Voormalig chef Poolse geheime NKIJ wint politie krijgt schertsbaantje geding om MOCZAR DEFINITIEF subsidie GEZET OP ZIJSPOOR Fedossejev weigert verzoek Smirnovski Djakarta: feest- en verkiezingssfeer Britten mogen binnen L DUREX Noodtoestand na rassenrellen in Amerikaanse stad Afrikaanse leiders willen bemiddelen in Midden-Oosten Verzet in Namibië Londen en Moskou wil activiteiten wijzen over en weer diplomaten land uit Politieke regeling in Pakistan voor Burgemeester van Moskou herkozen vluchtelingen noodzakelijk gaan opvoeren „de bokkedoorns” 1 WOENSDAG 23 JUNI 1971 2 3 Staatsraad UITGEWEKEN RUS WIL GEEN BEZOEK VAN AMBASSADEUR F LAATSTE NIEUWS Na uitspraak van internationaal hof overal verkrijgbaar (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA De Indonesische hoofdstad staat dezer dagen in het teken van de „hut 444”. Dat wil zeggen Djakarta viert zijn 444-jarig be staan op uitbundige wijze. Deze week was een groot deel van de Djalan Thamrin de grote zesbaansweg naar de voorstad Kehajoran vele uren voor alle verkeer gesloten. De mensen dansten op straat op muziek variërend van underground tot gamelan. De stad baadt al wekenlang in de prachtigste feestverlichting met overal de letters „hut („hari ulang tahun” is verjaardag) 444” Djakarta 15271971. temidden van romantisch natuurschoon in het Wet houder van Gelukpark op de Zeeweg te Overveen tel. 023-263600. FABER gashaarden met qloeikolen HET WITTE HUIS Oranjeboomstraat 68, Haarlem, ver koopt alle merken haarden mei vol ledige service, schriftelijke garantie en toch onvoorstelbaar goedkoop. Z.eer geschikte gelegenheid voor exclusief Lunchen of Dineren! Een keuze uit vele Specialiteiten! Gelegenheid voor besloten Party’s. Tafelreservering gewenst. Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bt’ Gastronomerie a® fti® if - i Wj| GENERAAL MOCZAR ADVERTENTIE ADVERTENTIE betaal! geen WWW WWV I toen een DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft woensdag in beroep het vonnis ver nietigd dat de president van de rechtbank in Den Haag had gewezen in een kort ge ding over het intrekken van overheids subsidie voor de in Amsterdam gehouden „dekolonisatie-manifestatie van de stich ting „Nederlands Komitee voor Internatio naal Jongerenwerk”. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt verboden zijn uitkering in mindering te brengen op de jaarlijkse subsidie die het ministerie van CRM aan het NKIJ had toegekend. ;en de ng tot geëist. erlid taris hap- aken han- we- GENÈVE (AP). Prins Sadruddin Aga Khan, de hoge commissaris van de Vere nigde Naties voor het vluchtelingenpro bleem, heeft vandaag gezegd, dat Paki stan zich „tot het uiterste inspant om de terugkeer van de Oostpakistaanse vluchte lingen mogelijk te maken.” aan Finland, vorige week, met de benoe ming ingestemd. LONDEN (DPA). Anatol Fedossejev, de Russische geleerde op het gebied van de elektronica die in Engeland een ver blijfsvergunning heeft gekregen is niet be reid een vertegenwoordiger van de Rus sische ambassade te ontvangen Dit is gis teren van gezaghebbende zijde in Londen vernomen. Ziers- spra- kheid e be- 'inds- i van e van ierte- i kind limte, wordt rarië- reken. moe- gele- heer leer- ider- ikele jaar dend nden nnen be- ■ersi- emie den s ge- hun rticu- n ge- creta- tregel zijn, sman, ■dago- n een ;e bij straf- )r be- dagen It, al- itzon- ;epast prak- THE BEST THERE IS... in et ie s- er e- UB iar bij dat de ;waar- perso- Griek keerde i loste ef-kok e kok, ipenen WARSCHAU (AFP, Reuter en DPA) Generaal Mieczislav Moczar, eens beschouwd als een serieus kandidaat voor het leiderschap van de Poolse communistische partij, is gisteren