Te hoge verwachtingen kostten 600 man baan VICON NIEUW-VENNEP ERKENT FOUTEN Hl Fusiegedragsregels zullen populair worden vertaald Zonder tegenspartelen ontslagen Oude code „verder vervolmaakt” in SER Winst Audet Staking om uitblijven tantièmes De bouwende belegging I I „Allen beter geweest” flink omlaag 1 Bedrijf draait nu redelijk Waddenzee l Recreatie tegen boorconcessie Advies gevraagd over levering van bladen aan Wall Street i n Koppelbaasverbod nog verscherpt portefeuilles 19 VINDINGEN a LEEGLOOP TE GROTE VOET o lil ZATERDAG 26 JUNI 1971 Bij Rotterdam Dordrecht L L X - we binnen één of twee jaar ons diepte- JOHN BINDELS de be- ADVERTENTIE ’"W i de ■jy. Z' vrijpostig heer? Neen, I Intussen verwacht de beleggingsmaat schappij „Die Haghe” (zestig familieaan- deelhouders met als basis het vermogen van de Haagse brood- en meelfabriek Hus) dat Vicon in Nieuw Vennep een „rustige belegging met een redelijk rendement” zal worden. Wat daarvan waar is kan alleen de toekomst leren. Postbus 973 Rotterdam Tel. (010)284710 Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen Electr. Gen. Motors Goodyear T. oertode heden 35% 27% 36% 61% 33% 38% 24% 41% 86'/: 46 54% 44% 74% 61 ex 35 36% 8% 14% 21 31% 88% 47% 60% 46% Belgisch aardgas. De gouverneur van de Belgische provincie Namen heeft beves tigd, dat bij proefboringen nabij Focant methaangas is aangeboord. De boringen zijn verricht door de geologische dienst van België. De gegevens die men tot dus verre heeft verkregen zijn nog onvol doende om te kunnen beoordelen of de aangeboorde laag de moeite van het ex ploiteren waard is. Peso omlaag. De Argentijnse regering heeft vrijdag de koers van de Argentijnse peso verlaagd. De nieuwe koers is 4,40 peso per Am. dollar. De vorige koers was 4.20. de boel gaan terugdraaien. Dat betekende dat er over de hele linie mensen uit moes ten. En we besloten sterker te gaan mecha niseren. Daardoor waren er ook minder mensen nodig”. Vicon draait voor 90 percent op zijn ex port. De hele kop van de verkoop zit in het buitenland. De verwachtingen voor de toekomst zijn, na de herstructurering, po sitief. Dat moet ook „Die Haghe” wel vin den, anders had het geen 51 percent be lang in Vicon genomen, aldus de redene ring van directiewoordvoerder Veltman. jaar duren voor daar winst uit komt. De opdrachtgevers voor gietwerk plegen nog al sterk aan hun modellen vast te houden. Zij willen bovendien graag zekerheid over de continuïteit. Vicon’s gieterij gaat nu ijzer gieten waarbij het gloeiproces hele maal achterwege blijft. Veltman duidt het aan als „ferromag” en spreekt van een „nodulaire gietkwaliteit”. Dat klinkt allemaal mooi, zullen de vak heid voor de mensen? Het nieuwe pro gramma is al evenzeer gebaseerd op ver wachtingen als het oude. Reactie van Veltman: we kunnen niets voorspellen. Maar als onze produktieca- paciteit goed wordt benut, zit het erin dat Am. Motor* (nt. Harv. tnt. Nickel tnt. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand. OU NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.T..M. punt voorbij zijn. Wij zijn niet de enigen, die mensen hebben moeten ontslaan. Kijk maar eens naar de Duitse bedrijven van landbouwmachines. En vergeet niet dat bonden zeggen. Maar wat is nu de zeker- sterker mechaniseren automatisch bete kent dat de werkgelegenheid terugloopt. Slotkoersen Eerste vorige beursdae 28% 68'/: 35% 4% 39% 55'/: 31'/: 35'/: 57'/: 24% 44% 41% 18% 20% 19'/: 26% 33% 25% 34% 137 80% 58'/: 79 32 Slotkoersen Eerste vorige oeursdap 6 26% 37 61% 33% 37% 243.4 41% 86% 46% 53% 44% 74% 61% 35'/: 37 8% 15% 21% 30% 88% 4734 60% 47% oerlode heden 28% 68'/: 35% 43% 