Karstens al Zoetemelk als eerste vroeg in groene trui op bergen PELLENAARS VIERDE GESLAAGDE COME-BACK MET EXTRA PREMIE Tourdirecteur Levitan er door de wil van het Franse volk OP DE CIJFERTOUR „De Ronde is „Deze wedstrijd zal altijd blijven bestaan 1 Ft i 1 pl KMI >1 thé l MAANDAG 28 JUNI 1971 10 99 Onbekommerd OO CQ 1500 mensen (Z) 3eRIT 165.5 km (Van onze sportredacteur) MULHOUSE „De Tour STRAATSBURG ■W to a iw I fW’WWVWWWWtfWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWifWWWWWW, KEES PELLEN AARS: tevreden RENTMEESTER: blessure Felix Levitan: Boos op stakende coureurs. UJ 1—1—1 521‘ kAAAMVWWWM rfVVVVW\AA/>A/VWl/WWlAA#WWVVVWMWWIAAAMUIMI4MMlAMIIMMMMM 29-6-71 geweest, omdat hij de commercie hoger zou achten dan de journalistiek. Maar Le vitan zegt nadrukkelijk: „Ik ben aller eerst journalist en dan pas directeur van de Tour. De journalistiek staat bij mij bovenaan”. Cirey-s.-Vezouz^> Badonvillercn. Chapelotte (Van onze sportredacteur) MULHOUSE Glimmend van trots stapte Kees Pellenaars rond in Freiburg en Mulhouse. Zyn come back mocht er wezen. En dan juist dank zij Gerben Karstens, de man, die hij vorige week nog thuis had wil len laten. Met het succes van Karstens die op een bitter slecht zandbaantje in Freiburg zyn sluwheid en ervaring samenbundelde met zijn sprintkracht, waardoor hij Roger de Vlaeminck achter zich hield, werd er definitief zand over het geschil tussen de twee gegooid. De Pel liet zyn mannen we ten dat hij 2.500 gulden extra premie gaf voor de ritzege en het veroveren van de groene trui. Konden de Goud- smit-Hoff-renners dus extra geld in de tas stoppen, Rini Wagtmans neemt in ieder geval een gele trui mee naar Sint-Willibrord, een trui, die hem bij wijze van spreken in de schoot werd geworpen. NANCYxures Zoetemelk, Karstens en ook Tabak, die nota bene de beste Nederlander is, zich in Freiburg tevreden op de stretchers neer vleien om even bij te komen, de andere Nederlanders moesten hijgend erkennen, dat dit tourbegin toch wel uitputtend was geweest. de France is er door de wil van het volk. Zo ligt het en niet anders. Daarom zal de Tour altyd blijven bestaan, omdat het Franse volk nu eenmaal gek is van dat evenement. En daar kunnen geen organisatorische of verkeers technische problemen iets aan ver anderen”. De uitvoerder van de volks wil Felix Levitan zegt dat met een triomfantelijk lachje op het keurig egaal bruingebrand gezicht. Hij zit toch wat gespannen achter zyn bu reau in het optrekje van triplex, dat elke dag in elkaar getimmerd wordt door de werkploeg van de Tour in de hal waar de organisatie gehuisvest is. Karstens had dat ook al bestudeerd. Hij gooide al zijn ervaring in de strijd. „Ik had Roger de Vlaeminck twee keer geklopt in Zwitserland. Ik kon hem dus hebben. Dat wist ik. Ik hield de kop bij het bin nenkomen en dreef De Vlaeminck naar de balustrade. Ik zat goed. Dit soort pistes is mijn specialiteit”. En Karstens grinnikte naar De Pel bij zijn vierde etappezege in de Tour: „Mijn Tour is nu al succes vol”. Godefroot mompelde: „Ik kijk wel uit op zo’n piste. Ik neem daarop geen risi co meer”. Hij hield de groene trui nog wel, maar moest die in Mulhouse tenslotte