Nixon geeft Congres inzage van geheime documenten ACHT KRANTEN CITEREN UIT PENTAGON-STUDIE Aapje aan de zuigfl es Inspraak bij formulering van Ulster regeringspolitiek m OAE: „Eenheid bewaard in Addis Abeba” WIS De grens de mondigheid van Nieuwe voorstellen van premier Faulkner: Bekentenis in moordzaak Yablonski Explosies in Dacca Hassan mocht niet blijven vergoedingen voor slachtoffertjes van Softenon vijf kinderen vermoord Geen akkoord over Hongerstaking van joden in de Sovjet-Unie Britse moeder met Gezin Fedossejev schrijft Britse koningin échte graan-genever die is van verhoeven! 3 DONDERDAG 24 JUNI 1971 2 Eerste stap In W est-Duit stand Ellsberg Bi - - V (Van onze redacteur in Londen) en ADVERTENTIE De van 1 Een ANN01792 /i is* I tl 5 sten ares sen- bad 'n zuiver natuurproduct zacht smaakvol exclusief vluchtelingen, of de schade die aan het land zelf zou worden toegebracht door het gebruik van chemicaliën om de bossen te ontbladeren. „Ik hoop,” zei hij tenslotte, „dat de nu openbaar gemaakte waarheid, ons van de oorlog zal verlossen.’ „Wat komt u hier doen”, werd er ge vraagd. Hasan vertelde dat hij in een huis moest wonen met zijn schoonmoeder, dat dit een onmogelijke dame was en hij het niet langer meer nam. Of hij in Israel mocht blijven. Over het probleem werd vijf dagen gepraat, getelefoneerd en getelegrafeerd en toen kwam het antwoord: Hassan mocht niet blijven, dit is geen geval van politiek asiel. Hassan moest terug naar Libanon - en schoonmoeder. De vluchteling maakte zijn witte vlag weer vast, en hobbelde terug. De grens wachten gaven hem de beste wensen mee, dat wel. r in kra- eld- i de tikel oete roep die ege- een poe- voor t de van der en 1st gd is- is iet de het nap iiari iro- •de- zer- den KIJ iget <1.1. vrij da- leid ’cr- ige- aan lar- mi- nen de- Het het ge- ge- fde te- het ieid die hof gde ing ing ’de ver ds- het la ren IJ, ib- rs” het hof fi- lOg 000 or- M- mr. eeu- on- i de aar- ordt een een j de lorm iid -g- :k- ir- 'en >or ten Hij >n- jze is LONDEN De Noordierse premier Brian Faulkner heeft een belangrijk initiatief genomen dat kan leiden tot een herstel van de politieke vrede in Ulster. Faulkner ontvouwde deze week zijn plannen tijdens de plechtige opening van het Stormont- parlement, dat evenals de Noordierse staat zijn gouden jubileum viert. Het zou een nieuw begin kunnen betekenen voor deze nog altijd door troebelen verscheurde uit hoek van het Verenigd Koninkrijk. Dit plan is niet meer dan een eerste stap in de goede richting. Of het werkelijk een nieuw begin is, moet worden afge wacht. Velen betreuren het dat op het ge bied van de gezagshandhaving geen parti cipatie is voorgesteld, omdat de oppositie- medewerking van het grootste belang is, ook voor recrutering van politiepersoneel onder katholieken. Faulkner stelt verder voor strikt ver trouwelijke discussies open voor alle Ka merleden ter behandeling van de meeste grote politieke kwesties met als doel een zo groot mogelijke overeenstemming te bereiken tussen alle partijen. Deze plannen beogen geenszins de oppo sitie van haar wezenlijke taak te beroven. Faulkner erkent tenvolle het recht van oppositieleden om te blijven ageren tegen de verdeling van Ierland, maar hij wil hun de kans bieden praktisch constructief werk te doen om Ulster leefbaar te maken. Wat dit betreft, is de kloof tussen de (Van onze redacteur in Bonn) BONN De oprichting van een natio nale stichting, die het moge lijk zou maken dat de ongeveer 25.000 Softenon-kinderen in de Bondsrepubliek eindelijk de vergoe ding krijgen waarop zij recht hebben, is gisteren niet tot stand gekomen. Zoals bekend verlangt de regering dat de honderd miljoen mark, die doof de pro ducent van het schadelijke preparaat Chemie Grünenthal beschikbaar zijn gesteld, worden