in een toeziende regeringsfunctie be noemd die naar het schijnt een persoonlijke degradatie voor hem inhoudt De 460 leden van het Poolse parlement (Sejm) kozen hem unaniem tot voor zitter van de opperste controlekamer, een lichaam dat toezicht houdt op de staatsfinanciën en de economische ontwikkeling in het land. De kamer speelt in feite slechts een secundaire rol in het politieke leven in Polen en wordt zo’n beetje gezien als een garage waar politieke persoonlijkheden hun tijd mogen uitdienen. Dagelijks worden er optochten ge houden van schoolkinderen, drumbands en militairen, waardoor het toch al chaotische verkeer helemaal uit de hand loopt. Afgelopen zondag trok een stoet van zeker drie kilometer door de stad waaronder talloze praalwagens en muziekkorpsen. Natuurlijk deden ook praktisch alle politieke partijen mee, waarbij de door het regime-Soeharto gesteunde „Golkar” er zoals gebruikelijk weer het meeste geld tegenaan had ge gooid. Het verkiezingsfonds van de Gol kar lijkt onuitputtelijk. MOSKOU, (TASS) De 62-jarige Vla dimir Promislov is gisteren herkozen als burgemeester van Moskou. Het wordt zijn derde ambtstermijn van vier jaar. Zowel de Russen als de Britten streven er duidelijk naar, de betekenis van de komst van Fedossejev naar Engeland te bagatelliseren teneinde de onderlinge be trekkingen niet te bemoeilijken Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken maakte gisteren bekend, dat „in te genstelling tot beweringen van sommige Britse kranten” Fedossejev in Frankrijk niet om politiek asiel heeft verzocht. Hij had zich noch rechtstreeks noch via ande ren met een dergelijk verzoek tot de Fran se autoriteiten gewend, aldus het ministe rie. Behalve met verschrikkelijk veel geld schrikt de Golkar er in sommige ge vallen niet voor terug druk op mensen en groeperingen uit te oefenen zich achter de Golkar te plaatsen Moczar neemt de functie over van de 66- jarige Zenon Novak die de nieuwe Pool se ambassadeur in Moskou wordt. Met de benoeming van de generaal is een einde gekomen aan een lange periode van onze kerheden en geruchten rond zijn persoon. Deze periode begon zo rond 10 april bekend werd gemaakt dat hij door lichte hartaanval was getroffen. Waarnemers menen met name aan de verkiezing van Piasecki nog enig belang te moeten hechten, omdat ze vermoedelijk een bepaalde ontevredenheid teweeg zal brengen in de kingen van de katholieke kerk en een nieuwe rem zou kunnen zet ten op de „ontluikende” ontwikkeling van de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen. De president van de rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, wees op 10 maart, tien dagen voordat de manifestatie zou worden gehouden, de eisen van het NKIJ van de hand. Het komitee had gevraagd om een bevel aan CRM de subsidie van 35.000 volledig te betalen en een bevel dat aan Buitenlandse Zaken verboden zou worden de al gegeven subsidie te compenseren door inhouding op andere subsidies aan het NKIJ. MOSKOU/LONDEN, (Reuter) En kele minuten nadat de Sovjet-Unie giste ren de uitwijzing van twee Britse diplo maten bekendmaakte heeft de Engelse regering de uitwijzing van twee Russi sche diplomaten aangekondigd. De twee Russische diplomaten Sjerstnev en Tsjoe- sovitin, worden van spionage beschuldigd. De Russische ambassadeur Smirnovski had maandag het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken om een onderhoud met zijn landgenoot gevraagd. Hoewel de verblijfplaats van Fedossejev strikt geheim wordt gehouden, is het wel zeker dat hij zich onder strenge bewaking ergens in Londen bevindt en dat hij daar door specialisten van de Britse geheime dienst wordt