GEZONDHEID ONGEVEER HET ENIGE WAT EDDY MERCKX NIET IN DE HAND HEEFT Joop Zoetemelk en Pettersson de enige opponenten van formaat 1 worden 1 „Wagtmans moet strak Zoetemelk vraagt zich af. WANNEER ZOU DAT OPHOUDEN?” gehouden” IK RIJD ELK JAAR STERKER, Lomme Driessens: Prijzenpot Tour 250.000 francs 1 z VAN LOOY POPULAIRDER? DREIGENDE KOLOS GEEN MACHINE ZATERDAG 26 JUNI 1971 8 r 1eRIT <Z) 99 Poulidor-syndroom Drie Pijlen k J ff EREIBURG „1 BAZEL 4; 27-6-71 J WIZVWWWWWWWWWWVWWVWVWWWWlAfWWWWVVVWV\A^ f 59,5 km. 500- VVVVVWWWVVVWVWVVWWWVWWVVWWWVVVVVVWVVVVVWVVVyVVWVVlfW^^ (Van onze sportredacteur) LU C*O Rini Wagtmans (Van onze sportredacteur) 1 i Breisact 74,5km Joop Zoetemelk is van een schuchtere figuur een zelfverzekerd man geworden, die zoals hij .zegt „vol moraal zit voor de men, ben ik op dat punt niet sterker dan Merckx geworden. Als hij wil rijdt hij iedereen van zijn wiel. Als je een goede dag hebt kun je met hem meekomen, maar meer ook niet”. Parijs. Zijn er ooit vijf treinen naar wereldkampioenschap van Van Looy strijden dit jaar bewezen dat ik op het hoogste niveau kan meedraaien. Ik mik op een hoge plaats in het algemeen en berg- klassement”. op de fiets nog veranderd moest worden Zo is Eddy Merckx, de super nauwgezette nu eenmaal. Een onvergetelijk moment voor Joop Zoetemelk. Tourwinnaar Eddy Merckx betrekt hem, na het behalen van de eervolle tweede plaats, in de huldiging na afloop van de Ronde van vorig jaar. met voor g S h h h <1 s 1 i e I a c r 1 i i ni hi re FREIBURG MULHOUSE. Joop Zoetemelk dé grote Nederlandse troef voor het Tour-ge- beuren, zal dit jaar op de ereschavotten in la douche France niet meer zo met de mond vol tanden staan, als hij onder vuur genomen wordt door Franse verslaggevers. Zoetemelk in dat voor hem zo memora bele jaar 1970 door de Fransen bij voor keur aangeduid als Zoetemelk wist toen van het Frans toeten noch blazen. Ploeg leider Brik Schotte moest de jonge Neder lander bij die interviews terzijde staan als tolk. Nu kan Zoetemelk zich al aardig in het Frans redden, hoewel hij Schot te nog wel naast zich wil hebben. De coureur uit het weiige Rijpwetering heeft in de tussentijd een uitstekende leermees teres gevonden. Hij heeft aan de Tour van vorig jaar namelijk een Franse vriendin overgehouden. Rondreizend met zijn Tour- collega’s door Frankrijk om het crite- riums-circuit af te werken, trof hij in een dorpje bij Parijs Franqoise aan. Ze was bereid hem in het Frans bij te scholen en om volgend jaar madame Zoetemelk te worden. Franchise, haar familie en dorpe lingen (allemaal Zoetemelk-fans geworden) vormen nu een extra-stimulans voor de Nederlander om een goed Tour de rijden. vertrokken?” En glimlachend na deze op merking zakt hij voldaan terug in zijn stoel. Dat er wel eens spandoeken ver schijnen met kreten als „Merckx Walen kop” deert hem niet. Hij weet dat roem betrekkelijk is. Merckx weet ook dat roem verzilverd moet worden als het oogsttijd is. Daarom merkt hij op: „De Tour is fi nancieel gezien zo belangrijk niet. Want als ik win dan verdeel ik al het geld on der mijn ploegmaten. Het circuitcriterium na afloop, dan wordt er verdiend”. Dit cir cuit maakt het voor Merckx ook moeilijk om aan het werelduurrecord te denken dat hij wel pakken wil maar dan alleen als hij weet boven de vijftig kilometergrens te komen. „Na de Tour ga ik daar weer over pienzen.” Merckx wil helemaal niet de grote