ingebracht in een natio nale stichting, waaraan zij een even groot aandeel wil leveren. De vertrouwenslieden, die namens de ouders der Softenon-slachtoffers het Grü- nenthal-kapitaal beheren, weigerden ech ter aan die stichting mee te werken als niet tevoren vast zou staan dat de hon derd mln. mark plus de toegezegde vijftig miljoen der regering geheel ten goede van de Softenon-slachtoffers komen. De rege- ringsstichting zou bestemd zijn voor alle gebrekkige kinderen in de Bondsrepubliek. Een poging om tot een compromis te ko men, waardoor een desbetreffende wet gis teren in de Bondsdag had kunnen worden aangenomen, is mislukt. In oktober zal nu verder worden gediscussieerd over de fi nanciële hulp aan de gebrekkig geboren kinderen, die intussen tussen negen en veertien jaar oud zijn. ADDIS ABEBA, (AFP) Met opluch ting hebben de Afrikaanse staatshoofden in hun redevoeringen bij de slotceremo nie van de topconferentie van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid geconsta teerd dat de eenheid van Afrika althans voorlopig is gered. De nieuwe voorzitter, de Mauretaanse president Moktar Oeld Daddah, verklaarde dat de inspanningen van de OAE hebben gezegevierd over de pogingen van hen die belang hebbel, bij het zaaien van verdeeldheid op dit conti nent. gens Faulkner zijn er positieve aanwijzin gen dat de plaatselijke r.-k bevolking ont hutst door de gruweldaden zich van het IRA afwendt. Faulkner kondigde daarentegen aan, dat de politie, die als onderdeel van het oor spronkelijke hervormingsplan ontwapend werd, terwijl het Britse leger haar taak in feite overnam, in bepaalde omstandig heden weer van wapens zal worden voor zien. HAIFA (AP) Israëlische grens wachten keken vreemd op toen er dezer dagen in de verte, uit de richting van Libanon, een autootje kwam aanhobbe len met een wite vlag erop. De man achter het stuur was de 33-jarige Has san Aijasj uit de Libanese plaats El Hajim. De 59-jarige Yablonski werd vermoord enige weken nadat hij de verkiezingen voor het voorzitterschap van de mijnwer- kersbond had verloren. Tijdens de verkie zingscampagne had hij de leiding van de bond beschuldigd van misbruik van pen sioengelden en andere onregelmatigheden. Zijn zoons, beiden advocaat, hadden de moorden toegeschreven aan beroepsmoor denaars. De rechter in de zaak tegen de Was hington Post besliste dat het dagblad zijn publikatie mag hervatten na 6 uur vrij dagmiddag om het ministerie van Justitie in de gelegenheid te stellen de zaak bij het hooggerechtshof voor te leggen. In de zaak tegen de New York Times werd beslist dat the Times zijn serie mocht voortzet ten, met uitzondering van bepaalde stuk ken daarvan. De advocaten van de Times zullen tegen deze beperking in hoger be roep gaan, ook bij het hooggerechtshof. In het geval van the Boston Globe, die ook gedeelten van het rapport publiceerde, werd een aanvankelijke gerechtelijke be slissing dat de krant de documenten aan de rechtbank diende te overhandigen la ter weer ongedaan gemaakt. Maar terwijl deze processen plaats had den, begon het syndicaat van de zoge naamde Knight-dagbladen met de publica tie van weer andere gedeelten van het rapport in de acht bij het syndicaat aan gesloten kranten, onder meer in Miami, Philadelphia, Tallahassee in Florida, Char lotte (Zuid-Carolina), Macon (Georgia), Detroit, en Akron (Ohio). De Chicago Sun-Times, die gisteren met onthullingen uit kwam, mag de publikatie voortzetten omdat de documenten waar op deze serie werd gebaseerd al door pre sident Lyndon Johnson in 1968 zouden zijn vrijgegeven en daardoor niet langer val len in de categorie van geheime documen ten. Verder wordt gemeld dat dr. Daniel Ells berg. van wie wordt gezegd dat hij het rapport in handen gespeeld zou hebben van de New