PANDA EN DE MEESTER-BANGERIK F Levendig, soms betweterig ARMAN EN ILVA POLLE, PELLI EN PINGO Onthutsende roman over Dublin Engels - Agenda voor Haarlem en de IJmond - Nederlands tl Tweede deel memoires van Annie Romein-V er schoor DE DAGEN DOOR 0 Is n: Koel en regenkans I I 8 1 MAANDAG 14 JUNI 1971 M Haarlem en Omstreken I Beverwijk Heemskerk I I b d n Hemingway als journalist Bollenstreek «Wi ihi. mi I iis I w io.wnif ^HRISTY BROWN is een in 1934 in Dublin geboren schrijver die vorig jaar met „Down All the Days” debuteerde, en zich gelijk vestigde als een hoogst opmerkelijk romancier. Enige biografische details ver duidelijken zijn boek: hij komt uit een gezin van 22 kinderen waar van 13 het overleefden in de achter buurten van Dublin, en hij is sinds zijn geboorte spastisch. Hij schreef zijn autobiografische roman met de tenen van de linkervoet op de schrijfmachine. Het is nu, uit stekend vertaald door Else Hoog, als „De Dagen Door” uitgegeven bij Meulenhoff. V elsen-IJmuiden N HET TWEEDE DEEL van haar memoires, „Omzien in verwonde ring”, doet Annie Romein-Verschoor verslag van haar oorlogs- ervaringen en van de periode van herstel vlak na de oorlog; ze ver telt over de periode van de „koude oorlog”, over een verblijf in Indonesië, over persoonlijke belevenissen en eigen werk en tenslotte over het ouder worden. (Het eerste deel verscheen najaar 1970 bij de Arbeiderspers in Amsterdam en werd in deze krant besproken op 8 januari jl.). Ook in dit tweede deel is de levendige en ironische, snelle en directe stijl weer op vallend, vooral wanneer zij schrijft over eigen ervaringen. Maar wan neer zij haar lezers iets uitlegt, bijvoorbeeld hoe het nu precies na 1945 had kunnen gaan, als Jan maar zijn kansen had gehad, of hoe het komt dat PEN-congressen zo weinig contacten opleveren tussen grote schrij vers „in deze normloze tijd” dan stoort mij een eigenwijze, betweterige onder wij zeressetoon. Radicale monnik van Piers Paul Read Akelig hoekje van Lois Gould ©KSÏSS r o i o Bitten! „De WERKRAPPORTEN 5 O i Door het contact met de sociale wer kelijkheid voelt hij zijn bestaan als niet langer relevant, en hij treedt uit. Zijn zoekende geest blijft echter onbe vredigd, zijn „roeping” ongericht, iedere illusie wordt hem ontnomen, en uitein delijk keert hij terug tot de onthechting van het klooster. Denk echter niet dat dit een priesterroman is. Gebeurtenis sen, stijl en techniek van schrijven ma ken, dat Dawson de Monnik de begren zing van het gegeven te buiten gaat tot een koel uitgewerkte roman die tot on derwerp heeft de ondergang van het ge voelige individu in een illusieloze en on- persoonlijkte maatschappij. Read laat zijn hoofdfiguur zien door de ogen van een vriend, een cynisch journalist, in wiens „understated” im pressies juist door de distantie die zo’n schrijftechniek teweeg brengt een uit gebalanceerd beeld wordt opgeroepen. Hierdoor ook wordt het serieuze ge geven zonder zwaarwichtigheid, maar juist op subtiel-geestige en zeer intel ligente wijze, objectief-zuiver uitge werkt. Kleine details en een zich ge heel verplaatsen in de verwildering van iemand die lange tijd buiten het leven heeft gestaan, geven bovendien aan al ledaagse dingen een aspect van vreemd heid en verwondering. Ik heb vorig jaar, naar aanleiding van „De Junkers” Read een zeer veelbelovend schrijver genoemd. „Dawson de Monnik” lost de ze belofte beslist in. De roman is dan ook inmiddels bekroond met de Somer set Maugham Award en de Hawthorn- den Price. „En toen