Franse socialisten kiezen Mitterrand tot hun leider >r Vietnam-rapport stond ook bibliotheek Witte Huis m Vertrouwenscrisis bij pers in Amerika Kant en klare Iv kunsthars vulpasta de postgiro das makkelijk! Burgerrechten laatste toeverlaat Brandt ontmoet senatoren Gouverneur van Cairo achtergrond o-earresteerd Taylor vindt kennis „soms schadelijk” EX-PRESIDENT SKAND ID A AT I BEVESTIGT OVERWINNING Zuidvietnamese actie rond Senaat stemt tegen motie over snelle terugtrekking uit Vietnam Saigon hB* OM* 2 si >55 Altijd makkelijk: dat u in het buitenland - zonder kosten - geld kunt opnemen met uw girobetaalkaart f-.‘'jé 3 DONDERDAG 17 JUNI 1971 I -- j Exemplaren „Niet gelezen” i Aanval op pers Regeren per TV Vele Amerikaanse journalisten zijn verontrust door het steeds duide lijker wordend verlies aan vertrouwen in de pers zowel door de mensen, die „het nieuws maken” als door het publiek. Eind 1969 stak aan de an dere kant van de Atlantische Oceaan tijdens en na de niet zo succesvolle Republikeinse verkiezingscampagne over de rol van het gedrukte woord en van de radio en televisie in het brengen van nieuws over de oorlog in Vietnam en de nationale politiek, een storm op, die nog niet geheel geluwd is. I I I I I I I I I I 0 7' (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Francois Mitterrand is gisteravond in Parys door het cen trale comité van de vernieuwde en verbrede socialistische party tot eer ste secretaris benoemd. Mitterrand zal voor de dagelijkse leiding van de party door zes adjudanten worden ge assisteerd. De helft van hen was al jarenlang lid van de oude socialisti sche partij, terwijl twee afkomstig zyn uit Mitterrands voormalige eigen be weging en één de uiterst linkse vleu gel vertegenwoordigt. I I I I I I I I Auto-ongeluk: gezin van 9 personen omgekomen OÜLraO betaalkaart 1 7'- Mg v«n: (Van onze redacteur in Washington) van het L. groep oens- ;ie in i nog Eco- sr de eit in racht. at na aoge- vesti- Ver- dwij- >r de trok- plos- n op aagd. t de ng in 1 de wwwwvwwwwwwvwwwwwvwwwwww WVWWVWMAAWVWWMMWVWVWVWWWWWWVWW Het is in de Franse binnenlandse poli tiek intussen nog maar één keer eerder vertoond dat een nieuwkomer binnen en kele dagen al de hoogste post in een par tij wist te veroveren. Dat precedent werd twee jaar geleden door Jean-Jacques Ser- van-Schreiber geleverd die als debutant in de actieve politiek toen onmiddellijk tot leider van de radicale partij werd uit geroepen. Een debutant op het politieke toneel kan men Mitterrand echter moei lijk noemen en de vrees lijkt voor hem dan ook eveneens ongegrond dat hij als partijleider, net als JJSS, een eendags vlieg zou blijken. aangezien de Vietcong anders gebruik zou hebben gemaakt van het onstane politieke vacuüm. Andere exemplaren bevinden zich in de Lyndon Johnson bibliotheek die onlangs werd geopend in Austin, in het Witte Huis (hoewel president Nixon zegt het nooit ge zien te hebben), het Ministerie van Defen sie (zes exemplaren), en de „Rand Corpo ration” (een „leverancier” van intellekt, die ook medewerkers verschafte voor de samenstelling van de studie). Ex-minister van Defensie Robert McNa mara en diens opvolger Clark Clifford heb ben inmiddels bevestigd dat zij een kopie van het rapport hadden ontvangen. Ze ont kenden het ooit gelezen te hebben. McNa mara zou zijn kopie hebben doorgestuurd naar het nationale archief, en Clifford zei dat zijn exemplaar zich in een kluis be vindt waar niemand behalve hij toegang toe heeft. Generaal Earl Wheeler, die gedurende een belangrijk deel van de periode die de studie bestrijkt het hoofd was van de chefs van staven, zei dat hij nimmer een exem plaar van het rapport had ontvangen, en het ook niet had gelezen. Naar zijn weten hebben de chefs van staven nooit inzage in de studie gehad. Dit werpt een nieuwe mysterieuze scha duw over de samenstelling van de studie, waar zover bekend ex-minister van Defen sie Robert McNamara de opdracht gaf. Maar het is ook bekend dat McNamara al geruime tijd voordat hij door president Johnson benoemd werd tot president van de Wereldbank, het oorlogsbeleid van zijn president niet meer ondersteunde. Men speculeert nu dat hij de studie liet samen stellen uit rancune en in ieder geval mis schien uit een