Popstations op Noordzee tekenden eigen doodvonnis 1 r IJmuider Courant B 8 10 Chaotisch R Britse vloot Radio Dolfijn Gouden tijden Radio Nordsee „Helemaal NOS" HU i V j w ■MB lil (Van een onzer verslaggevers) DAT ER BEHOEFTE was aan een „populaire” zender zagen de mensen achter Veronica al toen ze in 1959 hun eerste plannen maakten. Dit in tegenstelling tot de toenmalige bewindvoerders op omroepgebied, die toch eigenlijk de vaklieden waren. „Een ver derfelijk streven, geheel in strijd met het culturele uitgangspunt van de Nederlandse en andere Europese zendstations”, zei KRO- directeur A. J. J. van der Made in oktober 1959, toen hem om commentaar gevraagd werd op de Veronica-plannen. De toenmalige AVRO-directeur D. Repko noem de het „een soort grapje, dat geen invloed op ons bestel zal hebben” Bi «SS de „piratenzenders Verdwijning van schept ethergat dat Hilversum 3 in huidige vorm niet kan vullen aan boord van hun „Mebo II”. RadioNordsee-directeuren Meister (r.) en Bolier jrs met Erbij ■N ■N dat dagelijks vier tot vijf miljoen Ne derlanders op Veronica afstemden De adverteerders hadden dat ook door en gouden tijden braken aan voor de „pi ratenzender”. DAARNA beleefde Engeland een re gelrechte piratenradio-explosie. Radio London kwam naar de Noordzee, een Amerikaanse onderneming die vanaf de voormalige mijnenveger Galaxy met de uitzendingen begon. „Wonder ful Radio London” werd als Big L, al snel het meest populaire popstation op de Noordzee. In tegenstelling tot die van radio Veronica waren de programma’s van de Engelse schepen steeds live. Ter wijl de Veronica-„d.j.’s” in Hilver- sumse studio’s hun programma’s op de band zetten met behulp van tech- HET WAREN deze gebeurtenissen meer dan het „stelen” van golfleng ten, die het de overheden duidelijk maakten dat de door piratenzenders zo bejubelde begrip „vrije radio” een onmogelijkheid is. Iedere ex-vrije ra- dio-exploitant weet dat vrije (commer ciële) radio alleen floreren kan als er weinig of geen concurrentie is. De za kenlieden die hun zendschepen buiten de territotiale wateren legden omdat daar geen wetten golden, merkten al gauw dat ook de concurrentie van die faciliteiten genoot. Zij moesten hun eigen wetten maken om daar geen last van te hebben en dat betekende in fei te het tekenen van hun eigen dood vonnis. EN 4 - 3 - 930 In april 1960 werd alles anders. Na moeilijke voorbereidingen lag Veroni ca op haar plaats voor de kust van Scheveningen. De proefuitzendingen begonnen op 185 meter middengolf. De klachten over storingen barstten los Niet alleen stoorde Veronica, de nieu we zender werd zelf ook gestoord Ve ronica ging over op 192 meter en van die dag af (17 mei 1960) ging alles prima, Uit een eerste opiniepeiling van het Nipo (november 1960) bleek VERONICA’S zender is niet sterk. Alleen in West-Nederland, in de rand stad, is hij steeds zuiver te horen. Dit maakt de cijfers nog opmerkelijker. Ook nu de luisterdichtheid van Hilver sum 3 wordt gesteld op 63 percent, te gen 48 percent voor Veronica kan men rustig aannemen dat de oude piraat in de randstad en zijn nieuwe succesvolle vijand Radio Nordsee de meestbeluisterde zenders zijn. Radio Veronica is ontstaan na het Of het daarin slagen zal, wordt be twijfeld. Immers, Hilversum 3 heeft nauwelijks een eigen geluid. Het moet in hoofdzaak de „eigen identiteit” to nen van die omroepzuilen die, in bon te rij, de zender gebruiken. Alleen de NOS draagt, met programma’s als „Langs de lijn” en „Top-30” daad werkelijk bij aan de populariteit van de zender MINDERE GODEN onder de Britse avonturiers probeerden een graantje mee te pikken van het lonende poppiraten-bedrijf. Op de uit de twee de wereldoorlog daterende „luchtdoel forten” in de monding van de Theems .yzerden zenders gevestigd als Radio Sutch, Radio Invicta, Radio Essex, Radio 390 en vele anderen. Er kwa men ook zendschepen bij als Radio