de Brits team op zoek naar ontwikkelings- oorzaken van achterstand bij tweelingen zorgenkinderen D BAK ZE NIET TE BR UIN VBOW „Meerlingen zijn □p Hooikoorts 13 Erbij Stemmingsmeter als uw gezondheid en Symptomen Lacune O de „Schaduw-dieet” uw huid u lief zijn! „Big Brother” sfr?' ZATERDAG 26 JUNI 1971 (Van een onzer redacteuren) Voor de man r E AUSTRALISCHE NEGENLING is dagen lang voorpaginanieuws geweest in de hele wereld. Maar nauwelijks was de laatste baby gestorven, of kranten en publiek wendden zich af van het fenomeen, op zoek naar nieuwe sensaties. Wat overblijft is alleen een triest „wereldrecord” in een Australisch geboortenregister Dat het geen „duurrecord” zou worden, stond eigenlijk al bij voorbaat vast. Geen van het frêle negental (dat bovendien acht weken op zijn „tijdschema” voor lag), zou een reële levenskans krijgen, wisten de artsen. En machteloos moesten zij toezien hoe de ene baby na de andere de ongelijke strijd om het bestaan moest staken. Want in zulke bizarre spe lingen der natuur voorziet de medische wetenschap niet zet. De leiders (Van een medewerkster) WWVWWWWWWAA/WWWWVWWWWWVXr Zo bruin hoeft nu ook weer niet. HERMAN CROESEN il het :n op jk en ieling :baar, d nr. ver- ;rant- inter- atijns ektie, szon- van jchu- ahier sug- edes- -irgie, MISSCHIEN BESTAAT er enig ver band tussen beide factoren, maar zeker is men daar niet van. Er is eenvoudig niet genoeg ervaringskennis op grond waarvan men bepaalde wetmatigheden zou kunnen opstellen ter verklaring van het „achterblijven” van tweelingen. de bruinste maar ook de lelijkste huid van de hele straat heeft. ezins- r vra- opent H. D. rantie zolgen ie in- gezin Eerst ip”, is ;n als ;rhou- an de camp- irtikel rip, is Leeu- loofd- gd ten espre- teke- llende is nu tatie- vre- groe- over porto, orden ikaart t.n.v. waar- Made- straat 53915) Kerk) t sa- voor n de e rij- i wa- waar IN HET ONGUNSTIGSTE geval hangen de velletjes erbij en gaan een paar kostbare vakantiedagen de mist in met pijn en koorts. Vooral kin deren kunnen door te snelle verbran ding erg ziek worden. Allemaal nare dingen op korte termijn, die later nog gevolgd worden door een vakantie- kater op langere termijn. Want na de vakantie zegt het spiegeltje-aan-de- wand van menige vrouw dat ze wel /indt ïdes- s ge- t de epen ve- litair kent ;ren- eoor- a. kan Is in- V 3,- ran dit ezins- ieber- „Ge- et ge sweek volle >71, ii ,,To- week door j. A. ■s. P, •s. J. ter reta- rker- stuk- :rken ie en orm- kerk ;chap enoot- in Ni- oijbels eerste jen al r ver ri, fe- 10 bij- aarbij iandel n. Het erstel- snkele OIJFOLIE GAAT namelijk „koken” op de huid en kan bovendien, in combinatie met bepaalde andere fac toren, een versnelling van onge wenste haargroei veroorzaken. Eau de cologne, bij grote hitte vaak ge bruikt als een opfrissertje van ge zicht en hals, doet lelijke dingen in combinatie met zonnestralen: er ont staat een vorm van huidpigmentatie die altijd zichtbaar blijft. MEERLINGGEBOORTEN zijn trou wens altijd „zorgenkinderen” voor de medici, juist omdat ze zo zeldzaam voorkomen. Uischieters zoals de be faamde Dionne-vijfling in Canada doen zich slechts eens in de drie, vier eeuwen voor. Maar ook „doodgewone” tweelin gen zijn niet zulke alledaagse verschij ningen als r~-r p'eegt te denken. OM DIE REDEN een pijnlijke la cune in de wetenschap der „meerling- kunde” is in Engeland thans een ambitieus onderzoek naar de ontwikke lingsgang van tweelingen op stapel ge il dat tweelingen en andere „meerlin gen” zich vaak wat moeilijker en langzamer ontplooien dan „gewone” baby’s en kleuters, hetgeen onder meer tot uiting komt in later leren lopen