NIEUW KABINET IN DE MAAK ALSNOG SUBSIDIE CRM VOOR NKIJ f D Onderhoud vluchtelingen kost India elke dag anderhalf miljoen Vakantie? 1 over r Zilveren anjers voor cultureel werk Neem Aspirine dan ook mee! Helderheid nodig slachthuiswezen Tweede-Kamerleden vragen: verschrijvingen van Breda Produktschap Vee en Vlees: Zwembadkrakers Hardinxveld veroordeeld Onderscheiding voor drie Nederlanders Nieuwe Vietnam- nota gevraagd Dode en ernstig gewonde bij ongeluk x fe//Meevs 023-320791 Kentekenbewijzen gebrekkig Kamervragen over Aspirine Junior met vruchtensmaak. RONSON-AANSTEKER JAN VAN OER PIGGr I DO 2 DONDERDAG 24 JUNI 1971 RODE CIJFERS (Vervolg van pagina 1) k Bang voor China LANDSCHAP Geen goeie vakantie als uw E niet in orde is. Wij maken hem binnen één week gereed. i JAN van den BROEK Vaco BANDENSPECIALIST Afschuiven EXAMENS L CALCUTTA De problemen die in India om een oplossing schreeuwen nu het land overstroomd is door vluchtelingen uit Oost-Pakistan zijn on voorstelbaar groot. Het uitgestrekte en verdeelde land worstelde toch al met gigantisch zware economische en sociale problemen. Het onderhoud van de vluchtelingen kost India anderhalf miljoen gulden per dag. i A ADVERTENTIE MM* DEN HAAG ADVERTENTIE de (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 81 HAARLEM S AMSTERDAM HAARLEM - PURMEREND RONSON SERVICE STATION BIJ 1 gei om pa: nu ho (Van onze Haagse redactie) de hulpacties op emotionele wijze over hun vrees dat het medelijden van de rijke wereld zich straks op een ramp elders in de wereld zal richten. BARENDRECHT. De 17-jarige H. Ver baas uit Oudbeijerland is woensdagavond bij een verkeersongeluk in Barendrecht om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat een bromfiets bereed, werd aange reden door een personenauto, bestuurd door een kennis uit Portugaal. Deze is ernstig gewond. katies meewerken toen de NVBS me dat vroeg, maar de opzet moest stroken met het wetenschappelijke karakter van mijn uitgeverij. Daarom zo volledig mogelijk, met kaarten en al.” Goedkoop zijn deze boeken niet, ze kosten veertien tot 46 gul den. Maar de informatie is zo volledig dat ze in een concreet geval als „Europe’s Tramway Net Work” over de lokale en interlokale trams in het Roergebied, in dubbel opzicht als reislectuur zijn te ge bruiken. naar één Ook zijn kennis van de archeologie in de praktijk is fenomenaal. Ontelbaar zijn bij na zijn opgravingen geworden, vaak met zeer verrassende ontdekkingen. De officier en de kantonrechter moesten vaststellen, dat de gemeente, als eigenares van het zwembad in Hardinxveld-Giessen- dam, nu eenmaal het recht heeft het bad op zondag dicht te houden. WW? De taire teger krijg „onn noen de s mini waai niet gebc van het Di oord' digh de k gaar voor zen zulk de u de Hog< tiger te oi de 1 kan acht Er heef caat feit was het com daar verz eige Ti Mili den zich De Wet gen mis’ krij te dier feit, niet grij vas1 voh sole de me fui ne va de nie no zig on tn m gr zo be st< ee w; bi- Ci] m- oo on si F; de hi w 5A I roe tijc we rin tes vol sla tis< alt de bu om tut huisjes van het openluchtmuseum in Arn hem getuigt ervan. Met behoud van een landschap wil gezegd zijn dat het ten min ste in de staat moet, worden gehouden zo als het eruit ziet op het ogenblik dat men een halt toeroept aarr verdere afbraak. Overigens lieten de kantonrechter, mr. J. van Gulik, -<n de officier, mr. Van Leeu wen, er geen twijfel over, dat zij het on eens waren met de verordening van de gemeente Hardinxveld-Giéssendam, waar bij het zwembad op zondag gesloten wordt gehouden. De kantonrechter sprak van een „juridische misstap” en zei, dat als een norm zedelijk niet meer aanslaat bij de rechtsovertuiging van een volk, zo’n norm niet gehandhaafd moet worden. Eind maart hebben de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Landbouw en Visserij meegedeeld, dat op korte termijn een wetsontwerp zou worden ingediend, dat afschaffing van de „nade re keuring” (bij de overgang van vlees Men hoort hen ook heftig uitvallen te gen West-Pakistan, het land dat de ramp spoed van miljoenen op zijn geweten heeft. „Pakistan schuift gewoon zijn on oplosbare problemen op ons af”, zo wordt in het Rode Kruis-hoofdkwartier gezegd. Het heeft er echter alle schijn van dat de grootste volksverhuizing uit de geschie denis niet meer dan morele verontwaardi ging van de rijkste en machtigste naties zal opwekken. Men gaat rustig door met het verlenen van economische steun zon der voorwaarden. Men weet verder hoe bang het Westen is dat Pakistan in de handen van China zal vallen. Deze vraag wordt aan een Nederlandse verslaggever meermalen op beschuldigen de toon gesteld: „Wat hebben wij aap hulp van Nederland als uw land met de andere hand geld geeft aan Pakistan, dat daarvoor wapens koopt om nog meer vluchtelingen naar ons toe te jagen?” DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid dr. Visser (D’66) heeft minister Luns ge vraagd, naar aanleidng van de onthullin gen in Amerikaanse bladen over de Viet- nam-oorlog een nieuwe Vietnam-nota op te stellen. Deze zou begin oktober aan de Kamer overgelegd kunnen worden, de nieuwe feiten, die aan het licht zijn geko men en nog aan het licht kunnen komen, kunnen een nieuwe standpuntbepaling van de Nederlandse regering inzake het con flict mogelijk maken. Dr. Visser vraagt de minister deze zaak te willen doorspe len aan zijn opvolger, als hij geen moge lijkheid ziet de nota nog samen te stel len voor zijn aftreden. AMSTERDAM. De 72-jarige bestuurder uit Amsterdam van de bij het ongeluk op de Rijksweg Amsterdam-Hilversum, onder de gemeente Diemen, betrokken personenwagen, waarover wij gisteren berichtten, is tijdens het transport het ziekenhuis overleden. Hij was van de twee ernstig gewonden. AMSTERDAM. De indrukwekkende verzameling West- fries antiek van de heer J. B. Posch uit Stompetoren, even ten oosten van Alk maar, laat er geen twijfel over bestaan dat deze man ook buitenshuis heeft ge probeerd zoveel mogelijk te behouden. Op het ogenblik is de heer Posch voorzitter van de Noordhollandse afdeling van de Bond Heemschut. Tot vorig jaar was hij dijkgraaf en van 1938 tot 1956 burgemees ter van Oterleek. Stompetoren behoort tot die gemeente. Als dijkgraaf heeft de heer Posch, ver telt hij, weten te voorkomen dat het pol derhuis van de Schermer zou worden ge sloopt. In het gerestaureerde polderhuis heeft dijkgraaf Posch jaren lang geijverd voor het behoud van de Westfriese cul tuur, het landschap van de Schermer en zoveel meer. Zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplaag hebben bericht stelde het ge rechtshof het NKIJ in tegenstelling tot de Haagse rechtbank tegenover het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in het gelijk. De regering had namelijk een aan vankelijk aan het NKIJ toegezegde subsi die later ingetrokken. Vanaf zo’n moment wordt geprobeerd te behouden wat te redden is. Wat Noord- Holland betreft heeft de heer Posch hierin een belangrijk aandeel gehad. Een voor deel waren zijn openbare functies en de relaties die hij hierdoor heeft en had. De derde die de zilveren anjer krijgt uitgereikt, is de heer C. Hoek in Rotter dam, al 12 jaar stadsarcheoloog