Dulles: „Houding Engelsen Na vragen over inkomsten Felle twist tussen Wilson en de BBC Sartre wil persbureau stichten I Rainer Barzel wil bondskanselier worden KvanVQUN ALGEHELE OORLOG MET CHINA” Lening eigen huis een flop „HO-TEU” „VS RISKEERDEN DOOR VIETNAM hoe langer hoe slapper” „HO*TEU” F'' r achtergrond tl Senaat in de VS t Stoph ziet kansen voor regeling kwestie-Berlijn tegen voorstel beperking van dienstplicht re „Washington Post” publiceert „Pentagon-rapport”: I 1 1*1’. 3 2 F 1 - M W* ZATERDAG 19 JUNI 1971 Bondgenoten Troepen uit Formosa Rijk geworden CHINESE TOKO Uitstekend span Kille politicus Uitstellen WASHINGTON (Reuter) Opnieuw zijn geheime documenten van het Amerikaanse ministerie van Defensie uitgelekt, na de publikatie ervan door de „Washington Post”. De „Washington Post” begint zoals gemeld met de jaren van het bewind van Eisenhower, toen Nixon vice-president was. Uit de geheime documenten blijkt, volgens de lezing van de „Post”, dat het Eisenhower-bewind in 1954 op de conferentie van Genève zijn uiterste best deed om verkiezingen in Vietnam te voorkomen. Men vreesde, dat verkie zingen in Noord- en Zuid-Vietnam een overwinning zouden opleveren van Ho Tsji Minh. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Rainer Barzel, aanvoerder van de oppositie in Bonn, wenst zowel voorzitter van de Christen-Democratische Unie als kandidaat voor het bondskanselierschap te worden. Op een vergadering van het CDU- presidium heeft hij dit deze week alle rivalen officieel meegedeeld. Daar mee is plotseling beweging gekomen in de sterrenparade, die tot verbijs tering van het voetvolk de afgelopen maanden aan de top der CDU heeft plaats gehad. CHINESE JAPONNEN DAMESVESTEN LUXE PANTOFFELS f- zn zn EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KINDERJURKJES CHINESE GESCHENK ARTIKELEN IN GROTE VERSCHEIDENHEID CO Kleine Houtstraat 76, Haarlem Zeiljacht Angst voor kernwapens 9 F OUD-PRESIDENT EISENHOWER (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIE Wilson was kwaad dat de interviewer, de VWWVWWWWVWVtn/WWVVVWVWVWVVVVWVWVinA/VWAfWVVVV^ ITVIA/WWVWWVWWWWWWWWWWVW^ met 1.240 WWtAiWVWVVWWIfWWWWWWWWWWWWWWWWWWlflfwrWWtrWWWW Zie de etalage, of kom geheel vrij blijvend binnen I Het is duidelijk, dat de nieuwe regeling door al deze bezwaren, geen bijdrage van betekenis kan zijn aan het oplossen van de woningnood. Het is niet waarschijnlijk dat men bij het departement gaat staan dringen om zo’n lening. Het zou vermoe delijk anders hebben uitgepakt, als het rijk het leningbedrag had opgevoerd tot vijfduizend gulden of meer, of wanneer in overleg met de assurantiewereld een rege ling zou zijn getroffen, die de aanbeta- lingslasten in ieder geval zou hebben ver laagd. Nu ook het parlement zulke verbeterin gen niet in de regeling heeft aangebracht, is zij al bij voorbaat gedoemd voorbij te gaan aan de moeilijke positie van de lage- re-inkomenstrekkers, die door de huisves- tingsmisère het zwaarst zijn getroffen. ver leur lijk den Mocht plotseling de regeringsmacht weer in CDU-handen belanden, dan zou Barzel zonder twijfel bondskanselier worden. Hij leidt met instemming van Franz-Josef Strauss de samenwerken de fracties van CDU en CSU in de bondsdag, de Westduitse Tweede Ka mer. Er moet echter van worden uit gegaan dat de oppositie zich in 1973 in een normale verkiezingsstrijd met de regeringspartijen moet meten. DE BIKKELHARDE oppositie heeft de regering-Brandt herhaaldelijk in het nauw gedreven. Bij deelstaatverkiezin gen boekte de