Betaling aan slachtoffers van Softenon Boston Globe publiceert vertraagd Het vrije denken en doen ook uit geheime stukken Noodtoestand in Bolivia h Nice Indo-China-zitting in Oslo begint met een interne rel Verbod tegen New York Times en Washington Post nog van kracht Weer Russisch ruimteschot Anatol Fedossejev minder belangrijk dan verwacht valt te betwijfelen hoewel hij wellicht toch veel interessants kan vertellen ge zien de grote zwijgzaamheid van de Rus sen over eigen ruimtevaart. Thant ziek zzWandelkoning,/ in I Rassenincidenten PROBLEMEN ROND RUSSISCHE RECHTER Onderzoek naar Wereldrecord Parijs wilde ruimtesamenwerking met Russen niet laten verstoren optreden van Amerikaanse Kerngeleerden uit Hongarije niet naar Engeland eiervangen generaal in Georgia en Florida o W ’Z 3 DINSDAG 22 JUNI 1971 Observatorium Bochum: Verhaaltje Beschuldigd van moorden in Vietnam I v 4 (Van onze redacteur in Bonn) ling ADVERTENTIE Bankoverval. Middenafrikaanse staat een leeft was lijk >ora was loot een Het hof van beroep in Washington heeft de Washington Post opnieuw verboden de pu blicatie van geheime Pentagon-documen- ten te hervatten. Het verbod geldt voorlo pig weer voor 24 uur. Het hof zal van daag zelf de vraag bekijken of de mening van de Amerikaanse regering juist is dat de publicatie van de Vietnam-documen- ten onherstelbare schade zal toebrengen aan de nationale veiligheid. Weinige uren tevoren had federaal rech ter Gerhard Gesell voor de tweede keer ook de Washington Post toestemming ge geven de publicatie van de documenten te De directeur van het observatorium, Ka minski, is van mening dat de nieuwe lan cering verband houdt met de Russische ruimtevaartschepen Saljoet-I en Jojoez-II, die nu om de aarde draaien. Bochum heeft de nieuwe signalen voor het eerst vanochtend vroeg opgevangen. Tegen kwart voor acht had „het nieuwe Russische ruimteschip” drie banen om de aarde voltooid, aldus Kaminski. In Londen acht men het niet uitgesloten dat de afzeggingen verband houden met de vlucht van de Russische geleerde Fedos- sejev naar Engeland. Drie van de Honga ren droegen financiële redenen aan, de vierde gaf geen verklaring. zijn een Het LA PAZ, (Reuter). De Boliviaanse regering heeft de noodtoestand afgekon- digd. Naar de Boliviaanse minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard is het doel van deze maatregel een rechts complot te verijdelen ter verdrijving van president Juan Torres, waarover de laat ste dagen geruchten de ronde doen. De Britse lezing van het geval klopt vrij wel met de gegevens uit Moskou behalve dat Fedossejev volgens Londen 52 jaar oud is en niet 61 zoals Moskou beweert. Hierop volgden protestbetogingen van negers, die uitliepen op vernielingen en brandstichting. Aardbeving. Bij een aardbeving op Mid- den-Java, is één dode gevallen en zijn 8.000 mensen dakloos geworden. iteit imer de iden me- was het ver- eer- ech- ?aat. 5000 irec- i op loek raat, lan- man kon joor eer- noe- am- teur De ■lin- met igen ver- for- zijn ■aad be- lan- mag en had ver- lest- anse nee- land sge- zoek dien ame na- tka- door 1OU- die was ;traf de- de ■n. ;gde aor- we- 400 de and, ;be- Dit igen LONDEN (DPA). Vier Hongaarse kerngeleerden hebben gisteren zeer ver rassend hun deelname aan een interna tionaal symposium volgende week in Cam bridge afgezegd. Fedossejev zou om particuliere redenen naar Engeland zijn gegaan. Er schijnt geen reden te bestaan voor het romanti sche verhaaltje dat hij naar Engeland zou zijn gekomen wegens zijn amoureuze in tenties ten opzichte van een Engelse vrouwelijke tolk die hij in Moskou had le ren kennen. Of het Westen veel van hem kan leren Het pad van een ambitieus prins-gemaal gaat niet over rozen, dat wil zeggen: als hij maar nóóit wat zegt, is het allemaal wel in orde, maar zodra hij een eigen mening verkondigt is de kans groot dat er narigheid van komt. In Engeland is grote beroering ontstaan over het feit dat prins Philip, de echtge noot van de koningin, zich al te openhar tig tegen het Britse lidmaatschap van de EEG heeft verklaard. Hij deed dat tegen over een gezelschap Engelse landbouwers en dat