Op Kerkbeekschool in Heemskerk o UNIEKE ONDER WIJSEXPERIMENTEN IN DE IJMOND Flexibele school op weg naar het Jenaplanonderwijs SCHOOL ZONDER ZITTENBLIJVEN 1 Enthousiast onderwijs- team ir f -1 af 0< m J r fllllll O w s wBftWOWi F A DI 4 DINSDAG 22 JUNI 1971 BS 'yN, (Van een onzer verslaggevers) 11; Wijkschool Zelfstandig Ritmisch plan i Interesse IJ kam pen sted mige zo 1 wati min kun sche thar den de 5 altij redt den extra gelden beschikbaar gesteld voor bijvoorbeeld de aanleg van documentatiecentra en in talrijke com missies zijn verlaging van de leerlingenschaal, opleiding van onderwijzers enzovoorts dagelijkse onderwerpen van gesprek geworden. De onderwijsvernieuwing is in Nederland langzamerhand op gang gekomen. Doelstelling HEEMSKERK Onderwijsvernieuwing is in. Op veel lagere scholen wordt tegenwoordig voorzichtig geëxperi menteerd met onder meer groeps- en projectonderwijs, individualisatie en wereldoriëntatie. Door het rijk wor- Niveaugroepen IIHIHIII i fc - tF' 1’ I 1 s Here leiding geven, maar veel aan de initia tieven van het kind overlaten. Al zeven jaar lang worden op de Kerkbeekschool in Heemskerk ingrijpende en veel omvattende onderwijsexperimenten gehouden, die zonder meer uniek zijn voor de IJmond en waarvan men zeker kan stellen dat hier sprake is van onderwijsverbete ring naast onderwijsvernieuwing. In de school aan de Carel van Manderstraat vallen onmiddellijk uiterlijke organisatievormen als indeling in stam- en niveaugroepen op, alsmede onder- en bovenbouw, inbreng van ouders, enzovoorts. Veel belangrjjker is echter de geheel nieuwe doelstelling van deze lagere school, namelijk: „In een daar voor geschikt leef- en werkklimaat het vormen van jonge mensen, die later vrij willig de bereidheid zullen tonen meer taken op zich te nemen teneinde constructieve bijdragen te leveren tot de oplossing van de problemen van hun tijd”. Om dit te realiseren is het werk- en leef klimaat op school, volgens de heer Van Grasbeek erg belangrijk. Hij wil dat het kind zich op school net zo natuurlijk en ontspannen gedraagt, als het thuis of op straat doet Het onderwijzersteam van de Kerkbeek school wil dat de regels, die in de school gelden, niet van bovenaf opgelegd zijn, maar dat het kind eerst' zelf de noodza kelijkheid van leef- en werkregels heeft ervaren in de groep. Later moet het dan met andere jongens en meisjes komen tot een formulering van regels, volgens wel ke het kan werken en leven in de school. „Advocaatje ging op reis, tiereliere- ly. JOok de muzieklessen wor den in de kring gegeven. de groepen. De kinderen constateren zelf wat er fout en goed is en proberen dit te verbeteren. Het fijne is dat de onder wijzer daarbij als een gelijke van de kin deren optreedt. Ook hij zit in de kring en moet, net als iedereen, zijn beurt af wachten. De eenmaal vastgestelde regels gelden voor ieder en worden zo goed mo gelijk in acht genomen. Bij overtredingen kan de onderwijzer ingrijpen, maar meest al worden door de groepen zelf maatre gelen ter voorkoming genomen. We veranderen al zeven jaar lang. Niet om het veranderen zelf, maar omdat we samen door onze ervaringen en de team besprekingen wel tot wijzingen moeten ko men. Ik geloof persoonlijk dat dit de vorm van onderwijs is, waar elke school naar toe moet. Hoewel je daarvoor wel tijd no dig hebt, want een Jenaplanschool maak je niet, die groeit!” m w Er over voor sche won wat ckr een niet D( w< pi' ge on ve 8 3 A IJ] de ov va Ee ee pr N aa ai g« b( la V c e 1, Zi K 12 di 1c 01 h h Vi V a, a g k d Verder worden er op de Kerkbeekschool regelmatig ouderavonden gehouden en het zeer actieve oudercommité zorgde er dit jaar voor dat binnenkort gestart kan wor den met de bouw van een nieuwe aula, die een verbinding zal vormen met de naast de Kerkbeekschool gelegen kleuter school „De Kwilsctaartjes”. „Dat is reuze fijn”, vindt de heer Van Grasbeek. „Niet alleen omdat onze school daarmee een welkome uitbreiding krijgt, we hebben tenslotte maar zeven lokalen en een docu mentatiecentrum, niets eens een gymnas tiekzaal! maar ook omdat die hoogst noodzakelijke verbinding tussen kleuter en basisonderwijs gelegd kan worden, zo dat de kleuters, net als bij Petersen in Jena, in de schoolwerkgemeenschap kun nen worden opgenomen”. De kinderen blijven drie jaar in een stamgroep, waar gewerkt wordt volgens