Miraculeuze crash Andretti FERRARI SNEL MAAR ERG GELUKKIG NIET Limburger niet in de Tour Nacional wil in Londen tegen Ajax Sullivans wil als vijfde team aan honkbalweek deelnemen jk lor Wim Schepers voor vier maanden geschorst wegens dopinggebruik spelen Louis Pfenninger kon de leiding niet heroveren |M ifc ROOD EN WIT - DE GROTE HAAGSCHE M mW Positieve reactie op eerste telefoontje naar V.S. Pintens won Ronde van Zwitserland Haarlem trok twee amateurs aan Telstar-secretaris Van der Steen overleden Ook Pingeon door schorsing niet in Tour de France 11 20 juni a.s. 'O ZATERDAG 19 JUNI 1971 (Van onze sportredactie) Y CRICKETMATCH HOOFDKLASSE Overgangsfase f! I fes Ml (Van onze honkbalmedewerker) MARC SERNé 10.30 uur. S Er is voor Schepers geen mogelijkheid tot beroep. De KNWÜ had al een poging gedaan om het resultaat van de doping controle in Spanje ongedaan te maken, coureur die met zijn acht cilinder Tyrell- Ford (derde plaats met 1.17.6) tussen de twaalfcilinder motoren kon handhaven. Dat de grotere motoren op Zandvoort echt wel tot hun recht komen bewees ook Chris Amon. De Nieuwzeelander begon steeds meter te rijden in zijn Matra, die boven dien een goede wegligging heeft. Het re sulteerde tenslotte in een vijfde plaats. BRUSSEL. Roger Pingeon, winnaar van de Tour de France 1967, zal dit jaar niet kunnen deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. In een kort geding, dat Pingeon had aangespannen om opheffing te ver krijgen van zijn schorsing, verklaarde een Brusselse rechtbank zich niet bevoegd uit spraak te doen. dingen voor de Europese kampioenschap pen die men ten koste van alles wil winnen. Een van de journalisten belde kort na de persconferentie naar Bob Sullivan en vertelde hem dat er een plaats open was in de Haarlemse honkbalweek die Sullivan al tweemaal had gewonnen. Sullivan die al eerder op zijn in 1969 (vechtpartij!) genomen besluit om niet terug te komen, was teruggekomen, hapte. Het wonder baarlijke was dat het organisatie-comité enkele uren na de persconferentie ook hap te: Sullivan mocht komen, ongeacht de kosten, al moest de miljonair uit Michi gan wel water in de wijn doen. ADVERTENTIE MAAAiVVVVVVVVVVVV^VVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWVVVWVVVVVI/VVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVWVV iur van n Rijs- LV. in lerhan- we sa- ee. lerhan- lie sta- srmeld, n zijn, en ge- gewet- sultaat uiter- deling. (met Peter van Arkel en Ernst Vriens) Zal Rood en Wit (op volle sterkte spelend) zijn leiderspositie k"-- handhaven Komt allen naar de Spanjaardslaan. '4' x s AMSTERDAM. De Limburgse wiel renner Wim Schepers is wegens het ge bruik van doping in de afgelopen Ronde van Spanje met ingang van vrijdag 18 ju ni geschorst voor een periode van vier maanden. Dit betekent dat hij niet zal kunnen uitkomen in het kampioenschap van Nederland op de weg (op de Cau- berg), waarvoor hij een van de favorie ten was. Ook zal hij uiteraard niet met de Goudsmit-Hoff-ploeg in de Ronde van Frankrijk mogen starten. Inmiddels had het Amerikaanse opper bevel in West-Duitsland zijn toestemming gegeven voor de komst van een team be staande uit Amerikaanse militairen. Daar voor moest de competitie worden onder broken en daarom ook kon men de militaire ploeg slechts een weekeinde vrij maken. De versterkte Flyers-ploeg zou vrijdag 2 juli al terugkeren. KNBSB-erelid Jan Har- tog versierde dit en dat is een prestatie van de bovenste orde. De boodschap aan de Amerikanen dat er toch nog een