in vaste dienst. De heer Hoek is een autodidact, dat wil zeggen dat hij in de loop der ja ren door zelfstudie en zelfwerkzaamheid een archeoloog van formaat is geworden. Een man die wordt gewaardeerd. Hij is een man die snel op weg is om Europese ver maardheid te krijgen op het gebied van de middeleeuwse geschiedenis van Holland. Jaarlijks houdt hij tientallen lezingen, ook voor professionele archeologen en ook in het buitenland, met name Frankrijk. Zijn publicaties worden over het alge meen gewaardeerd als bruikbaar werk materiaal en zijn soms opzienbarend, zo als zijn laatste publicatie: het Reperto rium op de archieven van het graafschap Holland betreffende Maasland. Een groep amateur-historici en profes sionals hebben de heer Hoek bereid ge vonden om mee te doen met het schrij ven van een kastelenboek van het Hoog heemraadschap Delfland. Examen middelbaar onderwijs lichamelijke opvoeding M. C. Koper, Zandvoort; C. J. Schoonderwoerd, Lisse; J. F. M. Lips, Haarlem; F. J. M. Kroon, Vogelenzang. Anderzijds vragen buitenlandse waarne mers in Calcutta zich af of het niet de be doeling is van premier Gandhi om op politieke wijze van het vluchtelingenpro bleem te profiteren. De premier zou er veel aan gelegen zijn wanneer de wereld zich geheel keert tegen Pakistan, een natie nog hongeriger en armer dan India, maar al maanden bereid om elke dag twee miljoen gulden in de strijd tegen Oost- Pakistan te fourneren. Tijdens de discussie over dit punt werd in het bestuur ook de vrees uitgesproken dat opheffing van slachthuizen tot hogere vleesprijzen kan leiden. Zoals onlangs gemeld hebben B. en W. van Haarlem in beginsel besloten het slachthuis van die gemeente per 1 januari 1972 op te heffen. Redenen: zorgwekken de exploitatieresultaten, grote investerin gen die met aanpassing aan hygiënische eisen van EEG en Verenigde Staten ge moeid zouden zijn, het advies van de com missie Franke, de „nadere keuring” en daarmee een inkomstenbron voor de slacht huizen te doen verdwijnen. UITHOORN. De 55-jarige J. Boon uit Aalsmeer is woensdagmiddag in Uit hoorn bij een frontale botsing tussen twee bromfietsen om het leven gekomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft met een gift van 25.000 gereageerd op een verzoek van het Internationale Rode Kruis aan alle nationale organisaties om opnieuw hulp te verlenen voor de slachtoffers van de oorlogen in Zuidoost-Azië. Het interna tionale comité heeft nieuwe programma’s opgesteld voor hulp in Vietnam, Cambod ja en Laos. Het Nederlandse Rode Kruis heeft het bedrag van 25 mille bestemd voor de hulpverlening onder alle partijen van de burgeroorlog in Vietnam. AMSTERDAM. - Drie Nederlanders krjjgen morgen in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam de zilveren anjer uit handen van prins Bernhard. Deze jaarlijkse onderscheiding, een instelling van het Prins Bernhardfonds, wordt nu voor de 21-ste keer gegeven aan mensen die zich, statutair, „in enigerlei vorm van onverplichte arbeid uitstekende ver diensten hebben verworven voor de Ne derlandse cultuur”. De belangstelling voor het nu onderscheiden werk komt bij twee van de drie heren, F. C. Wieder uit Wassenaar, J. B. Posch uit Stompeto ren, C. Hoek uit Rotterdam duidelijk naar buiten in een gesprek over hun liefhebbe rij. Maar niet telkens blijkt het „onver plichte arbeid” te zijn geweest. Formateur mr. Biesheuvel (ARP) be gon woensdagmiddag in de Eerste Kamer een gesprek met de fractie leiders om te polsen wie voor de mi nistersposten in aanmerking komen. Op de foto: Mr. Biesheuvel (links), de nieuwe