KOFJEKOKERTJES GEËERD AUTO TEGEN LICHTMAST: TWEE KINDEREN DOOD Berechting politieke helpen bij vluchtelingen Veel tijd op universiteiten voor speurwerk Indiase artsen moeilijk te mobiliseren om te I Jscentrum van 7,4 miljoen in Den Haag Fa. B. ENGELENBERG gevangenen moet sneller gebeuren J'U::?: w> SM I B. en W. weren SPORTVLIEGERS OPGEPIKT UIT ZEE Dokter Bos van Terre Beraad Indonesische en des Hommes: Nederlandse kerken: Kroon verklaart bezwaren tegen raffinaderij ongegrond toeristen Onderzoek van CBS wijst uit: Noodlanding van vliegtuig met Nederlandse op Terschelling naturisten Veel verkeersongelukken in weekeinde Beschuit met aardbeien a lekker met lekker. 2 i A M MAANDAG 28 JUNI 1971 RUPES SCHUURMACHINES VRAAGT EEN DEMONSTRATIE Gewerkte uren is zojuist in de 47e verbeterde druk verschenen. Handzaam formaat 29,50 g t SCHADEVERZEKERINGEN: In voorraad bij Boekhandel H. Coebergh Postbus 98 - Haarlem Telefoon 0 23 - 31 37 50 V I1I.I— - OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN DE NIEUWE BOS - schoolatlas ADVERTENTIE en de ADVERTENTIE Trakteer-taartje 1 uw assurantieman weef er MEER van! HELVETIA ONGEVALLEN De heer Rottink had de vijfde prijs gewonnen. ve he du nii wi in: vó scl ui ge SCHIPHOL. Teleurgesteld over de be slissing van de Indiase regering om het complete medische team dat Terre des Hommes had samengesteld, niet in West- Bengalen toe te laten, is de 31-jarige K. Bos uit Den Haag zondagmiddag op Schip hol teruggekeerd uit Calcutta. Zijn collega- arts H. Scheer uit Hoogwoude blijft voor lopig in West-Bengalen zijn medewerking verlenen aan het Salt Lake City-kamp op 15 mijl afstand van Calcutta, dat door Ca ritas en de Britse instelling Missionary of Charity wordt ingericht voor het opvan gen van in totaal 200.000 tot 300.000 vluch telingen uit Oost-Pakistan. Samen met dokter Scheer was dokter Bos enkele weken geleden naar India vertrok ken om de overkomst van het medische team van Terre des Hommes voor te be reiden. Na hun aankomst vernamen zij dat India de visa voor dit team weigerde te verlenen, hoewel deze aan dokter Scheer en Bos wel waren verstrekt. Bij de medische wetenschappen werd 36 percent van de tijd besteed aan ge zondheidszorg. De tijd die resteert, wordt in beslag genomen door diverse werk zaamheden als beheer en bestuur, con gressen, vergaderingen, reizen, etc In Den Haag is vrijdagavond de 58-jarige heer R. Fremdt uit Den Haag om het le ven gekomen toen hij met zijn auto tegen een ANWB-mast reed. Zaterdagmiddag kwam op een kruising in Ermelo de 67-jarige heer G. Tollig uit Rotterdam om het leven toen de bestuur ster van de auto waarin hij zat (zijn echtgenote) volgens de politie geen voor rang verleende op dit voorrangskruis- punt. Twee inzittenden, waaronder de bestuurster, werden ernstig gewond in een ziekenhuis in Ermelo opgenomen. Zaterdagavond is in een ziekenhuis in Den Haag de 50-jarige A. J. Radstake uit die stad overleden aan hoofdletsel dat hij die avond bij een ongeluk met zijn brom fiets op een kruising had opgelopen. De heer Radstake kwam daar, rechtsafslaan- de, in aanrijding met de rechts van hem in dezelfde richting rijdende 18-jarige bromfietser. Bij Belleroche in het Franse departement Saone et Loire zijn zaterdagochtend zes personen uit één Nederlands gezin ge wond toen hun auto op een verkeersweg bij een ongeluk betrokken raakte en en kele malen kantelde. In de auto zaten de (ongeveer 1.8 miljard gulden in 1970) en met name van de hoogte van de uitgaven voor speur- en ontwikkelingswerk bij het wetenschappelijk onderwijs. De 29-jarige W. Smegen uit Bronneger (Dr.) is vanochtend in Borger bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed in een flauwe bocht tegen een boom, waarschijnlijk door te hoge snel heid. Een 24-jarige mede-inzittende uit Buinen werd ernstig gewond. De 16-jarige meubelmaker G. A. M. van Hal uit Wehl is zondagavond in Kilder (gem. Bergh) zonder aanwijsbare oor zaak tegen een boom gereden. Hij over leed ter plaatse. De conferentie onderstreepte de wense lijkheid van een verruiming van de me definanciering in het kader van ontwik kelingshulp door de regering aan projec- de en technische wetenschappen met 40 uren. Hierbij is rekening gehouden met ziekte en vakantie, zodat het gewerkte aantal uren in een normale werkweek nog aanzienlijk hoger ligt. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat hoogleraren en lectoren ge middeld meer uren per week dan de we tenschappelijke staf werken. Het meeste speur- en ontwikkelingswerk wordt door de wetenschappelijke staf verricht, terwijl voor beheer en bestuur en overige werk zaamheden het accent ligt bij de hoogle raren. Voor de onderwijsactiviteiten is het patroon minder duidelijk. heer en mevrouw F. Hulst uit Gronsveld (L.) met hun vijf kinderen. Het echtpaar en vier van de kinderen raakten gewond. d 1 1 l I 1 i i h s n z d x r A ve pe sli zo zi1 to VS V€ bc rii ge er dj er w VS W‘ w g< to st cr zc lil d< di b; zi, b< zi h n v: h. zi b v r «1 a h e In Dieren werd vrijdagavond de 71-jarige mevrouw T. Dieremond-van der Starre op haar fiets door een achterop komende auto aangereden. Toen zij linksaf sloeg. Zij kwam daarbij om het leven. Het reddende vliegtuig was gealarmeerd door de piloot van een van de twee andere Cessna’s, die van Zweden op weg naar Nederland waren. Zij hadden deelgenomen aan een vliegtuigrally die was gehouden ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Zweedse stad Gothenburg. DEN HAAG. De „Stichting Zuid- hollands Schaatscentrum ’s Gravenhage” heeft een plan ontwikkeld voor de aanleg van een schaatscentrum met een overdekt en een onoverdekt deel in het Haagse recreatiegebied „De Uithof” tussen Den Haag en Monster (Westland). De totale kosten worden geraamd op 7,4 miljoen. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad voorgesteld de stichting een garantie te verstrekken voor te sluiten leningen tot een bedrag van ƒ6,1 miljoen. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd naar aanleiding van een onderzoek dat vorig jaar is gehou den. Het doel van dit onderzoek was: het vaststellen van de bestemming van het geld dat jaarlijks door de overheid aan het wetenschappelijk onderwijs wordt besteed BELGRADO (AP). Een DC-9 van de Joegoslavische reisorganisatie Inex-Adria heeft zaterdag met 120 Nederlandse va kantiegangers aan boord een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Ljoebljana. Dit gebeurde omdat het toestel by het ver trek een lekke band had opgelopen van het landingsgestel. Op grond van ambtsberichten neemt de Kroon aan dat met de talrijke aan de vergunning verbonden voorwaarden, ge richt op het voorkomen van brand en ex plosiegevaar en het bestrijden van brand, voldoende tegemoet gekomen wordt aan de aangevoerde bezwaren. De Kroon acht de kans dat ook de omgeving gevaar loopt wanneer zich in de inrichting toch een calamiteit zou voordoen zeer gering ge zien de ligging van de inrichting. Ook aan de luchtverontreiniging als ge volg van het in bedrijf zijn van de inrich ting wordt volgens de Kroon voldoende tegemoet gekomen door de aan de ver gunning verbonden voorwaarden. Gezien de situering van de inrichting ten opzichte van de omgeving behoeft volgens de Kroon evenmin voor geluidshinder te worden ge vreesd. Na op verschillende tijdstippen en over een uitgestrekte periode verrichte geluidsmetingen is komen vast te staan dat de raffinaderij behoudens gedurende een korte aanloopperiode geen noemens- waardig lawaai verspreidt, zo licht de Kroon toe. In het Noordbrabantse Rijswijk stak zater dagmiddag de 12-jarige Jan Kroon uit Apeldoorn met zijn fiets de Veldweg over. Hij werd aangereden door een achterop komende personenauto. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis in Gorinchem vervoerd, waar hij is over leden. Eveneens op zondag overleed de 49-jarige W. Bloemendaal uit Hoorn. Met zijn auto was hij zaterdagavond op de provinciale weg Schagen-Verlaat gebotst op een auto waarvan de bestuurder onder in vloed was die dwars op de weg kwam te staan. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis in Alkmaar. In de loop van vrijdagavond is de 16-jarige L. M. Ch. Wassen uit Vlodrop in een ziekenhuis overleden aan de verwondin gen die hij ’s avonds had opgelopen bij een verkeersongeluk. De jongeman zat met acht andere jongelui van de Vlo- dropse jeugdbeweging in een busje. De wagen reed via een talud, tegen een boom. Vijf van de inzittenden werden toen, zoals wij zaterdag al berichtten, gewond. Het ongeluk gebeurde bij Roer mond. 