Prinselijk paar bij Expogécongres RINUS DOLBLIJ MET HERWONNEN VRIJHEID I. KAN Vast werk! z Sociale positie gastarbeider moet beter Zet vader in 7 goud Naturisten nodigen paus uit voor bezoek Beleidsplan nooit door bestuur goedgekeurd Turk steekt vrouw neer HOOGOVENS IJMUIDEN VS1HOEVEN Dorpen moeten voor tweede Schiphol verdwijnen Bonden krijgen bij CRM te weinig gehoor LANGHARIGE MILITAIR KREEG DUIZENDEN SYMPATHIEBETUIGINGEN Tweetal stal uit parkeermeters Directeur André over Dennendal: te ui a S Uit onderzoek Nederlandse Stichting voor Statistiek blijkt Opvarenden van omgeslagen schip gered 2 KIND VERDRONKEN Si ABVA: HUISVESTING DO? DONDERDAG 17 JUNI 1971 BARTELJORISSTRAAT 2 - HAARLEM - TEL. 31.02.02 cv juwelier horloges Volgens geheim NEl-rapport: Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). (of minstens in ’t zilver) (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG „Zo zo, een huis vol mensen. Ik wens u een goede avond”. Deze woorden sprak Rinus Wehrmann toen hij gisteravond om half acht in Den Haag zijn ouderlijke woning binnenstapte, waar ouders en familieleden op hem zaten te wachten. „We drinken er eerst Wat op. Ik hoorde om tien over zes, toen ik net zou gaan sporten, dat ik vrij was. De directeur van de jeugdgevangenis „De Sprang” in Scheveningen vertelde het mij”. w I vraag het uw slijter T büMÉH 500 ADVERTENTIE :»xzw ADVERTENTIE van Uit het onderzoek is gebleken dat an- AAM- De matroos van het schipzag plotseling dat het meisje achter het vaartuig in het water lag. Hij sprong haar achterna, maar vlak voordat hij het meisje bereikte zonk zij. RILLAND BATH. In het nauw van Bath bij Rilland Bath is woensdag de 5-jarige Bianca Brugman verdronken, na dat zij van het motorschip „Marito” over boord was gevallen. congres in Londen. H(j liet toen blijken het naturisme over één kam te scheren met onder andere panseksualiteit en las- civiteit. Prinses Beatrix en prins Claus hebben in Breda het zesentwintigste congres van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen bjjgewoond, in de aula van de Koninklijke Militaire Academie. Na een welkomstwoord droegen twee kleine meisjes een kruis van witte bloemen binnen, begeleid door de weduwe van een verzetsman. Het kruis werd op een stoel op het podium gezet als eerbewijs aan de ver zetsmensen, die de oorlog niet overleefden en aan hen die in de jaren na de oorlog overleden. Onder applaus verklaarde de heer Aal- ders, dat er bij het gemeentebestuur van Amsterdam op aangedrongen is te zorgen, dat het monument op de Dam steeds schoon blijft en niet alleen op vier mei. Zo niet, dan zal men voor de nationale herdenkin gen een andere plaats moeten zoeken. Ir. F. Philips werd tot erelid benoemd voor zijn vele hulp aan de gevangenen in het kamp Vught en ander verzetswerk. praktijk overeenstemt met de veronder stelling. 1 vü va oo is dl itl va va TILBURG. Een 32-jarige Turk uit Tilburg is woensdag in Den Haag aan gehouden, omdat hij wordt verdacht van poging tot doodslag van de 47-jarige we duwe G. Janssen-Probst, zijn ex-hospita, in Tilburg; Hij heeft bekend dat hij dins dag de weduwe in haar huis ernstig met een mes heeft toegetakeld. Zij ligt met diepe, maar niet levensgevaarlijke steek wonden in een ziekenhuis. Rini is hij vange voor 1 hij nc den t gegaa voorsl tuatie van r zal w De leger minst Kame geoefi is de vonni Eer als di teert de ee blijk die a word' talite belan Als i de b vergt sprat len. zien oefer sfeer He hij t onde strijc over! van selijl zoud scha Wat W tn 1 Sen Gov Am rug wer mei gesi hun voo log zou wei hot S mo, hee zijl ren Ha ree len tro me ins Go in óc or w Z De Turk was dinsdag naar zijn ex-hos- ita gekomen om te vragen of hij weer bij haar in huis mocht wonen. Toen me vrouw Janssen weigerde, greep de man een mes van het aanrecht en viel daar mee aan. De Kempenaar, onderweg met een la ding grint van Duitsland naar Groningen, kreeg ongeveer 12 km. van Lemmer moei lijkheden. De lading ging schuivén en aan bakboordzijde liep het schip vol water. Daarna begon het te kapseizen. De omgeslagen Kempenaar meet ton. De commissie beveelt aan woningwet woningen ter beschikking te stellen en kredietgaranties