Project „Observatorium van Robert Morris aan Duin en Kruidbergerweg ELZER’s H. J. Lamp Hofleverancier Pierre Courbois in Progress Ik» Boer IN DE 1JMOND (S Staalproduktie gedaald K J IJmuiden V ij ftigduizendste bezoeker verwacht Manchetknopen die de man tot heer maken. Beverwijk rami voor „Beeckestijn” VELSEN BIJ „TOER-IN NOORD-HOLLAND” I F I I I I I I Wat doe Je als vrouw, die van een' lekker sausje houdt, graag een bont-gekleurde tafel dekt, het plezier van een anders-dan-anders hutspot zoekt? Rondneuzen, overal. Om dan toch en wéér te ont dekken, dat H. enJ.Lamp veel méér nieuws heeft. Zoals die hééél speciale Franse sauspan, compleet met repertoire gastronomique des sauces. Of die geinige alles-in-l-kleur Silitpannen-schaalt jes- onderzetters-schotelwarmers-thermoskannen-serveerpannen en noem maar op. Of die ouderwets-gietijzeren-braadpan bijvoorbeeld voor een ouderwets-malse sucadelap. En die casserole Doufeu waarin u kookt met koud water boven op het deksel! Vanwege de sappige groenten en hutspot. Maar natuurlijk is er ook ’t nieuwste van BK. En is er Lagostina en Gero en Asta. Leuk, als u ’ns komt kijken. Naar 1000 dingen voor het gezellige levenBij H. enJ.Lamp 7 DONDERDAG 17 JUNI 1971 99 4 „BEECKESTIJN” Stadsschouwburg „OBSERVATORIUM” SI Barteljojcissuaat 18 Haarlem, Edelsyndicaat Nederland Luxor OVERHEMDEN - Kennemer theater City (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Met als motto „Ergens in Noord-Holland met vakantie zijn” werd door enige instanties, waaronder ook het gemeentebestuur van Velsen en de Culturele Raad voor deze provincie een afwisselend programma vol attracties samengesteld, dat onder de naam „Toer-in-Noord-Holland” aan het ontspanning zoekend publiek ter keuze zal worden voorgelegd. Hierin werd ook voor Velsen en omgeving een belangrijke plaats ingeruimd, waar van onderdelen als de tentoonstelling „Velsens pre-historisch verleden” in het oude raadhuis en „Klank en kleur” in de Ruïne van Brederode in Sant poort al eerder uitvoerig in dit blad werden aangekondigd. Deze beide evenementen kunnen reeds nu geregeld door het publiek worden bezocht, waarbij wij dan voor de openingstijden naar onze dagelijkse agenda’s mogen verwijzen. - I» I F i ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) films ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN En als die heer vader is, zal hij blij zijn een paar manchetknopen te krijgen. Uit de rijke kollektie van de Edelsyndicaat- juwelier. Gouden manchetknopen. Goud op zilveren manchetknopen of zilveren manchetknopen. In diverse vormvariaties en prijsklassen. Voor vele, vele vaderdagen... IJMUIDEN De daling van de Neder landse produktie van ijzer en staal in de eerste vijf maanden van dit jaar is per centueel groter geweest dan de daling van de totale produktie van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. OOK VOOR de beide andere films in dit weekprogramma wordt de sensatie even min geschuwd, gelet bijvoorbeeld op de hedenavond te vertonen western „Django Kill!”, in de matinee van zondag nog ge volgd door het spektakelstuk „De triomf van Hercules”. twijfeld tot groot genoegen van de vele James Bond-bewonderaars. MADRID FC Den Haag, de nieuwe combinatie van ADO en Holland Sport, heeft woensdag in Madrid met 3-2 gewon nen van Atletico Madrid. Bij rust was de stand 1-1. De Haagse doelpunten werden gemaakt door Hestad, Couperus en Berg. ADVERTENTIE i y De belangstelling bij het publiek voor „Beeckestijn” is zo verheugend groot ge bleken, dat hier binnen enkele weken reeds de vijftigduizendste bezoeker ver wacht wordt. MET ALS veelbelovende titel „Raad wie er vannacht met me slaapt” wordt de bioscoopbezoekers vervolgens van zondag- tot en met woensdagavond een uiterst pi kante historie van Duitse makelij in het vooruitzicht gesteld. De importeur belooft hun daarbij zowaar ook nog een „koor van mooie meiden”. Als nogal sterk contrast draait daarbij in de eerste matinee van zondag zowaar „De nieuwe avonturen van DE REST van