af god zijn die velen (Belgen) in hem zien. „Ik heb van thuisuit geleerd dat ik niet mijn kop moeten laten zwellen als ik wat bereikt heb. Je moet nooit alleen hoger zien, je moet ook lager kunnen kijken dan jezelf.” Merckx, die van oordeel is dat hjj ook in andere takken van sport zou hebben uit geblonken „Je kunt natuurlijk moeilijk weten of ik een Cruyff geworden zou zijn, maar ik houd wel van voetballen en ik ben toch wel een beetje een atleet dacht ik zo” vindt het ondanks alle angstvi sioenen toch wel plezierig om de tour in te gaan. „Ik heb de laatste jaren veel ervaring opgedaan en dat maakt dat je minder gespannen bent.” De Belgische ve dette weet ook wat hij aan zijn ploeg, aan zijn knechts heeft. „Ik dacht dat mijn ploeg minstens zo goed is als vorig jaar. Ik mis De Schoenmaeker natuurlijk en Van- denbossche, maar ik heb een Van Sprin- gel en een Wagtmans. Zij zullen mij ze ker steunen. Wat Wagtmans betreft: die is vorig jaar zelf komen vragen of hij mijn knecht mocht wordqn.” De Molteni-ploeg komt uitgeruster dan vorig jaar, toen al le tien renners zo uit de ronde van Italië kwamen, aan de start. Merckx zelf heeft nu geen Giro gereden. Daar koersten al leen Van Springel, Wagtmans en Swerts. „Wagtmans heeft geen zwaar voorseizoen gehad, dus die moet ook goed kunnen pres teren.” Merckx laat wel doorschemeren dat Wagtmans een rare vogel is. „Na de ronde van Italië hoorden we niets meer van hem. Toen heb ik maar eens gebeld hoe het zat.” Kan Zoetemelk zich ontworstelen aan het Poulidor-syndroom (steeds tweede te worden)? Voor de komende ronde van Frankrijk zit het er niet in, zolang Merckx in zijn normale doen meefietst. Zoete melk heeft, Merckx in de afgelopen we ken, al zwoegend en sjouwend, kunnen be studeren. „De Belg rijdt minstens even sterk als vorig jaar. Hoewel ik weer flink vooruit gegaan ben, vooral met het klim- Hij vindt zichzelf wel ergens een fiets- maniak. „Ik ben gek op fietsen. Ik ben altijd aan het sleutelen. Ik ben er altijd mee bezig.” In dat verband is het zeer aardig te weten dat Merckx sinds kort in zijn garage traint met rollen met spie gels langs de kant. Toen hij eens bij zijn ouders kwam vroegen ze hem de spiegels van zolder te helpen sjouwen om ze met de vuilnisman mee te geven. Merckx bracht de spiegels linea recta naar zijn garage. Zo kon hij beter zien of zijn „zit” De ronde van Frankrijk 1971 is gunstig voor renners als Zoetemelk. Er moet veel geklommen worden. „Hij is zwaarder dan vorig jaar, veel zwaarder. Gunstig voor mij is, dat er een paar aankomsten zijn tegen de berg op. Als iedereen na een be klimming weer in een afdaling kan bij komen is er weinig rendement uit te sle pen”. ^Hirtzfelden I MULHOUSE Schopfheim^/ AfAltkirch 90km NOÏSCHMI k 1119 m Vodtnau Happach 10511m Tour”. Die moraal (iets anders dan wat theologen onder dat woord verstaan) heeft hij bij elkaar geplukt op de wegen van Spanje, Frankrijk, Zwitserland en Lu xemburg. In de ronde van Spanje, waar hij niet zo’n beste ploeg tot zijn beschik king had, won hij het bergklassement en werd hij uiteindelijk zesde hij had er één keer de slag gemist. In de Midi Libre was hij de enige die Merckx partij kon geven en hem ook herhaaldelijk furieus aanviel. Zoetemelk won weer de bergprijs en beëindigde de wedstrijd op luttele se conden van Merckx als tweede. In Ro- mandië werd hij derde. Tenslotte had hij in de ronde van Luxemburg (waar