Mr. B. Biesheuvel eerste AR-premier na Colijn voor LOON-TAXICHAUFFEURS IN AMSTERDAM STAKEN ui Preventieve tandheelkunde stimuleren E> restaurant GROEN Co Man schiet op politieagenten Direct vier miljoen vluchtelingenhulp haar ter beschikking staande gegevens niet de conclusie kunnen trekken, dat de gebeurtenissen in Oost-Pakistan de vorm van genocide (volkenmoord) hebben aan genomen. Dit heeft minister-president De Jong als minister van Buitenlandse Zaken ad interim meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede-Kamerle- den Ter Beek en Pronk (beiden P.v.d.A.). ik DUREX hfln Wh u FORMATEUR VAN NIEUW KABINET Regering ontkent genocide Brand veroorzaakt onnen schade Actie van 24 uur ac bl Ruim drieduizend vrouwen maakten Amerikaan schiet chris corner Centrale Raad voor Sociale Tandheelkunde: aan schotwonden Prof. Poslavsky zal moeten op Engelsman bij Homburg Vrouw overleden terugkomen abortustrips te vr: 2 VRIJDAG 18 JUNI 1971 (Van onze parlementsredactie) r VROEG INGRIJPEN Personeel W. A.-hoeve: Ruzie over verkochte auto van 21 juni t.m. 12 juli Kleine Houtstr. 44 Tel. 32 37 34 Haarlem Wegens vakantie GESLOTEN Centrale Verwarming IDEAL STANDARD Gasketels overal verkrijgbaar DEN HAAG Als mr. B. W. Biesheuvel erin slaagt een kabinet te formeren, zal hijzelf daarvan de minister-president worden. Als men dr. J. Zijlstra als premier van een interim-kabinet niet mee rekent. zal mr. Biesheuvel de eerste Anti-Revolutionaire minister-pre sident zijn na dr. Colijn in 1939. THE BEST THERE IS. J 1 MR. B. BIESHEUVEL ADVERTENTIE PROP. A.SLABBAERT het actiecomité ADVERTENTIE me- vanuit ADVERTENTIE Heeft u voor de vakantie en het zomersportseizoen een ideale trui Zo niet, kom dan eens kijken bij Vogelzang. Daar vindt u Rodier voor mannen. Eei een i een i ten regei trede vree: land; wam van Zake eiger portr in N zing< naar hart, met uww Eveneens de helft is uit de Randstad afkomstig. Niet minder dan 20 percent komt van het platteland van Noord-Bra- bant en Limburg, waaruit de NVSH con cludeert dat in deze provincies de nood het hoogst is. UTRECHT. „In de tandheelkundige studieprogramma’s wordt in toenemende mate aandacht besteed aan de preventieve tandheelkunde. Deze ontwikkeling moet krachtig worden gestimuleerd. Ook zal aandacht moeten worden besteed aan een permanente begeleiding van de praktise rende tandarts in de vorm van post-acade- mische cursussen waarbij ook de nadruk wordt gelegd op de preventie.” Tijdens de zwangerschaps-, zuigelingen en peuterperiode kunnen artsen, tandart- De brand ontstond midden in het bedrijf op de bovenste etage, waar diepvries cellen, mechanische telapparatuur en de hele lopende band verloren gingen. Op het moment dat de brand ontstond was niemand van het personeel aanwezig. Een felle uitslaande brand heeft donder dagavond het polyesterbedrijf Duursma volledig verwoest. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De schade wordt op één ton geschat. De politie zette tien man in om het huis te omsingelen. Twee inspecteurs gingen naar binnen en vonden daar de man in het bezit van een karabijn. Hij loste een schot op de inspecteurs, die nog juist dekking konden zoeken. De man kon ondanks de bewaking via de achterdeur uit zijn huis komen en is sindsdien spoorloos. UTRECHT In het Academisch Zie kenhuis in Utrecht is vanochtend de 35- jarige mevr. Eugenie Helmerich, het twee- - de slachtoffer van een schietpartij die on geveer drie weken geleden in Driebergen plaatsvond, aan haar verwondingen over leden. De vrouw werd 27 mei tijdens een familieruzie in het woonwagenkamp door haar 20-jarige zwager neergeschoten. Met twee schotwonden in de buik werd ze toen levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis opgenomen. Haar man kreeg twee schoten in de borst en was onmiddellijk dood. De dader werd een dag later door de politie gearresteerd. OIRSCHOT. Twee Amerikanen, die ontevreden waren over de late aflevering van een gekochte auto, hebben gistermor gen in Oirschot met een jachtgeweer een hagelsalvo gelost op de verkoper van de auto, een Engelse vakantieganger. Deze werd aan zijn schouder geraakt en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De twee Amerikanen, die