dit weekprogramma be staat dan nog uit „Zwarte markt der lief de”, uiteraard een verhaal over de handel in blanke slavinnen en de thriller „Vrou wenjagers”, waarvoor Mickey Spillane zijn eigen schepping Mike Hammer kwam ver tolken. Deze films zijn respectievelijk be stemd voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag, waarna in de tweede matinee van zondag „Vrouwenjagers” weer zal worden vertoond. DE CENTRALE figuur in deze kille, meedogenloze handeling is de man die in de titel reeds wordt genoemd en door John Cassavetes wordt gespeeld. Vroegtijdig uit de gevangenis ontslagen, dank zjj de mach tige invloed van „Het Syndicaat”, wordt Hank Mc Cain onmiddelljjk weer betrok ken bij het plan een der grootste speel holen van Las Vegas te beroven. Waarom dit plan op het laatste ogenblik wordt af gelast, om daarna tegen de wil van de leider alleen door Mc Cain toch te worden uitgevoerd, is een van de onverwachte wendingen in het scenario, dat zich daarna uitvoerig bezighoudt met de wijze waarop met Mc Cain en zijn vriendin (Britt Ek- land) door de wraakzuchtige bende wordt afgerekend. Deze uitermate spannende film draait in dit theater van heden- tot en met zaterdagavond. HEEMSKERK. Vrijdag 18 juni treedt de groep Association Pierre Courbois op in de Progress-sociëteit. Deze nieuwe groep bestaat uit Toto Blanke (gitaar), Jasper van ’t Hof (electrische piano), Sigi Busch (bas en basgitaar) en Pierre Cour bois (slagwerk). MET ALS GEVOLG de snelle doorbraak toen de Duitse legers, eveneens onder Von Rundstedt, naar Parijs en de Kanaalkust trachtten door te stoten. Gelukkig was ditmaal de tegenstand van de Amerikanen doeltreffender dan destijds van de Fransen, zodat de Duitse opmars tot op enkele kilometers van de Maas tot staan kon wor den gebracht. Echter niet dan nadat het Germaanse geweld onbeschrijfelijk leed had gebracht over de Luxemburgse en Belgische bevolking, welke zich nog in een eerste bevrijdingsroes bevond. VAN DEZE BLOEDIGE strijd werd door regisseur Ken Anakin de uiterst boeiende oorlogsfilm „Battle of the Bulge” vervaar digd, met onder meer Henri Fonda en Ro bert Shaw in belangrijke rollen. Deze knappe reconstructie van dit voor de uit eindelijke bevrijding zo belangrijk gebeu ren, wordt van heden- tot en met woens dagavond in Luxor vertoond. Deze serie wordt zondagmiddag even onderbroken voor „De motorduivels”, een verhaal over HET HOOGTEPUNT wordt daarbij be reikt in het hoofdkwartier van „Spectre”, dat zich voor de verandering nu eens in het binnenste van een vulkaan bevindt. Bonds tegenstanders verdedigen zich hier letterlijk tot de laatste man, waarbij het geheel door een serie spectaculaire explo sies het hemelruim wordt ingezonden. Ja mes Bond ziet zich het loon voor al zijn dappere bemoeiingen uitbetaald in schone Japanse meisjes, waarbij de vijver met vleesetende vissen daarentegen het lot is van zijn vijanden, die er niet in zijn ge slaagd hun onverschrokken tegenstander van het leven te beroven. Deze geweld dadige afrekening van James Bond (Sean Connery) met de superschurk Blofeld kan van vrijdag- tot en met woensdagavond weer eens in City worden bekeken, onge- Hier is hij weer, Sean Connery als James Bond, die in „Je leeft maar twee keer” zijn avonturen ditmaal in Japan beleeft (City - Veisen). moderne buitensporige wilden, dié graag „high” zijn en dol op bizarre sensaties. BURT KENNEDY is de laatste jaren nogal bekend geworden als regisseur van humoristische of ironische westerns, zoals „The good guys and the bad guys”. In „Young Billy Young”, welke film van vrij dag- tot en met zondagavond in de Vel- sense Stadsschouwburg zal worden ver toond, regisseert hij Robert Mitchum als Ben Kahe, die om de dood van zijn zoontje te wreken het baantje van sheriff aan neemt, om daarbij zowel van de „good guys” als van de „bad guys” het nodige verzet te ondervinden. Ben is echter een uiterst bekwaam scherpschutter die zich in een corrupte omgeving voortreffelijk weet te handhaven en door zijn krachtig