hij de tijdrit op zijn naam bracht) een laatste goede voorbereiding. Hij werd er weer tweede in, achter Diericks. ben er niet op uit om dat soort records te verbeteren. Zolang als het goed gaat win ik wat het ook is. Als ik vijf jaar de gelegenheid krijg om een Tour te winnen zal ik dat niet laten. Maar dat is heel wat anders. Trouwens, wat Anquetil in de Tour betreft: Anquetil reed geen klassie kers. Dan is het veel gemakkelijker, maar ik vind het gewoon plezierig om alles te rijden, allerlei soort wedstrijden. Ik vind het fijn om een compleet renner te zijn. Dat is ook veel leuker voor de supporters. Ik ga ook niet a l’economie rijden zoals Anquetil deed. Dat ligt niet in mijn aard. Als ik me goed voel en het kan dan zal ik gaan. Daar kun je zeker van zijn.” WVVVWWWVVWVWIRHfVWWWVWVWVIIWVVWWWWVVVWVVWVVW te noemen in dat verband en hij komt los. Dan schieten zijn ogen vuur: „Wie er po pulairder is in België Van Looy of ik? De meesten zeggen Van Looy, maar dat is niet te bewijzen,” waarna Merckx prompt zelf met een bewijs komt: „Toen ik de Tour de France in 1969 ging winnen kwa men er vijf extra treinen met supporters naar een hi 1c d n Z e< h z< O ei n K De Nederlander tobt er nu nog niet over, dat hij onder druk van zijn vorig jaar veroverde tweede plaats vertrekt. „Ik maak me er nu nog niet druk over, is- schien komt dat als de Tour eenmaal be gonnen is. De mensen verwachten natuur lijk wel veel van me. Dat is duidelijk. Vorig jaar had ik het gemakkelijk. Toen rekende niemand en ik zelf ook niet op zo’n hoge klassering. Ik ga toch wel met goede moed op pad. Kijk, vorig jaar kon ik steeds net mee, maar daar hield het mee op. Nu heb ik meer routine tot mijn beschikking. Nu weet ik, wat ik in ternationaal waard ben. Ik heb in de wed- Zoetemelk is bepaald niet zo’n type als Merckx, hoewel hij zijn werk even serieus doet en voorbereidt. „Maar om nu voor elk onderdeeltje een andere fiets te moe ten hebben. Voor mij hoeft dat niet. Ik heb altijd dezelfde fiets met dezelfde maten. Elk jaar geeft ik die maten op. Die zijn nog net zo als in mijn amateur- tijd. Ik ga er elk jaar beter op rijden. Ik word elk jaar sterker. Ik vraag me wel eens af: wanneer zou dat ééns ophouden?” MULHOUSE Hoewel Eddy Merckx meer ontspannen is dan ooit geeft hij toch toe zitend in de „mooie kamer” van het hotel Wir in Mulhouse dat hij moeilijke weken tegemoet gaat in de Tour. „Het worden drie weken in angst zitten, drie weken de zenuwen hebben, jazeker, want ik ben gewoon bang dat ik iets ga mankeren. Gezondheid heb je niet in de hand.” Iedereen en ook hijzelf verwacht de Tour de France te zullen gaan winnen. Hij wint daar ook geen doekjes om. Natuurlijk noemt hij wel tegenstanders, die hij in de gaten moet houden: Zoetemelk en Pettersson met name, maar dat zijn niet zijn grootste angstverwekkers. De angst voor de man, die alles zoveel mogelijk wil vastleggen en tot in de details voorbereiden is gewoon, dat hij ziek zal worden. Eén dag van zwakte, of bij Merckx moet men zeggen iets minder rijden, is geen bezwaar. „Ik kan mijn minder goede momenten heel goed camoufleren, want dat is ook een onderdeel van het professionele fietsen.” Momenteel is er voor de „Zwarte van der Vuren” echter geen wolkje aan de lucht. Merckx is sterker en gezonder dan ooit. Een knieblessure in de Midi Libre leek even onweer te geven, maar tevreden verklaart Merckx in Mulhouse: „Ik voel