Komend jaar referendum over echtscheidingswet Italië in N ieu w-Zeeland tevreden met zuivelakkoord wel stroomlijnen Geen verdere fusie, CARALLER) 1 H. J. Lamp >11 ■1? IN FEITE STRIJD TUSSEN KERK EN STAAT PAARD SLOEG OP HOL anders dan andere Philips-president Van Riemsdijk: Voor ton gestolen aan televisies altijd even goed Britse sergeant krijgt 12 jaar voor spionage Mi I WW DONDERDAG 24 JUNI 1971 17 (Van onze redacteur in Rome) Inmenging kerk Gespleten partij Toneelspeler enTV-acteur Hans Dagelet Ed. Laurens Continental Concordaat Wat doe je als volkskunst Onzeker Barteljorisstraat 18 HAARLEM ROME Het referendum over de echtscheidingswet in Italië zal nu on- vermijdelijkerwijs plaats vinden. Het afgelopen weekeinde hebben namelijk vertegenwoordigers van de anti-echtscheidingsbeweging 1.370.134 hand tekeningen bij het Hof van Cassatie ingediend. Dat is ruim drie keer meer dan nodig was. Als de legalisatie van de handtekeningen zal zijn gecontro leerd door het Hof en het hele voorbereidingsproces voorbij is, rekent men er op dat het referendum tussen 15 april en 15 juni van het komende jaar ,zal worden gehouden. Leraar veroordeeld wegens overtreding vuurwapenwet Kapitein verdronken uit het Oosten tot je liefhebberijen behoort? Dan stap je lineal recta naar Lamp want daar vind je niet zómaar volkskunst uit het Oosten, maar uit het nabije, uit het midden en uit het verre Oosten. Van Rusland tot Thailand. Van wierookbakjes tot hartstikke decoratieve slabakken uit Rusland, van speelgoed als houten timmerende beertjes, hikkende kippetjes, russisch paard tot poolse spaarpot, tempelbellen en kaarsendover, van origineel handwerk wandkleden tot prachtig bewerkte byouxdoos, van rijstpapieren mobiel uit Thailand tot schattige Matroeshka waar u steeds kleinere poppetjes uithaalt, van tassen en schellekoorden tot wierook en russische porseleinen beeldjes, van afghaanse bijl en speer tot starende boedda, om wierook in te branden. Gezellig als u ook komt kijken bij Lamp. Voor de 1000 dingen van het gezellige leven. 1 7 fc'- Ir F" i Ij 1 Hofleverancier (Van onze correspondent) ADVERTENTIE JHR. H. A. C. VAN RIEMSDIJK Afgezien van een Eén ding staat (ook) volgens de heer De wet op de echtscheiding was 18 de cember van het afgelopen jaar in wer king getreden. Ze ontstond, ondanks alle mogelijke vormen van tegenwerking van de kant van het Vaticaan en van de Chris- ten-Democratische Partij. De wet zou in strijd zijn met het concordaat dat is het in 1929 gesloten staatsverdrag tussen Ita lië en het Vaticaan en zou een bedrei ging vormen voor het Italiaanse gezin. Communisten en socialisten dringen op het begin van de besprekingen aan, maar de christen-democraten wier leiders trou- De inbraak moet tussen 18 en 22 juni gepleegd zijn. De daders hebben zich ver moedelijk door een niet afgesloten raam in het dak toegang tot het magazijn ver schaft. caballero SOESTERBERG. „Het beste paard struikelt wel eens”, moet een Soesterber- ger woensdagavond gedacht hebben, toen zijn 6-jarige harddraver Sjaantje in Soes- terberg op hol sloeg. Ze holde met een sulky achter zich aan het halve dorp door, daarbij twee keer zonder ongeluk ken rijksweg 23 overstekend terwijl ze onderweg met de sulky vier geparkeer de auto’s ramde. WELLINGTON De Nieuwzeelandse premier sir Keith Holyoake heeft woens dag in het parlement in Wellington gezegd, dat by de besprekingen in Luxemburg een „ramp voor Nieuw-Zeéland” is afge wend. Het akkoord over de toekomstige zuivelexport van Nieuw-Zeeland naar Groot-Brittannië is „de beste die Britten in deze omstandigheden voor ons konden bereiken”, aldus de premier. EINDHOVEN Inbrekers hebben uit een magazijn van de handelmaatschappij de Technische Unie in Eindhoven voor 100.000 aan tv-apparaten gestolen. De diefstal kwam aan het licht bij