aan m le Tweehonderdzeventig sportlieden gastvrij ontvangen Personenauto na botsing Dronken man Uitwisseling van twee partnersteden Bergisch Gladbach en Velsen vernielde dertien ruiten tegen voorgevel B. en W. nog niet rond met drie bestemmingsplannen „Vriendschap belangrijker Actie voor Pakistan sloeg IJmond goed dan overwinnen” PEN-jeugd IN DE VISHAI College vraagt raad jaar uitstel protesteert tegen veroordeling van Rinus Wehrmann 4 AVONDFEEST WEDSTRIJDEN SUCCESSEN EXAMENS 5 MAANDAG 14 JUNI 1971 IJMUIDER COURANT 1- ft: (Van een onzer verslaggevers) BERGISCH GLADBACH Zaterdagmiddag omstreeks één uur, bijna precies op de vastgestelde tijd, arriveerden op de modderige parkeerter reinen van het Stadtliche Stadion met Sporthalle in Bergisch Gladbach zes grote autobussen van Levasier Tours uit IJmuiden. „Aan boord” daarvan bevonden zich ongeveer tweehonderdenzeventig Velsense sportlieden, die in het kader van de al jaren bestaande uitwisseling met deze stad hun Duit se sportvrienden hier zouden ontmoeten. De reeds gesignaleerde modder was het trieste resultaat van het hemelwater, dat in deze omgeving met de spreekwoordelijke bakken uit de lucht was gevallen en ook verder vrij wel van geen ophouden meer wilde weten. Vandaar dat vooral de veld- sporten hier ’s middags danig onder te lijden hebben gehad, zodat bij de voetbalwedstrijden voor junioren en senioren zich slechts een miniem aantal toeschouwers op de onoverdekte tribunes had gewaagd. De overige belangstellenden gaven er wijselijk de voorkeur aan zich droog achter de ramen van de sporthal op te stellen, waardoor zij de wedstrijden van een grote afstand moesten gadeslaan. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Er blijkt ook in de gemeente Velsen enthousiast en royaal gereageerd te zijn op de Nederlandse hulpactie voor de Oostpakistaanse vluchtelingen. Alle kerkdeuren gingen om half negen open en over het al gemeen meldden de geldgevers zich onmiddellijk. Tijdens de tv-uitzending werd bekendgemaakt, dat men ook geld in gesloten enveloppen kon depo neren in de PTT-brievenbussen. Dat bleek bijvoorbeeld in IJmuiden-Zee- wijk een goede oplossing te zijn, want in deze dichtbevolkte wijk staat geen kerk. - onzer verslaggevers) (Van een (Van een onzer verslaggevers) Het stadhuis van Bergisch Gladbach. (Van een onzer verslaggevers) Het gaat hier om de volgende gebieden: het tegenpunt door E. Scholting werd ge scoord. Daarvoor hadden de Velsen junio ren hun tegenstanders met 4 0 verslagen. door van acht intig Het Velsense gezelschap werd bij aan komst in Bergisch Gladbach door de Duit se gastheren bijzonder hartelijk begroet, hetgeen voor velen een ontmoeting met goede, oude bekenden betekende. Direct daarop werden de Nederlandse gasten be geleid naar de kazerne van de Bundes- wehr, waar hun zaterdag en zondag in de kantine een warme lunch zou worden aan geboden. Weliswaar een hoogst ongebrui kelijk restaurant, maar men beschikt in Bergisch Gladbach nu eenmaal niet over een zaal, waar een dergelijk groot gezel schap kon worden gespijzigd. Overigens werden de Velsenaren door de als kelner fungerende militairen vlot bediend, terwijl het menu voor zaterdag en zondag telkens allerminst uit „rats, kuch en bonen” be stond. Nadat burgemeester Fröhling zich nog had verontschuldigd voor het bar slechte weer, bedankte hij de voorzitter van de Vel- ser Sport Stichting, de heer