voor Maatschappelijk Centrum IJmond K.LM. op nippertje aan faillissement ontkomen Zondag treedt buikdanseres uit Turkije op VEERTIG JAAR „SPELEND” ONDERWIJS JUBILEUM M. DE JONGE HORLOGE Bemito contra reisbureaus I Twee giften (ƒ12.500) hulp in nood BEMITO ’71 gereed om publiek zeven dagen te ontvangen Fcharmante mode Vrolijke dag voor zieken uit IJmond voora.s. moeders bij mami nette streqo Werken van Ria Schoof in wandelgang sporthal SCHILDERIJEN EN TEKENINGEN Afscheid directeur A. H. Zoetmulder Nog gering aanbod van aardbeien „Ongedwongen sfeer erg belangrijk” 7 DONDERDAG 24 JUNI 1971 IJMUIDER COURANT- i In O. L. Vrouw van Goede Raad kerk f 110.- BEVERWIJK Marinus de Jonge (61) is 1 juli aanstaande veertig jaar werkzaam bij het katholiek lager onderwijs in Beverwijk. Hij volgde na een gymnasiumopleiding een onderwijzerscursus aan de Bisschop pelijke Kweekschool en was na een jaar lesgeven aan twee verschillende scholen vanaf 1932 twintig jaar lang onderwijzer aan de H. Hartschool aan de Galgenweg. In 1952 werd hij hoofd onderwijzer van de Sint Jozefschool aan de Kuikensweg en vanaf augustus 1970 is hij, ook als hoofdonderwijzer, werkzaam op de Aspostel Paulus- school in de wijk Meerestein. De heer De Jonge is getrouwd en heeft tien („twee handenvol”) kinderen. Het be langrijkste in het lager onderwijs vindt hij: „Het kind tot het besef brengen dat er zoveel fijne dingen in het leven zijn”. f j vS. (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ADVERTENTIE K12 Wijkerbaan 23 - Beverwijk L. Nieuwstr. 8 - IJmuiden KIES EEN MODERN EN GOED uit onze gespecialiseerde kollektie met Zwitserse merken van wereldfaam. Enkele voorbeelden Alle horloges worden afgeleverd met 1 jaar volledige garantie en service. Bovendien wordt elk nieuw horloge 2 jaar gratis verzekerd tegen verlies en diefstal. „Er wordt geen subsidie bij aankoop ge geven en daar richten de prijzen zich naar. „Voor 150. (schilderij) en 75 (tekening) bent u een fraai, kleurrijk werkstuk, com pleet met glasplaat van Ria Schoof rijk. Ria Schoof hangt hier een tekening van haar aan de wand van de wandel- „Ik hoop, dat er veel wordt gekocht. Want als er geen belangstelling voor mijn werk stukken bestaat is deze expositie in de sporthal voor mij mislukt”. „Vormen van de jeugd” is voor hem een erg groot woord. Hij helpt liever zijn leerlingen een „prettige jeugd” te bezor gen. Volgens hem is dat de basis voor het verdere leven. „Remmingen of stoornis sen tijdens de jeugd kunnen heel vaak doorwerken. Ik heb in mijn jonge dagen geleerd gelukkig te zijn, iets voor een an der over te hebben en dat is gewoon de grondslag van heel mijn leven geworden. Dat probeer ik over te brengen”. Veertig jaar een in aantal Bij de Stichting werken momenteel 4 personen in vaste dienst en 7 tot 10 part timers. De zieken uit de IJmond kregen woensdagmiddag in de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad een show- programma voorgeschoteld, dat klonk als een klok. met lederen band. Prijzen vanaf GOUDEN BRACELETHORLOGES Dè wens van elke vrouw. Prachtige horloges kompleet wet fraaie gou den fantasiébanden. Keuze uit vele modellen. Prijzen vanaf £25 - I lange nieuwstraat 415 ijmuiden (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Werk in de IJmond en omstreken dringt aan op hogere subsidiëring door plaatseljjke en rijksoverheid; nu respectievelijk 33.000 en 38.000. „De stichting is zeer erkentelijk voor de gegeven subsidies: zij zijn echter nu al onvoldoende om een werkelijk goed afgeronde hulpverlening en alles wat daarbij hoort, te garanderen”, aldus de Stichting in het woensdag verschenen jaarverslag 1970. Deze noodkreet om meer geld werd reeds eerder geuit toen gebrek aan financiële middelen het bestaan van de Stichting bedreigde. Dank zij twee giften van Benevolentia 5.000) en het Anton Jurgensfonds 7.500) kon vorig jaar een dreigend faillissement worden afgewend. BEVERWIJK Vanmiddag 1 uur heeft de Bemito de toegangsdeuren voor het publiek geopend. Om 11 uur vanmorgen opende burgemeester J. G. S. Bruinsma met een kort woord deze Beverwtfkse Middenstand- en Industrietentoonstelling, die tot en met woensdag in de sporthal is te bezichtigen. Met veel pjjn en moeite zjjn ver scheidene standhouders erin geslaagd hun stand op tijd gereed te krijgen. Woensdag avond tien uur hamerde en timmerde men nog fervent. Wie over de beurs wandelt en de tientallen, vaak kleurige stands ziet kan niet anders zeggen of de Bemito zal ongetwijfeld veel publiek trekken. gaat vertellen of vragen. Een ander vult dan wel weer aan. Zo leren zij elkaar en ook dat is erg belangrijk in het onder wijs”. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Precies honderd zieken uit de gehele IJmond hebben woensdag de jaarlijkse ziekendag in de kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad aan de Arendsweg bij gewoond. Voor het comité Ziekendag, dat dit, voor de zieken plezierig evenement, organiseert, betekent de sfeer en de vrolijke ge zichten van de zieken steeds opnieuw een stimulans om met deze ziekendag door te gaan. BEVERWIJK „Mijn werk is erg fantasierijk. Qua kleur kan iedereen het her kennen. Het neigt naar het abstracte”. Dit zegt Ria Schoof, die woensdagmorgen samen met haar man N. F. Ottenvanger enkele uren in de wandelgang beneden in de sporthal heeft vertoefd om ongeveer 30 tekeningen en schilderijen aan de I wand te hangen. Ria Schoof woont in Akersloot en is 26 jaar. „Het blijft echter een moeilijke zaak hulpverlening zonder zorg te laten func tioneren zolang de overheid het algemeen maatschappelijk werk niet als een nood zakelijke basisvoorziening ziet, die voor honderd percent voor haar rekening dient te komen”, aldus de Stichting. „Kijk ik vind het fijn als kinderen uit de vierde klas je vragen: „Meneer, bent u er nog als ik in de zesde kom?”. Dan heb je een band en daarom kom ik vaak in de klassen voor een babbeltje over zo maar wat. Een grapje, een spelletje, een beetje toneel. Dat is erg belangrijk in het onderwijs, 't Is eigenlijk een kwestie van verkopen, op zo’n manier dat kinderen spelenderwijs iets leren, zonder dat ze het zelf beseffen”. Vertellen „Onderwijsvernieuwing zit 'm niet in de kinderen wat aan laten rotzooien. Vrij heid en toch de zaken in de gaten houden. Je moet niet denken als je een kind wat spulletjes geeft, dat het dan wel lukt”. Hoofdonderwijzer Marinus de Jonge vindt de kinderen van nu niet veel veranderd vergeleken met dertig, veertig jaar gele den. „Het zit ’m niet in uiterlijke dingen als kleren en dergelijke. Ze zijn wel veel vrijer geworden, spontaner. De tijd is ge lukkig voorbij dat kinderen uit angst ach ter moeders rokken kropen. Maar ze blij ven lief en aardig en ontvankelijk. En ze blijven vragen: „Geef ons wat” en dat doe ik. want ik kan niet anders”. Het was nu al voor de 26ste maal, dat de langdurig zieken uit de gehele IJ mond één dag uit hun gewone doen werden gehaald om, tesamen met vrien den en kennissen, een afwisselend pro gramma mee te maken. De dag begon om negen uur met een Eucharistieviering, waarbij pater A. de Groot een toespraak hield. Na een kop soep, boterhammen en wat fruit te hebben gegeten begon een pauze, waar na Artiestenpalet een programma ver zorgde. De produktie van de show was in handen van Victor Conselman, die ook vorig jaar de organisatie en de pre sentatie van deze middag in handen had. Er was voor elk wat wils: drie zusjes uit Limmen, die de accordeon bespeelden, zangeres An ja, goochelaar Pico en zanger Bart van Holland. Om streeks vier uur werden de zieken, moe, maar tevreden, naar huis gereden. Het organisatiecomité van de Bemito had indertijd van de reisbureaus toege zegd gekregen, dat er 100 vierkante me ter zou worden gehuurd. Na de onderteke ning van het contract trokken de huurders zich terug. Volgens de reisbureaus gebeur de dat, omdat de destijds door de Bemito gedane beloften over de grootte van de beurs in de Sporthal en de commerciële begeleiding daarvan niet zouden zijn na gekomen. Talloze besprekingen tussen beide par tijen hebben niet geleid tot eenaanvaard- bare oplossing. Zondagmiddag en -avond treedt in het restaurant van de sporthal een Turkse buikdanseres op. De openingstijden van de Bemito zijn: dagelijks van 13 tot 18 uur en 19 tot uur. Marinus de Jong vindt veertig jaar on derwijs geen verdienste. Als er tijdens dit vraaggesprek wordt getoast