Scotland en Radio 270. zendtijduitbreiding, „teneinde na het heengaan van de „piraten” in de gebleken behoefte aan een lichte-muziekzender te vol doen”. IEDEREEN in het officiële omroep- wereldje was er begin der zestiger la ren van overtuigd, dat de beide zen ders Hilversum meer dan voldoende lichte muziek brachten. Met name de AVRO legde in veler ogen zelfs teveel nadruk op deze weinig serieuze taak. Tweemaal per week, een heel uur lang, waren er ’s morgens de „Ar beidsvitaminen”, een van de weinige muziekprogramma’s die rekening hiel den met de smaak van zeer vele luis teraars. Ook aan de zogeheten „tie- nermuziek” besteedde Hilversum, zei het een weinig gegeneerd, aandacht. De VARA deed dat één uur per week met Herman Stoks „Tijd voor teena gers” de AVRO bracht iedere week een half uur „Tussen tien plus en twintig min’. De huidige discjockeys van Radio Nordsee Tony Allan (midden) en Christian St. John (r.) bij hun draaitafels. Derde man is de technicus Kurt Baer. roline North naar de kust van Schot land. NA HET BRITSE verbod gingen de twee Caroline-zenders en Radio En geland nog korte tijd door. Radio En geland richtte zich, als radio 277 en Radio Dolfijn, op Nederland. Door uit- DE VERONICA-,.aanslag’ op Radio Nordsee heeft dus het lot van beide piraten bezegeld. Het is nauwelijks aan te nemen dat de Tweede Kamer het voorstel tot ratificatie van het verdrag van Straatsburg verwerpen zal. Na die ratificatie zal men beide Noordzeepiraten kunnen uitbannen en dan zal dus Hilversum 3 de openge vallen plaats moeten opvullen met popmuziek en andere lichte program- ma’s-voor-de-massa In augustus 1967 werd de Engelse anti-piratenwet van kracht. Medewer king en adverteren werden strafbaar gesteld. Het nieuwe officiële popsta tion BBC One moest in de „lichte be hoeften” van de luisteraars voorzien. Ondanks ’t feit dat veel d.j.’s van hun schepen overstapten naar BBC One bleef dit station een probleem. Door vakbondsvoorschriften, waarin dage lijks een bepaalde portie „levende mu ziek” werd geëist, kon de popzender zijn functie niet helemaal waarma ken. nici, die voor het werkelijke platen- draaien zorgen, deden de Engelsen al les zelf. Zij praatten, zetten hun platen op, regelden het geluidsniveau. Met hun zeer sterke zenders brachten de Engelse piraten voor Europa nieuwe, swingende en door overvloedig ge bruik van steeds weer andere aan trekkelijke „jingles” uiterst ontspan nen klinkende pop-programma’s. Om die behoefte op te vangen zou Hilversum 3 dus helemaal een NOS- zender moeten worden. Een bekwame programmachef zou een aantal disc- jockey’s binnen een strak horizontaal blokschema de kans moeten geven, var Hilversum 3 een echte pop-zender te maken. Zo’n Hilversum 3 zou zich slechts in gunstige zin onderscheiden van de piraten. Die wilden zoveel mogelijk luisteraars plezieren met als doel, aan de toestromende adverteerders zoveel mogelijk geld te verdijen. Een goed opgezet Hilversum 3 zou als enig doel hebben: zoveel mogelijk luisteraars te plezieren, een fundamenteel en aan trekkelijk verschil met de commer ciële zenders. succes van de (al in 1962 verboden) Scandinavische radiopiraten als Radio Mercur. Veronica probeerde in haar beginperiode behalve in Nederland ook in Engeland vaste voet aan de grond te krijgen. De Engelstalige uit zendingen werden door de te zwakke zender van de piraat echter geen suc ces. DE JEUGDIGE liefhebbers van wat Later popmuziek zou gaan heten zoch ten over het algemeen hun heil over de grenzen. Gelukkig waren zij die Radio Luxembur konden ontvangen, met iedere zondagavond de Engelse top-20. Op de lange golf was er BBC- „light programme” met het uitsteken de „Piek of the pops”. Zeer populair waren de uitzendingen van het American Forces Network. Deze Amerikanen (zenders in Frank rijk en München) brachten aan het ontbijt al zonder enige terughoudend heid rock and rollmuziek. Ook