vijfde deelnemer was gevonden, moet uiterst pijnlijk zijn geweest en „zal de goede ban den tussen KNBSB en de Amerikaanse autoriteiten grondig vernielen”, aldus Jan Hartog. Sportief bezien is de gang van zaken al- OLTEN Louis Pfenninger. de 26-jari- ge Zwitserse „gastrijder” in de ploeg van Goudsmit-Hoff heeft de eerste plaats niet kunnen heroveren op de laatste dag van de Zwitserse ronde. De opgave 1 minuut en 6 seconden te winnen op Jos Pintens, die in Ljubljana ziek de Ronde van Italië verliet, maar in de Ronde van Zwitser land weer helemaal boven Jan was, lag boven de macht van Pfenninger. Op iedere 370 meter van het 25 kilometer lange par koers had de Zwitser een seconde moeten winnen op Pintens, maar op de eerste helft van het traject was de kleine rossige Belg vorig jaar winnaar van de Amstel Gold Race nog een seconde sneller dan Pfenninger. De heer Van der Steen, sedert 1 juni werkzaam bij een expeditiefirma, ligt op gebaard in het Uitvaartcentrum in de Eemstraat in IJmuiden. Hij zal dinsdag- Ook het Nederlands team zal enkele Wisell, is het echter allemaal bijzonder vlot gegaan. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om Wisell om een logische opbouw, onmisbaar in deze snelle wagens, te bewerkstelligen dit jaar nog For- mule-III te laten racen, hem in 1972 For- mule-II te laten doen en hem pas in 1973 een Formule I wagen toe te bedelen. Door het wegvallen van Rindt en het bedan ken van John Miles is Wisell dit jaar ech ter al voor de leeuwen gegooid. Ook het Nederelands team zal enkele uitbreidingen moeten ondergaan met de nodige problemen vandien. De Ameri kaanse coach Hal Smeltzly barstte bij het horen van de nieuwe verwikkelingen in lachen uit en zei: „Uw landgenoten kunnen er wat van!” n. Wil jeken- <e or- m dat een ?n be et be- •eiken. ran de nhan- s orde Hoe de zaken zich verder zullen ontwik kelen, weten wij niet, maar dat in dit ge val duidelijk geblunderd is door de orga nisatoren der Haarlemse honkbalweek is boven alle twijfel verheven. Misschien wordt de komende honkbalweek behalve speltechnisch men mag superhonkbal verwachten ook financieel een groot succes, sportief gezien mag gesproken wor den van een flop, ondanks alle maatrege len. De Belgische wielrijdersbond had Pin geon geschorst, nadat hij bij controle, aan sluitend op de Ronde van Vlaanderen, po sitief was bevonden op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Aange zien dit het tweede vergrijp was van Pin geon (het vorige dateerde van juli 1970), schorste de BWB Pingeon voor drie maan den, van 30 april tot 31 juli. Pingeon wilde nietigverklaring van dit schorsingsbesluit omdat hij in de desbe treffende ronde een niet voor hem be stemd verzorgingszakje in handen had ge kregen en daardoor onbewust het ge wraakte middel zou hebben ingenomen. De kamer van kort geding van de Brussel se rechtbank achtte de lezing van Pingeon zeer onwaarschijnlijk. De raadsman van de BWB had tijdens de behandeling van het kort geding aangevoerd dat de recht bank zich onbevoegd diende te verklaren, omdat het schorsingsbesluit van de bond alleen kan worden hierzien door de In ternationale Wieler Unie. Clay Regazzoni komt de pits binnen nadat hij met de snelle Ferrari al onmiddellijk weer een tijd heeft gemaakt die veel op zien baarde. Enkele ogenblikken later zal de vreugde aanzienlijk getemperd worden door twee snel achtereenvolgende ongelukken van de Zwitser. Andretti (die ook al een enorme smak zou maken) en teammanager Foughieri luisteren belang