Pakistaanse journalist op het nippertje ontsnapt >P Ooggetuigeverslag Brits blad over m volkenmoord Oost-Pakistan in Laird: „Niet plompverloren Tenminste 24 Franse socialisten Munitiedepot ontploft gewonden in Hevige explosie sluiten de Albuquerque rijen Pnom Penh in Acht doden bij autobotsing in Frankrijk onderhandelen” THE SUNDAY TIMES GENOCIDE I i?i n Kroesjtsjev naar de stembus wiw arnrer Turkse schrijver vrijgelaten I 2 k koel monteurs constructie- bankwerkers elektro- monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars machine bankwerkers instrumenten monteurs verwarmings- monteurs pijpen- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN MAANDAG 14 JUNI 1971 3 l Grondig Verschrikkingen Ontsnapt Slachtingen Troepenvermindering in Europa pg Sjazar in ziekenhuis 'E - 4 - i i® Ë&JË F ADVERTENTIE (meet- en regeltechniek) (Van onze redacteur in Parijs) De NAVO heeft altijd al het verlangen te kennen gegeven, over wederzijdse troe penvermindering te spreken, „en we zijn blij met dit Russische antwoord”, aldus Laird in een vraaggesprek voor de tele visie. nnen •acht l-ja- roer, >rdat Drie in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 14.977.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.345.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaar. (koel- en lucht- behandelingsinstallaties) in dagdienst, minimum salaris 12.072.- per jaar Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist Leeftijd tot 50 jaar. n de d en teren )ken, imen stem mers i de hij de waarheid zou publiceren, niet meer naar Karachi zou kunnen terugkeren. HIJ ZEI dat de slachtingen doorgaan en dat de Pakistaanse regering door haar op treden het eigen doel, namelijk de Pa kistaanse eenheid te herstellen, onmoge lijk heeft gemaakt. Het Westpakistaanse leger spaart echter vrouwen en kinderen. Kernproef. Op het Franse proefcentrum in de Stille Oceaan is in het weekeinde op nieuw een kernbom tot ontploffing ge bracht. Het aantal slachtoffers was gistermid dag nog niet bekend. Volgens de politie hebben bijna alle gezinnen die in de be dreigde gebouwen woonden hun huizen op tijd kunnen verlaten. Een aantal gewon den is naar ziekenhuizen vervoerd. Ook toen nog bleven er zich explosies voor doen. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft de belangrijkste rol in de luchtoorlog binnen Zuid-Vietnam overgenomen, zo moet blij ken uit cijfers die door het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn gepubliceerd. Binnen deze hernieuwde en verbrede so cialistische partij bleven de diverse ten densen en stromingen overigens wel actief, zodat de rollen voor de leidende posten gisteravond bij het sluiten van de markt nog niet eens verdeeld konden worden. In het partijbestuur heeft de oud-minister Alain Savary, tot dusver secretaris-gene- raal, de absolute meerderheid verloren. De aanvoerder van de rechtervleugel, de bekende burgemeester van Marseille Gas ton Defferre, vertegenwoordigt een andere minderheid. Welke functie deze week bij de verdeling van de rollen speciaal aan Mitterrand zal worden toegekend, heeft het congres eveneens nog in het midden gelaten. Ofschoon organisatorische eenheid en po litieke eensgezindheid in Epinay dus be grippen waren die elkaar nog niet volledig dekten, was het congres toch wel bijna unaniem van oordeel dat de dialoog met de communistische partij intensief moest worden voortgezet. Doel van die discus sies zo niet van het congres is dan ook voor de komende Kamerverkiezingen samen met de communisten de basis te leggen voor een linkse stembusoverwin ning, waardoor na vijftien jaren ten slotte eindelijk een punt achter het gaullisme gezet zou kunnen worden. iren, een pers ende jon- een men t de mo- Met i de ten- izaar- noest /oor- HU”, Schrijtelijke sollicitaties onder nr. HF 828 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. T defonische inlichtingen: 02510-94000. ge in VALANCE. (AP) Een auto waarin een Frans echtpaar, hun twee kinderen en twee grootouders zaten is gisterochtend vroeg met grote snelheid frontaal in bot sing gekomen met een auto waarin drie jongelui zaten. elei- ana- tslag voor een deze ver- Deze mr. eesd, Rijs- lans, A. de nan- 5 H P ?en er- eid aar A.ls de- oot dot rk- jrs. >en jke Vie ien oèt ?r- iet. dd. an an er •i- aet Is it- ire >ns an rer li en ar er ir- *n. u- ;ot er ■i De