Ellsberg Fe vee regen en te weinig stroom Mintoff wil een nieuw belooft verdrag zich te Amerikaanse vloot melden niet naar Malta Rijn gaat verloren als leverancier drinkwater Duisburg geeft het al op J Industrie belooft kapitaal als deelnemer anti-rookactie opgeeft randstad randstad UB LW ik 1 Morgen 60 jaar ARAL SUPER 5 I Ministers buiten Zuiveringsinstallaties falen AGENDA pagina 8 Verder in de krant SLAGER HET WEER successen parlementaire sfeer moeilijk te vinden Tour begon met Nederlandse uitzendbureau j SR»- MAANDAG 28 JUNI 1971 JAARGANG NUMMER 198 61e WAARDS OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... (Van onze redacteur in Rome) H 10 KEURSLAGER Meer zon ADVERTENTIES ZANDBERGEN KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 15 PLEIN IJmuiden Wat moeten wij u nog meer vertellen 1.25 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 80,per kwartaal 20,10, franco per post 21,75, per maand 6,90. Losse nummers 35 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. 2 3 3 5 7 7 8 8 9 9 9 Zie bijlage 1945-53 Tel. 11016 kilometers besparing COMMANDEUR N.V. Beverwijk IJmuiden Castricum w. Ui Ir lillik' r* I 1 *1 IJmuider Courant Clown Grockt 2.18 1.98 Luidsprekers QUKSÜGH 1.85 2.75 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Deze krant bestaat uit achttien pagina's Wie nog lachen kan, is niet ver loren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Mr. Biesheuvel is druk aan het passen en meten. Vandaag komt hij weer met de vijf fractieleiders bijeen. In het weekeinde is er nog veel telefo nisch contact geweest. Vit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport STRAND VERWACHTING Een kleine depressie trekt van daag met langdurige regen over het land. Morgen droog weer en wel licht meer dan vijf uur zon. Vrij krachtige, later tot matig afnemen de westenwind. Hierdoor met tem peratuur van 16 d 17 graden nog te koel. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Kans op belang rijk beter strandweer. Verwachting van het K.NJ4.1. tot dins dagavond Over het beroemde zelfreinigend vermo gen van de rivier maakt allang niemand zich nog illusies. Over het effect van de zuiveringsfabrieken die de industrialisatie dus onmogelijk kunnen bijbenen, nu ook al nauwelijks nog iemand. Aan de goede wil van de overheid zélf mag trouwens evenzeer worden getwijfeld: Heinemanns behartenswaardige roep in deze vuilniswoestijn klonk in Keulen, welk stad evenals de federale hoofdstad Bonn zijn riolen anno 1971 nog altijd ongezui verd in de Rijn laat uitmonden. Al kort na het begin van het festival In het Amsterdamse Bos bleek dat het niet mee zou vallen om de zaak tot een goed eind te brengen. Een gene rator, die de spanning moest leveren voor de installaties van de popgroepen, bleek niet aanwezig te z.jjn. Toen men na enige tijd een andere oplossing meende te hebben gevonden, moest discjockey Jeff Dixter de verzamelde menigte laten weten dat er nog niet begonnen kon worden, omdat van tjjd tot tjjd het podium onder stroom stond. Men doodde de tjjd met wat grammofoonmuziek. Ter gelegenheid van prins Bernhards zestigste verjaardag maakte Max Koot deze officiële foto. LONDEN (Rtr.) De Amerikaanse zes de vloot heeft een bezoek aan Malta afge last. Zjj zou half juli naar Malta gaan. Als reden voor dit besluit noemt het Britse dag blad „Sunday Telegraph” de houding van de nieuwe socialistische premier van Mal ta, Dom Mintoff, die vorige week de be velhebber van de NAVO-vloot in Zuid- Europa, de Italiaanse admiraal Gino Bi rindelli tot ongewenst persoon verklaarde. zorgd. Birindelli staat bekend als een con troversiële figuur die geen blad voor de mond neemt en onder meer kritiek heeft geuit op de manier waarop de socialisten op Malta te werk zijn gegaan bij de ver- kiezingskampagne die Mintoff in het re- geringszadel heeft geholpen. DINSDAG 500 gram saucijzen WOENSDAG gehaktdag 500 gram gehakt DONDERDAG biefstukdag 250 gram supermalse paardebiefstuk 100 gram haasbiefstuk 2.38 Zijlstraat 89 Haarlem Telefoon 0 23 - 31 26 40 Perioden met zon, maar op de meeste plaatsen ook buien. Ma tige tot vrij krachtige noordwes telijke wind. Minimumtempera- ren ongeveer 9 graden, maxima morgen omstreeks 16 graden. Met meer dan 60.000 zjjn ze er ge weest, zaterdag in het Amsterdamse Bos, op het eerste „free concert”, het eerste gratis popfestival van het Euro pese vasteland. Het