York Times, bereid is een ge tuigenis af te leggen voor een commissie van het Congres, en dat hij vandaag een verklaring bekend zou maken. ELLSBERG werd gisteravond geïnter viewd door de televisie-commentator Wal ter Cronkite op een niet nader aangeduide plaats (Ellsberg verblijft sedert verleden week woensdag op een onderduik-adres). In dit vraaggesprek zei hij dat hij onge rust was geworden nadat hij tot de con- WASHINGTON, Pennsylvania (Rtr.) Een gehuurde moordenaar, de 27-jarige Claude Vealey, heeft gisteren voor de rech ter verklaard 1000 dollar te hebben ont vangen voor het vermoorden van de Ame rikaanse mijnwerkersleider Joseph Ya blonski, diens vrouw en dochter, terwijl zij in bed lagen. Hij zei twee medeplichtigen te hebben gehad. De man die hem had betaald kende hij slechts als „Tony.” Afrika en Portugal en de bevrijdingsbe wegingen. Deze dialoog zou tot onder- handelingen moeten leiden, „want wij zijn wel strijders, maar niet oorlogszuch tig en we streven naar vrede”, aldus Ca bral. De volgende topconferentie van Afri kaanse staatshoofden en regeringsleiders zal in juni 1972 in Rabat, de hoofdstad van Marokko, worden gehouden. Daddah zei te hopen dat VN-secretaris- generaal Oe Thant zal instemmen met een verlenging van zijn mandaat „in de ze kritieke tijden, waarin zijn capacitei ten, zijn integriteit en zijn bezonnenheid door ons meer dan ooit gewaardeerd wor den”. Ook de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda, de Soedanese president El Ni- meiri en de Ethiopische keizer Haile Se- lassi spraken er hun tevredenheid over uit dat de conferentie van staatshoofden de geschillen had weten op te lossen en dat de eenheid bewaard was. Uit naam van alle Afrikaanse bevrij dingsbewegingen sprak Amilcar Cabral, de voorzitter van de PAIGC (de onafhan- kelijkheidspartij voor Guinee en de Kaap- verdische eilanden). Hij stelde een dia loog voor tussen de regeringen van Zuid- De grote klacht van de overwegend rooms-katholieke oppositiepartijen is al tijd geweest dat zij een halve eeuw lang weinig kans hebben gehad om de rege ringspolitiek te beïnvloeden in een „pro testants parlement voor een protestants volk”, hetgeen van het begin af de grond slag is geweest van de heersende Unionis tische partij. De moeilijkheid is echter ook altijd geweest dat een belangrijk deel van de rooms-katholieke minderheid zichzelf buiten spel zette door te ijveren voor de omverwerping van de Noordierse consti tutie en hereniging van noord en zuid. De oppositie weigerde vaak ronduit medewerking te verlenen aan het goed functioneren van het staatsbestel. Faulk ner biedt de oppositie nu een grote mate van inspraak aan bij de formulering van de regeringspolitiek. Hij stelt voor drie nieuwe parlementaire commissies te be noemen, die zich respectievelijk zullen be zighouden met de sociale en industriële ontwikkeling en milieubeheer. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Terwijl president Nixon heeft besloten de geheime Pentagon-studie ter beschikking te stellen van het Congres, maar nog steeds als een geheim document, zijn acht andere Amerikaanse dagbladen begon nen met het publiceren van gedeelten uit het rapport. De New York Times en de Washington Post hebben in hoger beroep, maar met verschillende stipulaties, in principe het recht gekregen om de publikatie van hun op het rapport gebaseerde serie artikelen voort te zetten. De regering gaat nu nog een stap verder en hoopt het pleit nog te winnen bij het hooggerechtshof. Het zes weken oude baviaantje Ripple lijkt hier meer belangstelling te heb ben voor zijn zuigfles dan voor zijn vooruitgang op de weegschaal. Het aapje werd begin mei in een Londen- se dierentuin geboren maar onmiddel lijk door zijn moeder verstoten. Ripple” is in de kantine