E X A M E N S3 HOSPITAALSCHIP DEED IJMUIDEN AAN IJmuider kinderkoren zongen uitstekend in Velsen-Noord Langs sluizen en havens Technisch team f2200,- rijker BON IJmuider Courant IJmuiden V I i lOEmNGSNIEi'WS Dat is uit het leven gegrepen h W aterlooschool allersterkste schoolsporters Vier maal „Maria Automobilist onder invloed Strand voetbal Rij wieltrimclub blijft actief IN DE VISHAL van Hattem" 6 TEL 15000 IJMUIDER COURANT ZATERDAG 19 JUNI 1971 IJMUIDEN De motortrawler op de foto is de Maria van Hattem IJM 10 zoals die van 1950 tot 1962 voor de n.v. Scheepsexploitatie Mij De Marezaten heeft gevaren. Het was de vierde IJmuidense trawler van die naam. De eerste komen we in de ge schiedenis omstreeks zestig jaar ge leden, in 1909 en dat was een stoom trawler van 155 bruto reg. ton met de stuurhut achter de schoorsteen. Het schip was in 1894 gebouwd in North Shields door Edwards Bros en heette aanvankelijk Campania. V elsen-IJ muiden ïïiiil TAXI 3000 TEL. 23000 Bezorg mij GRATIS TOT 1 JULI IJmuider Courant X i s a ■l ADVERTENTIE en (Van een onzer verslaggevers) C. H. Zijlstra (Van een medewerker) KEES MAAS tien af naar Amsterdam. (Van een medewerker) Heeren- ARIE VAN DER VEER ,-'i\ V. VELSEN. Deze week zijn in Velsen de traditionele schoolsportdagen 1971 ge houden. De Waterlooschool werd algeheel winnaar. de nd als heer E. Andrea, voorzitter sectie zang een toespraak. SANTPOORT. Pedagogische academie „De Costa” Santpoort-Zuid. Geslaagd voor de akte van bekwaamheid als volledig be voegd onderwijzer: F. Andreae, mej. M. J. Bakker Haarlem, M. R. v. den Berg Aer- denhout, mej. S. S. Bhagwandas Santpoort, mej. M. Boelhouwer Heemstede, mej. C. C. Boscaljon Haarlem, J. J. Bosman Velsen- N, J. D. Bosman IJmuiden, F. Brandsma Beverwijk, mej. M. C. C. Bousma, mej. E. M. Dollekamp Haarlem, mej. M. A. Duy- maer v. Twist Lisse, L. v. Dijk Velsen-N, mej. J. J. Gallandat Huët Bloemendaal, mej. J. de Graaf Santpoort-Z, mej. H. C. A. Ie Grand Hillegom, J. M. Heins Bever- van en net ter is ne- lit- VELSEN. Velser gs- aal ar- len la- ent an rte- iïte ra- ran de sit, im is el- led ies jer 50- nt, tot an, .‘st. len jk, 10e sta ide ïld, m- m- Die en) en- ar- ro- er- >le- de :ers net lur de aor >u- kt- •s.” .an die rit en, lur CO- iat we iet ;et et. n- ror s”. iet zij iet ijk ael lie op it- :en ?e- taf ,de ran ent vel eld ion bij zó en. lat ?e- de er. ’as len en, vel V- op de fiets en het rijden van toertochten het Aan vankelijk werd er onderling alleen zondag smorgens gereden, maar nu gaat men ook dinsdagsavopds op pad. Het vertrek is steeds vanaf de parkeerplaats achter de Hema in IJmuiden. Zondags start men om kwart voor negen ’s morgens en dins dags om half zeven ’s avonds. Liefheb bers voor het trimmen en toeren op de fiets, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de heer H. van Wetering, Si- riusstraat 27 te IJmuiden. Ook kan men zich bij het vertrekpunt aanmelden. Joop Huizinga, die net afscheid heeft genomen als dirigent van het christelijk jeugdkoor „De Goede Herder”, kan het niet laten, even enthousiast als altijd stond hij weer voor zijn koor en liet het weer enthousiast beginnen met een canon „Wees welkom”. Vocaal is dit niet het glansnummer van het koor maar het is toch wel zeer aanstekelijk, omdat ook de bewegingen in de canon zijn ingepast. Ook „Lieve