kon ik niets meer zeggen, omdat ik een raar soort brok in mijn keel kreeg, en ik mijn kijker schoon moest wrijven, want daar, beneden ons, grijs en altijd mooi, daar lag nu de stad uitgespreid waar ik het meest van heel de wereld van houd.” Laatste Kwartier Nieuwe Maan Eerste Kwartier op 4.20 uur; 0.08 uur; MAANSTANDEN 16 Juni 02.24 22 Juni 22.57 30 1un; 19.11 ono zw wnw 17 19 18 17 18 16 17 16 17 20 C BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u.: „Psycho”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 u: „Ca mille 2000”. regenbui zw. bew. onbewolkt regen zw. bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. onbewolkt half bew. half bew. regen licht bew. half bew. onbewolkt licht bew. MAANDAG 14 JUNI onder 21.01 uur onder 10.30 uur 0.4 10 3 10 0 0 o o o o 5 9 0 7 0 0 0.1 0 O 4 0 0 0 0 ov he ni< 78 loi I rin kei ho: uit tel ooi stc ste vo bei a s 22 16 24 20 19 21 12 20 19 19 19 19 22 24 23 16 20 22 20 22 19 20 19 I ein he< Shi Jol lan val bei nis de los gei J Ma get wei er op koi net tali I der 750 hei toe err Scl nis Gl; 5 lijl cor ree poi het di k t 1 „Ik zoek een cliënt van mij”, legde de notaris uit. ,Een zekere F. Klam van Handt. Volgens mijn inlich tingen is hij met uw meester meegegaan en ik wil graag weten waarheen. Hij moet namelijk een dappere daad veriehten om een miljoen florijnen te erven en ik vraag me af hoe het met die daad staat”. Jollipop ging de bezoeker voor naar de zitkamer en pakte de telefoon. ,Ik zal Reisbureau Interplanetair bellen”, sprak hij. „Die had een ruimtevaart voor hen geboekt”. zon Maan op wnw w.st. nw nw zzo no w.st. nno w w wnw o ozo wzw nw w.st. zzo nnw w.st. o TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg). Geopend op dinsdag en donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins. Lijsterbeslaan 23 Beverwijk, tel. 02510-25120. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland EEN BOEK DAT AL enige tijd op mijn schrijftafel ligt te wachten op een bespreking is het vorig jaar bij Contact uitgekomen „Kantlijn” een selectie ar tikelen en journalistieke berichten uit By-line: „Selected Articles and Dis patches of Four Decades”, van Er nest Hemingway. Jean A. Schalekamp heeft voor de vertaling gezorgd, en is er niet altijd in geslaagd de bedriege- lijk eenvoudige stijl van Hemingway, de meester van het beknopte woord, te doen overkomen. Desondanks is deze uitgave voor de liefhebber van zijn werk van het grootste belang. De bundel bevat artikelen over het schrijversschap, de Expatriates in Pa rijs, de nasleep van de eerste wereld oorlog, stieregevechten natuurlijk en ja gen en vissen (niets op vier poten of met vinnen was veilig voor Hemingway) en de tweede wereldoorlog. Zij tonen alle aan dat hij een voor treffelijk journalist was. Het laatste ar tikel in de bundel, Hoe we in Parijs kwamen” (1944), toont tevens aan dat hij, zelfs in oorlogscorrespondenten - werk, met heel weinig middelen ineens een stille ontroering teweeg kan bren gen waardoor men hem heel wat van zijn geposeerde viriel doen wil verge ven.: DINSDAG 15 JUNI Hoog water 8.04 uur en 20.36 uur Laag water 3.41 uur en 16.04 uur Burgemeester van nieuwe gemeente. Tot burgemeester van de nieuwe gemeente Nieuwegein is benoemd de heer F. J. Hermsen, trans burgemeester van Eiber- gen. De heer Hermsen is 44 jaar en lid van de K.V.P. Vóór zijn benoeming in Eibergen was hij gemeentesecretaris in Zoetermeer. De gemeente Nieuwegein is ontstaan door een samenvoeging van Jutphaas en Vreeswijk. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VHssingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich 9 7 7 9 9 12 5 5 11 8 DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat). Ge opend maandag t.m. donderdag 19.30-24 u.; vrij dag en zaterdag 19.30-01 uur; zondag 2-5 uur en 20-23.30 uur; vrijdag- en zaterdagavond folk. Donderdag om de 14 dagen litterair klassieke avond. Elke vrijdag 19 uur: Open podium. Zon- dag 20.30 u.: Geoffry Goodridge. Iedere avond 14Jna optreden van Gr ank Quinlan en Eugene Wallace, c T*W1 Toneelschuur (Smedestraat 23). Elke zaterdag 11.00 u.: Kindertheater van 10-13 jaar. Elke za terdag 13.30 u.: Aktie-beraad. Elke zondag 13.30 uur: Kindertheater van 8-12 Jaar Diverse avon den en middagen toneelschuurprojecten. Stichting Cultureel en Creatief Centrum (Nij- verheidsweg 5, Heemstede). Elke woensdag 14- 16 uur: Teken-inn van 6 t.m. 14 jaar. Elke zo. 14-16 uur: Teken-inn van 15 jaar en ouder. Elke vrijdag 20.00 uur. Jazzavond m.m.v. Haarlemse Jazzclub. Elke zaterdag 14-16 uur: Volksdansen van 6-14 jaar. Elke zaterdag 20 uur: Intercrea- tieve sociëteit, o.a. tekenen, musiceren etc. Wijkcentrum Europawijk (Laan van Angers 5). Dinsdag 10-12 uur: spreekuur sociaal raadsman. Bowling (hoek Orionweg-Delftlaan). Dagelijks 12-02 uur: zondag 10-02 uur bowling. Thysse’s Hof (Bloemendaal). Dagelijks geopend 9-17 uur, tussen de middag gesl. behalve zat. 12-13.30 uur. Hotel Bouwes (Zandvoort). Dagelijks optreden orkest Tony Dispari. Tevens zondags matinee. Dolfirama (Zandvoort naast Bouwes Palace). Dolfijnenshow, dagelijks geopend 10.30, 12, 14 en 16 uur. Avondvoorstelling dinsdags en vrijdags 21 uur. Bowling Centre (Burgem. Van Fenemaplein, Zandvoort). Dagelijks van 14-01 uur. Lou van Burg (Stationsplein, Zandvoort). Van af 15 juni iedere avond 20.00 u.: Familiefeest van het Starorkest. Raadhuis Zandvoort. Dinsdag 20.00 u.: Ge meenteraadsvergadering. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat) 20 u.: „55 dagen in Peking”. 3 13 9 13 11 6 8 10 6 9 12 9 9 1.1 15 11 5 13 9 13 13 6 6 6 TENTOONSTELLINGEN De Werf (Jan Ligthartstraat). Foto-expositle; geopend tot en met vrijdag 18 juni dagelijks van 14-16 en 20-22 uur. 38. Terwijl Panda en Freddie bezig waren met hun moeilijke ruimtereis, belde een bezoeker aan bij Panda's huis op aarde. „Notaris Dreugjes is mijn naam”, sprak de vreemde ling, toen Jollipop open deed. „Dit is het adres van de heer P. Panda, nietwaar?” „Inderdaad”, antwoordde de bediende. „Maar mijn meester is niet thuis. Kan ik misschien een boodschap aannemen?” licht bew. onbewolkt onbewolkt geh. bew. half bew. zw. bew. licht bew. mist zw. bew. licht bew. van georganiseerde massabewegin gen valt het heersende bestel op ac tuele punten aan: atoombom, onder wijs- en kunstpolitiek, seksuele ta boes, recreatie enz.(.in hun pa- <D 9 0 0 o 1 0.1 o o 3 0 o o o o o ozo o o ozo ono o DE BELEVENISSEN van het echt paar Romein in de oorlog vormen voor mij een groot stuk authentieke ge schiedschrijving. De nacht van 10 op 11 mei 1940 brengen ze na een mis lukte tocht naar IJmuiden door in de duinen. Als ze dat toch wat gek of on behaaglijk vinden, vragen ze logies bij een bevriend echtpaar. Hun kinderen worden ’s ochtends om drie uur door een bange broer van Annie op straat gezet. Verder veel verhalen over ge scharrel met onderduiken, tochten naar een zoon in een sanatorium, ergernis over bange, egoïstische mensen en er gernis over roekeloze waaghalzen, on zekerheid over haar eigen houding in het verzet