Betogers staken bus brand GEEN NIEUWE HULP VOOR Huisartsen 7% duurder PAKISTAN Lonen afhankelijk van collectieve overheidsuitgaven ZES zijn nu akkoord over Engelse zuivel-import Industrielanden wachten in politieke oplossing af Ontwerp-advies SER Prins Philip tegen Brits toetreden Zuid-Afrika verspillen P.E.N. wellicht „Gesprek met naar Haarlem van tijd” fes Bestuur van de bloc af AGENDA pagina 7 Verder in de krant er een tiende NIEUW-ZEELAND: ONAANVAARDBAAR HET WEER WA-stichting treedt en Kersenoogst in Betuwe dreigt te mislukken Volgens geleerde Corton bestaat planeet 1*5 Mij Wifi 61e JAARGANG NUMMER 193 DINSDAG 22 JUNI 1971 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Partijdig Keizer Haile Selassi: Meer zon Entreegeld STRANDVERW ACHTING 2 3 3 6 7 7 9 9 11 11 11 13 Politieke uitspraak baart opzien Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. F 1 IJmuider Courant (Van onze redactie economie) (Zie verder pagina 6). Ingrijpen in aparte CAO’s moet als Deze krant bestaat uit veertien pagina’s Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Directie: Mr. II. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looy, onderdirecteur Flinke zonnige perioden en nog maar hier en daar een bui Tot matig of zwak af nemende wind tussen west en noord. Mi nimumtemperaturen ongeveer 9. maxima morgen van 15 tot 20 graden. hulp aan Pakistan was oorspronkelijk van plan geweest maandag een datum vast te stellen voor overleg met de Pakistaanse regering over toekomstige hulpverlening Een afgevaardigde zei dat zelfs nog niet bekend is wanneer de eerstvolgende ver gadering van het consortium zal worden gehouden. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, 5, Weerrapporten Beeldverhalen Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Vooruitzichten: Nog niet stabiel maar de depressieactiviteit gaat wat afnemen. Verwachting van het K.W.M.1. fot woens dagavond ‘JVVVUVtZVWWWVVfVVVirVVVVWVWVWWWWXfVW'W'WWVVWVWVVVI I De „Daily Mirror” zei in een commen taar dat „zelfs onder de anti-EEG politici de >'ede van de prins zal wor den beschouwd als een verbazing wekkende en onberaden flater in een van de belangrijkste politieke kwes ties waarmee Engeland op dit ogen blik wordt geconfronteerd” Het blad zei van de rede van de prins een sterke invloed op de publieke opinie te verwachten. Staatssecretaris De Koster noemde ener zijds het percentage van 66 „een ongeloof lijk grote concessie” van Frankrijk, an derzijds de eis van eenstemmigheid (die het Frankrijk mogeliik maakt een besluit in 1977 te blokkeren, en een importrege- ling in feite onmogelijk te maken) eer concessie van de vijf. se landbouwfonds in aanmerking die nen te worden genomen. Hij had met de Britse onderhandelaar. Geoffrey Rippon, gepraat en die had toe gezegd dat hij zijn best zou doen om tot een betere regeling te komen. ELST Vele fruittelers in de Betuwe vrezen dat de kersenoogst voor een be langrijk deel zal mislukken als het weer niet snel omslaat. De aanhoudende regen val en enkele hagelbuien van de afgelo pen dagen zijn er de oorzaak van, dat veel kersen aan de bomen zijn begonnen te rotten. De kersen die al rijp zijn, vertonen scheuren en worden in de mindere kwali teitsklasse uitgesorteerd of zijn alleen nog geschikt voor de jamfabrieken. De aard beienkwekers klagen op het ogenblik even eens over het snel rotten van hun vruch ten, waardoor grote schade wordt aange richt. mogelijkheid voor de overheid verval len (schrappen artikel 8 Loonwet). Gedetailleerd ingrijpen in de prijzen moet nog evenmin mogelijk zijn (wij zigen artikel 2 Prijzenwet). G. B. S h a w Het is verschrikkelijk vervelend dat sommige idioten een belofte tot blij vende vriendschap ernstig opvatten. