plaats van vissen vervoeren m s: n n thee van DouweEgberts Moordaanslag gemeld op Adam Malik Protest tegen staatsbezoek koningin aan Indonesië ACHT FINALISTEN IN TOUR DE HEEMS Top-trawler „Navis” gaat vlees Girokaarten (Vervolg van pagina 1) VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND voor Spaanse S' priestergevangenen Vanavond ontknoping fl,18 In afwachting Zuidamerikaanse Rijn/Schelde en Verolme Fusiegesprek Van der Giessen met visvergunning i „Amnesty” in bres Fijne India Melange Meer woningen in april gereed DE DONDERDAG 24 JUNI 1971 D( 4 Open brief aan paus V elsen-I Jmuiden E I wil wij val Kij me da) oni zat hoi zes noi hel lev nie pk bic gr< Heemskerk V elsen-N oord Wijk aan Zee India is wel het bekendste thee-land ter wereld, met de beroemde theeplantages van Assam, Madras, Nilgiris en Darjeeling. Uit deze vele theesoorten is door Douwe Egberts een rijke melange samengesteld. Fijne India melange... thee met een bizonder karakter, subtiele geur en volle smaak. 20 Theezakjes van 4 gram in rode verpakking, f 1,18 Beverwijk i De 4 O l'AXWXV Ook hier weer titelkandidaten, die met een tweede plaats genoegen moesten ne men: Renée Bethlehem, Aad Schoorl en Paul van Wijk wisten woensdagavond geen ritoverwinning te behalen en werden zo doende uitgeschakeld voor de finale. De Tour de Heems werd druk bezocht. Ongetwijfeld een succes voor het organi- satie-comité. De uitreiking van de prijzen is vanavond na de races op het Burge meester Nielenplein. De prijzen (waarde bonnen) worden uitgereikt door de heer S. W. van Tuinen. De jongens kunnen de waardebonnen bij de Heemskerkse mid denstand gebruiken. Alle deelnemers wor den na afloop door de fanfare van St. Cecilia naar het Burgemeester Melen de werf in Messina met ruim een jaar vertraging werd opgeleverd zo produk- tief mogelijk te maken. De „Navis” IJM 21 zal nu een maximaal dat het puntentotaal van vier te veel is geworden om zich bij de finalisten te mo gen aansluiten. In de categorie B (jongens van 10 en 11 jaar) is het zo mogelijk nog spannender, want woensdagavond plaatsten NicoGlo- ris, Patrick Damen en Hans Adrichem zich voor de finalerace. gebruik maken van haar vries- en koel- capaciteiten, alsmede van haar snelheid, alle belangrijke factoren voor het vervoer van Zuidamerikaans rundvlees. De bemanning van de „Navis” IJM 21 bestaat momenteel uit 12 man, inclusief schipper C. Bal. ti 1( li ti I tot bu Wi on is Eé he De zie mi op lei ge za mi zo en I me He we hoi af vai zal gal zijl de fla Co op Be pe sl< rij be w hi zo zo Cl w le or IJ in O] B w g| VI V p; et rr d K Dat bezoek zou volgens de organisatie een teken kunnen zijn van daadwerkelijke inzet van de paus voor gerechtigheid en verzoening. Amnesty International heeft zich het lot aangetrokken van de Spaan se priesters die hoge gevangenisstraffen uitzitten „omdat zij zich hebben ingezet voor onderdrukten en vervolgden en zij hun mening daarover openlijk hebben ge- uit.” In het rapport van de commissie Win- semius de commissie die de fusie tussen Verolme en Rijn-Schelde heeft voorbe reid wordt enkele malen de mogelijk heid aangegeven van nauwe samenwerking tussen Rijn-Schelde/Verolme en kleinere scheepswerven in de buurt van Rotter dam, zoals Van der Giessen-de Noord. De heer Smit zei verder dat besprekin gen met de RSV-combinatie onderhande- lingen met andere kleinere werven niét uitsluiten. „Misschien is de vorming van een tweede scheepsbouwgroep naast de RSV-combinatie mogelijk”, aldus de heer Smit. 1 Over het verzuim zei de directeur dat de grootste ziektepercentages worden geno teerd onder de gastarbeiders. „Ze worden vooral ziek als ze de gunstige sociale voor zieningen in Nederland hebben leren ken nen”, aldus de heer Smit. Het blad had van kolonel Soegiarso van het ministerie van Defensie vernomen dat op minister Malik was geschoten toen hij in een auto door Medan reed. Niemand werd daarbij geraakt. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft later tegengesproken dat zich een dergelijk incident zou hebben voorgedaan. DJAKARTA (AFP). De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, is ontsnapt aan een poging hem te vermoorden. Het in Djakarta verschijnen de blad „Pelopor Baroe” dat voor een deel door het leger wordt gefinancierd, maakte gisteren melding van deze aan slag, die enkele uren eerder op de minis ter was gepleegd toen deze in verband met de komende verkiezingen een bezoek aan Medan op Noord-Sumatra bracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De motortrawler „Navis” IJM 21 grootste schip van de Nederlandse zeevissersvloot neemt niet deel aan de (overigens tot dusver ma gere) haringvisserij, maar is op weg naar Zuid-Amerika. Daar zal in afwachting van een vergunning om binnen de door de Zuid Amerikaanse staten vastgestelde zones te mogen vissen, worden ingeschakeld voor vleesvervoer. De „NAVIS” IJM 21 is eigendom van de Nederlandse Atlantische Visserij Mij N.V. in IJmuiden. Het schip werd gebouwd op de werf Cantiere Navalle Cassaro in Messina op Sicilië en is geschikt voor bodem- en pelagische visserij met verwer king voor verse vis en diepgevroren aan voer. DEN HAAG. Amnesty International heeft paus Paulus in een open brief drin gend verzocht naar aanleiding van het „Ana Santo” het feest van de heilige Ja cobus op 25 juli, naar Spanje te gaan voor een bezoek aan de priestergevangenis van Zamora. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 19-21 uur; Parmen- tierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 uur. VRIJDAG 25 JUNI De Zandkraai, Handelstraat. 13.30-18 uur bejaardensoos. De Schakel, Maerelaan. 9-11.30 en 13.30- 16 uur peuterspeelzaal. Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. 20 uur jazzdiscotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 uur. VRIJDAG 25 JUNI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijkerst.- weg. Geopend 14.30-17.30 en 19-21.30 uur. VRIJDAG 25 JUNI Verenigde openbare bibliotheek, Zwaanstraart 4a. Geopend 19-21 uur. De reder ziet meer brood in activiteiten van dit forse vissersvaartuig (658,43 brt., 66.32 meter lang en 10.64 meter breed) in de Zuid-Amerikaanse wateren dan de visserij dichter bij huis, die wat de haring betreft aan de schrale kant is. Het schip, dat nog maar kort geleden in de vaart is gekomen, is door zijn in richting ook uitstekend geschikt voor het vervoer van andere aan snel bederf on derhevige produkten dan vis. Het is name lijk uitgerust met een vriesinstallatie van circa 250.000 kcal/h bij -40 graden C. verdampingstemperatuur; als koudebron fungeren twee Howden schroefcompresso- ren. Als secundair koelmedium wordt tri- chlooracethyleen gebruikt. Zes verticale 16-stations plaatvriezers hebben een capa citeit van dertig ton per dag. Aan boord is een vriesopslagruimte van 1100 kubieke meter, waarin een temperatuur van -25 graden C. wordt onderhouden. Ofschoon casco en opbouw, alsmede de inrichting en installaties, op een Italiaanse werf zijn gerealiseerd, zitten er in de „Na vis” IJM 21, hoofdzakelijk produkten van Nederlands fabrikaat: een Werkspoor-Am sterdam hoofdmotor van 1700 epk bij 380 omwentelingen per minuut; een Stork/ Werkspoor hulpmotor; de vriesinstallatie is van Holima-Amsterdam; trawlwinch en lieren zijn van Van der Giessen-Krimpen aan de IJssel; de nautische apparatuur werd geleverd door Internationale Navi gatie Apparaten NV; voor het interne vis- transport zorgde AFAK in Katwijk; Werk- spoor-Lips leverde de verstelbare schroef. De IJM 21 heeft een voortstuwingsvermo- gen dat een snelheid van 14.1 knopen per uur garandeert. Uiteraard probeert de reder zijn schip dat wegens brand tijdens de bouw op (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De strijd om de eer ste prijs in de Tour de Heems heeft zich na woensdagavond toegespitst op een acht tal jongens. In de categorie A (12 en 13 jaar) hebben Jan Duin, Nico Jansen, Jim my Schenkhuizen, Jan Koper en Marco Sweers drie ritoverwinningen behaald en ze zullen vanavond op het parcours aan de Mozartlaan elkaar de eer betwisten. Van het „leegroven van een rekening” kan bijna geen sprake zijn. Van der Post praat daar wel over, maar dan weet hij niet dat 70 percent van de privé-rekening- houders gemiddeld minder dan 1000 sal do heeft. En zoals bekend boeken wij niet negatief. Is er niet voldoende saldo, dan gaat de opdracht terug. Die komt dan dus weer terecht bij de juiste rekeninghouder en niet bij een eventuele bedrieger. Wie wil frauderen moet dus weten wat er op een rekening staat, anders geeft hij zich zelf al snel bloot. Giroboekjes bestellen op een