ELZER’s Eerste winkel in centrum Zeewijk deze zomer open Wethouder Ockeloen op bezoek Bescherming Noordzeeharing Nieuw plan voor gebouw met banken en maisonnettes bij diamanten bruidspaar opticiërTKOSTER SPPELSE OPZET DOORBREEKT STARHEID VAN FLATS B r omf iet sdieven gepakt Russen ver voor onze kust op horsmakreel Promoties en geslaagden bij politie Bromfietser gewond 5 4 BEHOEFTE EIGEN CV DONDERDAG 24 JUNI 1971 IJMUIDER COURANT POLO-PULLS (Van een onzer verslaggevers) is Russen (Van een onzer verslaggevers) SPECIAAE OPTIEK IJMUIDEN De bouw van het winkelcentrum Zeewijk aan het Zee wijkplein vordert: voor de bouw- vakvakantie zal de supermarkt van de Kijkgrijp gereed zijn; de winkelgalerij met twaalf winkels kan voor de feest dagen in december de eerste kopers ontvangen, terwijl nu ook de werk zaamheden aan een bij het plan be horend flatgebouw van zes etages met zestig woningen ter hand zijn ge nomen. Deze huizen zullen de eerste helft van volgend jaar worden opge leverd. Daarmee is het winkelcentrum niet voltooid: er liggen nog vage plannen klaar voor de bouw van een blok maisonnettes met op de begane grond enkele bankfilialen. IJMUIDEN In Kopenhagen dezer dagen een vergadering geweest van een werkgroep van de Internatio nale Raad voor Onderzoek van de Zee met oetrekking tot de haringstand in de Noordzee. VELSEN Hedenmorgen is wet houder C. Ockeloen namens het ge meentebestuur van Velsen op felici- tatiebezoek geweest bij de heer en mevrouw J. van der Linde en E. Wij- ker in hun woning aan de Waalstraat, waar hij het echtpaar hartelijk kwam gelukwensen met zijn zestigjarig hu welijksfeest. Deze visite was reeds door het zenden van een fraai opge maakte fruitschaal voorafgegaan. Vindt U bij fel» I ADVERTENTIE ADVERTENTIE - bur- ti de con- ner- ?ime geen :nde iana sbe- urd, izen. In het verlengde van de winkelgalerij, op de hoek van de Schiplaan en de Doo^r.e Berglaan, zal, als de plannen worden ver wezenlijkt, een apart gebouw worden op getrokken met op de parterre vestigingen van banken; daarboven negen maisonnettes voor de verhuur en aan de voorzijde dertig parkeerplaatsen. Langs de Schiplaan lig' een parkeerplaats voor ongeveer 60 auto’s met daarachter een in dezelfde stijl als de galerij gebouwde supermarkt van de Kijkgrijp. Aan de andere zijde van het bouwterrein tegenover het nieuwe Prins Bernhard C'>:- lege, zijn inmiddels de fundamenten ge legd voor een flat van zes etages met ze,-, tig vierkamerwoningen. Op de begane Aan de voorzijde van het centrum kijkt men op het park, waarvoor in het hart van het centrum ruimte is gereserveerd en waardoor men zicht heeft op de achterzijde van de winkel galerij. HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 IJMUIDEN Evenals vorig jaar zijn ook nu de Rus sen actief in de Noordzee. Urkers vissers hebben vrij sterke concentraties van vier tot zeven forse eenheden waarge nomen op meer dan twintig mijl buiten onze kustlijn. De Sovjet-trawlers visten echter kennelijk niet op haring maar op horsmakreel, die door de vangschepen op transportvaartuigen op zee werd over geladen. een groot gezin moest zorgen, nadat hij in 1911 ook het huwelijksbootje was gaan be varen. Wethouder C. Ockeloen verrast het diamanten echtpaar Van der Linde namens het gemeentebestuur met een fruitmand. per- >cia- ge- onze trens om- zolk, >rief ■aste onze igen s de tan- cieel md- rog- ieke omst g in ndo- de i dit zoek ipen ing- hou- ten nber omi- be- jzen ngs- e fi- nor- ■ote- one- be- heb- cor- ding ,’oei- oos- pri- sbe- elen af- r te als naar uw dest rief- VELSEN Bij het politiekorps Velsen is de heer C. D. van der Vijver bevorderd tot inspecteur, brigadier C. M. van Hei ningen tot adjudant en agent J. Egner tot hoofd-agent. De galerij in wording. Boven de win kels de verdieping, waar onder meer de bibliotheek zal worden gehuis vest. De wethouder zal zich daarbij ongetwij feld met ons hebben verwonderd over het voor een diamanten bruidspaar nog jeug dig uiterlijk, zodat het moeilijk is aan te nemen dat de heer Van der Linde in 1885 in Rotterdam en de bruid twee jaar later in Den Helder werd geboren. De vader van de bruidegom verhuisde in 1887 naar IJmuiden, omdat hij nauw bij de visserij was betrokken. Ook de heer Van der Linde