AR-fractieleider mr. Aan- tjes (aan de overkant), rechts mr. Geertsema (VVD), dr. Veringa (KVP), drs. Udink (CHU) en op de voorgrond de heer Berger (DS’70) die dr. Drees jr. verving. Het is duidelijk dat het onoverzichte lijke vluchtelingenprobleem een economi sche bedreiging met de kracht van een tornado vormt voor een land dat toch al nauwelijks in staat is om meer dan de helft van zijn 620 miljoen inwoners vol doende eten te geven. Ter illustratie: gis teravond braken in de Indiase plaats Shillong onlusten uit als protest tegen de vloed van Oostpakistaanse vluchtelingen in deze plaats, gelegen in de staat Megha laya. Verscheidene politiemannen werden daarbij gewond. In Calcutta, de Westbengaalse hoofdstad waar het lijden van de honderdduizenden hartverscheurend is, spreken leiders van VLAGTWEDDE. Woensdagavond is de 18-jarige J. Broekemar uit Weende (ge meente Vlagtwedde) verongelukt. De jongeman reed op zijn motor met grote snelheid uit de bocht en botste tegen een boom. De man was op slag dood. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft woensdagmiddag na zijn aankomst op Ypenburg vanuit Luxemburg, gezegd geen commentaar te geven op de beslis sing van het gerechtshof. „De rechter is onafhankelijk en het past mij niet om daarop kritiek te hebben”, aldus de minister. Hij vond wel dat de regering indertijd terecht de beslissing nam om de toegezeg de bijdrage voor het congres in te trek ken. „Nederland zou in een moeilijk par ket gekomen zijn als was goedgevonden dat met Nederlandse overheidsgelden voor bevriende landen beledigende pamfletten werden verspreid”, zei minister Luns. Hij noemde het een „aanfluiting” dat de jon geren te werk waren gegaan op een wijze zoals met betrekking tot het congres is geschied. „Ik kan me nog herinneren dat de Schermer door 52 windmolens werd be malen. In de jaren dertig, de crisistijd, had men wel andere zorgen dan het on derhoud van molens. Ze gingen er ver vallen uitzien, de een na de ander ver dween.” In de Tweede Wereldoorlog werd een sloopverbod voor molens afgekondigd. Noord-Holland heeft vroeger bezaaid ge staan met molens. Een prent in de Zaanse De vraagstellers verwijzen naar uitla tingen van de loco-burgemeester van Bre da, dat in de jaren 1964 tot en met 1969 regelmatig bepaalde overeenkomsten met bouwondernemingen zijn gesloten waarin verschrijvingen zijn geweest tussen de kosten van woningwetwoningen, premie- woningen en ook grond en dat dit niet alleen in Breda maar ook in vele andere gemeenten, die moeite hadden om de curveprijs voor de woningwetbouw te ha len, gebeurde. He parlementariërs vragen de bewinds lieden of zij van plan zijn uit te zoeken welke gemeenten de loco-burgemeester van Breda bedoelde. „In de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramweg wezen (NVBS), was men tien jaar gele den niet bereid driehonderd gulden op ta fel te leggen voor de aankoop van een Bu- dapester, die grote tramwagens van de NZH die tussen Den Haag en Leiden en tot 1957 tussen Amsterdam en Zandvoort hebben gereden.” Vertelt de heer Wieder. „Maar toen in 1956 de Rotterdamse Tram weg Maatschappij het trammaterieel door autobussen ging vervangen en de sloop- waarde van het trammaterieel 40.000 gul den was, werd dat grif betaald.” In het dagelijks leven is de heer Wieder directeur van de in wetenschappelijke kringen wereldbekende uitgeverij E. J. Brill in Leiden. De heer Wieder ziet zijn werk voor een deel beloond sinds hij in 1965 voorzitter is geworden van de Nederlandse Tram- wegstichting, die op het ogenblik een stoomtram exploiteert tussen Hoorn