in een paar uitzonderlijk goed geschreven bladzijden en verba zing over Jan Romein die na drie maan den terug uit het kamp Amersfoort op eens van bloemen houdt „want tot dan toe had hij bloemen in huis eigenlijk altijd wat rommelig gevonden.” In dit hele stuk kortom is de toon van „verwondering” weer te horen, die ik ook signaleerde in haar beschrijving van haar jeugdjaren. Blijkbaar is ook voor Annie Romein het leven in onze kerheid, met onzekerheden voorwaar de voor het vinden van de juiste toon. Zo handhaaft zij haar identiteit. Jan Romein was echter voorzien van wat hijzelf „innerlijke zekerheid” noemde, een status beschreven in zijn rede: „Zekerheid en Onzekerheid in de Geschiedwetenschap”, die voor hem noodzakelijke voorwaarde was om his toricus te zijn zoals hij dat wilde zijn. Die historicus is een man die partij kiest in zijn eigen tijd, die probeert onzekerheden te overwinnen en vanuit die verworvenheid dat beeld van het verleden schept dat vruchtbaar zal zijn voor de toekomst. Mag die houding noodzakelijk zijn voor iemand die niet kan ontkomen aan zijn talent voor de geschiedschrij ving, funest is ze voor wie zoals Annie Romein zich schrijvend rekenschap geeeft van eigen ervaringen en eigen gevoelens. DERGELIJKE psychologische be ll schouwingen zijn hier nodig omdat ik l| de stijl zo wisselend van kwaliteit l| vind. Nu worden memoires natuurlijk ;l niet in één ruk geschreven, maar daar- ;l aan ligt het niet, want de kwaliteits- 11 verschillen worden bepaald door on- 1I derwerpen niet door periodes in het 'I boek, onderwerpen die haar argumen- tatie kortzichtig maken en haar woord- I keus minder direct. Zoals de dominees- I vrouw zich bij mindere bijbelvastheid II ook minder twijfel kan prmitteren, om- ;l dat verlies aan vertrouwen in de ge- 11 loofswaarheden dan ook verlies aan |l mein niet gemakkelijk de marxistische 11 heden verkondigt, zo kon Annie Ro- 11 vertrouwen inhoudt in wie die waar- I; overtuiging van Jan Romein af vallen, l| want dat zou hun solidariteit hebben doorbroken. Wel heeft zij ingezien dat |l zij door haar huwelijk als „meisje voor |l halve dagen” haar onafhankelijkheid I verloor, maar niet, dat ook haar eigen Ij kritische zin er door is aangetast. Behalve in wat zij schrijft over de I ambities van Romein, diens teleurstel- jl lingen en prestaties, komt dus ook in jl wat meer journalistieke beschouwingen I diezelfde pretentieuze toon door, ij VOORAL JAMMER vind ik vlak II voor het slot de uiteenzetting over het l| jeugdprobleem: „De huidige jeugd door de teleur- jl stellingen van ’14, ’40 en na ’45 on- j I zeker geworden over het resultaat TENTOONSTELLINGEN Klokgeveltje (Hoofdstraat, Hillegom). Expo sitie „De Antilliaantjes”, fotowerk van Bram de Smit. Dagelijks geopend 10-12 en 2-5 uur. DIVERSEN Treslong (Hillegom). Dagelijks behalve maan dag diner-dansant. BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag 20 u.: „De avonturiers”. TENTOONSTELLINGEN „Beeckestyn”, museum, Velsen-Zuld, dagelijks geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur; op zondag alleen van 14 tot 17 uur. Ruïne van Brederode, Santpoort, dagelijks (be halve maandag): van 9.30-12 en van 13-17.45 uur: expositie Ida Ditsel en Sjef Hendrikx. Ook vrij dag en zaterdag van 20-22 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, is dinsdag open van 12 tot 12.30 u. en donderdag van 12 tot 13.30 u. en van 20 tot tot 22 u. Oude Raadhuis, Velsen-Zuld, tentoonstelling over prehistorisch verleden; tot en met 15 augus