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse geleerde Henry Corton zegt sterke bewjjzen te hebben voor het bestaan van een tiende planeet in ons zonnestelsel. ADDIS ABEBA (Reuter en AFP). Keizer Haile Selassi van Ethiopië is van mening dat een dialoog tussen de zelf standige Afrikaanse landen er Züid-Afri- ka in de huidige omstandigheden verspil ling van tijd en zelfbedrog is. Het bevriezen van lonen voor verschil lende bedrijfstakken over verschillen de perioden moet als mogelijkheid ko men te vervallen (artikel 10 van de Loonwet wijzigen). LUXEMBURG (ANP). Ondanks alle pssimisme en spraakverwarring in de loop van een vergadering die tot omstreeks drie uur vanmorgen heeft geduurd, zijn de zes EEG-Ianden er toch in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt te berei ken over de Nieuwzeelandse zuivelimport in Engeland. Dat was een belangrijk knel punt bij het overleg. Dit na moeizaam onderhandelen bereikte compromis volgens staatssecretaris De Koster „niet ideaal, maar het enig haal bare” komt op het volgende neer: (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Per 1 juli mogen huis artsen aan particulieren 7 percent meer rekenen voor visites en consulten. Wat de particulier nu in de praktijk moet gaan betalen is daarmee niet duidelijk. De Lan delijke Huisartsen Vereniging in Utrecht zei ons vanmiddag: dat kan per arts en per verrichting verschillen. In het alge meen zal het zo moeten worden dat er 7 percent op de tarieven mag komen, zoals die op de laatste kwartaalrekening hebben gestaan. Er bestaan geen uniforme tarieven in Nederland. Of dat straks wel zo gaat wor den, hangt af van de beslissing, die het ka binet moet nemen, zodra de commissie ad vies huisartsentarieven daarover heeft ge rapporteerd. De commissie is ingesteld door minister Nelissen. Deze bewindsman gaf voor de 7 percent verhoging nu al toestemming om een aanpassing aan de algemene onkosten-ontwikkeling mogelijk te maken en om de gestegen praktij kkos- ten te compenseren. De kosmonaut Victor Patsajev heeft van daag in een televisieuitzending planten la ten zien die in een toestand van gewichts loosheid aan boord van het Russische ruimtestation „Saljoet” tot groei zijn ge komen. Sommige loten waren binnen twee da gen gevormd. Aan een van de loten zaten vier blaadjes De planten worden twee maal per dag begoten met een voedings- oplossing. Deze planeet zou een doorsnede hebben van ongeveer 900 kilometer en zo dicht rond de zon draaien dat men het hemel lichaam nog niet eerder heeft kunnen ont dekken. Corton zegt uit waarnemingen tijdens een zonsverduistering in Mexico tot zijn conclusie te zijn gekomen. De planeet is volgens Corton slechts bij een zonsverduis tering waar te nemen. „Prins Sadroeddin Aga Khan, de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties heeft de ongelukkige in druk gewekt dat hij niet onpartijdig is” Dit heeft de Indiase minister voor de Maatschappelijke Opbouw, Khadilkar gis teren in het parlement in New Delhi ge zegd. In het parlement in New Delhi werden stormachtige debatten gevoerd over een uitspraak die werd toegeschreven aan de prins, die zich vorige week op de hoogte stelde van de omvang van het vluchtelin genprobleem. Het elf landen tellende consortium voor J over een regeling van de crisis „in een Pakistaans kader”. Op het Indiase stand punt dat iedere regeling moet worden getroffen in overeenstemming met de ge kozen vertegenwoordigers van het Oostpa- kistaanse volk had de prins niet geant woord. „Het is bekend dat de vorige Aga Khan een van de stichters van Pakistan was”, aldus minister Khadilkar. Nieuw-Zeeland zal na een overgangs periode van vijf jaar zijn zuivelexport naar het Verenigd Koninkrijk hebben teruggebracht tot 66 percent van het huidige peil. Dit komt neer op 75 per cent van de huidige boterexport en 20 percent mn de huidige kaasexport. MOSKOU AP). In Kisjinev, in de Sovjet-Unie is gisteren een proces begon nen tegen negen Russen, allen joden. Het proces houdt verband met een poging een jaar gelden in Leningrad een vliegtuig te kapen. Dit zou het vierde kapingsproces zijn. Van officiële zijde is het begin van het proces niet bevestigd. Ook in de kranten te Moskou staat er niets over te lezen. De beklaagden zouden worden beschul digd van belediging van de Sovjet-Unie en medeplichtigheid aan de vliegtuigkaping. Vandaag is een officiële Britse parle mentaire missie in Karachi aangekomen. De Britten zullen