Hilver sum, tenminste een van de twee, bracht tijdens die vroege uren lichte muziek met onder andere „Rechtdoor naar school en kantoor”. Evenals in de late muziekprogramma’s ’s avonds werd in deze uitzendingen echter meer recht gedaan aan de smaak van de samenstellers dan aan die van de luisteraars. GROTE SCHRIK bij de gebroe ders Verweij toen de heren Bolier en Meister begin van dit jaar met een miljoen gulden contant de Vero- nica-burelen binnenstapten om de overeenkomst ongedaan te maken. „Geen sprake van, het schip blijft in onze handen”, reageerde de Veroni- ca-directie. De Zwitsers gaven niet op. Zij lokten de Veronica-kapitein van hun schip en namen de zender weer op. Het waarom werd de broers Verweij tot hun schrik gauw duide lijk. Strengholts uitgeversmaatschap pij uit Amsterdam had per dag een paar uur zendtijd gehuurd voor Ne derlandse programma’s. De nestor van de Nederlandse d.j.’s, Joost de Draaijer (ex-Veroni- ca. ex-VPRO, ex-NOS) en nieuwko mer Ferry Maat zouden met Jan van Veen (ex-Veronica) de program ma’s verzorgen. Pikant detail: Jan van Veen is een schoonzoon van Dirk Verweij, de oudste van de drie Vero- nica-broers. De chauffeurs van de (toen nog) Nederlandse Radio Unie stemden in die dagen voor zij ’s avonds in de ga rage kwamen, hun autoradio weer zorgvuldig af op Hilversum. Zij waren bevreesd voor boze woorden van hoge NRU-functionarissen, als die ’s mor gens bij het wegrijden op vrolijke to nen van radio Veronica „vergast” zouden worden. mopperen toch iets moois aan over gehouden: een complete derde zender, die dan waar schijnlijk ook nog 21 uur per et maal mag uitzenden: Hilver sum 3. TE LAAT om nog erg populair te kunnen worden, arriveerde in 1966 het voormalige Amerikaanse libertyschip Laissez Faire met twee zenders aan boord: Britain Radio voor „Sweet music” en Radio England voor pop. In juni 1966 werd Reg Calvert, de eigenaar van Radio City (een van de fortenzenders) op het Engelse platte land doodgeschoten. Een van de op richters van Radio Atlanta werd in verband met de moord gearresteerd. Een paar dagen daarna diende de Britse regering de anti-piratenwet in. Het argument van de overheid was, net als in Nederland, steeds het feit dat de piraten met hun illegaal ge bruik van golflengten het andere ra dioverkeer stoorden. Dat klinkt niet erg geloofwaardig, want zelfs in het topjaar 1966 zijn er nooit ongelukken gebeurd door het storen van officiële golflengten, terwijl toen op en rond de Noordzee toch tientallen piraten, vaak met zeer krachtige zenders vrij wel continu in actie waren. Dat de Engelse regering onmiddel lijk na de moordzaak optrad is geen toeval, evenmin als het feit dat in Nederland het (demissionaire) kabi net pas in actie komt nadat Veronica getracht heeft Radio Nordsee met ge weld 'tot zwijgen te brengen. DAT BLEEF ZO tot de Zwitserse zakenlieden Meister en Bolier vorig jaar hun schip Mebo 2 als Radio Nord- see International naar de Noordzee dirigeerden. De nieuwe onderneming had grote plannen. Met sterke zen ders (middengolf, korte/1 golf en FM) wilde men luisteraars in heel Europa bereiken. Het werd commercieel een mislukking. De uitzendingen werden in Nederland en Engeland veel be luisterd, maar de advertenties kwa men niet. De onderneming raakte in de schulden. Nederlandse credi teurs als Kees Manders en ir. Heere- ma (de bouwer van het REM-eiland) probeerden zonder succes de Mebo 2 te kapen. De zender kwam in op spraak. Uit het buitenland kwamen klachten over storingen en de Ne derlandse regering dacht aan verbie den volgens het al in veel Europese landen tot wet geworden Straatsburg- se anti-piratenverdrag. Dat zou ook Veronica de kop kosten. Veronica-ba- zen Verweij waren dan ook wat blij toen de Zwitsers geld van hen wilden lenen. Ze kregen ongeveer een mil joen gulden, op voorwaarde dat de Mebo 2 niet meer zou uitzenden van af de