tus dagelijks 10-12 u en 14-17 u; zondag alleen 14- 17 u. EEN ANDERE ROMAN die het fonds van Meulenhoff heeft versterkt, is de derde van Piers Paul Read, „Daw son the Monk” goed vertaald door M. Marshall- van Wieringen. Het gegeven van „Dawson de Monnik” is actueel: Edward Dawson, een idealistisch mens, doet na een exclusieve kostschool ge leid door Benedictijnen, zijn intrede in een monnikenorde. Het kloosterleven bevredigt hem niet, en hij wordt over geplaatst naar Londen waar hij zich snel ontwikkelt tot een radicaal pries ter. TOT SLOT MOET IK een boek ver melden dat het bestaan van een boek bespreker vaak zo vervelend maakt. Lois Gould’s „Die Goeie Vrienden Toch” (Such Good Friends), vertaald door J. van der Ster, en uitgegeven bij H. J. Paris: Een akelig boekje dat probeert om met behulp van ingrediën ten als kanker en orgasme en een zwak ke stijl een gooi te doen naar de best sellerlijsten. Het is Lois Gould niet ge lukt; er is dus nog hoop voor de let terkunde. PETER JAN DE VOOGD. Het K.N.M.I. deelt mee: Tussen een lagedrukgebied boven West-Rus- ~d en een hogedrukgebled bij Groenland stroomde het weekeinde koude lucht naar het zuiden. Boven ons land en grote delen van Mldden-Europa bleef de temperatuur beneden de 20 graden. Boven de Golf van Biscaje is een oceaandepressie aangekomen. De regenzone er van verplaatst zich noordoostwaarts, waarbij de depressiekem dicht bij ons land komt. Voor het komende etmaal wordt derhalve koel weer ver wacht met tijdelijk regen. VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Koud weer met vooral aanvankelijk regen, later ook opklaringen. Aantal uren zon2 tot 9; Minimum temperatuur: omstreeks normaal; Maximum temperatuur: 1 tot 8 graden onder normaal; Kans op eën droge periode van minstens 13 uur: 70 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Barometerstand hedenmorgen 1012 millibar (759 mm). HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN MAANDAG 14 JUNI Hoog water 7.12 uur en 19.38 uur Laag water 2.53 uur en 15.16 uur nische angst om voor oude trutten te worden aangezien gaan al te veel autoriteitn van alle geledingen, tot aan de top van CRM zich haasten om achter de opstandige jeugd te gaan staan of die zover mogelijk te gemoet te komen, waardoor ze het verzet tegen het verzet overlaten aan hoogleraren of schoolleiders, die hun wat beperkte persoonlijke gezag in de knel zien komen, aan oud-kolo- nels, christelijk-gereformeerde tin negieters of aan De Telegraaf en daarmee verzaken zij mijns inziens hun meest wezenlijke taak. On zeker in een wereld zonder stijl be letten we de jeugd hun gedachten scherp en geordend te formuleren door ze geen weerwerk te geven, geen gedurfd en kritisch tegenspel.” Zulk comriientaar lijkt mij koren op de molen van iedereen met wie Annie Romein, dacht ik, het eigenlijk oneens zou moeten zijn, omdat toch ook voor haar geldt, dat bewuste onzekerheid eerder een deugd genoemd mag worden en wellicht stijlvoller is dan een aan geleerde overtuiging. Zoveel liever is ze me dan weer als ze tenslotte de dood van haar man be schrijft en haar eigén reacties daarop, als ze het einde onder ogen ziend haar aftakeling beschrijft en de triest heid van het bejaardenhuis. ANNEKE VAN LUXEMBURG DE DAGEN DOOR geeft de indruk ken weer van een bijna geheel verlam de jongen die, vanuit zijn invalidewa- gen, observeert zonder deel te kunnen nemen aan het leven. De diepe frus traties van dit bestaan in de zinnelijke wereld van Dublin, waarin sex de bo ventoon