en praten. opvalt voor noor- r 1966 ed de j wer- ;n. Nu 3 zich Ibo’s noor- je en GEK EIGENLIJK dat bij het the ma „gevoelige huid’ altijd aan vrou wen en kinderen wordt gedacht. Maar ook mannen kunnen een ge voelige huid hebben en zullen in dat DAT ER verschillen in ontwikkeling zijn, is inmiddels wel duidelijk gewor den. Bestudering van gedrag en karak tervorming van incidentele tweelingen brengen onder andere naar voren: zenders annex bandrecorders, die ieder contact van moeder en kinderen zullen registreren. IN ERBIJ van 19 juni is in het com mentaar van onze medische medewer ker buiten diens schuld een foutje ge slopen door het wegvallen van een re gel zetsel. De juiste tekst luidt: Er wor den technieken ontwikkeld waarbij de immuniteit (tegen hooikoortsverwekken - de stoffen) langs andere wegeil dan tot nu tofe wordt verkregen. Daarnaast worden ook synthetisch bereide bijnier- schorshormonen toegepast die bij de hooikoorts uitstekend werken maai ge vaar voor ongewenste bijverschijnselen opleveren. VIJF JAAR zal, zoals gezegd, het on derzoek van dr. Costello, dr. Leech, en hun assistenten vergen. Vijf jaren van gegevens verzamelen, rangschikken en interpreteren op een terrein dat strikt wetenschappelijk bezien eigen lijk nog terra incognita is. Maar aan het einde van die periode hopen zij voldoende kennis vergaard te hebben om alle toekomstige tweelingen de zekerheid te kunnen geven dat zij hun leven niet met een achterstand hoeven te beginnen. EEN VOORONDERZOEK met een groepje van 20 moeders-met-tweelin gen is al enige tijd aan de gang. Nieu we gegadigden voor het eigenlijke on derzoek hoopt dr. Costello te vinden via een rondschrijven aan de kraam klinieken in Londen en omgeving, met het verzoek hem te waarschuwen als er ergens een tweeling in aantocht schijnt te zijn. Hij vindt het namelijk van groot belang, het experiment te kunnen uitvoeren met 50 tweelingen die alle eerstgeborenen van jonge moeders zijn, en die elkaar bovendien in „leeftijd” (d.i. geboortetijdstip) zo weinig mogelijk ontlopen. DAN IS BIJ HET jaarlijkse duel tussen de menselijke huid en de zon weer gebleken dat die reuzen-gloei- lamp aan het uitspansel dit duel vrij wel altijd wint. In het gunstige geval voelt het slachtoffer zich alleen maar een beetje „lekker verbrand” en gloeierig. Nog niet eens zo’n onaan genaam gevoel dat met koele drank jes wordt geblust en eigenlijk de va- kantie-illusie alleen maar versterkt. TENSLOTTE TWEE zonnetips voor chaufferende zonzoekers dit dit jaar voor het eerst in een auto met rol- of schuif dak rijden: houd er rekening mee dat voorhoofd en neus bij zonnig weer in hoog tempo kunnen verbran den bij het rijden met zo’n open dakje. Dat geldt trouwens ook voor de blote armen die achteloos op het opengedraaide portier rusten. En moet er ’s avonds nog worden gere den, vermijd dan sterk zonnebaden overdag. De praktijk heeft intussen uitgewezen dat een vertraagd reac tievermogen een van de resultaten van (te) sterk zonnebaden kan zijn. Dat is dan een negatief facet van onze twintigste-eeuwse zonnecultus. 2) dat jonge moeders van (eerstgeboren) tweelingen vaak in hoge mate ge frustreerd raken door de dubbele taak die op haar rust, wat in veel gevallen aanleiding is tot emotionele spanningen in haar gezinnen. IN ONS LAND, met zijn hoge welvaart en idem verzorgingspeil, krijgt ieder kind optimale kansen voor een har monische en evenwichtige ontplooi ing. Dat blijkt mede uit de talloze tweelingen die hier opgroeiden zon der enige handicap of achterstand op lichamelijk of geestelijk gebied, ter wijl ook onze „nationale” vierlingen uit Zwolle (28 