mogelijk te maken voor buitenlandse werknemers die hun vrouw willen laten overkomen om in ons land te wonen. De commissie heeft moeten aannemen dat de groep lang in ons land verblijven de buitenlandse werknemers zich zal sta biliseren op een percentage tussen tien en vijftien van het aantal dat elk jaar voor het eerst hier komt werken. Perma nente registratie van buitenlandse werk nemers kan aan het licht brengen of de ders dan in het algemeen werd en wordt aangenomen de gemiddelde verblijfs duur van buitenlandse werknemers va rieert van 2,4 tot 5,7 jaar. Daarom acht de begeleidingscommissie het noodzake lijk dat het beleid zich gaat richten op twee categorieën buitenlandse werkne mers: op degenen die hier kort en op de genen die hier lang verblijven. UTRECHT. De Nederlandse federatie daan ter gelegenheid van het naturisten van naturistenverenigingen heeft paus Paulus en kardinaal Alfrink uitgenodigd een bezoek te brengen aan één van de honderden naturistenterreinen in West- Europa, waar zondag „Wereldnaturisten- dag 1971” wordt gehouden. Het door Bert Evenhuis, vice-president van de één mil joen leden tellende Internationale Fede ratie van Naturisten, ondersteunde ver zoek is gebaseerd op uitlatingen, die paus Paulus vorig jaar tot pelgrims heeft ge- Wijzend op het bloemenkruis zei de lan delijk voorzitter van de Expogé, de heer Aalders, dat de gelederen gaan dunnen. „Het is onontkoombaar, dat de tijd van liquidatie van de vereniging eens zal aan breken”. Hij sprak verder over de rechten van de mens „in bezette landen waar noch de Verklaring van de Rechten van de Mens, noch het Verdrag van Rome, noch het protocol van Parijs wordt toegepast”. Hij pleitte voor een aanvulling in de uni versele verklaring om ook het verzet in deze landen te steunen. AMSTERDAM. Een 26-jarige kunste naar en een 29-jarige ex-provo zijn be trapt op diefstal uit parkeermeters op de Nieuwe Herengracht en de Amstel in Am sterdam. Volgens de politie ontdeed het tweetal de meters van hun cassettes met gebruik van valse sleutels. Op dezelfde wijze zijn in de Amsterdamse binnenstad sinds begin deze maand 200 parkeermeters gekraakt, hetgeen een buit van ruim f 7.500 opleverde. De mannen worden er van verdacht ook hier de hand in te heb ben gehad. In een reactie op deze verklaringen liet de staf van Dennendal woensdagavond we ten „dat hij, nog steeds in het bezit van een groot gevoel voor humor”, de mede delingen van de heer André beschouwt als een oratio pro domo van een te laag niveau om de strekking ervan te weer leggen”. Dr. J. Baan, de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, is niet betrok ken bij een bemiddelingspoging een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden op Dennendal. Hij is daar wel voor gevraagd. Maar dr. Baan is van oordeel, dat de verantwoordelijkheid voor een oplossing in eerste instantie bij het bestuur van de Willem Amtszhoeve ligt. De ministers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Sociale Za ken en Volksgezondheid hadden de op dracht voor dat onderzoek doen uitgaan De groep onderschreef de eisen van de staf: Intrekking van de loyaliteitsverkla ring met betrekking tot verpleegkundig directeur W. André, buitendienststelling van de heer André en het opnieuw in dienst stellen van de psycholoog C. Muller, de geschorste directeur van Dennendal. De adviescommissie, die vorige week door het bestuur van de stichting is inge steld, zal nu besprekingen gaan voeren met de staf, de verpleegkundigen, de ouders van de verpleegden en de vakorganisaties. Tijdens dit onderzoek zal van niemand worden gevraagd verklaringen van welke strekking dan ook, te ondertekenen. Zolang de adviescommissie met haar besprekin gen bezig is, zal de tijdelijk buitendienst stelling van drs. C. Muller niet worden opgeheven. Evenmin worden wijzigingen aangebracht in de overige maatregelen waartoe het bestuur vorige week vrijdag besloot. Dit houdt onder meer in dat de heer André blijft optreden als verpleeg kundig directeur. In een interview heeft de heer André verklaard dat de staf van Dennendal on der leiding van directeur Muller eind ja nuari „op ondemocratische wijze” een plan heeft doorgedrukt