illegaal in Amster dam verbleven, zijn gearresteerd. Als thans doet voor het c slotte méér drukl apart creën presti partij Ov de m wijzi: progi sel v voetl: wel word blok! overe dens oven ke, telijf toekc Bl staa Is n van se den. de bij een H pas mei Oos kaa bru ■lui P gre: sch: D moi die regi ADVERTENTIE Grote Houtstraat 26 30 f Haarlem f Plaatselijk zal bij het opstellen van een TVGO-plan moeten worden samengewerkt tussen tandartsen, schooltandverzorglngs- diensten, gemeentelijke autoriteiten, zie kenfondsen, kruisorganisaties en artsen. De werkgroep acht het noodzakelijk, dat de Centrale Raad voor Sociale Tandheel kunde zich beraadt over de manier waar op de uitvoering van de TVGO-program- ma’s kan worden begeleid. De werkgroep stelt ook, dat de uitvoering van experi menten. de begeleiding en de evaluatie van de TVGO niet tot stand zal kunnen ko men zonder de medewerking van de over heid. De directeur van de Vereniging voor Sociale Tandheelkunde, de heer T. G. J. Kuipéres, tandarts, verklaarde op de ver gadering in Utrecht dat de tandverzorging De politie vermoedde met wie zij te doen had en zag donderdag rond het mid daguur de vermoedelijke dader in een auto rijden op weg naar zijn huis aan de Oostbrugweg. ENSCHEDE. De politie in Enschede zoekt naar een inwoner van die stad, die woensdag en donderdag politiemensen onder vuur heeft genomen. De man ont snapte uit zijn huis, dat door een politie macht van tien man was omsingeld. DEN HAAG. Het Nederlands Comité Vluchtelingenhulp ’71 heeft donderdag be sloten direct vier miljoen gulden ter be schikking te stellen van de protestantse en katholieke hulporganisaties en het Ne derlandse Rode Kruis, die daarmee de eerste hulp kunnen financieren die thans reeds aan Oostpakistaanse vluchtelingen geboden wordt. Voorts werd een bedrag van één miljoen gulden gereserveerd voor eventuele andere noodhulp. Deze bedragen vormen een deel van de geschatte opbrengst van de actie van twin tig miljoen, waarvan donderdag op giro 999 „Vluchtelingenhulp Amsterdam” reeds de helft (tien miljoen) was binnengeko- nien. CUYK. Een brand bjj de vleeswaren- fabriek Homburg Cuyk heeft donderdag avond voor enkele honderdduizenden gul dens schade aangericht in de nieuw’e snjjhal van het bedrijf. De brandweer van Cuyk met assistentie van de brandweer van Mill waren na ongeveer twee uur blussen het vuur meester. hij in 1963 minister werd, een sterke voorstander was van een hechte samen werking van de A.R.P. met K.V.P. en C.H.U. Van het begin af aan is hij een sterke promotor geweest van deze samenwerking, die wellicht in de ko mende kabinetsperiode zal worden vol tooid. Een samenwerking van alleen A.R.P. en C.H.U. is door beide par tijen altijd sterk afgewezen, omdat zij daarvoor hun verschillen op theolo- gisch-ideologische gronden gebaseerd te belangrijk vonden. De benoeming van mr. Biesheuvel tot formateur wordt nu beschouwd als een teken van die groeiende samenwerking van de drie confessionele partijen. Niet de K.V.P., de grootste partij, levert de premier, maar de A.R.P., haar zusterpartij. Een tevreden K.V.P.-Kamerlid zei ons dan ook: „Wij hebben gewoon de beste man uit ons drieën gekozen en daar ben ik blij mee”. Mr. Biesheuvel staat bekend als een goed politicus. Op belangrijke momen ten kari de altijd beminlijk optredende mr. Biesheuvel echter hard volhouden. Zo is hij bekend geworden door zijn doorzettingsvermogen tijdens de lange, nachtelijke vergadering in Brussel, toen hij minister van Landbouw was. Na 1967 nam mr. Biesheuvel het voor zitterschap van zijn fractie over van de heer Roolvink, die toen minister van Sociale Zaken werd. In de periode daar na is hij niet alleen bekend geworden door zijn „schoten voor de boeg”, maar ook door zijn werk als voorzitter van de commissie „Openbaareid van Be stuur”. De conclusies van het rapport zijn echter nog maar nauwelijks verwe zenlijkt tijdens het kabinet-De Jong, zo dat verwacht mag worden dat hijzelf bij zijn beleid in de komende kabinets periode de vérgaande consequenties uit dit rapport zal trekken. sen en winkeliers TVGO-activiteiten moeten worden trokken. Verder moet worden geprobeerd, kinderen in de lagere schoolleeftijd zodanig gedragspatroon