Schitterende overwinningen van Grand Rapids Sullivans Fors geweld Debuut van de velde de Stags en de USAFE was ideaal en Spartaan Jan Kramer Freher Eerste punten voor OG door sensationele zege op de Racing 3A; De Geuzen bleek met 9-2 verre de meerdere. THB hield voor de derde klasse B in de wedstrijd tegen Herons de gro te overwinning van HFC Haarlem in ge dachten en scoorde elf punten in zeven in nings. Jan Dick Leurs stopte Detroit lang goed af Sullivan testte ploeg in duel tegen USAFE te.. IW rd ■I HAARLEMSE BASEBALLWEEK STARTTE - NA DE REGEN - VEELBELOVEND d won Kersenronde Honkbalweek schutter Hillen Aling tweede in Moskou Gerrie Knetemann Nederlaag na knappe wedstrijd van de Nederlandse formatie in cijfers Tweede titel voor Vijfkampers derde in landenstrijd 13 RAW ■|1S w MAANDAG 28 JUNI 1971 ;r w W n H s (Van een medewerker) n drie. (2), rseille van inning pun- Joego- ik uit npioen skam- erbij, te ver- Sullivan gebruikte niet minder dan vier werpers! De stand luidt: Sullivans 2-4, Detroit 1-2, Stags 1-0, Nederland 1-0, USAFE 1-0. MOSKOU De Rus Valery Liaksjov heeft zondag in Moskou een wielerwed strijd rond het Kremlin gewonnen. Hij verzamelde in een aantal sprints 27 punten. De Nederlander Jan Aling werd met 25 punten tweede en de Rus Gennadi Komnatov met 19 punten derde. Burgemeester De Gou (rechts) tijdens de openingsceremonie van de Haar lemse honkbalweek. Links met para plu, de voorzitter van het organisatie comité, de heer G. Voogd. Stand in 2A: DSS 7-14, Wassenaar 9-14, RCH 10-14, Lakwa 10-12, TYBB 9-10, Lijn den 9-8, Spartaan 9-6, Volewijckers 9-6, Rooswijk 9-4, OG 9-2. drie Re ran dii 6. Zu- itiona- Ullevi- 43.000 West- -Feije- ninuut >nd de ior Mi le uit- moes- ar van t Lis- eklopt >m de Duitse >p ei- n BC komt kam- Stand in 3A: Fak 9-16, SCHH 9-16, De Geuzen 9-12, Bosbokken 9-8, Gouda 9-8, Meteoor 9-8, Bl. Birds 10-8, Arrows 8-6, SHELL 10-6, Achilles 8-2. derde (38 p.) ureur ïft in ie II- or het Td de h) en Brab- istuS nde- Tdag -elf- i in s se- 3-3, loot ract len- ge- rac- :nst, ver- ver- an- ame tzer. van 1 jaar verde. dasse- voor- le, dat tienne 'Tantes rest is zorden. n punt wed- iarssov stanza. :der- ÏDV) j de juni hou- 1 be- eeft Den 'oor :ar- ien. ïlub starting-pitcher had gezocht. Deze vormde geen probleem voor de Nederlandse slag- ploeg en toen moest eerstehonkman Jim Oberliesen het maar even overnemen, maar ook dat lukte niet. Toen kwam er een echte werper op de heuvel: Brian Lieck- felt en hij stopte Nederland volledig af. Met de ferme cijfers 11-0-2 in zes innings stond hij nog maar drie Nederlandse honk lopers toe. Eretes 1.09.16. nden- 1.46,07. i.20.36. (Wdl) Zwits) (Ned) 5.51,78, De Sullivans-ploeg is weer een hele bes te. Dat kon zaterdagavond al geconsta teerd worden in de wedstrijd tegen de Stags, zondagavond bleek het wederom. Sullivan bracht dit jaar een geheel nieu we ploeg naar Haarlem: op Angelo na be staat de ploeg uit jonge spelers. Terpstra is met zijn 24 jaar de oudste. Twijfelt Bob Sullivan nog aan de einduitslag van het toernooi („mijn pitchers hebben nog een jaar nodig, dan zijn ze klaar voor een dergelijk toernooi”), voor ons staat het vast dat de Grand Rapids Sullivans in de finale van de zesde Haarlemse honkbal week zullen spelen. De Amerikaanse luchtmachtselectie voor het merendeel spelers van de Wiesba den Flyers kon niets uitrichten tegen de ploeg van Sullivan. Een inning bleef het 0-0, toen was het gebeurd