soort persoonlijke gedre venheid om alsnog de waarheid vast te leg gen. Men is het er echter algemeen over eens dat McNamara niets te maken heeft met het „lek” dat de studie in handen speelde van „The New York Times”. le 225 neen- eriaal onale in de EI in rwes- inclu- or de n, die graad •zuid- jaar ver in de CAIRO (AFP) De gouverneur van Cairo, Wagjih Abaza, is dezer dagen aan gehouden, zo is van welingelichte zijde in de Egyptische hoofdstad vernomen. Over de reden van de arrestatie, die maandag zou zijn verricht zijn geen aanwijzingen. Abaza, een oud-luchtmachtofficier, was sinds vorig jaar gouverneur van de hoofd stad. Hij volgde toen Saad Zajed op, die minister van Binnenlandse Zaken werd. Deze werd vorige maand in hechtenis geno men, omdat hij zou hebben deelgenomen aan een complot tegen president Sadat. r van even- idene Zoom NEI- nerkt. m de en in roorts bied" 1 on- r zou orpen omen Bies- maar kan fs ais n”, zo i liet we- van lede- d als laag zeer- van „Emmy" de „Os- postgiro chèques postaux nêertandais carte de paiement 9234567 TH G LUC (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Voor de tweede keer in tien maanden heeft de Amerikaanse Senaat een motie van de senatoren Mc Govern en Hatfield verworpen om alle Amerikaanse troepen per 31 december te rug te trekken uit Indo-China. De motie werd “verworpen met 55 tegen 42 stem men. Nog voordat erop deze motie werd gestemd, hadden McGovern en Hatfield hun steun gegeven aan een compromis voorstel, waarbij voor de Vietnamese oor log per juni volgend jaar geen geld meer zou worden gegeven. Maar ook deze motie werd met 52 tegen 44 stemmen tegenge houden. I De chauffeur van de familie, en diens twee kinderen die ook in de auto zaten, werden ernstig gewond. De rel over „De verkoop Pentagon”, die morgen door de VARA wordt uitgezonden, is volgens sommi gen, zoals Walter Cronkite, chef-redac- teur van het CBS-avondjournaal en een van de bekende Amerikaanse jour nalisten, een onderdeel van een groot aanvalsplan van de regering-Nixon om de geloofwaardigheid van de pers te vernietigen. „De regering probeert de geloofwaardigheid van de pers min der te maken, waardoor de eigen be trouwbaarheid moet stijgen, zodat de kansen voor de presidentsverkiezingen in 1972 in eigen voordeel worden om gezet”. s TEHERAN (AP). Een gezin van negen personen is om het leven gekomen toen hun auto nabij Gorgan, 420 km ten noordoosten van de Perzische hoofdstad Teheran, in botsing kwam met een auto bus. Daze advertentie past precies in uw paspoort. Meenemen dus; dan weet u hoeveel u kunt opnemen. WASHINGTON. Een van de hoofdfi guren van het zeer geheime Vietnam-rap port, generaal Maxwell Taylor heeft op verbeten manier gereageerd op de publi catie van de studie door het Amerikaanse dagblad New York Times. Taylor, door president Kennedy aangesteld als Ameri kaans ambassadeur in Saigon wordt in de publicaties verschillende malen genoemd in verband met oorlogs-akties waaraan hij zijn steun verleende. Hij betreurt in de eerste plaats de pu blicatie van de documenten en is verder van mening dat de resterende feiten niet aan de openbaarheid prijs gegeven moe ten worden. Taylor zei verder dat hij, in bepaalde gevallen, niet gelooft in het recht van een volk om te weten wat diens rege ring beraamt, omdat dit schadelijk zou kunnen zijn voor dat volk zelf. Generaal Taylor verdedigde de besluiten van president Johnson, en ook de geheim houding die Johnson beval. De generaal zei dat hij hoewel hij een voorstander was geweest van de door Johnson begonnen bombardementen op Noord-Vietnam, hij tegen het inzetten van een grote Ameri kaanse troepenmacht had gepleit. Taylor noemde het een grote fout dat de Ameri kaanse regering haar medewerking heeft verleend aan de moord op president Diem, omdat er na diens eliminatie een grote po litieke chaos was ontstaan die ondermeer de oorlogsuitbreiding noodzakelijk maakte, M Een groot deel van de controverse wortelt in de langdurige strijd in Viet nam en de frustratie die hierdoor is ontstaan. President Kennedy en ook zijn opvolger Lyndon Johnson waren vaak bijzonder kritisch over bepaalde aspecten in de berichtgeving door de Amerikaanse pers uit Vietnam. Ook zij meenden dat het Amerikaanse