me sterk. De knieblessure is helemaal over.” Wqldighoffen 1000- BAZEL J De supporters zijn ter sprake gekomen. Merckx heeft verscheidene supportersclubs waarvan hij zegt: „Ja, daat kan ik me allemaal niet mee bezighouden natuur lijk.” Toch is de belangstelling van de massa hoezeer het soms ook lijkt door zijn „ingebouwde” manier van iedereen op afstand te houden hem niet onverschil lig. Je hoeft de naam Van Looy maar Mars-Flandria, de ploeg waar Zoete melk voor rijdt, heeft drie pijlen op de boog: Zoetemelk voor het klassement, Ro ger de Vlaeminck voor het puntenklasse ment (groene trui) en Eric Leman voor etappe-overwinningen. „Ik ben gelukkig, dat de situatie bij ons zo ligt. Ik hoef niet Driessens voelt zich bij Molteni beter thuis dan bij Faemino. „Bij Faemino was er altijd wat. Als je veel won, moest er alsmaar meer gewonnen worden. Bij Molteni kan je voor de coureurs bepalen wat voor hen het beste programma is zonder dat daar aanmerkingen op ko men”. Voorlopig blijft het duo Merckx- Driessens gehandhaafd. Dit tweetal zit voor twee jaar vast aan Molteni en dat is bepaald niet met tegenzin. MULHOUSE. Er is in de sport en met name in de wielersport het ver schijnsel van de supportersclubs, lieden die hun favoriet door dik en dun steu nen. Er is nu ook een ploegleider, die Driessens, de 57-jarige chef d’equipe van over zo’n fanclub beschikt: Lomme Molteni, de Merckx-ploeg. 1250 leden uit alle gelederen vormen tezamen de „Driessens-vrienden”. Het is een club die zich verzet tegen de officials van de Bel gische wielrijdersbond, omdat zij met Driessens aan het hoofd menen, dat de BWB weinig of niets voor de renners doet. Die officials, die gewoon zijn over al gefêteerd te worden, kregen dan ook woensdag bij een door de Driessens- vrienden georganiseerde ronde van Bra bant (voor de deur van Lomme) geen di ner of iets van dien aard aangeboden. De wedstrijd was door Driessens opgezet als laatste oefening voor de Tour. Merckx reed er formidabel. Natuurlijk is Merckx zoals hij zelf zegt ook maar een gewoon mens. „Ik ben toch geen machine, geen apparaat, dat je om de vijf jaar kan vernieuwen zoals met een motor in een auto. Er is ook voor mij een grens. Daar kun je niet overheen ko men. Maar de moeilijkheid is dat men, de massa, dat wel van me verlangt. Als ik vorig jaar een wedstrijd met vijf mi nuten won moet ik dat nu met zes mi nuten kunnen want anders zegt men dat ik slechter rijd. Ik trek het me allemaal niet aan. Natuurlijk ben ik gevoelig voor kritiek, maar dat moet wel gerechtvaar digde kritiek zijn anders noem ik het praat.” Er is ook de kwestie van de re- cordjachten van Merckx, zoals men dat dat noemt. Merckx zou alle klassiekers willen winnen zoals Van Looy, hij zou meer Tours willen winnen dan Anquetil, hetgeen op zes stuks zou uitkomen. Maar wat zegt Merckx daar nu zelf van: „Ik voor een ander te rijden, zoals een Wagt- Springel. Maar ja, Wagtmans heeft dat zelf zo gewild”. Nog wat pijnzend over de voorbereiding op de Tour: „Volgend jaar ga ik toch minder klassiekers rij den. Die liggen me niet zo erg. Wel de Waalse Pijl (waarin hij derde werd) en Luik-Bastenaken-Luik. Ik ben een echte etappe-renner”. Voor Merckx maakt het niet uit dat een aantal toch wel sterke coureurs ontbre ken. „Het had leuker geweest voor de wie- lerliefhebbers als een Verbeek, een Gi- mondi en een Pintens erbij geweest wa ren, maar als ik win maakt