Medina toch VERDERE DEGRADATIE de voor VOOR MOCZAR krijgsraad I Miljoenen aan einde van hun krachten I - 4 Ex-chef Poolse veiligheidsdienst nu ook verwijderd uit centraal comité Het journaal is een krant polyester Rabbi Kahane gearresteerd Woonscheepje van Voor aandeel in moordpartij My Lai jaar Begin volgend verkiezingen in Laos Egyptische aanval op admiraal Birindelli Toch beperking van snelheid op Belgische wegen Spaanse regering mag zonder proces boetes opleggen 3 koelmonteurs verwarmings- monteurs kwaliteïts- draaiers/ kotteraars pijpen- monteurs constructie- bank werkers machine bankwerkers elektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN ZATERDAG 26 JUNI 1971 Kraamkliniek Gruwelijke paradox De 6 woorden boeken nieuwe talen Doden Boekhandel H. Coebergh Nog geen zekerheid over uitwijzing (Van een speciale verslaggever) CALCUTTA Men kan in West-Bengalen elke weg inslaan om het lijden van de Oostpakistaanse vluchtelingen te aanschouwen. Wij namen de lange, smalle asfaltweg die in de Gangesdelta als een jachtpad naar de stad Krisnanagan leidt, zich daar in het oerwoud boort en vlak voor de Oostpakistaanse grens overgaat in een buffelpad. Men trekt die dag door een sprookjesachtig landschap, de reis voert tevens langs het einde loze erf van de dood. Vroeg in de middag liet onze taxi de stad Calcutta achter zich. We hadden daar duizenden vluchtelingen in rioleringsbuizen zien zitten, waanzinnige woonruimten waarin de mensen vaak alleen maar konden liggen en waarin uitwerpselen naast de kookpot lagen. Niet veel later arriveerden we bij het kamp Sahara, een van de talrijke primi tieve opvangcentra in de omgeving van Calcutta. Uit het kamp steeg een onbeschrijfelijk weeë geur op: de velden rond het tentenkamp met de tienduizenden apathisch voor zich uitstarende mensen waren hier bruin van de faecaliën. **- - ^4 vorderen. VIENTIANE. (Reuter) De ADVERTENTIE '3 (meet- en regeltechniek) ierwijs Postbus 98, Haarlem. WASHINGTON (Reuter). Rabbi Meir Kahane en veertien leden van zijn mili tante Joodse Defensieliga zijn gisteren aan gehouden toen zjj een protestdemonstratie hielden voor de Russische ambassade in Washington. Zij behoorden tot een groep van veertig mensen die protesteerden namens de joden in de Sovjet-Unie. Andere leden van de Liga hielden zit- demonstraties voor warenhuizen en win kels in Washington als protest tegen de verkoop van Russische artikelen. Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. in dagdienst, minimum salaris 12.072.- per jaar in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaat. (koel- en lucht behandelingsinstallaties) in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.345.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaar. in 4-ploegendienst, minimum salaris 14.977.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: ierwijs IJmui- We reden verder. De weg slingerde langs rijstvelden en bossen van palm bomen, een van de mooiste landschap pen ter wereld, waaruit nu als een gru welijke paradox het lijden van hon derdduizenden families omhoog steeg. Overal lagen ze als een eindeloze rouw rand langs de autoweg, waarop alleen onze taxi zich een weg door de lang zaam voortlopende legioenen zocht: uit geteerde lichamen waar de gieren al naar keken. Volgens het Poolse persbureu PAP werd Moczar van zijn functie ontheven omdat hij drie dagen geleden op een regerings post is benoemd als voorzitter van de op perste controlekamer, die toezicht houdt op de financiën van de staat. Ook Artur Starevicz, die sinds 1964 se cretaris van het centraal comité is, werd vrijdag ontslagen. Hij zou een diplomatieke post krijgen. Het politburo dankte de twee barak, donkere zaaltjes waarin veel afval en watten vol geronnen bloed op de stenen vloeren lagen. Dikke, geel achtige vliegen zwermden hier rond, toen we naar buiten keken zagen we drie dikke ratten wegrennen. De bed den, waarop kreunende