Stichting wil huizenzoekers voordeel bij koop bezorgen RAADSELS OM ALTERNATIEVE BOUWERS igen ■Kras door Prof, Albeda: geen vertrouwen in vakbeweging zonder sterkere voet ook als u 2000,-, ƒ5000,- of 10.000,- wilt lenen! Vraag naar het NS* zomermenu 8Dagen kris- Nederland f44.- f25 i r «4 I w gametuwtydmee-ganaardenmb! Fusiegesprek NBM Rijswijk en IBB-Kondor Verlies KNTU verdubbeld I II 0L Persconferentie viel in het water SER-commissie nog niet klaar met halfjaarlijks rapport Wall Street 4 fl 4/ F ZATERDAG 19 JUNI 1971 10 GEEN GARANTIES AGRESSIEF Andere eisen Verschuiving Koerswijziging 1 Personeelsbezetting sterk verminderd voordelig eten bij NS voordelig uit met NS kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. 5 cili BR vai zul ser scl off oni dr< he nei ke Jai de scl OP 0 BESPARINGEN nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Hebt u op korte termij'n geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 x 127,07. Of 5000,- in han den, betaling in 24 x 240,33. Of f 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen ONBEKEND voordelig uit met NS i O -4 I J/qBF ADVERTENTIE JOHN BINDELS. (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Bij de gemeente Dongen is van een „op tie” als het om gemeentelijke grond gaat, niets bekend. Zowel waarnemend secreta ris Velge, tevens chef Financiën, als de heer Vlaminex, hoofd stedebouwkundige dienst, zeiden de stichting niet eens te ken nen. En beide afdelingen worden in de Brabantse gemeente steeds Ingeschakeld als het gaat om enig plan, waarbij grond aankopen voor woningbouw in het geding zijn. Hoe staat het nu met de concrete bouw plannen? Van der Kleyn: „In Dongen hebben we grond in optie. Het gemeentebestuur is be reid tot overleg. In principe is het moge lijk om daar op een stuk grond van 4000 vierkante meter in een bestaand uitbrei dingsplan 20 verschillende huizen te bou wen. Niet in een rijtje, maar wel met ge meenschappelijke muren.” De persconferentie van Van der Klëyn is dus uit de hand gelopen. Hij kwam niet Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van 6.257.25 inclusief bedieningsgeld. en BTW. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. van elk station graag zouden willen wonen, wat ze willen besteden en wat ze daarvoor, binnen de mogelijkheden die wij bieden, willen heb ben. En als er dan genoeg gegadigden voor zo’n zelfde plaats zijn, kunnen we be ginnen.” i hij al 1.1 tot de bij in Am. Motor» Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacua Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.UM. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. 8 Dagen treinen op de tienertoer voor periode heden 6 "7% 37 61% 33% 25% 43% C8% r% 53% 44% 76% 62% 35'/: 36% 8% 14*/: 21% 31 90 47% 60% 48 Van der Kleyn: „Ik ben me ervan be wust dat we vaak woorden als „mis schien,” „onzeker” en „geloven” gebrui ken. Maar dat betekent niet dat wij on zeker zijn in onze plannen. We zijn al leen onzeker over de mogelijkheid bestaan de verhoudingen en processen te doorbre ken.” De verhoudingen van het betamelijke misschien? AMSTERDAM Er lopen in ons land mensen rond, die nou eens anders willen wonen dan al die massa-plannenmakers ons al jaren voorschrijven. Ze zjjn op zoek naar het „alternatieve huis”, waarin ze zichzelf kunnen terugvinden. Ze vinden dat hun persoonlijkheid geweld aan wordt gedaan door de van bovenaf gedicteerde bouw, die neerkomt op een kleurloos repetitiesysteem. Je moet uitgaan van de mens en zjjn woonbehoeften, redeneren zjj. En die moet je zo goedkoop mogelijk proberen vorm te geven, aangepast aan ieders beurs. Voor die mensen is sinds een paar dagen een doorbraakgroep actief die zich „Stichting Alternatieve Eigen Woningbouw” noemt. Initiatiefnemer W. van der Kleyn uit