voor een beleids model waarin alle directeuren en stafle den nevengeschikt waren. Aanvankelijk voelde de heer André zelf ook wel iets voor het loslaten van het hiërarchische systeem maar hij veranderde van gedachten toen hij de indruk kreeg, dat het aanvaarden van het plan zou leiden tot een soort dic tatorschap van de heer Muller of althans tot een te groot accent op de pedagogische aanpak op Dennendal, waarbij de ver pleegkundige en medische disciplines in het gedrang zouden komen. De staf van Dennendal, aldus de heer André, weigerde mijn standpunt en pleeg de daarbij chantage met het dreigement: „Of wij weg of de heer André weg”. Volgens hem is het Dennendal-beleids- plan, op basis waarvan nu al enkele maan den wordt gewerkt, nooit door het bestuur goedgekeurd. De verandering van het leef klimaat op Dennendal is de patiënten vol gens de heer André „opgedrukt”. Volgens hem is op Dennendal vrijwel geen psycho logisch onderzoek verricht en staat het daarom ook allerminst vast, dat alle zwak zinnigen zich in het „alternatieve klimaat” gelukkiger voelen dan vroeger. Hij zei, dat hij de laatste tijd veel telefoontjes heeft gekregen van ouders die zich onge rust maken over het wel en wee van hun kinderen. „Ik kan me bijna niet aan de indruk onttrekken”, aldus de heer André, „dat op Dennendal in de eerste plaats een klimaat voor het personeel is gecreëerd waarbij secundair was hoe de patiënten daarin zouden gaan functioneren”. „U gaf daarmee te kennen in het geheel niet op de hoogte te zijn met wat het na turisme in al zijn internationale variabi liteit eigenlijk inhoudt”, aldus de brief van de onlangs koninklijk erkende Ne derlandse Federatie van Naturistenvereni gingen. Zij meent dat de paus wat al te lichtvaardig over deze beweging heeft ge oordeeld en heeft hem of zijn vertegen woordiger daarom uitgenodigd zijn oor deel te herzien na een bezoek aan een na turistenterrein. Soortgelijke uitnodigingen kreeg de paus van de naturistenfederaties in Noorwegen, Denemarken, Canada en Italië. Een afschrift werd gestuurd aan kardinaal Alfrink. Ter gelegenheid van wereldnaturisten- dag die zondag voor de eerste keer op twee terreinen bij Utrecht en Gouda wordt gehouden, is dit keer bij wijze van uit zondering iedere belangstellende wel kom, mits geïntroduceerd. Nederland telt thans 17 naturistenverenigingen met teza men 12.000 leden (4000 gezinnen). De Nederlandse federatie heeft opnieuw een poging gedaan ook in ons land vrije stranden te krijgen. Woensdag zijn offi ciële aanvragen ingediend bij de gemeen tebesturen van Texel, Callantsoog, Schoort en Terschelling zo is medegedeeld tijdens een persconferentie in Utrecht ter gelegen heid van „wereldnaturistendag 1971” die zondag wordt gehouden. Zoals bekend is wees Texel een verzoek vorig jaar af. Ook aan de verbetering van de arbeids voorwaarden van de welzijnswerkers (maatschappelijk werk, club- en buurthuis werk, jeugdwerk, volksontwikkelingswerk en gezinsverzorging) is nog weinig gedaan, vindt de bond. „Keer op keer hebben wij de achterstand van de werkers in de ge subsidieerde sector moeten constateren. Waar blijft een subsidie om een behoor lijke Wachtgeldregeling mogelijk te ma ken? Een subsidie voor honorering van on regelmatige diensten en overwerk zien we ook niet zo snel komen.” Ook is de mede werking van CRM aan de totstandkoming van een goede, algemene pensioenvoorzie ning minimaal, omdat het subsidiabele per centage voor de pensioenlasten te laag blijft, aldus de ABVA. De bond meent dat er in een wettelijke regeling van het maatschappelijk en cultu reel welzijn een overtegsysteem moet wor den vastgelegd ten aanzien van de arbeids voorwaarden, waarin werkgevers, werkne mers en subsidiërende overheid een plaats innemen. In dit systeem moet het ci vielrechtelijk karakter van de arbeidsover eenkomst van de meerderheid der werkne mers in deze sectoren tot uiting komen evenals de verantwoordelijkheid van de subsidiërende overheid met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden Het overlegsy- steem moet zijn opgebouwd uit overleg organen ten behoeve van de verschillen de werksectoren, zo stelt de ABVA. LEMMER. De vier opvarenden