lijkt een beetje op „huilen met de wolven in het bos”, maar aangezien de vraag van ja of neen ten aanzien van het Britse EEG-lidmaatschap op het ogen blik een uiterst gloeiend hangijzer is, had prins Philip er waarschijnlijk verstandi ger aan gedaan alleen over het slechte weer van de laatste tijd te praten. Bij dergelijke gelegenheden vraagt men zich echter wel steeds af, of het aanvaar den van een huwelijksband met een rege rende vrouw inderdaad altijd nog het ver dwijnen van de zelfstandige persoonlijk heid moet inhouden. Een man die met een koningin of een troonpretendente trouwt, kiest niet alleen zelf die status, hij wordt ook uitverkoren. Want een hu welijk is ook in koninklijke kringen een zaak van twee mensen die elkaar moeten accepteren zoals ze zijn. De Boliviaanse minister van Binnenland se Zaken, Jorge Gallardo, heeft de pers meegedeeld, dat troepen, die naar men aanneemt trouw zijn aan generaal Torres, La Paz binnentrekken. De minister voeg de eraan toe, dat volgens de berichten de samenzwering tegen de regering vanuit Cochabamba, de op een na grootste stad van Bolivië, schijnt te worden georgani seerd. In een dezer telegrammen, dat eind ok tober 1961 werd verzonden, vroeg Taylor president Kennedy om 6000 a 8000 man troepen ter leniging van de watersnood maar tevens om de aanwezigheid van de Verenigde Staten in Vietnam te accentue ren. De andere twee telegrammen bevatten beschrijvingen van de Noord-Vietnamese strategie in Vietnam en een antwoord er op. In de publicatie van de Globe zijn drie telegrammen opgenomen van generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse ambas sadeur in Zuid-Vietnam tijdens het bewind van Kennedy. oorloofd politiek gedrag in de schoenen te schuiven. Prins Bemhard schijnt in een verloren ogenblik een bijdrage tot het blad van de luchtmacht „De Vliegende Hollander” te hebben geleverd, waarin hij betoogt dat verhoging van de wedde der dienstplichtige militairen niet nodig is, omdat de soldaten hun geld toch maar verkwisten aan koek en worstjes in de kantine. Dat is een mening, even goed als ieder andere. Over de verhoging beslist de volksvertegenwoordiging, maar dat be tekent nog niet dat niet iedereen in ons land de vrijheid heeft er een eigen me ning over te vormen en te verkondigen. Een andere kwestie is, of die mening op gronden van redelijkheid en feiten als juist kan worden aangemerkt. Maar die vraag doet zich bij iedere meningsuiting voor. Waarschijnlijk heeft prins Bemhard bij het schrijven van zijn artikel niet bedacht dat iedere Nederlander en ook iedere militair zelf moet uitmaken waaraan hij zijn geld besteedt. Als het iemands levensdoel is, zoveel mogelijk koeken en worstjes naar binnen te werken, dan moet hij dat zelf weten. Er zijn duizenden soor ten van levensgeluk en een zeer wijs man heeft eens betoogd dat „een stoel in een kroeg de troon van de verschoppeling is.” De een vindt zijn ontspanning in Porto Ercole, de ander in een legerkantine. Bij verhoging van lonen, salarissen, wedden, gages, honoraria en koninklijke inkomens mag nooit de vraag worden gesteld wat de begunstigde ermee denkt te gaan doen. Als een soldaat de buik vol heeft van gezamenlijke maaltijden in saaie kazernes en liever een zakje frites nuttigt aan een kraampje, mag dat niet worden uitgelegd als een aanwijzing dat hij over te veel geld beschikt. De prins heeft het trouwens allemaal erg goed bedoeld, want hij heeft aan het slot van zijn artikel de vraag gesteld of het (in plaats van die worstjes en koeken) niet beter zou zijn als de militairen hun geld zouden sparen voor hun toekomstig gezin. Natuurlijk zou dat veel beter zijn, maar de vraag is hoe lang de diensttijd zou moeten worden als de soldaat door het sparen van zijn wedde voldoende zou moe ten overhouden om een uitzet te bekosti gen. Zo kan men alles van verschillende kanten bekijken. Een prins-gemaal en een soldaat redeneren meestal niet helemaal volgens dezelfde lijnen. Maar zij hebben het volste recht om elkander te vertellen hoe zij erover denken. VUVUinfVVVVWVVVVWWVWVVIRRAIWVVWWWVWVWWVWWVWWVWVVVVVVVWVVWVVVVVVVVVVVl/WVVVVVVVVVVWWW* REGINA. (AP) Twee