ondervraagd. Piasecki ■wil nog steeds het katholicisme met het communisme verzoenen en het be hoeft dan ook geen betoog dat de verhou ding tussen „Pax” en kardinaal Wiszinski altijd gespannen is geweest. In het parle ment leidde dit tot het zeer ongebruike lijke feit dat Piasecki niet eenstemmig werd gekozen. Vier leden van de katholie ke groepering „Znak” (die goed staat met Wiszinski) stemden tegen en vijf partijloze parlementsleden onthielden zich van stem ming. Overigens zal op de tweedaagse zitting van het Sejm ook de ontwerpwet ter spra ke komen op grond waarvan het voorma lige Duitse bezit van de kerk in het gebied van de Oder-Neisse door de staat aan de kerk zal worden overgedragen. Over deze kwestie is gister ook het Poolse katholie ke episcopaat in conferentie bijeengeko men. Hij verklaarde opnieuw dat slechts een politieke regeling een oplossing voor het vluchtelingenprobleem kon bewerkstelli gen. Prins Sadruddin zei een en ander in een verklaring voor de pers voor zijn er- trek naar New York, waar hij verslag van zijn bevindingen zal uitbrengen aan secre taris Oe Thant. van Golkar door gaat. President Soe- harto heeft daarop gezegd dat dit in menging in binnenlandse aengelegen- heden zou betekenen. Enige tijd geleden heeft de N.Oe ook gedreigd met een „heilige oorlog” als ze de verkiezingen zou verliezen. De regering heeft onmid dellijk geantwoord dat dan alle mili taire middelen zullen worden aange wend om zo’n opstand neer te slaan. Al deze dreigementen moeten worden ge zien tegen de achtergrond van deze verkiezingen en niet al te ernstig wor den genomen. Tenslotte hebben de studenten ook al gedreigd massaal de straat op te gaan als de Golkar zijn methoden niet ver andert. Het is niet helemaal uitgesloten dat dit deze of volgende week toch zal gebeuren, maar afgaand op de beschei den en beleefde manier waarop de stu denten tot nog toe hun stem hebben laten horen tegen deze verkiezingen is die kans niet erg groot. Op veel universiteiten is wel wat on rust en er wordt fel gediscussieerd, maar van een militante houding is geen sprake De studenten weten bovendien erg goed dat de strijdkrachten, die nu al in staat van paraatheid zijn gebracht, meteen zullen ingrijpen bij de eerste de beste demonstratie. Daar is men hier vorige week nog getuige van geweest, toen een honderdtal studenten van de „Golput” een groepering die de men sen oproept blanco te stemmen on middellijk krachtig uit elkaar werd ge slagen De algemene indruk is, dat de regering en de strijdkrachten de zaak aardig onder controle hebben. Reggio. In de Zuiditaliaanse stad Reggio dl Calabria hebben zich incidenten voorge daan naar aanleiding van het feit dat het regionale parlement voor het eerst in de stad vergaderde. Heroïne. De Canadese politie heeft circa zestig kilo heroïne in beslag genomen die verborgen was op het Russische vracht schip „Alexander Poesjkin”. Mafia-eiland. De tweehonderd inwoners van het Italiaanse eilandje Filicudi voor de Noordoostelijke kust van Sicilië heb ben hun strijd tegen de regering gewon nen. De vijftien „Mafia”-leiders, die naar het eiland waren verbannen, zullen naar elders worden overgebracht. Westerse waarnemers zagen hierin ech ter de hand van partijleider Gierek die er naar zou streven deze leider van de parti zanen op een zijspoor te zetten. Ze kre gen gelijk toen rond 20 mei, een week voordat de generaal weer in het openbaar zou verschijnen, in Warschau de benoe ming afkwam van Stanislav Kania tot hoofd van de staatsveiligheidsdienst, een functie die generaal Moczar tot dan toe had vervuld. Overigens schijnt de generaal zijn nieuwe functie lange tijd te hebben