G. J. Tim mermans voor zijn aandeel in het organi seren van deze „Invasion” uit Velsen. De burgemeester wenste allen tenslotte nog een genoeglijk verblijf, dat aanleiding voor prettige herinneringen zou mogen zijn en hij hoopte daarbij op een spoedig „Wie- dersehen.” De heer G. J. Timmermans toonde zich in zijn antwoord niet minder verheugd over dit bezoek aan Veisens partnerstad, dat voor velen een hernieuwde kennisma king met haar inwoners heeft betekend. Wat de zaterdag en zondag gehouden wedstrijden betreft tussen de vertegen woordigers van sportverenigingen uit Vel sen en Bergisch Gladbach, werd het dui delijk dat de Duitsers zich op goede resul taten hadden toegespitst. Vandaar dat door hen geregeld de sterkste ploegen in dit veld werden gezonden, waar dikwijls spe lers van klasse in waren opgenomen. Zo beschikten de Duitse turnsters bijvoor beeld over zes uiterst talentvolle meisjes, die reeds nu intensief voor het wereldkam pioenschap worden getraind. Een der gelijke omstandigheid maakte de uitslag 118-68 in het voordeel van Bergisch Glad bach volkomen aannemelijk. Ook de schaak club „Torringen” had drie borden zeer sterk door spelers uit de hoogste afdelin gen laten bezetten, die een nogal gehavend „Kijk Uit” tegenover zich vonden. Op de ze wijze verloor Velsen eveneens met 9-1. Spreker achtte het daarbij van minder be lang welke ploegen hier in stadion en sport hal als overwinnaars zouden eindigen, de hoofdzaak is immers elkaar beter te le ren kennen en waarderen. Deze korte officiële opening was tevens het sein van aanvang voor het reeds om schreven feest, daar daarop tot diep in de nacht heeft voortgeduurd. het bos- en duingebied in grote lijnen begrensd door de Noordzee, de zuide- Bij de druk bezochte bokswedstrijden in de grote zaal van hotel „Am Bock”, kon dezelfde Duitse wil om te zegevieren wor den geconstateerd, zo had de boksclub „Bergisch Gladbach” de gelederen met enige bekende boksers uit Keulen ver sterkt, terwijl „De Ring” juist enkele goe de leden had moeten thuislaten. lijke grenzen van de bestemmingsplan nen Zeebad en Zeewijk, de Heerenduin- weg-Zeeweg, de spoorbaan tussen de halte Velsen-Zeeweg en de Middendui- nerweg en de grens met de gemeente Bloemendaal; In Santpoort was het ten tijde van de aktie ook druk bij de kerken. In Beverwijk kreeg men de indruk, dat de actie bij de inwoners goed is aangesla gen. Zo bijvoorbeeld werd in de Grote Kerk een bedrag van 1.201,54 opgehaald terwijl in de Noorderkerk in Velsen-Noord de kerkgangers maar liefst 2.712.87 aan de hulpaktie schonken. HEEMSTEDE MULO-examens. A-di- ploma: J. B. van Huis, J. A. Adema, Haar lem; D. H. Gnodde, J. Brouwer, G. van Dongen, G. H. Evers, IJmuiden; G. A. Onos, Rijsenhout; J. van Itterzon, Aalsmeer; J. F. Philippo, J. H. Hollander, K. K van Vliet, J. Slottje, Lisse; J. Keessen, C. de Schrij ver, Aalsmeer. De kandidaten met behaalden tevens het Middenstandsdiploma. 