stellend naar zijn ervaringen met het circuit. lekke band. Dat betekende een tweede wa gen naar de knoppen. Ernstiger voor Fer rari was echter het ongeluk dat Mario Andretti vlak voor het afsluiten van de training kreeg. Zijn motor blokkeerde voor de tribunes waarbij hjj. na enkele pirouettes, enkele honderden meters verder lijkbleek maar ongedeerd uit de onvoorstel baar vernielde renwagen, die een tien tal meter hekwerk had vernietigd, kon kruipen. MONTEVIDEO. De Uruguese club Nacional de Montevideo, winnaar van het toernooi om de Copa Libertadores, wil bei de wedstrijden om de wereldbeker voor clubteams tegen het Amsterdamse Ajax in Europa spelen. De gedachten voor de thuiswedstrijd van Nacional gaan uit naar het Londense Wembleystadion. De reden van het bestuur van Nacional om niet in Montevideo te willen spelen is dat de club in financiële moeilijkheden verkeert. Men hoopt nu dat een „thuiswedstrijd” in Lon den meer geld zal opleveren dan een in Uruguay. Eindklassement: 1. Pintens (Bel) 36 uur 3 mi- niten en 30 seconden: 2. Pfenninger (Zwi) op 42 seconden: 3. Colombo (Ita) op 56 seconden; 4. Roger de Vlaeminck (Bel) op 1 minuut 16 seconden; 5 Caverzasi (Ita) op 2.12; 6. Poppe (Bel) op 3.57; 7. Janssens (Bel) op 5.53; 8. Vi- fian (Zwi) op 6.34; 9. Van Neste (Bel) op 7.01; 10. Cavalcanti (Ita) op 7.28; 11. Laghi (Ita) op 8.36; 12. Prinsens op 8.47; 13. De Geest op 9.27; 14. Schepers op 9.56; 15. Karstens op 12.13; 22. Krekels op 16.37; 34. De Koning op 25.44 44. Steevens op 39.54 50 en laatste Holst op 1.30.44. Serste jriode leden 6 '7% 17 51% 53% !5’/s 131/. !8% r% >3% 14% '6i/, 12'/. !5‘/i 6% 8% ,4*/» 1% 1 0 7% O’! ZANDVOORT Dat de twaalf- cilinder-bolides (Ferrari, Matra en BRM) zondag tijdens de Grand Prix van Nederland de eerste grote aanval zullen openen op de leider in het klas sement voor het wereldkampioen schap Jackie Stewart, is na de eerste officiële trainingsdag nog eens extra onderstreept. Vooral de Ferrari’s draaiden verschrikkelijk snel rond op het 4100 meter lange circuit in de dui nen, maar teammanager Foughieri keek na afloop allesbehalve vrolijk. Jackie Ickx liet met 1.17.4 weliswaar de snelste tijd registreren maar de schade die de fabriek uit Marinello opliep w'as aanzienlijk. Het begon met Clay Regazzoni. Nadat hij in het eerste gedeelte van de training al de snelste tijd had gerealiseerd van 1.17.9 crashte hij met een opgeblazen mo tor in het scheivlak. Maar daarmee was de ellende voor de Zwitser nog niet voor bij. Slechts enkele minuten later kreeg hij in het bos met de reserve-Ferrari een Het is overigens nog steeds niet zeker of deze wedstrijden inderdaad zullen wor den gespeeld. Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, vindt overigens wel dat deze ontmoetingen door dit idee van de Zuid- amerikanen aantrekkelijker worden voor zijn vereniging. „Dit opent nieuwe per spectieven voor ons. Maar toch zullen wij eerst van de KNVB ons competitiepro- gramma moeten vernemen alvorens een besluit te kunnen nemen. Daarbij moeten we ook rekening houden met onze wed strijden om de Europa-cup. Alles wat ik nu zeg is echter een beetje voorbarig, „om dat het bestuur nog een besluit moet ne men over het spelen om de wereldbeker”. „Te duur”, zei Gerard Voogd donder dagavond namens de Stichting Sportinitia- tieven Haarlem in antwoord op vragen van enkele journalisten die informeerden waarom de Grand Rapids Sullivans niet waren uitgenodigd, toen de Antillianen opeens een flagrante contractbreuk pleeg