Nieuwerkerk aan de IJssei heeft haar in Am sterdam officieel gepresenteerd. Als „journalist” weet hij, hoe je publiciteit moet vangen. Die heeft hjj nodig by de pogingen van de stichting om overal in Nederland grond voor zjjn ideaal te bemachtigen. Wat doet hjj dus? H(j geeft een persconferentie in het Victoriahotel, gesecundeerd door een aantal als deskundigen bestempelde kruis ridders. DEN HAAG. De commissie ontwikke ling nationale economie van de Sociaal- Economische Raad is vrijdag niet gereed gekomen met samenstellen van een ont- werp-halfjaarljjkse rapport. De voorzitter drs. De Pous, zei dat de commissie nog nieuwe cijfers van het Centraal Plan bureau wachtende is. Zfó gaat volgende week vrijdag verder. De SER-vergadering van die dag wordt verschoven naar vrijdag 9 juli. In die vergadering zal het ontwerp-halfjaarlijks rapport dan aan de orde komen. DEN HAAG. „Ik heb geen vertrou wen in de Nederlandse vakbeweging als betrouwbare partner in het centrale so- ciaal-economische beleid zonder dat deze organisatie aan de voet wordt versterkt.” Dat is de mening van prof. W. Albeda, hoogleraar in het arbeidsrecht en oud- vakbewegingsman. Een vakbeweging die zwak is aan de basis, zegt hij, kan zich geen afspraken op een hoger vlak per mitteren. Ieder ogenblik kunnen alterna tieve vakverenigingen, of dat nu actie comités of ondernemingsraden zijn, de vakverenigingen het initiatief ontnemen. beursdap Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Slot koer sen Eerste vorige oeursdag 6»Z4 281/4 37*/» 62% 331/8 401/8 25% 44% 89% 46*/« 56% 44»/» 77% 62*/i 36% 37% 8% 15 21*/» 31% 92% 50 60% 50 Slotkoersen Eerste vorige 27% 70% 37% 5 40% 57'/: 32V. 38 57% 24% 45% 43% 20% 21% 19% 28% 35'/, 25% 36% 141% 81‘/i 60'/: ex 81% 33% oerlode heden 28 70 36% 4% 39% 56% 31% 37% 57% 24% s 43 19% 20'/, 20 27% 33% 25 35% 140% 80'/, 59'/: 80% 32'/, HENGELO. In 1970 heeft de Ko ninklijke Nederlandse Textiel-Unie NV een verlies van 16,3 mln geleden. Het ver- liessaldo over 1969 bedroeg 8,3 mln. Deze resultaten zijn aanzienlijk ongunsti ger dan was verwacht. De situatie op de markten voor de ge weven produkten ontwikkelde zich in de loop van het jaar slechter dan bij het opstellen van de plannen was aangenomen. De spinnerij en de breierij hadden een goed jaar, aldus de raad van bestuur in het jaarverslag. De slechte gang van zaken bij de KNTU noodzaakte tot een aanzienlijke versnelling en uitbreiding van de reorganisatiemaat- regelen. De voorraden zijn in 1970 gedaald en in de eerste maanden van dit jaar verder teruggebracht. De reorganisatie heeft er voorts toe geleid dat de leiding van de holding en van de divisies belangrijk is ingekrompen, waardoor grotere slagvaar digheid ontstond. De leiding van het KNTU-concern zal het beleid verder voort zetten. In het begin van 1971 begon zich on der personeel en leiding een gevoel van toenemende kracht te manifesteren. „Het bewustzijn groeide dat het mogelijk was gezamenlijk dem oeilijke tijd te boven te komen. Het besef nu over een weliswaar verkleinde, maar in de strijd geharde organisatie te beschikken, geeft ons ver trouwen voor de toekomst”, aldus de raad van bestuur. De herstructurering heeft vergaande ge volgen voor het personeelsbestand gehad. De personeelsbezetting van de bedrijven en de holding bestond op 1 januari 1970 uit 6100 werknemers. Op 1 juli uit bijna 5500 en op 1 januari van dit jaar was het bestand verder gedaald tot 4850. De vermindering was relatief het grootst in de indirecte sector, in het bijzonder in het topmanagement en de concernstafdiensten. In 1971 zal gewerkt worden met nog minder personeel. Op 1 mei waren er nog 4600 man. RIJSWIJK De raden van bestuur van de N.V. Verenigde NBM-bedrijven in Rijs wijk en de IBB-Kondor Groep N.V. in