Amerikaanse regering krijgt nog) Demonstraties geen inzage van geheime stukken NEW YORK TIMES GEEFT Het nieuwe kabinet LIJST VAN DOCUMENTEN Socialisten op Malta winnen verkiezingen van kwestie-Berlijn Grieks regime noodzakelijk laat Glezos GROTE MATEN! Proefschrift van vandaag gepromoveerde dr. Oey Hong Lee IS JERSEY SHOP in Japan tegen verdrag van Okinawa vrij „Voor ontspanning oplossing ar bis Bjft „In Indonesië geen persvrijheid” u p SENSATIE PRIJZEN Cholera-patiënt in Calcutta Franse minister Bondskanselier Brandt in New York: door boeren op de vlucht gejaagd Ulbricht lijdt aan acute storing van bloedsomloop té week end Jip VRIJDAG 18 JUNI 1971 2 I Onderzoek Humphrey ‘t (Van onze Amsterdamse redactie) Armoe Barteljorisstraat 27 - Haarlem Telefoon 320618 Alleen maten 46-48-50 m DEUX PIÈCES JAPONNEN BROEKPAKKEN AMSTERDAM „In Indonesië mag dan, sinds de perswet van 1966, persvrijheid bestaan, er zijn zoveel beperkingen aan de pers in dat land opgelegd, dat die vrijheid alleen op papier bestaat. Toch is er sinds 1966 meer kritiek gevoerd op het beleid van Djakarta dan voorheen. Het is haast vanzelfsprekend als men bedenkt dat de dagbladen niet door de regering, maar door particulieren, door stichtingen worden uitgegeven”. aS i w - Oostduitse (Van onze redacteur in Rome) na verondersteld NEW YORK (AFP en AP) De New York Times heeft gisteren op ver zoek van rechter Murray Gurfein de regering vrijwillig een lijst overhandigd van de geheime documenten die het blad heeft gebruikt bij de drie artikelen die het tot dusver over de geschiedenis van de Amerikaanse politiek inzake Vietnam heeft gepubliceerd. >rst' erd ;rd. de sociale wetenschappen op het proef schrift „Indonesische pers en regering ge durende de geleide democratie”. Over die periode van geleide democratie, van 5 juli 1959 tot de mislukte coup van 30 septem ber 1965, waarna Soekarno’s bewind werd vervangen voor dat van Soeharto, schrijft de in Indonesië (Soekaboemi) geboren heer Oey: „De toenmalige regering heeft geprobeerd via de dagbladen het Indone- Senator Edward Kennedy heeft er gis teren op aangedrongen dat de geheime documenten over Vietnam en het werk Glezos, 48 jaar oud, verzetsheld uit de Tweede Wereldoorlog en leidende functio naris van de illegale Griekse Communis tische Partij, was een van de eerste ar restanten na de militaire coup in april 1967. In april van dit jaar liet de regering alle communisten vrij, maar vijftig men sen werden met hun gezinnen nog vast gehouden in afgelegen dorpen. Glezos zou nu volledige bewegingsvrij heid genieten. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS De Franse minister van In dustrie, Ortoli, die gisteren een nieuwe fabriek in een voorstad van Rijssel zou openen, heeft by die plechtigheid verstek moeten laten gaan omdat de boeren uit de omstreken hem de toegang tot de gebouwen hadden ontzegd. ige- in die wee een i de eri- Een els- tm- ka- ezit die ring lor- een de »eze oest De ter- aan ;ens nog be- aris ;lke i/of led- “mt, den ïie- 35- ■ee- on- gen rer- een loor Met oen luis ens de >rm an- De dse mt- rle- A.). Ha- seft dat cani dat ka- aan ai ling iki- ;ekt ATHENE (Reuter). Volgens gezag hebbende kringen in de Griekse hoofdstad heeft het militaire bewind gisteren de com munist Manolis Glezos vrijgelaten. 'der >ver zo- ivij- de ïki- ssa- BERLIJN (DPA) Het staatshoofd, de 77-jarige Walter Ulbricht, is maandagavond kort voor het begin van het achtste congres van de Oostduit se Communistische Partij ziek gewor den. Hij lijdt aan een „acute storing van de bloedsomloop.” In het verleden, aldus Brandt, ging het om de verdediging van West-Berlijn. „Nu gaat het om de verbetering van de toe stand in en om West-Berlijn en ik ben ervan overtuigd dat wij dit kunnen berei ken.” De bondskanselier verklaarde dat het mogelijk moet zijn tussen de beide Duits- landen tot dezelfde soort betrekkingen te komen als die er bestaan tussen andere landen in Oost- en West-Europa. zijn opgelegd en de verplichting die zij hebben tegenover de regering in Djakarta, sluit doctor Oey niet uit dat na de