werd echter een teleurstelling. Oorzaak: te veel regen en te weinig elektriciteit. Hoogtepunt was het optreden van Pink Floyd, maar de menigte op het drijfnatte gras was toen al gedund tot nog maar even boven de tienduizend. Problemen heeft het concert aan de politie niet gegeven. Menige stick werd opgestoken, maar de rokers werd niets in de weg ge legd. Eventueel stond zelfs het drug team uit het jeugdonderkomen „De Laurier” in Amsterdam klaar om een geflipte roker te helpen om de na delen van een teveel aan drugs door te komen. Een moeilijkheid is, dat niet-politici wei nig interesse tonen in een ministerszetel, omdat de beloning nauwelijks hoger is dan die van een hoogleraar en lager dan veel topfuncties in het bedrijfsleven. Men prefereert de dure en uitzichtsloze noodoplossing van de tankwagens aan de deur, hetgeen overigens nog een verbeter de service betekent voor de klanten, die zich de afgelopen weken juist hadden ge wend aan het massaal aankopen van mi neraalwater in flessen en het landinwaarts- rijden om drinkwater te hamsteren bij kennissen met kranen in gelukkiger gele gen gemeenten. (Van onze sportredacteur) MULHOUSE. Nooit heeft een Neder landse vertegenwoordiging in de Tour de France zo’n florissante start gehad als dit jaar het geval was. Wat kon men nog meer wensen in het rommelige weekeinde, met een ploegentijd rit en e e n in drie gedeelten vallende etap pe van 225 kilometer, zat een drager van de gele trui, Wagtmans (al was het maar voor 2Vz uur, hij moest hem afstaan aan Merckx), een veroveraar van de groene trui (Karstens, die het tweede deel van de eerste etappe won, verder een keer vierde en een keer vijfde werd) en tenslotte een leider in het bergklassement, Joop Zoete melk, die op beide cols van de dag als eerste bovenkwam. De Nederlandse winst werd eerlijk verdeeld over de equipes Mol- teni (Wagtmans), Gousmit-Hoff (Karstens) en Mars-Flandria (Zoetemelk). Op verzoek van Mintoff, die neutralis- tisch wordt genoemd zullen deze week in Londen besprekingen beginnen over een verzoek van de nieuwe premier om het de- fensievedrag met Groot-Brittannië dat over drie jaar afloopt nu al te herzien. Het Britse ministerie van Defensie heeft nog geen wijziging gebracht in de plannen om volgende week 750 mariniers naar Malta te sturen. Ze zouden half juli een op het eiland gelegerde Britse infanterie- eenheid moeten aflossen. De uitwijzing van de Italiaanse admi raal Birindelli heeft in het Italiaanse par lement voor de nodige opschudding ge- BONN De enorme zuiverings installaties, waarvan de Westduitsers op het ogenblik zo trots de aanbouw rondbazuinen, blijken de vervuiling van de Rijn toch op geen stukken na te kunnen bijhouden. Laat staan dat ze in staat zouden zijn deze vervuiling terug te dringen. Terwijl bij voorbeeld de Westduitse chemieconcerns, de belangrijkste schuld- digen aan de verontreiniging, tussen Karls ruhe en Duisburg voor een 500 miljoen mark ware zuiveringsfabrieken aan het bouwen zijn komt uitgerekend uit Duis burg, vlak achter de plaats waar Euro pa’s grootste waterzuiveringsinstallatie door Bayer Leverkusen is neergezet, de jobstijding dat het stedelijke waterleiding bedrijf niet langer in staat is uit de Rijn drinkbaar water te bereiden. Voor de geïmproviseerde toiletten vormden zich lange rijen en iedereen raakte langzamerhand doornat. De groepen „Pearls Before Swine” en „C.C.C. Inc” kwamen niet meer aan bod. Pas tegen het eind van de mid dag, wat ook eigenlijk bijna het eind van het concert had moeten wezen, slaagden technici erin om toch nog wat stroom te verzorgen. Met grote vertraging kon zo een optreden van Pink Floyd nog doorgaan. worden gehouden in Genemuiden. Die plaats is gekozen, omdat zich daar de enige rookvrije straat in Nederland be vindt: de Achterweg. Sinds mensenheuge nis geldt daar een rookverbod, in verband met de talloze hooibergen aan deze weg. Intussen heeft de man, die Overijssel vertegenwoordigt in de anti-rookactie, de 46-jarige kapper W. ter Horst uit Steen- wijk, al laten weten, dat hij een eventuele aanbieding van een sigarettenfabriek wél met beide handen zou aangrijpen. Vanaf vandaag zullen in een gebied met 400.000 inwoners rond Duisburg, tankwa gens langs de huizen rijden met water voor de consumptie. Uit de leidingen van Duisburg stroomt nog slechts bruin stin kend drab, door chemici van de stad