met de USAFE. Met Oliver en Berkey op de honken sloeg Jerry Terpstra in de tweede inning een enorme homerun (3-0) en die klap was een inleiding tot een eenvoudige Sullivans- avond. Het werd binnen twee uur 11-1 en het had nog meer kunnen zijn, als Sulli van gewild had. Hij beperkte zich echter tot het uitproberen van zijn spelers. Het werd dan ook een ludieke avond, waarbij jeugdige toeschouwers een erehaag vorm den tussen het derde honk en de thuis plaat, toen Mackamer in de vijfde inning een homerun sloeg. Zbercot scoort voor Detroit ITM. Het is 62 voor zijn ploeg in de wedstrijd tegen Nederland. Weliswaar heeft catcher Wim Cr ouwel de Amerikaan uitgetikt, maar scheidsrechter Wede- meijer kende het punt toe, omdat werper Ade Fijth „schijn” zou hebben gemaakt. Ruim 3500 toeschouwers waren zater dagavond onder bijna ideale omstandig heden getuige van een schitterende wed strijd tussen de California Stags en de Grand Rapids Sullivans. Wat deze twee jonge Amerikaanse ploegen lieten zien, was om van te watertanden. Vooral defen sief viel er veel te genieten: de acties van de SulHvans-derde-honkman Jim Ber key, de Michigan-kortestop Dave Macka mer en Sullivans eerste-honkman Bruce Merkowicz waren briljant en dat geldt tevens voor de Stags-derdehonkman Bill Mills en het duo Mick Robinson-Bill Ha vard dat een schitterend dubbelspel maak te. Later in de wedstrijd maakte Robin son als linksvelder nog een fraaie vang. De einduitslag 3-1 voor de Sullivans kwam tot stand door twee klappen. /UIA/VVVVVVWVVVVVVA/VVVVVVXA/VUUVXAA/VVVVVVVVVKAA/VVVVVWVVWWWVWVAAA/VVVVVVVVUVVWMWUVVVMMVWUUMV Na negen innings Odiz—Bloemen daal was de stand nog immer dubbel blank en dus werd er verlengd. Ben Bouma, nu pas hersteld van een voetbalblessure, maakte een prachtige entree (ook al door een mooie tweehonkslag) die op een wrede manier in de twaalfde inning werd ver stoord toen hij de bal over de catcher heengooide en Heisteeg het beslissende punt wist te scoren. Ook Tom Maerten schitterde opnieuw in het outfield met een prachtige vangbal. Stand in 2B: Euro Stars 9-19, Robur -14, Tomsons 9-14, DVH 7-8, Hazenkamp 10-8, K’land 7-6, Tilburg 8-6, Odiz 7-4, Bl’daal 8-2, HCTI W8-2. Een homerun van Sullivans-catcher Bai ley Oliver in de eerste inning met twee man (Merkowicz en Snoap) aan boord gaf de drievoudige toernooi-winnaars een 3-0 voorsprong, een solo-homerun van Bill Joost in de tweede Stags-slagbeurt zorg de voor de 3-1-eindstand. Daarna viel nog veel te genieten, maar gescoord werd er niet meer, al kregen de Stags in de vierde inning alle honken bezet, maar een fraaie vangbal van eerstehonkman Bruce Merkowicz op een klap van Craig Golds berry maakte een eind aan de illusies van de Stags. Eerder was Goldsberry fraai uit gevangen: een line-drive werd schitterend onderschept door kortestop Dave Macka mer en eindigde ook in een dubbelspel. Sullivans-werper Kirk Maas begon rustig (in de eerste vijf innings schakelde hij slechts drie tegenstanders op 3sl. uit), maar werd iedere inning sterker: in de laatste vier Stags-slagbeurten sneuvelden niet minder dan tien hitters op 3sl.! SCHH trad met vijf invallers aan tegen De Geuzen en dat was dan meteen de oor zaak van de nogal fors uitgevallen neder laag. Harrie Marcelis was niet bij mach te de honken schoon te houden en moest zeven honkslagen toestaan. Aanvallend kwam alleen Jan Kooien tot aanvaardba re prestaties (twee honkslagen) en de over winning