Leiden voeren op het ogenblik onderhan- delingen om te komen tot een nauwe sa. menwerking, zo deelt de NBM mee. Over het resultaat van deze onderhan- delingen kan thans, gezien het prille sta dium, nog niets positiefs worden vermeld. Zodra meer gegevens voorhanden zijn, zullen nadere mededelingen worden ge daan. Wanneer de verwachtingen gewet tigd zijn dat de besprekingen tot resultaat zullen leiden, zullen de fusieregels uiter aard worden gevolg, aldus de mededeling. Een bona fide vakbeweging kan nooit zoveel loonsverhoging realiseren als een actiecomité op een gespannen arbeids markt: Zolang de vakverenigingen op het laagste vlak alleen door de looneisen van alternatieve vakverenigingen over te ne men hun positie kunnen handhaven, kan men de medewerking van de vakbeweging aan een sociaal-economische planning op n-tionale schaal wel vergeten. „Naar mijn mening”, aldus prof. Albeda, „ligt de ontwikkeling naar een dergelijke planning duidelijk in de lijn van de ver wachtingen”. continuïteit van de onderneming, aan de imago op de arbeidsmarkt en aan de pu blieke opinie, zal men er niet aan kunnen ontkomen in het beleid van de onderne ming het sociale motief zwaar te laten wegen. Het past in deze tijd dat het ge wicht geven aan het sociale aspect niet langer uitsluitend geschiedt als een po ging op de arbeidsmarkt om een goede imago te bewaren en de publieke opinie mee te krijgen. In deze tijd past veel meer, aldus prof. Albeda, dat men aan de groep werknemers de mogelijkheid geeft, ofwel de macht toekent, zelf mee te bepalen in hoeverre sociale doelstellin gen zullen meetellen bij de bepaling van het beleid. Zowel het versterken van de ondernemingsraad als het openen van de mogelijkheid dat werknemers door middel van die ondernemingsraad invloed krijgen op de samenstelling van de raad van com missarissen, kunnen, gegeven hun nieuwe bevoegdheden, in deze richting gaan wer ken.” „Of de invloed van de ondernemingsra den op de samenstelling op de raden van commissarissen belangrijk zal worden”, zegt prof. Albeda, „hangt in belangrijke mate af van de politiek van de onderne mingsraden zoals die weer beïnvloed zal worden door het vakverenigingsbeleid”. „Prof. Sanders heeft eerder gezegd, dat de leden van de raad zich als vertrou wenslieden van beide factoren kunnen be schouwen. Gezamenlijk benoemen zij de directie. Een juiste oplossing gezien vanuit ondernemingsoptiek. Ik zou zeggen een juiste oplossing omdat hier niet eens en voor altijd een getalsverhouding wordt vastgelegd. Maar omdat er ruimte is voor overleg en voor handelen naar bevind van zaken. Ook omdat er een band gelegd is tussen de ondernemingsraad en de raad van commissarissen, die toch altijd wat verder af staat van de werknemers. Wel licht geldt dit laatste voor alle vormen van vertegenwoordigend overleg. Dit lijkt Waarop denkt hij allemaal te kunnen be- spraren? Van der Kleyn: „Wij rekenen met 20 tot 25 percent besparing van de bouwkos ten per huis, vergeleken met de organisa tie waarmee wij nu juist willen afrekenen. In enkele gevallen kan die besparing wel 30 percent zijn, wanneer er in zo’n blok specialisten wonen, die een handje toeste ken bij het project waar het dan om gaat. Een architect schakelen wij in voor die elementen, waarmee wij op eigen kracht niet klaarkomen. Zo’n architect kost ons dan maar de helft: een totale besparing van 3 tot 4 percent. Verder willen wij doelgerichte contracten met aannemers af sluiten. Zelf materiaal inkopen, waardoor ambachtelijk werk zoveel mogelijk wordt uitgeschakeld. We willen ook zelf de con trole op het werk houden .Alles bij elkaar zeker een besparing van 10 percent. Over winstmarges praten wij niet, want alles komt ten goede aan de kopers. Dat is nog eens 10 peercent uitgespaard. Voor