toch aan Karstens geven, na een rit waar in alle coureurs bij elkaar bleven. Konden de eerste etappe. Achter hem Roger de Vlaeminck en Walter Godefroot (links). Felix Levitan ziet een vrijwel onbekom merde toekomst voor de Ronde van Frank rijk. „Omdat het volk de Tour wil zijn de problemen gemakkelijk te overwinnen. Het volk accepteert graag het kleine on gerief in het verkeer dat er misschien zou kunnen zijn. Wij zoeken trouwens altijd de secundaire wegen op en mjjden de grote vakantieroutes zoals Parijs-Nice, Pa- rijs-Perpignan”. Hij ontkent, dat de be langstelling voor de Ronde van Frankrijk minder zou zijn geworden. „Integendeel. Kijk maar naar de belangstelling langs de weg. Dat is het beste criterium. Je kunt het trouwens ook afmeten aan de waarde die dé publicitaire wereld eraan hecht. Ik kan nog steeds even veel recla me en pubiciteit krijgen als vroeger. Dat geeft geen enkel probleem. Sponsors zijn er genoeg”. valt me dat puntenklassement met die secondenvergoeding ook niet. Daar is Merckx bij in het voordeel, omdat hij be ter sprint dan ik”. Om nog wat cijfers te noemen: het aan tal journalisten is in de loop der jaren van 50 toegenomen tot boven de 200. Le vitan: „Vroeger kende iedereen elkaar maar dat kan nu niet meer, er trekken dagelijks zo’n 1500 mensen mee”. Die trek van „wielervogels” geeft specifieke ac- commodatieproblemen. „Wanneer we een aanbieding van een stad krijgen om etap peplaats te zijn, dan is onze eerste eis dat er 800 bedden in de stad zelf beschik baar moeten zjjn en dan nog een flink aantal in de nabije omgeving. Het bedrag, dat de etappeplaatsen moeten be- 739m Schirmeck^ Het was de vrucht van de ploegentijd rit van zaterdag die door Merckx’ ploeg (met Wagtmans dus) met overmacht ge wonnen werd. Dat leverde de renners, die gelijk met Merckx finishten Wagtmans was daarbij de vijfde man 20 seconden bonificatie op. En aangezien de Bra- i bander in het eerste deel van de eerste etappe (als twintigste binnenkomend in het gevulde peloton) de best geklasseerde Molteni-renner was, haalde hij de gele trui van Merckx’ schouder. Tot zijn eigen verbazing. Merckx gunde hem dat wel: „Leuk voor Rinus”. liet hij weten. De grote Maestro zou een paar uur later zijn „trui” weer omgorden op weg naar Mulhouse. In het rumoerige weekeinde, dat zondag een twee minuten staking plus even een langzaam-aan-actie van de coureurs ople verde, omdat zij te weinig konden verdie nen in die driedelige etappe, konden de sprinters hun hart ophalen. Het eerste deel, een mooi ouverturetochtje van am per zestig kilometer, leverde winst op voor de Belgische sprinter Leman, die met het hele pak renners Bazel binnendaverde. Karstens, met Godefroot, Leman, Rey- broeck, Roger de Vlaeminck en Guimard, loerend op de groene trui, vloog naar de vierde plaats. Was dit eerste ochtendtochtje een aar dige warming-up, het zware werk met twee cols iets ongewoons door een eer ste tourdag gaf direct al een stevige schifting van de zwakke broeders te zien. Dit was het terrein, waar Zoetemelk zich kon uitleven. Hij trok het veld op de hel lingen van de Cöte d’Apach en de Cöte de Notschres uit elkaar. Óp die eerste berg kreeg hij