jaar), Deinum (13 jaar) en Bodegraven (2 jaar) gedij en „als kool”. Dit ter geruststelling van de 3000 Nederlandse moeders, die jaarlijks een tweeling ter wereld brengen. Maar met wat meer kennis van wetenschap op dit terrein, zoals het Engelse onderzoek beoogt, is ten slotte iedereen gebaat. ELK DER deelnemende moeders krijgt zo’n apparaatje opgespeld, dat zij elke dag tijdens de omgang met haar tweeling moet dragen. Het toestel registreert niet alleen de woorden en geluiden die moeder en kinderen bij hun onderlinge confrontatie vóórtbren gen. Het zendt ook een onhoorbaar signaal uit dat in sterkte of toonhoogte varieert naarmate moeder en kroost el- DE MOEDERS van het vooronder zoek werken allen volledig en geestdrif tig mee. Enkelen vinden zelfs dat het experiment van grote invloed is op haar eigen gedrag bij de opvoeding van hun baby’s. Een van haar formu leerde het als volgt: „Een tweeling is echt een enorme belasting: je bent er de hele dag druk mee. Soms wordt het je wel eens teveel, je voelt je moe en neerslachtig en je krijgt neiging om te gaan huilen of mopperen. Maar dan denk je ineens aan dat apparaatje van „Big Brother” Wetenschap op je schort, dat alles opneemt en meteen is je kwade bui over ELKE ZOMER VERTONEN alle bekende stranden van Europa het zelfde beeld: de competitie in het bruin worden is in volle gang. Va kantiegangers uit alle windstreken nestelen zich bleek en wel op een heet strand, met in de ogen die vastberaden blik van: „Hier lig ik, een knap mens die me voorlopig weer overeind krijgt”. Sneu genoeg moet een flink deel van hen binnen enkele dagen wel uit eigen bewe ging overeind komen. DAT GELDT OOK voor de gebrui kelijke schoonheidsmiddelen. Uit mis plaatste zuinigheid en vanwege de „ruimtebesparing” in de toilettas willen vrouwen nog wel eens op va kantie gaan met allerlei kleine potjes met schoonheidsmiddelen. Afgezien van het feit dat die kleine verpak kingen verhoudingsgewijs altijd duurder zijn dan de grote hebben ze de onaangename gewoonte om eerder leeg te zijn dan de bedoeling was. In kleine vakantieoorden blijkt aan vulling van het vertrouwde merk vaak onmogelijk In de schaduw bruint u ook en zonder risico. NA DE VAKANTIE wordt de schoonheidsspecialiste nogal eens ge confronteerd met het resultaat van verkeerd gebruikte of voor de huid ongeschikte crèmes. Het van huis meegenomen, vertrouwde merk zon- nebalsem raakt snel op en dan gaat men noodgedwongen aan het smeren met een onbekend merk dat toevallig goed, maar even vaak verkeerd kan „vallen” op de huid. Tip: zorg voor voldoende vakantievoorraad van de vertrouwde voor de huid geschikte balsems en crèmes. In de zon is een tubel snel leeggesmeerd. BELANGRIJKER is uiteraard het kwalitatieve onderzoek, t.w. de analyse van de woorden die de moeder gebruikt tegen haar kroost en de ge luidjes die de kleinen produceren. Daar uit hoopt men o.a. te kunnen afleiden of de moeders b.v. snel geïrriteerd ra- Twee jaar en drieëneenhalve maand zijn (v.l.n.r.) Marcel, Rinke, Yvonne en Peter Verheul uit Bodegraven nu, de jongste van onze drie „nationale vierlingen” en u hoeft ze maar aan te zien om te weten dat er wat hen betreft geen vuiltje aan de lucht is. In blakende wel stand en in elk opzicht „bij de tijd”, vormen zij het le vende bewijs dat meerlingen bepaald niet altijd een ach terstand hoeven te hebben bij „gewone” kinderen. EEN BEZWAAR van het onderzoek zou kunnen zijn, dat de moeders zich als wetenschappelijke „proefkonij nen” zo belangrijk gaan voelen dat zij, bewust of onbewust, „comedie” gaan spelen en aldus de natuur- ken als de tweeling te vaak (of te in tensief) haar