vrouwen lagen uitgestrekt, stonden dicht op elkaar en tegen de vochtige muren lagen jonge meisjes op onbeschrijflijk smerige ma trassen. Fiberglas, versterkt met plastic of polyester vormt tiet materiaal van deze woonboot van 6 meter lang, 3,6 meter breed en 2,70 meter hoog. Het secretarissen voor hun werkzaamheden in het secretariaat. Er zijn geen opvolgers benoemd. Hoewel de partisanenleider Moczar nog na de machtswisseling in december vorig jaar een plaats als volledig lid van het politburo veroverde en hij als belangrijk concurrent voor de nieuwe partijleider Ed vard Gierek werd beschouwd, lijkt zijn invloed nu wel sterk af genomen. Het centraal comité heeft zich gisteren ook met vijfjarenplan 1971-1975 bezigge houden. Veel nadruk wordt gelegd op een verhoging van de levensstandaard. De in komens moeten in 1975 met 17 tot 18 per cent zijn gestegen. Dan moeten ook rond 1,8 miljoen nieuwe arbeidsplaatsen zijn ge schapen. (F.N., N.F., D.N., N.D., E.N., N.E.) plus KOENEN, het beroemde Nederlandse woordenboek, kosten samen 116, Bestel terstond. •p, dat ser te il had, r door Het is vraag, omen”, in dit rchisch 1 sinds behan- en ge- j. Ook zo zei t waar Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 829 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. len st- ;en in oor kse aten te al an- de ad ge- sggaan en zou it zijn oonka- op de Lans- ;s ver- :h aan nebben >kt. De dwong u hier ten als na het i. Deze enhan- rd had a later w was kte hij oot dat e later ioe de ef met officier buiten e toe- iheide- list er- ij wist in de lat hij rtmas- nebben In de schaduw van een vrachtwagen, die af en aan reed om vluchtelingen naar het vliegveld te brengen, stond dokter Anur Sarswat van het Indiase Rode Kruis, een kleine man met een vermoeid gezicht die ons met een stort vloed van woorden uitlegde dat de si tuatie allerbelabberdst was. „De ver schrikking van de cholera is niet eens het meest interessant”, zei hij, terwijl hij op de eindeloze rijen hutjes van matten, riet en bamboestokken wees, „maar aan de andere ziekten, bronchi tis, longontsteking en dysentrie, daar sterven hier veel meer mensen aan”. De onlangs door het bestuur van de NOS bepleite saamhorigheid tussen de dagbladpers en de ether-communicatie- middelen in verband met beider zor gelijke financiële positie wordt sterk op de proef gesteld door een verschijnsel, dat niet financieel maar grondwettelijk van het hoogste belang is: de vrijheid van nieuwsgeving. j voor vrouw ad om, ig in reiging wilde loen.” Radio en televisie zijn in vele opzichten verschillend van functie en inhoud, ver geleken bij de dagbladpers. Maar als men het onderdeel Journaal van de NOS even apart van de andere NOS-activiteiten be schouwt, komen de functies van televisie en pers op treffende wijze overeen. Helaas is in het verleden de onherstelbare fout gemaakt, dat de Nederlandse dagbladen werden uitgesloten van medewerking aan het onderdeel nieuwsgeving van radio en televisie. Maar dat betekent niet, dat de ether-nieuwsgeving niet zou zijn gebaseerd op de grondwettelijke vrijheid die de pers voortdurend tot de uiterste grens verdedigt en dat het NOS-journaal niet dezelfde rechten en dezelfde onaantastbaarheid zou moeten genieten, die de Nederlandse dag bladpers haar waarde en betrouwbaarheid verlenen. De regeringscommissaris Rengelink heeft de redactie van het NOS-joumaal geka pitteld over de wijze van nieuwsgeving ten aanzien van de musical „Oh, Calcutta”. Deze terechtwijzing, deze betutteling mag sie zal len als k, en zoals m. Zij op een d Vre- e erop nister- WARSCHAU (RTR/DPA) Mieczyslaw Moczar, die jarenlang heeft gegolden als een van de belangrijkste mensen in de Poolse politiek, is gis teren ontheven van zijn functie als secretaris van het centraal comité van de partij. Hij blijft lid van het politburo. Moczar was als secretaris belast met de verantwoordelijkheid voor het leger en de