daarbij verrassend goede steun van Tino Tabak, die zelfs de sprint voor Zoetemelk kon aantrekken en vervolgens een rebellerende Italiaan kon terugpakken. Jammer, want renners zoals wij moeten proberen de achterstand, die we krijgen, zolang mogelijk uit te stellen. En nu is dat al zo vroeg gekomen”. Voor de debutant Matthijs de Koning waren er geen grote problemen. Hij ver baast zich er elk minuut over dat hij in de Tour rijdt. „Ik kon aardig meekomen vandaag. Ook op de cols”. Ger Harings forceerde zich niet. „Ik reed mijn eigen tempo bij de beklimming. Dat is toch het beste”. Jan Krekels had in het begin wel moeilijkheden, maar kwam er snel door heen. „Ik heb het de eerste dag altijd moei lijk. Daar leg ik me bij neer”. Henk Ben jamins was redelijk tevreden. Hij verloor niet al te veel. Met Cees Rentmeester ligt het anders. Hij bekijkt de nabije toe komst somber. De Zeeuw kampt met een peesschede-ontsteking in de dij, opgelopen in de Ronde van België. Hij is er voor behandeld in het ziekenhuis in Goes. Gis teravond kreeg hij een injectie van de tourarts. „Ik zie het allemaal niet zo”, zei Rentmeester. Van der Vleuten is al blij, dat hij aardig in de wielen kon blij ven met Van Katwijk. „Als ik de eerste week maar door kom, dan red ik het wel”. Van der Vleuten blijft optimistisch ten slotte. Wat kost nu zo’n Tour de France? Le vitan mag een groot organisator zijn, het geen ongetwijfeld juist is, hij is geen ster in het becijferen van bedragen. Hij noemt de grootte van het budget van de Ronde: „400 miljoen oude francs”. En dan slaat hij aan het reken „dat is 40 miljoen nieu we francs”. Als we opmerken dat dat wel erg veel is, roept hij: „Pardon het is 4 miljoen nieuwe francs” (2.600.000 gul den). Hetgeen natuurlijk toch ook een aardig bedrag genoemd kan worden. De Tour is stukken duurder geworden. Niet alleen is het aantal mensen, dat er zich mee bezig houdt, beduidend toegenomen, maar er zijn ook nieuwe grote posten bij gekomen, zoals de radioverbindingen. Dat vereist de aanschaf van apparatuur, een vliegtuig (met de kosten van een piloot) en allerlei installaties en de prijzen voor de coureurs zijn gestegen. Alleen daarop wordt beknibbeld, waar de renners echter geen genoegen mee nemen. Ploegentijdrit (de tijden van de eerste vijf renners van elke ploeg werden opgeteld): 1 ploeg Driessens (o.a. Merckx en Wagtmans) 1 uur 5 mln. 16,5 sec. 2 ploeg Martini (Gosta Pettersson) 1 uur 7 mln 4.1 sec. 3 ploeg Schotte (Zoetemelk en Tabak) 1 uur 7 min 32 sec. 4 ploeg de Muer (Ocana) 1 uur 7 min 39 sec. 5 ploeg Plaud (Bracke) 1 uur 8 min 18,5 sec. 6 ploeg Adomi (Motta) 1 uur 8 mln 27,5 sec. 7 ploeg Pellenaars 1 uur 8 min 31 sec. 8 ploeg Stabllnski (Aimar) 1 uur 8 min 40,5 sec. 9 ploeg Gigantl (Michelotto) 1 uur 8 min 58,5 sec. 10 ploeg Langarica (Gandarias) 1 uur 9 mln 05 sec. 11 ploeg Geminlani (Agostinho) 1 uur 9 mln 50 sec. 12 ploeg Caput (Vianen) 1 uur 10 min 2,5 sec. 13 ploeg Momene (Tamames) 1 uur 10 min 28,5 sec. Eerste gedeelte eerste etappe: 1 Leman (Bel-Adorni) zt (mt 1.24.23). In dezelfde tijd: sec. (met tijdvergoeding 1.24,26). 2 Godefroot (Bel-Plaud) z.t. (m.t. 1.24.30). 