en Medemblik, drie keer per week. Voordien was de heer Wieder voorzitter van de mu- seumcommissie in de veertig jaar oude NVBS. Maar de inmiddels vrij bekende stoom tram is niet helemaal het ware, de lijn in de kop van Noord-Holland werd tot 1935 door gewone reizigerstreinen bereden. Hellevoetsluis, ons andere project, is het leukst. Dat is historische grond van de RTM. Van een sloper hebben we rails ge kocht waarover vroeger de Westlandse tram heeft gereden. Die rails gebruiken we voor de aanleg van een drie km. lan ge lijn bij Hellevoetsluis, waarover we te zijner tijd ook willen gaan rijden. Het gaat de heer Wieder in de eerste plaats om het trammaterieel uit de tijd van de stoomlocomotieven op te sporen en weer in rijdbare staat te brengen, de knus se romantische sfeer voor iedereen open te stellen. In dat laatste vooral zit het verschil met het spoorwegmuseum in Utrecht, daar worden „technische objec ten geconserveerd.” Is de exploitatie van de stoomtram ren dabel, zouden uit de opbrengst nieuwe stukken te financieren zijn? „Integendeel. We krijgen subsidie van Noord-Holland. Hopelijk brengt over niet al te lange tijd dat lijntje een beetje geld op, maar of daaruit dan nieuwe aankopen kunnen wor den bekostigd, valt nog te bezien. Het ma terieel van de RTM is op basis van een soort huurkoopcontract overgenomen. De dringend noodzakelijke loods in Hellevoet sluis wordt gebouwd met subsidie van het Prins Bernhardfonds. Toch hebben we al heel wat.” Alleen al in Hoorn staan ne gentien eenheden: locomotieven, stads trams, aanhangwagens, enzovoort. Een er van is van de heer Wieder zelf, zo blijkt elders. Veel van wat de ogen van de tramlief- hebber doen fonkelen is voorgoed verdwe nen. Toch is van de oude trams in Groningen, Rotterdam en Arnhem nog wel iets te zien in de boeken die Brill over dit onderwerp uitgeeft. „Ik wilde wel aan zulke publi- RIJSWIJK. Het Produktschap voor Vee en Vlees gaat proberen wat meer hel derheid te krijgen over wat er met de Ne derlandse slachthuizen staat te gebeuren. In de woensdag in Rijswijk gehouden be stuursvergadering drong het bestuurslid de heer A. P. Goossens daar op aan, om dat hij meende dat voor slachthuisdirec ties en gemeentebesturen de onzekerheid moet worden weggenomen. Dat Haarlem, „de zesde plaats van Nederland”, nu al praat over afschaffing van zijn slachthuis lijkt volgens de heer Goossens nergens meer naar. Zijn klacht was verder dat het hele bedrijfsleven in de sanering van het slachthuiswezen geen inspraak heeft. DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Franssen en Spinks (bieden P.v.d.A.) heb ben de bewindslieden van Binnenlandse Zaken en van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening gevraagd welke stappen zij denken te ondernemen naar aanlei ding van de verschrijvingen tot bijna een half miljoen gulden van de gemeente Breda. Het hof stelt dat de inhoud van het perscommuniqué en de informatiemap over het congres, zoals die begin februari uitkwamen, „waarin bepaalde zeer gepro nonceerde standpunten werden verde- digd en gepropageerd, nauwelijks een ver rassing voor dé subsidiegevers konden zijn”. De overheid subsidieert het NKIJ voor 90 percent van het normale budget en kent dus het karakter van het NKIJ. Het gerechtshof heeft in het kort geding alleen dat onderdeel van de gevraagde voorziening toegewezen dat handelt over de subsidie van 10.000 welke het minis terie van Buitenlandse Zaken aan het NKIJ had gegeven. Ook met gebruikma king van het door Buitenlandse Zaken verstrekte 10.000 subsidie is het NKIJ, dat een voor 90 