41 55% 31% 35% 57% 24'/: 44% 42'/, 18% 20% 19% 26'/: 333,4 25% 34% 136% 78% 585,a 78=% 31% DEN HAAG. Minister Roolvink (So ciale Zaken) heeft zijn maatregelen tegen koppelbazen in de metaalsector rond Rot terdam en Dordrecht verscherpt: vergun ninghouders buiten dit gebied mogen ook geen personeel beschikbaar stellen voor werk in de metaalsector in Rotterdam, Dordrecht en omgeving. Verder is het hun verboden om werknemers uit de me taal uit het Rijnmondgebied en Dordrecht aan te trekken. AMSTERDAM Bij het scheepvaart bedrijf Phs. Van Ommeren n.v. aan de De Ruyterkade in Amsterdam staakt het 60 man tellende kantoorpersoneel voor onbe paalde tijd. Reden van de staking is on tevredenheid over het feit dat het bedrijf, aan het Amsterdamse kantoorpersoneel geen tantième zal uitkeren. Enige tijd geleden heeft de Nederlandse bond voor vervoerspersoneel een CAO kun nen afsluiten voor het Amsterdamse kan toorpersoneel. De Rotterdamse directie van Van Ommeren besloot onlangs tot uit kering van tantièmes (anderhalve maand salaris) aan het Rotterdamse personeel al leen. Deze uitkeringen worden de staken de personeelsleden onthouden, „omdat de ze een CAO hebben,” zo zou de directie gezegd hebben. De staking werd „een soort bedrijfsbezetting” genoemd. Alle 60 personeelsleden zullen evenals vrijdag ook maandag op kantoor verschijnen, maar geen werkzaamheden verrichten. Volgens de bonden is de weigering tot uitkeren voornamelijk een beslissing van de Rot terdamse directie van het bedrijf. Opheffing schap. De ministerraad heeft vrijdag besloten om, overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad, de opheffing te bevorderen van het be drijfschap voor de margarine-industrie. Premier De Jong zei na afloop van de kabinetszitting dat dit besluit voorname lijk gegrond is op het feit dat niet is beantwoord aan de verwachtingen die heersten ten tijde van de instelling van het bedrijfschap in 1962. Obligatielening. De Coöperatieve centrale boerenleenbank in Eindhoven gaat een 7,5 percent, 8-jarige obligatielening van 50 miljoen per 1977-1979 uitgeven, waarvan de uitgiftekoers uiterlijk op 2 juli zal worden bekendgemaakt. De in schrijving zal, naar emittenten meedelen, openstaan op 5 juli. De lening (in obli gaties van 100) zal a pari worden af gelost in drie nagenoeg gelijke jaarlijkse termijnen, vervallende op 15 juli van de jaren 1977 tot en met 1979. Mjjnwerkersbond. In ons bericht over het gezamenlijk fonds van tien vakbonden voor werkgeversbijdragen is abusievelijk vermeld dat een van de betrokken bon den de Nederlandse Katholieke Bond van Personeel in Nijverheid en Handel zou zijn. Deze bond bestaat niet. Bedoeld is de Nederlandse Katholieke Mijnwer- kersbond. en er pas mee komt als het helemaal ge wikt en gewogen is. Over de polyesterfabriek, een nieuwe bedrijfsloot van Vicon, zegt directiewoord voerder Veltman dat dit bedrijf nu quitte speelt. De afdeling, aanvankelijk opgezet voor eigen behoeften, is de grootste poly- esterperserij van Nederland. Er wordt thans zeer goed verkocht, vooral profiel- platen voor de bouw. De perserij, even eens sterk gemechaniseerd, werkt ook voor andere industrieën. -«w^rr.y/mx» De vakbonden vrezen dat dit het einde nog niet is. Is die vrees terecht? Directie woordvoerder Veltman zegt van niet. „Het probleem bij Vicon”, zegt hij, „was dat er werd geïnvesteerd op verwachtingsniveau. Dat heeft veel geld gekost. De apparatuur werd geïnvesteerd op verwachtingsniveau. er kwam een moderne gieterij en een po- er’mew,eedehesirda,ncgrrd...