3 en iem- ard- i 20 (Van een onzer verslaggevers) nge- ’oto- n de den. jtes- jpen oor- ikel- reed ilage ;and. 195 iden lede iste- „De erde 188 jne- trale awel aak- egen zijn: jOOS, Jen- de gebieden Velserbeek, Waterland, Hoogergeest en Beeckestijn; het Burgemeester Rijkenspark met ten noorden van de Middenduinerweg en ten oosten van de Wüstelaan gelegen gronden te Santpoort. Het opnieuw te nemen besluit heeft ten doel: In afwachting van de definitieve plannen, ongewenste bouw en verbouw van panden, alsmede de uitvoering van uit pla nologisch oogpunt ongewenste activiteiten in deze gebieden te voorkomen. Daartoe zal een aantal voorschriften op de komende openbare gemeenteraadsver gadering moeten worden vastgesteld. De onfortuinlijke rit van een 37-jarige restaurateur uit Santpoort was het gevolg van een botsing met een personenauto op de kruising TerraswegKerkweg. Daar zou volgens het politierapport een acht tienjarige monteur uit Santpoort geen voor rang hebben verleend aan de restaura teur. Deze kwam door de botsing tegen de voorgevel aan. Beide personenauto’s werden zwaar beschadigd. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Later werd de assistentie van de brand weer en Openbare Werken ingeroepen om de gevel, die dreigde in te storten te stut ten. Tenslotte nog de uitslagen van handbal en tafeltennis: handbal senioren heren 24-15; junioren heren 16-9 en dames 15-4; tafeltennis senioren 14-0 en junioren 9-5. Het grote gezelschap Velsense sportlie den is zondagmiddag weer uit Bergisch Gladbach vertrokken, nagewuifd door al len die hier voor deze uitwisseling waren ingeschakeld Het is nauwelijks aan enige twijfel onderhevig dat hun Duitse sport vrienden volgend jaar bij het tegenbezoek aan Velsen op dezelfde gastvrijheid zul len mogen rekenen. Vernield. Zaterdagmorgen vroeg wer den drie tuinstoelen vernield van een perceel aan de Hoofdstraat in Santpoort- Noord. IJMUIDEN-WEST Een caféhoudster uit de Kanaalstraat vroeg om een uur in de nacht van zondag op maandag politieas- sistentie aan, omdat een bezoeker van haar café weigerde te betalen. De man verliet onder politietoezicht het café. Buiten keer de de cafébezoeker zich echter tegen de politieagenten, maar werd door zijn ver loofde meegenomen. Twintig minuten later kwam bij de poli tie een melding binnen dat een dronken man ruiten vernielde van een drukkerij aan de Ir. Justus Dirksstraat. De dader zou weggereden zijn in een witte auto. Ook zou een grote spiegelruit van een café in de Breesaapstraat zijn gebroken. De bemanning van een surveillancewa gen trof voor het café in de Breesaapstraat een hevig bloedende vreemdeling aan, die waarschijnlijk door het raam was gelo pen. De man werd voor onderzoek over gebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis. Ver der trof de politie in de De Noostraat een man aan in een witte personenauto. De man die zich hevig verzette, werd naar het politiebureau overgebracht, waar bleek dat hij even tevoren door de politie uit het café in de Kanaalstraat was gezet. Te gen hem is proces-verbaal wegens vernie ling opgemaakt. „Hiermee protesteren ondergetekenden tegen de veroordeling van soldaat Rinus Wehrmann door de krijgsraad in Den Haag wegens wat u noemt het niet opvolgen van een dienstbevel. Wij zijn geschokt door het onmenselijke aspect van deze straf zaak. Een dienstbevel over haarknippen vinden wij, de huidige opvatting over dit onderwerp in aanmerking genomen, een onredelijk dienstbevel. Wij verzoeken u dan ook op zeer korte termijn te bewerkstel ligen dat de haardracht wordt toegestaan en de desbetreffende soldaat zal worden vrijgelaten”. Behalve een eervol gelijkspel met 5-5 bij badminton tussen „Velsen” en „T.S. ’79 Bergisch Gladbach” na een bijzonder sfeervolle wedstrijd, werden door Velsen bij het zwemmen de echte successen be- Jan de Bruin (links) van Velsen en Jochen Wedekind (rechts) van Ber gisch Gladbach tijdens de traditionele uitwisseling van vaantjes voor het be gin van de voetbalwedstrijd. Bij het basketbal moesten de Velsense vertegenwoordigers op hun beurt een ne derlaag incasseren, de dames met 72-22 en de heren slechts met 71-70, laatstge noemden na een uiterst spannende slot fase, nadat de rust moet 38-26 was inge gaan. Bij de korfballers eindigde de ont moeting met 8-4 in het voordeel van Ber gisch Gladbach, hetgeen echter door de jeugd met een overwinning van 2-1 weer enigszins werd gelijk getrokken. Na de gedurende zaterdagmiddag gehou den wedstrijden kwamen de vertegenwoor digers van beide nationaliteiten weer voor het avondfeest bijeen in Gaststatte „Zum Hom”, waarvoor het programma „Tanz und gemütliches Beisammensein” ver meldde. Welnu, hier heeft het in dit over- volle zaaltje allerminst aan ontbroken, me de doordat men geregeld „Bruderschaft” bleef drinken en omdat de Nederlanders best wilden weten dat Ajax de Europacup heeft gewonnen. En van Duitse zijde werd voortdurend de schoonheid van de Rijn be zongen. Aan het begin van deze avond werden de gasten uit Velsen ook nog begroet door burgemeester Heinz Fröhling van Bergisch Gladbach die hen op zijn beurt namens het gemeentebestuur en de beambten even eens hartelijk welkom heette. De burge meester sprak ook zijn grote voldoening uit over het hervatten van de goede be trekkingen tussen Velsen en Bergisch Glad bach, niet alleen omdat men elkaar hier door op het sportveld leert kennen en waarderen, maar ook door de mogelijkhe den voor een goed contact tussen de Ne derlandse en Duitse families. De successen waren hier voor Harry Jansen, wiens tegenstander Sabatowsky reeds in de tweede ronde moest opgeven, terwijl John Unkel zijn (harde) gevecht onbeslist kon beëindigen. Overigens was er ook bij deze wedstrijden sprake van een scheidsrechter, wiens partijdige beslissin gen zelfs door het Duitse publiek dikwijls met luide kreten van afkeuring werden begroet. Een en ander was voor de trai ner van „De Ring” („Ome”) Dick Böhm na afloop van de wedstrijden aanleiding om tegen een dergelijke slechte leiding te protesteren, hetgeen tijdens zijn lange loopbaan in en rond te touwen nog maar zelden is voorgekomen. In ieder geval krijgt „De Ring” omstreeks oktober in IJmuiden de gelegenheid voor een revan che. Hierbij werd de Velsenaar Opperman door een zjjner tegenstanders zelfs in het gezicht gespuwd, en toen hij op een der- gelijke wandaad wel begrijpelijk, doch niet geheel verstandig reageerde, was dit voor de scheidsrechter aanleiding hem prompt van het veld te sturen. Deze al lerminst vriendschappelijke ontmoeting wellicht mede als gevolg van de bar slechte weersomstandigheden, eindigde voor „Velsen” in een 4-1 nederlaag, waarbij De heer Timmermans bedankte namens de Velser Sport Stichting niet alleen het gemeentebestuur van Bergisch Gladbach en de beambten, maar ook de vele pleegou ders die de Nederlandse gasten zo vrien delijk en gul hebben ontvangen. Spreker was er dan ook volkomen van verzekerd dat men zich volgend jaar in Velsen even min onbetuigd zal laten. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de heer Tim mermans de burgemeester nog twee aqua rellen, waarvan er een met een afbeelding van het oude Velsende raadhuis voor de werkkamer van burgemeester Fröhling was bestemd. Deze geschenken werden ui teraard dankbaar in ontvangst genomen. haald. Niet alleen dat de heren de water- polowedstrijden met 4-2 wonnen, maar ook het totaalklassement voor alle zwemnum- mers leverde een overwinning voor de Vel sense dames en heren op. Al gebiedt de eerlijkheid dan ook te vermelden dat deze zege voornamelijk aan de dames te dan ken is geweest. En bij de atletiek, waar de Velsense dames en heren respectieve lijk met 451/2-381/i en 56-39 verloren, wist Djoeki Thomasz bij het nummer versprin gen dames haar eigen clubrecord van 5,26 mr. op 5,37 mr. te brengen. Ook bij het voetballen lieten de gasthe ren zich bijzonder sterk vertegenwoordi gen door „’09 Bergisch Gladbach” welke ploeg voor Nederlandse begrippen min stens twee klassen hoger dien* te worden gerubriceerd dan de voetbalvereniging ..Velsen” Daar komt nog bij dat deze Duitsers eerder fanatiek ontraden dan sportief, hetgeen in een buitengewoon har de wedstrijd resulteerde, welke tot over maat van ramp uiterst zwak werd geleid. IJMUIDEN. Ook in IJmuiden is pro test aangetekend tegen het vonnis van sol daat Rinus Wehrmann, die onlangs werd veroordeeld. De medewerkers van het PEN-centrum hebben onder de bezoe kers van het jeugdcentrum een handteke ningenactie gehouden. De lijst zal verge zeld van de volgende brief naar het mi nisterie van Defensie worden gestuurd. IJMUIDEN Maandagmorgen werden in IJmuiden door 43 vaartuigen aange voerd: 4342 kisten en 1027 kleine kisten vis, 195 stijve kabeljauwen en 14.500 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 35 kisten en 268 kleine kisten schelvis, 28 kisten en 215 kleine kisten wijting, 1685 kisten gul en kabeljauw, 3 kisten en 203 kleine kisten haring, 42 kisten en 276 kleine kisten ma kreel, 1902 kisten schol, 97 kisten tarbot, 550 kisten varia en 65 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 7.67-7.39, grote tong 5.60-5.30, grootmiddel tong 6.37-6.04, kleinmiddel tong 7.52-7.10, tong I 8.46-7.51, tong II 7.49-6.98, zalm 9.07-6.40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 120, middel kabeljauw 160-122, zwarte gro te koolvis 122, zwarte middel koolvis 94. Per tien stuks: grote kabeljauw 148-90, middel kabeljauw 88-56. Per stuk: kreeft 14.62-13.99. Per 50 kilogram: grote, middel en klein middel schelvis 75-69, schelvis I 63-30, gul I 75-52, gul II 65-38, gul III 54-33, grote schol 70-49, schol I 70-54, schol II 55-41, schol III 46-28, makreel 46.40-12.80, haring 44.20. krab 17-8, tarbot 250-95, griet 153-40, wijting 72-47, schar 32-16, poon 20-15, tong schar 100-51, rode poon 64-28. De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 20 kisten wijting, 250 kisten gul, 275 kleine kisten makreel, 600 kisten schol, 30 kisten varia en 7500 kilo gram tong. VELSEN Kijkgrijp in Velsen-Noord wil twee percelen grond aan de Lijnden- weg, ten oosten van reeds aan haar toe behorende grond met opstallen, van de ge meente Velsen kopen, zulks ten behoeve van de bouw van bedrijfsruimte en van eventuele uitbreiding. Dit verzoek kan, naar de mening van B. en W., wel wor den ingewilligd; de prijs dient te worden gesteld op zestig gulden per vierkante me ter, waarmee de gegadigde reeds heeft in gestemd. Burgemeester Heinz Fröhling van Bergisch Gladbach met de heer G. J. Timmermans, voorzitter van de Vel ser Sport Stichting voor de ingang van de Sporthalle. VELSEN Vorig jaar heeft de gemeen teraad van Velsen drie zo genoemde be stemmingsplannen