van De Geuzen was dan ook vol komen verdiend. Stand in 3B. Watergraafsmeei 8-16, Alcm. Victrix 9-16, Hoofddorp 9-16, HFC H’lem 9-12, Foresters 8-8, THB 8-8, Sec 10-8, Herons 9-4, Quick 9-0, HBC 10-0. Voor de eerste wedstrijd van het Ne derlands team kwamen niet minder dan 5000 toeschouwers naar het Haarlems honkbalstadion. Zij hebben zeven innings lang spannend honkbal gezien: toen nog was de stand 3-2 in het voordeel van De troit. Dat kwam door goed defensief werk van het Nederlands team en een misvat ting van Larry Weis over de sterkte van het Nederlandse honkbal. Hij startte met een pitcher die misschien eens een uitschie ter heeft gekend, maar van klasse die men in een Haarlemse honkbalweek gewend is van Amerikaanse semi-prof-teams, was hij zeker niet. Het leverde eerst een homerun op debutant Jan Kramer Freher, waar door het Nederlands team in de tweede inning een 1-0 voorsprong kon nemen. Het werd in de derde inning 1-1 door een enor me homerun van Mike Bowen op het werpen van Leurs die in de gelijkmaken de inning de steun kreeg van een 2-1 voor sprong. Hamilton Richardson bereikte de honken op een veldfout van de Amerika nen kwam op een korte klap van de aan slag tegenvallende Wim Crouwel op het tweede honk en scoorde op een honkslag van Robert Maat. In de eerste helft van de vierde inning werd het 2-2 door Overliesen die na een infield-hit scoorde op een verre tik van Rick Coppol, een man die aan slag een perfecte dag kende! Het was echter links velder John Kraft die het uiteindelijke sloperswerk verrichtte: in de zesde inning sloeg hij een solo-homer (2-3) en in de achtste Detroit-slagbeurt sloeg hijerweer een, nu met zijn teamgenoot Bowen op de honken. Toen catcher Zbercot daarna volg de met een honkslag, was het over voor Jan Dick Leurs, die werd vervangen door Ade Fijth. Fijth maakte schijn toen Zber cot het thuishonk trachtte te stelen op een worp van de Bussummer, maar daarbij bleef het 2-6. Aanvallend maakte het Nederlands team niets meer klaar, toen Brian Lieck- felt eenmaal op de heuvel kwam. Hij was duidelijk te sterk voor de Nederlanders. Jammer was het dat het Nederlands team de nederlaag trachtte af te wentelen op hoofdscheidsrechter Wedemeyer die een beste partij stond te scheidsrechteren. Een langdurige discussie over een feitelijke be slissing van Wedemeyer wel of niet een slagbeweging werd ingezet door de Ne derlandse manager Hal Smeltzly. Daar hebben wij geen bezwaar tegen, maar dan moeten alle verhalen uit voorgaande honk- balweken dat wij (Nederlanders) niet ge wend zijn aan zulke discussies, ook wor den gestopt. Het protest van de Nederlandse coaches tegen de „schijn” was belachelijk: als wij ooit een werper schijn hebben zien ma ken, dan was dat zondagmiddag! Evenals vorige week moest Herons- werper Presburg voortijdig het veld rui men. In de derde inning werd hij naar de kleedkamer verwezen wegens het con stant beschimpen van de scheidsrechter die dat uiteraard niet tolereerde. Herons startte met een 1-0 voorsprong waarna Paap met een driehonkslag gelijk maakte. Grote klappen vielen er pas in de zesde in ning toen zes hits voor evenzovele punten zorgde. De werpcijfers van Paap waren na 6V2 inning 16-5-4. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. In het Amerikaanse baseball bestaan de mooiste verhalen. Omdat de honkbalsport daar zo enorm populair is, wordt er enorm veel aan dacht in de pers aan geschonken. Over de beste spelers bestaan de mooiste verhalen. Die verhalen zijn meestal slechts ten dele waar: een klein beetje waarheid, de rest verandert bij het verhaal schrijven of door het ver strijken van de tijd. Dezelfde ver halen worden met het jaar mooier. Als de Nederlandse debutant Jan Kra mer Freher in de Verenigde Staten had gespeeld, dan was zijn verhaal ook schitterend geworden. Want een home run slaan in de allereerste slagbeurt die je is (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Het Nederlands team dat door de regen zaterdagmiddag niet in het veld kon komen, opende het toernooi zon dag met een wedstrijd tegen Detroit ITM. Het werd een 2-6 nederlaag na een knappe wedstrijd van beide kanten. In het Nederlands team waren werper Jan Dick Leurs en kortestop Roy van de Dungen Gronovius in bijzonder goede vorm en Leurs hield de Amerikanen lange tijd re delijk in bedwang: na zeven innings had den de Detroiters nog maar drie runs ge scoord. In de achtste inning ging Jan Dick Leurs definitief door de knieën, maar toen had hij al een grandioze prestatie geleverd. Ade Fijth kwam bekwaam in re lief op een klein foutje: hij maakte kort na zijn entree zeer duidelijk schijn, hetgeen een punt kostte. Dat het Nederlands team aanvallend iets kon presteren, was te dan ken aan de onderschatting van Detroit- manager Larry Weis die in Kapla zijn Stags: 0-l-0-0-0-0-0-0-0= 1 Sullivans: 3-0-0-0-0-0-0-0-0—3 Werpersresultaten: Stags: Witt 3-5-6 (7 inn.), Lindsey 3-0-2 (2 inn.); Sulli vans: Maas 13-2-5 (9 inn.). Fouten: Stags 1, Sullivans 2. Homeruns: Stags: Joost (2); Sullivans: Oliver (1). Slaggemiddelden: Stags: G. Hayes .500 (2 uit 4), Havard, Joost en Wilkins .333. Sullivans: Boyce .400, Snoap en Oliver .333, Mackamer, King en Maas .250. Sullivans: 0-3-2-4-2-0-x=ll USAFE: 0-0-0-0-l-0-0=l Werpersresultaten: Sullivans: Thole 3-0-0 (1 inn.), Parrish 3-1-2 (4 inn.), Hoag 2-1-1 (I2/} inn.), Snoap 1-0-0 f/s inn.). USAFE: Pacella 1-1-5 (22/s inn.), Daney 5-2-5 (3*/s inn.). Fouten: Sullivans 4, USAFE 3. Homeruns: Sullivans: Terpstra Boyce (4), Mackamer (5). Slaggemiddelden: Sullivans: Oliver .667, Merkowicz en Snoap .500 (2 uit 4), Mackamer .500 (1 uit 2), Berkey en Terpstra .333. USAFE: Klecak .667, Walsh .500. Nederland: 0-1-1-0-0-0-0-0-0=2 Detroit ITM: 0-0-l-l-0-l-0-3-0=6 Werpersresultaten: Nederland: Leurs 6-0-8 (7 inn. plus 3 man), Fijth 0-0-1 (2 inn.). Detroit: Kapla 1-1-4 (2% inn.), Oberliesen 1-0-1 (*/s inn.), Lieckfelt 11- 0-2 (6 inn.). Fouten: Nederland 1, Detroit 3. Homeruns: Nederland: Kramer Freher (2). Detroit: Bowen (3), Kraft 6 en 8). Slaggemiddelden: Nederland: Van Bre da 1.000, De Jager .500, Van de Vaart .333, Richardson, B. en R. Maat en Kra mer Freher .250. Detroit ITM: Coppol 1.000 (2 uit 2), Kraft en Zbercot .500 (2 uit 4), Oberliesen .500 (1 uit 2), Bo wen .400. voor de allereerste wedstrijd speelt voor het nationale team, waarlijk een schitterend gegeven. De 19-jarige Sparta-speler Jan Kra mer Freher presteerde het zondagmid dag in de wedstrijd NederlandDe troit ITM. De stand was 0-0 in de tweede inning en met een man uit, kwam de jonge Rotterdammer in het slagperk. Dat zijn momenten voor de butanten om daar met knikkende knieën in te stappen. Niet echter Jan Kra mer Freher: geholpen door de sterke wind joeg hij de bal uit het speelveld en daarmee kwam Nederland aan de leiding. Het rondje dat Kramer Freher liep, moet het meest glorieuze rondje zijn geweest dat hij