CDU bovendien de ene overwinning na de andere. De kansen voor de bondsdagverkiezingen worden in de partij dan ook optimistisch be oordeeld, alleen kan men niet besluiten onder wiens leiding Willy Brandt moet worden verslagen. De „Post” verklaart, dat uit de geheime documenten die de krant bezit op vele plaatsen blijkt, dat de regering van Eisen hower overwoog, in de Indochinese oor log in te grijpen vóór de opening van de Geneefse vredesconferentie in 1954. Van veel meer betekenis is dat de man, die onder Adenauer al eens tè vroeg een sprong naar de macht deed, met grote zorg de discussie in de CDU heeft gevolgd. Nadat Schröder zichzelf voor de kanselierskandidatuur meldde, heeft hij daarop gereageerd met een: „nu of nooit en alles of niets.” Nu Barzel zijn verlangens heeft geuit, heeft gistermiddag ook Kohl gemeend niet langer op een beslissing van Kie- singer te kunnen wachten. Hij wil de vroegere bondskanselier als partijvoor zitter opvolgen. Kiesinger, die al als kanselier vooral naam heeft gemaakt door het steeds uit stellen van moeilijke beslissingen, had ook nu zo’n concrete uitspraak graag vermeden, maar hij heeft slechts zijn persoonlijke besluit kunnen verschuiven (naar 5 juli). Schröder wil nog altijd alleen bondskanselier worden. gaan gebruiken, heeft de Engelsen danig schrik aangejaagd.” Als het wetsvoorstel was aangenomen, zou de dienstplicht niet meer gegolden hebben voor het conflict in Indo-China, omdat het Congres nooit formeel de oor log aan Noord-Vietnam heeft verklaard. Het Huis van Afgevaardigden en de Se naat hebben al een reeks voorstellen ver worpen die het vastleggen van data be oogde voor de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren met 58 te gen 12 stemmen een door de democrati sche senator Mike Gravel ingediend amen dement verworpen dat de militaire dienst plicht had moeten beperken tot openlijk verklaarde oorlogen. acht ima- liep, I hij vsky psy- van van •ige een ge- DAAR KWAM bij dat de CDU-leden in verschillende afdelingen met opinie peilingen druk waren gaan uitoefenen (opiniepeilingen waaruit meestal bleek dat een grote meerderheid van de par tijleden gelooft met de rustige Gerhard Schröder de beste kansen te hebben in 1973. Barzel, de machtigste man van dit moment, volgde met een flinke ach terstand als tweede. Ver achterop kwam steeds Kurt-Georg Kiesinger). leeft rdag ledi- :hia- zorg oeve ilijft itrie. het Bij ge- ken >ed- ADVERTENT1E |/WWVWWWWWWWWWWWWWWW\A u.sti- zelf den, ren- >rre- snde rden uder land □os- be- van De 'eest hem erd ian- bij De md, be de ®st. ;ren luis al •en, ’ol der de ing ep: de ht- HET ADRES voor, met kralen gebor duurde Zeer attractief Chinees HANDWERK on een veg was tt- Een passage die de BBC wel uitzond ge waagde er van dat Wilson de enige van de Labour-leiders was die in „oppositie rijk” was geworden. Dimbleby gaf daar bij als commentaar: „Hij heeft een bui tenhuis in Buckinghamshire gekocht en een huis, vlakbij het parlement. Met zijn vakantiegungalow op de Scilly-eilanden be zit Wilson eigendommen ter waarde van meer dan een half miljoen in guldens”. De zaak over de presentatie van het programma is nu zó hoog gelopen dat Wilson de kwestie gisteren in handen van zijn advocaten heeft gegeven als „nood zakelijk tegen-offensief tegen een liederlij ke behandeling door de BBC”. MABKIEZEN/2ONNESCWERM5N ROllUIKeN/LUXAFLEX JALÓUZIEEN Verder licht en luchtig 100% katoen, zeer goed wasbaar, ook gebor duurde modellen. zou zijn, dat de Chinese communisten zou den ingrijpen. Bij