van de op passers met de zuigfles grootgebracht. Net als alle andere baby’s kreeg hij dag en nacht om de vier uur de fles. Hij wees er verder op dat er in alle memoranda en adviezen nergens blijkt dat de regeringsfunctionarissen zich reken schap geven van het aantal burger-slacht- offers dat hun beleid in Vietnam als ge volg zou hebben, noch van het aantal Veroordeeld. Een voormalige Keniase staatssecretaris van onderwijs, Gideon Mutiso, is door de rechtbank in Nairobi tot negen en een half jaar gevangenis straf verdoordeeld wegens medeplichtig heid aan een poging tot staatsgreep. Spionage. De Centraal-Afrikaanse Repu bliek heeft een Franse deskundige op het gebied van telefoonverbindingen, René Lidon, uitgewezen omdat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan spionage. Volgens een officiële bekendmaking in Bangui zou Lidon er de hand in hebben gehad, dat er een verbinding was tussen de telefoon van het presidentiële paleis en de Franse ambassade. regeringspartij, die nu 50 jaar aan het be wind is, en de oppositie in feite niet groot. Tot nu toe was de oppositie in het par lement vaak steriel, omdat men uit vrees voor de scherpslijpers in de kiesdistricten niet bij machte was in het parlement uit drukking te geven aan de werkelijke gevoelens. Het is bemoedigend dat de eerste reactie van de kant van de oppositie niet on gunstig is. Maar het eerste doel van de regering blijft de vernietiging van de IRA-guerrilla’s, die op het moment het grootste probleem in Ulster vormen. Vol- Een belangrijke factor in de verbetering van de politieke situatie is, dat het waar schijnlijk nog maar een kleine minder heid onder de rooms-katholieken is, die werkelijk opheffing van de Noordierse staat wenst. Vooral dank zij de Britse sociale voorzieningen die zoveel aantrek kelijker zijn dan die in de Ierse Republiek. Ook dank zij de Britse „bezetting” patrouilles, prikkeldraad en zandzakstel- lingen is de directe confrontatie tussen katholieken en protestanten op straat ge luwd, hoewel het IRA zeker tot voor kort in bepaalde wijken een ware terreur uit oefende. Nu het marsseizoen weer is aan gebroken, is de troepensterkte in Ulster op 10.000 man gebracht. Een verder belangrijk besluit is, dat de vervallen armoewijken vooral in Belfast, die bovendien nog geteisterd zijn door voortdurende bomaanvallen en brand stichtingen, zullen worden opgeknapt en vernieuwd. Sociale werkers hebben het al lang be seft dat naast de godsdiensthaat en de massale werkloosheid de ellendige levens omstandigheden van het Noordierse „lom- penproletariaat” leiden tot de periodieke uitbarstingen van wederzijdse agressie. Vooral onder de rooms-katholieken heers te het gevoel van hopeloosheid, omdat ze niets meenden te kunnen verwachten van de harde Unionisten. Misschien heeft Faulkner het begin van een doorbraak ge forceerd, maar hij heeft de extreme pro testanten in en buiten zijn partij tegen zich. De volksmenner dominee Ian Pais ley brult dagelijks om zijn aftreden. Men begint echter te beseffen dat Faulk ner niet alleen de modernste en bekwaam ste premier is die Ulster ooit heeft gekend, maar zeker de laatste die het land kan redden, want wanneer hij zou vallen en extreme protestantse figuren, zoals Wil liam Craig aan de macht zouden komen, zou Londen zo goed als zeker het bestuur van de provincie moeten overnemen, waarna het hek helemaal van de dam zou zijn. I 1 7 - clusie was gekomen dat het beleid van president Nixon ten aanzien van Vietnam in wezen een herhaling zou worden van de door de regering-Johnson in 1964-65 ge maakte vergissing, namelijk dat Hanoi op de knieën gedwongen zou kunnen worden door het opvoeren van de bombardemen ten. Ellsberg was een leerling van dr. Henry Kissinger, Nixons adviseur voor de buiten landse