ging reeds op zeventienjarige leeftijd naar zee, eerst op een sleepboot van de „visploeg” en later als machinist op de trawlers „Thor” en „Balder” van rederij „Ijsland”. Hij heeft gevaren tot 1916, waarbij het op zee ten gevolge van de eerste wereldoorlog met zijn vele mijnen bijzonder gevaarlijk was geworden. Toen dan ook kort na elkaar vijf trawlers als verloren moesten worden beschouwd, achtte „meester” Van der Lin de het voldoende en zocht een baantje aan de wal. Vooral- omdat hij inmiddels voor PLEIN 1945 Nr 5 TEL. O255O-1OO62 IJMUIDEN (O PLANETENWEG 14 IJMUIDEN (ZW TEL 02550 1674 7 Over de behoefte aan een winkelcentrum in Zeewijk is een onderzoek ingesteld door de maatschappij, welke de verhuur van de winkelruimten in handen heeft: Kok Be heer NV uit Rotterdam. De uitslag van het onderzoek zal duidelijk zijn, anders zou men waarschijnlijk niet zijn gaan bouwen. Men schat dat bewoners van 2900 wonin gen in de directe omgeving op het centrum aangewezen zullen zijn. Daarnaast hoopt men, dat van het cen trum een dermate aantrekkingskracht zal uitgaan, dat velen elders uit IJmuiden en Velsen eveneens naar het Zeewijkplein zullen komen. Men wijst dan op de onaan trekkelijke en achterhaalde lintbebouwing van de Lange Nieuwstraat en op de rond gang, die men in het nieuwe centrum kan maken. Een belangrijk aspect is ook, dat het centrum gemakkelijk toegankelijk is voor minder-validen en mensen met kin derwagens: op twee plaatsen bevinden zich flauwe opritten. VELSEN Een 47-jarige man uit Heemskerk, bij Hoogovens bij de corvee- dienst ingedeeld, is woensdag met zijn bromfiets op het terrein van Hoogovens tegen een slagboom gereden. De man is met een hersenschudding opgenomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk^ den rgh, eist; fan- rong tien, am; am; om- ter- am; klos Ter- lof- ter- ter- ’rof. si» VELSEN Twee jongens van 14 en 16 jaar uit Velsen-Noord hebben tegen de politie bekend een aantal brommers te hebben gestolen uit Velsen, Heemskerk. Castricum en Beverwijk. De politie is de jongens op het spoor gekomen, nadat een in Beverwijk gestolen brommer in een schuurtje bij één van de jongens thuis en onderdelen van andere bromfietsen werd teruggevonden. Vooi het politiediploma B slaagden de hoofd-agenten P. Dam, J. J. Krijnen, H. Leerling en H. Verhoef van het korps Velsen en Nijboer van het korps Bever wijk. Voor het scmhriftelijk deel van dit examen en het eerste deel van het mon deling haalden de hoofdagenten Mulder en Rietkerken van het korps Beverwijk de vereiste cijfers. Allen kregen hun op leiding bij het korps Velsen. Het winkelcentrum zal een speels ele ment in het strakke Zeewijk gaan vormer.. Het bouwterrein loopt vanaf de Planeten weg omhoog naar de Doorne Berglaan. een hoogteverschil van bijna twee meter. Van af de Planetenweg kijkt men in het hart van het centrum, waar groenvoorziening zal worden aangelegd, en op de winkel galerij aan de Doorne Berglaan. Aan weers zijden van het „winkelcentrumpark” staan de supermarkt (langs de Schiplaan) en hel flatgebouw (tegenover het Prins Bernhard College). De vleugel met maisonnettes zal op de hoek van de Schiplaan en de Doorne Berglaan verrijzen. Het ontwerp van het winkelcentrum is tot stand gekomen in overleg tussen het bureau voor architectuur en stedebouw ir Wissing uit Barendrecht en Kok Bouw- ontwikkeling n.v. uit Rotterdam. De bouw is in handen van Panagro uit Helmond. Eén van de belangrijkste onderdelen van het centrum zal de winkelgalerij word an. De winkels liggen met de etalages, voor zien van luifels, aan de Doorne Berglaan met aan de achterkant, enigszins dieper, de opslagruimten. Boven deze bergingen zu' len de bibliotheek en een afdeling van de gemeente Velsen worden gevestigd in een zaal, waarvan het dak op gelijke hoogte met de overkapping van de winkels ligt, zodat de indruk wordt gewekt, dat winke- en bibliotheek één gebouw vormen. In deze galerij zullen ondermeer een su permarkt (van Van Klaveren), een keur slager, een drogisterij, een slijterij, een rijwielzaak en een cafetaria annex snack bar worden ondergebracht. Op twee dr'e winkels na is de galerij helemaal ver huurd. Over de slijter valt nog een bij zonderheid te vermelden: oorspronkelijk zouden alle slijters van