een Chinese interven tie zou evenwel, volgens de Amerikaanse Veiligheidsraad, de Verenigde Naties ver zocht moeten worden, er bij de leden op aan te dringen „passende maatregelen te nemen om „aan een dergelijke agressie” het hoofd, te bieden. Afgezien van een eventueel optreden van de VN zouden de Verenigde Staten, hetzij onder auspiciën van de Verenigde Naties of in samenwerking met Frankrijk, Engeland en andere bevriende landen, maatregelen moeten nemen zoals het af snijden van Chinese verbindingslijnen, ook die in China en, zonodig het uitvoe ren van een vlootblokkade van China. Evenwel zouden ook troepen uit Formosa gebruikt dienen te worden bij militaire operaties in Zuidoost-Azië, Korea of het Chinese vasteland. DULLES ZOU letterlijk verklaard heb ben: „De houding van Groot-Brittannië wordt hoe langer hoe slapper. De Engel sen schijnen van mening te zijn, dat wij bereid zijn het huidige risico van een oor log met China te aanvaarden. De angst dat wij de VS kernwapens zullen OBJECTIEF geldt de bedenking dat de arrogante en kille politicus alleen in staat moet worden geacht Brandt te verslaan als diens regering het werke lijk hopeloos heeft verprutst. Een rege ringsleider heeft nu eenmaal in dit land zonder meer een grote voorsprong. Subjectief zijn de bezwaren van de CDU-sterren die eveneens gaarne de volgende regering zullen leiden. Adenauer, Erhard en Kiesinger zijn zowel partijleider als kanselier geweest en Kurt-Georg Kiesinger (van nature te veel een vader-des-vaderlands om in een felle oppositie mee te kunnen ko- Bovendien, aldus de beleidsverklaring, zou als Zuidoost-Azië door het communis me beheerst werd, geleidelijk wellicht aan India en daarna het Midden-Oosten (wel licht met uitzondering van Pakistan en Turkije) gemene zaak met het communis me maken. Een dergelijke situatie zou de stabiliteit en veiligheid van Europa ernstig in gevaar brengen. Bovendien zou het ver lies van Zuidoost-Azië, in het bijzonder van Maleisië en Indonesië, tot grote eco nomische en politieke druk op Japan kun nen leiden. LONDEN. Harold Wilson is woedend op de BBC en de BBC is woedend op Harold Wilson. De oud-premier van En geland en tegenwoordige oppositieleider liet zich met een aantal andere vooraan staande vroegere Labour-ministers voor de televisie interviewen over hun persoonlij ke positie met inbegrip van hun financiële situatie na hun politieke val van precies een jaar geleden. BERLIJN, (DPA). De Oostduitse pre mier Willi Stoph heeft gisteren op het achtste partijcongres in Oost-Berlijn ge zegd dat zijn land een regeling voor de kwestie-Berlijn „voor mogelijk houdt”. Stoph was tot deze conclusie gekomen «amen met „leidende persoonlijkheden van de Russische Communistische Partij en de regering van de Sovjet-Unie”. Speciale be trekkingen tussen de DDR en de Bonds republiek wees Stoph opnieuw nadrukke lijk van de hand. Tot besluit wordt in het eerste artikel van de Washington Post nog vermeld, dat op 19 januari 1961, president Eisenhower een samenkomst had op het Witte Huis met de pas-gekozen president John Ken nedy. Eisenhower zei, dat Laos de sleutel vormde voor geheel Zuidoost-Azië. Kenne dy vroeg, hoe lang het zou duren om een Amerikaanse divisie naar Laos over te brengen. Over Vietnam werd niet gesproken. verbeteringskosten, die het relatief goed koop gekochte huis tóch weer duur gaan maken, terwijl er dan geen premiemoge lijkheden zijn om de lasten te drukken. Die 2400 is dus in feite geen bedrag dat tot kopen uitnodigt, zeker