admi nistratie en financiering rekenen wij 1 per cent van de stichtingskosten. Daar winnen we nog eens een bedrag mee, dat ergens tussen de nul en de 10 percent ligt”. Helpt de stichting de kopers ook goed koop aan geld? Van der Kleyn: „Als u bedoelt of wij voor onze mensen mogen bemiddelen, dan kan ik zeggen dat ik daarvoor zelf een vergunning heb. Ik kan ze aan een hy potheek helpen. En voor het benodigde ei gen geld hebben we een obligatieplan (7 percent rente minstens voor 5 jaar en een direct opvraagbaar tegoed). Er is ook een spaarplan met aandelen van het Rolinco- beleggingsfonds.” verder dan hardop filosoferen en spelen met cijfers, die de stichting zelf nog moet gaan waarmaken. Enkele van zijn secon danten droegen in de marge wat eigen gedachten uit, waarop zij herhaaldelijk werden geattaqueerd. De bijeenkomst kreeg daardoor het karakter van agressie ve discussie, die niet meer in positieve zin viel te besluiten. „Dit betekent dat onze vakverenigingen voor een uiterst belangrijke koerswijzi ging staan als zij. tenminste verantwoor delijke vakbeweging willen blijven. Het is duidelijk dat deze ontwikkeling ook voor de individuele ondernemer van belang is: De Nederlandse ondernemer is gewend met de CAO-onderhandelingen op het lan delijke vlak (of op ondernemingsniveau) af te zijn van de directe bemoeienis van de vakvereniging. Hij is in vergelijking met zijn Amerikaanse collega’s verwend. Het ziet ernaar uit dat deze verwennerij snel gaat verdwijnen. Het „baas in eigen huis” kon in de komende jaren wel eens ernstig geamendeerd worden.” „Anders dan in Amerika”, aldus prof. Albeda, „moet in West-Europa en vooral in Nederland rekening worden gehouden met de vraag om een andere onderneming. De vloedgolf van veranderingen is al ge deeltelijk over ons heen gekomen. Maar voor een deel zit hij nog in de pijpleiding”. Hoe wezenlijk zijn deze veranderingen? Op die vraag is prof. Albeda ingegaan in Economisch Statistische Berichten van deze week. Hij zegt: „Een wezenlijke ver andering van ons stelsel van maatschap pelijke voortbrenging ligt niet in de lijn van de verwachtingen. Alleen bij een on verwachte catastrofe, een diepe depressie of een daarmee vergelijkbare schok, is het denkbaar dat men het risico zal aandur ven over te gaan op een andere economi sche orde. Dat betekent dat elke struc tuurwijziging van de onderneming pas le vensvatbaar is, als en voorzover die De combinatie van een gespannen ar beidsmarkt in een overwegend niet langer industrieel klimaat waarin de dienstensec tor meer en meer de toon gaat aangeven, gaat andere eisen stellen aan het soort arbeid en aan de arbeidsomstandigheden die de industrie kan bieden. Tenzij men hoopt alle eenvoudige arbeid over te la ten aan buitenlandse arbeidskrachten, die al blij zijn hoe dan ook werk te hebben, zal, volgens prof. Albeda, de weg ingesla gen moeten worden naar óf het „weg automatiseren” van de meest gedraineer de arbeid, óf naar werkstructurering en het zelf meer bepalen van de inhoud van de arbeid en de directe werkomstandig heden, dan in een ouderwetse werkorga nisatie het geval was. Voor de hogere ar beid geldt dat werkoverleg vanzelfspre kend is en dat een simpel hiërarchische structuur dat niet meer is. Het karakter van die arbeid brengt met zich mee dat andere meer horizontale structuren ont staan. Structuren waarin de bij de werk nemers steeds meer aanwezige kennis vrij naar voren kan komen, waar een ver nieuwing niet alleen gemakkelijker wordt door de ruimte die er is voor de vernieu wers, maar óók doordat het doorzetten van die vernieuwingen eenvoudiger wordt. Omdat men die niet hoeft te realiseren tegen een tegenstribbelende en onwillige onwetende schare medewerkers in. De omzet in Wall Street was 15.040.