wetenschappelijk gekwalificeerd als „vocht met overmatige hoeveelheden am monium, nitraat en mangaan”. Het stinkt als puur Rijnwater. (Van onze correspondent) HEERENVEEN. Een tabaksverwer- kende industrie heeft de heer Nick Was- lander uit Heerenveen één van de elf deelnemers aan de anti-rookactie van Max Tailleur en dokter L. Meinsma een zeer groot bedrag aangeboden als hij weer met roken zou willen beginnen. „De industrie” de heer Waslander wilde de naam niet noemen „heeft mij een bedrag geoffreerd, waarvan ik een hele mooie bungalow zou kunnen laten bouwen. Ik moest een tegenpool vormen voor alle anti-reclame. Zij wilden in een reclame-campagne een foto van mij ge bruiken met het onderschrift: „Een van de elf rookt weer,” of zoiets.” Nick Waslander is niet op het aanlokke lijke aanbod ingegaan. „Ik begin nooit weer met roken, ook al krijg ik honderd duizend gulden," zei de 59-jarige vertegen woordiger ruim vier maanden geleden. Hij houdt nu woord. Gevolg: een buikje, maar een veel betere conditie: „Ik kan nu uren wandelen zonder ademtekort.” Ook de overige tien deelnemers kunnen nog steeds de verleiding van de sigaret weerstaan. Op 4 september hebben zij het een half jaar volgehouden. Op initiatief van één van de deelnemers, de haar H. A. Derks uit Hoogeveen, zal dan een reünie Daarom zullen hoogstwaarschijnlijk voor al kandidaten worden gezocht uit de par lementaire sfeer. Voor de posten minister president, minister van Binnenlandse Za ken en van Financiën zijn er maar weinig problemen. De kandidatuur van respectie velijk Biesheuvel (A.R.P.), Geertsema (V.V.D.) en Nelissen (K.V.P.) staat hier voor wel zo goed als vast. Voor de finan- cieel-economische driekhoek zal in ieder geval de V.V.D één zetel (Economische Zaken) opeisen. Kandidaat is prof. dr. C. van Oort, de thesaurier-generaal. Voor het ministerie van Sociale Zaken wordt steeds meer gedacht aan de C.H.U.- staatssecretaris Van Veen, die vooral een goede naam heeft gekregen in zijn overleg met ambtenaren-organisaties. De andere partners echter zouden liever een zwaar dere kandidaat willen hebben. Daarbij komt nog, dat wanneer mr. Van Veen in derdaad minister gaat worden er voor de C.H.U. dan maar één zetel overblijft, ter wijl zij nog twee kandidaten heeft: drs. Udink en dr. Kruisinga. Drs. Udink zou kandidaat zijn zowel voor Defensie als voor Verkeer en Waterstaat, terwijl dr. Kruisinga hoge ogen gooit naar het nieuwe ministerie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne. BOSTON (AFP en DPA). Daniel Ells berg zou zich vanmiddag in Boston ter beschikking stellen van het Amerikaanse ministerie van Justitie. Dit heeft zijn ad vocaat Charles Nesson tijdens een perscon ferentie in Boston bekendgemaakt. Het ministerie van Justitie heeft eind vo rige week via een Kamer van Onderzoek in Los Angeles een arrestatiebevel tegen Ellsberg uitgevaardigd „wegens het onwet tig bezitten van uiterst geheime regerings documenten en de weigering ze terug te geven”. Ellsberg is vermoedelijk de man die de geheime Pentagon-documenten over Vietnam ter beschikking heeft gesteld aan de „New York Times”. Advocaat Nesson weigerde te zeggen waar zijn cliënt zich bevindt. Met uitzon dering van een vraaggesprek met de Ame rikaanse televisiemaatschappij CBS is Ellsberg sinds de eerste publikatie in de „New York Times” niet meer gezien. De 40-jarige Ellsberg verricht weten schappelijk werk aan het Instituut voor Technologie van Massachusetts In 1964 werd hij toegevoegd aan het kabinet van de staatssecretaris van Defensie John McNaughton. Het jaar daarop werd hij naar Vietnam gezonden als assistent van de plaatsvervangende ambassadeur. De Duisburgers vormen overigens slechts tien percent van alle Westduitsers die voor hun drinkwater nog geheel van de Rijn afhankelijk zijn. Vier miljoen Westduitsers kunnen zich direct be trokken voelen bij de woorden die bondspresident Gustav Heinemann onlangs ter gelegenheid van de opening van een fraaie tuintentoonstelling aan de oevers van de snelle vliet sprak: „De eens zo gevierde Rijn is een treurig riool geworden waarin dagelijks de lasten van 2000 vuilnis wagens worden gestort”. Probeer Dinsdagaanbiedingen Hamburgers of Biefburgers 4 halen - 3 betalen 1.25 500 gram speklappen 1.98 Woensdagaanbieding 500 gram gehakt Donderdagaanbieding 3 schnitzels J ara

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1