niet in de categorie die voor die lening in aanmer king komt. Want het rijk stelt als eis, dat een aanvrager enkele jaren voordat hij koopt géén belastbaar inkomen boven de 18 mille mag hebben gehad. Die norm gaat gelden van 1 januari 1972 af, terwijl de bouwkosten nog steeds onrustbarend stijgen en het voor de topcategorie van de lagere-inkomenstrekkers steeds moei- lijker en ook steeds onaantrekkelijker wordt geld te sparen, vanwege de loon- en prijsinflatie. Spaareffecten kunnen daarbij nauwelijks helpen, omdat het be drag per echtpaar jaarlijks niet groter dan 500 mag zijn en vervolgens nog twee jaar moet uitstaan om er dan 35 percent belastingvrije premie op te krijgen. Voor het rente- en aflossingsniveau, dat voor een tophypotheek van 40 mille, even afge zien van bouwpremies, tot maandelijkse lasten van omstreeks 400 leidt, zetten die effectenpremies nauwelijks zoden aan de dijk. Wie kan er overigens, uitgaande van de inkomensgrens van 18 mille belast baar, zover gaan met zijn lasten, waarbij dan niet uit het oog mag worden verloren dat de gewijzigde fiscale aftrekregeling ongunstiger gaat uitpakken voor kopers van oudere huizen? Een praktisch bezwaar van de regeling zoals die per 1 juli gaat gelden is nog, dat de aanvraagprocedure (maximaal zes maanden na de koop) geen rekening houdt met de optieregels voor een huis in de verkoop, zoals makelaars die doorgaans hanteren. Wie dus een huis op het oog heeft, maar eerst wil weten of hij voor de rijkslening in aanmerking komt voor dat hij een beslissing neemt, kan daarbij zodanig in tijdnood raken, dat het bewuste huis zijn neus voorbij gaat. AAN DE TOP is druk gedebatteerd over mogelijke combinaties. Kohl heeft bijvoorbeeld laten weten dat hij, als Kiesinger zich terugtrekt, voorzitter van de partij wil worden. Schröder heeft als eerste, duidelijk gesteld dat hij de kandidaat voor het kanselier- schap wil zijn. Beiden zouden een uit stekend span vormen, maar mag de door Adenauer opgebouwde traditie van het ongedeelde leiderschap oneerbiedig worden afgebroken? Vooral Barzel, die alle macht wil, heeft zich daartegen verzet. Hij is op het ogenblik de sterke man van de op positie, maar vindt dat zijn macht ei genlijk een veel te zwakke basis heeft. Hij zou daarom liever niet tot het par tijcongres in oktober dat de definitie ve beslissing moet nemen wachten. 'v> - Ir i IFiu Niemand vindt het leuk om in het open baar over zijn financiën te praten. Zeker politieke leiders niet. Wilson was de enige van zijn collega’s die er financieel beter op is geworden dankzij het boek dat hij schreef ter verdediging van zijn politiek als premier. Voor uittreksels daarvan zou de „Sunday Times” hem tenminste hon derdduizend pond sterling (ruim 800.000 gulden) hebben betaald. Volgens andere geruchten zou Wilson er zelfs een kwart miljoen pond (ruim twee miljoen gulden) voor hebben gekregen, maar het eerste geval lijkt waarschijnlij ker. Dergelijke kapitale sommen vertegen woordigen in Engeland nu eenmaal de journalistieke marktwaarde van prominen te figuren. men) had dat graag zo gelaten. Hij is nog altijd voorzitter van de CDU. In Bondsdag, de Westduitse Tweede Ka nister, die heel tactisch net doet alsof de oppositie hem niets aangaat om straks „vanzelfsprekend” de staats man te kunnen zijn die het schip van staat gaat besturen: Gerhard Schröder. Achter deze beide wat oudere heren staat niet alleen Barzel, maar ook Hel mut Kohl („de zwarte reus”), minis ter-president van Rijnland-Palts. En in het hoge noorden laat de succesvolle „Wahlkampfer” Gerhard Stoltenberg net iets te vaak weten dat hij echt voorlo pig premier van Sleeswijk-Holstein wil blijven. Gevangenen. Spanje telde in januari van dit jaar 14.681 gevangenen, een stijging van de gevangenisbevolking met 1.212 vergeleken met januari 1970. Versterkingen. 