voert en drank de drijfveer is, worden schitterend tot uidrukking ge bracht. Naarmate de primitieve gemeen schap in al zijn felheid de jongen tot verbijstering brengt, komt ook een steeds genuanceerder beeld tot stand van de familie Brown: een tobberige, traditioneel Katholieke moeder, een angstaanjagend brute vader die in zijn dronkemansbuien zijn gezin tyranni- seert en het ene kind na het andere op stapel zet, de horde broers en zusters van de jongen: verder kennissen, zo als een vulgaire whiskey-weduwe, een hitsig buurmeisje, een zwager die zich onherroepelijk ontwikkelt tot een twee de vader Brown. De taal is barok, met de sappigheid van een Ierse kroeg, springlevend. Te gen het eind wordt ook de invloed van James Joyce merkbaar: hallucinatoire nachtmerries van de jongen en een prachtig opgebouwd stuk stream-of- consciousness, waarin de vader een menselijkheid, een hulpeloze domheid die hem waarachtig nog bijna sympa thiek maakt, wordt gegeven. Dit soort elementen verheffen de roman ver bo ven het brok sociaal-realisme dat er de grondslag van vormt. Wat uiteinde lijk blijft hangen is de gedachte, dat alle figuren uit dit boek evenzeer bui tengesloten zijn als de jongen door wiens stille ogen wij hen zien. ANNIE ROMEIN schrijft dat ze ge trouwd met een ander, of niet ge trouwd, waarschijnlijk journaliste zou zijn geworden. Gelukkig maar dat dat niet gebeurd is, want juist de „journa listieke” stukken in deze memoires wil len te veel overtuigen om even over tuigend te zijn als de gedistantieerde beschrijving van haar jeugd en de oor log 1940-1945. Door haar huwelijk met Jan Romein is zij weliswaar ontkomen aan een saai en burgerlijk mevrouwenbestaan, maar als gesprekspartner met de verstelmand op schoot heeft zij zich waarschijnlijk tussen de hooggeleerden des te saaier gevoeld. Haar man stelde prijs op haar inzicht en zelfstandig oordeel en daar om ook op haar medewerking, maar door de kinderen niet in staat tot een even intensieve studie neemt zij zijn uitgangspunten over en zijn overtui ging en verliest daarmee haar onaf hankelijkheid. Van haar generatie is zij waarschijn lijk de meest erudiete onafhankelijke vrouw, maar toch is zij als dilettant tegenover de historicus van professie, afhankelijk geweest van haar echtge noot en daardoor toch ook een typisch specimen van haar generatie. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Gr. Markt). Vandaag 20.00 u.: Concert van Albert de Klerk en Aafjes Heynis. Dinsdag 20.00 u.: Orgelconcert door Al bert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstraat 111) 15.30, 19 en 21.30 u.: Kelly’s heroes”, 14 jr. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u.: „Rio Lobo”, 14 jr. Lldo (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Frankenstein leeft”, 18 jr. Luxor (Gr. Houtstraat 139) 14, 19 en 21.15 u. „De uil en de poes”, 18 jr. Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „Sar- tana”, 18 jr. Roxy (KI. Houtstraat 79) 14.30, 19 en 21.15 u. „Overspel met zijn eigen vrouw”, 18 jr. Studio (Gr. Markt) 14.15, 19 en 21.15 u.: overgave”, 18 jr. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 63). Per manente tentoonstelling van werken uit de 17e eeuw waaronder Hals’ meesterwerken. Pren tenkabinet: tentoonstelling van werk van Jac. van Looy en nieuwe aanwinsten. Artotheek Ne derland 1870. Geopend ma t.m. za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Teyler Museum (Spaarne 16). Permanente ten toonstelling van werken uit de 19e en 20e eeuw. Tekeningen uit de 16e t.e.m. de 19e eeuw. Fos sielen, mineralen etc. Geopend van dl. t.m. za. 