lente” en „Tuara” oogstten veel bijval. Groot enthousiasme ontketen de het christelijk jeugdkoor IJmuiden- west onder leiding van Jeanne van Asselt, dat zich niets van de handicap aantrok, dat er geen decors beschikbaar waren. Op aanstekelijke wijze werd „Op schoolreis”, een mini-musical van Harrie Geelen uit gevoerd, waarbij het enthousiasme in de zaal steeds hoger oplaaide. Het is dan ook een compositie, waar sterk wordt ge- apelleerd aan de smaak van de huidige jeugd. Dat het koor zoveel succes inlegde met dit werk kan echter ook voor een niet gering deel op het conto worden ge schreven van begeleider Cor Kalkman. Hij bezit grote affiniteit voor deze muziek, die reeds meer de overhand kreeg in deze musical. Dat het kinderkoor „De jonge stem” nog eens een selectie zong van liedjes uit de operette „Marjolijntje in sprookjes land” valt te begrijpen. Deze operette heeft groot succes gehad, niet in de laat ste plaats door de muziek. Ook nu de costuums ontbraken en het verband de luisteraar die de operette niet kent, moest ontgaan oogstten de liedjes toch veel bij val. Dat zegt voldoende van de kwalitei ten van het koor, dirigent Edwin Wolf en pianist Piet Post. Voordat het programma dat onder meer een heruitvoering van het zangspel „Liedje gezocht” door het Goede Her- der-koor vermeldde begon, hield de wijk, P. Jansen Heemskerk, mej. W. Jan sen Velsen-N, G. Krepel Haarlem, mej. M. Middendorp Heemstede, E. Abhilakh Mis sier, J. J. Noot, T. Noot Haarlem, A. Offen- berg Overveen, mej. M. Pecht, G. H. Quak Haarlem, mej. J. J. Robinson Santpoort-Z, H. v. Rooijen Alkmaar, mej. L. Rosier Be verwijk, E. P. Rijnhart, mej. W. R. Schip pers Haarlem, J. H. Schmid IJmuiden, C. A. Schuurman, mej. P. E. Schwab Haar lem, D. Slagter Bloemendaal, J. J. C. Soll- man Haarlem, W. Steetkamp Bentveld, P. J. Terwoert Heemstede, R. J. F. Vegter Haarlem, J. Vos Zandvoort, mej. K. A. Vrijer-Mohr Zandvoort, G. R. ten Wolde Santpoort. HAARLEM. Mendelcollege. Geslaagd voor het diploma HAVO: Jos Kuhlmann, Heemstede, Gerda Bastiaenen, Bloemen daal, Arnold Beentjes, IJmuiden, José Veeken, Haarlem, Henk Wessel, Santpoort. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Aan vijf perso neelsleden van de technische dienst van Van Gelder Papier is vrijdagmorgen in een van de directiekamers een bedrag van 2200 aan beloningen uitgereikt. De heren A. J. Tork, J. P. de Zeeuw, G. F. van Rixel, R. Pfaff en K. van Veen kre gen ieder 440 naar aanleiding van hun idee, gezamenlijk uitgedacht, om de wis seling van de 13 ton wegende zuigpers in een papiermachine op een andere wijze te verrichten. Het leverde het bedrijf een besparing op van 7 a 8.000 wegens vermindering van produktieverlies. De be loningen werden uitgereikt door de be drijfsdirecteur, ir. J. C. Koops. Sinds de oprichting van de ideeën-bus bij VGP op 1 januari 1970 is dit het derde idee dat voor een vrij forse premie in aanmerking is gekomen. De hoogste pre mie, ooit uitgekeerd, bedraagt 5.000. De heer Koops deelde mee, dat de heren achter dit hoogst beloonde idee, Geerlofs en Kaan van de Poo 51, nog voor een extra onderscheiding in aanmerking komen, omdat de 5.00 premie de hoogste be- sparingsbeloning betekende, dat het con cern in 1970 uitkeerde. In de Van Gelder Papierbedrijven zijn in 1970 1099 ideeën ingediend. Hiervan worden of zijn reeds 