ontploffingen zijn veroorzaakt door een vuurtje dat was aangestoken om vuil nis te verbranden, zo wist een Australische journalist te melden. Twee van de gewonden zijn er ernstig aan toe. Ook twee agenten hebben ver wondingen opgelopen. Mascarenhas was veertien dagen na het eerste optreden van twee divisies van het Westpakistaanse leger met nog zeven an dere Pakistaanse journalisten naar Oost- Pakistan gegaan. Ze waren door de Pa kistaanse regering uitgenodigd met de dui delijke bedoeling om de bevolking van West-Pakistan te verzekeren, dat de toe stand in het oosten weer normaal is. De Amerikaanse minister roerde niet rechtstreeks het aanbod aan dat partijlei der Brezjnev twee dagen geleden had ge daan, namelijk te gaan onderhandelen over beperking van de zeestrijdkrachten zowel als de landstrijdkrachten in Euro pa. Hij zei dat de Sovjet-Unie er drie jaar over heeft gedaan om een antwoord te geven op het initiatief van de NAVO om te komen tot troepenvermindering. Dit initiatief werd voor de eerste maal in 1968 tijdens een ministervergadering in Ijsland goedgekeurd en daarna enkele malen her haald, aldus Laird. De NAVO-landen zijn steeds bezig met het zeer belangrijke voor bereidende werk voor deze besprekingen, zei hij. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, heeft gisteren gezegd dat weder zijdse vermindering van de westelijke en Russische vlooteenheden in de Middelland se Zee en elders een zaak is die „eerst in het Warschau-pact en in de NAVO moet worden besproken. „Men moet zich niet plompverloren in onderhandelingen stor ten”, aldus Laird. JERUZALEM (Reuter). De president van Israel, Zalman Sjazar, is voor een medisch onderzoek in een ziekenhuis op genomen. De president is 82 jaar. PNOM PENH (Reuter en AP) In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh is gisteren een groot munitie depot, dat ondergebracht was in een sportstadion, in de lucht gevlogen. Het behoorde aan de Cambodjaanse „elite”-troepen die door de Ameri kanen zijn opgeleid. Een Oostpakistaanse vluchteling zit op de grond bij een ziekenhuis. In zijn armen het lichaam van zijn dode zoontje, slachtoffer van de cholera. Deze foto werd gemaakt in India bij de plaats Kaljani. PARIJS. Zoals te voorzien was, heeft het bijzondere congres dat de Franse So cialistisch Partij in de Parijse voorstad Epinay voor de afgelopen dagen bijeen had geroepen, besloten de kring wat te ver ruimen door ook de aanhangers van Fran cois Mitterrand, de katholieke progressie- ven en nog wat andere verdwaalde scha pen of dolende zielen van linksen huize in de familie op te nemen. De grenspaal werd bij de communistische partij gezet, zodat ook alle linkse extremisten en re volutionairen buiten deze fusie-operatie gesloten waren. Van hun kant ontbrak trouwens elke animo tot aansluiting. Wat Mascarenhas gedurende zijn tien daagse verblijf in april in Oost-Bengalen zag en hoorde bewees dat het vermoorden van burgers geen geïsoleerde daden van veldcommandanten waren. Mascarenhas constateerde dat ook Oostbengaalse troe pen en para-militaire afdelingen, toen zij op 25 maart muitten, ongelofelijke wreed heden tegen niet-Bengalen hadden begaan. Volgens Mascarenhas zou president Ja ja Khan deze situatie niet hebben gewild, maar zich bij de politiek van het leger, dat zich door de separatistische actie in Oost- Pakistan vernederd voelde, had neerge legd. Mascarenhas hoopt dat zijn onthullingen ertoe zullen bijdragen de koers van de gebeurtenissen te veranderen. Tijdens de operaties gaf een majoor van het Pa kistaanse leger tegenover hem toe dat dit onder de dekmantel van de gevechten een schitterende kans gaf om zich van de hindoes te ontdoen, die volgens de majoor Pakistan zouden willen vernietigen. ouders, gedood, maar duizenden anderen zullen moeten doorleven met uitgestoken ogen of ruw afgesneden ledematen. Meer dan 20.000 lijken van niet-Benga- li’s werden in de voornaamste steden, zo als Chittagong, Khoelna en Jessore gevon den. Het totale aantal niet-Bengaalse slachtoffers bedraagt naar schatting hon derdduizend. De regering van Pakistan heeft de we reld van deze verschrikkingen op de hoog te gesteld, maar de nóg ergere dingen die, toen het Westpakistaanse leger het moor den overnam, daarop volgden verzwegen. Westpakistaanse autoriteiten schatten privé dat in totaal aan beide zijden 250.000 mensen