veiligheidsdienst. IAZVW\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVWVVVWWVWVVW\AA/WVVVVXAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVWV>< AAAAZUVVVV\AAAAAAA/VVXA/VVVVVV\AAAAAAAAAAAAA/VVVVVVVVVVVVVtAAAAAAAAAAAAAAAZV\AAAAAAAAAA/VVVVVV' Midden in dit dorp, waarin tientallen kinderen midden op de rijweg lagen te slapen, stond een dikke boom en onder het bladerendak zat nu al drie dagen lang een grote groep vluchtelingen. Omdat het kamp voedsel verstrekte konden de kookpotten op de vuurtjes pruttelen en de visser Narman Bagdi ROME (AFP-Reuter). De verklarin gen van admiraal Gino Birindelli, bevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in de Middellandse Zee, in het Israëlische blad „Maariv” zijn van dien aard dat „geen volk dat naar vrede streeft, en Egypte het minst van alle,” deze kan aanvaar den, aldus een communiqué van de Egyp tische ambassade in Rome waarin Birin delli scherp wordt aangevallen. Het is nog steeds niet zeker of de admiraal al of niet uit Malta is uitgewezen. De Belgische premier Eyskens deelde gisteren na afloop van het wekelijks ka binetsberaad mee dat het kabinet de mi nister van Verkeer, Bertrand, tot het ne men van deze maatregel heeft gemachtigd. Op monotone toon sprak de leider van het gezondheidswerk in Krisnana- gan verder over de statistieken. „Elke dag komen hier nog mensen met schot wonden binnen”, zei hij (een verklaring die later in de stinkende ziekenzalen werd bevestigd toen twee de dag daar voor gearriveerde vrouwen hun rug ontblootten), „verder hebben we 10.000 eholera-patiënten gehad. Van hen is 20 percent overleden”. Het dagelijkse rant soen in het hospitaal bestond uit 300 gram rjjst, 100 gram tarwe, 25 gram olieprodukten en 50 gram boontjes. De mogelijkheid dat Medina ter dood zal worden veroordeeld, is weggenomen. Het Amerikaanse leger deed gisteravond laat de verrassende mededeling dat het niet de doodstraf tegen de kapitein zal Laotiaan- se Nationale Vergadering heeft gisteren in een communiqué bekendgemaakt dat er op 2 januari 1972 algemene verkiezingen in Laos zullen worden gehouden. BRUSSEL. Ondanks alle protesten die daar in de afgelopen weken tegen zijn aangevoerd zal er met ingang van 1 juli een maximum-snelheid van 90 kilometer per uur voor het hele Belgische wegen net worden ingevoerd. huisje op het water wordt hier ge demonstreerd op een gracht in Tokio en door de Japanse fabrikant voor 9800 op de markt gebracht. Later in Calcutta zei een arts: „als de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties hier goede advie zen zou geven, zou hier een onnoeme lijk rijke landbouwcultuur kunnen worden opgebouwd. Dan zouden de zes miljoen vluchtelingen geen honger hoe ven te lijden”. Men vernam ook toen weer hoe erbarmelijk treurig de situa tie in West-Bengalen is: een land dat ook wanneer de dood er regeert, lijkt voorbestemd om door de rijke wereld te worden vergeten. ATLANTA (Reuter). De Amerikaan se kapitein Ernest Medina zal voor de krijgsraad terecht moeten staan op be schuldiging van moord op 102 Zuidvietna- mese dorpelingen in My Lai, op 16 maart 1968. Dit heeft een militaire rech ter in Atlanta, Georgia, kolonel Kenneth Howard, gisteren besloten na vier dagen hoorzittingen. a In Krisnanagan was de armoede, die het gevolg is van de slechte economi sche planning, de afgelopen weken nog met sprongen gestegen. Duizenden vluchtelingen hadden zich hier voor vijftig cent per dag bij de schaarse be drijven aangeboden, onder de plaatse lijke bevolking was de toch al schrik barende werkloosheid meer dan ver dubbeld. We waren hier geruime tijd in een van de twee ziekenhuizen, een ver zameling vuile en stinkende gebouwen die als een vuilnisbelt in de hitte lagen te sidderen. We spraken hier met de medische staf van het hoofdkwartier van de ge zondheidszorg van het district Nadia. Voor de deur stond en lag een lange rij zieken en de drie artsen deelden