268 ideeën uitge voerd. Afgewezen werden er 532, 185 kwa men in aanmerking voor een aanmoedi gingspremie, 189 voor een waarderingspre- mie en 20 voor een besparingsbeloning. Aan premies en beloningen is uitgekeerd 42.937. De netto besparingen per jaar, F w® (Van een medewerker) IJMUIDEN. De leden van de onlangs in het leven geroepen Rijwieltrimclub „IJmuiden” hebben hun vleugels wijder uitgeslagen en zijn naast de onderlinge clubritten in de omgeving ook in grote rijwieltoertochten elders in het land aan de slag gegaan. En met succes. De eerste vaantjes en medailles zijn al binnen. Als mede-oprichters van de RTC „IJ muiden” beten oud-renner Hans van Duin en Siem Korver de spits af. Zij volbrach ten de 200 km. lange zevendorpentocht van „Le Champion” door Noord-Holland. In Wassenaar reden de heren De Graaf en Bos een door „De Kampioen” geor ganiseerde 80 km. lange molentocht en de heer Kok fietste een 160 km. lange tocht van „Nova Zembla” met start en finish in Spaarndam uit. In Friesland na men Ab Bresser, A. Sijpelstein en oud- renner Jan Groot met succes deel aan een 230 km. lange „Elfstedentocht” op de fiets. Aan deze tocht namen vele rijwiel- toeristen deel en ook de publieke belang stelling was tamelijk groot. Een ploegje leden van de RTC „IJmui den” nam onder leiding van de heer H. van Wetering deel aan een toerrit van IJ muiden naar Den Haag en terug. Door de De J. Henri Dunant, het hospitaal- tchip van het Rode Kruis, met aan boord 72 bedlegerige patiënten uit Amsterdam heeft vrijdagavond van ongeveer half vijf tot omstreeks half tien afgemeerd gelegen bij de kleine sluis in IJmuiden. In de vroege avonduren heeft de drumband van de padvindersgroep „De IJmondtrekkers” op de wal een show verzorgd, welke door de zieken via de boven de bedden aangebrachte spiegels goed kon worden gevolgd. Na afloop van de muzikale show is door welpen en verkenners van „De IJmondtrekkers” aan alle „gasten” op de Henri Dunant een leuke surprise aangeboden. De voorzitter van de afdeling IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis, commissaris W. Sepp, en zijn echtgenote brachten ook een bezoek aan de „opvarenden” van het hospi- taalschip. Maandag is de Henri Dunant be gonnen aan een zesdaagse cruise door Nederland en deed onder andere Medemblik, Den Helder en Urk aan. Om ook de ervaring van een avond- vaart mee te maken voer het schip op verzoek van de patiënten om half Diploma A wiskunde: J. Verhoef, K. Stad Amsterdam, L. W. Smit, E. Anker IJmuiden, H. Muller Santpoort, R. Peters Driehuis, mej. J. Portegijs IJmuiden, K. Voortman Santpoort, A. T. Jansen, J. de Jong Heemskerk, P. Kamp Beverwijk, mej. C. Kraaijeveld Heemskerk. IJMUIDEN Onder bijzonder slechte weersomstandigheden werd op het IJmui dense strand het „Syp Sterk-toernooi’ met drie wedstrijden voortgezet, met de vol gende resultaten: ZeedistelPoort van Velsen 1-1; Noordzee-Coffeeclub 0-2 en Schoonenberg—Zeezicht 1-0. Door deze uitslagen hebben vijf ploegen zich met een gelijk aantal punten boven aan de ranglijst kunnen nestelen. Dit zijn Poort van Velsen, Zeedistel, Zuidpier, Zee zicht en Schoonenberg. Deze spannende competitie wordt zon dag met de volgende wedstrijden voort gezet: F.C. De BrugZuidpier, De Wey- manPoort van Velsen, PEN-jeugd Schoonenberg en ZeezichtBakkertje Bier. ZATERDAG 19 JUNI Jeugdcentrum IJmuiden, in I PEN-centrale, Kanaalstraat, 20 I inc. en Light show. ZONDAG 20 JUNI Openluchtbad, Heerenduinen, I duinweg, IJmuiden-Oost, 10-18 uur. MAANDAG 21 JUNI Oude Raadhuis, Kerkplein, Velsen-Zuid, tentoonstelling van het prehistorisch ver- I leden; dagelijks 10-12 u. en 14-17 u.; zon- I dag alleen 14-17 u.; de expositie is tot en I met 15 augustus. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en inlichtin gencentrum van de Ned. Vereniging voor Seksuele Hervorming. de Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 19.45 u. Bridgeclub De Jump. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg, Velsen-Nrd.; 14.30- 17.30 u.; Parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat, IJmuiden, 15-18 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Z., 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; jeugd- en tienerbibliotheek, filiaal Willemsbeekweg is open van 15.30 tot 17.30 u. Nadat de eerste dag verregende, trok ken woensdag 16 juni 2600 schoolkinderen voor een wandeltocht door Velserbeek, Waterland en Beeckesteijn. Donderdag 17 juni trad de schooljeugd aan voor een vijfkamp. Bij de vijfde klassers ging de eerste prijs naar de Waterlooschool en bij de zesde klassers naar de Josefschool. IJMUIDEN. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden de volgende besommingen ge maakt: TK 3 18.000, 2 12.200, 4. 15.350, 8 10.020, 17 14.750, 19 12.160, 24 1.620, 35 14.420, 36 8.020, 39 8.370, 40 8.170, 48 12.130, 49 11.200, 99 9.650, VL 1 4.980, 16 3.220, 253 4.890, KW 130 5.790, 98 12.980, 109 620, 177 740, 180 17.010, SCH 171 5.900, IJM 3 3.820, 8 2.290, 23 1.610, 35 340, 47 I 340, UK 1 3.990, 47 1.300, 60 7.970, 63 1.850, r 147 730, 148 1.680, 222 6.700, 245 1.370, 272 9.480, VD 6 3.500, 9 950, 19 1.650, 24 3.530, 25 1.100, 44 1.070, 46 1.110, 89 3.570, 115 afkomstig van dei deeën, die een bespa- ningsbelonang ontvingen bedragen 84.325. De kosten van invoering van de ideeën bus waren 28.000. Voor Van Gelder Pa pier heeft de ideeënbus in het eerste jaar van zijn bestaan dus een materieel voor deel van ruim 41.000 opgeleverd. De heer Koops achtte de ideeënbus van groot belang, temeer daar er vele verbe terende maatregelen kunnen worden ge nomen, die, juist in de huidige situatie van het concern, een belangrijke rol gaan spelen. In Velsen zijn in 1970 155 ideeën ingeleverd. gebouw u. CCC (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Door de bemanning van een surveillance-auto van de Velsense politie werd tijdens de afgelopen nacht op de Heerenduinweg een personenauto waar genomen, die zich nogal slingerend over de rijweg voortbewoog. Na een korte ach tervolging kon de bestuurder, een 37-jari ge inwoner van Velsen worden aangehou den, die inderdaad enigszins onder de in vloed van sterke drank bleek te zijn. Na een proces-verbaal en het in beslag ne men van zijn rijbewijs mocht hij zich te voet naar zijn woning begeven, waarbij de auto op een parkeerplaats moest worden achtergelaten. Hij vond dat deze uitvoering een uit daging moet zijn aan Velsen-Noord om ook eens met een goed kinderkoor te ko men. Inderdaad zal het tijd worden dat er eens iemand boven het kanaal opstaat om daar te gaan doen wat de heer Slings eens zo voortreffelijk deed. Maar het con cert van gisteren maakte wel duidelijk dat het geen sinecure