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 889.16 (-17.09), sporen 213.77 (-5.44), nutsbe drijven 114.39 (10.74). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gister middag. AKZO (83.60), Hoogovens (75.80), Kon. Olie 151.00 gb-152.00 (153.20), Philips 45.20 45.30), Unilever 111.20 gb-112.40 (112.50), KLM (180.50). neerkomt op een variant van de huidige onderneming. Anders gezegd: in laatste in stantie zal een verandering van de onder nemingsstructuur uitmonden in een wijzi- gig van de doelstellingen van de onder neming. Welke wijziging men ook in voert, de autonomie van de particuliere onder neming is alleen te handhaven voor zover binnen die doelstellingen het winststreven een plaats houdt. Hiermee is dan aange geven aan welke beperkingen een herzie ning van de ondernemingsstructuur in onze economische orde is gebonden.” srss i 4 Hoe dan ook, het blijft een raadselachti ge zaak, waaruit valt af te leiden dat de stichting er in Dongen nog lang niet is. Voordat er ooit een bouwvergunning wordt afgegeven, zal aan alle bepalingen in de verordeningen en aan de normen van de schoonheidscommissie moeten worden vol daan. Zeker als de stichting daar huizen wil bouwen, die elk een eigen gezicht hebben, aldus de Dongense reactie. Op dit moment, zegt prof. Albeda, is al van kracht geworden de gewijzigde wet op de ondernemingsraden. De op het SER- compromis van zomer ’69 gebaseerde ver anderingen in de raad van commissaris sen hebben hun prlementaire afhandeling al gehad. Al eerder is de wet op de jaar rekeningen gepasseerd. „Hoe ingrijpend deze veranderingen ook zullen zijn voor het interne beleid, een wezenlijke aantas ting van de particuliere ondernemings vorm zoals wij die thans kennen zie ik daar niet in”, aldus de hogleraar. „Veelal moet verwacht worden dat een verdere verschuiving zich zal voordoen binnen het evenwicht van de doelstellingen, zoals de ondernemer die ziet. Een verdere ver schuiving, want ik kan mij niet voorstel len dat voor de grote onderneming de financiële rentabiliteit het alleenzaligma kende zou zijn. Zodra men denkt aan de mij geen reden om er vanaf te zien. Wil men aan de werknemers rechten toeken nen, dan kan men niet buiten zulke or ganen. Men moet echter niet denken dat daarmee het uiteindelijke ideaal: een werknemer die zich lid voelt van een be- drijfsgeheel (ik zeg met opzet niet be- drijfsgemeenschap) zal kunnen bereiken. Hiertoe zullen de hele organisaties van de onderneming en de daarmee samenhan gende stijl van de leiding aan de orde moeten komen.” Commentaar van Van der Kleyn: „Vreemd. Ik heb me eerst wel onder een andere naam aangediend, maar later wel degelijk de naam van de stichting ge noemd.” In de uitnodiging stond: „Binnenkort «tart de bouw van woningen al vanaf een prijsklasse van ongeveer 30.000 tot 50.000.’ Wil hij dan eens vertellen waar die hui zen komen, of er al gemeenten zijn die met de stichting in zee durven, of er al een goedgekeurd plan is en wat daar nu precies de besparingen op zijn? Dat wordt moeilijk voor Van der Kleyn. Want zijn hele „persconferentie” valt met die kernvragen in het water. Hij geeft toe: „Wij kunnen niets garanderen. Tegen men sen die zich bij ons melden zeggen we dan ook altijd: verwacht maar niet dat je nou snel een huis naar je zin hebt. Wij probéren dat alleen. En daarom alleen al heeft onze stichting zin”. Uit de informatie van de doorbraakgroep blijkt, dat er in heel Nederland driehon derd „sympathisanten” zijn. Wat zijn dat eigenlijk voor mensen? Van der Kleyn: „Als ze zich melden betalen ze ons 25 en kunnen dan onze informatie-avonden bezoeken. Daar bren gen we verslag uit van de bereikte resul taten. We moeten eerst weten waar ze Bö.' L

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10