3 Reybroeck (Bel-Adorni) z.t. (m.t 124,33) In dezelfde tijd: 4 Karstens (Ned-Pellenaars). 5 Roger de Vlaeminck (Bel-Schotte). 6 Guimard (Fr- Caput). 7 Krekels .(Ned-Pellenaars). 8 Swerts (Bel-Driessens). 9 Nassen (Bel-Schotte). 10 Van Vlierberghe (Bel-Martini). 11 Gomez Lucas (Sp-Momene). 12 Qulntarelli (It-Mar- tlni). 13 Van Katwijk (Ned-Pellenaars). 14 Pella (It-Giganti). 15 Fritz (WD-Geminiani). Gevolgd door de rest van het peloton in dezelfde tijd als de winnaar. Driessens), Van Schil (Belg-Driessens) allen op 6 sec. 6 Eric de Vlaeminck (Belg-Schotte) op 13 sec 7 Gosta Pettersson (Zwe-Martini) op 16 sec. 8 ex aequo: Godefroot (Belg- Plaud). Hoban (GB-Stabllnski) op 20 sec. 10 ex aequo: Roger de Vlaeminck (Belg- Schotte), Paollni (It-Giganti), Schutz (Lux- Schotte), Tabak (Ned-Schotte), Zoetemelk (Ned-Schotte) op 21 sec. 15 Motta (It-Ador- ni) op 23 sec. 16 ex aequo een zeer grote groep renners bij wie de Nederlanders: Kar stens, Krekels, De Koning, Prinsen en v. d. Vleuten (allen Peilenaars) op 26 sec. 90 Wagtmans op 1.111. 98 Rentmeester, Vianen, Van Katwijk allen op 3.16. 110 Harings en Benjamins op 5.44. 129 en voorlaatste Stee- vens op 14.15. Algemeen ploegenklassement: 1 ploeg Driessens 17.55,04. 2 ploeg Martini 17.56,50. 3 ploeg Schotte 17.57,18. 4 ploeg De Muer 17.57,27. 5 ploeg Plaud 17.58,06. 6 ploeg A- domi 17.58,15. 7 ploeg Pellenaars 17.58,19. 8 ploeg Stabllnski 17.58,28. 9 ploeg Gigant! 17.58,44. 10 ploeg Langarica 17.58,48. 11 ploeg Geminlani 17.59,38. 12 ploeg Caput 17.59,50. 13 ploeg Momene 1'8.00,16. Putenklassement: 1 Karstens (Ned-Pelle- naars) 32 punt. 2 Godefroot (Bel-Plaud) en Guimard (Fra-Caput) 26. 4 Reybroeck (Bel- Adomi) 22. 5 Leman (Bel-Schotte) en Van Vlierberghe (Bel-Martini) 20. 10 Krekels (Ned-Pellenaars) 10. I Er moet uit die pot van sponsors veel geld komen, zoals ook de ploegen die star ten geld op tafel brengen, hetgeen voor sommige toch wel onoverkomelijk geble ken is zoals de ploegen van Verbeek (Wat- ney) en Pintens (Magniflex). Het is jam mer dat met name deze twee coureurs er niet bij zijn. Levitan doet dat af met „dat is een kwestie van selectie van ons geweest, niet van financieel te zware eisen”. In België praat men er duidelijk anders over. Wagtmans kwam op een minuut achter stand binnen en verloor de gele trui. Dat laatste was niet zo verrassend, omdat Merckx de zaken even recht gezet had door de vijf seconden bonificatie voor het sprintklassement te pakken .Wagtmans treurde wel, omdat hij ruim een minuut verloor door kramp, veroorzaakt door te kleine schoenen. Van Wim Prinsen, het klimmertje, had men meer mogen ver wachten, omdat de klauterpartijen toch bepaald niet verschrikkelijk waren. Prin sen: ,H,et ging tegen de eerste col op niet lekker. Ik moest er doorheen en in de tweede klim, die minder moeilijk was, hoefde ik niet te lossen”. Vianen, toch nog een tekort aan wedstrijdkilometers: „Ik heb me alleen met training in Neder land kunnen voorbereiden. Ik kon name lijk niet met de Fagor-ploeg op Corsica rijden, omdat daar alleen maar Fransen mogen starten en dat wreekt zich toch. Er is terecht oppositie tegen het feit, dat etappes in stukken gehakt worden en er zoveel gereisd en getrokken