zal zijn om het peil van de koren beneden het kanaal te benaderen. schip. De uit 10 koppen bestaande beman ning werd door de Duitser aan boord ge nomen, maar de tweede Maria van Hat tem was verloren en er is enige tijd mee heegegaan voor de verschijning van de derde. Dit was in 1936, toen de Scheepsexploi tatie Mij. De Marezaten in Cardiff de stoomtrawler Fuji CF. 17 kocht, welke op 15 augustus 1936 voor de eerste reis onder de naam Maria van Hattem IJm. 1 naar zee ging, met schipper Abr. de Goede. Het was een stoomtrawler van 293 bruto reg. ton met een machinevermogen van 550 pk. Na later onder de schippers Ph. Zwaan en H. Vuil te hebben gevaren werd het schip in 1940 gerequireerd door de Koninklijke Marine. Toen ons land in de oorlog werd betrokken was het schip nog niet klaar voor de Nederlandse marine- dienst en het viel al gauw in handen van de bezetter en is daarna in Duitse dienst verloren gegaan. De vierde Maria van Hattem was een motortrawler, zoals we al hebben gezien. Dit was een schip dat tijdens de oorlog voor de Kriegsmarine was - gebouwd als motortrawler van de zoogenoemde „Burg”- klasse. Na de oorlog werd het schip als RNW 123 te Wilhelmshaven aangetrof fen en de Helga van het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen sleepte het naar IJmui den, waar het 17 juli 1947 arriveerde. Daar heeft het vaartuig enige tijd met enkele zusterschepen gelegen en voor de verkoop werd het geregistreerd als Holland SCH. 137, onder welke het door De Marezaten werd aangekocht. Op 20 juli 1950 kon de Maria van Hattem IJM. 10 want die naam had het schip gekregen voor de eerste reis ter visserij. Schipper was J. Krab. Deze motortrawler werd in 1962 ver kocht naar Scheveningen aan de N.V. Re derij v/h Frank Vrolijk en kort na de verkoop werd de oorspronkelijke motor, de 600 pk Sulzer vervangen door een 900 pk Deutz motor, waarmee het schip nog een aantal jaren heeft kunnen varen. Aan het einde van de jaren zestig is het echter voor de kant komen te liggen. Het zat er voor de Maria van Hattem, die bij de Rederij Vrolijk Jacob Sch. 50 heette en onder die naam werd de traw ler in 1970 van de vloot afgevoerd. Uitslagen per onderdeel bij de vijfde klassen: Snelloop: Liduinaschool; kleine bal: Moerbergschool; grote bal: Don Bos- coschool; behendigheidswedstrijden: Wa terlooschool en hoogspringen: Campert- school. Zesde klassen: Vermeulenschool (snelloop); Krimpenschool (kleine bal), Zeewijkschool (grote bal). Clarastein- school (behendigheidswedstrijden) en In- singerschool (hoogspringen). Voor het eerst heeft de Gemeenschap gisteravond De Schouw in Velsen-Noord benut voor een zanggebeuren. Het betrof het optreden van drie IJmuider jeugdkoren, die een groot aantal belangstellenden hadden we ten te trekken, onder wie natuurlijk vele supporters van de zuidkant van het ka naal. Jammer genoeg moest het tiener koor IJmuiden-West het laten afweten. Maar er bleef toch nog genoeg te genie ten over. Voor de verkoop naar IJmuiden had het thuisbehoord in Frederikshavn in Dene marken onder de naam Hvalen FN 423. De Marezaten bracht het schip in 1909 in de vaart onder de naam Maria van Hattem IJM. 10, tegelijk met de Julie Streiff IJm. 159 en de Elie Cheneviere IJM. 161, die zusterschepen waren. Schip per op de Maria van Hattem was Chr. Glas en op de andere trawler respectie