andermans naam kan niet. De rekeninghouder moet dat zelf schriftelijk doen. De PTT is be reid de schade zo snel mogelijk te vergoe den, mocht iemand er toch in slagen aan andermans saldo te komen. Maar wij heb ben dat nog niet meegemaakt. Van der Post heeft naar zijn mening spijkers op laag water gezocht. Hij heeft zich onvol doende gerealiseerd dat er een specificatie van de begunstigden bestaat. Overigens is het waar dat wij die hand tekeningen niet stuk voor stuk meer con troleren. Ze werden vaak vergeten. En ga dan een klant maar eens irriteren door zijn opdracht opzij te leggen. Dat er helemaal geen controle meer zou zijn, is onjuist. We doen dat nog wel degelijk, maar dan steekproefsgewijs”, aldus drs. Matthijsse. „In één geval”, zo zegt hij als hoofd algemene zaken van de centrale PTT-di- rectie, „betalen we géén schadevergoeding. Dat is, wanneer duidelijk blijkt dat de rekeninghouder verregaand nonchalant is geweest”. DONDERDAG 24 JUNI Verenigingsgebouw, IJsselstraat. 20 uur ledenavond aquariumvereniging Kenne- merland. Beverwjjkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 uur spreekuur. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. VRIJDAG 25 JUNI Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 uur. Ongetwijfeld een spannende finalerit. Ook een rit, waarop het organisatiecomité had gehoopt. De Mozartlaan namelijk is geen wielercircuit en biedt in een wed strijd ten hoogste plaats aan vijf sprinten de jongens. Dat er vanavond vijf kleine wielrenners in de dop zo hard mogelijk zullen fietsen wordt als een vaststaand, en voor het publiek aantrekkelijk gegeven aangenomen. Woensdagavond kon Henri Boon het niet meer bolwerken. Met zijn twee ritoverwin ningen behoorde hij nog tot de kansheb bers, maar hij moest in een race toch de eer aan iemand anders laten, zo- li De diepvrieshektrawler „Navis” IJM 21 in de haven van IJmuiden. De toegepaste strafmaat voor deze, over wegend tot de Baskische minderheid beho rende priesters staat volgens Amnesty In ternational in geen enkele verhouding tot de oorzaken en de punten van de aan klacht. De isolering van priesters gedurende hun hechtenis in speciale gevangenissen, één van de bepalingen van het tussen de Hei lige Stoel en de Spaanse staat gesloten concordaat, maakt het volgens Amnesty International mogelijk dat de priesters slechter behandeld worden dan andere po litieke gevangenen met wie zij zich soli dair hebben verklaard. Het concordaat wordt volgens de organisatie op vele pun ten in het nadeel van de aangeklaagden uitgelegd en misbruikt. Ook al zouden de priesters door hun opvattingen en hande lingen niet in overeenstemming met de re gels van de kerk gehandeld hebben, dan ontheft dit de kerk niet van de verplich ting zich om hen te bekommeren, aldus de organisatie. AMSTERDAM. Een aantal bekende Nederlanders heeft aan koningin Juliana in verband met haar komende staatsbe zoek aan Indonesië een brief gestuurd, waarin zij dit bezoek volstrekt afwijzen. „Nu u op het punt staat een staatsbe zoek aan Indonesië te brengen, gevoelen wij de noodzaak, u onze volstrekte af wijzing van dat voornemen kenbaar te maken. Uw bovenpartij dige positie als staatshoofd van ons land verbiedt naar onze stellige mening ook, dat u door uw aanwezigheid in Indonesië partij kiest voor het bewind aldaar”, zeggen de brief schrijvers. „Massamoord op honderdduizenden bur gers, verkrachting van de Rechten van de Mens, razzia’s, schijnverkiezingen, con centratiekampen en vuurpelotons kenmer ken de tirannie van het generaalsregime dat u zal ontvangen en welke tirannie geen Nederlander onverschillig kan laten. Wanneer uw voorgenomen bezoek ten doel mocht hebben, de sinds september 1965 verbeterde en uitgebreide economi sche betrekkingen met dit Indonesië te be kronen, dan mogen wij u erop wijzen dat de tot dusverre gevolgde investerings politiek, ook van uw regering, plus de fi nanciële injecties der zogenaamde donor landen, weliswaar ogenschijnlijk tot grote re economische bedrijvigheid in Indone sië hebben geleid, maar het eigen be volkingsaandeel daarbij praktisch heb ben lamgelegd, en tegelijkertijd de cor ruptie onder de regerende legerleiding tot ongekende omvang hebben doen groei en. Dit heeft mede tot massale werkeloos heid en steeds ernstiger tekorten