aan te kweken, dat ze eigener beweging verstandig snoe pen en meewerken aan een goede gebits- verzorging. sen. kraamverzorgsters, wijkverpleegsters, diëtistes en vroedvrouwen een belangrijke rol in de TVGO spelen. Later zal daarbij onder meer ook het onderwijzend perso neel moeten worden ingeschakeld. De werkgroep meent, dat een groot deel van de uitvoering van de directe TVGO ter hand zal moeten worden genomen door organen die werkzaam zijn op het gebied van de algemene gezondheidszorg en het onderwijs. Dit is een conclusie uit het rapport van de werkgroep tandheelkundige gezond heidsvoorlichting en -opvoeding (TVGO) van de Centrale Raad voor Sociale Tand heelkunde over de vormgeving van de TVGO. In de werkgroep zaten deskundi gen van onder meer het Voorlichtingsbu reau voor de voeding, de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tand heelkunde, „Het Ivoren Kruis”, de zieken fondsorganisaties, de Stichting voor Ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding en de kruisorganisaties. Het rapport is vandaag openbaar gemaakt op de ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor So ciale Tandheelkunde in Utrecht. De com missie stelt de preventie, zowel door alge mene maatregelen (zoals drinkwaterfluo- ridering) als door individuele maatrege len, voorop. Met de tandheelkundige gezondheids voorlichting en -opvoeding moet al in een vroeg stadium worden begonnen. Aan staande moeders moeten worden overtuigd van de waarde van een gezond en goed verzorgd gebit, omdat het van belang is dat het kind wordt geboren in een „den- talminded” milieu. Bij de voorlichting zal aandacht moe ten worden besteed aan de noodzaak van een goede voeding. Belangrijk daarbij is, dat de kinderen in hun baby- en peuter periode de periode van de smaakvor- ming wennen aan een weinig zoet voe dingspatroon. Ook de groep „snoepgevers” tracterende grootouders, buren, kennis zal daarom in de be- van 1967 tot 1971. Het is geen stekkie voor de tijd na 1971”. Uit deze uitlating werd toen reeds ge concludeerd dat hij al duidelijk mikte op het premierschap in 1971, nadat hij zelf in 1967 een poging om een kabinet te formeren had opgegeven. Volgens hem weigerde de K.V.P. hem mensen van voldoende gewicht voor het kabinet te leveren. Politieke waarnemers hebben mr. Biesheuvel zelfs verweten dat hij ondanks veel bezwaren tegen het ka binet-De Jong, juist met het oog op dat komend minister-presidentschap. nooit een reële poging heeft gedaan dat ka binet te laten vallen en dat hij daar om slechts ongevaarlijke „schoten voor de boeg” loste. Mensen die hem van nabij kennen, weten te vertellen, dat hij, nog vóór in Nederland zich op het ogenblik nog steeds in een moedeloze en uitzichtloze situatie bevindt. Het „afbraakproces” be gint al als het melkgebit nog nauwelijks is doorgebroken. Op drieëneenhalf jarige leeftijd heeft al meer dan 60 percent van de kleuters een door cariës aangetast ge bit, terwijl van de vijfeneenhalfjarigen maar 10 percent cariësvrij is. Met het blij vend gebit is het al even somber gesteld. De heer Kuipéres becijferde, dat, als de kleuter gesaneerd het basisonderwijs wil binnenstappen, per kleuter gemiddeld drie vullingen per jaar moeten worden gelegd. Dat komt jaarlijks neer op drie miljoen vullingen, een karwei waarvoor 800 tandartsen nodig zijn. Wil het schoolkind het basisonderwijs gesaneerd verlaten, dan zullen per kind minstens twee vullingen per jaar moeten worden gelegd: eveneens in totaal drie miljoen vullingen, waarvoor nog eens 800 tandartsen nodig zouden zijn. Maar, aldus de heer Kuipéres, de tand verzorging zou een uitzichtloze zaak blij ven, als ten bate van het kind 1600 tand artsen werden aangetrokken die zich uit sluitend zouden bezighouden met het re pareren van de gevolgen van cariës. Ook hij kwam tot de slotsom, dat de oplossing van het probleem in de preventie moet worden gezocht. AMSTERDAM. De Amsterdamse loon-taxichauffeurs zijn vanmorgen om zes uur de aangekondigde 24 uursstaking begonnen om kracht bij te zetten aan de looneisen der vervoersvakbonden. Nor maal zijn er 500 taxi’s per etmaal op de weg. De 150 loonchauffeurs, die in enke le ploegen in de loop van de ochtend In dienst hadden