aandacht opeist. Maar ook het andere uiterste kan mogelijk zijn: de moeder die zo veel zorg en aandacht aan haar tweeling besteedt (of die zo vaak pronkt met haar „kin derzegen” tegenover bezoekers en buur vrouwen) dat de kleintjes schromelijk „verwend” worden, met alle kwalijke gevolgen voor hun ontwikkeling en ka raktervorming! geval het zonnebrandmiddel even vaak of nog vaker moeten hanteren als hun vrouwen. De keus in zonnebrandmiddelen is tegenwoordig overstelpend groot, maar twee dingen moeten we vol gens de huiddeskundigen op veilige afstand van het gezicht houden: olijf olie en eau de cologne. kaar meer en minder dicht naderen. Die „contactsignalen” worden op de band vastgelegd en later, bij het afspe len van de band, door een vertaler om gezet in „hoorbaar geluid”, zodat de onderzoekers precies kunnen afturven, hoe vaak moeder en kinderen dagelijks „visueel contact” met elkaar hadden: een zuiver kwantitatief onder zoek dus. van dit project, dr. A. J. Costello en dr. P. J. Leech van de medische researchraad der Londense economische hogeschool willen vjjftig tweelingen van dezelfde generatie let terlijk vanaf de geboorte tot de vol tooiing van het vijfde levensjaar in hun ontwikkeling „op de voet volgen”. 1 ij k e moeder-kind-relatie in gevaar brengen. Om een dergelijke „verval sing” van het onderzoek te omgaan, willen Costello en Leech het hele ex periment dupliceren met een controle groep van vijftig moeders met „solo”- babys, teneinde de uitkomsten daar van te kunnen testen aan die van de proef met de 50 tweeling-moeders. IN DE WESTERSE wereld waar alle geboorten deugdelijk geregistreerd worden dient zich gemiddeld slechts één tweeling op elke 80 geslaagde be vallingen aan. Voor een land als Ne derland met een geboortencijfer van 18,4 per duizend inwoners (1970) be tekent dat 3000 tweeling-geboorten per jaar en dat lijkt bepaald geen gering aantal. Maar die verhouding |van 1 staat tot 80 beduidt ook dat geen enkele in dividuele huisarts, specialist, maat schappelijk werker of kinderspsycho- loog in zijn eigen praktijk veel ervaring kan opdoen met tweelingen, ergo: dat niemand nog heel precies weet, in welke opzichten deze „dubbe le mensjes” zich anders ontwikkelen dan normale, als eenling geboren kin deren. TEGEN SEPTEMBER krijgen heel wat schoonheidsinstituten dan ook paniektelefoontjes van vrouwen die het met het zonnebaden te bruin hebben gebakken en op korte termijn de schade aan de huid hersteld wil len zien. Dan blijkt ook hier weer dat voorkomen wel iets eenvoudiger zou zijn geweest dan genezen. „Neem liever een schaduw-dieet dan een sterk zonnebad”, adviseert een schoonheidsspecialiste met een druk ke praktijk waarin ze de desastreuze gevolgen van ongelimiteerd zonne baden meer dan eens onder ogen krijgt. ZO’N SCHADUWDIEET is heel eenvoudig te realiseren. Koop een parasolletje dat op de heetste uren van de dag de huid (vooral de ge- zichtshuid) beschermt tegen recht streekse inwerking van de zonne stralen. Het grappige is dat men toch mooi bruin wordt, zij het minder snel. Het gaat als het ware via een omweg. TWEEDE ADVIES: blijf in bewe ging. Wandelen en andere sportieve activiteiten in de zon maken ook bruin en (alweer) met minder huid- schade dan het urenlang roekeloos bakken in een zon die op het hoogste punt staat. Dat geldt ook en vooral voor kinderhuidjes. DAT GEBEURT eensdeels door en quêteurs die de moeders in kwestie re gelmatig zullen ondervragen naar al hun ervaringen in het dagelijks con tact met de tweelingen, en ander deels door middel van miniatuur-radio- Si ■N-. SRi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13