geweigerd en heeft hij pas na zijn bezoek is de welbekende minister van Buiten landse Zaken Adam Malik die onver moeibaar stad en land afreist om de mensen op te roepen de regering te steunen. Op het ogenblik zit minister Malik met zijn verkiezingskaravaan in Atjeh op Sumatra. Volgende week is dan de laatste verkiezingstoumee naar West-Bomeo. Intussen maakt Djakarta zich op voor een grote massabijeen komst van de Golkar in het 100.000 zit plaatsen tellende stadion van de Indo nesische hoofdstad. Met de beperkte middelen waarover zij beschikken proberen de andere partijen zo veel mogelijk weerwerk te geven. De nationalistische partij (PNI) heeft de zoon van haar oprichter in de strijd ge worpen. Het is nu eenmaal zo dat voor velen de naam Soekamo een zekére aantrekkingskracht blijft behouden (een soort DS ’70 Drees-effect). Goentoer Soekamo houdt felle redevoeringen en beschuldigt de Golkar van politieke intimidatie. Maar dat doen nu praktisch alle par tijen, de een wat feller dan de andere, de een met, de andere zonder daarvoor bewijzen aan te voeren. Volgens e«n collega-journalist die net terug is uit Madoera heerst daar een vrij gespannen sfeer nadat de als orthodox-mohamme- daans bekend staande madoerezen in verzet zijn gekomen tegen de methodes van de Golkar. De moslimse „Nadathoel Oelama” heeft een sterke aanhang op Madoera. De N.Oe heeft gedreigd de commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Naties in te schakelen als de intimidatie De Sovjet-Unie wees de eerste secreta ris Martin Nicholson en de tweede secre taris Patrick Jackson van de Engelse ambassade in Moskou uit vanwege „ac tiviteiten die onverenigbaar zijn met hun diplomatieke status”. De Britten bewe ren echter dat de uitwijzing van hun di plomaten een represaille is voor de uit wijzing van drie leden van een Russische handelsdelegatie vorig jaar. Volgens het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is het uitwijzingsbevel van Moskou vergezeld door een protest over de ver dwijning van de Russiche elektronica-spe- cialist Anatol Fedossejev. De Engelsen hadden daarop geantwoord dat Fedos sejev eigener beweging een verblijfsver gunning in Engeland heeft aangevraagd. itbank rdeeld dood- ül „De Griek en ge- uit te De verkiezingscampagne van deze partij die eigenlijk geen politieke partij is maar een bijeenraapsel van allerlei groeperingen die het huidige regime steunen heeft al zeker zo’n 20 miljoen gulden gekost. Dat geld heeft de regering er best voor over om op die manier een flinke meerderheid in het nieuwe parlement te krijgen waardoor de huidige politiek kan worden voort gezet. Promislov begon zijn loopbaan als 16- jarige bouwvakkersleerling in de Russi sche hoofdstad. Later studeerde hij bouw kunde. Onder zijn leiding is een plan voor uitbreiding van Moskou tot het jaar 1990 opgesteld, dat onlangs is goedgekeurd door het centrale partij comité en de mi nisterraad. De Engelse staatssecretaris van Buiten landse Zaken Sir Denis Greenhill, die maandag de kwestie met ambassadeur Smirnovski heeft besproken, is gisteren naar Moskou vertrokken voor een „good will” bezoek. Hij zal daar praten over de door de Sovjet-Unie voorgestelde ontwape ningsconferentie, een conferentie over de veiligheid in Europa en over de stand van zaken bij de onderhandelingen over Ber lijn. ADDISABEBA (Reuter). De topcon ferentie van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid in Addis Abeba heeft gisteren1 besloten een commissie van voornaamste Afrikaanse leiders te benoemen om de missie van VN-bemiddelaar Jarring in het Midden-Oosten bij te staan. De commissie zal bij de Grote Vier aan dringen op een regeling in het Midden- Oosten op basis van de resolutie van no vember 1967 van de Veiligheidsraad. De conferentie nam gisteren unaniem een resolutie aan waarin het recht van de Afrikaanse landen wordt bevestigd hun eigen natuurlijke rijkdommen in overeen stemming met nationale wetten en bepa lingen te exploiteren. De OAE veroordeel de de economische en politieke druk die bepaalde ontwikkelde landen proberen uit te oefenen op Afrikaanse landen om hen te hinderen in hun ontwikkeling en hun soevereiniteit over hun natuurlijke rijk dommen. 