op treden bovendien het hart verovert van de plaatselijke prostituée Lily Beloit, een waarlijk verrukkelijke rol van Angie Dic kinson. Deze historie is herleid tot een goed gemaakte western met enige rake type ringen, een gevatte dialoog en een aan trekkelijke sfeer. veel zorg uitgezocht landschappelijk beeld. Hiervoor is de duingrond het be langrijkste materiaal geworden dat bij de bouw wordt gebruikt, terwijl het ver der met een palissade van zeshonderd den- stammetjes en grote brokken natuursteen zal worden voltooid. Ook wordt er staal plaat van Hoogovens en beton van IJmor- tel in verwerkt. De opzet is hiermee ook een boeiende halteplaats te creëren in de route Midden-Kennemerland van de reeds vermelde „Toer-in”. LEWIS GILBERT regisseerde met de spectaculaire film „Je leeft maar twee keer” de zoveelste ontmoeting tussen de geheim-agent James Bond en het internationale misdaadsyndi caat „Spectre”, dat ditmaal het plan koestert een derde wereldoorlog te provoceren door Amerikaanse en Rus sische ruimteschepen te vernietigen of te onderscheppen, teneinde tussen beide wereldmachten achterdocht en vijandschap te zaaien. De oorlogs spanning is reeds tot een gevaarlijke hoogte opgelopen als de stoere James Bond wordt ingeschakeld, die moet trachten achter het geheim te komen van de verdwenen ruimteschepen. Deze opdracht voert hem naar Japan, waar zich dan de onvermijdelijke ver wikkelingen afspelen van avontuur lijke en erotische aard. Zij maakten in oktober 1970 een L.P. die de naam „Earwax” draagt. Tijdens een radio-interview een maand eerder zei Pierre Courbois, dat hij zich jarenlang had beziggehouden met conventionele, en free- jazz en met aktuele en populaire muziek. Hij vond het dan ook nodig om een ander genre muziek te brengen. De groep treedt niet alleen op in jazz clubs, maar ook voor het grote publiek. In Duitsland wordt de groep veel gevraagd. Zij hebben onder andere een uitzending verzorgd voor radio Bremen. In augustus volgt een optreden in Berlijn en in decem ber krijgen zij een eigen tv-workshop. Het concert begint vrijdagavond om streeks half negen. Juwelier Marktplein 48 - IJmuiden - 02550-12938 Lange Nieuwstraat 413 - IJmuiden - 02550-16321 Aangesloten bij: Edelsyndicaat Nederland i Onderwijl wordt ook de uitbreiding van het historisch interieur van het landgoed „Beeckestijn” voortgezet. Vandaar dat binnenkort de keuken geheel zal zijn „aangekleed”, compleet met een gedek te tafel, terwijl in een ander vertrek een hemelbed wordt opgesteld. Buiten wordt naast de reeds bestaande rozentuin ook nog een originele kruidentuin aangelegd. l I I - Geheel nieuw in dit programma is het poppentheater van Henk en Francine Ab- bing uit Amsterdam, dat in het noorde lijk koetshuis van het landgoed „Beecke stijn” zes middag- en een gelijk aantal avondvoorstellingen zal komen verzorgen. De data hiervan zijn de woensdagen 30 juni, 7, 14, 21 en 28 juli en 4 augustus, waarvan de in het bijzonder voor kinde ren van vier tot tien jaar bestemde mati nees telkens om 14.30 uur zullen begin nen. Het aanvangstijdstip voor de avond voorstellingen is 20.15 uur. Henk en Francine Abbing vertonen een programma van zelf geschreven of be werkte verhalen, dat zij de titel „Varia ties voor vier handen” hebben meegege ven. Zij streven met hun zelfvervaardig de poppen naar een geheel oorspronkelij ke stijl, waarbij de spelers bijvoorbeeld het tussen hen bestaande verschil van lengte hebben aangewend om van enkele figuren een grote en een kleine pop te maken, waarmee het perspectief in hun theaterbeeld kan worden bevorderd. Het avondprogramma bevat onder meer een door Henk Abbing voor het poppenthea ter bewerkte monoloog van Jean Cocteau „Je l’ai perdu”. De produktie van ruw ijzer in Nederland daalde met 9,2% ten opzichte van de eerste vijf maanden van 1970 en de produktie van ruw staal met 8,1%. De produktie-achter- uitgang in de EGKS bedroeg voor ruw ijzer 5,4% en voor ruw staal 6,1%. De produktiedaling van ruw ijzer en ruw staal