een onderzoek instellen naar de toestand in Oost-Pakistan. De commissie zal ook een bezoek brengen aan India. Binnen de EEG, zo zei hij, zijn er al voorbeelden dat al lang bestaande agrarische systemen volkomen over hoop zijn gehaald door de werkwijze van de Europese Gemeenschap „Als we toetreden tot de EEG zullen we spoedig -ndervinden wat dat te be tekenen heeft”. Prins Philip sprak ook over de industrie en de werk loosheid „Ineenstorting van de land bouwmarkten kan de structuur van de natie, zowel fysiek als sociaal to taal veranderen” zo zei hij. Het is in Engeland niet gebruikelijk dat leden van het Koninklijk Huis in politieke kwesties partij kiezen. In Londen wordt dan ook irritatie in regeringskringen over Philips uit spraken verwacht, te meer daar het ogenblik van de kritiek juist ter wijl Rippon met de Zes in Luxem burg onderhandelt wel bijzonder ongelukkig was gekozen Er moeten besparingsmogelijkheden komen (niet uitsluitend uit het winst- inkomen) om in het belang van de werkgelegenheid investeringen te kun nen blijven doen. Bij de lonen kan daarbij aan een consumptief en aan een besparingsdeel worden gedacht. (Zie verder pagina 11) Het Ethiopische staatshoofd zei dit gis teren in de Afrika-hal in Addis Abeba, waar hij de achtste conferentie opende van de leiders van bij de Organisatie van Afri kaanse Eenheid aangesloten staten. Op twee na zijn alle 41 lidstaten verte genwoordigd. De wegblijvers zijn Oeganda en de Centraal Afrikaanse Republiek De Zuidafrikaanse premier. John Vor sten, heeft gisteravond verklaard dat zijn regering „zonder aarzelen” de uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag inzake Zuidwest-Afrika verwerpt. „Het is onze plicht Zuidwest-Afrika te besturen ter bevordering van het welzijn en de vooruitgang van zijn inwoners. Wij hebben het volk van Zuidwest-Afrika op de weg naar vrede, welvaart en zelf beschikking yebracht en wij zijn niet van plan het vertrouwen te schenden” aldus Vorster. Er moet een inkomensverdelingsbe- leid komen, waardoor het ook moge lijk wordt andere inkomens dan lonen ten gunste van die voorzieningen af te remmen. De vermogensvorming komt daarbij eveneens aan de orde Morgen een tot zwak of matig af- nemende zeewind. Overwegend droog met flinke opklaringen. Over dag 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. De zes hebben in de nacht van maandag op dinsdag ook nog een poging gedaan eenstemmigheid te bereiken over een voor stel aan de Britten inzake hun financiële bijdrage aan de EEG. Vijf delegaties de zes minus Frank rijk konden het gemakkelijk eens wor den over een beginpercentage van de Britse contributie van 8,44, oplopend via 10,56, 13,05. <5,85 tot de uiteindeliike bij drage van 18,92 percent. Frankrijk bleek hier echter onmogelijk mee akkoord te kunnen gaan. Over dat percentage wordt vandaag doorvergaderd. Staatssecretaris De Koster zei na afloop de indruk te heb- Loon- en prijsmaatregelen moeten globaal zijn en simultaan worden ge nomen, nadat de SER over vorm, tijd, duur en samenhang heeft geadviseerd. De loonruimte moet worden afge stemd op die voor de collectieve voor zieningen. Bijvoorbeeld: algemene kosten voor milieubewaking moeten uit dezelfde ruimte komen als de loon- verbeteringen. Volgen.. Khaldikar heeft de prins twij felachtige uitspraken gedaan, bijvoorbeeld ben dat de Britse onderhandelaar Rippon een al of niet accepteren van het EEG- voorstel over de Nieuwzeelandse zuivel export koppelt aan de financieringsvoor- stellen dië de Zes hem zullen voorleggen Over de reactie van Nieuw-Zeeland zelf op de door de zes uitgedachte oplossing zei de Nederlandse staatssecretaris het volgende: „De heer Marshal] (vice-pre- mier) zal er ongetwijfeld met Wellington over moeten bellen. Ik heb de indruk dat het door de zes genoemde cijfer betref fende de Nieuwzeelandse export na vijf jaar, voor de heer Rippon aan de hoge kant lag, maar voor de heer Marshal] aan de lage kant.” De Britse onderhan delaar heeft zich overigens zorgvuldig ont houden van het noemen van een cijfer. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeente Haarlem heeft Gedeputeerde Staten aangeboden het nieuwe hoofdkantoor van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te vestigen in de Zuiderpoider, het laatste stuk bouwgrond in Haarlem. De nieuwe vestigingsplaats van het PEN is actueel doordat het bedrijf in Bloemendaal, waar duizend man werken, met ruimtegebrek kampt. Deze zaak wordt bestudeerd door een commissie, die ook rekening houdt met de mogelijkheid dat het hoofdkantoor in Alkmaar komt. (Zie verder pagina 6). EDINBURGH. (Reuter en AFP) De tegenstanders van toetreding van Engeland tot de EEG hebben een medestander gevonden in Prins Phi lip, de echtgenoot van de Britse ko ningin Elizabeth. Toenassing van de „brute industriële filosofie” op de landbouw zal een chaos tot gevolg hebben, zo zei de prins maandag avond tijdens een bijeenkomst van de Koninklijke Maatschappij voor Landbouw in Edinburgh Na die tijd za] de uitgebreide EEG, dat wil zeggen een gemeenschappelij ke markt waarvan Engeland deel uit maakt, met eenstemmigheid moeten beslissen over de na 1977 te volgen handelwijze. Bij deze beslissing zul len de consequenties voor het Europe- DEN HAAG. Nu de bezwaren van NVV-voorzitter drs. H. ter Heide op en kele punten (geen loononderhandelingen in de SER) zijn weggenomen, wordt ver wacht dat de Sociaal-Economische Raad vrijdag weinig moeite zal hebben met het advies over het loon- en prijsbeleid. In het ontwerp van de commissie Nationale Ontwikkeling Economie hebben alle par tijen elkaar nu gevonden op de volgende punten: TEL AVIV (Reuter), In het gebied van de stad Beisan, in het noorden van Israel, zijn vandaag raketten neergeko men, die vanaf Jordaans gebied waren af geschoten. Er waren geen slachtoffers. Dit was de eerste aanval sinds maanden op Beisan, dat vorig jaar vaak het doel wit is geweest van beschietingen door Arabische verzetsgroepen. PARIJS (Reuter en AFP) Vertegenwoordigers van Westerse industrie landen en Japan hebben gisteren besprekingen over nieuwe hulpverlening aan Pakistan uitgesteld. Het overleg zal worden hervat als een politieke oplossing is gevonden voor het conflict tussen West- en Oost-Pakistan. Een rechercheur gooit een emmer water naar een brandende bus nadat gisteren een groep mensen in Manilla, die ruilden protesteren tegen de hoge benzineprijs, het voertuig hadden aangehouden, de passagiers hadden gelast uit te stappen en het daarna met een brandbom in brand hadden gestoken. De plaatsvervangende Nieuwzeelandse premier, John Marshall, heeft vandaag over de onderhandclingen met Groot Brit- tannië verklaard, dat de voorwaarden ten aanzien van de zuivelexport van zijn land onaanvaardbaar zijn. (Van onze correspondent) DEN DOLDER. Het bestuur van de Willem Arntsz-stichting is maandagavond, na een vergadering van enkele uren, en bloc afgetreden. Het college van regenten heeft deze beslissing telegrafisch aan Ge deputeerde Staten van Utrecht en het Utrechtse gemeentebestuur overgebracht. Het college meent dat een vernieuwing van het bestuur in deze fase van het con flict de oplossing van de problemen zal kunnen bevorderen. Het aftredend bestuur zal de lopende zaken blijven behartigen, maar geen besluiten meer nemen over zaken die het conflict betreffen. In de vergadering van maandag kwam het negen leden tellende bestuur nog wel met prof. dr. A. Poslavsky overeen, dat deze de medische eindverantwoordelijk heid over de afdelingen psychiatrie en oligofrenie (Dennendal) zal dragen. De tij delijke buitendienststelling van drs. C. Mul ler heeft het bestuur niet ongedaan ge maakt. Het laat een volgend college van regenten daarover beslissen. De adviescom missie zal haar werk voortzetten. Zij gaat door met het horen van alle bij het con flict op de W.A.-hoeve betrokken partijen. I - -1 NAAM ADRES tf Doorhalen wal mei «erlangd wordt. TE -- Daarna kunt u mij noteren als maandabonnee 6,90 4$ kwartaalabonnee ƒ20,10 R O N in open enveloppe zonder .postzegel opsturen naar IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - Umuiden

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1