33 °/o korting, dus u I f 1076.maar slechts 720.— Haarden worden geplaatst volgens voorschriften G.E.B ADDIS ABEBA (Reuter). De voor- lichtingsfunctionaris van de Zuidwestafri- kaanse Volksbeweging (SWAPO) Andreas Shipanga heeft gisteren in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba gezegd dat zijn or ganisatie haar militaire activiteit zal op voeren en een propagandacampagne zal starten als gevolg van de uitspraak van het internationale gerechtshof in Den Haag over Namibië (Zuidwest-Afrika). De rellen bereikten een hoogtepunt na dat politieagenten maandagavond een jonge neger hadden doodgeschoten. Sinds dien zijn 20 winkels in brand gestoken en geplunderd. Een politieagent is na dat incident geschorst. De neger-politie-agen- ten van Columbus hebben heftig gepro testeerd tegen de houding van hun blanke collega’s die ze racistisch noemen. Op een totaal van 300 man gemeentepolitie zijn er maar 30 neger-agenten. De stemming wat de ambtenaren betreft wordt op de ministeries gehou den. Weliswaar is de stemming geheim maar een enkele afvallige kan daardoor snel worden gelokaliseerd. Ook de rech ters, wier politieke onafhankelijkheid altijd zo wordt geprezen, zijn verplicht lid van de Golkar te worden. Volgens sommige waarnemers doet de manier waarop de Golkar leden werft in veel gevallen denken aan de manier waarop de PKI tijdens de Soekamo-periode zijn aanhang probeerde te vergroten. De mensen die toen, zonder veel verstand van politiek te hebben, zich bij de PKI aansloten of lid werden van een com munistisch gezinde vakbond, zitten nu nog gevangen. De grote votegetter” voor de Golkar Het Sjem koos,gisteren ook twee nieuwe leden voor de staatsraad, het gezamenlijk presidentschap voor de Poolse republiek. Deze verkiezing was nodig geworden na de zuivering op 13 februari van 3 leden en op 20 mei van oud-partijleider Vladislaq Gomoelka. Gekozen werden Fransciszek Gising, vice-voorzitter van de Boerenpartij en Boleslav Piasecki, voorzitter van de progressieve katholieke beweging „Pax.” COLUMBUS, (AFP) Na drie dagen van rassenonlusten heeft de burgemees ter van Columbus, in de Amerikaanse staat Georgia, de uitzonderingstoestand afgekondigd. De plaatselijke politie is met 50 man versterkt. Tot nader order mogen geen alcohol, wapens en munitie worden verkocht. Vanmorgen omstreeks vijf uur is in het vrije Europa geschiedenis gemaakt. De zes EEG-landen hebben de Britten, die eerder twee keer werden afgewezen, nu het lidmaatschap toegestaan. Dat gebeurde door het wegnemen van twee belangrijke hindernissen, die uitmondden in akkoor den over het Britse entreegeld en de Nieuwzeelandse zuivelafzet. Waar het nu nog om gaat is de Britse publieke opinie. Voor- en tegenstanders hebben elkaar de laatste maanden bestookt met argumenten, die meer met de Britse inflatie, dan met de Europese economische politiek te ma ken hadden. De historie van de onderhan delingen zal nu eerst worden samengevat in een 'witboek en pas in het najaar zal een parlementaire uitspraak over Enge- lands toetreding worden gevraagd. Wat de tegenstanders nu juist zo ver driet, is, dat