velijk D. van Pel en A. van Strien. IJmuiden had toen 74 stoomtrawlers en de grootste rederij was de Algemeene Visscherij Maatschappij met 21 schepen. De Maatschappij tot Beheer van Steam- trawlers en andere Visschersvaartuigen had er 15. De eerste Maria van Hattem is tot 1927 in de vaart gebleven en werd toen voor de sloop verkocht, althans het casco; de ketel en de machine werden er uit ge haald en geplaatst in de nieuwe Maria van Hattem IJM. 157, die in datzelfde jaar gereed kwam bij de scheepswerf van A. Pannevis in Alphen aan de Rijn. Dit nieuw-gebouwde schip was 152 ton groot en J. Blok werd er schipper op maar heeft tot in 1931 gevaren. Op 19 februari 1931 kwam dit schip tot zinken, na aan varing met het Duitse vrachtschip Annie Hugo Stinnes VI nabij het Borkum vuur- De motortrawler „Maria van Hattem” IJM 10 nummer vier. De tweede tot en met de vijfde plaats werden in beslag genomen door de Cam- pertschool, de Engelmundusschool, de Josefschool en de Adolf van Nassau- school. V V Diploma A: mej. M. C. van den Boo gaard Aalsmeer, mej. J. A. Brouwer* Be verwijk, B. A. van Dongen Aalsmeer, mej. G. J. van Eijk* Aalsmeer, mej. J. Jonge- jan*, mej. A. E. Kerver Aalsmeer, mej. R. Koning*, mej. M. Korringa* Rijsenhout, - J t 7 F. O. de Haan Heemskerk, mej. R. A. H. stijgende belangstelling voor_het tninmen Liefhebber* Bennebroek, mej. L. Scheep- c* - maker*, E. H. Schoonderbeek Hillegom, heeft men van de RTC „IJmuidei mej. A. M. Schutte* N.-Vennep, V. J. See- wekelijkse programmauitgebreid. gers*, mej. I. M. van Snippenberg* Hille- gom. De kandidaten met een behaalden te vens het Middenstandsdiploma. HAARLEM. Mulo-examens. Geslaagd voor diploma A de heren: J. W. L. Ras Hillegom, R. Bout Uithoorn, S. C. Jonker Bloemendaal, M. C. A. J. M. Tol Uithoorn, A. N. v. Aalst Nieuwkoop, G. J. Kuijper, H. Mihl, H. Polman Heemskerk, E. Knij pers Beverwijk, A. M. Bakker Aalsmeer, J. H. S. de Vries Aalsmeer, J. P. de Groot, E. Karpes*, J. W. H. Koster, J. Visser*, J. J. Zandbergen Haarlem; en de dames: M. Schotte Bennebroek, T. Smits Zwaans- hoek, J. van der Linten Wilns, C. Frits- ma, IJ. J. J. M. Geerlings Uithoorn, M. M. Beeuwken Zaandam, M. Smid Castri- cum, J. C. Spijker, N. v. Voorn veld Am sterdam, T. Roselaar, H. L. F. Schats Cas- tricum, M. L. v. d. Velde Alkmaar, L. C. Haije Aalsmeer, M. P. Storm Rijsenhout, W. Wies H’meer, J. E. M. Groenhout, J. H. v. d. Tappe* Haarlem, A. Oosterwold Be verwijk, A. S. W. Willers Velsen-N, E. Winkelman* Beverwijk, Velsen-N. en Tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor B E V E R VV IJ K Garage Breestraat 55. Wilt u kennismaken met IJmuider Courant vul dan onderstaande bon in. in open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Naam Adres te Daarna kunt u mij noteren als Doorhalen wat niet verlangd wordt. maandabonnee f 6.90 kwartaalabonnee f 20.10 Terwijl u slaapt, gaat het leven door. Ver van Uw bed en dicht bij Uw bed gebeuren allerlei dingen die U moet kunnen vernemen zodra U de ogen opent. Uw ochtendblad licht U in over veel maar niet over alles. De radio idem dito. Over het nieuws uit Uw streek en stad kan alleen een goed regioncal-plaatselijke krant U volledig informeren. Voor de dingen die „dicht bij Uw bed” gebeuren: kies IJMUIDER COURANT. S S

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7