'v... De reizigers waren op weg naar Neder land en afkomstig van Ohrid, in het zui den van het land, waar de band het had begeven. De gezagvoerder van de machine, van de toestand op de hoogte, wilde gaan lan den op het vliegveld van Ljoebljana en deed dit nadat men een uur had rondge cirkeld, op uitstekende wijze. De band werd verwisseld en de reis werd voort gezet. Terwijl de DC-9 zijn rondjes trok maak te men zich op de grond gereed voor wat er moest gebeuren als er iets mis ging. Brandweerwagens en ambulances stonden gereed. Maar alles verliep tenslotte vlek keloos. LEEUWARDEN. Het college van Burgemeester en Wethouders van Ter schelling heeft de raad voorgesteld de aanvraag van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen voor een stuk strand ten behoeve van ongeklede dagre creatie af te wyzen. Het college zegt in het voorstel van de raad begrip te hebbben voor de wensen van de federatie. De natu risten zoeken zelf niet de beslotenheid, aldus B. en W„ maar zy worden daartoe gedwongen omdat er een taboe op het in het openbaar naakt baden rust. „De regering van India stelt zich op het standpunt dat er in India zelf meer dan genoeg artsen aanwezig zijn” zo zei dok ter Bos op Schiphol, maar naar zijn me ning hebben deze medici in vele gevallen niet het niveau van de Europese artsen en bovendien werken de meesten in de grote steden en is het verschrikkelijk hen te mobiliseren voor de talloze vluchte- lingen-kampen. In die kampen bestaat vol gens de heer Bos wel degelijk een groot gebrek aan medici. Overigens had hij er wel enig begrip voor, dat India bevreesd is „voor teveel buitenlandse pottenkij kers”. Er heersen in West-Bengalen tus sen de autochone bevolking en de circa 6 miljoen vluchtelingen uiteraard spannin gen van diverse aard en men wil daarin zo weinig mogelijk buitenlanders betrek ken. „Nog steeds eisen cholera en andere in fectieziekten vele slachtoffers”, aldus dok ter Bos, „maar in deze streken wordt de cholera beschouwd als een onvermijdelijk kwaad dat ook zonder vluchtelingen zijn tol eist. Van een wilde epidemie is thans geen sprake, al blijft het gevaar daartoe latent heersen”. De stroom van vluchtelingen blijft aan houden, zo vertelde de Nederlandse arts. In de afgelopen week kwamen er bijvoor beeld alleen bij de grenspost Bongaon al 50.000 Westbengalen binnen op één dag. Volgens dagbladen die in Calcutta verschij nen spreken die vluchtelingen nog steeds van massa-moord die in Oost-Pakistan door de militairen zou worden bedreven. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het wetenschappelijk korps (hoogleraren, lectoren en weten schappelijke staf van de Nederlandse universiteiten en hogescholen) besteedde in het academisch jaar 1969/70 tussen 26 en 42 percent van zijn tijd aan speur en ontwikkelingswerk (onderzoek A-weten- schappen 32 percent, exacte wetenschap pen 42 percent, medische wetenschappen 26 percent). Voor onderwijsactiviteiten la gen deze cijfers tussen 22 en 41 percent (A-wetenschappen 41 percent, exacte we tenschappen 33 percent, medische weten schappen 22 percent). Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 DEN HAAG In het verkeer zjjn het af gelopen weekeinde weer veel ongeluk ken gebeurd, waarbij slachtoffers ztfn te betreuren. Zaterdagmorgen om elf uur verloor tijdens een Inhaalmanoeuvre op de weg Eindhoven-Vught ter hoogte van Best de bestuurder van een personen auto de macht over het stuur. Hij reed tegen een lichtmast. Van de inzittenden, man, vrouw en drie kinderen afkomstig uit Amstelveen, overleed de 5-jarige Erik Boessen. Man en vrouw werden licht ge wond. Later op de zaterdagmiddag over leed een tweede kind. Het is de 13-jarige Nancy. De toestand van het derde kind 3 jaar is ernstig. Tevens werden gegevens verzameld over het gemiddeld aantal gewerkte uren per week. Dit blijkt te bedragen 44 voor de A-wetenschappen, 42 voor de exacte wetenschappen en 50 voor de medische wetenschappen. Uitschieters zijn de ge neeskunde met 51 uur en de tandheelkun- Op de overweg in Hengelo kwam zaterdag middag een trein in botsing met een trekker