jonge Cana dezen hebben het wereldrecord eier vangen verbeterd. De 23-jarige Dave Eplen gooide een „groot ei” 48,77 meter ver en het werd heel en wel opgevangen door de 22-ja- rige Lance Connell. Het oude record stond op naam van twee Britten en was kortgeleden, met een worp van 38,1 meter en een vlotte vang, in South Shields gevestigd. Na de geslaagde recordpoging in Ca nada werd het ei door de jury gebro ken. Dit om na te gaan of het wel ongekookt was geweest. BOSTON (Reuter) De Amerikaanse krant „Boston Globe” heeft van daag de rol van wjjlen president Kennedy in de Vietnamese oorlog be schreven, zoals deze is weergegeven in geheime documenten van het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Uit deze documenten, die 47 boekdelen be slaan en een analyse van het betrokken raken van de Verenigde Staten in de oorlog in Vietnam, hebben ook de New York Times en de Washington Post geput. hervatten omdat de regering naar mening te weinig bewijslast tegen dergelijk besluit had aangedragen, blad had na deze uitspraak de pagina’s al klaarliggen. De behandeling in hoger beroep van de zaak betreffende de publicatie in de New York Times is tot vandaag uitgesteld. Drie rechters van het tweede districts- hof van beroep in New York lieten giste ren weten, dat zij de kwestie zo belang rijk achtten dat alle zeven rechters van het hof zich er mee bezig zullen houden. Dit was echter pas vandaag mogelijk. Volgens de pubokatie van de Globe hechtte president Kennedy reeds op 11 mei 1961 zijn goedkeuring aan geheime activi teit zoals het zenden van „agenten” naar Noord-Vietnam door middel van vliegtui gen bemand met „gehuurd” burger-perso- neel en de infiltratie van speciale Zuid- vietnamese troepen naar Zuidoost-Laos voor het opsporen en aanvallen van com munistische bases en verbindingslijnen. Er is een theorie dat de Fransen Fedos sejev in overleg met de Britse regering aan Londen zouden hebben overgedaan en dat ook de Amerikaanse regering Enge land de beste plaats voor hem achtte. Het Franse verzoek zou zijn gedaan op grond van het feit dat Parijs politieke toenade ring tot Moskou zoekt, in verband met Frans-Russische samenwerking op ruim- tevaartgebied, terwijl de Amerikaanse am bities al in dezelfde richting gaan. Eén Rus sische ruimtecapsule heeft Franse instru menten aan boord en er bestaan plannen om een Franse satelliet met een Russi sche raket de ruimte in te sturen. De noodtoestand, die gisteravond is uit geroepen moet ook een voorgenomen sa menkomst vandaag in de Boliviaanse hoofdstad van de volksassemblee van ar beiders, boeren en studenten voorkomen. NEW YORK (AFP). Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren meegedeeld dat secretaris-generaal Oe Thant sinds zaterdag ziek is. Hij moet rust houden. Oe Thant heeft een reis naar de Sovjet unie, Mongolië en Polen, die hij dinsdag zou beginnen, afgezegd. Volgens helikopterpiloten heeft de 47-ja rige opperofficier tussen november 1968 en januari 1969 vanuit zijn helikopters op bur gers geschoten. Donaldson, die in Vietnam het bevel voerde over de elfde infanterie-brigade van de „Americal” divisie, bekleedde tto voor kort een functie op het bureau van de ge meenschappelijke chefs van staven. Het leger heeft ook een onderzoek gelast naar de gedragingen van luitenant-kolonel William McCloskey, die in Vietnam Do naldsons officier voor operaties was. Hij wordt beschuldigd van moord op twee Vietnamese burgers. De gevallen van Mc Closkey en Donaldson zouden niets met •Ikaar uitstaande hebben. BONN. Een nieuwe verwikkeling dreigt in het Westduitse „Softenon”-dra- ma, nu eindelijk het moment gekomen leek waarop het voor de misvormde kin deren bestemde kapitaal (150 miljoen mark) kon worden uitbetaald. Morgen debatteert de Bondsdag in Bonn over de vorming van een stichting „hulpverlening gebrekkige kinderen”. De kans is echter groot dat de vertrouwenslieden die het al beschikbare deel van de tegemoetkoming beheren, honderd miljoen mark, zullen weigeren aan die stichting mee te wer ken. WASHINGTON (AP). Het Amerikaan se leger heeft gelast te onderzoeken of brigade-generaal