politiek en Vietnam in het bijzon der. Ellsberg zou Kissinger ook van dienst zijn geweest kort na Nixons verkiezing als president, maar nog voordat hij was geïn augureerd. Hij zei: „Het was (voor Nix on) blijkbaar noodzakelijk om een geloof waardig dreigement met bombardemen ten te hebben, om daarmee een aanvaard baar compromis af te dwingen”. Nixons acties in Cambodja en in Laos overtuig den Ellsberg ervan dat het beleid van Johnson in wezen door Nixon werd voort gezet. Ellsberg zei verder dat de tot nog toe gepubliceerde stukken van het geheime rapport nog bij lange na niet onthullen wat zich werkelijk had afgespeeld in Was hington tussen 1945 en 1968 ten aanzien van Indo-China. Hij bevestigde dat de do cumenten geen volledig beeld gaven van alle motivereingen en beslissingen maar hij zei dat ze wel een inzicht gaven in de „kwaliteit van denken” van Johnsons hoogste adviseurs, en in het soort alter natieven dat werd geboden. De advocaat-fiscaal van het Hoge Mili taire Gerechtshof heeft in zijn requisitoir tegen de soldaat Wehrmann het door de krijgsraad in Den Haag opgelegde vonnis „onrechtvaardig en ondoelmatig” ge noemd. Hij gebruikte die kenschetsing van de straf niet in verband met een door minister Den Toom getroffen maatregel waardoor de haardracht van militairen niet meer aan een dienstvoorschrift is gebonden, maar in verband met de aard van het ten laste gelegde feit, namelijk het niet opvolgen van een dienstbevel. Dit requisitoir was tegelijk een ver oordeling. Het veroordeelde de lichtvaar digheid en onrechtvaardigheid waarmee de krijgsraad in Den Haag te werk is ge gaan. In de rechtspraak komt het zelden voor, dat een beroepsinstantie een gewe zen vonnis van een lagere rechter met zulke harde woorden brandmerkt. Mocht de uitspraak conform of ongeveer conform de eis uitvallen, dan blijkt het gehele Hoge Militaire Gerechtshof deze vernie tigende aanduiding van de advocaat-fiscaal te onderschrijven, Het is dan de vraag of de Haagse krijgsraad ongestoord verder kan functioneren met dezelfde figuren achter de groene tafel. En dat alles om het lange haar. Terecht heeft mr. Van Voorst tot Voorst, de advo caat-fiscaal in deze zaak, gewezen op het feit dat het „delict” niet zwaar genoeg was voor een krijgsraadzaak en binnen het kader van de strafbevoegdheid van de commandant had moeten worden afge daan. Wat hij geëist heeft, twaalf dagen verzwaard arrest, kan een commandant op eigen houtje opleggen. Tijdens de behandeling voor het Hoge Militaire Gerechtshof is duidelijk gewor den waarom de krijgsraad in Den Haag zichzelf zo gevoelig in de vingers sneed. De rechter ging er van uit dat Rinus Wehrmann uit de militaire dienst ontsla gen moest worden. Daar lag het ergste misverstand. De juridische visie van de krijgsraad schoot tekort om de nuancering te zien, die „het niet opvolgen van een dienstbevel” kan vertonen. Het ging in feite om een kwestie die zo’n dienstbevel niet verantwoord maakte. Met een onbe grijpelijke starheid hield de krijgsraad vast aan de insubordinatie, de daaruit volgende ongeschiktheid om nog langer soldaat te zijn en de weer daaruit volgen de onvermijdelijkheid öm de delinquent MOSKOU. (AFP) Een dertigtal jood se Russen is sinds dinsdagmiddag in het hoofdpostkantoor in Moskou in honger staking uit protest tegen de trage gang van zaken bij de behandeling van aan vragen van visa voor emigratie naar Israel. Bij het begin van haar actie verzond de groep telegrammen naar een aantal Russische leiders, waarin zij de reden er van uiteenzet en verklaart de hongersta king te zullen voortzetten tot de uitreis vergunningen zijn verleend. LONDEN. (DPA) Een moeder en haar vijf kinderen zijn gisteren in Bidden- den, in het Zuidengelse graafschap Kent, vermoord. De politie vond