op de volgen de veertig jaar, zegt hij dat best te wil len .En dat is gemeend ook. Hij vindt het onderwijs gewoon erg fijn, zoals hij zoveel dingen in het leven erg fijn vindt. Ondanks zijn lange onderwijservaring, is hij niet verstard of verzuurd. Hoofdonderwijzer De Jonge kent ieder- Beverwijk. Hij heeft jarenlang een doopregisters in Beverwijk bij ge houden en daarom kan het voorkomen dat hij zijn eersteklassertjes al van naam kent, wanneer ze voor het eerst naar school komen, ,,’t Geeft onmiddellijk een band, als je zo’n jongetje dat aan het handje van zijn moeder de eerste dag naar school komt, al bij zijn naam kent. Zo’n jong fluistert dan: „Mamma, hij kent De Bemito-expositie van de Akerslootse Is de eerste presentatie naar buiten van haar werken sinds zij twee jaar geleden in het Hoogovenkantoor exposeerde. Voor die tijd hebben haar werken nog in het Stedelijk te Amsterdam en in verscheide ne gelegenheden in Hoorn en Medemblik gehangen. „Ik heb in die twee jaar nieu we werken in een nieuwe stijl gemaakt. In verband met de komende Liliade in Aker sloot (van 1 tot en met 5 juli) probeerde ik de sfeer van deze bloemententoonstel ling in mijn schilderijen te halen. Je zult veel vlinders, spinnetjes, lelies en andere bloemen zien”, zegt ze. Ria Schoof volgde de lessen aan de Riet veld Academie te Amsterdam en had nog al moeite om de stijl van haar leermees ters los te laten. „Je wordt natuurlijk op de Academie sterk door de leraren beïn vloed. Maar langzaam ontwikkelt er zich een eigen stijl, die nu tijdens de Bemito is te zien”. Haar tekeningen laten taferelen zien uit de kuststreken van Spanje en Portugal, waar Ria Schoofs heel veel impressies op doet. Al veertig jaar lang geeft Marinus de Jonge zo onderwijs. Hij hecht niet zoveel waarde aan ui terlijke organisatievormen als werken in groepjes of les geven door middel van een nieuwe wereldoriëntatie. „Ik kan de pedagoog Jan Ligthart die in zijn tijd al vertelde: „Het grote middel zijt gij zelf”, alleen maar onderschrijven en hoewel ik onderwijsvernieuwing voor sta, wil ik wel zeggen dat het accent blijft vallen op de onderwijzer zelf”. juweliers horlogers (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Stichting Bemito zal tegen vijf gezamenlijk optredende reis bureaus uit de IJmond een proces aan spannen. Het gaat hier om de volgens de Stichting niet nagekomen contractuele ver plichting een stand van 140 vierkante me ter in te richten en de verschuldigde niet betaalde standhuur van vierhonderd gul den. gang in de sporthal. Zij exposeert tot en met woensdag 30 juni. die van de voorgaande dagen. De prijzen liepen van 350 tot 520 cent per kistje. Dat speelse element keert in alle lessen van onderwijzer Marinus de Jonge terug'. Hij praat graag in zijn lessen en zegt „de hele wereld te vergeten” als de school begonnen is. „Ik heb eigenlijk nooit boe ken nodig. Ik vertel altijd maar. Een leesles is niet zomaar een leesles. Je zegt wat, je vraagt wat, zodat het kind zelf GOUDEN DAMESHORLOGES Elegante en chique modellen o.a. met saffier geslepen glazen. Uitvoeringen in 14 karaats goud -■*y j. IM| DAMESHORLOGES Uitvoeringen in doublé met lederen band. 17 Steens Ancre. Diverse modellen. Prijzen vanaf •f45.- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zoals reeds eerder ge meld, neemt de heer A. H. Zoetmulder, directeur van de Sociografische Dienst van Beverwijk, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd vrijdagmid dag afscheid. Het gemeentebestuur wijst er op, dat er om half vijf een open af scheidsreceptie is, die voor iedereen toe gankelijk is. me”. Ik krijg elk jaar weer kipderen, van wie ik de vader al in de klas heb ge had. Dat heeft volgens onderwijzer De Jonge grote voordelen. „Als je eenmaal die achtergronden kent, pak je kinderen heel anders aan. Je houdt daar rekening mee. Ik kan me nog herin neren uit de tijd toen we nog katechismus overhoorden, dat ik een meisje in de klas had dat nooit haar vragen kende. En dat vonden we in die tijd heel erg. Ze kwam uit een religieus-arm gezin. Dat wist ik. An dan ging je niet lopen donderen, als zo’n wicht d’r les niet kende”. Haar schilderijen en tekeningen zijn te koop. Voor de geïnteresseerde belangstel lende heeft Ria Schoofs een paar kaartjes aan een schilderij gehangen en wil men een werkstuk kopen, dan kan men het kaartje aan het schilderij of de tekening hangen en wordt de voorstelling thuis af geleverd. Marinus de Jonge: „Ik zou best nog veertig jaar willen”. MODERNE DAMESHORLOGES Prachtige moderne modellen met kleurige banden. Er zijn ook horlo ges met grote zilveren schakels. Heel hip! Prijzen vanaf f70.