ver kiezingen die volgende maand worden ge houden, van officiële zijde zal worden ge suggereerd dat Indonesië wel degelijk een democratisch land is. „Maar dan wordt er gemakshalve aan voorbij gegaan dat het voor en tijdens die verkiezingen niet zo erg democratisch toeging, en dat de pers niet bij machte is geweest er over te berichten.” ROME. Op het eiland Malta is een bewind van negen jaar de Nationalis tische Partij door de socialistische afge lost. De verkiezingen, die er deze week ge houden werden en die met grote spanning tegemoet waren gezien, werden gewonnen door de 54-jarige ingenieur Dom Mintoss. bleem. Ik twijfel er niet aan, dat hij ge handeld heeft uit liefde voor zijn land en in het belang van zijn land. Hij wilde een einde aan de oorlog maken door een vrede, tot stand gekomen door onderhan- delingen”, aldus Humphrey. van de heer Oey niet af van wat in wes telijke landen is vastgesteld, namelijk dat beïnvloeding van lezers door de pers aan zienlijk geringer is dan werd. De oorzaak daarvan in aldus doctor Oey, dat de economische achteruitgang nemende inflatie massale armoe teweeg hebben gebracht. Het gevolg hiervan was algemene frustratie, die in enkele gevallen tot agressie heeft geleid, zoals bij anti- Chinese onlusten van 1963. Op het ogen blik verschijnen in Indonesië circa hon derd dagbladen met een totale oplaag van slechts één miljoen. Veruit de meeste zijn slechts vier pagina’s dik. Een enkele zes Willy Brandt die in Washington overleg heeft gepleegd met president Nixon, heeft gisteren op een persconferentie in New York verklaard dat er geen handelsoorlog tussen de vergrote Europese gemeenschap en de VS mag komen én dat Europa en de VS politiek nauw verbonden moeten blijven. Brandt zei dat zijn land wil dat de in ternationale samenwerking op valutage- bied wordt uitgebreid. De Bondsrepubliek hoopt voorts dat het internationale mone taire stelsel „meer flexibel” wordt en dat er flinke vooruitgang wordt geboekt bij de vrijmaking van de wereldhandel en het opruimen van handelsbelemmeringen. Brandt sprak de hoop uit dat de jaren zeventig „het decennium van de bewape- ningsbeperking zal worden.” Er bestaat al het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Verder zijn er stappen gedaan om te komen tot een verbod van bacteriologische wapens en de kans be staat dat er daarna een verbod op de pro- duktie en het gebruik van chemische wa pens zal volgen, aldus Brandt. TOKIO (Reuter). In Tokio zjjn de monstranten, die uit protest tegen het ver drag tussen Japan en de VS over Okinawa stenen en benzinebommen gooiden, in bot sing gekomen met de politie. Rtf een station blokkeerden een paar duizend mensen het verkeer. Linkse stu denten, arbeiders en leden van anti-oor- logsbewegingen protesteerden tegen het verdrag, dat het voortbestaan van Ameri kaanse militaire bases op het strategische eiland in de Stille Oceaan. Een A.R.P.-premier Is voor Nederland een ongewone verschijning, die méér dan een K.V.P.’er nieuwe verwachtingen wekt ten aanzien van de geest waarmee een regering de nieuwe tijden tegemoet zal treden. Jammer genoeg moet worden ge vreesd dat ten aanzien van onze buiten landse politiek weinig zal veranderen, wanneer een man als Schmelzer het roer van Luns overneemt. Voor Binnenlandse Zaken bestaat nog enige ruimte voor een eigentijdse aanpassing, als de V.V.D. deze portefeuille gaat beheren. Het liberalisme in Nederland heeft bij de laatste verkie zingen een harde les gekregen en het heeft naar alle waarschijnlijkheid die les ter harte genomen, al blijft de partij behept met de eerbiedwaardige maar moeilijk AfWVWVVVWVVVVVVVIIVVVVWWVVVVVWVWVVVI^VVVVVWWVVVVWVWVVVMMVVVVVVVWVVVVVVVVWtMRA/WVVVVVVVWVVV* Vogens Michael Hess, een hoofdambte naar van het Amerikaanse ministerie van Justitie, was het de regering er niet om te doen de bewuste stukken terug te krijgen maar om zich goed te kunnen voorberei den op de hoorzitting van vandaag, waarop zal worden beslist of het tijdelijke publi catieverbod al dan niet definitief zal wor den. Dinsdag bepaalde Gurfein op verzoek van