het zogenaamde ritmisch werkplan. Het ge bruikelijke lesrooster is op de school in Heemskerk afgeschaft. Daarvoor in de plaats laat het onderwijzersteam de leer stof verwerken volgens vier vaste metho den, namelijk: gesprek, werk, viering en spel. Elementen die in het dagelijks le ven ook terugkeren. Aan de hand van het ritmisch werkplan is toch een rooster op gesteld. Het spelelement komt bijvoor- Het hoofd van de 250 leerlingen tellende Kerkbeekschool vindt de nieuwe organisa tie ondergeschikt aan de doelstelling. „Wij willen geen mooie prestaties of schitteren de cijfers,” zegt hij. „Wij willen onze leer lingen niet klaar stomen voor het voort gezet onderwijs of na zes jaar lagere school een keurig getuigschriftje in de handen drukken. Op onze school willen wij de kinderen nu leren zich later in dienst te stellen van de ander, zijn kennis en vakanschap uit te buiten en een compro mis te sluiten tussen eigenbelang en het belang van anderen.” In het documentatiecentrum van de Kerkbeekschool kunnen de jongens en meisjes aan de hand van een carto theek boeken over allerlei onderwer pen opzoeken. Zij kunnen ook over honderden dia’s beschikken. Hier in een van de vele hoekjes van de Kerkbeekschool zijn een paar jon gens en meisjes van een stamgroep dia’s aan het bekijken. Het oudste meisje geeft instructie, de anderen letten geïnteresseerd op. beeld tot uiting in de gymnastiek- en be- wegingslessen, de viering in de dagope ningen. Het gesprek vindt plaats in groep of kring en het werk wordt voorbereid en verricht in de instructiegroepen. di tü h« m h< st m D V. „Daarom is de gezinssituatie nagebootst in school door stamgroepen te creëren, waarin kinderen van verschillende leeftij den, maar ook van verschillende aanleg samenwerken. Ze helpen elkaar, hetgeen overal, in het gezin en op het werk, ge beurt,” vertelt teamleider Van Grasbeek. De Kerkbeekschool heeft vier stamgroepen voor de onderbouw met kinderen in de leeftijd van zes tot negen jaar (klas één tot en met drie) en eveneens vier boven groepen, waarin kinderen samenwerken met leeftijden van vierde-, vijfde- en zes- deklassers. „U begrijpt dat wij met deze opzet ner gens methoden kunnen vinden die een bandentheek. Hier schrijven twee meisjes een dictee op band in hun schriften. Schoolradio-uitzendingen, dictees en zovoorts worden op geluidsbanden opgenomen en opgeslagen in een Zo worden in de stamgroepen op de Kerkbeekschool regelmatig kringbespre- kingen gehouden over het wel en wee van Niet alle stof kan op deze manier wor den verwerkt. Rekenen wordt op de Kerk beekschool gedaan in niveaugroepen, om dat het bij dit vak gemakkelijker is de leerstof voor wat de gezamenlijke instruc tie betreft, te laten verwerken door een groep kinderen, die allemaal aan hetzelf de deel van de rekenstof bezig zijn. Op vaste uren in het ritmisch werkplan ver laten de kinderen de stamgroepen en ko men in één van de twaalf niveaugroepen rekenen, waarbij de onderwijzers wel aan heel de groep instructie geven, maar het kind individueel weer verder aan zijn ta ken werkt. Een geheel ander probleem vormen de eerste-klassertjes, die zich zo maar van de kleuterschool aan de werk- en leefgemeen schap van de Kerkbeekschool moeten aan passen. Dat is natuurlijk alleen mogelijk, wanneer de kinderen kunnen lezen, schrij ven en rekenen. Een onderwijzeres neemt in het begin van het eerste schooljaar deze kinderen voor zogenaamde inscholingscur- sussen twee uur per dag apart. De rest van de dag draaien deze jongens en meis jes normaal mee in de onderbouwstam- groep, waar ze door de ouderen enorm worden geholpen en gestimuleerd. „Door deze nieuwe groepsindeling, de sfeer en de flexibiliteit van de school ko men kinderen tot veel kritischer denken”, vindt teamleider Van Grasbeek. „Ze be reiden zelf spreekbeurtjes voor, beantwoor den vragen en opdrachten, verzamelen artikelen over diverse onderwerpen en verwerken de stof ook weer in handenar- beiduren. Bij een bezoek aan de Kerkbeekschool lijkt alles anders te gaan dan op een „nor male” lagere school. In het schoolgebouw zijn overal hoekjes ingericht, waar kinde ren in groepjes dia’s bekijken, met elkaar een toneelstukje voorbereiden, een verslag van een kringbespreking uittikken of in het documentatiecentrum die in de aula ge vestigd is, materiaal voor een project op