mee dat een gebrek aan medische materia len niet langer bestond. Ze toonden rapporten waaruit bleek dat tot nu toe bijna 500.000 vluchtelingen zich in het district hadden laten registreren, van hen waren nu 260.000 tegen pokken en 275.000 tegen cholera ingeënt. MADRID. (Reuter) Een commissie uit de Cortes, het Spaanse parlement, heeft gisteren een wet goedgekeurd die de regering machtigt tegenstanders van het bewind zonder vorm van proces boetes tot een miljoen peseta’s (51.000 gulden) op te leggen. De voorlopige datum voor het proces is 19 juli, in fort McPherson in Atlanta. De advocaat van Medina had intrekking van de aanklacht gevraagd omdat er in hoge legerkringen een samenzwering tegen Me dina zou zijn aangespannen. Hoge officie ren, aldus de advocaat, waren vastbeslo ten Medina voor de krijgsraad te slepen, ook als het bewijsmateriaal onvoldoende was. De rechter besliste gisteren echter dat het beleid van het leger een eerlijk proces voor Medina niet onmogelijk heeft gemaakt. NU zijn ze alle 7 leverbaar. Ze zijn overzichtelijk, duidelijk, veelzijdig en voordelig. Bij vooruitbetaling op giro 85843 krijgt u ze direct thuis bezorgd. In een andere zaal bevond zich de kraamkliniek. Tientallen uit Oost-Pa- kistan gevluchte vrouwen lagen hier in een verstikkende atmosfeer te wachten op de verlossing, waarvoor het zieken huis alle moderne gynaecologische ma teriaal ontbeerde. Deze vrouwen waren doodstil, over het lichaam van een van hen kroop een naakte baby die een et terende wond vol vliegen op zijn rug had. De jonge vrouw draaide haar gro te, bruine ogen naar ons toe en begon toen geluidloos te huilen. In deze zalen liep zuster Rose van de Sisters of Charity als een stralende fee rond. Elke dag is zij betrokken bij de geboorte van bijna 20 kinderen. We stonden bij een couveuse, een vierkant glazen hok met groezelige en bebloede lakens en vier pasgeboren baby’s en zuster Rose glimlachte en zei: „We heb ben niet het ideale hospitaal, maar we doen wat we kunnen. Ik werk hier al 17 jaar, ik heb geleerd hoe groot de ellende van een volk kan zijn, maar wat ik nu meemaak, daarvan heb ik nooit geweten dat het bestond. We doen onze ogen dicht, we laten iedereen bin nen, maar het kan gewoon niet, dit is te veel voor ons land, West-Bengalen is gedoemd om naar de hel te worden gedreven”. Na 150 kilometer rijden kwamen we in Mazdia aan, het laatste dorpje voor de grens. Ook hier was een vluchtelin genkamp verrezen, maar het aantal in lompen gehulde vluchtelingen dat langs de weg was neergestreken overtrof dat van de massa in het kamp. De straf kan worden toegepast op „schenders van de openbare orde”, zonder dat er een rechtbank aan te pas komt. Na de goedkeuring door de parlementaire commissie voor Binnenlandse Zaken moet de wet nog in een voltallige zitting van de Cortes worden aangenomen, maar dat is slechts een formaliteit. „Kom hier over drie weken maar eens terug”, zei een arts, „als het voedsel op is. Dan zult u hier nog heel wat anders kunnen meemaken”. Alweer moet men dan hopen dat India en de rijke landen in menselijke termen zullen willen denken over een miljoenen-massa die aan het eind van zijn krachten is. De bedragen die de regering nu mag eisen zijn vier tot vijf keer zo hoog als in het verleden. Het kabinet mag de maximumstraf van een miljoen peseta’s of bij niet-betaling drie maanden gevange nisstraf opleggen. De minister van Bin nenlandse Zaken kan een half miljoen pe seta’s eisen of drie maanden. Het hoofd van politie kan 250.000 peseta’s (13.000 gulden) laten betalen en dé provinciale gouverneuers 100.000 peseta’s (5100 gul den). Het communiqué van de Egyptische am bassade luidt dat admiraal Birindelli te genover „Maariv” verklaard heeft tegen heropening van het Suezkanaal te zijn om dat de Sovjet-Unie daar het meeste voor deel van zou hebben. Bovendien betwijfel de hij of internationale garanties in de Arabisch-Israelische