- De financiële mogelijkheden van de Stichting waren vorig jaar weinig roos kleurig. Hiervoor kan men twee oorzaken aan wij zen: het stijgen van de lonen, prij zen en de daarmee niet in gelijke mate oplopende bijdrage van de kerk en ’t ach terblijven van de subsidiepercentages van de IJmond-gemeenten. Het is echter het bestuur volkomen duidelijk, dat de kerk het steeds moeilijker krijgt met de financiële zorgen. Men blijft de diver se parochiële charitasinstellingen en kerkbesturen dankbaar voor het geld, wat door hen is gegeven (totaal 13.777). De Stichting heeft afscheid moeten ne men van drs. P. van Overveld, die een functie te Breda aanvaardde. De heer Alb. R. M. Gudde, staffunctionaris van het Katholiek Maatschappelijk Centrum, is nu met de waarneming belast. Mejuf frouw M. Kleinevoort is op 1 april j.l. eer vol ontslag verleend in verband met haar huwelijk. Het bestuur betreurt de door de staatssecretaris op 25 februari j.l. afge- kondigde personeels- en vacaturestop. „Niet alleen omdat hiermee de bij ons instituut ontstane en reeds langer be staande vacatures niet mogen worden bezet, maar vooral ook, omdat de samen werking met de zusterinstellingen, waar mee men een effectieve aanwending van mensen en middelen beoogt, niet zal kun nen leiden tot een vervuiling van de func tie van leidinggevende kracht. Het be stuur sluit zich dan ook gaarne aan bij de protesten, die vanuit het maatschap pelijk werk overal in het land tegen deze maatregel van de staatssecretaris op klinken, zo is in het verslag te lezen. allernieuwste snufjes op velerlei gebied te bekijken. Een speurtocht op de Bemi to leverde dit resultaat op: Een gloednieuwe ruitesproeimachine uit Italië. Het apparaat kan ramen tot een hoogte van 7 meter wassen, en de glazenwasser, die het apparaat bedient, hoeft hierbij geen vinger uit te steken. Een soort open caravan, die als een overdekt terras wordt gepresenteerd. Voor mensen met een grote achtertuin. Zonneschermen, die door een handige huisvader zelf in elkaar kan worden ge zet. De bouwpakketen zijn op de beurs te zien. Een pruik, die zowel met lange als kor te haarlokken kan worden gedragen; een zogenaamde twee-in-een-pruik. Verkeersinformatie voor Arabieren, zo juist van de pers gerold en te zien in de stand van de Peregrinusstichting. Aquariumbakken, die volgens een nieuw procédé zijn gelijmd. Stalen fra- men ontbreken. Te zien in de stand van Cor Mul die met zijn wondertuin onder de tribune een plaatsje heeft gevonden. En voorts dit: De gemeente Beverwijk bezit een fraaie stand, waar om toerbeurt de wet houders en de burgemeester spreekuur zullen houden. Het Gasbedrijf Beverwijk en omstre ken houdt op de Bemito een onderzoek naar het gebruik van aardgas. In de stand van de Peregrinusstichting heeft de Spanjaard San Francisco de la Fluente een tekening vervaardigd, waar mee hij de brugfunctie tussen Nederland en Spanje aan toont. De Bemito herbergt nog een ex-kam- pioen standwerker en wel de heer J. Roo- denburg uit Leeuwarden. De Archeologische Werkgroep IJmond heeft een plaatsje gekregen in de stand van de gemeente. Wie een modern schilderij wil vervaar digen kan terecht bij de Heerhugowaar- der Jan Kerklaan met zijn centrifuges, waarin verf en een vel papier wordt ge daan. Een druk op de knop en de centri fuge gaat draaien, waarna een „schilde rij” het eindprodukt moet worden. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Met de aanvoer van aardbeien wil het nog niet erg vlotten. Op woensdag was er nog maar een aanbod van 2500 kistjes. Men hoopt, dat bij het aanhouden van het zachtere weer de aan voer volgende week zal toenemen. De prijzen bleven ongeveer gelijk met f f

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7