John Donaldson. die wordt beschuldigd van moord op zes Viet namese burgers, zich voor de krijgsraad moet verantwoorden. Waarom zou prins Philip eigenlijk niet een eigen mening kunnen hebben over die EEG? Het zou wat anders zijn als de Britse vorstin zelf zou verkondigen dat het Engelse lidmaatschap van de EEG «een ongewenste zaak was. Het aanvaarden van een troon is iets anders dan het sluiten van een huwelijksband. Wie een troon bestijgt, accepteert de beperkingen die aan het koningschap constitutioneel en be- voegdheidshalve inherent zijn. De per soonlijkheid van een regerend vorst is volkomen ondergeschikt aan de functie. De persoonlijkheid van een echtgenoot blijft in het huwelijk onverkort en onver let, als het een goed huwelijk is ten minste. Er zijn natuurlijk gedragsregels voor leden van het Koninklijk Huis en in Engeland is op dit moment waarschijn lijk het huis te klein, want de Britse vorstin schijnt ook als echtgenote niet gemakkelijk te zijn. Maar het kabaal dat Engelse voorstanders van het EEG-lid- maatschap maken over de mening van de prins lijkt toch een tikje hypocritisch. Ook in Nederland doet men op dit ogen blik pogingen om de prins-gemaal onge- (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Anatol Fedossejev, die na de luchtvaartshow in Parijs te hebben bjjgewoond naar het Westen is uitgeweken bevindt zich op het ogenblik vermoedelijk in een grote flat in Londen, toebehorend aan de Britse geheime dienst. Hij wordt door een groep leden van die dienst aan de lopende band ondervraagd. Het is al komen vast te staan dat Fe dossejev niet zo’n belangrijke figuur is als aanvankelijk werd aangenomen. Hij blijkt niet betrokken te zijn geweest bij de Rus sische Loena en Saljoet-Sojoezprogram- ma’s. Hij is ook niet onder-minister zoals was gesuggereerd, maar een vooraanstaande electronische ingenieur met speciale ken nis van raketten en instrumenten voor ruimtevaartuigen. In Jacksonville waar zich sinds begin vorige week rassenonlusten hebben voor gedaan was de toestand in het afgelopen weekeinde minder gespannen. Het enige ernstige incident dat zich voordeed was de beschieting van twee politiewagens die in een negerwijk patrouilleerden. De aan leiding tot het uitbreken van de onlusten in Jacksonville was de dood van een jonge neger, die vorige week door een politie agent was neergeschoten. De incidenten in Columbus begonnen za terdag toen zeven negerpolitieagenten de schouderdistinctieven, waarop de Ameri kaanse vlag staat, van hun uniformen ruk ten. Zij deden dit om te protesteren tegen rassendiscriminatie waarvan negers die bij de politie van Columbus werken naar hun oordeel het slachtoffer zijn. WASHINGTON (DPA). Bjj rassenin cidenten in de Amerikaanse stad Columbus is maandag een jonge neger door een poli tieagent doodgeschoten. De politie zegt dat de agent van z«n vuurwapen gebruik maakte toen de kort tevoren gearresteerde neger uit een arrestantenwagen vluchtte. (Van onze redacteur in Scandinavië) OSLO. In Oslo is tijdens het afgelo pen weekeinde de tweede zitting van start gegaan van de internationale Vietnam- commissie. Deze conferentie zal een week in beslag nemen en de resultaten presen teren van onderzoekingen naar Ameri kaanse oorlogsmisdaden in Indo-China. Rapporten zullen openbaar worden ge maakt over de toestand onder de vluchte lingen in Zuid-Vietnam, Laos en Cambod ja. Getuigen uit deze drie landen zullen worden gehoord, evenals een aantal Ame rikaanse oorlogsveteranen. eigen gelederen. Eén der commissieleden, de Russische rechter van het hooggerechts hof in Moskou, Lev Smirnov, was de oor zaak van de conflictsituatie die er bijna toe leidde dat de Noorse deelnemers ver trokken. Deze rechter blijkt de man te zijn, die in 1966 de Russische schrijvers Andrej Sinjavski en Juri Daniel tot res pectievelijk vijf en zeven jaar dwangar beid veroordeelde. De zaak werd bijgelegd nadat de Viet- nam-commissie bij monde van de Zweedse econoom professor Gunnar Myrdal ver klaarde deze vonnissen niet te kunnen goedkeuren. Smirnovs rol als schrijvers- berechter, wat toen internationaal als justitiemoord werd