situatie doelmatig zouden zijn. Dergelijke verklaringen gaan voorbij aan het feit dat de belangen van de gehele wereld worden benadeeld door de strem ming van de scheepvaart door het Suez kanaal. Zij betekenen terugkeer naar de nazi-methoden van geweldpolitiek en het afwijzen van pogingen tot een vreedzame oplossing van het Arabisch-Israelische con flict,” aldus het communiqué. zei: „in ons dorp zijn 130 mensen door de Westpakistaanse soldaten gedood. Toen zijn we gevlucht. Maar we gaan nooit naar een kamp. We zijn veel te bang voor de epidemieën. Mijn buur man is vorige wéék wel met zijn gezin het kamp binnengetrokken. Gisteren is hij huilend met zijn zoon weggelopen, zijn vrouw is aan dysentrie overleden en zijn 1-jarig dochtertje van de hon ger omdat ze in de weken daarvoor niets te eten hadden gehad”. Bagdi zei dat hij en zijn vrienden vooral vrezen in India werkeloos te blijven. Even verderop onder de reus- achitige boom stond al heel lang een klein naakt meisje onbeweeglijk stil. Ze had haar armen om haar zusje ge klemd, een baby van negen maanden, die een skeletachtig lichaampje had en met de onwezenlijk grote ogen in het rimpelige gezichtje niets leek te zien. „Dat kindje zal sterven”, zei Abdul Datta, een grijze dorpsbewoner die na derbij was komen lopen. „Er trekken de laatste dagen duizenden mensen langs mjjn huis, een paar honderd van hen hebben we hier al moeten begra ven .Hij klopte het meisje vriendelijk op haar hoofd, maar het kind met het stille bundeltje in haar armen bewoog niet en bleef met lege ogen naar de verte staren. „Ze is haar ouders kwijt geraakt”, zei Datta en hij slofte weer naar zijn huis. Tegen de avond kwamen we over een hobbelig pad, dat door cactusplan ten en palmen werd ingesloten, bij de grens aan. Hier strekte zich het kamp Vharat Seva Asram uit, een reusachti ge vlakte van tenten en hutten waar de mensen uitpuilden en 50.000 vluchte lingen bijeen waren. Op de harde en smerige vloeren van het ziekenpavil joen lagen dwars door elkaar de zieken en stervenden uitgestrekt. Grote groe pen familieleden zaten geschaard om bewegingloze kinderlichaampjes en uit alle hoeken steeg een hartverscheurend gesnik op. Omringd door honderden zwijgende vluchtelingen liepen we in modder en vuilnis door deze tentenstad die stonk en te vol was en alleen maar leek te wachten op iets nog verschrikkelijkers. dan voortvloeien uit wie weet welke ver meende overheidsbevoegdheid ten aanzien van de omroepen, in dit geval betekent het een regelrechte bemoeiing van overheids- zijde met de taak van informatieve strek king, die de NOS bezit. De NOS is in het geval van het nieuws journaal niet anders dan een persorgaan, al wordt er niet ge perst. Het betekent een ingreep van de overheid op de journalistieke vrijheid van informatie die geen enkele krant zou kunnen en behoeven te dulden. Het gaat niet zozeer om het onderwerp en de vorm van de uitzending, dan wel om het principiële feit dat de overheid op deze wijze de journalistieke informatie denkt te kunnen besturen. De hoofdredactie van het journaal wordt op een onduldbare wijze aan banden gelegd en dan nog wel in een geval dat in geen enkel opzicht iets te maken kan hebben met staatsbelangen. Welke mening men ook is toegedaan met betrekking tot „bloot” en welke bezwaren men ook kan koesteren tegen dingen die op de televisie zichtbaar zijn, het recht op vrije informatie en ongecensureerde nieuwsgeving moet boven alle twijfel vast staan. Als men zich aan bepaalde dingen wenst te ergeren, dan heeft men het recht ken nis te nemen van die dingen. Een overheid die wil uitmaken wat het publiek wel en wat het niet mag weten, maakt zich schul dig aan een bevoogding die in het Neder landse bestel onduldbaar is. De artsen vroegen ons of ze hun werk zouden mogen voortzetten. Even later bevonden we ons in de vrouwen- -.-i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3