den. Ook Italië kon niet komen, omdat men het te druk had met de voorberei- Het betekende onmiddellijk het einde van een eerste training waarin bijzonder fel tekeer werden gegaan. Snelste man Jackie Ickx: „Het weer is niet erg best en als het zaterdag regent dan is deze tijd die ik nu gemaakt heb wel goed voor een eerste startplaats. Meestal worden er de tweede trainingsdag wel betere tijden gemaakt, maar ik heb het nu pas weer gezien in Monaco, toen regende het ook de tweede trainingsdag en lagen de tijden gemiddeld zo’n vijftien seconden per ron de langzamer”. Tegen die achtergrond behaalde Ferra ri toch een aardig succes. Temeer ook daar Regazzoni en Andretti respectieve lijk een vierde en zevende plaats voor zich opeisten. Snel gingen ook Pedro Ro- driguez in de Yardley BRM (een tweede plaats met een tijd van 1.17.46) en Jackie Stewart. De slimme Schot was de enige Wat de consequenties van de schorsing van Schepers voor zijn positie in de Ronde van Zwitserland zijn kon men bij de KNWU niet met zekerheid zeggen. Aange nomen wordt, dat de Zwitsers Schepers zijn verdiensten in de etappe van giste- VJim Schepers als winnaar van de Grote Prijs van Simpelveld kort na de be wuste Ronde van Spanje. :n ar- langer ensec- geven, soort heden j men te la- n, die ebben, gesla- „weg- ineer- ng en d van indig- :orga- re ar- fspre- hische rakter :e dat ont- werk- s vrij ver wordt •nieu- jetten vordt. Iseren rillige En dan Gijs van Lennep. Het valt voor de kersverse Grand Prix-coureur bepaald niet mee om te moeten debuteren in een startveld waar de fabrieksjongens aan de lopende band rondjes reden die onder de 1.20 lagen. Gevoegd bij het feit dat Sur tees TS 7, ook John Surtees erkende dat na enkele proef rondjes, nog steeds niet loopt zoals Van Lennep zich dat voorstelt was zijn tijd van 1.20.7 (goed voor een achttiende plaats) niet eens zo gek. Van Lennep laat zich ook niet opjagen. Hij realiseert zich terdege dat het constant rijden van een tijd onder de 1.20 onder deze omstandigheden op Zandvoort voor een Grand Prix-beginneling een uiterst hachelijke zaak is. Ook Surtees: „Concen treer je vandaag alleen maar op de wagen zaterdag zien we wel verder”, vond dat een verstandig besluit. Lotus verkeert duidelijk weer eens in een overgangsfase. De schreeuwende let ters op de trailer: „Gold Leaf Team Lo tus, Worldehampions 1963, 1965, 1968, 1970”, doen herinneren aan betere tijden van de Britse renstal. De ongebruikelijke samenstelling (een Braziliaan, een Zweed, een Engelsman en een Zuidafrikaan) voor een fabriek die het „Racing for Britain” in haar banier voert, is een duidelijke noodgreep van eigenaar Colin Chapman. Na het verongelukken van Jochen Rindt heeft hij nog wel enige serieuze pogingen ondernomen om Jackie Stewart te con tracteren, maar toen deze weigerde heeft Chapman nauwelijks moeite gedaan om verder te zoeken en de jongere garde een kans gegeven. De Braziliaan Emerson Fittipaldi diende zich al onmiddellijk aan als een enorm talent door de eerste Grand Prix die hjj reed een jaar geleden, meteen maar te winnen. Het is een moei lijkheid voor Chapman dat hy op Zand voort verhinderd is. maar het protest van de Unie is door de internationale wielerorganisatie (UCI) af gewezen. Dit protest was gericht tegen de formele gang van zaken bij die doping controle. Gesteld was dat in Spanje niet, zoals het UCI-reglement voorschrijft, de flesjes urine na het onderzoek waren af gelakt. Maar de UCI heeft thans laten we ten dat dit argument