een maga zijncontrole. Er bleken vijftig kleurenont- vangers en tien zwart-wit apparaten mee genomen te zijn. we vazallen van het Vaticaan zijn, schor ten de besprekingen op. Men neemt aan dat de komende tech niek zal zijn dat de werkelijk belangrijke discussiepunten zullen worden vermeden tot na het referendum. Tot deze punten behoort artikel 34 van het concordaat over de zorgelijke gevolgen van het ker kelijk huwelijk. Maar juist in verband met het concor daat kan het door het Vaticaan gesteun de referendum tot een boemerang tegen de kerkelijke staat worden. Die liberale krachten die de echtscheidingswet er door hebben gekregen zullen zich nu namelijk bundelen om de strijd te beginnen voor de totale afschaffing van het concordaat. LONDEN (DPA en Reuter) Een 42- jarige voormalige sergeant van de Britse luchtmaeht, Nicholas Prager, is door een rechtbank in Leeds veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte de sergeant schuldig aan spionage voor Tsjecho-Slowakije. Ongeveer 40 meter van de rijksweg stap te de Soesterberger van de sulky om lo pend naast het paard de weg over te ste ken. Het beest schrok echter van een pas serende auto en sloeg op hol, zijn baas met zich meesleurend. Deze bleef alleen achter, toen hij moest loslaten omdat de leidsels braken. Het paard stak de druk ke rijksweg over het verkeerslicht stond juist op groen rende een paar straten door en stak opnieuw de rijksweg over, het dorp, weer in. Er reed op dat moment geen verkeer op de rijksweg. Toen een passant er in slaagde het beest tot staan te brengen, reed er juist een bromfietser. Daar schrok de draver zo van dat ze opnieuw op hol sloeg Ze kwam echter niet ver want ze raakte met de achterbenen in de leidsels en sulky verward. Daarbij werd Sjaantje licht ge wond aan de achterbenen. De vier ge ramde auto’s liepen aanzienlijke schade op. Hij zou in de jaren zestig gegevens over geheime elektronische instrumenten van de Britse luchtmacht aan een agent van de Tsjecho-slowaakse geheime dienst heb ben verstrekt. Prager, van geboorte Tsjech, had zich in 1948 tot Brits staatsburger laten natura liseren. Tijdens reizen naar zijn geboorte land zou hij daar contacten met de ge heime dienst hebben gelegd. Tijdens het proces, dat een week heeft geduurd, heeft Prager voortdurend de hem ten laste gelegde feiten ontkend. Hij zei aanvankelijk tegenover de politie een be kentenis te hebben afgelegd omdat hij wist dat zijn vrouw spionage had bedreven. Hij had eerst de schuld op zich genomen om haar te beschermen. Tijdens het proces onthulde Prager echter dat zijn vrouw te genover hem had bekend, dat zij de in lichtingen aan een Tsjechoslowaaks diplo maat had doorgegeven. Dit was zeven jaar geleden gebeurd en Prager had er sinds dien over gezwegen. De vrouw van de sergeant, ook van Tsjechische afkomst, is sinds het begin van het proces verdwenen. DE INMENGING van de kerk bij de handtekeningenactie voor het referendum is zonneklaar. Pas toen er genoeg hand tekeningen verzameld bleken te zijn, ver luidde het in het Vaticaan dat men zich daar neutraal tegenover de kwestie had opgesteld. Ls iJGARJJTES t „De garanties in de overgangsperiode van vijf jaar voor de Nieuwzeelandse boter en kaas zijn niet zo groot als wij hadden ge wild, maar vormen toch een goede basis waarop de regering plannen voor de toe komst kan maken”, zo zei sir Leith Holy oake. De Nieuwzeelandse premier heeft woens dag verder nog gezegd dat de in Luxem burg gemaakte afspraak om de maatrege len inzake de zuivelexport naar Groot- Brittannië in het derde jaar na de Britse toetreding opnieuw te bekijken „een be langrijke concessie aan Nieuw-Zeeland” betekent. Hij was ervan overtuigd dat zijn land nieuwe markten zou kunnen vinden ter vervanging van de verspeelde verko pen naar Groot-Brittannië. DE