de dubbele af stand voor zich opeiste. De jeugdige bonds- trainer Wim van Zaane toonde zich nau welijks geschokt door deze teleurstellende resultaten: „Je kunt nou eenmaal niet al tijd over een Geurts of een Hoekstra be schikken. Daar heb je je bij neer te leg gen.” En hij voorspelde zondagmiddag: „Op de K-2 en de K-4 wedstrijden zal het wel beter gaan.” Nauwelijks was de Ven huizenaar, die de omstreden Hein Rune- man onlangs opvolgde, maar alleen in de weekeinden tijd kan vrijmaken, uitge sproken of twee van zijn pupillen onder streepten zijn woorden. De jeugdige Ja cobs en Spoelstra wonnen de K-2 500 me ter fraai voor de Westduitsers Jentsch en Zander. Maar de Hongaren verkozen dit onderdeel over te slaan en de Duitse Olym pische ploeg vertoefde dit weekeinde in Parijs De vooruitzichten bij de dames zijn wat beter. De blonde Mieke Jaapies won za terdag de 3000 meter. Dat dankte zij voor al aan een felle eindsprint. Bij de laatste boei op 2000 meter had de Nederlandse nog een achterstand van ongeveer veer tig meter op de Hongaarse Anita Pfef fer. Ook Maria van der Holst-Blijlevens ging de Oosteuropeaanse nog voorbij. Gis teren nam Anita Pfeffer revanche. Mieke Jaapies bleef echter slechts zestiende se conde achter. Overigens hechtte de Nederlandse Kano- bond niet zo veel waarde aan deze eerste wapenschouw. Men richt het oog vooral RATZEBURG. De cijfers spreken duidelijke taal. Nederland werd dan schijnbaar eervol tweede in de drie-lan- denroeiwedstrijd in het zaterdag grijze, natte, kille Ratzeburg, maar de achter stand in punten is zó groot dat de cijfers maar ten dele tot uitdrukking brengen hoe groot het verschil op het water wer kelijk was en is. Van de maximaal te be halen 84 pakten de roeiers uit de Bonds republiek er maar liefst 74. Nederland eindigde met 41 punten voor Denemarken, maar die plaats is dan weer vooral te danken aan de afwezigheid van de door een verkeersongeval afwezige Jürgen En- geibracht, waardoor de Deense wereld kampioen in de dubbeltwee nu met twee broers Secher op halve kracht voer en geen enkele rol speelde. De we reldkampioen won enkele weken geleden in Berlijn met grote overmacht en zou zonder twijfel het Deense puntentotaal in Ratzeburg positief hebben beïnvloed. Cij fers zijn natuurlijk onaantastbaar, ai ge ven ze in dit geval soms een toch te som ber beeld, omdat er op enkele nummers wel degelijk ruimte is voor hoop. Aller eerst was daar de tweede plaats van de vier met stuurman van Laga, achter de Bodensee wereldkampioen. Laga roeide mee met de besten, ondanks een in Ratze burg opgelopen verkoudheid. „We hebben het verzet wat lichter gesteld”, commen tarieerde coach Van der Want, „zodat we niet op 1500 meter in ademnood zouden komen. We hebben goed gevaren, al heb ben de Bullen een bekeken race geroeid en ons constant op een lengte gehouden.” Hoewel de Nederlandse dames twee van de drie nummers in de drielandenwed- strijd in Ratzeburg wonnen, werd de oranje-roei-equipe geen winnaar in het klassement. Een bewijs dat er achter de door Ingrid Dusseldorp en het RIC-duo Klaassen-Vissers gevormde top een grote kloof gaapt. De Westduitse dames won nen met 28 punten, terwijl Nederland met 24 punten tweede werd. Ingrid Dussel dorp roeide met haar lange halen ver voor het internationale veld uit; op dezelfde wijze winnend zoals ze tot nu toe alles gewonnen heeft: met vele lengten. Ook de dubbel twee Klaassen-Vissers roeide een feilloze race en finishte royaal voor de Deense dubbel twee. De dubbel vier van ziekenhuis ge lichte De uitslagen van de eerste dag zijn: K-l dames 3000 m: 1. Mieke Jaapies (Ned.), 2. Maria v.d. Holst (Ned.); 3. Pfeffer (Hong.).; K-l he ren 10.000 m: 1. Csapo (Hong.) 48.18,8; 2. Zvidro (Hong.) 48.22,2; 3. Spoelstra (Ned); 4. 1. Svec-Treybal (Tsj.-Sl.) 44.41,5; 2. Tichelaar (Ned.); K-2 heren 10.000 meter: Bloem-Verhaardt (Ned.) 44.52,9; 3. Knup- pe/Runeman (Ned.) 45.02,5. De voornaamste uitslagen van zondag zijn: Dames: K-l 500 meter: 1. Anita Pfeffer (Hong.) 2.11,6; 2. Mieke V Echte sport-postzegels uit de hele wereld gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 1.05,0; 2. Helen van Koningsveld (Het IJ) 1.08,3; 3. Evelien Lonte (Zian) 1.09,1. 