voor haar niet aan vaardbaar is. De Zweed heeft tot nu toe niet onver dienstelijk gedebuteerd (op Zandvoort met 1.19.0 op de achtste plaats) maar het is duidelijk dat Lotus nu Fittipaldi er niet bij is nauwelijks kans maakt op een Grand Prix-zege. Desalniettemin toch schouderklopjes voor Wisell van Colin Chapman, die vond dat zijn gelegenheids- eerste-man het bijzonder sgoed had ge daan. Geen complimentjes echter voor David Walker. Hij spinde met zijn Lotus 72 op de Hunzerug, wat de monteurs een hele middag werk gaf om de wagen weer een beetje berijdbaar te maken en Wal ker niet verder bracht dan een vijfen twintigste plaats omdat er van hem geen officiële tijd genoteerd kon worden. En dan nog Chapman’s verrassing, de turbinewagen. Chapman heeft hier in het diepste geheim aan gewerkt en er tijdens verschillende testritten spectaculaire resul taten (tijden die niet door de conventio nele zuigermotoren werden gehaald) mee geboekt. Een probleem vormen nog de remmen, waar bijzonder veel van ge vergd wordt bij deze wagen en daarom is het niet waarschijnlijk dat de bolide zondag zal worden ingezet, aangezien de wagen het (nog) geen hele race kan vol houden. Chapman echter: „Dat zal nog moeten blijken. In ieder geval zullen wjj zaterdag met deze wagen wat gaan trai nen hier. Wij hebben hem tenslotte niet voor niets meegenomen”. Op het laatste gedeelte naar Olten heeft Pfenninger al zijn reserves opgebruikt en dit alles-of-niets-offensief leverde hem tenslotte een winst op van 24 seconden op de Belg. Niet genoeg voor de eerste-, maar wel voor de tweede plaats, die Colombo (bijna een minuut langzamer) aan de Zwitser kwijtraakte. Met zijn winst in de tijdrit zorgde Pfen ninger voor zijn tweede rit-overwinning in deze ronde, nadat in de voorgaande twee jaren geen Zwitser een dergelijk succes had behaald. Twee etappezeges behaalde ook Albert Fritz, die de eerste helft van de laatste etappe, Frick-Olten over 100 kilometer, winnende afsloot. De rit van Frick naar Olten had overigens weinig met een wielerwedstrijd te maken. De vijf tig overgebleven renners spanden'zich pas echt in toen de laatste meters in zicht kwamen. Fritz haalde het grootste rende ment uit die inspanningen. De voorzitter van de medische commis sie van de UCI, dokter Montenaro, heeft namelijk desgevraagd verklaard dat de gang van zaken bij de dopingcontrole in Spanje onregelmatigheden heeft uitgeslo ten. „Er kan dus niet geknoeid zijn en het staat onomstotelijk vast dat Schepers doping heeft gebruikt”, aldus een woord voerder van de UCI. Bij het afwijzen van het protest door de UCI heeft de KNWU zich nu moeten neerleggen. „Ook al zijn wij er het niet helemaal mee eens,” al dus een zegsman van de KNWU. Aange zien Schepers nog geen jaar geleden ook al was gestraft voor doping en toen een geldboete en een voorwaardelijke schor sing van een maand had gekregen heeft de KNWU hem thans moeten bestraffen voor de eerste recidive. Dat is drie maan den en omzetting van de voorwaardelijke schorsing van de eerste overtreding. In to taal dus vier maanden schorsing voor Schepers. 