ooit liep. Niet dat Kramer Freher tot nu toe nog niets Een zevende inning waarin maar liefst tien man aan slag kwamen heeft RCH, dat tot dan toe een 3-0 voorsprong had opgebouwd, de das omgedaan tegen Onze Gezellen, dat zes punten scoorde: Pitcher Wim Draaier die de honken zes innings schoon hield, stortte in en werd vervan gen door Leo Kastner maar ook hij was niet in staat de losgeslagen OG-aanval in bedwang te houden. Vijf honkslagen van De Wit (2x), Blom, Rutten en een twee honkslag van A. Koehorst brachten OG die ongekende voorsprong en de anders zo sterke RCH-hitters slaagden er verder niet in de verdienstelijk werpende Rut ten (4-4-7) in gevaar te brengen. Draaier en Kastner wierpen gezamenlijk 7-5-8. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM De wedstrijd van zondag avond leverde voor Bob Sullivan een nut tige oefengelegenheid op: door de vliegreis en het tekort aan slaap in de afgelopen 48 uur, was de vorm van zijn jonge ploeg wat teruggelopen. Daarom vormde het USAFE-team een goede tegenstander om wat uit te proberen. Sullivan testte vier werpers en werd gerustgesteld. USAFE scoorde slechts een run en dat gebeurde, toen de Sullivans al ver voorstonden. Het is zeker niet toevallig dat op dat moment Carl Angelo voor de Sullivans in het veld stond: ook hij droeg tot de USAFE-run bij. Het werd na zesenhalve inning 11-1 voor de Sullies die Terpstra en Boyce zagen bo rneren met twee man aan boord, terwijl de homerun van Mackamer slechts twee punten opleverde. ^vvvvvvwvvvvvvwMmwiHnAnHnnflMMnHnfvvvwvvwvvvvwvwvvvwwfvvvvvvvwvwvvMVVWvwvvvvwvinfvwvvvvwnnfVvvwAwwvvvwvwvm 1 (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De zesde Haarlemse honkbalweek is van start gegaan. Tot ergenis van de organisatoren verregende de eerste wedstrijd een wedstrijd tus sen het Nederlands team en het Ameri kaanse luchtmachtteam van USAFE en ook de opening viel grotendeels in het water. De lucht klaarde echter op en za terdagavond kon de wedstrijd California StagsGrand Rapids Sullivans wel door gaan en nog wel onder ideale omstandig heden. Het werd een schitterende partij honkbal, waarin zelfs de fouten mooi wa ren. Twee klappen brachten de 3-1 stand op het scorebord: in de eerste inning een homerun van de Sullivans goed voor drie runs, in de tweede inning een homer van de Stags. De Sullivans die acht uur te voren op Schiphol waren geland en ook nog bij de officiële opening aanwezig wa ren, leverden dus een uiterst knappe pres tatie. Het eerste optreden van het Neder lands team bewees weer eens dat het Ne derlands honkbal defensief van goed ge halte is, maar dat er aanvallend nog niets veranderd is: toen er een goede Detroit- werper op de heuvel kwam, was het ge beurd met de Nederlandse aanval. Het werd een knappe wedstrijd, waarin Ne derland eervol met 2-6 verloor. Zondag avond stoeide Bob Sullivan wat met de USAFE (11-1 in zesenhalve innings die nog geen twee uur in beslag namen). HAARLEM. Op sensationele wijze heeft Onze Gezellen dit weekend zjjn eer ste punten veroverd: RCH werd naar een 6-3 nederlaag gespeeld. TYBB handhaafde zich in de middenmoot door het op gelijke hoogte staande Lijnden met 7-5 terug te wijzen. Voor Rooswijk wordt de situatie er na de smadelijke 17-3 nederlaag tegen Laakkwartier niet beter op. In de cede klasse B speelde alleen Bloemendaal dat na twaalf innings met het kleinst moge lijke verschil (1-0) door Odiz werd geklopt. Een door invallers