-na pen bleven uit. De omzetten gingen terug. Bovendien had Vicon veel materiaal ingekocht om zich al in te dekken tegen voorziene prijs verhogingen. We hadden ook een cam pagne gevoerd om aan personeel voor ons uitgebreide programma te komen. Toen de verkopen daarop gingen tegenvallen, kwamen we financieel moeilijk te zitten. We konden de mensen niet meer bieden wat ze verwacht hadden. De organisatie werd doorgelicht en er gingen een paar honderd man uit. We zetten dingen stop, die we anders wel zouden hebben gedaan. Ook de ontwikkelingsafdeling moest min der toeren gaan maken. Kortom: we had den op te grote voet geleefd en moesten Zijn die verwachtingen dan op hetzelf de overtrokken verkoop-optimisme geba seerd als enige tijd geleden? „Nee”, zegt hij positief. „Er zijn faciliteiten en er is ruim te om de produktie op te voeren. Dat zou nu wel weer eens noodzakelijk kunnen worden, want Vicon heeft enkele nieuwe machines ontwikkeld, waarvan de ver wachting is dat ze uitstekend zullen wor den verkocht. Het gaat om een nieuwe maaimachine, een nieuwe kunstmest strooier en een nieuwe spitmachine. Aan de maaimachine heeft de ontwikkelingsafde- ling vier jaar gewerk en aan de spitma chine negen jaar. De kunstmeststrooier is een aanzienlijk verbeterd type. Overigens is ook de ontwikkelingspo litiek, om dat woord in bedrijfstechnisch opzicht eens te laten vallen, in Nieuw Ven nep gewijzigd. Vroeger reageerde Vicon altijd nerveus als de concurrentie met een nieuwe vinding kwam. Het bedrijf wilde direct met een antwoord komen. Daar kro pen veel aanloopkosten in. Nu laat de con current Vicon in zoverre koud, dat het be drijf rustig doorgaat met het eigen project van de commissie voor fusie-aangelegen- heden aan de orde. Moet, zo vroeg de voorzitter van de raad, drs. J. W. de Pous, de commissie en dus de raad zich eventueel ook gaan bezighouden met fu sies van beroepsvoetbalclubs? Zijn roepsvoetbalclubs ondernemingen? Wat moet er gebeuren met samensmel tingen van instellingen van hoger onder wijs? vroeg kroonlid prof. mr. A. D. Bel- infante. En hoe moet men schaalvergro ting op het gebied van bijvoorbeeld de sociale welzijnszorg uitleggen? Daarover zal de SER zich nader beraden. DEN HAAG. De stichting Recreatie in Den Haag heeft bij Gedeputeerde Sta ten van Friesland een bezwaarschrift in gediend tegen het voornemen concessies aan oliemaatschappijen te verlenen om olie te ontginnen in het Waddengebied. In het bezwaarschrift wijst de stichting onder andere op de unieke natuurweten schappelijke waarde van het gebied en op de grote recreatieve mogelijkheden. De kwaliteiten van het Waddengebied hangen nauw samen met en zijn afhanke lijk van rust en onbedorven milieu, aldus de stichting. De wadden zijn reeds zwaar belast door de sterke verontreiniging van Rijn- en IJsselmeerwater. Iedere verde re belasting kan catastrofale gevolgen hebben. De stichting acht de risico’s ver bonden aan mijnbouwkundige activiteiten te groot, dat deze toelaatbaar zouden zijn in een zo kwetsbaar gebied als de Wad denzee. Tevens wijst de stichting op de tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland, waar het Waddengebied omschreven wordt als park- en water- sportgebied van nationale betekenis. Het verlenen van boorconcessies acht de stichting met dit beginsel in strijd. Een al te vrijpostig heer? Neen, slechts een grapje van de fotograaf die de man betrapte tijdens het ver voeren van een etalagepop in Massa chusetts. Deze maatregelen zijn een aanvulling óp de beslissing van de minister om aan uit leenbedrijven in dit gebied geen ver gunningen te verstrekken voor het uitle nen van arbeidskrachten aan metaalver werkende bedrijven. Buitenlandse ondernemingen die vanuit het buitenland