moet wor den in deze tour. Levitan geeft de schuld daarvan volledig aan de UCI. „De UCI heeft in zijn strijd tegen de doping nu een maal bepaald, dat de etappes niet zo lang meer mogen zijn. Dan moet je wel wat. Maar de Tour van nu is toch nog bijna 4.000 kilometer lang, die afgelegd moet worden in twintig dagen. Dat is niet ge ding”. De Tour-directeur overdrijft, want er moeten geen 4.000 maar 3.600 kilometer worden afgelegd. Wat men tegen het soort van journalis tiek van Levitan als groot bezwaar kan aanvoeren is, dat de verkoop van de or ganiserende kranten afhangt van het ver loop van de Tour. De twee functies van Levitan journalist en Tour-directeur zijn nauw met elkaar verweven. Is dat niet op zijn minst gezegd vreemd? Levi tan haalt er de schouders over op en ont wijkt het antwoord op de vraag: is het niet van groot commercieel belang, dat een Fransman een etappe wint? „Natuurlijk stijgt de verkoop van de kranten als er een Fransman triomfeert, maar dat is een bijkomstigheid. Men koopt toch wel kran ten over de Tour. Men volgt het nauw gezet en men heeft er net zo veel interes se voor als er een bekende buitenlander vooraan eindigt”. Levitan is helemaal met de Tour opge groeid in die 32 jaar, dat hij er bij was. „Het tourgebeuren is veranderd. Van een avontuurlijke zaak met een soort artiesten is het een industriële onderneming gewor den, zou je kunnen zeggen. Het is een be drijf, dat een groeiexplosie heeft doorge maakt. Alles is rationeler geworden”. De tour-directeur is het hele jaar bezig met de organisatie, samen met vijftien mede werkers. „Het vraagt veel tijd, maar het is niet zo, dat ik er een maagzweer aan overhoud”. Gisteren had hij moeite om zich niet verschrikkelijk kwaad te maken op de contesterende renners, die hij ook als zijn werkbemers ziet. Alles lag hem wel zwaar op de maag. Zoetemelk was uiteindelijk wel tevreden. Karstens was dat ook. Hij had zich vijftig meter voor het binnenkomen van het sta- dionnetje met de zandbaan losgerukt van het peloton, dat toch op supersnelheid aan gestormd kwam. Pellenaars had zijn man nen goed geïnstrueerd. „Ik kende die baan persoonlijk heel goed, want ik werd daar in 1950 tweede achter Heinz Muller, de latere wereldkampioen. De baan was toen nog slechter dan nu. De dag daarop kreeg ik dat ongeluk, waarbij ik als een wonder uit de dood ontsnapte. Maar goed, ik had de jongens gezegd, dat ze om kans te hebben als eerste de baan moesten op draaien”. Gerben Karstens gaat als eerste over de eindstreep van het tweede gedeelte van c’ - -J_ 1~c talen komt pas op de tweede plaats. Dat varieert ook. Maar iedere stad vindt het nog steeds een eer de Tour binnen zijn muren te krijgen”. Merckx, die kort tevoren vijf seconden bonificatie had veroverd in het sprintklas sement, dat als nieuwigheid tijdens de koers is ingelast (vroeger kreeg men daar alleen punten voor), moest Zoetemelk, Van Impe, Motta, Tabak en Riotte laten voor gaan. Hij drong ook niet te stevig aan. In de afdaling was hij er wel. Hij zocht snel het spoor van Zoetemelk op, die ook op de Cöte de Notschres als eerste boven arriveerde, gevolgd door Guimard, Petter son, Merckx, Ocana en Motta. Zoetemelk