100 meter rugslag jongens onder 14: 1. Eddie de Wit (Zian) 1.11,4; 2. Bert Koekoek (ZCG) 1.12,7; 3. Frank van Haaien (Zian) 1.13,3. 100 meter schoolslag meisjes onder 18: 1. Ti neke Hofland (Zian) 1.22,0; 2. Astrid Al berts (DZPC) 1.22,2; 3. Gisele Christenhusz (OZPC) 1.23,7. 100 meter vlinderslag jon gens onder 19: 1. Arnold Rood (Het IJ) 1.01,5; 2. Rudie Pijper (SZC) 1.03,9; 3. Bert Elzerman (Zian) 1.04,4. 200 meter wisselslag meisjes onder 14: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 2.38,7; 2. Marjo v. d. Bree (Zwemlust-Hommel) 2.45,8; 3. Evelien Linte (Zian) 2.47,1. 100 meter vlinderslag onder 18: 1. Anke Rijnders (AZPC) 1.07,0 (nieuw Nederlands aspirantenrecord) (oude record ook van Rijnders: 1.07,7); 2. Ellen van Rheenen (Zwemlust-Hommel) 1.10,5; 3. Trudie Jansen (Wijchen) 1.11,3. 100 meter vrije slag jongens onder 19: 1. Bert Beregsma (De IJsel) 57,1; 2. Henk Mulder (Zian) 57,3; 3. Ruud Beele (VZC) 57,6. Rond tien uur zaterdagavond, toen de duisternis over het circuit lag, raakte de Belg Herman Hertsens bij een snelheid van 180 km een strobaal. Hij verloor de macht over het stuur en reed met zijn machine tegen een van de bomen, die in veel te groten getale het circuit omzomen. De motor sloeg uit elkaar en Hertsens kwam midden op de rijbaan trecht. De Duitser Mulder kon de Belg onmogelijk ontwijken en reed over hem heen. De daarna aanstormende Nederlanders De Wit en Scholtse sloegen over de Belg en de Duitser heen. Enige seconden later reed Van Krey op de gevallen renners en machines in en sloeg eveneens tegen het asfalt. De gevolgen waren verschrikkelijk. Hertsens overleed ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Mulder, De Wit en Scholtse werden met min of meer ernstige verwondingen naar het bracht. Van Krey liep slechts genomen. Luttikhuizen kreeg nu na een mijl de rekening gepresenteerd voor een in de vorige week weggeslikte verkoudheid, die men in de race mentaal veel minder goed opving dan het pantserharde Laga. Een verrassende prestatie kwam er van de Nereus-twee zonder stuurman Van Drooge-Van de Pol, die tweede werden achter het bronzen wereldkampioensduo Brecht-Ulbricht. De bloedserieuze, in alle stilte afgewerkte, trainingen zagen de Am sterdammers beloond met een gave race en een sterke finish. Voor het overige werd Nederland vermalen in de Duitse prestatiemachine. Skiffeur Hans van der Hoog werd vermorzeld in de concurrentie strijd tussen Udo Hild („Ik wil proberen dit seizoen ongeslagen te blijven”) en Jochen Meissner en werd op bijna drie lengten derde, terwijl Veeneman helemaal geen rol speelde. De Hoogland-vier zonder stuurman van Aegir worstelde met de oude Groninger kwaal: stuurproblemen. Boeg-Westenberg, die met de bediening van het roert je was belast, kon niet over zijn breedgebouwde ploegmakkers heenkijken, terwijl de baan- bebakening hem weinig richtsnoer bood. Het probleem, dat zich bij de training al had gemanifesteerd, bleek in de race desastreuze gevolgen te hebben. De boot zwalkte over de baan en men verspeelde vele kostbare seconded. Tot opluchting van vooral Hoogland drukte Aegir de boegbal toch nog iets eerder over de finish dan Nereus, maar dat gebeurde II secon den na het sprankelend varende Etuf Essen en de Denen, wat al met al toch teleurstellend was. Bij de afwezigheid van Engelbrecht kon de kersverse combinatie in de dubbel-twee Bruijn-Van Schelven tweede worden achter de Westduitsers. De Spaarnecombinatie Van Andel-Schokking werd laatste, omdat het de ploeg gewoon aan pure snelheid ontbreekt. Er wordt niet effectief genoeg geroeid. Bij de achten tenslotte wérd Nereus derde. De Amsterdamse equipe ging ten onder in de ware „See-slag”, die de beide ..Z.Z..Z-Z-2 fc 4.- Si I Si i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14