moeten komen, zijn niet De Oostpakistaanse journalist Razuil Ha- sam, die momenteel in Nederland vertoeft heeft daarentegen gisteren verklaard dat de Oostpakistani door de Westpakistani worden afgeslacht en wel zo wreed, dat zelfs Hitler het schaamrood naar de ka ken zou stijgen. Elke financiële hulp aan Pakistan zou moeten worden stopgezet, al dus Hasam, die bepleitte dat erkenning van de voorlopige regering van Oost-Paki- stan dringend is geboden. Vandaag spreekt Hasam met een aantal Kamerleden. Premier De Jong heeft gisteren verder verklaard dat bij de besprekingen over ontwikkelingshulp voor Pakistan in het zo genoemd Pakistan-consortium zonder twij fel aan de orde zal komen in hoeverre de gebeurtenissen de ontwikkelingen in Paki stan en daarmee ook de ontwikkelingssa menwerking beïnvloeden. De regering heeft voor de huip aan vluchtelingen eerst 100.000 en vervolgens 750.000 in geld of medicijnen en nog eens 750.000 voor voedselhulp ter be schikking gesteld. De hoge commissaris voor vluchtelingen zal aangeven op welke wijze hij over de ƒ750.000 in geld en/of medicamenten wil beschikken. De voed selhulp zal naar de premier aanneemt, via het wereldvoedselprogramma worden geleid. Brandweerlieden hakken het dak open om de brand in de vleeshal van Homburg te kunnen bestrijden. De Engelsman logeerde mét een landge noot in een boerderij van een kennis in Oirschot. De Britten hadden him auto, die nog in Engeland staat, vekocht aan de twee Amerikanen. Zij kregen met de kopers een meningsverschil, toen de aflevering van de auto uitbleef. Gisteren gingen de Ameri kanen naar de boerderij in Oirschot. Een van hen loste enkele schoten op de Engels man. Daarna vertrokken zij weer. De Am sterdamse politie hield de twee Amerika nen ’s middags aan. Zij waren in het bezit van een jachtgeweer en een pistool. MMM Het comité heeft van de PTT vernomen dat, in tegenstelling tot andersluidende be richten nergens in het land brievenbussen met geld voor de actie zijn gestolen of door onbevoegden zijn geleegd. De helft van de bijdragen die in enveloppen in brie venbussen zijn gedaan bestond uit mun ten en papiergeld, de andere helft bestond uit giro- en bankcheques. In de enveloppen hebben soms ook spaarzegels van kruideniersbedrijven ge zeten. In Eindhoven werd een gouden tientje uit 1875 en in Alkmaar een gouden ring in een envelop gedaan. Een aantal ge vers deed zijn bijdrage vergezeld gaan van briefjes, waarin veelal werd ge vraagd „help goed en snel”. De Nederlandse regering heeft uit de Op grond van de gegevens van 1.300 vrouwen, die een reis naar Engeland heb ben gemaakt, heeft de NVSH de indruk dat de helft der abortus-kandidaten be staat uit ongehuwde vrouwen van 14 tot 26, en de helft uit gehuwde, met gemid deld twee kinderen, van 26 tot 35 jaar. Het atciecomité had de werkgevers een ultimatum gesteld dat vóór afgelopen maandag een akkoord moest zijn bereikt. Volgende week maandag is er een bespre king tussen werkgevers en vakbonden. Mocht deze geen resultaat opleveren dan wil het actiecomité in het weekeinde van 26 en 27 juni opnieuw een staking houden. Nadat het overleg tussen de werkge vers en de vervoersvakbonden die niet achter de 24 uursstaking staan, over een nieuwe CAO welke op 1 april had moeten ingaan, was vastgelopen, werd overeen komstig de bepaling de oude CAO een geschillencommissie benoemd. Het rap port daarvan wordt eind van de maand verwacht. DEN DOLDER. „Laat prof. Poslavs ky terugkomen en ontsla drs. Muller.” Dat vragen 136 personeelsleden van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder in een brief die zij gisteren aan het bestuur van de stich ting hebben gestuurd. Prof. dr. A. Poslavsky, de geneesheer- directeur van de Willem Arntszhoeve, is vorige week vrijdag in verband met de affaire-Dennendal door het bestuur voorlo pig buiten dienst gesteld, evenals de di recteur van Dennendal, drs. C. Muller. Het college van regenten kreeg gisteren ook een brief van alle negen medici van de hoeve, waarin deze zeggen dat zij ontsteld zijn over de gedwongen en plotselinge on derbreking van de samenwerking met prof. Poslavsky. De artsen wijden tal van lovende woor den aan de persoon en het optreden van prof. Poslavsky. Zij vinden het onbegrij pelijk dat een man met zulke kwalitei ten, ongeacht eventuele bestuurlijke fou ten die de artsen overigens volkomen on bekend zijn, is geschorst. Zij menen dat het belang van medewerkers en patiënten de onverwijlde terugkomst van prof. Pos lavsky vraagt. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Veder- Smit (V.V.D.) heeft aan de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid gevraagd of hij de conclusies deelt van de commissie-Speijer die een rapport heeft uitgebracht over de situatie bij de Willem Arntszhoeve. Zij vraagt ook of de Inhoud van het rapport, dat de genees kundig inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, dr. Meijering, aan de staatssecretaris heeft uitgebracht, overeen komt met dat van de commissie-Speijer. Tenslotte vraag mevrouw Veder of de staatssecretaris nog deze maand aan de Kamer verslag wil uitbrengen over de maatregelen die door het college van re genten van de stichting zijn genomen en ondernomen, alsmede van de conclusies waartoe een en ander hem heeft geleid. In een brief aan de commissaris der kognin in Utrecht vragen de personeels leden tevens, de benoeming van mevrouw U. Tellegen-Veldstra als regent ongedaan te maken. Zij menen dat de onzekerheid binnen het bestuur van de WA-stichting en de daaruit voortvloeiende tegenstrijdige besluiten te wijten zijn aan de invloed van mevrouw Tellegen, mede door haar cumu latie van functies. Mevrouw Tellegen is lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht met de portefeuille van Sociale Zaken, lid van het dagelijks bestuur van de WA-stic ting en voorzitster van het sectiebestuur van Dennendal. De stakers hebben met opzet vrijdag genomen omdat dit de drukste dag in het taxibedrijf is. De eisen van de vakbonden zijn: door berekening van de 400, 3 percent loons verhoging op 1 april, 1 .percent op 1 juli en 6 percent op 1 oktober, zo werd in het communiqué van het actiecomité mee gedeeld. Het wild-west-verhaal begint op woens dag om tien uur ’s morgens. Twee recher cheurs werden onder schot genomen toen zij met hun auto in de buurt van de villa „De Hoge Boekel” reden. Even tevoren had een man, die zich niet bekend wilde maken, telefonisch meegedeeld dat iemand hen bij deze villa een interessante dedeling kon doen. Bij de oprijlaan van de villa werd er, waarschijnlijk met een karabijn, het bos tegenover de villa op hen gescho ten. Een kogel doorboorde een spatbord van de politie-auto. Volgens het boekje „Wie is wie in de Tweede Kamer” van de journalist Frits van der Molen luisterde Barend Biesheuvel als jongen in de crisisjaren met open mond naar Colijn, die een diepe indruk op hem maakte. „Nog al tijd kan hij geen aanvallen van socia listen op Colijn velen”, aldus Van der Molen. „Toch werd Colijn niet zijn gro te voorbeeld. Dat waren Abraham Kuy- per, de stichter van de A.R.P. en Winston Churchill”. De thans 51-jarige mr. Biesheuvel kwam na zijn studie aan de Vrije Uni- versiteit in Amsterdam als boerenzoon in de landbouw. In 1952 werd hij se cretaris van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond (CBTB). Hij daar in 1963 af scheid als voorzitter om vice-premier en minister van Landbouw en Visserij te worden. Hij was toen al zeven jaren lid van de Tweede Kamer. Gedurende vier jaar was hij minister in drie ver schillende kabinetten (Marijnen, Cals en Zijlstra), maar hij voelde er niets voor om zitting te nemen in het kabinet De Jong. In een interview verklaarde hij destijds: „Dit kabinet is tot stand gekomen op basis van een compromis. Dat compromis geldt voor de periode DEN HAAG. Tot nu toe hebben 3.000 vrouwen door bemiddeling van de NVSH, de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, abortusreizen naar Engeland gemaakt. In geen enkel geval hebben zich complicaties voorgedaan of zijn klachten geuit, aldus heeft de NVSH op een persconferentie in Den Haag mee gedeeld. verschenen. De 350 andere taxi’s, die op weg zijn, worden bestuurd door de zoge noemde eigen rijders, die tweederde uit maken van het totaal aantal taxichauf feurs (circa 1000) in de hoofdstad. Zij nemen geen deel aan de staking. ■V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2