aan pri maire levensbehoeften geleid. Onder de huidige mensonterende omstan digheden in Indonesië kan een officieel bezoek als het uwe namens het Nederland se volk niet worden afgedaan met de drog reden als zou het slechts een diplomatieke formaliteit zijn. Integendeel: uw komst en verblijf in Indonesië zullen een slag in het gezicht zijn van de miljoenen Indo nesiërs die de zaak van de vrijheid, de democratie en de menselijkheid tegen dit generaalsregime verdedigen. Uw bezoek zou bovendien een precedent scheppen voor een andere opvatting van het koning schap dan welke tot dusverre in uw hou ding tot uitdrukking is gekomen. Het is niet ons getal, noch ons per soonlijk belang, noch de politieke of socia le betekenis van onze groep, die het ge wicht van deze brief uitmaakt. Het is onze betrokkenheid bij uw optreden namens ons volk en onze diepe bewogenheid om trent het lot van het Indonesische volk, die ons tot het schrijven van deze brief hebben gebracht. Wij spreken de vaste overtuiging uit, dat u op grond van onze hierboven uiteengezette overwegingen alsnog van uw reis zult afzien”, aldus de briefschrijvers. De ondertekenaars zijn: Joris van den Berg, Amsterdam; Harry van den Bergh, Amstelveen; Dr. M. H. Bolkestein, Zeist; Rob van Gennep, Amsterdam; Jaap Jan sen, Amsterdam: Prof. dr. Fr. de Jong Edz., Amsterdam: Dr. A. van Kammen, Wageningen; Jan Kassies, Amsterdam; Pater J. van Kilsdonk SJ, Amsterdam; Wim Klinkenberg, Amsterdam; Hans Kom brink, Amsterdam; Ds. H. Kroon, Amster dam; Constant Nieuwenhuys, Amsterdam; Willem L. Oltmans, Amsterdam; Miklos Racz, Zaandam; Dr. A. Romein-Ver schoor, Laren; Dr. K. Roskam, Roelof- arendsveen; Prof. dr. K. Strijd, Amster dam; Dr. V. E. van Vriesland, Amster dam; Edo de Waart, Amsterdam; Prof, dr. W. F. Wertheim. DONDERDAG 24 JUNI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 uur openbare gemeenteraadsvergadering. Petrazaal, gebouw Petrakerk, Spaarne- straat, IJmuiden, 20 uur kennismakings- avond ds. J. L. Bel. Jeugdcentrum IJmuiden, gebouw PEN- centrale, Kanaalstraat. 20 uur openbare stafvergadering. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan, 19-21.15 uur; Parochiezaal on- dei- Petruskerk, Venusstraat, 19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school, aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, 19.30-21.30 uur. De Ring, in Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, 19.30-20 uur bokstraining. VRIJDAG 25 JUNI Jeugdcentrum IJmuiden, in gebouw PEN- centrale, Kanaalstraat, 20 uur Palludium en Logtejo, Nederlands Danstejater. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-Noord, Spaam- berg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijker- straatweg 177, 14.30 tot 17 en 19 tot 21.30 u. Openluchtbad, Heerenduinweg, IJmui den-Oost, open van 10 uur tot een half uur voor zonsondergang. IJmuider Harmonie, in de Middelbare Meisjesschool, Tolduinerlaan: 19 tot 20 uur repetities jeugd tamboer- en trompetters- korps; 20 tot 22 uur repetitie tamboer- en trompetter stamps De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, bejaardensoos, jongerensoos, tienersoos, judoles. DEN HAAG. In april werd volgens de definitieve gegevens van het CBS in Nederland met de bouw van 11.614 wonin gen begonnen tegen 11.483 in de maand april van 1970. Het aantal voltooide wo ningen bedroeg in april 11.003 tegen 9960 in de Overeenkomstige maand van 1970. Gerekend over de eerste vier maanden van 1971 bedroeg het aantak begonnen wo ningen 42.447 (39.476 fa dézelfde période van 1970) en het aantal voltooide wonin gen 36.350 (30.947). Het aantal in de eer ste vier maanden begonnen woningen be stond uit 13.875 (14.133) woningwetwo ningen, 21.681 (18.335) premiewoningen en 6891 (7008) ongesubsidieerde woningen; ten aanzien van de voltooide woningen waren deze aantallen respectievelijk 12.962 (12.080), 17.301 (13.820) en 6087 (5047). ROTTERDAM. Eind van dit jaar zullen de besprekingen tussen de Rjjn- Schelde/Verolme-combinatie en de werf van Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel over eventuele samenwer king kunnen beginnen. Directeur J. U. Smit zei dit woensdag middag tjjdens de aandeelhoudersvergade ring. India Melange, de nieuwste Pickwick thee ?s

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4