van de Kempenaar „Almien” welk schip woensdagmiddag op het Ijsselmeer is om geslagen, zijn behouden aan land gezet bij de Prinses Margrietsluis in Lemmer. Zij werden gered door de bemanning van de binnenvaarttanker „Damco 288”. STEENBERGEN. De projectgroep Luchthaven West-Brabant heeft woens dagmiddag tijdens een persconferentie in Steenbergen een hoofdstuk van een nog geheim rapport van het Nederlands Eco nomisch Instituut in Rotterdam over de uitbreiding van de luchthavencapaciteit in Nederland in de openbaarheid gebracht. In dit hoofdstuk staat onder meer „dat na vergelijking en weging uit negen moge lijkheden Dinteloord als de beste vesti gingsplaats naar voren is gekomen. Ver scheidene dorpen zouden moeten verdwij nen. Vandaag stuurt de projectgroep alle 225 raadsleden van de Westbrabantse gemeen ten een brochure met informatiemateriaal over de vestiging van de tweede nationale luchthaven. Ruime aandacht wordt in de brochure besteed aan hetgeen het NEI in opdracht van de regering over deze kwes tie in het geheime rapport heeft geconclu deerd. Gepleit wordt onder meer voor de aanleg van een luchthaven met banen, die elkaar onder een hoek van 67,5 graad kruisen en waarvan de noordoost-zuid- west lopende baan slechts 20 uur per jaar niet gebruikt zal kunnen worden in ver band met de zijwindgevoeligtieid van de vliegtuigen. Een gevolg van aanleg en gebruik van de meest gunstig, lopende banen is even wel dat rondom Dinteloord verscheidene dorpen en zelfs de stad Bergen op Zoom ontruimd moeten worden, aldus het NEI- rapport, waarin verder wordt opgemerkt, dat indien voor een ander tracé van de banen wordt gekozen talrijke dorpen in de geluidstrog blijven liggen, terwijl voorts een deel van het Zeeuwse „stiltegebied” zou worden aangetast en het aantal on bruikbare uren voor de banen groter zou worden. „In die trog vallen vijftien dorpen en Bergen op Zoom. Deze plaatsen komen zodoende in de verdrukking. De Bies- bosch wordt door lawaai gespaard, maar het 16de eeuwse stadje Willemstad kan beter worden afgebroken en is zelfs als openluchtmuseum niet te handhaven”, zo zegt het NEI-rapport DEN HAAG. Ofschoon de rechten van de in ons land verblijvende buiten landse werknemer in velerlei opzichten gelijk zijn aan die van de Nederlander, moet geconstateerd worden dat aan de effectuering van zijn rechten meer schort dan aan die van de Nederlander. Dit merkt de begeleidingscommissie op in haar aanbevelingen bij de uitkomsten van een onderzoek dat de N.V. Voorheen Nederlandse Stichting vooi Statistiek in de periode december 1967 tot en met juni 1968 onder in ons land verblijvende bui tenlandse werknemers heeft gehouden. pelijke vaardigheden en algemene vor ming, verbetering van gesubsidieerde vakopleidingen, het vergroten van gesub sidieerde instellingen daarvoor. De voorlichting aan de bevolking van ons land over de buitenlandse werkne mers en die aan laatstgenoemden over hun positie in de samenleving moet wor den geïntensiveerd. De communicatie met de buitenlandse werknemers moet zo worden opgezet dat zij snel en effi ciënt kunnen reageren op het beleid van onder meer overheid en bedrijfsleven. Verschillende ministeries moeten elk een permanente commissie instellen die het vraagstuk van de buitenlandse werk nemers permanent bestudeert en die ge vraagd en ongevraagd advies uitbrengt. Een onderzoek naar de buitenlandse werknemers in ons land moet periodiek worden herhaald. UTRECHT. Het departement van CRM heeft de afgelopen kabinetsperiode nimmer het initiatief genomen om de vak beweging te betrekken bij het vaststellen van arbeidsvoorwaarden voor personeel van gesubsidieerde instellingen in de wel zijnssector. Aldus de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) in zijn officieel or gaan „Ambtenaar.” Het beleid van de de missionaire minister mej. Klompé CRM vindt de bond op dit punt beslist onvoldoende. „Ik had het helemaal niet verwacht”, zegt Rinus, die in het Huis van Bewaring zjjn haar verder heeft laten groeien zodat het iets over z(jn schouders valt. In „De Sprang” had htf nog een soldaat met lang haar ontmoet, „maar die heeft zich „bekeerd” en heeft huilend z(jn haar laten