zij vrijwel zeker weten te vechten voor een verloren zaak. Er komt geen referendum. Het Britse parlement zal, ondanks de felle oppositie, naar ver wachting met meerderheid van stemmen het Engelse EEG-lidmaatschap fiatteren. Daartoe is een uitgebreide politieke kome die in voorbereiding, die voornamelijk ten doel heeft de regering-Heath in gebreke te stellen, waarin de consumenten niet de hoedster van hun belangen zien, maar een trouw schraagster van de groot-kapitalis- tische interessen. De houding van opposi tieleider Wilson, die zich als Labour-pre mier tot „pro-marketeer” bekeerde en zich nu nadrukkelijk op de vlakte houdt, past in dat spel. De tegenstanders van toetreding voeren prijsverhogingen en het opgeven van de Britse onafhankelijkheid als belangrijkste motieven voor hun houding aan. Maar als dan op basis van recente cijfers kan wor den voorgerekend dat de binnenlandse in flatie in Groot-Brittannië alleen al in 1970 zo’n 9 percent heeft bedragen en het EEG- lidmaatschap voor de Britten als conse quentie zal hebben dat de indexcijfers over 5 jaar met 1 percent per jaar zullen stijgen, blijft er van dat eerste argument niet veel over. Zeker niet wanneer men Shipanga zei verder dat de Verenigde Naties dankzij de beslissing van het in ternationale gerechtshof meer armslag hebben om aangenomen resoluties over Namibië ten uitvoer te brengen. „SWAPO is nu in een sterkere positie om meer steun te eisen van de grote mo gendheden”, aldus Shipanga. de voordelen voor de Britten op langere termijn beziet, nu zij er een afzetgebied van 300 miljoen Europese consumenten bij krijgen. Die af zet is voor Engeland een belangrijke zaak, omdat van de vroegere „commonwealth” steeds meer ontwikke lingslanden zelfstandig zijn geworden en er niets meer voor voelen grondstoffen leverancier of vast afzetgebied voor de Britten te blijven. Het laatste versterkt het verlies aan politiek prestige van de Britten. De wijzigingen in de defensieve positie (opheffen van bases) hadden al eerder duidelijk gemaakt dat er geen grond meer is voor de oude zegswijze „Brittania rules the waves”. Wat voor andere redenen om de natio nale soevereiniteit te handhaven zijn er dan nog dan het individuele vrijheidsge voel van de Britten zelf, waarvan bewe zen is dat het in de praktijk een minder onafhankelijk leven kan leiden dan me nigeen onder hen gelooft? „Wij willen niet onder curatele staan van ,de Europese bureaucratie” en „Wat Hitler niet is ge lukt zal ook de conservatieve regering niet lukken” mogen op zichzelf dan slag zinnen zijn, die het geloof in eigen kracht illustreren, maar waar die kracht vandaan moet blijven komen, vertellen de anti’s er niet bij. De voorstanders zijn ervan overtuigd dat het vergrote Europa die kan bieden. Zij verhelen daarbij niet, dat er met name op technisch gebied voordelen voor Euro pa inzitten. Maar die zijn zeker niet een zijdig. Er zijn wederzijds afzetvoordelen in het geding, die, ook al door de ver wachte toetreding van Noorwegen, Dene marken en Ierland, een marktversterkend effect hebben. Naast het Japanse en het Amerikaanse handelsblok, zal nu ook Europa een belangrijke partij kunnen meespelen. De marktuitbrëiding, zal, zoals staatssecretaris De Koster het typeerde, ook een uitdaging betekenen voor de on dernemers. Zij moeten er het beste van maken voor de consumenten, die door het verdwijnen van de douanerechten de prij zen moeten zien dalen. **'n’'ArvvvwvvvvvvwwvwviAARRwnn»vvvvwu’vvvvvvvvvvvvvvvvvvi»wi^*wifvvwi/vvvvwvvvvvvvvvi»rwwvvwvvvvvvxri ADVERTENTIE VWWVWX/XAAA -AyMVVVWVVVVV/xr/VVVVWVWVXAAAZ^AA/WVVWVV»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3