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Perma nente tentoonstelling van oude religieuze kunst. Geopend ma. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 uur, zon. 14-17 uur. Expositie Uitleenkunst (Ged. Oude Gracht 12). Geopend van dinsdag tot en met zaterdag 1-5 u. Zaterdag 11-5 uur, donderdag 8-10 uur. Deze maand keramiek. Stichting MACROcenterKOSMOS (Amsterdam- straat 61). Expositie m.b.t. ruimtevaart, astrono mie, geologie etc. Dagelijks geopend 14-17 uur. Elke avond beh. za. en zon. 19.30-22.00 uur. Museum Cruqulus (Cruquiusdijk 27). Geopend van ma. t.m. vrij. 9-16 za. 9-12 u. Jongerencentrum „Deining” (Ripperdastraat 13a, Haarlem). Expositie olieverfschilderijen en wandkleden. Dagelijks geopend vanaf 20.00 uur. Galerie Judasoog (Westklok, Spaarndam). Ex positie olieverfschilderijen en aquarellen van Leon Spierenburg, keramiek en plastieken van Gerda Spierenburg, sieraden Anita Schultz, ke ramiek Annemieke Spierenburg, aquarellen Tie de Ridder en weefdruk Peannette Plas. Geopend za. 14-17 uur, zo. 10-7 uur. De Hallen (Gr. Markt). Tentoonstelling van hedendaagse wandtapijten, lappenkleden en textielplastlekén „Werken in textiel 2”. Dege lijks geopend 10-17 uur. T.m. 1 juli. Kunstzalen Frans Heerkens Thijssen (Hout plein 13). Expositie „In memoriam G. Wester- mann” in de Prentenkamer, aquarellen, schilde rijen en gouaches. Geopend ma. t.m. za. 10-12 u. en 14-18 uur. T.m. 19 juni. Galerie ’t Spaarne (Donkere Spaarne 48): Ex positie schilderijen van Ellen Lorlën en tekenin gen van Johfra. Geopend ma. t.m. za. 10-17 u. en don. 20-22 uur. Galerie „T” (Bakenessergracht 67, Haarlem). Expositie van werken van J. van de Wint. Ge opend ma. t.m. za. 11-17 u., zon. 14-18 u. Tot en met 5 juli. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaal). Expositie van de beeldhouwer Wim Jonker. Da gelijks geopend 14-17 u. Tot en met 26 juni. Het Oude Slot (Ir. Lelylaan 6, Heemstede). Tentoonstelling van ca. 200 poppen uit de Mar- grietwedstrijd. Geopend ma. t.m. za. 9-17 uur. Tot en met 16 juli. Stichting Cultureel en Creatief Centrum (Nij- verheidsweg 5, Heemstede). Expositie Ton Been tjes, schilderijen, maskers, fotocollages. Herman Stoel: schilderijen en gouaches. Geopend za. 14-16 en 20-23 uur. Tot en met 1 september. Galerie Blokker (Bronsteeweg 4a, Heemstede). Permanente expositie handgeweven wandkleden van Bodll Blokker-Veggerby, keramiek en gra fiek. Geopend 9-17.45 uur, behalve zo. en ma. Sociëteit Duysterghast (Boulevard Paulus Loot 17-19, Zandvoort). Expositie internationale ver eniging van vrienden van de grafische kunst „Arta”. Geopend elke zaterdag en zondag 14- 16 uur. Tot en met 13 juni. Galerie Eylders (Haltestraat 77, Zandvoort). Tentoonstelling van Victor Linford, schilderijen en Babs van Elsdingen, keramiek. Dagelijks ge opend van 13-17 uur. Tot en met 14 juli. Ruïne van Brederode (Santpoort). Expositie v. gouaches van Ida Distel en grafisch werk van Sjef Hendrikx. Dagelijks geopend 9.30-12 uur en 13-17.45 uur. «I. 58-111 il i a 000H! NU KOMT HET 14/ATER DAAR DE GROND UIT! ACH, DAT KUNNEN JUDUE TÓCH NIET,,,6A EENS WEG DAN GA IK OP HET GAT J, r VERMOORDEN? —MET EEN 6FNAALD? D 1 SVEN /S NER6ENS TE V/NDEN. D/E PZ./CHTVER6ÊTEN ELLENDIMGI ALS IK HEM Z/E, C>AN ZAL. IK HEM....ZAL. IKHEM... 3624-D rW& MOETEN HET WATER STOP-) PEN, ANDERS 4 KOMT ER NOG EEN ^OVERSTROMING

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8