gehandicapt SCHH moest zijn eerste nederlaag incasseren in HELMOND. De jonge Amsterdammer Gerrie Knetemann, die in Olympia’s ronde verrassend de etappe naar de Cauberg won, heeft zaterdag zijn eerste klassieker gewonnen. Knetemann zegevierde in de Kersenronde, die hjj in de eindspurt voor de Ntfmegenaar John Cornelissen won. De uitslag: 1. Gerrie Knetemann (Am sterdam) 182 km. in 4 uur 18 min. 29 sec.; 2. John Cornelissen (Nijmegen) z.t.; 3. Pe ter van den Donk (Rosmalen) op 53 sec.; 4. Nanno Bakker (Wieringerwerf) z.t.; 5. Anne Hulsebos (Nijeveen) z.t.; 6. Piet Klei ne (Hollandscheveld) z.t.; 7. Jo van Pol (Montfort) z.t.; 8. Gerrie Kampert (St. Pan- cras) z.t.; 9. Jan Lenferink (Geesteren) op 3 min. 42 sec.; 10. Adie van Hest (Tilburg) z.t.; 11. Fred van Lachterop (Amsterdam) op 3 min. 50 sec.; 12. Henk Prinsen (Hank) op 10 min. 26 sec.; 13. Wim de Louw (Stiphout) z.t.; 14. Wim Pool (Lippinghui- zen) op 11 min. 5 sec.; 15. Tonnie Gruij- ters (Stiphout) op 13 min. 1 sec. DRIEBERGEN De Winterswjjkse schutter Wim Hillen, die vorige week kampioen van Nederland werd in de drie houdingen vrij geweer, heeft zaterdag in Driebergen ook de nationale titel houdingen klein kaliber standaard weer veroverd. Hillen, een van onze voornaamste kan didaten voor de Europese kampioenschap pen in O.-Duitsland en voor de Olympische Spelen in München, bereikte zaterdag een totaal van 560 pnt. en haalde daarmee juist de nationale record-limiet, die door de Koninklijke Nederlandse Schutters As sociatie op 560 was gesteld. De uitslag was verder: 2. J. Leis (Almelo) 537 pnt.; 3. Dekker (Vorden) 536. KOPENHAGEN. De Nederlandse ploeg is in een vierlandentoernooi mo derne vijfkamp, dat dit weekeinde in de Deense hoofdstad Kopenhagen is afgelo pen, als derde geëindigd. West-Duitsland won, voor Denemarken. Zweden werd vierde en laatste. In de individuele rangschikking was de eerste plaats voor de Deen Steffensen met een totaal van 5050 punten, behaald bij het paardrijden (cross country), scher men, pistoolschieten, 4000 m. veldloop en de 300 m. vrije slag zwemmen. De beste Nederlander was Vonk, die als zevende eindigde met een totaal van 4615 punten. Bekkenk werd negende (4440 punten) en Krediet elfde (4175 punten). heeft meegemaakt op het gebied van in ternationaal honkbal. Het vorig jaar werd hij gekozen in het Nederlandse jeugdteam dat meedeed aan de we reldkampioenschappen BRL in Welling ton (Kansas). Hij speelde een wed strijd in het Yankeestadium en dat kunnen zijn meer geroutineerde ploeg genoten niet zeggen. De jonge lefthan der heeft nog goede herinneringen aan die Amerikaanse trip en draagt er zelfs constant een bij zich; tijdens een be zoek aan Syracuse bezocht Jan een wedstrijd van het AAA-team van de New York Yankees en daarin speelde een oud-speler van de California Stags. Gary Jones. Evenals Jones is Jan Kra mer Freher linkshandig en daar Jo nes van de vier handschoenen die hij bezat, er een te zwaar vond, schonk hij die aan Kramer Freher die vanaf dat moment uitsluitend met deze hand schoen speelde. Het debuut van Kramer Freher was overweldigend, maar dat de jonge Spartaan er nog niet helemaal is, be wezen de volgende drie slagbeurten waarin hij tot driemaal toe met 3 sl. naar de dugout werd gestuurd. Maar hij heeft zijn kaartje afgegeven: van Jan Kramer Freher kan honkballend Nederland nog veel plezier beleven. 4 w - ■4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13