in voorbereiding ver klaard. Volgens de Wet op de ruimtelijke ordening moeten de ontwerp-bestemmings- plannen voor 1 juli aanstaande de raad ter vaststelling worden voorgelegd. Burge meester en wethouders hebben de zaak echter nog niet rond kunnen krijgen en het college heeft de raad uitgenodigd op nieuw te bepalen dat voor die gebieden bestemmingsplannen worden voorbereid. Dit besluit zou dan eveneens de geldig heidsduur hebben van een jaar. HAARLEM. Mulo-examens. Geslaagd voor diploma A: de dames: R. H. v. d. Mije, V. J. Speets, Zandvoort; G. H. Lom- mers, P. v. d. Gaag, S. Hekster, G. F. van Ingen, Driehuis; A. A. van Vliet, M. M. Vreeken, Zandvoort; E. M. Serlier*, C. Ersson*, Y. H. A. Werson*, Beverwijk; G. Visser*, J. Wittekoek* J. H. van ’t Zand*, E. M. Stukje, H. N. Verhoef*. Haarlem; M. H Y. M. Tan*, B. J. Hummel*, S. M. Hes*, W. J. Kok*, Beverwijk; W. v. Wijk*, H. v. d. Zee*, S. C. Zeeman*, L. M. Ronner*, Nieuw Vennep; E. Benjamins* C. J. P. Filarski* Bloemendaal. De heren: J. P. Vink, S. H. Koelemey. K. H. Kruize, W. Keur, Zandvoort; E. R. v. d. Oever, Drie huis; B. Schermer* J. M. Stolk*, B. P. Telchuys*. W. A. K. v d. Vossen*, Bloe mendaal; H, van Zorg*, C. G. Mooy*, Nieuw Vennep; H. A. Vlotman, M. C. Bak ker, Santpoort; H. van Bakel, P. G. Buij- tendijk, J. A. Hage, A. H. Jansen, H. Kluft, F. M. Borgert, B. Slager, Castricum; Z. B ten Wolde, Velsen; H. Koole*, Uithoorn; L. Combee*, Hoofddorp; A. van den Heu vel*, Rozenburg; A. de Jong, Aalsmeer; G in ’t Veld*, L. Brouwer*, Lisse; L. Schröder*, Aerdenhout; A. J. Rijksen* K. van Bladeren, Mijdrecht; N A. Moolhuij- sen*, Aalsmeerderbrug; M. Planken*, Rij senhout; K. Roodenburg* Uithoorn; A. Roosendaal*, Haarlemmermeer: M W. van der Schans*, Uithoorn. A.-Wiskunde; R. A. de Vries, Uithoorn; de dames: G. A. D. Perisutti, IJmuiden; M. J. Brunsting, A. Carrièrre, N. Dekker, A M. Dollé. Haarlem; R. Otte, IJmuiden; M Gau, E. Groeneveld, Haarlem; M M. de Haan, IJmuiden. De heren: J. Kraaije- noord, K J. M. Meihuizen, Velsen. De PTT in Velsen had ’s avonds vóór half negen alle brievenbussen geleegd. Na negen uur heeft de directeur met een chauffeur een „extra buslichting” gehou den en de algemene indruk was, dat er veel geld is gegeven. Opvallend was, dat bij die extra lichting het aantal giro-en- veloppen veel groter was dan normaal. Hoe groot de opbrengst van de aktie via de brievenbussen is geweest, kon niet wor den vastgesteld, omdat al het geld onmid dellijk in gesloten enveloppen is door gezonden naar het centrale kantoor in Amsterdam. Bij het hoofdpostkantoor kwamen ook verscheidene enveloppen van de kerken binnen en ook van de aktie via de kerken kon dus de opbrengst niet worden vastge steld. Het moet in totaal een aanzienlijk be drag zijn geweest, want bijvoorbeeld in de hervormde Bethlehemkerk aan het Gij- zenveltplantsoen kwam in een half uur tijd een bedrag van 2.455,42 binnen. Om nog een voorbeeld te noemen, in oud-IJmuiden kon bij de twee kerken aan de Wilhelminakade, de oud-katholieke en de hervormde, een bedrag van ruim dui zend gulden worden geteld. SANTPOORT-NOORD De inwoners van perceel Kerkweg 9 in Santpoort- Noord kregen zaterdagmiddag de schrik van hun leven, toen tegen half drie par does een personenauto kwam binnenrijden. De voorgevel van de woning werd daarbij zwaar beschadigd. -:<U le t. d

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5