opereren vallen ook onder de wet op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten. Het betekent dat ook de ze bedrijven een vergunning van het mi nisterie van Sociale Zaken nodig hebben. Aanvragers van een vergunning mogen niet met het uitlenen van personeel be ginnen, voordat een vergunning is ver niet kan nagaan wat het allemaal inhoudt. De raad machtigde de algemeen secretaris van de raad zo’n handleiding voor alge meen gebruik te schrijven. Overeenkomstig het voorstel van zijn commissie voor fusieaangelegenheden heeft de Sociaal-Economische Raad vrij-, dag besloten de reegring te verzoeken een onderzoek in te stellen naar regelingen voor werknemers bij fusies buiten het be drijfsleven. De commissie kan, naar zij de raad, zoals is gemeld, heeft meegedeeld, niet goed overzien in hoeverre er in de sectoren buiten het bedrijfsleven al rege lingen zijn die de daar werkzamen be scherming bieden. De commissie wenst dat daar waar een bescherming van de werknemers bij fusie ontbreekt die bescherming op een ge- eigende manier tot stand komt. In de korte discussie die aan de uitvoe ring van het voorstel van de commissie voorafging, kwam de definitie van het begrip fusie en de taak en samenstelling NIEUW-VENNEP Wij hebben fouten gemaakt. Wij zijn te optimis tisch en eigenlijk ook te menselijk ge weest. We hadden de mensen die er uit moesten ineens moeten ontslaan. Dan hadden we die negatieve publici teit niet enkele malen achter elkaar gehad. Dat zegt directiewoordvoerder J. Veltman van de landbouwwerk- tuigenfabriek Vicon in Nieuw-Ven- nep. Het bedrijf is, na herhaaldelijk ontslagen te hebben aangekondigd, opnieuw in het nieuws gekomen, nu de enige aandeelhouders, de gebroe ders Vissers, besloten hebben 51 per cent van hun pakket af te staan aan de beleggingsmaatschappij „Die Ha ghe”. Daarmee krijgt deze maatschap pij dus de controle over Vicon. En om dat beleggers geen filantropen zijn, moet er dik geld uitkomen. Zit dat er nog wel in? De vakbeweging twijfelt eraan. Districts- bestuurder Bernard Buitenhuis van de NW-metaalbedrijfsbond heeft zich in de jongste „Metaalkoerier” afgevraagd, of een bedrijf dat was afgestemd op een topbezet- ting van 1100 man, met bijna 500 mensen nog wel aan de gang kan worden gehou den. Want die ontslagen hebben er flink ingehakt. Door de nieuwste reorganisatie gaan er weer 40 man bij Vicon uit. Kort tevoren werd bekend dat 80 mensen zou den worden ontslagen bij de landbouwma- chinefabriek, wegens tegenvallende ver koopresultaten. Vorig jaar gingen er ook flink wat mensen uit. Het slechte weer en de devaluatie van de frank, aldus de vak beweging, waren toen de oorzaken. En en kele maanden terug, in maart, werd be kend dat de Goese vestiging zou worden gesloten. Daar moesten toen 70 mensen an der werk zoeken. In Nieuw Vennep moes ten 35 man weg. Kort daarop kregen nog eens 38 mensen bericht dat ze niet meer nodig waren. NIJMEGEN. N.V. Audet (Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijd schriften) heeft in 1970 een omzetstijging geboekt van 11,8 percent tot 59,4 miljoen. Omdat de kosten toenamen met 15,8 per cent daalde het exploitatiesaldo van 4 miljoen in 1969 tot 2,6 miljoen in 1970. Het bruto bedrijfsresultaat daalde van 3,8 miljoen tot 2,2 miljoen en de nettowinst bedroeg 0,3 miljoen (v.j. 1 mln.). Voor gesteld wordt het dividend te verlagen tot 6 percent (v.j. 10 pet.), zo blijkt uit het jaarverslag. De eerste vier maanden van 1971, waar van de eerste twee een aanzienlijk ach terblijven in advertentievolume te zien gaven en de laatste twee enigermate een herstel, geven per saldo weliswaar een omzetstijging