met aanhanger. De bestuurder van de trekker, de 51-jarige J. H. Mi- chorius uit Enschede kwam om het le ven. met name tegen de hindustani, een min derheidsgroep van de bevolking. Collega Scheer, die voorlopig op het vi sum van 3 maanden nog :.n India blijft, werkt met Caritas en Missionary of Cha rity naarstig aan de inrichting van een centraal hospitaal in het Salt Lake City- kamp. In dit kamp wil men tevens 4 poli klinieken inrichten. Het is de bedoeling dat de Indiase verpleegsters van het hospitaal zullen worden gesalarieerd uit de door Ter re des Hommes beschikbaar gestelde fond sen. Vanuit Nederland zal dokter Bos pogen allerlei hulpgoederen, die voor dit hospi taal vereist zijn, naar Calcutta te dirigeren. DRIEBERGEN. Een delegatie van de Indonesische Raad van Kerken, DGI en het Indonesische r.k. episcopaat alsmede een afvaardiging van de Raad van Kerken in Nederland hebben vorige week overlegd over zaken die men van belang acht voor de verstandhouding tussen de kerken en de bevolking in beide landen. Tijdens het beraad, dat van donderdagavond tot zater dagmiddag in Driebergen is gehouden, kwamen vraagstukken aan de orde betref fende ontwikkelingssamenwerking, de poli tieke gevangenen in Indonesië en de in Nederland verblijvende en van de Moluk- ken afkomstige oud-Knil-militairen en hun nakomelingen. Wat de politieke gevangenen in Indone sië tengevolge van de staatsgreep in 1965 betreft, sprak het Driebergse beraad zich uit voor een snellere afhandeling van de berechting van de gevangenen, eventueel door het instellen van extra gerechtshoven in verband met de overbelasting van de bestaande gerechtshoven. Voorts werd be vordering van de herintegratie van de vrij komende gevangenen en hun gezinnen in de Indonesische maatschappij bepleit. De gesprekspartners verklaarden zich bereid de Indonesische regering te helpen bij de verzorging van de gevangenen en hun ge zinnen op materieel en geestelijk terrein. In de nacht van zaterdag op zondag is in Soest de 51-jarige uit China afkomstige kok C. S. Shih uit die plaats aangere den toen hij uit een auto stapte. In een ziekenhuis in Utrecht is hij overleden. De auto waardoor hij werd aangereden, werd bestuurd door een 24-jarige Ame rikaanse militair die onder invloed van sterke drank was. De 45-jarige beroepssergeant-majoor J. O. C. Kalau uit Rilland Bath is overleden na een ongeluk da<t hem zondagochtend in Waddinxveen overkwam. Bij een inhaal manoeuvre op de weg Utrecht-Den Haag botste de heer Kalau met zijn auto tegen een boom. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis in Gouda. Gewond werden zijn 52-jarige echtgenote, zijn 17-jarige dochter en een 7-jarig vriendinnetje. Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo’n brosse beschuit met frisse aardbeien iis een lekkere zomergewoontef Juist die beslotenheid is overigens een reden waarom niet op het verzoek kan worden ingegaan. Een van de voorwaarden van de publiekrechtelijke vergunning van Rijkswaterstaat tot verhuur van strand- gedeelten aan de gemeente is dat het strand voor ieder toegankelijk blijft als wandel- en rustplaats, terwijl ook vol doende ruimte moet overblijven voor het openbaar verkeer. Afgezien van de bereidheid van Rijks waterstaat om via de gemeente een apart strandgedeelte te verhuren aan de naturis ten, zou echter ook de waardevolle vrije toegang voor iedereen worden geblok keerd, aldus B. en W. Ook het noodzake lijke vervoer van personen en materiaal ten behoeve van de overheid en het red- dingwezen zou in zeer ernstige mate wor den belemmerd. Uitsluitend om die reden stellen burgemeester en wethouders voor afwijzend op het verzoek te beschikken. DEN HAAG. Door een snelle reddings actie van een hefschroefvliegtuig van de Westduitse marine hebben twee Neder landse sportvliegers slechts 12 minuten op hun op zee dobberend vliegtuig gezeten. Het waren de 47-jarige eigenaar/piloot van het toestel B. J. J. Rottink uit Ambt Delden en zijn medepassagier Henk Ny- land. evens uit Ambt Delden. ten van kerken en organisaties. Dez* overheidssteun wordt nu nog alleen toege kend voor investeringen in gebouwen, da inrichting daarvan. Aangedrongen werd ook op snelle af handeling in Den Haag