ging door („ik kon moeilijk in de afdaling in m’n remmen knijpen. Dat is geen gezicht”), maar de tocht omlaag was te gemakkelijk om voor te blijven. Merckx zelf trok een flinke stoet renners op de Nederlander, die tenslotte toch wel zeer tevreden was. „Ik voel me sterk en ik heb Merckx laten zien dat ik de strijd wil aanbinden. Het is alleen jammer dat die tijdrit van zaterdag Merckx en zijn mannen direct al seconden winst aan bo nificatie heeft opgeleverd. Bovendien be- I Tweede gedeelte eerste etappe: 1 Karstens (Ned-Pellenaars) 2.28.26. 2 De Vlaeminck (Belg-Schotte). 3 Godefroot (Belg-PIaud) 4 Guimard (Fr-Caput). 5 Huysmans (Belg- Driessens) allen dezelfde tijd 2.28,26. 6 Pao- lini (It-Giganti) 2.28.26. 7 Gomez-Lucs (Sp- Momene). 8 Tabak (Ned-Schotte). 9 Wolfs- hohl (WD-Caput). 10 Krekels (Ned-Pelle naars). 11 Het grote peloton in dezelfde tijd 2.28.26. 94 Wagtmans (Ned) 2.29.31. 98 Vianen (Ned) 2.31.16. 101 Rentmeester (Ned) zt. 102 V. Katwijk (Ned) z.t. 113 Benjamins 2.33.44 115 Harings z.t. 129 Steevens 2.42.15. Derde gedeelte eerste etappe: 1 Van Vlier berghe (Belg-Artlnl) 1.43.22 met bonificatie 1.43.34. 5 Karstens (Ned-Pellenaars) z.t. 6 z.t. met bon 1.43.26. 3 Paollni (It.-Giganti) z.t. met bon 1.43.29 4 Guimard (Fr-Caput) 143.34. 5 Karstens (Ned-Pellenaars) z.t. 6 Reybroeck (Belg-Adorni) z.t. 7 Roger de Vlaeminck (Belg-Schotte) z.t. 8 Krekels (Ned-Pellenaars) 1.43.34. 9 Godefroot (Belg- PIaud). 10 Fritz (WD-Geminiani). 11 Harings (Ned-Pellenaars). 12 Motta (It-Adomi). 13 Vianen (Ned-Caput). 14 Teirlinck (Belg- Stablinskl) allen 1.43.34. Vervolgens het grote peloton in dezelfde tijd. Algemeen klassement: 1 Merckx (Belg- Driessens) 5.36.10. 2 Van Springel (Belg- Driessens) op 5 sec. 3 ex aequuo: Van Vlier berghe (Belg-Martinl), Huysmans (Belg- A Chapelotte De directeur van de Tour hij is de eigenlijke baas van het wielerevenement, hoewel ook Goddet nog de titel van direc teur draagt kijkt namelijk nogal vreemd op, als we hem de vraag stellen of hij te gen kritiek kan op zijn organisatie. Levi tan is zich namelijk duidelijk bewust van zijn belangrijkheid en het is bekend dat hij een man is die niet graag kritiek accep teert (zoals hij de staking van de coureurs nauwelijks kan verkroppen). Hij pakt zijn agenda, die achter een plantenbak ligt (die bak en een antieke kast reizen elke dag mee ter opluistering van het directio nele minipand) en houdt ons een uigetikte tekst voor, die hij in de agenda heeft ge plakt. Ene d’Alembert zegt vanuit die agenda: „Kritiek die gerechtvaardigd is en met egards wordt gebracht, is te aan vaarden, maar onheuse kritiek die op on aangename wijze wordt gepresenteerd moet je gewoon vergeten en met zwijgen afdoen”. C’est ?a. Zo is het en niet an ders, knikt de heer Levitan, gestoken in een keurig op maat gesneden grijze outfit. Het is de 32ste tour voor Levitan, hoofd redacteur van „Le Parisien Libre” (met „l’Equipe” de organiserende krant, direc teur van de Tour en dan ook nog voorzit ter van de internationale sportpers. Voor al de bundeling van die twee laatste func ties is nogal eens aan kritiek onderhevig i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11