van 7 percent te zien, maar blijven bij de verwachtingen achter. Ge zien de betere tendenzen in de laatste maanden en de bespeurde mindere belang stelling voor TV-reclame is er hoop op een uiteindelijk niet te ongunstige ont wikkeling. Philips-optiek. Philips heeft in principe overeenstemming bereikt met de artille- rie-inrichtingen om de zg. optische af deling van deze onderneming (21 man) over te nemen. Zoals de minister van defensie in oktober 1970 al bekend heeft gemaakt, was besloten om de optische afdeling van de artillerie-inrichtingen, die is gevestigd te Rijswijk, af te stoten en over te doen nemen door een aanver wante industrie. Ziekenhuislening. Op 5 juli staat de in schrijving open op een 8 miljoen der tigjarige obligatielening ten laste van de St. Camillusstichting te Roermond. De lening wordt a pari uitgegeven tegen 8,5 percent in stukken groot nominaal 1000 aan toonder. De stortingsdatum is 2 augustus. De gieterij, zo geeft de heer Veltman toe, was te groot opgezet. Door de overcapaci teit ontstond leegloop. Nu gaat Vicon meer voor derden gieten. Het zal nog no’n twee De commissie voor fusie-aangelegenhe- den noemde de voorgestelde wijzigingen van de code grotendeels van technisch- juridische of redactionele aard. Ook de amendementen die vrijdag ter tafel kwa men hadden voor het merendeel dat ka rakter. Dit gaf mr. P. van Meeteren, vice-voor- zitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, aanleiding de raad te verzoeken een populaire „vertaling” van de fusiegedragsregels gereed te laten ma ken ten behoeve van de „gebruiker” om dat die met de tekst in de hand nagenoeg De omzet in Wall Street was 10.59 miljoen aandelen, tegen 10.10 miljoen de beursdag er voor. Dow Jonescijfers: indu strie 876.68 0.58), sporen 210.33 0.66), openbare nuts bedrijven 114.78 (-f- 0.32). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. (Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). Akzo (82.50), Hoog ovens (75.80), Kon. Olie 147.00 (147.00), Philips (45.20), Unilever 112.60 (112.50), KLM (171.10). DEN HAAG. Staatssecretaris Van Son van Economische Zaken heeft mede namens de minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk aan de commissie economische mededinging verzocht advies uit te brengen omtrent de leveringscondities van een drietal uit gevers van Nederlandse geïllustreerde tijdschriften. Deze uitgevers zijn de Geïllustreerde Pers in Amsterdam, Uitgeverij Spaarne- stad in Haarlem en Nederlandse Roto gravure maatschappij in Leiden. Het betreft de voorwaarden bij leve ring van de betrokken bladen aan lees- portefeuille-exploitanten. In het bijzonder heeft de adviesaanvrage betrekking op de hoogte van de prijs, die deze exploi tanten moeten betalen, het tijdstip van levering aan hen alsmede de taak van de grossier bij levering aan leesportefeuille- exploitanten en de hoogte van zijn han- delsmarge. De uitgevers hebben aan de leesporte- feuillehouders beperkende voorwaarden opgelegd voor de levering van hun bla den, omdat zij van mening zijn, dat hun omzet eronder lijdt, wanneer hun bladen in de leesportefeuilles worden opgeno men. DEN HAAG. Met het vaststellen van een nieuw besluit fusiegedragsregels 1971 heeft de Sociaal-Economische Raad zijn vrijwillige fusiecode 1970 „verder vervol maakt”. De raad heeft zich langdurig bezigge houden met de wijzigingsvoorstellen die de commissie voor fusie-aangelegenheden van de SER aan de raad had voorgelegd en met amendementen daarop van het kroonlid prof. mr. W. C. L. van der Grin ten en van de centrale werkgeversver bonden. leend.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19