zoeken. In de klassen vinden kringbespre- kingen tussen de kinderen plaats en weer ergens anders stencillen twee jongens een lesprogramma. Alles krioelt door elkaar, toch heerst er geen chaos. De kinderen zijn enorm zelf standig en gaan hun eigen weg, waarbij de onderwijzers en onderwijzeressen wel En maar blokken. Regelmatig komen in het ritmisch werkplan zogenaamde blokuren voor en krijgen de leer lingen gelegenheid de leerstof indivi dueel te verwerken. Het onderwijzersteam van de Kerkbeek school laat het niet bij deze mooie woor den. Er wordt keihard en enthousiast ge werkt in de schoolgemeenschap, die door teamleider F. van Grasbeek na veel aar zeling wordt genoemd: „Flexibele school, op weg naar het Jenaplanonderwijs.” De beginselen van het Jenaplanonderwijs zijn vastgelegd door de Duitse hoog leraar Peter Petersen, die in 1923 in de Duitse stad Jena begon met een aan tal experimenten op een universiteits- school. Zijn ideeën drongen pas in 1959 tot Nederland door, toen de „Werkgroep Je- naplan” werd opgericht. In 1964 werden zijn beginselen voor het eerst op de Ne- beetje bij het Jenaplanonderwijs aanslui ten. Het onderwijzersteam is buiten de schooluren vele uren bezig zelf methoden te maken en vooral aangepaste leermid delen. „We werken ons blauw”, zegt Van Grasbeek. „Op deze manier gaat deze on derwijsverbetering werkelijk over onze ruggen. Het is zo niet lang vol te houden”. Het is wel zo dat de ouders, die volgens de heer Van Grasbeek enorm bij de school betrokken zijn, assisteren en alle hulp bieden die er mogelijk is. Op dinsdag- en donderdagavonden zijn grote groepen va ders en moeders in de school bezig met de vervaardiging van leermiddelen, het stencillen van lessen en andere werkzaam heden. Donderdagmiddag zijn veel ouders in de Kerkbeekschool te vinden, waar zij assisteren bij de handenarbeid. De kinde ren hebben in hun keuzegroepen een scala van mogelijkheden als bloemschikken, schaken, glas buigen, boetseren, enzo voorts. Veel vaders werken mee door in de stamgroepen, ook weer als kringpart- ner, iets te komen vertellen over hun be roepen. „Een ieder is enthousiast over onze school”, vertelt teamleider Van Gras beek tenslotte. „De kinderen de ouders, wij zelf natuurlijk, de inspectie. Vaak worden we door mensen van buiten de wijk opgebeld met het verzoek of hun kinderen kunnen worden geplaatst. We willen ech ter geen eliteschool zijn. De Kerkbeek school is een gewone wijkschool, waar heel veel geëxperimenteerd wordt. derlandse Hervormde Gemeenteschool aan de Laan van Nieuw Guinea in Utrecht toe gepast. Heel langzaam zijn meer scholen aan de experimenten van Petersen begon nen en op het ogenblik telt Nederland ne gentig schoolgemeenschappen, waar dage lijks zeshonderd onderwijzers en onderwij zeressen volgens het Jenaplan werken. De Kerkbeekschool heeft verder de jaarlijkse vaste leerstofbehandeling ge heel losgelaten. „Wij willen de kinderen niet meer af schepen met boekjes, maar de wereld werkelijk in de school brengen door het kind zelf onderwerpen te laten aandragen. Daardoor krijg je een enorm stuk geïnteresseerdheid, omdat het kind, zoals het in zijn eigen wereldje leeft, in contact gebracht wordt met dingen die wezenlijk voor hem zijn. Het kind kan van zichzelf uit vragen stellen, waarop het antwoord wil geven; liever nog moet ge ven”, aldus teamleider Van Grasbeek. „De onderwijzer stimuleert en coördineert hier bij alleen maar. Het kind verricht het grootste deel van het werk. Allerlei onderwerpen die bij de kinde ren in de belangstelling staan, worden be handeld. Het geven van bijvoorbeeld aard rijkskundeles, zoals dat nog op de meeste scholen gebeurt met in de vierde klas Ne derland, in de vijfde Europa enzovoorts, is geheel afgeschaft. Op de Kerkbeekschool worden vandaag de molens van Nederland behandeld, mor gen de ontwikkeling van het verkeer door de eeuwen heen en later weer schelpen op het strand. Er wordt dan geen les gegeven over schelpen, maar met schel pen. „Door al deze dingen leren zij traps gewijze de problemen te onderkennen, in formatie op te sporen, de gegevens te be grijpen en dan wat het belangrijkste is het vormen van nieuwe informatie door het analyseren, vergelijken en combineren van de gevonden kennis”. VWM.M.-.' w# yy Sis n .«ft! 1 Jtjy

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4