zijn gedood. Leidende mi litaire en burgerlijke functionarissen heb ben Mascarenhas bij herhaling gezegd dat ze vastbesloten zijn in Oost-Pakistan het dreigement van afscheiding uit te stam pen, zelfs wanneer het zou betekenen het af maken van twee miljoen mensen en de provincie dertig jaar lang als een kolonie te besturen. DUIZENDEN mohammedaanse families, velen hunner vluchtelingen uit Bihar die tijdens de onlusten gedurende de verdeling van India in 1947 verkozen om naar Pa kistan te gaan, werden door de Oostben gaalse troepen genadeloos uitgeroeid. Vrouwen werden verkracht of hun borsten werden met speciale messen afgerukt. Kin deren ontsnapten de verschrikkingen niet. De gelukkigen werden, samen met hun Volgens deze zelfde gegevens worden ech- Tentagon hebben Zuidvietnamese piloten in de afgelopen weken twee maal zoveel gevechtsvluchten uitgevoerd als de Ame rikaanse piloten in Vietnam. Volgens deze zelfde gegevens worden ech ter bijna alle gevechtsvluchten in Laos en 60 percent van de luchtmachtacties in Cambodja door Amerikaanse vliegtuigen uitgevoerd. Volgens de Amerikaanse luchtmachtof ficieren zal de Zuidvietnamese luchtmacht in de lente van 1972 binnen Zuid-Vietnam geheel zelfstandig kunnen opereren. Men verwacht dat de Amerikaanse vechtsvliegtuigen, die voornamelijk Thailand en op vliegdekschepen voor de kust zijn gestationeerd, zich dan uitslui tend zullen richten op aanvallen tegen de Ho Tsju Minh route in Laos en op het bombarderen van Cambodja. Volgens onlangs gepubliceerde rappor ten hebben Zuidvietnamese vliegtuigen in mei 2625 gevechtsvluchten uitgevoerd, ter wijl Amerikaanse vliegtuigen er 1360 voor hun rekening namen. In de eerste week van juni voerden Zuidvietnamese piloten 660 gevechtsvluchten uit, tegen de Ameri kanen 370. De moeilijkheden begonnen toen de poli tie een groepje jongeren wilde arresteren omdat zij verdovende middelen zouden hebben gebruikt. Daarop verzamelden zich zo’n 500 mensen in het park, die de politie met stenen begonnen te bekogelen. Vol gens een woordvoerder van de „zwarte ba retten”, een militante organisatie van Ame rikanen van Mexicaanse afkomst, had de politie de jongelui lastiggevallen. De jon geren lieten blijken dat ze er genoeg van kregen, waarop de politie begon te schie ten, aldus deze zegsman. Volgens oogge tuigen is op het hoogtepunt van de ge vechten door beide partijen geschoten. Toen de jongelui werden verdreven, trokken zij naar het centrum van de stad waar zij vier politie-auto’s in brand staken, een slijterij plunderden en het politiebureau met stenen bekogelden. Er zijn 35 arrestaties verricht. Vijftien van de aangehoudenen zijn inmiddels weer vrijgelaten. De 77-jarige Kroesjtsjev verscheen met zijn vrouw Nina in een dienstauto bij het centraal stembureau in Moskou. Heel wat mensen renden naar de auto om een glimp o te vangen van de vroegere leider. Op de vraag, hoe hij zijn tijd doorbracht, antwoordde hij: „Ik ben gepensioneerd. Wat doen gepensioneerden?” Ofschoon uitvoerige veiligheidsmaatre gelen waren genomen in de omgeving van het stembureau, werd er geen poging ge daan om de mensen tegen te houden of om Westelijke journalisten te beletten, met hen te praten. of with Wi feiwnfjing «Jury *4 why fitv wÜKtat have fW Mascarenhas’ collega’s beaamden dit. Mascarenhas zelf was echter zo diep ge schokt over wat hij waarnam, dat hij be sloot zijn ervaringen voor de wereld te onthullen. Op 18 mei verscheen hij onver wacht op de redactie van de Sunday Times in Londen. Hij begreep, dat hij, als ALBUQUERQUE., NEW MEXICO (AP) In Albuquerque, in de Amerikaanse staat New Mexico, is vandaag de nood toestand afgekondigd na rellen waarbij tenminste 24 mensen gewond zijn geraakt. De politie heeft daar gisteren urenlang slag geleverd tegen vijfhonderd jongelui die met stenen en flessen gooiden. De po litie bestookte de demonstranten met traangas en pistolen. MOSKOU. (Reuter) De voormalige Russische! eider Nikita Kroesjtsjev is gis teren, zoals zelden gebeurt, in het open baar verschenen. Hij bracht zijn stem uit in de verkiezingen voor de Oppeerste Sovjet. HET WESTPAKISTAANSE leger in Oost-Bengalen is met beangstigende gron digheid precies bezig dat te doen. Uit Mascarenhas’ dramatische reportage blijkt niet alleen dat de Puntjabi’s, die het West pakistaanse leger beheersen, zoals bekend, traditioneel