volk Met deze promotie van de vroegere kan didaat voor het Franse presidentschap werd gisteren de overwinning bevestigd die Mitterrand het afgelopen weekeinde op het socialistische partijcongres in Epi- nay al had geboekt. Als de verdediger van de regering staat vice-president Spiro Agnew in de voorste rijen. Onlangs nog deed hij een beroep op de nadenkende Ameri kanen. Hij vroeg hun „de met twee tongen sprekende commentaarschrij- vers van de kranten die aan de Ame rikaanse oostkust verschijnen duidelijk af te wijzen”. Kort geleden lanceerde hij ook een scherpe aanval op de CBS. Deze televisiemaatschappij had een documentaire vertoond „De verkoop van het Pentagon” (The Selling of the Pentagon), waarin een nu niet bepaald vleiend portret werd geschilderd van de propaganda-techniek van het Ame rikaanse ministerie van Defensie. over het programma terug te nemen. Hij weigerde ook pertinent al het ge bruikte en niet-gebruikte filmmateri aal af te staan aan een rechtbank, zo als was geëist door een Amerikaanse afgevaardigde. Een troost voor CBS was dat de do cumentaire begin mei de „Emmy”- onderscheiding kreeg voor de buiten gewone prestatie op het gebied nieuwsdocumentaires. En de kan worden vergeleken met car” voor de filmindustrie. Nu staat er in de Amerikaanse grondwet niets over de verplichting dat de Amerikaanse president pers conferenties moet houden. Maar er staat ook niets over het in het open baar ondervragen van de president: Bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren in Washington gesproken met leden van de Amerikaanse Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. Hij wordt hier geflankeerd door de senatoren John Sparkman (rechts) en George Aiken (links). Rinus Wehrmann is weer thuis en daar is hij beter op zijn plaats dan in de ge vangenis. Maar hij moet nog terechtstaan voor het militaire hof, want officieel heeft hij nog een gevangenisstraf van 21 maan den tegoed, waartegen hij in beroep is gegaan. Men kan zich echter nauwelijks voorstellen dat hem die in de nieuwe si tuatie, welke door het haastige ingrijpen van minister Den Toom is ontstaan, niet zal worden kwijtgescholden. De kwestie van de haardracht in het leger is nu ongeveer geregeld, niet het minst als gevolg van de druk die de vaste Kamercommissie voor defensie heeft uit geoefend op de minister. Maar daarmee is de kwestie van het absurde krijgsraad- vonnis nog allerminst afgedaan. Een rechtspraak die leidt tot gevallep als dat van Rinus Wehrmann compromit teert zichzelf in hoge mate. Het is niet de eerste keer dat de militaire rechtspraak blijk geeft van een bestraffingsmentaliteit die als onmaatschappelijk en irreëel moet worden gekenmerkt, een bestraffingsmen taliteit die regelrecht in strijd is met de belangen van samenleving én krijgsmacht. Als men het vertrouwen en aanzien van de burgerlijke rechtspraak in Nederland vergelijkt met die van de militaire recht spraak, moet het verschil duidelijk opval len. Dat gebrek aan vertrouwen en aan zien slaat terug op de hele krijgsmacht en oefent een kwalijke invloed uit op de sfeer in het leger. Het gevoel dat de burger krijgt wanneer hij uit de maatschappij wordt gelicht en onder discipline en rechtsmacht van de strijdkrachten wordt geplaatst, mag niet overheerst worden door gewaarwordingen van rechtsonzekerheid en verlies der men selijke waardigheid. Als dat zo zou zijn, zouden de strijdkrachten zelf daar de schadelijkste gevolgen van ondervinden. Wat Rinus Wehrmann is overkomen en WMWWVWWVWWWIAAAIWWWMWWWWVWWMVWMMVWWMMWWWVWWW» v. Qld Senator George McGovern, de enige De mocraat die zich tot dusver kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap van zijn partij in 1972, zei in een persconfe rentie na de stemming dat hij en senator Hatfield in de komende maanden een reeks moties zouden indienen met verschil lende data voor cie terugtrekking van de troepen. „Wij zijn ervan overtuigd dat een meerderheid in de Senaat uiteindelijk zal instemmen met een datum”, aldus Mc Govern. Oorlogsschepen. DE Mexicaanse admi raal, Diego Mugivanaranjo, heeft in Lon den in een toespraak gezegd dat de ver vuiling van de zeeën voor een groot ge deelte kan worden toegeschreven aan oorlogsschepen. Kernontploffing. In de woestijn van Neva da heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie ondergronds een kemlading tot ontploffing gebracht, die een kracht had van 20.000 ton tnt. Betogingen. Ongeveer 15.000 studenten en arbeiders hebben in Japan betogingen gehouden om te protesteren tegen het verdrag tussen Japan en de Verenigde Staten, waarbij de overdracht van Okina wa geregeld zal worden. Rhodesië. De Britse regering heeft meege deeld dat via de diplomatieke weg ge tracht zal worden het zes jaar oude ge schil met de Afrikaanse staat Rhodesië op te lossen. Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelij k voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. PORIOH In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-. Ijzerwinkels., Aan de documentaire van producer Peter Davis was tien maanden ge werkt en CBS had hiervoor honderd duizend dollar uitgetrokken. In het programma kwam men tot de conclu sie dat het Pentagon jaarlijks op zijn minst dertig miljoen dollar en moge lijk zelfs 190 miljoen dollar uitgeeft aan propaganda. En die zou er niet al leen op gericht zijn het publiek voor te lichten, maar ook om de mensen te overreden inzake speciale kwesties over oorlog en vrede. het Amerikaanse Congres kent geen „vragenuurtje”. In de loop van de geschiedenis is hiervoor echter de presidentiële pers conferentie gekomen. In januari 1913 hield Woodrow Wilson als eerste Ame rikaanse president een persconferen tie. Een voorbeeld dat werd overgeno men door de volgende presidenten. Het werd een traditie. Eugene McCarthy zegt hierover in zijn Dictionary of American Politics: „de persconferen ties zijn een belangrijke gewoonte ge worden, die de natie een inzicht geeft in het denken van de president en om gekeerd”. Nixon heeft zich echter sinds zijn laatste campagne voor het president schap voor het merendeel verlaten op de televisie. En ook als president kiest hij vaak een belangrijk uur uit om via de televisie het Amerikaanse volk iets mee te delen. Deze toespraken of vraaggesprekken met geselecteerde journalisten worden zonder uitzonde ring aangekondigd „als een uiterst be langrijke toespraak of uitzending”. De protesten van Amerikaanse journalis ten over de steeds minder wordende persconferenties worden meestal afge- wimpeld. Op het optreden van de pre sident via de televisie is geen open baar debat mogelijk, behalve in het Congres, maar dan ligt er veel tijd tussen. In een rapport van Morris Forkosch, hoogleraar in Amerikaanse recht aan de rechtenfaculteit van Brooklyn, die achttien maanden lang het probleem van de verhouding tussen de Ameri kaanse pers en regering heeft bestu deerd, staat te lezen dat de persvrij heid ernstig wordt bedreigd door de grote druk van de overheid op de me dia. De pers moet zich niet laten be ïnvloeden door de scheldpartijen van vice-president Agnew, maar zij moet reageren door het Amerikaanse volk duidelijk te maken, dat de overheid op alle mogelijke manieren probeert zich te mengen in de nieuwsvoorziening. Het is, aldus professor Forkosch aan de Amerikaanse pers zelf om te be slissen of de persvrijheid in de Vere nigde Staten bewaard blijft. vaak een onjuist beeld werd gegeven door onjuiste en fragmentaire nieuws- meldingen en TV-beelden. Aan de andere kant menen vele journalisten dat de regering informa tie achterhoudt, waarop het publiek recht heeft. Een sprekend voor beeld wordt de Zuidvietnamese inval in Laos genoemd in februari en maart van dit jaar. President Nixon schil derde de actie als een succes af, maar vele verslaggevers noemden het rond uit een mislukking. Ondanks incidentele verklaringen van president Nixon dat hij kritiek van de pers best kan verdragen, leeft hij ermee op gespannen voet, Toen Nixon twee jaar rihdat hij de presidentsverkiezingen van Kennedy had verloren er ook niet in slaagde gouverneur van Californië te worden, verweet hij de journalisten dat zij had den meegewerkt aan een samenzwe ring om zijn ondergang te bewerkstel ligen. Hij zei toen: Heren, dit is mijn laatste persconferentie, jullie zullen niet langer kunnen trappen op Dick Nixon”. SAIGON (AP). Meer dan 10.000 Zuid vietnamese soldaten zjjn ingezet bjj een van de grootste zuiverings-operaties die ooit rond Saigon zijn