550 Britse militairen zijn per vliegtuig naar Noord-Ierland ver voerd om de Britse strijdmacht te ver sterken. In totaal zijn nu 10.000 Britse militairen in Ulster. Gesprek. Robert McKloskey perschef van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse zaken heeft gezegd dat de Ame rikaanse regering „te allen tijde bereid is in Warschau de besprekingen op am bassadeursniveau met China te hervat ten”. Koop een huis met steun van het rijk. Dat advies komt van de departementale voorlichters. Ze hebben er een hele folder over samengesteld, waarin precies staat wie er geld kunnen lenen, op welke voorwaarden en hoeveel. Dat geld komt uit het Bezitsvormingsfonds, gevormd uit de Breedband-milj oenen. De regeling is parlementair goedgekeurd en gaat van 1 juli af gelden. Er zijn vele duizenden gezinnen in Nederland, die graag een eigen huis zouden hebben. Maar dat blijkt in de praktijk niet zo gemakkelijk te zijn. De nieuwbouwprijzen zijn de laatste jaren zó sterk gestegen door oplopende loon-, materiaal- en grondkosten en door het hoge renteniveau dat zo’n huis een steeds moeilijker bereikbaar ideaal wordt. On danks de premieregelingen, die overigens het gunstigst zijn buiten de grote bevol kingsconcentraties, moet een koper onder de tegenwoordige marktomstandigheden rekenen op een eigen startbedrag van minstens zeven mille. Die heeft hij nodig als aanbetaling voor een tophypotheek van 90 percent en voor de verdere over drachtskosten, als hij aan een huis van ongeveer vijftig mille denkt. Hij moet zich dan afvragen wat hij voor dat bedrag krijgt. Dat is sterk afhankelijk van de plaats waar gebouwd wordt. Er is een duidelijk niveauverschil tussen de Rand stad en zuidelijke of oostelijke regio’s. Op de koopprijs kan dat wel enige tiendui zenden guldens uitmaken. Wie in de Rand stad woont, wordt dus in dubbel opzicht het kind van de rekening. Enerzijds is er een groot tekort aan huizen in de goed kopere klasse, anderzijds is de nieuw bouw, die het prijsniveau van de oudbouw sterk beïnvloedt, er het duurst en zijn de premies er beslist niet aan de hoge kant. Kan het Bezitsvormingsfonds aan die toestand nu wezenlijk iets veranderen? Daarvoor moeten we kijken naar de con dities die het rijk stelt. In de eerste plaats moet dan worden geconstateerd dat een renteloze lening van maximaal 2400, terug te betalen in negen jaar, geen be drag is dat potentiële kopers met een smalle beurs in een opwekkende startpo sitie brengt. Zij moeten nu eenmaal 10 percent van de koopsom contant op tafel leggen, te verhogen met dé provisies, re gistratiekosten en het notarishonorarium voor de hypotheekakte, als de koop ten minste niet „vrij op naam” tot stand komt. Voor bestaande, oude huizen, waar voor nu ook 90 percent hypotheken onder gemeentegarantie zullen worden verstrekt, kan de koper hoogstens geïnteresseerd zijn, als hij over goedkope doe-het-zelf-moge- lijkheden beschikt om een oud huis het aanzicht, het gerief en het onderhoud te bezorgen waardoor het zijn aangepaste woonwaarde krijgt. In andere gevallen moet zo’n koper rekenen op aanzienlijke MIDDENHAVENS.TRAAT27 IJMUlOW WÏ50-WM na ieoo uur nsso-titM OOK DE mogelijkheid van oorlog met China ingeval