de regering dat de New York Times tot morgen 13.00 uur plaatselijke tijd zijn artikelenreeks moest opschorten in af wachting van een definitieve beslissing. Het blad legde zich onder protest neer bij deze beslissing die volgens de redactie een duidelijk geval van censuur inhoudt. De rechter wilde echter nog geen beslis sing nemen het blad te dwingen de rege ring inzage te geven van de geheime stukken. Gurfein verklaarde gisteren in New York dat hij zijn beslissing over deze eis van de regering wilde aanhouden. Zijn verslagen tegenstander is de 59-ja- rige George Borg Olivier, die het eiland in september 1964 de onafhankelijkheid van Groot-Brittannië bezorgde. Het belang van deze verkiezingen, die op het eerste gezicht niet meer vertegen woordigen dan een schilderachtig provin cialisme, ligt in het feit, dat het eiland Malta voor de westelijke verdediging in het Middellandse Zee-bekken van groot be lang is. De Britten noemden hun eiland vroeger „het onzinkbare vliegkamp-moe- derschip.” Nationalist Olivier zorgde voor nauwe banden met de NAVO, al was Mal ta van deze organisatie geen lid. Met het snel opkomende belang van de Russische Middellandse Zee-vloot steeg het belang van Malta nog als die basis, die de Russen als steunpunt alvast niet in hun bezit hadden. Want zoal bekend is de grootste handicap voor de Russen in de wateren van de Middellandse Zee, dat ze niet over voldoende steunpunten voor hun vloot beschikken. Deze wordt tot nu toe grotendeels verzorgd vanuit drijvende ver zorgingscentra die in stille gedeelten van de Middellandse Zee voor anker liggen. De kernvraag van de verkiezingen op Malta is altijd geweest, wat de socialist Mintoss zou gaan doen, als hij het be wind in handen kreeg. De socialisten pro pageren een vergaande neutraliteit, nau were betrekkingen met Libië voor de Maltezers de dichtstbijzijnde vastewal en in ieder geval een betere betaling voor de strategische positie, die het eiland tus sen de beide grote machtsblokken inneemt. 'MW” Tandartsencongres. De voorzitter van de Internationale Bond van Tandartsen, de Nederlander dr. Jack Stork, heeft in de Beierse hoofdstad het wereldtandartsen- congres geopend. Aan de bijeenkomst nemen 10.000 tandartsen uit 64 landen deel. Beschuldiging. Het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een mededeling aan de pers de in Guinee- Bissao gelegerde Portugese troepen be schuldigd van het leggen van mijnen op Senegalees gebied. Deze mijnen hebben talrijke slachtoffers geëist. Indonesië is, voortdurende en de toe- van zijn broer, wijlen president John Kennedy, in verband met die kwestie worden geopenbaard. „Ik heb er geen idee van wat erin staat of waar het op zal uitdraaien”, aldus de senator, „maar het Amerikaanse volk hoort er over te kunnen oordelen, over de hele periode van de jaren zestig en de ge beurtenissen die aan dat decennium zijn voorafgegaan.” Volgens Kennedy is uit de publikaties van de New York Times ge bleken dat veel regeringsfunctionarissen destijds het Amerikaanse volk hebben be drogen. „Ik zou willen dat nu er feiten over de periode-Johnson zijn gepubliceerd, dat ook gebeurt met de regering-Kenne- dy”, aldus de senator. Het onderzoek van het FBI naar de wij ze waarop de Times in het bezit is geko men van de stukken, schijnt niet veel voortgang te maken. Gisteravond ver klaarde een voormalige medewerker van de Times, Sidney Zion, in een radiopro gramma van zeer betrouwbare zijde te hebben vernomen dat het blad de stukken heeft ontvangen van een voormalig ambte naar van het ministerie van Defensie, Da niel Ellsberg, die nu verbonden is aan het technologische instituut van Massachu setts. Ellsberg was niet voor commentaar bereikbaar terwijl ook de New York Times zich niet over Zions verklaring heeft uitgelaten. Ellsberg is ook verbonden geweest aan de Amerikaanse ambassade in Saigon. Hij is daarna geleidelijk gaan ageren tegen de oorlog in Vietnam. Hij zou hebben deelgenomen aan demonstraties tegen de oorlog in Washington en Boston. Hij is op het ogenblik met vakantie en wordt de eerste paar weken