dat mijn over winning niet onbelangrijker. Zij zijn de grote afwezigen. Het is jammer, maar het is nu eenmaal zo.” Hoe is het toch moge lijk en Merckx glimlacht fijntjes als hem die vraag gesteld wordt dat hij zo ver boven de andere coureurs uit steekt. Wat is nu die grote voorraad ex tra’s die hem tot die dreigende kolos maakt, toeslaand schijnbaar wanneer hij wil? „Ik ben onderzocht aan de uni- versiteit in Turijn en vroeger ook al, toen ik nog liefhebber was en mij voorbereidde op de Olympische Spelen, in België. Het bleek uit de onderzoekingen, dat ik twee keer zo snel recupereer, herstel, dan de anderen. Dat is dus een groot fysiek voor deel, maar ook psychisch. Het betekent dat ik veel meer kan demarreren dan mijn tegenstanders. De wetenschap dat je zo’i» aangeboren gave hebt is natuurlijk gewel dig voor mijn zelfvertrouwen. De anderen weten dat en dat werkt dus verdubbelend door.” MULHOUSE. De 130 coureurs die vanavond in Mulhouse van start gaan voor de Tour de France hebben 470.600 Franse franks (ruim 250.000 gulden) aan prijzengeld te verdelen. De eerste dertig coureurs worden dagelijks beloond bedragen variërend van 250 francs de eerste plaats tot 35 francs voor de 24ste tot en met de 30ste plaats. Het dagploe- genklassement is dagelijks 1.000, 600 en 400 francs waard voor de drie beste equi pes. De eerste 35 renners in het eindklas sement vallen ook in de prijzen. Het leeuwendeel gaat naar de gele truidrager in Parijs, die 20.000 francs rijker wordt. Aan de coureurs die als tweede en derde eindigen wordt respectievelijk 15.000 en 10.000 francs uitgekeerd. De groene trui levert de uiteindelijke winnaar 10.000 en de coureur op de tweede plaats 5.000 francs op. Bovendien wordt zowel de gele als groene truidrager voor elke dag dat hij zijn eerste plaats behoudt met respec tievelijk 1.000 en 500 francs. De beste klimmer gaat tenslotte met 5.000 francs naar huis. Zoetemelk zal dit jaar, als het werkelijk zin heeft, meer aanvallend gaan rijden. „Ik snap nog niet, waarom sommigen mij vorig jaar verweten dat ik te' defen sief reed. Mocht ik als beginnende prof niet tevreden zijn met een tweede plaats in de Tour achter Merckx. Dit jaar zal ik de eerste dagen natuurlijk kalm be ginnen. Je moet alles rustig bekijken en het niet forceren. Wanneer het klassement eenmaal gemaakt is en de posities voor lopig bepaald kan ik beslissen wat ver der te doen. Als het tijdsverschil met Merckx bijvoorbeeld een dertig of veertig seconden is, dan heeft het zin om aanval lend te rjjden. Dan doe ik dat ook zeker”. <j.örrqch^ yorSCHHEI Driessens meent dat de Molteni-ploeg van dit jaar sterker is dan de Faemino- formatie, die Merckx toen om zich heen had. Maar zijn Van Springel en Wagt mans wel goede knechten? Zijn zij niet t e veel al vedette geworden? Driessens: „Met Van Springel is er niets aan de hand. Hij schikt zich goed. Hij kon ten slotte zondag kampioen van België wor den, hoewel Merckx sterk fietste. Merckx speelde toen met plezier een knechten rol”. En Wagtmans? „Hij moet strak gehouden worden. Hij heeft nooit discipli ne gekend. Merckx en ik hebben hem la ten verklaren, dat hij nog niet voor een andere fabriek getekend heeft voor het volgende seizoen. Merckx eist onvoor waardelijke dienstbaarheid. En iemand, die volgend jaar voor een andere ploeg rijdt, kun je niet gebruiken in de Tour”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8