IJmuiden uit con- currentie-overwegingen gezamenlijk één winkel openen en exploiteren in deze ga lerij. Daar is men nu vanaf geweken en in onderling overleg is nu aan een slijter uit IJmuiden „toestemming” verleend een zaak in het winkelcentrum te openen. grond zijn garages en boxen geprojecteerd. Het betreft zogenaamde portiekwoningen: aan elk van de vijf trapportalen liggen twaalf huizen. De bewoners van elk trap portaal hebben de beschikking over een lift én over een eigen c.v. De bouwers hebben geleerd van moei lijkheden bij het centraal regelen van dc verwarmingsinstallatie en zij hebben dan ook voor iedere woning een aparte stoo-k- installatie laten neerzetten. De bewoners krijgen ieder afzonderlijk een afrekening van de stookkosten. De huur van de flats zal volgens globale schattingen tussen de 250 en de 300 gulden exclusief verwar- mingskosten gaan bedragen. Naast de twee eerder vermelde parkee"-' terreinen, ligt er aan de voorzijde van het Zeewijkplein parkeerruimte voor nog eans vijftig auto’s. De totale capaciteit bedraagt in totaal ongeveer honderdvijftig auto’s hetgeen men als toereikend beschouw;. Men gaat er daarbij vanuit dat de straten rondom het winkelcentrum eveneens vol doende mogelijkheden voor parkeren Gil den. Op de extra conferentie van de Noord- 1 oost-Atlantische Visserij Conventie welke, zoals gemeld, eind november- begin december van dit jaar in Londen zal worden gehouden, in verband met in 1972 te nemen maatregelen ter bescher ming van de haringstand in de gehele Noordzee zal namelijk rapport moeten worden uitgebracht hierover. Om over meer recente gegevens te kun nen beschikken, heeft de werkgroep be sloten van 1 tot 5 september opnieuw in Kopenhagen bijeen te komen, alvorens het eindrapport voor Londen op te stel len. Eerst na de tweede sluitingsperiode voor de haringvisserij (20 augustus tot eind september van dit jaar) zal kunnen worden vastgesteld, welke invloed de hui dig geldende maatregelen op de visin- dustrie van de noordelijke landen heeft gehad en zo iets is van groot belang bij het opstellen van internationale maatre- gele nvoor het volgend jaar, gezien het feit dat het hier gaat om 75 percent van de totale haringvangst uit de Noordzee. Verloopt alles zoals wordt verwacht, dan zal in juli-augustus de haringvisserij van de noordwestelijke Noordzee ver schuiven naar de centrale Noordzee, waar hopelijk betere resultaten zullen worden geboekt dan tot dusver in dit ha- ringseizoen. Met de huidige maategelen is gemikt op een reductie van 20 percent van de visserij-intensiteit, hetgeen twijfelachtig is, gezien de mogelijkheid van grotere ac tiviteit buiten de sluitingsperioden. Daar om lijkt quotering van de totaal vangst welke dan weer moet worden verdeeld in nationale quota beter om het beoog de doel te bereiken. De manier waarop de heer Van der Lin de reeds op jeugdige leeftijd met zijn bruid kennismaakte is een kostelijk verhaal apart, omdat het allemaal is begonnen met het gooien van een steen, toen zij met haar vriendin in IJmuiden een wandelingetje maakte. Een steen die later goed is ge bleken voor een gouden trouwring en ne gen kinderen. Na zijn afscheid van de zee heeft de heer Van der Linde tezamen met een half broer nog vele jaren een kolenhandel ge dreven, waarna hij in 1942 bij Hoogovens de gelederen als compressorwachter kwam versterken. Hier is hij gebleven tot zijn pensioengerechtigde leeftijd in 1950, zodat hij voor dit fonds een „dure” betekent. In gezelschap van zijn echtgenote worden de vele vrije uren doorgebracht met knutselen en lezen, zodat zij het in de gezellige wo ning best naar hun zin hebben, zoals dit heet. Alleen wordt het lopen voor beiden wat moeilijker, maar zij accepteren dit gelaten als gevolg van hun hoge leeftijd. Hun negen kinderen, waarvan er helaas twee zijn overleden, hebben voor een gro te familie gezorgd, bestaande uit veertig kleinkinderen en drieëntwintig achter kleinkinderen. Wanneer zij zich zaterdag avond allen op het bruiloftsfeest vervoe gen, zou het zaaltje dat hiervoor is af ge huurd wel eens te klein kunnen blijken. Vanaf een torenflat in Zeewijk heeft men een goed overzicht over het nieuwe winkelcentrum. .SS 9 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5