niet terugverwacht. In Washington hebben inmiddels 62 le den van het Huis van Afgevaardigden de stelling van de regering-NiXon bestreden, dat de publikaties in de New York Times de nationale belangen zouden schaden. Volgens de betrokken Congresleden overwegend Democraten betekenen de gerechtelijke stappen tegen het blad een schending van de vrijheid van drukpers. De 62 afgevaardigden hebben de ministers van Justitie en Defensie Mitchell en Laird gevraagd een exemplaar van de bewuste documenten ter beschikking van het Congres te stellen. Als de kabinetsformatie zich volgens de thans uitgestippelde lijnen voltrekt, dan doet zich de merkwaardige omstandigheid voor dat door de onvermijdelijkheid van het compromis dat prof. Steenkamp ten slotte heeft doorgedrukt, twee ministers méér zullen optreden. Zo wordt een uit drukkelijke wens van de oppositie om een aparte minister voor Milieubeheer te creëren, ingewilligd tengevolge van de prestige-eisen der deelnemende regerings partijen. Overigens geeft het patroon van het in de maak zijnde kabinet nog weinig aan wijzingen ten aanzien van het regerings programma, waarmee dit breekbare bouw sel van prof. Steenkamp straks voor het voetlicht van de Kamer zal treden. Er zijn wel een aantal detailpunten bekend ge worden omdat zij stuk voor stuk struikel blokken hebben gevormd voor een vlotte overeenstemming, maar de algemene ten dens waarmee de regering-Biesheuvel de overvloedige hoeveelheid maatschappelij ke, politieke en economische problemen telijf wil gaan ligt nog in de schoot der toekomst verborgen. In een ziekenhuis van Calcutta in In dia tracht men het leven van deze Pakistaanse cholerapatiënt te redden. De man is tot op het bot vermagerd. Hij is één van de ruim 20.000 cholera- patiënten onder de zes miljoen ge vluchte Oostpakistanen. „Fundamenteel is die kritiek echter niet, en dat is ook onmogelijk ais we bedenken dat iedere publikatie die indruist tegen de „Pantjasila”, die geacht wordt in strjjd te zjjn met de grondwet van 1945, en die ge ïnspireerd is door communistische, marxis tische of Leninistische ideologiën, niet mag verschijnen. Daarmee kun je alle kanten uit.” Ofschoon de politie met zware verster kingen ter plaatse was, kon toch niet wor den voorkomen, dat de minister door een felle aanval van de boeren, die hem vooral met aardappelen bekogelden, op de vlucht werd gejaagd. Via kleine landweggetjes heeft de bewindsman tenslotte een veiliger heenkomen moeten zoeken. De oorzaak van de woede der landbou wers in Noord-Frankrijk schuilt in een overprodufctie van aardappelen, waardoor de prijzen nu tot 414 centimes, ofwel; 3 cent, per kilo, zijn gekelderd. Sinds enkele dagen storten de Noordfranse boeren om hun woede te bekoelen huh aardappels* bij tonnen tegelijk in de straten van Rijssel en andere steden, die nu met eën vette puree zijn bedekt. Het boerensyndicaat heeft de regering verzocht de overtollige produktie van ongeveer 80.000 ton, voor 10 centimes per kilo te willen ovememen. Oorspronke lijk hadden ze 20 centimes geëist. Het Oostduitse persbureau ADN heeft pas gistermiddag voor het eerst iets ge meld over de ziekte van de gewezen Oostduitse partijleider. Het hoofd van het burgerbestuur op Okinawa, Yara, gaf een verklaring uit, waarin gesteld werd, dat de overeenkomst tegen de wensen van de bewoners indruist. Hij zei, dat het aantal Amerikaanse bases niet wordt verminderd, de garanties voor de verwijdering van Amerikaanse kern wapens die zich op het eiland zouden be vinden, uiterst vaag zijn en dat de Ameri kaanse financiële vergoeding onvoldoende is. Tijdens de ondertekening van het ver drag gisteren in Tokio noemde premier Sato het akkoord het begin van een nieuw tijdperk „waarin Japan en de VS zullen samen werken om een bijdrage te leveren voor de vrede en welvaart in Azië en het gebied van de Stille Oceaan en dus ook in de wereld”. President Nixon was niet, zoals was aan- gekondigd, bij de plechtigheid in Washing ton aanwezig, hetgeen teleurstelling in Tokio wekte. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, las een bood schap van Nixon voor. Minister Rogers zei, dat het verdrag aantoont, „dat Japan en de VS met intelligentie en goede wil ver standige oplossingen van de gemeenschap pelijke vraagstukken kunnen vinden”. plooibare figuren die liberale beginselen met conservatisme verwarren. De komende weken zullen leren in welk opzicht de Socialisten van 1970 in hun ijver om de P.v.d.A. haar progressiviteit in te peperen, zich door de confessionelen en liberalen hebben laten inpalmen. De groep van Drees jr. blijft in dat gezelschap toch een vreemde eend, al zal zij op diverse paragrafen van het komende pro gramma een duidelijk eigen stempel druk ken. Hoe dat in de toekomst zich bij de aanpak van praktische beleidsproblemen zal ontwikkelen, moet worden afgewacht maar het zal de Socialisten ’70 moeilijk vallen hun socialistische beginselen zo zij die nog willen behouden in het kabinetsberaad tot gelding te blijven brengen. De kabinetsformatie heeft zich intussen, net als in het verleden afgespeeld zonder dat de kiezers zich op een of andere manier bij de onderhandelingen betrokken hebben gevoeld. De stembusuitslag en de ver schuivingen in de partijen zijn bij de informatieprocessen op geen enkele wijze uitgangspunt geweest, behalve dan dat ene punt van het Drees-effect. De aanhangers van Drees jr. hebben ongetwijfeld bedoeld dat hun stem tot deelneming van de nieuwe partij aan een regering zou leiden, maar of zij hebben beseft dat het tot zulke zware concessies aan de confessionele partijen zou komen valt te betwijfelen. Men moet trouwens afwachten hoe het kabinet zich door de rijstebrij van proble men zal heenwerken en in hoeverre de uitgangspunten van DS ’70 in de loop van de regeringsperiode zich meer gezag zullen verwerven bij de andere ministers. Dat de heren het niet gemakkelijk zullen krijgen, zal niemand betwijfelen. Men kan hun in ieder geval nageven dat er moed voor nodig is, in deze situatie aan de natie te beloven dat alles beter zal gaan. Senator Hubert Humphrey, die onder Johnson vice-president was, heeft gisteren verklaard dat hij niets afwist van deze documenten. Volgens de eerste drie arti kelen die de New York Times heeft ge publiceerd voordat het tijdelijk verbod werd afgekondigd, wist president Johnson tijdens de campagne voor de presidents verkiezingen van 1964 dat begin 1965 de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam zou be ginnen. Niettemin noemde hij zijn Repu blikeinse tegenkandidaat Barry Goldwater een oorlogshitser, omdat deze een derge lijke luchtoorlog bepleitte. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse regering wil de strijd tegen het ge bruik van verdovende middelen en de sluikhandel daarin intensiveren. President Nixon heeft gisteren het Con gres verzocht, 525 miljoen gulden ter be schikking te stellen voor een nieuwe actie. De half miljard gulden zouden gevoegd moeten worden bij de 1,3 miljard gulden, die in de begroting van de Amerikaanse regering al zijn begrepen. NEW YORK (Reuter en DPA) Bondskanselier Willy Brandt heeft op een bijeenkomst in New York verklaard dat alle pogingen van West-Duitsland en zijn bondgenoten om tot ontspanning in Europa te komen, tot mislukking zijn ge doemd als de kwestie-Berlijn niet bij het streven naar ontspanning wordt betrok ken. „Ik ben geen leugenaar”, verklaarde Humphrey gisteren. „Ik zou Goldwater niet hebben beschuldigd als ik zou hebben geweten dat wij zo’n politiek hadden.” Overigens vond de oud-vice-president dat uit de artikelen van de Times niet blijkt „hoe gekweld president Johnson in die tijd was. Hij handelde met grote voorzich tigheid. Als u niet met aandacht leest, hebt u de indruk dat het om een wel overwogen escalatie van de oorlog ging, maar dat was niet het geval. Ik heb de president gebukt zien gaan onder dit pro- die vanmiddag aan de universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in ces van die poging kan sterk worden be twijfeld”. Daarmee wijken de ervaringen 12 tot 14 pagina’s. Gezien de beperkingen die de kranten

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3