ITALIAANSE kiezers zal bij het re ferendum worden gevraagd of de echt scheidingswet weer dient te worden afge schaft. Maar in feite gaat de vraag veel verder, namelijk of de kiezers voor of te gen inmenging van het Vaticaan in de zaken van de Italiaanse Republiek zijn. Het is dit in het referendumformulier on uitgesproken probleem dat de politici van af heden nu het referendum doorgaat enorme zorgen baart. In feite zal de strijd om het referendum uitgroeien tot een strijd tussen kerk en staat. De christen-democraten die de sterkste partij van het land zijn zullen in grote interne moeilijkheden geraken over de te volgen gedragslijn. Dat de chris- ten-democratische partijsecretaris For lani zijn handtekening bij die andere ruim één miljoen heeft gevoegd in de actie tot afschaffing van de echtscheidingswet, kan niet meer als een privégebaar worden be schouwd. Het is een daad van politieke be tekenis binnen zijn zo gespleten partij. De initiatiefnemers van het referendum hebben met dat alles een grote verant woordelijkheid op zich genomen. Wat er gaat gebeuren is niet te overzien. Dat de strijd wellicht zal worden aangewakkerd en eventueel zal worden overgenomen door Het viel overigens op dat „Osservatore Romano” de officiële staatscourant van het Vaticaan als eerste wist te mel den dat de handtekeningen bij het Hof van Cassatie werden ingeleverd. Dat de krant van de aanbieding op de hoogte was, is nog belangwekkender als men weet dat dit in het diepste geheim drie dagen voor de officiële termijn gebeurde. (De handteke ningen waren in bankkluizen opgeborgen uit angst dat tegenstanders van het refe rendum de documenten zouden willen ver nietigen). Ondanks fel verzet van het Vaticaan blijft het grootste deel van de Italiaanse kranten toch verband zien tussen het pau selijke „Motu proprio causas matremo- niales” dat het weekend van de 13de juni bekend werd en deze aanbieding van de handtekeningen die een week later zou plaatsvinden. In die door paus Paulus ge schreven brief worden een aantal her vormingen van de echtscheidingsproce dure volgens het kerkelijk recht bekend gemaakt. In bepaalde gevallen zal de scheiding gemakkelijker worden en zal de procedure niet meer dan een jaar hoe ven te duren (tot op heden overleefde het echtscheidingsverzoek dat door het Vati caan ontvangen was, meestal het aard se bestaan van de aanvragers). In Italië spreekt men openlijk van een concurrentie-actie van het Vaticaan tegen de echtscheidingswet. Het Vaticaan zelf beweert dat de brief al vijf jaar geleden werd voorbereid en dus niets met het re ferendum te maken kan hebben. nu nog onbekende neo-fascistische elemen ten, behoort tot de onaangename nieuwe perspectieven kort na de recente verkie zingen. Van Riemsdijk vast, namelijk dat de in flatie in de hand moet worden gehouden Het is zijns inziens dringend nodig èn loonstijgingen èn prijsstijgingen te mati gen. Op de vraag of hij blij is met het nieuwe kabinet, gaat hij wijselijk niet in. Jhr. Van Riemsdijk heeft veel aan sport gedaan, ook in het bestuurlijke vlak. Hij speelde drie jaar in het eerste elftal van de koninklijke HFC. Op vele plaatsen, maar het liefst als rechtsbuiten. Hij ten niste op internationaal niveau en hij speelt nog altijd naar anderen zeggen met talent golf. Hij weet dan ook alles van PSV, maar bemoeit zich er niet mee. De raad van bestuur laat alles aan het bestuur van de voetbalclub over. Hij geeft alleen het financieel budget. DEN HAAG. De politierechter In Den Haag heeft woensdag een 65-jarige leraar uit Den Haag wegens overtreding van de Vuurwapenwet overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroor deeld tot een boete van 250, twee we ken gevangenisstraf voorwaardelijk en verbeurdverklaring van het vuurwapen. De leraar was naar het huis van een