percent door CRM gesub sidieerde instelling is, „in de rode cijfers” komen te staan door de kosten van het dekolonisatiecongres. Het gerechtshof noemt het daarom begrijpelijk dat de fi nanciële moeilijkheden van het NKIJ nog zouden worden vergroot als de 10.000 door de staat in mindering zouden wor den gebracht op het lopende vaste CRM- subsidie. Omdat niet door het NKIJ is aangege ven in hoeverre het door CRM beloofde voorschot van 15.000 nodig is om het te kort op de exploitatierekening van het congres te dekken, is de spoedeisendheid van de vordering over het CRM-subsidie volgens het hof niet aangetoond. Het hof acht deze onderdelen van de gevraagde voorziening daarom niet in dit kort geding toewijsbaar. Volgens het hof stond het de staat niet vrij de subsidies in te trekken. „Het funda mentele beginsel van rechtszekerheid brengt mee dat dergelijke eenmaal ver leende subsidies niet mogen worden inge trokken, tenzij daartoe zwaarwichtige aan het algemeen belang ontleende rechtvaar digheidsgronden bestaan, waarmee de mi nister op het moment van het verlenen van de subsidie niet bekend was of rede lijkerwijze moest zijn”, aldus het hof. Het stelt dat de staat er niet in is geslaagd het bestaan van dergelijke gronden in dit ge val aannemelijk te maken. van de ene naar de andere vleeskeurings- kring) zou inhouden, alsmede een hiermee verband houdende financiële overgangsre geling. Zowel de commissie-Franke (com missie organisatie slachthuiswezen) als de commissie-Siderius (commissie organisa tie vleeskeuring) willen de „nadere keu ring” afschaffen. Zij menen dat men hier door kan komen tot minder, doch doel matiger slachthuizen, en tot grotere en daardoor uit een oogpunt van economie en volksgezondheid meer verantwoorde keuringseenheden. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den Vroljjk en Meijer (beiden P.v.d.A.) hebben minister Klompé van CRM ge vraagd of zij, gelet op de uitspraak van het gerechtshof in Den Haag in het kort geding van het NKIJ tegen de staat, als nog bereid is de toegezegde subsidie ter dekking van de kosten van het zogenoem de dekolonisatiecongres aan de stichting Nederlands Komitee voor Internationaal Jongerenwerk te doen toekomen. (Van onze Haagse redactie) Het Tweede-Kamerlid mevrouw A. M. V. C. Groensmit-van der Kallen (K.V.P.) heeft minister Bakker gevraagd, of het hem bekend is dat de geldende kentekenregeling voor auto’s diefstal in de hand werkt. Zij vraagt de minister op korte termijn tegenmaatregelen te nemen en verwijst terzake naar suggesties van mr. Th. L. van der Veen in het Nederlandse Juris tenblad van 12 juni. Diens voorgestelde regeling kan worden ingevoerd in afwach ting van invoering van de perfecte rege ling met een driedelig kentekenbewijs, die de ANWB begin 1970 bij het ministe rie van Waterstaat heeft ingediend. Daar door is een grote vermindering te ver wachten van alle thans op grote schaal voorkomende onregelmatigheden. GORINCHEM. De kantonrechter in Gorinchem heeft een kleine vijftig kra kers van het zwembad in Hardinxveld- Giessendam veroordeeld op grond van de bepaling over „verboden toegang”, artikel 461, Wetboek van Strafrecht. De boete was 11, zodat de betrokkenen in beroep kunnen gaan. De officier van Justitie, die 15 boete had gerequireerd, had al toege zegd, dat hij eraan zou meewerken een hoger beroep van de krakers te bespoe digen, zodat een eventuele cassatie voor de Hoge Raad gelijk kan komen met de behandeling in cassatie van de zaak van het kraken van het zwembad in Harder wijk. T

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2