van Amerikaanse interven tie in Indo-China werd in de beleidsver klaring aangeroerd. Men veronderstelde, dat bij Amerikaanse deelneming aan de gevechten in Indo-China het risico groot PARIJS. (AFP) De Franse filosoof Jean-Paul Sartre en de schrijver Maurice Clavel willen met journalisten van de tra ditionele en de revolutionaire pers een persbureau stichten „ter verdediging van de waarheid”. Het bureau zal „Bevrij- ding” heten. Sartre, die al enige linkse bladen leidt, en Clavel, journalist bij de „Nouvel Ob- servateur”, vinden dat de machthebbers de pers beheersen en dat het nodig is de „berichtgeving op bevel” te bestrijden. Zij doen een beroep op „iedereen die wil praten”, journalisten, advocaten, le zers, luisteraars en tv-kijkers” om berich ten in te zenden die zij zorgvuldig moeten controleren, „opdat de waarheid kan wor den gehoord”. PRESIDENT EISENHOUWER heeft vol gens de gepubliceerde documenten in ja nuari 1954 een beleidsverklaring van de nationale veiligheidsraad goedgekeurd vol gens welke communistische overheersing van Zuidoost-Azië de VS ernstig in ge vaar zou brengen. IN HET DOCUMENT van de Ameri kaanse Veiligheidsraad zóu verder zijn op gemerkt, dat als deze maatregelen zouden worden genomen de VS zich ervan bewust zouden moeten zijn, dat zij betrokken zouden kunnen raken in een algehele oor log met China en mogelijk met de Sovjet- Unie en de rest van het Oostblok. De VS zouden derhalve moeten overgaan tot mo- bilisatiemaatregelen op grote schaal. President Eisenhouwer zou evenwel deelneming van de bondgenoten gewild hebben bij het „mobiliseren” van bondge- deze geallieerde deelneming aangaat zou den de VS moeilijkheden ondervonden hebben bij hét „mbiliseren” van bondge noten, in ‘het bijzonder de Engelsen. De toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, had verklaard, dat zijn Britse ambtgenoot Anthony Eden bang was, dat een militaire interventie in Indo-China een ernstiger kwestie zou zijn dan destijds in Korea. Zo tekende Markus in „Stern" de harde strijd tussen regering en op positie in de Bondsdag: terwijl Brandt en Barzel in een fel debat verwikkeld zijn, wekt Gerhard Schröder sterk de indruk dat het verblijf in de oppositie een aange name rustperiode is. 31-jarige David Dimbleby van het „24 uur”-team, hem hierover aan de tand pro beerde te voelen. Wilson antwoordde dat de pers veel onwaarheid over hem schrijft, maar dat de kwestie van geen belang is voor het publiek. Hij zei verder gepikeerd dat hij toch ook niet ingaat op het bedrag dat premier Heath voor zijn nieuwe zeil jacht heeft betaald (een som van bijna 200.000 gulden). Wilson heeft in zes maanden 300.000 woorden geproduceerd en vindt dat hij recht heeft op het door hem verdiende ho norarium. Dimbleby insinueerde echter, dat Wilson dit boek alleen had kunnen schrijven omdat hij als oud-premier recht op inzage van bepaalde officiële stukken had. Wilson was zo verontwaardigd over Dimbleby’s vragen dat hij nog tijdens het vraaggesprek de directeur-generaal van de BBC aan de lijn vroeg met het verzoek om de betreffende passages te schrappen. De voorzitter van de BBC, lord Hill, en de raad van gouverneurs hebben de film eerst bekeken waarna ze besloten aan Wil sons wens te voldoen. Maar na de uit zending van donderdagavond protesteerde Wilson opnieuw omdat er volgens hem niet voldoende uit de tekst was geschrapt en ook omdat de gewraakte passages in de kranten terecht waren gekomen. 9 ■99 999

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3