afknippen”, aldus Rinus. Over zjjn behandeling in „De Sprang” heeft hjj al leen maar lof. In de drie maanden die hjj er versleet kreeg hij duizenden brieven van mensen die het niet met het krjjgsraad- vonnis eens zjjn. Tot de behandeling van zijn zaak door het Hoog Militair Gerechtshof hoeft Rinus niet naar zijn onderdeel terug. De twee jaar gevangenisstraf door de krijgsraad op gelegd noemt Rinus „een rare onrecht matige straf”. We moeten in het leger vechten voor vrijheid en vrede voor de mensen. Dan mag je toch ook wel vechten voor je persoonlijke vrijheid, vindt hij. Van de krijgsraad had hij een straf ver- wacht gelijk aan de tijd die hij in voor la lopige hechtenis had doorgebracht. „We hebben het nog niet gewonnen. Voor mij is het voorlopig nog twee jaar”, zegt hij. Wat er na de behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof gaat gebeuren weet Rinus nog niet. „Als het moet ga ik weer terug in dienst. Ik heb tot nu toe maar twee uur gediend, maar dat was blijkbaar nog te lang want ik werd meteen al opgesloten”. „Ik ben zo verschrikkelijk bljj”, aldus de vader van Rinus Wehrmann in een eerste reactie op bet bericht dat zijn zoon in vrijheid was gesteld. „De hele buurt heeft meegeleefd met hem en met ons. We hebben zeker 4500 brieven en briefkaarten met sympathiebetuigingen gehad uit het hele land, en dan schat ik nog voorzich tig”. Hjj zei ook dat hij bRj was dat zijn zoon zo standvastig is geweest: „Als hij zijn haar kort laat knippen ziet hij eruit als een jongen van veertien jaar. Zonder zijn haar verloor hij zijn persoonlijkheid. Hjj wilde beslist een goed soldaat zjjn en zjjn volk dienen. Lang of kort haar heeft toch niets te maken met een goed soldaat zijn”, aldus de heer Wehrmann Om vijf uur verzamelden zich bij het Huis van Bewaring in Scheveningen leden van de love-rock-musical „Hair” met bor den om te protesteren tegen het veroorde len van Rinus Wehrmann en voor het dra gen van lang haar. Zij lieten dit ook blijken met borden, waarop onder meer stond: „Met haarnetjes haar netjes”, „Met haar meer mans”, en ..Geeft acht voor haar dracht”. Eén van de hoofdrolspelers, Jan-Anne Drenth, deelde mee, dat de krijgsraad, die Rinus Wehrmann veroordeelde en minis ter Den Toom zijn uitgenodigd een voor stelling van „Hair” in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag te bezoeken. De mededeling dat de haardracht in prin cipe vrij zou zijn in militaire dienst en dat Rinus Wehrmann vrij zou komen, werd door de acteurs beantwoord met „laat ze toch maar komen” Een andere aanbeveling, betrekking hebbende op niet in gezinsverband wo nenden, is het bevorderen van het be schikbaar komen van betaalbare woon ruimte die beantwoordt aan de wensen van de zelfstandig levende buitenlandse werknemer. Met het oog op de ontplooiing en zijn toekomstmogelijkheden adviseert de com missie het bevorderen van talenbeheer- sing (eigen en Nederlands), maatschap- Schipper B. Timmermans en zijn echt genote en een tweede man en een vrouw zagen kans op de buitenzijde van de stuurhut te kruipen. Vandaar gaven zij noodsignalen. De bemanning van de „Damco 288” zag kans de vier schipbreukelingen te redden. Ondertussen had een piloot van een Star- fighter van de luchtmacht de omgeslagen Kempenaar waargenomen. Na zijn alarm voer ondermeer de reddingboot „Hilde” van Lemmer uit. Ook steeg een helikop ter op van de opsporings- en reddings dienst van de luchtmacht. Zij behoefden geen dienst te doen. DEN DOLDER De regenten van de Willem Amtszstichting hebben gisteren vergaderd om zich te beraden over de toestand die is ontstaan op de zwakzin nigenafdeling Dennendal. Een groep van twintig leerlingen, die woensdag na een opleiding op Dennendal was geslaagd voor het diploma verpleging zwakzinnigen, overhandigde een verklaring waarin stond dat uit de resultaten van de opleiding wel bljjkt, dat de staf van Dennendal zijn taak om jonge verpleeg kundigen op te leiden en te begeleiden goed vervult. „Aan de waarde van de examens hoeft niet te worden getwijfeld”, aldus de verklaring, „aangezien er drie rijksgecommitteerden bij aanwezig wa ren”. A,.4 ANNO 1792

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2