lastige leerling gegaan om daar te pra ten over het feit dat de jongen niet ver der wilde leren. „Als je dan zo’n flinke vent bent, dan ga je naar boven en schiet je je voor je kop”, zou de leraar gezegd hij zijn leerling NAUW MET het komende referendum samen hangen de onderhandelingen die op bevel van het Italiaanse parlement al begonnen hadden moeten zijn, tussen de regering en het Vaticaan over een her ziening van het concordaat. ROTTERDAM. De 32-jarige binnen- vaartkapitein H. Plugge uit Den Haag, is in de Rijnhaven in Rotterdam verdronken. De politie vermoedt dat de kapitein on wel is geworden en van de kade in het water is gevallen. Politiemannen en en kele omstanders haalden hem later uit het water, maar hij bleek toen al te zijn overleden. (Van een speciale verslaggever) EINDHOVEN. Jhr. H. van Riemsdijk, de nieuwe president van Philips en een zwager van de vertrokken ir. Frits Philips, ziet geen fusie van Philips met een ander wereldoncern in de toekomst. Je weet na tuurlijk nooit wat er gebeurt, maar van Philips zelf zal het niet uitgaan. Ook van andere zijde verwacht de heer Van Riems dijk hiertoe geen initiatieven. Wel zullen er op elektrotechnisch gebied in het alge meen tussen kleinere groepen fusies ko men en zullen kleinere zich bij grotere aansluiten. Philips is bepaald ook niet van plan om een conglomeraat van allerlei soorten bedrijven te worden. Maar dat vloeit voort uit de filosofie van verdere activiteiten, waarmee men al affiniteit heeft. Jhr. Van Riemsdijk is aan het roer ko men te staan op een moment dat het (ook) Philips niet helemaal voor de wind gaat. Sterker gezegd, het concern bevindt zich in een dal. De nieuwe president zei tijdens een kennismakingsgesprek met de pers zich dat goed te realiseren. Hij heft zijn armen niet in wanhoop ten hemel. Inte gendeel, hij is er van overtuigd dat zijn onderneming er wel doorheen komt, dat het om tijdelijke kwesties gaat: de inter nationale concurrentie, teveel geld vragen de computers en de wereldoverproduktie aan geïntegreerde schakelingen. Op langere termijn optimisme dus, maar toch zal er naar het inzicht van de heer Van Riemsdijk wel iets moeten gebeuren. Hij denkt in de richting van het „stroom lijnen” van het aantal produkten en met name de commerciële organisatie. Deze aanpak zal samenhangen met het verleden van de heer Van Riemsdijk bij Philips, na overigens een viertal jaren journalistiek werk. Ir) 1934 kwam de late re schoonzoon van dr. A. F. Philips (in 1938 getrouwd in Amerika tijdens een jaar afstand-nemen van het concern) via een gewone sollicitatie op de commerciële afdeling. Voor hij lid van de raad van bestuur werd, was de heer Van Riemsdijk hoofddirecteur van Philips Nederland n.v., een verkooporganisatie voor ons land. Als lid van de raad van bestuur had hij onder andere de verantwoordelijkheid voor de hoofdindustriegroepen in de consumenten artikelensector. Intussen blijkt de belangstelling voor de echtscheiding niet zo groot te zijn als men dacht. Sinds 18 december tot op heden zijn er in het hele land 35.000 echtschei- dingsverzoeken ingediend. Hiervan werden er overigens nog niet meer dan 3.000 door de rechter ingewilligd. hebben, waarbij vuurwapen gaf. Het bleek echter een in Duitsland ge kochte alarmrevolver te zijn, die de le raar gebruikt voor het startsein bij schoolwedstrijden. de specifieke factoren waardoor Philips het nu moeilijk heeft, zijn er algemene aspecten die de nabije toekomst onzeker maken. Europa, zo zegt jhr. Van Riemsdijk, zal een economisch moeilijke tijd doormaken, met name in 1971. En dat geldt ook voor ons land. Bo vendien is het de vraag wat er in Amerika gaat gebeuren. De jongste berichten acht de nieuwe president van Philips niet al te hoopgevend. II

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17