de Bengali’s verachten en ha ten, maar dat er sprake is van een botsing tussen de hindoe-cultuur en de Bengaalse cultuur. Het Westpakistaanse leger probeert zijn optreden dan ook te rechtvaardigen met de kreet dat het de mohammedaanse mas sa’s wenst te bevrijden van het juk van de vaak invloedrijke en kapitaalkrachtige hindoes, die India van hun welvaart laten profiteren, zodat Oost-Pakistan in feite beheerst zou worden door Marwari-zeken- lieden in Calcutta. Westpakistaanse militairen noemen het een strijd van „zuiver” tegen „onzuiver”. Als de laatsten worden namelijk de mo hammedanen beschouwd die in hun hart hindoes zijn en opgehitst worden tegen de Westpakistaners. Het Westpakistaanse leger wil het land aan het Bengaalse volk teruggeven en ook het geloof van dit volk herstellen, als een afdoend middel tegen separatisme, maar deinst daarbij niet terug voor genocide. Engeland ziet met lede ogen, evenals kortgeleden het geval was in Nigeria, dat het probleem dieper gaat dan alleen armoede, waarvoor tenslotte een remedie is te vinden, maar dat vele ex-koloniale volken lijden aan een moreel defect, dat zich op brute en primitieve wijze uit. Hulpprogramma’s blijken helaas ontoerei kend om dat op te heffen. In allerijl werden honderden gezinnen in de buurt -van het stadion uit hun hui zen gehaald. Anderhalf uur na de eerste ontploffing vlogen er nog exploderende raketten en mortiergranaten door de lucht. Uit het stadion steeg een dikke, zwarte rook op. De winkeliers hadden hun zaak gesloten. De oorzaak van de ontploffing is niet be kend. Op het laatste gedeelte van zijn reis door Pakistan zag hij aan de andere kant van het gangetje in het vliegtuig een ambtenaar van het ministerie van Voor lichting, die hij goed kende. Een telefoon tje van het vliegveld zou voldoende zijn geweest om Mascarenhas te arresteren. Er was echter geen telefoongesprek en dins dag keerde hij in Londen terug. Zondag zei Mascarenhas voor de BBC dat hij niet geloofde voorgoed uit Pa kistan, waar hij zijn huis, de meeste van zijn bezittingen en zijn baan kwijt is, te zijn verbannen, maar hij achtte het zijn plicht de feiten te openbaren. Hij was getuige van een deel van de militaire operaties, die ten doel hadden de hindoes en ook de mohammedanen, die voor afscheiding van Oost-Pakistan waren, met inbegrip van studenten, docenten, het kader van de Awami-Liga en dat van links-politieke organisaties uit te roeien. Hij zag het in brand steken van winkels, huizen en hele dorpen als represaille voor sabotage tegen wegen en bruggen en het, gedurende de programs in dorpen en ste den, zonder meer doodschieten of dood knuppelen van mannen, zodra ontdekt was dat zij niet besneden en daarom Hindoes waren en het wegvoeren van vrachtwa gens vol met andere slachtoffers. ZZZ I (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Het Britse blad „Sunday Times” heeft gisteren onder de zware kop „Volkenmoord” het eerste tweeëneenhalve pagina’s beslaande ooggetuigeverslag van de gruwelen in Oost-Pakistan gepubliceerd. Deze genocide is er de oorzaak van dat vijf miljoen mensen, cholera en hongers nood trotserend, naar India zijn gevlucht. Het verhaal is geschreven door een vooraanstaand en algemeen gerespecteerd Pakistaans journalist Antho ny Mascarenhas, assistent-hoofdredacteur van de „Morning News” in Ka rachi, tevens correspondent voor Pakistan van de „Sunday Times”. MASCARENHAS stelde daarom als voorwaarde dat zijn verhaal pas zou mo gen worden afgedrukt, nadat hij zijn vrouw en vijf kinderen uit Pakistan had gehaald. Hij ging terug, kreeg toestem ming voor zijn gezinsleden om het land te verlaten. Hemzelf werd dit echter ver boden, maar hij slaagde er toch in eruit te komen. A Sunday Titara reporter aofKv <wt ‘xzow.. Van de negen inzittenden van de beide wagens waren er acht op slag dood. Van de enige overlevende, de grootvader, wordt niet verwacht dat hij van zijn ver wondingen zal herstellen Het ongeluk ge beurde in Valance, in het zuiden van Frankrijk. ISTANBOEL (AP). De Turkse ro manschrijver, Yasar Kemal, die met een aantal andere vooraanstaande linkse figu ren drie weken geleden werd gearresteerd na de ontvoering van de Israëlische con sul Ephraim Elrom, is zondag vrijgelaten. De anderen zijn ook vrijgelaten. 1» i A'xw. W lö r 'y

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3