omschreven, werd eerst bekend na een aantal publikaties in de Noorse pers. Smirnov werd eerder ge kozen als lid van de Vietnam-commissie, omdat hij onder meer openbare aanklager Op zijn reis om de wereld is de Cana dese „wandelkoning” Elzear Duquette in de Franse stad Nice terechtge komen. De 61-jarige zwerver verliet twee jaar geleden zijn land om te voet een wereldreis te maken. Op de hand kar die hij met zich meevoert staat een doodskist, met daarin een keu kentje en een toilet-wc. Duquettes reisplannen? Een wandeling naar Parijs. is geweest tijdens de processen in Neu renberg en Tokio, direct na de Tweede Wereldoorlog. De eerste rapporten, die nu in Oslo op tafel kwamen, hadden betrekking op het Amerikaanse zogenoemde pacificerings- program in Indo-China. De delegatie die de situatie ter plaatse heeft onderzocht, omschrijft de gevolgen hiervan als erger dan de situatie onder de Pakistaanse vluchtelingen in India. Alleen al in Zuid- Vietnam, zo schrijft men, zijn rond zes miljoen mensen verdreven van huis en haard en gedwongen in kampen en ach terbuurten te leven. Rond achthonderd duizend mensen in Laos werden het slacht offer van de pacificering en bijna één miljoen in Cambodja. Deze mensen zijn de dupe geworden van de Amerikaanse oorlogvoering, terreur tegen de burgerbe volking, hongersnood, hevige bombarde menten en chemische oorlogsvoering, al dus het rapport. De commissie heeft ook uitvoerig materiaal ter beschikking over de bombardementen op Noord-Vietnam en de gevolgen van de chemische oorlogvoe ring in dat gebied. De woordvoerder, pro fessor Myrdal, legde er de nadruk op, dat men geen rechtbank is en dientengevolge geen oordeel zal vellen. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dat het Zweedse regeringsvoorstel een internationaal ge rechtshof voor oorlogsmisdaden op te rich ten, niet de goedkeuring heeft gekregen van de Verenigde Naties. Daarom vraagt de situatie erom, dat privé-personen en organisaties de waarheid over de oorlog in Indo-China aan het licht brengen, zo meende Myrdal. BOCHUM (Reuter). Het observato rium in de Westduitse plaats Bochum heeft vandaag signalen opgevangen van een nieuw Russisch ruimtevaartuig. Het medicijn Softenon is al tien jaar geleden uit de handel genomen. De onge veer 2500 kinderen, die gebrekkig wer den geboren nadat hun moeders tijdens de zwangerschap Softenon hadden ge bruikt, zijn inmiddels tussen de 9 en 14 jaar oud. Voor de rechtbank van Aken heeft het Softenon-proces, dat tenslotte zou uitlopen op een omvangrijke docu mentatie van juridische onmacht, zich drie jaar voortgesleept. Terwijl de juridische strijd nog gaande was, heeft de producent van het prepa raat, Chemie Grünenthal, zich verplicht 100 miljoen mark als schadeloosstelling te betalen. Met het beheer van dat kapi taal werd een college van drie vertrou wenslieden belast. Uitgekeerd is tot dus ver nog geen pfennig. De regering heeft toegezegd 50 miljoen mark als tegemoetkoming aan de slacht offers bij te dragen. Daarvoor zou een nationale stichting in het leven moeten worden geroepen, wier activiteit zich ech ter niet tot de Softenon-kinderen diende te beperken. Het was de bedoeling van de regering in totaal honderd miljoen in te brengen. Nu het wetsontwerp tot oprichting van die stichting morgen voor het laatst in de Bondsdag wordt behandeld, bestaat er tussen de vertrouwenslieden en de des betreffende Bondsdagcommissie een diep gaand verschil van mening. Vandaag zou nog worden getracht tot een compromis te komen, want deze week begint de par lementaire vakantie en een mislukking van het debat morgen betekent dat de beschamende behandeling van de Softe- non-zaak nog eens tot de herfst wordt uit gesteld. Twee gewapende mannen hebben bij een overval op een bank in Lissabon twee miljoen escudo (bijna 275.000 gulden) buitgemaakt Cholera. In de Tsjaad zijn de afgelopen maand 2120 mensen aan cholera overleden. De meeste ziektegevallen zijn geconstateerd rond het Tsjaad-meer. De openingszitting werd daarentegen grotendeels gewijd aan een conflict in de 4MMNNNM»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3