de lijken van de 30-jarige moeder en de vijf kinderen, onder wie twee zuigelingen, in het huis waar het gezin woonde. Alleen waren door wurging om het leven gebracht. De vader van het gezin, een 30-jarige werkloze bouwvakarbeider, is later ge wond in de buurt van de woning aange troffen. Hij had getracht zich van het leven te beroven door in een elektriciteits- mast te klimmen. Toen hij met de hoog spanningskabels in aanraking kwam is hij uit de mast gevallen. De man, die volledig in de war was, had brandwonden kwetsuren als gevolg van zijn val. LONDEN. (AFP en Reuter) vrouw, zoon en dochter van de overgelo pen Russische technicus Fedossejev heb ben gisteren in Moskou bij de Britse am bassade een brief voor koningin Elizabeth overhandigd, waarin waarschijnlijk aan gedrongen wordt op de terugkeer Fedossejev. De gezinsleden van de Rus hebben te vens verzocht een boodschap aan Fedosse jev over te brengen, die een verblijfsver gunning in Engeland heeft. DACCA (AP). Gisteren hebben zich in de Oostpakistaanse stad Dacca enke le ontploffingen voorgedaan. De explosies werden gehoord kort na de aankomst in Dacca van de eerste buitenlandse corres pondenten. De eerste buitenlandse journa listen werden zaterdag door de Pakistaan se militaire leiding in het land toegelaten. Dagelijks komen tientallen e rnstig ge wonde Pakistaanse militairen in het zie kenhuis in Dacca terecht. Ze zijn de slachtoffers van gevechten tussen opstan delingen en het leger. De strijd woedt vooral in het grensgebied tussen Oost-Pa- kistan en India. '1 - een straf op te leggen die hem toch twee jaar van zijn vrijheid zou kosten, ook al was hij geen militair meer. De krijgsraad had zich alle ellende kunnen besparen door de zaak-Wehrmann niet te accepteren als een krijgsraadzaak, maar de commandant te verplichten de aangelegenheid zelf af te doen. Die com mandant wist echter wel dat Wehrmann een taaie rakker was. Verzwaard arrest zou hem er nog niet toe gebracht hebben, zijn haar te laten kortwieken. En daarmee was de cirkel weer gesloten: een onwrik bare Rinus Wehrmann heeft niet alleen de hele militaire strafrechtelijke appara tuur maar ook de minister zelf tot de bekentenis gedwongen, dat ook in het leger een duidelijke grens getrokken ligt tussen de macht van het bevel en de per soonlijke vrijheid. Dat is, af gezien van de tamelijk onbe langrijke aanleiding, een winstpunt. Het is belangrijk dat die grens nog eens na drukkelijk door militaire overheden en ondergeschikten wordt onderscheiden. Er is geen sprake van dat de zo noodzakelijke discipline in het leger daaronder te lijden zou hebben. Integendeel, de discipline lijt juist veel meer door een eventuele vervaging of negatie van die grens. Men moet niet vergeten dat militaire bevelen gegeven worden door allen die een rang Of een bevelvoerende opdracht hebben. Het besef van macht dat door de bevelende bevoegdheid wordt opgeroepen kan bij sommige karakters een frustrerende in vloed hebben op de zin voor redelijkheid en de eerbied voor andermans geweten. De ondergeschikte blijft te allen tijde rechtens beschikken over de elementaire persoonlijke vrijheid en het persoonlijke onderscheidingsvermogen die hem en allen in de gehele samenleving moeten zijn toe bedeeld en die hem onderscheiden van het dier en de machine. Uit hoofde daarvan kan hij ertoe komen, een bevel niet op te volgen. In zo’n geval moet de grens duide lijk vastliggen. Deze situatie kenmerkt een krijgsmacht als behorende tot een demo cratische rechtsorde en doet haar essen tieel verschillen van een krijgsmacht die zich binnen een autoritair regime bevindt of behoort tot een natie waarin de mense lijke rechten en de persoonlijke vrijheid niet worden erkend. 7^^

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3