lag in West-Duitsland en Luxemburg ongeveer op hetzelfde niveau als in Nederland. Veel kleiner was de pro duktiedaling in Frankrijk (resp. 4,7 en 5,1%). In Italië daalde de produktie van ruw staal met 3,2%, terwijl de produktie van ruw ijzer met ,0,7% steeg. In België bewoog de produktie zich in stijgende lijn. Er werd in dat land in de periode januari- mei 1971 2,6% meer ruw ijzer en 2,7% meer ruw staal geproduceerd dan in de eerste vijf maanden van het vorige jaar. EEN GANGSTERDRAMA zonder politie, dat is zo ongeveer de kortste omschrijving welke van „Machinegun Mc Cain” kan worden gegeven. Het gaat in deze film namelijk om de tegenstellingen binnen een misdaadsyndicaat, welke door de betrokken gangsters zelf worden opgelost Men pleegt in dit harde en bloedige verhaal dan ook talrijke overvallen en moorden, waarbij alleen de vergelding niet van de zijde van de justitie komt. De daders moorden elkaar immers onderling uit, een vorm van het recht in eigen hand, die ook in de wer kelijkheid door de overheid waarschijnlijk eerder zal worden gestimuleerd dan be streden. Voorts wordt thans op een terrein aan de Duin en Kruidbergerweg in Santpoort op aanwijzingen van de Amerikaanse kunstenaar Robert Morris gewerkt aan de bouw van een project, dat door hem „Observatorium” werd genoemd. Het zal over ongeveer tien dagen gereed zijn, waarbij hij wordt geassisteerd door een aantal jongeren van het PEN-jeugdcen- trum uit IJmuiden en enige deskundigen Morris streeft naar het creëren van een zo groot mogelijk ruimtelijk object, waar de bezoeker in en uit kan lopen. Daar naast is het bedoeld als een soort obser vatiepost, waar men waarnemingen kan doen met betrekking tot de zonnestand in de loop der seizoenen. Dit observatorium kan worden verwe zenlijkt dankzij de financiële medewer king van onder meer de gemeente Velsen en het provinciaal bestuur, met daadwer kelijke activiteiten van de stichting „Feli- son” uit Velsen. In het bijzonder de voor zitter daarvan, de heer Dan van Golber- dinge heeft door zijn adviezen en het be geleiden van de voorbereiding veel tot het verwezenlijken van Morris’ conceptie bijgedragen. Waarschijnlijk zal dit project van Mor ris, die zich als kunstenaar tussen de beeldhouwer en de architect wil plaatsen, aanleiding zijn voor de nodige discussie. Volgens Dan van Golberdinge zullen vele bezoekers zich afvragen: „Wat mot dat nou allemaal?”, zodat werd besloten dat het object zal worden begeleid door een do cumentaire expositie in het noordelijk koetshuis van „Beeckestijn”. Deze wordt samengesteld uit foto’s van „Observato rium” en andere projecten van Morris, plus een aantal toelichtende dia’s en films. Deze tentoonstelling is voor het pu bliek toegankelijk, zolang het project aan de Duin en Kruidbergerweg kan worden bezocht. Dit werk van Morris behoort tot de pro jecten, waarmee de internationale mani festatie van beeldende kunst in Sonsbeek gedurende deze zomer niet alleen buiten de parken treedt, maar ook buiten de tra ditie. Morris wil hiermee namelijk een nieuw element toevoegen aan dit in Sant poort door hem en zijn medewerkers met Henk en Francine Abbing met de circusdirecteur in grote en verkleinde uitvoering voor hun poppenspel „De zeereis”. OVERIGENS KAN er in de Stads schouwburg nog worden gelachen ook, maar dan zal men zich zondagmiddag aan de kassa moeten vervoegen voor „A. en C. zwaaien af”, een dolle klucht met de ge renommeerde komieken Bud Abbott en Lou Costello. DOOR HET DUITSE leger onder Von Rundstedt werd op 15 december 1944 op een breed front tussen Aken en Echtemach een wanhoopsoffensief ingezet. In de te genover de Duitsers liggende Amerikaanse linies was dit gedeelte van het front, het heuvel- en bosachtige terrein van de Ar dennen, het zwakste verdedigd, om de zelfde reden als waarom de Fransen het in 1940 vrijwel onbeschermd hadden gelaten: men achtte het landschap ongeschikt voor operaties met gepantserde eenheden. I O to

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7