van de bij de re gering ingediende aanvragen om ontwik kelingsgeld. Het beraad deed aanbevelingen inzake particuliere investeringen ten gunstige van het Indonesische bedrijfsleven en inzake interkerkelijke projecten ten dienste van de Indonesische samenleving in plaats van exclusief gericht op een r.k. of protestant se vereniging of beweging. Tijdens het beraad werden mogelijke aanzetten tot een oplossing van het vraag stuk van de Zuidmolukkers in ons Itmd naar voren gebracht. Het verdient volgens het beraad aanbeveling voor groepen be langstellenden van Nederland uit goedko pe oriëntatiereizen naar Indonesië moge lijk te maken. Aspirant-repatrianten zou een goede voorlichting gegeven moeten worden inzake de ontvangst en integratie in de Indonesische samenleving. De wel licht ruim 3000 personen (omstreeks 10 percent van de Zuidmolukkers in ons land) die werkelijk terugkeren zouden zich vol gens het beraad moeten inzetten voor de opbouw van Indonesië. Ouderen, die hun levensavond in Indonesië willen slijten, zou de mogelijkheid daartoe moeten wor den geboden met behoud van hun uitke ringen vanwege de Nederlandse AOW en AWW. De Indonesische delegatie bezocht ons land op weg naar een conferentie van na tionale raden van kerken, die dezer da gen op initiatief van de Wereldraad van Kerken in Genève wordt gehouden. Zaterdagmiddag heeft minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat in aanwezigheid van 44 nog in leven zijnde kofjekokertjes in de haven van Middelharnis het door beeldhou wer Pieter de Monchij gemaakte bronzen standbeeld van een kofje- kokertje onthuld. Tot ongeveer de twintiger jaren, toen er vanuit Mid delharnis nog geregeld vissersschepen uitvoeren, ging er meestal een jonge knaap van tien of elf jaar mee die aan boord voor de bemanning voor koffie zorgde. Zij. kregen de naam van „kofjekokertjes”. Op de foto: minis ter Bakker met twee kofjekokertjes (links) bij het nieuwe standbeeld. Boven de Noordzee bij Denemarken sloeg zondag de motor van het vliegtuig af. De heer Rottink maakte een geslaagde noodlanding op zee. Met zijn passagier klom hij op het toestel om redding af te wachten. AMSTERDAM. De Kroon heeft beroepen ongegrond verklaard, die de col leges van B. en W. van Haarlem, Bever wijk, Velsen, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en de Zaanse commissie voor de hygiëne van het milieu in Zaandam had den ingesteld tegen het besluit van B. en W. van Amsterdam om de Mobil-raffina- derjj n.v. in Amsterdam een nieuwe hin derwetvergunning te verlenen voor een olieraffinaderij met aanverwante bedrijven aan de Hornweg 10 (havens-west). I Erecommandeur. De Nederlandse ambas sadeur in Frankrijk, jhr. mr. J. A. de Ranitz, is zaterdag tijdens de wijnfees ten in Bordeaux benoemd tot comman deur d’honneur van de Grand conseil des vins de Bordeaux. Hij werd met an dere nieuwe commandeurs geïnstalleerd door premier Jacques Chaban-Delmas, burgemeester van Bordeaux, en daarna ontvangen door bijna tweehonderd hoog waardigheidsbekleders van de acht wijn ordes van Bordeaux, gestoken in kleurige middeleeuwse kledij. Verdronken. Zaterdag is in het water van de Cruquiuskade in Amsterdam het lijk gevonden van de 42-jarige D. Poel- stra uit de hoofdstad. De man is ver moedelijk de avond tevoren, na café bezoek, tewater geraakt en verdronken. Van misdrijf is de politie niets gebleken. In Bergen bij Oss is zaterdagmiddag de 1 laar oude M. Macek door zijn zusie drijvend in het zwembad achter de ouderlijke woning aangetroffen. Toen de baby uit het water werd gehaald bleek hij reeds te zijn overleden. Lamp. Zaterdag iS de van de Amerikaan se militaire begraafplaats in Margra ten (L.) afkomstige Lamp van de Broe derschap overgedragen aan het oorlogs museum in Overloon. Er waren onge veer 500 genodigden aanwezig, onder wie invalide oud-strijders met hun vaandels. De plechtigheid werd geopend met een toespraak door mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, namens de Nederland se Veteranen-federatiecommissie. De Lamp van de Broederschap werd door een Limburgse oorlogsweduwe overge dragen aan een oorlogsweduwe uit de provincie Noord-Brabant.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2