uitgevoerd. De actie is bedoeld ter beveiliging van de parade die zaterdag in de Zuidvietnamese hoofd- stad zal worden gehouden ter gelegenheid van de dag van de strijdkrachten, zo is vandaag van militaire zijde vernomen. Troepen van de militie hebbben dinsdag in de speciale zone Rung Sat, ten zuid oosten van Saigon, een groep infiltranten onderschept. Vanuit de Rung Sat zone worden dikwijls raketaanvallen op de Zuidvietnamese hoofdstad ondernomen. hij is niet de enige die kennis gemaakt heeft met de Middeleeuws harde hand van een militair rechter wijst erop dat er in de integratie tussen leger en burger maatschappij een schakel ontbreekt. Er zal moeten worden geijverd voor een situatie, waarin de militaire rechtspraak gevoegd is in de normale burgerlijke wetgeving of althans daarin uitmondt. Een autonome militaire rechtspraak is een ouderwetse weelde, die de moderne samenleving zich niet meer kan veroor loven omdat in de loop der jaren het militaire bedrijf zowel als de aard van gewapende conflicten de gehele burger maatschappij hebben betrokken bij alles wat de krijgsmacht betreft. De integratie heeft zich niet het minst duidelijk af ge speeld bij de oorlogshandelingen van de laatste halve eeuw. Een geheel volk, mili tair of niet, wordt direct en optimaal hevig door een oorlog opgeslokt. Een krijgs macht in vredestijd kan in geen enkel opzicht meer een staatje in de staat zijn; organiek, logistiek, strategisch en men taal vormt een volk in oorlog één geheel, zowel als doelwit als bij de verdediging. Er gaat ook van de militaire overheden en het beroepskader steeds sterker een neiging tot integratie uit, die zich in aller lei facetten manifesteert. De opleiding in het leger en de marine is vaak logisch gericht op burgerberoepen, de propaganda voor dienstneming spreekt zelfs van de mogelijkheid dat een jongeman een nuttig vak kan leren waarvan hij na het einde van zijn diensttijd kan profiteren. Over propaganda gesproken: de voor lichting aan recruten en hun ouders zwijgt tactisch over de militaire recht spraak, maar slaat een pedagogische toon aan en verzekert de achterblijvende dier baren dat hun jongen in veilige handen komt, die een man van hem zullen kne den. Dat de mogelijkheid groot is, dat dit kneden met behulp van de gevangeniscel gebeurt, zullen weinig ouders zich kunnen voorstellen. En de jongens? Niemand licht hen in over het enorme gevaar dat boven hun hoofd hangt in de vorm van een eigenmachtige militaire rechtspraak, waar op geen beroep mogelijk is. Dat laatste beroep op een burgerrech ter dient zonder uitstel aan de militaire rechtspraak te worden toegevoegd. De maatschappij-vreemdheid, waarvan mili taire rechters blijk geven, noopt daartoe. Uit kringen van beroepsonderofficieren wordt daar ook op aangedrongen. Natuur lijk. Iedere militair van hoog tot laag loopt dagelijks langs de rand van het ravijn, waarin een rechtspraak-met-oogkleppen hem kan doen neerstorten. De woorden van 1962 zijn niet hele maal vergeten. In december van het vorig jaar beschuldigde Nicholas Johnson, die deel uitmaakt van de fe derale commissie voor communicatie, president Nixon ervan, dat hij „per televisie regeert”. Of de beschuldiging waar is of niet, een feit is dat in de eerste 22 maanden van zijn president schap Nixons slechts elf persconferen ties heeft gehouden en vijf minder for mele bijeenkomsten met journalisten. President Kennedy hield er in de ver gelijkbare periode 44 en Eisenhower 53. De reacties op het programma wa ren niet mis. TV-critici van de dag bladen prezen het programma, als „een van de beste sinds vele jaren” (New York Times). Agnew was het hiermee niet eens en noemde „The Selling of the Pentagon” een subtiele, maar lafhartige aanval op het defen- sie-apparaat van de natie. In de op schudding rond het programma wei gerde directeur Richard Salant van de CBS-nieuwsdienst ook maar iets 1 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDF. 9999 8 fiMt ptttrek •n.H S r -< H' I- 15 Engelss Ponden,100 Duitse Marken, 200 Franse Francs, 2000 Luxemburgse Francs, 200 Deense Kronen, 200 Noorse Kronen, 200 Zweedse Kronen, 100 Finse Marken. En vanaf 1 juli a.s.1000 Oostenrijkse Schillingen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3