Noordzee. Dit stond in een con tract, opgesteld in voor velerlei uitleg vatbaar Engels, een taal die de Zwit sers bovendien nauwelijks beheersten. Maar Radio Nordsee zweeg, en dat was de bedoeling der Veronicanen. blijven van advertenties verdween het station spoedig. In maart 1968, sleepte de rederij Weismuller, Caroline’s grootste schuldeiseres, beide schepen naar de Amsterdamse haven. Daar liggen ze nu nog. Voor Veronica, die ook de uit schakeling van het REM-eiland had overleefd, brak weer een tijd van al leenheerschappij ter zee aan. LS BINNEN afzienbare tijd H de twee zendschepen voor de Nederlandse Noordzeekust definitief zwijgen, hebben de of ficiële Nederlandse omroepen er ondanks meer dan tien jaar Dat er in Engeland kansen lagen voor zeezenders werd in die tijd dui delijk genoeg. Het begon in 1964 met Radio Caroline, vrijwel direct ge volgd door Radio Atlanta. Caroline en Atlanta zagen al snel dat het niet zinvol was, elkaar dwars te zitten. In juni 1964 fuseerden beide piraten. Atlanta werd Caroline South, de ander stoomde onder de naam Ca- w. w## '/i Ttyy* w nMK tv 4 WA W w f i 'MM, Hoewel officieel nog voor éénder de eigenaar-directeur van Veronica, bemoeit Dirk zich niet meer met het station en zijn broers sinds het ont slag van zijn schoonzoon, anderhalf jaar geleden. Jan van Veen was voordien programmaleider van Ve ronica. Het boterde niet zo best tus sen hem en zijn mede-disc-jockeys. DE ROL van Dirk Verweij achter Radio Nordsee, zo er al sprake is van een rol, is niet duidelijk. Wel duidelijk werd dat in ieder geval de twee andere Verweij’s niet gelukkig waren met de succesvolle concur rent. De Nederlandse zendtijd van Nordsee werd uitgebreid met de komst van een vierde Nederlandse d.j., Peter Holland, en het station ging nieuwsberichten verzorgen. Het wekte verbazing omdat er geen spra ke was van een groot advertentie aanbod. De meeste reclame-„spots” hebben betrekking op Strengholts tijdschriften. Mede omdat Strengholt ook een muziekuitgeverij beheert (Basart), maakt Radio Nordsee zich ook een beetje rendabel door het „pluggen” (pousseren) van bepaalde platen. Ook Joost de Draaijer be heert een platenmaatschappij. Hilversum 3, aanvankelijk op gericht met het doel, Veronica dood te concurreren, wil nu bij monde van omroepvoorzitters en geïnteresseerde politici De omroepverenigingen voldoen al lemaal naar eigen inzicht aan de eis, Hilversum 3 hoofdzakelijk te gebrui ken voor verstrooiende muziekpro gramma’s. Zo kan het gebeuren dat de Evangelische Omroep zich donder dags bezighoudt met „de muzikale fruitmand”, het in ernstige trant ge presenteerde verzoekplatenprogram ma voor zieken, die voornamelijk van gewijde muziek houden, terwijl Felix Meurders direct daarna voor de VPRO een keuze doet uit de hitpara de. Na Meurders richten VPRO’s Jan Dinkers en Wim Noordhoek zich weer op de (vrij kleine) kring liefhebbers van „underground” en bijzondere popmuziek, een typisch programma voor laat op de avond dus. De NCRV laat iedere maandagochtend het pro- door de bejaarde tiener Skip Voogd, die de rock-’n-roll-liefhebbers in de vijftiger jaren al tot „sweet music” probeerde te bekeren en de TROS laat op dezelfde dag de (nog steeds geen Nederlands sprekende) ex-Caro- line-„d.j.” Robbie Dale spelen met werkelijk populaire platen. JOOST DE DRAAIJER heeft vorig jaar een paar weken orde in deze janboel mogen scheppen met een blokprogramma (iedere middag de zelfde d.j.’s) „Radio Tour de France.” Het werd een enorm succes, zo groot dat de omroepen besloten zoiets nooit meer te herhalen, bang als men was voor de bedreiging der „eigen identi teit.” Die eigen identieit is per definitie strijdig met „de gebleken behoeften” van veel luisteraars. Juist om van die „identiteit en oorlog” af te zijn, scha kelen miljoenen over naar de pira ten.” -raï- ;/s:

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11