35.08; 18. Krekels (Ned) 35.18; 23. Prinsen 35.24; 28. Steevens 35.36 40. Holst 36.53 44. De Koning 38.16. Uitslag negende etappe: 1. Fritz (WD) de 110 km in 2.59.57; 2. Kartens (Ned zt; 3. R. de Vlaemink (Bel) zt; 4. Della Torre (Ita); 5. Kre kels (Ned) zt; 6. Schneider (Zwi) zt; 7. Mudde- mann (WDL) zt; 8. De Geest (Bel) zt; 9. Prin sen (Ned) zt; 10. Barnett (GB) zt; 11. De Ko ning (Ned) zt; 12. Grassi (Ita) zt; 13. Dury (Bel) zf; 14.' David (Bel) zt; 15. Lievens (Bel) zt; 41. Schepers (Ned) zt; 48. Steevens (Ned) op 3.25 min; 49 Holst (Ned) zt. Tweede gedeelte negende etappe: (een tijdrit over 24.6 km in Olten is: 1. Pfenninger (Zwi) 32 minuten 53 sec.; 2. Pintens (Bel 33.17; 3. Roger de Vlaeminck (Bel) 33.18: 4. Caverzasi (Ita) 33.28 5. Colombo (Ita) 33.48; 6. Poppe (Bel) 34.01; 7. Schepers (Ned) 34.09 8. Jürg Schneider (Zwi) 34.10.J; 9. Vifian (Zwi) 34.10.8; 10 Horton (GB) 34.27; 11. Janssens (Bel) 34.30; 12. De Geest (Bel) 34.33; 13. Cavalcanti 34.34: 14. Van Neste (Bel) 34.40; 15. Karstens (Ned) lerminst bevredigend. Alle deelnemers moesten daarom op de hoogte gesteld wor den van de nieuwe deelnemer. Voor ITM Detroit dat van plan was om met slechts 14 spelers naar Nederland te komen zal het waarschijnlijk betekenen dat er enkele werpers extra mee worden genomen. Voor Bill Arce die zijn spelers moet selecte ren niet alleen naar speltechnische, maar ook pedagogische kwaliteiten, komt de nieuwe ontwikkeling als een complete ver rassing. Hem wordt echter de gelegenheid geboden om enkele versterkingen over te vliegen voor de duur van het toernooi. HAARLEM. De zesde Haarlemse honkbalweek zal de geschiedenis ingaan als de meest vreemdsoortige van alle. Na dat donderdagavond op een persconferen tie was aangekondigd dat in plaats van de Antillianen een Amerikaanse militaire ploeg zou meedoen, omdat de Sullivans te duur waren, bleek de volgende morgen dat een nachtelijk telefoontje van een jour nalist naar Bob Sullivan voldoende was om de organisatoren alsnog te bewegen om de Sullivans naar Nederland te halen. Daarmee komt het aantal deelnemende teams op vijf, waarvan vier Amerikaanse. Afgewacht moet worden of het militaire team wel naar Nederland zal komen, als men verneemt dat toch een vierde team is gevonden. Om de Haarlemse honkbal week te redden waren de Amerikaanse autoriteiten bereid om de competitie voor een week te wijzigen, dank zij het werk van Jan Hartog. De plotselinge komst van de Sullivans heeft nog meer gevolgen: de andere ploegen zijn ingelicht en mogen zich versterken. Zo mag Bill Arce nog enkele werpers over laten komen! De pa niek van de Stichting Sportinitiatieven heeft een gunstig gevolg: de zesde Haar lemse honkbalweek krijgt de sterkste be zetting die men ooit had. IJMUIDEN. Een plotselinge hartaan val heeft gisterochtend een einde gemaakt aan het leven van Telstar-secretaris Jan van der Steen. De 48-jarige heer Van der Steen maakte sedert 1965 deel uit van het Telstar-bestuur. Hij laat een vrouw en twee dochters na. HAARLEM. Haarlem heeft twee amateurs gecontracteerd: Sjef de Poorter (DHC) en Frans Reuser (Rood en Wit). Frans Reuser (19) is lid van de bekende voetbalfamilie Reuser, die speelde in De Volewijckers en PEC. Reuser is een mid denvelder en kon keus maken tussen Haarlem en Ajax. Met Ajax was hij veer tien dagen in Milaan. Het werd tenslotte Haarlem omdat hij bij deze club denkt beter te kunnen doorstoten naar de top. Reuser kwam uit in het Amsterdams amateurelftal. Sjef de Poorter is twintig jaar oud. Hij is de Ausputzer van het Nederlands mili tair elftal, maar hij is ook in staat links back te spelen. Gisteravond kwam Haar lem nog rond met Gerrit Peijs. Peijs was één van de laatste contractspelers van Haarlem die zijn contract nog niet had ondertekend. fr. j op Westerveld. ren met zullen onthouden tenzij wie dan ook wordt geprotesteerd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11